Ccidóc (2owva/nt Vakcentrales: Ionen omhoog fblijmaker Famagusta nu in handen van Turkse militairen Aanslag op president Zuid-Korea NEDERLANDSE TOERISTEN UIT GRIEKENLAND TERUGGEKEERD Evt Cyprus verdeeld DANSEN? Overlast op stations of in treinen strafbaar PROTEST verdien 'n echte Vaker een bloemetje 65e JAARGANG No. 19889 - DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1974 Kort I Udver DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Ned. I om 21.25 uur de speelfilm „Eve" van de Amerikaanse re gisseur Joseph Losey met Jean ne Moreau en Stanley Baker. DROOG EN VRIJ ZONNIG Droog en vry zonnig weer. Matige tot vrü krachtige zuldwestelyke wind. Min. temp. ongeveer 15 graden. Maxima van 20 graden in het noordwesten tot 25 gra den in het zuidoosten van het land. Morgen zon: 5.25 - 20.03. Maan: 3.34- 18.56. Schev. hoogw.: 1.19 en 13.52; Laagw.: 9.23 en 21.48. (van onze parlementaire redac tie) Den Haag De vakbeweging is in beginsel bereid voor 1975 met de werkgevers een centrale overeen komst te sluiten over het te voeren arbeidsvoorwaardenbeleid. Komt er geen akkoord, dan zouden de vakbon den in elk geval één lijn moeten trekken en overal ongeveer dezelfde eisen op tafel moeten leggen die te voren gezamenlijk zijn vastgesteld. Er zijn dan wel maatregelen nodig die moeten voorkomen dat in goed florerende bedrijven „ruimte" blijft zitten. Deze eisen bij het komende loonoverleg zijn te lezen dn de vandaag verschenen „discussienota arbeidsvoorwaardenbeleid 1975" van de drie vakcentrales. Deze nota is aan de vakbonden gezonden om te ko men tot een gezamenlijke beleidsbepaling. De eisen zijn nog tamelijk vrijblijvend ge formuleerd om deze bonden alle gelegen heid te geven tot een eigen inbreng. Zelfs laat men het afsluiten van een centraal ak koord nog open, al lijkt de voorkeur van de centrales wel in die richting te gaan. Alter natieven zijn het reeds genoemde gecoör dineerde beleid en volledige vrijheid. In geen geval wenst men prolongatie van de machtigingswet, omdat daartoe geen enkele aanleiding meer is. De vakcentrales laten blijken, dat er naast de prijscompensatie ook een reële loonsverhoging moet komen. De hoogte er van wordt mede bepaald door de mate waarin de regering collectieve voorzienin gen treft en het daarvoor belasting en pre mie moet heffen. De reële verbetering zou voor een deel (de helft bijvoorbeeld) in een voor ieder gelijk bedrag en voor een deel in procenten moeten worden gegeven. De prijscompensatie moet volledig zijn en er moet per procent prijsstijging tenminste 175 gulden compensatie worden gegeven. Omdat er met de werkgevers al een af spraak is voor het introduceren van een 40-urige werkweek in 1975 (en een mini mum vakantie van 20 dagen) zal nu ge sproken moeten ^worden over een verdere arbeidstijdverkorting. Nader moet worden bezien of dit verkorting van de werkweek, verlenging van de vakantie of vervroeging van pensionering moet worden. Speciale verlangens zijn geuit ten aan zien van opleiding en vorming van 17-jari- ge werknemers, de tewerkstelling van par tieel leerplichtigen, de plaatsing van ge deeltelijk arbeidsongeschikten, en de positie van oudere werknemers. De vakbeweging wil voorts een begin maken met het tot stand brengen van educatief verlof, waar bij in de eerste plaats wordt gedacht aan werknemers die een geringe opleiding heb ben gehad. Eisen op het gebied van de de mocratisering van de ondernemingen zijn herhaald. Zie verder pagina 9 NICOSIA (AP) - De Cyprische havenstad Famagusta, aan de zuidoostkust van het eiland, is vanmorgen na hevige gevechten en een bombardement met vliegtuigen en artil- terie in handen van de Turken gevallen. De Griekse Natio- i jale Garde heeft zich volgens het Turkse radiostation Ra dio Bayrak in paniek teruggetrokken. De Griekse bevol king is gevlucht naar de steden Larnaka en Limasol. Met <de val van Famagusta hebben de Turken de z.g. Atilla- Iijn gevestigd waardoor een derde deel van het eiland, het noordoosten, in handen komt van de Turkse minderheid. .De 128 kilometer lange Atilla- De Turken streven er met hun j militaire acties naar de zoge naamde Atilla-lijn te vestigen, die het eiland in twee delen splitst, een oostelijk deel voor de Turken en een wettelijk deel voor de Grieken. De Atillalijn loopt van Famagusta in het oos ten yia Nicosia naar Lejka en Kokkina aan de noordwestkust van het eiland. lijn loopt van Famugusta naar Nicosia en vandaar naar Lefca en Kokkina aan de noordwest kust van het eiland. De Turken hebben op het Cyprus-overleg in Genève, dat in de nacht van dinsdag op woensdag mislukte, geëist dat het eiland in twee fe derale staten zou worden ver deeld, waarbij de Turks-Cyprio ten het gedeelte ten noorden van de Atilla-lijn moest worden afge staan. Turkse tankeenheden kon den gisteren door het ongeacci denteerde terrein van de Mesao- ria-vlakte in minder dan 24 uur naar Famugasta oprukken van uit het bruggehoofd dat de Turk se troepen door hun invasie van de 20e juli vestigden. Hoewel de Turken de absolute superioriteit in de lucht hebben, was hun opmars ten westen van Nicosia echter minder succesvol. De vredesmacht van de Verenig de Naties op Cyprus had gister avond laat bekendgemaakt dat beide partijen in het gebied van Nicosia akkoord gingen met een staakt-het-vuren, nadat de gehe le dag fel gevochten was en de (Van onze correspondent) SCHIPHOL Een DC-8 van de KLM is vanmorgen op Schiphol geland met aan boord ruim 200 Nederlandse toe risten uit Athene. Tot vannacht was het nog onduidelijk of de KLM toestemming zou krijgen om in Athene te landen. Voorzover na te gaan valt bevinden zich een kleine duizend Neder landse toeristen in Griekenland. Van hen zijn er ongeveer 370 op het Griekse eiland Rhodos, waar het overigens volkomen rustig is. Ten slotte bevinden zich nog 75 Nederlandse vakantiegangers in het Turkse Izmir. De Nederlandse toeristen op Rhodos, met welk eiland telefooncon- fiact nog mogelijk is, doen alsof er niets aan de hand is. Ze gaan gewoon op excursies. Zij hebben trouwens, naar chef-gastvrouw van de in Touristfonds verenigde reisbureaus, Trudy de Goey mededeel de niets gemerkt van do nieuwe crisis tussen Griekenland en Tup kije. Ongeveer 20.000 van de 50.000 Turkse legale en illegale gastarbei ders uit Nederland zijn thans „tihuis" op vakantie. Drie tot vierdui zend van hen zijn gegaan in verband met de oorlogsdreiging en oi* geveer tweeduizend zijn om dezelfde reden niet teruggekeerd. Volgens de heer Ilhain Karacay van Hurka-reizen in Utrecht staan er wel een paar duizend Turkse gastarbeiders in Nederland gereed om als vrijwilliger aan de strijd op Cyprus deel te nemen. Zwarte rook stijgt op uit Nicosia stad in de ochtenduren door de Turkse luchtmacht was gebom bardeerd. maar vanmorgen wer den de gevechten hervat. Gisteravond zijn de eerste gezin nen van op Cyprus gelegerde Britse soldaten in Engeland aan gekomen. Via een luchtbrug worden de gezinnen van de 10.000 Britse militairen op het eiland, met nog eens 2000 Engel se soldaten bij de VN-troepen, naar Engeland gebracht. De zit ting van de Veiligheidsraad over de hernieuwde gevechten die gisteravond op het program raketaanval door Turkse vliegtuigen. stond is verschoven naar van avond in afwachting van een rapport van secretaris-generaal Kurt Waldheim. De vertegenwoordigers van de vijftien bij de NAVO aangeslo ten landen hebben gisteren in een spoedzitting de hoop uitge sproken dat Griekenlands te rugtrekking uit de organisatie slechts van tijdelijke aard is. De Griekse vertegenwoordiger, am bassadeur Chorafas kon niet zeggen voor hoelang Grieken land zich uit de NAVO heeft te ruggetrokken. Premier Den Uyl heeft gisteren verklaard dat het risico van een formele oorlog tussen Griekenland en Turkije aanwezig is. Hij toonde zich be zorgd over de gevolgen van de strijd rond Cyprus voor de jonge democratie in Griekenland. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken deeelde mee dat de Nederlandse regering zowel de beslissing van Turkije om de gevechtsacties te escaleren als de beslissing van Griekenland om zich uit de NAVO terug te trekken, be treurt. Vrouwen en kinderen voji Britse militairen op Cyprus zijn r Engeland geëvacueerd bij het begin van een grote luchtbrug i Britse onderdanen. (ADVERTENTIE) JONGELUI OUDEREN GEHUWDEN Evert Castelein Zie adv. rubriek lessen. Van onze parlementaire redactie DEN MAAG Oo initiatief van minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) zal het spoor wegpersoneel voortaan beter kunnen optreden tegen perso nen, die in stations en treinen veiligheid, orde en rust versto- Vooral in de stations van de grote steden ondervinden de reizigers steeds meer overlast van men sen die dreigend om geld vra gen en hen naroepen. De bepa lingen waren toi dusverre niet toereikend om zulke ongewenste toestanden tegen te guan. Door wijziging in het algemeen regle ment vervoer worden deze han delingen nu als strafbare feilen aangemerkt en wordt het spoor wegpersoneel de bevoegdheid gegeven de lastposten zonodig te verwijderen. Tevens wnrdt het mogelijk dat NS-mensen niet alleen in het belang van vei ligheid, orde en rust, maar ook met het oog op een goeda bedrijfsgang. mogen optreden. Overvaller Geleen aangehouden GELEEN (ANP) In Heerlen is gisteren één van de drie man nen aangehouden, die enkele weken In Gcleen een gewapende overval pleegden op een ondor- raannemer. Hierbij werd de on- aannemer gedood en een col lega zwaar gewond. De man die in een buitenwijk van Heerlen op straat kon worden aangehouden, is de 20-jerige elektromonteur R. D.L. B. uit Geleen. Na zijn aanhouding heeft de man een vrijwel volledige bekentenis afgelegd. Ook het pistool waar mee hij tijdens de overval moet hebben geschoten is inmiddels boven water gekomen. ili1illHIIIIIIIII!!li!il!!i!![|[llli!llll!lllllllllllll!lllilllllllillll!llil'!ll!l!lllilH1HHI I Dienstplichtige militairen in Hars kamp hebben geweigerd hun avondeten te nuttigen. Zij willen meer variatie in de maaltijden en een gezelliger sfeer. BBHIillllillllIBilillllliailiilliai SEOEL (AP-Reuter) Een 24-jarige Japanner, Yukio YoshiJ heeft een aanslag gepleegd op de Zuidkoreaanse president Park Tsjoeng-hie toen deze in het nationaal theater te Seoel een toe spraak hield ter gelegenheid van de 29ste onafhankelijkheids dag van Zuid-Korea. De aanvaller, die drie schoten loste, miste de president maar trof diens vrouw die achter haar man op het podium zat in het hoofd. Over de toestand waarin mevrouw Park verkeert is niets be kend gemaakt, maar van goed ingelichte zegslieden werd ech ter vernomen dat de vrouw van de president naar een nabijge legen ziekenhuis is gebracht en onmiddellijk is geopereerd. Een meisje dat zich onder Parks toehoorders bevond, kwam om het leven toen de lijfwacht van de president het vuur open de op de aanvaller, die in de heup werd getroffen en snel werd overmeesterd. Een bijzondere krijgsraad in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel heeft gisteren weer 36 mensen veroordeeld tot gevangenisstraf fen van vijf jaar tot levenslang in verband met een samenzwe ring van studenten om de regering omver te werpen. Sedert president Park in januari noodmaatregelen heeft uitge vaardigd zijn nu al 194 mensen door krijgsraden veroordeeld. Meer rampen llangladesj Rond de hoofdstad Dacca van Bangladesj hebben overstromingen tienduizen den mensen dakloos ge maakt. Grote groepen men sen zijn volled'g door het water afgesneden van alle hulp en voedselvoorzienin gen. Nu wordt de door na tuurrampen zwaar geplaag de staat weer bedreigd door een orkaan die vanaf de Golf van Bengalen nadert. Tot nu toe zijn door de over stromingen naar schatting al 2500 mensen om het leven gekomen. Bovendien is in tien provincies cholera uit gebroken. Dit luxe uitgevoerde theeglas, gevat in een verzilverde voet. r van de .blijmakers' die u kunt verdienen door het opgeven v nieuw kwartaal-abonnement. DEN HAAG (ANP) De verkoop van bloemen is in 1973 met 5 procent gestegen ten opzichte van het jaar ervoor. De N.»..-.cnd_e i/'isgezinnen kochten vorig jaar ruim 736 miljoen bloemen voor 206 miljoen gulden bijn. 100 mil- en bijna 32 miljoen potplanten joen gulden. In de drie grote steden koopt de huisvrouw naar verhouding veel snijbloemen, terwijl zij in het noorden meer zijn geïnteresseerd in potplanten.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1