Tweede tijd in serie een slimme zet ENITH BRIGITHA: „IN DE FINALE MOET KORNELIA ENDER LINKS ADEMEN" PAS NA DONDERSPEECH ZETTE SANDERS ANGST OM TE WINNEN OPZIJ P0L0PL0EG MAAKTE WEER KNIEVAL VOOR JOEGOSLAVIË MAANDAG 19 AUGUSTUS 1974 Al WENEN Enith Brigitha Is veranderd. De op de Nederlandse kampioenschappen in Utrecht nog immer verlegen lachende Europese recordhoudster dook gisteren na haar 58.01 op de 100 m vrije slag opgewekt onder het tentzeil, dat de limonadeverkoper be schermde tegen de fel brandende zon. ,,Och", zei de het hoogste woord voerende vedette, „die iets scherpere tijd van Kornelia Ender kan ik ook maken". Weg was de geladen stemming in de Nederlandse ploeg die deelneemt aan de gisteren begonnen Europese zwemkampioenschappen in het stadionbad, midden in het tropisch warme Praterpark (36 graden in de schaduw). Tot na de achter haar gestarte Kornelia Ender (57.54: 300ste seconde achter haar eigen we reldrecord bleef de onzekerhe d bestaan. Hoe moesten deze tij den uitgelegd worden voor de fi nale van vanavond? Wat had Enith bewogen tot een snellere afzet (27.4) en een betrekkelijk langzame finish en waarom bleek uit de tussentijden dat Kornelia Ender met precies de andere bedoeling op stap was gegaan? Tot laat in de avond bleef iedereen gissen naar het TegGnvallers hoe en waarom van dit met zo- Enith Brigtha bleef de vrolijkheid veel emoties begeleide topge- zeive zij droeg nog meer iuch_ gok van bondscoach Sitters zijn geweest. Door de tweede tijd van een bloedhete dag (Sitters veel zeggend: „Haar weertje") te maken, komt zij straks m de fi nale in baan 5 in actie terwijl Ender in baan 4 start. De Oost- duise wereldrecordhoudster moet zodoende verplicht links ademen om haar rivale in het vizier te kunnen houden. Dat is volgens haar trainer Balsmeier altijd een zwak punt van haar. vecht van het toernooi. De trainers van Enith bleven ge sloten boeken. Zij putten zich uit in algemeenheden. Gebeurt dat om de waarheid te verzwij gen? In dat geval was de .-.hint" van de nogal opvallend loslippige Enith Brigitha uiterst interessant. Zij klapte wellicht per ongeluk uit de school met op te merken: „Ik kan aan twee kanten ademen, zij niet". Dat nu moet waarschijnlijk de argumentatiemateriaal aan. „Ik zwom vorig Jaar op de we reldkampioenschappen rn Bel grado als snelste in de finale en toen ging het niet best. Nu pro beer ik het anders". Bonds coach Bert Sitters maakte ten slotte een eind aan dit gesprek. Zij moest weg, met de bus mee. De twijfel bleef echter. Sitters stelde zich gematigder op - met de prestaties van de andere vier aan de start gekomen Neder landse zwemsters was de ploeg niet in een overwinningsroes ge komen. Een tegenvaller wel licht? Zonder moeite zei Sitters: „Neen, dit ha dik ongeveer ver wacht". Toch kon niemand zich aan de indruk onttrekken dat zeker twee pupillen waren te gengevallen. i Morgens was Paula van Eijk roemloos (2.32.24) op de 200 m wisselslag uitgeschakeld. Sit ters: „Voora! haar schoolslag viel tegen", 's Middags was de jong9te deelnemer aan het sprintnummer op de vrije slag, Annelies Maas, waarschijnlijk te veel onder de indruk van de sfeer van dit toernooi geweest. Zij bleef tenminste ver onder haar prestatie op de nationale: 61.86. Sitters: „Haar tijd viel me eveneens tegen". Beslist niet slecht waren andere presta ties. Wijda Mazereeuw plaatste toen 2.28.95, goed voor een ze vende plaats. „In mijn ogen voortreffelijk. Iedereen weet dat Wijda het sterkst zwemt op de schoolslagnummers. Dit is zo doende een goede aanloop". Stimulans Het eerste wereldrecord in Wenen is i Karim Ressang kwam in de se- (foto) zwom de wereldtijd op de 200 n ries 100 m rugslag in actie en had het voordeel in baan 3 naast Roland Matthes, de al ja ren niet meer te kloppen re cordhouder, te loten. Van zijn aanwezigheid ging een stimulans uit, want hij sleepte de Neder lander mee naar een tijd van 1.00.36, en dat was genoeg voor het bereiken van de finale. Res sang: ,,-Je komt enorm onder de indruk van het slagentempo van Matthes. Voor je het weet lig je dan m geslagen positie. Toen ik uit het water klom, maakte ik mij geen enkele illusie meer. Deze finaleplaats valt me dan ook alleszins mee". De eerste, tropische dag van de bijzonder slecht georganiseerde Europese kampioenschappen, le verde door een ingewikkelde en onoverzichtelijke programma-in deling slechts een paar finales op. Een daarvan was de 200 m wisselslag (m.et Mazereeuw dus), die uitmondde in een be wijs van de Oostduitse heer schappij. Ulrike Tauber de oud- rugslagspecialiste. kende geen genade met haar landgenote Andrea Hubner en nam haar het wereldrecord af. Met 2.18.97 bleef zij ruim onder de vorig jaar gemaakte tijd van Hubner: 2.20.51. Haar trainer Mothes vond de gedachte aan een uitschieter absurd en be loofde nog een record, op het rugslagnummer.,,Ik ben het er mee eens, ik zwem eigenlijk ook liever op die afstand", zei Ulri ke nuchter zonder een spatje emotie of blijdschap. Vreemd is dat niet voor de Oostduitse zwemploeg,- die niet onder de in druk komt van een record meer of minder. göa Westduifse boycot televisie )m r eersi pagr DüSSELDORP De West- duitse televisie heeft beslo ten de uitzendingen van de Europese zwemkampioen schappen in Wenen te boy cotten vanwege te in het ooglopende sluikreclame. Proefopnamen vanuit het zwembad toonden aan dat de reclame ver boven het normale kwantum lag. De rand van het bassin was tot aan het water met reclame teksten bedekt. Momeneel zijn de ARD en het ZDF (eerste en tweede net) de enige die tot het niet uitzen den van de kampioenschap pen hebben besloten. trail juls WENEN De organisato ren van de Europese zwem kampioenschappen hebben een onoverzichtelijk pro gramma in elkaar gezet. Op grote internationale toernooien werden altijd de afstanden per dag ver werkt, wat van de num mers een afgerond geheel maakte. In Wenen is hier van afgeweken. Nummers, waarvoor meer dan vieren twintig inschrijvingen wer den ontvangen, worden over wee dagen uitgesmeerd en dat maakt het toernooi rommeliger dan ooit het ge val was, temeer omdat de organisatie zelf niet precies weet wanneer de nummers zijn geprogrammeerd. Hier door wordt ook gesold met het publiek, dat evenmin weet waaraan het zich kan houden. Ug WENEN Ivo Trumbic, de Joegoslavische coach die onder contract staat bij de KNZB, was het middelpunt van afgunst in het tropisch warme stadionbad. De trainer op de spelersbank bij de speciaal voor hem belangrijke openingswedstrijd van het Europese waterpo- lotoemooi tegen Joegoslavië zat onder een parasol. Toch kon hij het daar niet altijd uithouden. Dat kwam niet alleen vanwege de bijna ondraaglijke hitte, maar meer vanwege het onbegrijpelijke spel van het Nederlands zevental dat aan dit evenement zonder aspiraties is begonnen. Voor Mart Bras. de routinier, die in de tweede periode 2—1 had ge maakt, deed zich een droomsituatie voor. De getructe Bonacic moest het water verlaten omdat hij zich verkeek op de verdraag zaamheid van de Belgische scheidsrechter. „Gedurende deze nume rieke meerderheid had de ploeg karakter moeten tonen en door moeten gaan. De kans op een morele tik voor de Joegoslaven was dan denkbaar geweest", aldus Trumbic. Trumbic was later ontroostbaar over de gemiste kans waarvan hij had gedroomd maar waarin hij toch nooit echt had geloofd. De af stand tot het Joegoslavische polo („angstgegner" van Nederland sinds jaren) was te groot om in korte tijd te overbruggen. Deze kei harde waarheid kwam vooral aan het licht in het derde en vierde part van de strijd. Grote nadeel „Als de eindbalans moet worden opgemaakt legt het Nederlands ze vental meestal het hoofd in de schoot. Dan mist de ploeg door een ste«ds veranderende opstleling net dat beetje routine dat je tegen stander heeft" mompelde Trumbic. „Dat nu", vindt Harry Vrind, de oud-coach van Nederland die zijn opvolger als eerste feliciteerde met de toch bereikte vooruitgang, „blijft altijd ons grote nadeel. De meeste spelers met toernooierva- ring stappen op. Bekijk ze stuk voor stuk maar. Kroon. Hermsen en Bras bezitten eeii brok routine, de anderen zijn nieuw of komen net kijken". boordai de begerge volgHingen van Trum'bic zich leegzwommen in de al moeilijker wordende derde periode, maakten zij een definitie ve knieval tegen het einde van de strijd. Grote fouten konden niet meer worden opgevangen en zelfs toen zich de unieke kans voor deed om de achterstand van 4—3 door een numerieke meerderheid weg te werken, maakte tot tweemaal dom balverlies een einde aan alle hoop. Erger zelfs: de Joegoslaven haalden nog een keer uit: 5—3. everloop.^ee (1—2): iode Be-Jai Wrsl-Dultsland 6—2, Joegoslavië— Nederland S—-3: RuslandSpanje 95 Groep B: BulgarijePolen S— j SCHEVENINGEN „Dui ven". Louk Sanders sprak het woord maar een keer uit, maar had het in een twee-en-een-half uur duren de strijd aan één stuk door kunnen herhalen. De durf ontbrak gisteren op de METS-banen. Daarvoor in de plaats kwam angst. Een eigenschap, die de enkelfi nales tot een langdurige maar ook onaantrekkelijke gebeurtenis maakten. Bij vlagen zelfs zeer onaan trekkelijk. Het bracht een der toeschouwers tot een hartekreet. „Eigenlijk moet het publiek en bloc met de rug naar de speler? gaan zitten". Zo ver kwam het niet. Integendeel, bij de acties die wel slaagden klaterde het applaus alsoj het grootste deel op de tri bunes uit louter fans be stond. De finalisten ver dienden het niet, zij het, dat de titelprolongatie van Marijke Schaar een pres tatie op zich was. Het was haar vijfde kampioen schap. Voor Louk Sanders was het een première. Hij heeft het loon van de angst met hoeven te betalen. Alleen dankzij een donderspeech, uitgesproken door de Leidse dokter Henk Meyer (een vriend van hem) bleef Sanders over eind. „Ik zag het niet meer zit ten". zo luidde zijn cliché-uit spraak vlak na de toch bejubel de triomf. Het sloeg op de ach terstand van 2-1 (setstanden 7-5, 2-6 en 3-6), waarmee de 24-jari- ge student de pauze inging. „Ik heb roen goed op mijn mieter gehad. Als het niet lukt, sta je overal, negatief tegenover. Ze hebben me moed ingepraat. Dat ik alles zelf kon doen. En dat ik kon winnen, als ik maar wilde". Louk Sanders wilde maar al '.e graag. Na zijn sterke optreden in het toernooi van Hilversum werd er wat van hem verwacht. Normaal gesproken is hij op het moment ook Nederlands sterk ste speler. Sanders bewees het zaterdag, toen hij nationaal kampioen Jan Hordijk terug wees. „Het is een soort angstte- genstander. Het was de eerste keer dat ik van hem won". De Louk Sanders (r.) kijken niet zo vrolijk. Het was de periode, waarin onaantrekkelijk bekroning moest komen tegen Hemmes, meestal ook al een onoverwinbare speler voor San ders. Daar staat tegenover dat de Leidse student langzaam maar zeker steeds beter is gaan spelen. „Elk jaar wordt ik iets beter. Steeds is er een constante vooruitgang". Zonder glans Sanders wijst zelf ook op vorde ringen op het mentale viak. „Ook in zelfvertrouwen ben ik iets volgroeid". Daar is in de fi nale weinig van gebleken. Na twee achtereenvolgende halve finaleplaatsen in de vorige kam pioenschappen werd het ti)d voor de bekroning. Louk San ders kreeg zijn bekroning, al was het zonder glans. Hij wees na afloop ook zelf op zijn zwakke momenten. „Het was ronduit slecht van mij, d;.t ik achter kwam. Te gemakke lijk laat ik een partij schieten". De broze mentaliteit is er dus nog steeds, maar gelukkig heb ben de woorden van Henk Meyer hun uitwerking niet ge mist. Sanders durfde meer. Al waren de momenten, dat hij aan het net verscheen op de vingers van een hand te lellen. In ieder geval liet hij ;ich niet meer het spel opleggen. Dat W8s de verdienste, Henk Timmer de leger Je.. 1 i weleer, her. - „Alleen omdat Sanders in de vierde set", vertelde hij in de kleedkamer, „zijn eigen spel is gaan spelen, heeft hij jewon- nen. De laatste games heeft hij zelf de punten gemaakt. Dat is toch het bewijs, dat je goed speelt". Herstel Het herstel kwam alleen wat laat en de vorm van de overige da gen benaderde hij niet. Een kwalificatie, die ook voor Hem mes opgaat. Na zijn zege op Rolf Thung (met de vernietigen de cijfers: 6-3, 6-2, 6-4) zaterdag naakte hij een uitgebluste in- Jiuk. Tk heb me tegen Thung erg ge concentreerd. Omdat ik vind, dat mijn prestaties worden on dergewaardeerd, wilde ik persé van de als nummer één ge plaatste winnen. Misschien heh ik wel teveel naar die partij toegeleefd". Feit was, dat Fred Hemmes (24) geen moment of fensief tennis heeft gespeeld en zich beperkte tot plaatsen. Het vele effect moest de rest doen. Bovendien was zijn eerste servi ce wel zo zwak. dat hij de base line geen moment durfde te ver laten. „Ik speelde te behoudend. En ook was ik te weinig gecon centreerd. Vaak was ik afwe zig". kans voor hem om het drama van vorig jaar, toen hij in de fi- nale wegens kramp moest opge ven, te doen vergeten. Zijn reactie: „Zo erg is het ook weer niet". Louk Sanders greep zijn kans wel aan. De angst om te winnen zette hij in de laatste twee sets opzij. Hij stond Hem mes nog drie games toe: 6-1, 6- 2. Zijn erelijst, waaraan nu ook de eerste nationale titel werd toegevoegd, is voor Sanders re den eens aan een tennistoe- komst te gaan denken. De diensttijd, volgünd jaar na het beëindigen van zijn stu die, vormt een barrière. „In principe zou ik wel graag wil len. Maar ik kan niet zeggen: Jongens ik kom volgend jaar niet in dienst. Wel probeer ik wat faciliteiten te verkrijgen". Wens Louk Sanders was blij met zijn ti tel. De wijze, waarop behaald, deed er niet zo toe. Hetzelfde gold voor Marijke Schaar. De 29-jarige speelster, die zoals alle anderen in de damestop alle tijd spendeert aan tennis, had voor dit jaar nog maar een wens: de titel, haar vijfde wel te ver staan. Het jubileum kon worden gevierd na een partij zonder hoogtepun ten. Tine Zwaan (27) durfde de gang naar het net niet te ma ken. Marijke Schaar: „Voor de wedstrijd had ik nergens last van, maar toen ik eenmaal op de baan kwam. had ik knikken de knieën. Zo zenuwachtig was ik. Steeds moest ik denken aan het vijfde kampioenschap". Haar regeringsperiode werd niet verbroken. Niet door Tine Zwaan (27), al was ze dicht bij setwinst (de cijfers waren 9-7, 6-3) en in de toekomst zal de coup waarschijnlijk ook voorlo pig uitblijven. Zeker wat de jeugd betreft, die weer niet doorbrak. Marijke Schaar: „En zo zal het nog wel even blijven «ok". KEES KOOMAN Uitslagen. Hert enkelspel, hal 2-6. 10-S. 3-6. 6-3. 6-4. finale: Sanders Hemmes 7-5. 2-6. 3-6, 6-1. 6-2. Dumesenkelspel finale: Marijke Schaar—Tine Zwaan 9-7. 6-3 Da- nie*dul>be!spc.'fina:eTina - Zwaan/Ada BakkerE'.ly Appel/Ju- diih Salome 7-5. 7-9, 9-7. Teren-dubbelspel finale: Jan Hor. dIJk/Nlek Fleury—Fred Hem-' lohié/Fred Hemmes—Tine Zwaan/ lb-8. 4.6. Gestaakt

Leidse Courant | 1974 | | pagina 14