Actie spelers Schoenmaker te behouden I: Feyenoord had aan twintig minuten „flitsen" genoeg rr% M WALRAVE EN KOCH AKKOORD MET SCHIKKINGSVOORSTEL KNVB wil CRM-man in raad betaald voetbal 'M Zwevende wielerbaan in Montreal s Cruyff sloeg in het veld en kan gaan en kon JAN DE BOUTER COÖRDINATOR BIJ VITESSE Stayers blijven in Montreal onderwerp van discussie PSV won GOLFTITEL TREVINO WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1974 LE1USL COi PAGINA II (Van onze sportredactie) Rotterdam Wim van Hanegem wierp zich in het afge scheiden gedeelte van de koffiekamer van stadion Feyen- oord het domein voor de „staf" en genodigden op ds woordvoerder van, zoals hij zei „een aantal spelers." „Ik heb de stemming gepeild en we zijn het erover eens dat Lex Schoenmaker voor Feyenoord behouden moet blijven. Per slot van rekening scoort hij regelmatig". Wim van Hanegem richtte deze woorden tot de beleids groep betaald voetbal (Brox, Kerkum, Blankemeijer), trai ner Wiel Coerver en voetbal zaakwaarnemer Cor Coster. Het enige commentaar van een geschrokken Feyenoord, dat deze reactie na de oefen wedstrijd tegen FC Brugge in het geheel niet had verwacht: „We kunnen niets zeggen want Espanol heeft nog niets van zich laten horen". Espanol, de plaatselijke con current van CF de Barcelona, heeft echter wel contact gehad met Feyenoord inzake een eventuele transfer van Lex Schoenmaker. De dag vóór Feyenoord vorige week (woensdag) vertrok om deel te nemen aan het toernooi van Bilbao spraken Gerard Ker kum en Fred Blankemeijer met afgevaardigden van Espa nol, in Rotterdam. In Bilbao had manager Guus Brox con tact met een vertegenwoordi ger van de Spaanse club, die op de hoogte is gesteld van het transferbedrag dat tussen de zes en zeven ton ligt. Een be drag waarmee Espanol ak koord gaat. Verdwenen Maandag ontving Feyenoord een telegram met het verzoek mede te delen of Schoenmaker gisteravond zou spelen en te vens om de komst van de „voetbaltechnische afgevaardig de aan te kondigen. Manage-r Brox: „Er heeft zich gister avond niemand gemeld". Lex Schoenmaker, wie een drieja rig contract is aangeboden waarvan hij de Nederlandse vertaling binnenkort verwacht: „Er hebben twee vertegen woordigers van Espanol op de tribune gezeten. Ik heb niet met hen gesproken want ze waren na de rust, toen ik er niet meer inkwam, ineens ver dwenen. Ik zou woensdag een telefoontje krijgen van de voet balmakelaar om iets definitiefs te horen. Ik weet niet wie die voetbalmakelaar is". Manager Brox: „Jawel, ik ken hem maar het heeft geen zin zijn naam te noemen". In elk geval had Feyenoord er geen bezwaar tegen als Schoen maker zou vertrekken, de spe ler zelf is rond met de Span jaarden maar er ligt schrifte lijk nog niets vast. De actie van Van Hanegem „namens een aantal spelers" kan dus wellicht nog net op tijd komen. Het is bekend dat Van Hanegem altijd al gechar meerd is geweest van de voet balkwaliteiten van Lex Schoen maker. Om hem voor de club te behouden, zal meer komen kijken dan een actie alleen.. Feyenoord zal het contract met Schoenmaker, eventueel, moe ten herzien en zijn salaris drastisch moeten verhogen. De spelers: „Als Schoenmaker scoort, zorgt hij ook voor onze premies". De zaakwaarnemer van Wim Jansen, Cor Coster, heeft gis teren een onderhoud gehad met Feyenoord dat volgens de sportclub „een bemoedigend verloop heeft gehad". Jansen zal vrijwel zeker een driejarig contract bij Feyenoord teke nen. ■m - DEN HAAG De KNVB (Koninklijke Ne derlandse Voetbal Bond) heeft zich tot de minister van CRM (cultuur, recreatie en maatschappelijk werk Van Doorn, ge wend met het verzoek een vertegenwoor diger van CRM zitting te laten nemen in een op korte termijn in het leven te roe pen raad voor het betaalde voetbal. Daarin zullen deskundigen op het gebied van management, arbeids- en belasting recht, vertegenwoordigers van belan genorganisaties, clubs, spelers, trainers, scheidsrechters en gemeenten waar be taald voetbal wordt gespeeld, participe ren. Het is de bedoeling dat deze raad als een adviesliohaam gaat fungeren voor de mi nister van CRM, het bestuur van de stichting de nationale sporttotalisator, de KNVB en gemeentelijke overheden. De raad komt in de tweede helft van sep tember voor de eerste keer in vergade ring bijeen ter bespreking van het con cept-beleidsplan betaald voetbal. VLEUTEN Het Nederlandse heren volleybalteam heeft ook de derde wedstrijd tegen de Verenigde Staten met 3—0 ver loren. In Vleuten waren de Amerikanen superieur met 15 10, 15—13, 15—6. ROTTERDAM Vele malen klonk boegeroep in „De Kuip" als Lex Schoenma kers naam in de opstelling werd omgeroepen. Gister avond klonk een hart stochtelijk „Lexie-Lexie" want thans beseft de aan hang wie voor Feyenoord verloren dreigt te gaan. Van de vijf doelpunten, die tegen FC Brugge werden gemaakt, nam Schoenma ker er twee, in een halve wedstrijd, voor zijn reke ning. Willy Kreuz, na de rust ingezet, scoorde we derom niet en bewoog zich traag. Hij voelt zich ken nelijk nog niet thuis en is niet in vorm. Dat was Feyenoord in de eerste helft wel. Met dikwijls virtuoze aanvallen werd de Belgische de fensie tot vertwijfeling ge bracht. Steeds weer werden de Belgen tureluurs gedraaid en werden openingen geforceerd in de verdediging. Schneider moest al na vijf minuten ter aarde worden gewerkt om erger te voorkomen. Resoluut strafte Vah der Kroft met een straf schop, die Schoenmaker haar scherp inschoot. Na een knappe actie om de bal vrij te maken, richtte „Haagse Lex" evenwel net naast. Wim Jansen stuitte op doelman Jensen maar'toen Theo de Jong in een gat sprint te. was het 2-0 en met een wonderschone combinatie tussen Jansen en Schoenmaker schreef de laatste nummer drie op zijn conto. Er was toen pas twintig minuten gespeeld, en zeker niet in een vakantiepartijtje. p Toen kwamen de feilen van Feyenoord in deze wedstrijd te voorschijn. De Jong kreeg, na weer een geweldige aanval, een kans die nooit gemist mag wor den, Kristensen (zwak) raakte de paal en nadien leed Feyen oord aan de kv/aal: het zit wel goed. Inderdaad, het had al 60 kunnen en moeten staan,- maar het gebeurde niet. FC Brugge putte uit de terugval van Feyenoord zelfs de moed om door Cools, uit een pass van Houwaart op wie de opbouw steunt, terug te komen (3—1). FC Brugge deed dat op precies dezelfde wijze als Feyenoord. Het legde daarmee ook, wat Chelsea tevoren eveneens had gedaan, de onvolkomenheden van de centrale defensie bloot. Van Daele heeft geen concur rentie meer na het vertrek van Israël en speelt nonchalant, Schneider is niet wendbaar ge noeg, Ramljak wil toch zo dol graag ook eens een doelpunt maken. Een hechte linie is de defensie bepaald niet. Toen na de rust vier vervangers aantraden (Reitsma voor Trey- tel, Everse voor Vos, Olsen voor Jansen en Kreuz voor Schoenmaker en later Van Til voor D6 Jong licht gebles seerd inviel zakte het peil danig. Het flitsende Feyenoord had maar twintig minuten be staan. Uit weer een voorzet van Hou waart bracht Aabeck de achter stand terug tot 3—2 en we derom ging de defensie in de fout waarna het scoreverloop werd: De Jong 4—2. Thio 4—3 uit een strafschop omdat Schneider te langzaam was voor Lefèvre en hem toen van ach teren moest neerleggen, Schnei der 5—3. Weliswaar had Leekens tweemaal de bal van de doellijn moeten werken (een keer bij een kopbal Van Van Hanegem en nog eens bij een inzet van Kreuz van dichtbij) maar de 22.000 waren met de in totaal acht treffers toch niet tevreden. Zij hadden er van Rotterdamse zijde ook meer mogen verwachten tegen FC Brugge, dat door de hand van Ernst Happel nog niet is gevormd tot een ploeg die „de schrik van de Europese velden" kan worden genoemd. Integen deel HERMAN VAN BERGEM. LA CORUNA Johan Cruyff is gisteravond tij dens de wedstrijd CF Bar celonaPenarol Montevi deo, die werd gespeeld in La Coruna in het kader van een internationaal toernooi, uit het veld gestuurd. Cruyff raakte kort voor de rust in gevecht met een verdediger van de Zuidamc- rikaanse ploeg, nadat hij bikkelhard was onderuit ge haald. Barcelona verloor de wedstrijd met 01. Tijdens het internationale toernooi om de „Teresa Herrera trofee" hebben CF Barcelona en Penarol Mon tevideo de ruim 35.000 toe schouwers in het overvolle stadion van La Coruna een boeiend spektakel voorge schoteld. De Spaanse kam pioen heeft geen kans ge zien het vervelende defen sieve spel van de Zuidame rikanen af te straffen. De Catalaanse formatie was voortdurend in de aanval, maar uit een van de spaar zame counters maakte Pe narol een doelpunt. Vleugel speler Cruz bezorgde zijn team 'n plaats in de finale van het toernooi, die zon dag wordt gehouden en waarin de ploeg uit Uru guay te maken krijgt met de winnaar van Atletico MadridBorussia Moen- chengladbach. Twee minuten voor de rust verkeerden de toeschouwers in hevige opwinding, toen Johan Cruyff in gevecht raakte met Hugo Fernan dez. die de Nederlander op grove wijze had gevloerd. Cruvff nam dat niet en speelde voor eigen rech ter. Beide spelers werden uit het veld gestuurd. De «temming in het veld werd met de minuut grimmiger, maar verdere ernstige inci denten bleven uit. MANILLA De Zweed Lars Ake Schneider, de Amerikaan Peter Winston en de Rus Alexander Kotsjniew delen de eerste plauts in de finalegroep van het 13e wereldkampioenschap jeugd- schaken na de eerste finaleron de. De Nederlander Roy Dieks, die in deze ronde remise speelde, deelt de tweede plaats met de Joego slaaf Marjanovic, de Brit Miles en de Westduitser Mack. Dit viermanschap moet Vitesse het nieuwe seizoen gaan leiden. Van links naar rechts: hulptrainer Voskamp (hulp)trainer Ned Bulatovic, voorzitter Van Amerongen en coördinator De Bouter. ARNHEM Door de aan stelling als coördinator van de in het bezit van een A- diplorna zijnde oefenmees- ter Jan de Bouter van zaterdag eerste klasser DOVO lijkt Vitesse het trainersprobleem te heb ben opgelost. De Arnhemse eerste divisieclub heeft door deze procedure de mogelijkheid geschapen om de reeds gecontracteerde Joegosla- viër Ned Bulatovic, met wiens aanstelling de KNVB niet ak koord ging alsnog als hulptrai ner in dienst te nemen. DIEST - PSV heeft In Diest een vriendschappelijke wedstrijd te gen de club met die naam ge wonnen met 2-1. Bij de rust was de stand nog O-0. De Belgen na men in de 73e minuut een voor sprong door een doelpunt van Keynen. PSV zette FC Dest daarna onder zware dri k en het was de Zweed Dahlquist, die voor de geljkmaker zorgde (82). Vijf m nuten voor t jd maakte Ralf Edstroem er 2-1 van. Het duel werd door 6.000 toeschouwers bezocht. DEN HAAG - Go Ahead Eagles heeft in Hillegersberg (Rotter dam) de amateurclub met die naam verslagen met 4-1. Voor de Deventenaren maakten Arntz (2). Van Marwijk en De Winkel de doelpunten. Er waren bijna Q.OOO toeschouwers. De eerste divisieclub SC Cambuur heeft in en tegen Bergum ge wonnen met 3-1. Bij de rust hadden de betaalden reeds een voorsprong van 3—0. De treffers kwamen op naam van de Blaauw. Haan en Kuzmanovic. 500 bezoekers woonden het duel bij. In Lu k verloor het N jmeegse NEC d nsdagavond met 1-0 van de F.C.Lu k. Het en ge doelpunt we d in de 15e minuut ge scoord dror N colay. In Helmond heeft Roda JC met 4- 1 gewonnen van Helmond Sport. Bij rust stond Roda voor met 2-1. Er waren 500'toeschou- MONTREAL Tot vlak voor de openingsdag van de wereld kampioenschappen zijn de bouwers van de wielerbaan In Mon. treal met hun piste bezig geweest. Tijdens de training van de stayers bleek dat de baan onder het geweld van de motoren een tamelijk grote uitslag had. Het nog niet bestorven hout gaf enigszins mee en volgens Koch leek het er net op of men op zee aan het rijden was. „Wanneer je aan de buitenkant staat, maar zelfs ook op het middenter rein, kun je de baan zien golven". Maandagnacht is er doorgewerkt aan de stutten van de baan dinsdag is men opnieuw bezig geweest. Overwogen wordt aan de buitenaknt van de baan op bepaalde plaatsen een stalen ring ter verankering te maken, hetgeen de uitslag zou doen verklei nen. Het probleem dat zich op meer houten banen heeft voorgedaan, betekent niet dat de piste voor de renners gevaarlijk is. Hij is alleen moeilijker voor de stayers, die op hun lichte fiets achter de zware motoren op enigszins bewegend hout moeten rijden, waardoor zij op de plekken tussen de stutten geregeld het idee hebben in een „kuil" te zitten. CLEMMONS De Amerikaan Lee Trevino heeft het Ameri kaanse kamploenstoernool voor beroepsgolfers (PGA) in Clent- 68 en mons In North Carolina gewon- fv/ee-e werd de drievoudige win naar en titelverucdiger Jack Nicklaus. Na een matige eerste i ronde van 73, drie boven par, speelde Trevino de drie overige ronden alle onder de baan, G7, j Van een speciale verslagge ver MONTREAL Bruno Wal- rave en Nop Koch in min dere mate zijn bereid in te gaan op een schikkings voorstel van de internatio nale wielerfederatie. De suggestie, enkele weken geleden te Rotterdam ge daan door de UCI advocaat mr. Silence, zou kunnen bijdragen het stayeren voor de wereldkampioen schappen te behouden en tegelijkertijd het handvol beroepsgangmakers in staat stellen te rijden met renners naar keuze. De heer Silence vroeg, na rugge spraak met UCI-secretaris Mi chael Ekiel in Genève .of de Nederlandse gangmakers bereid waren hun proces in te trekken en af te zien van het invorderen van de per 23 augustus 1973 in gestelde dwangsom van 1000 gulden per dag voor de periode dat de UCI zijn reglementsarti kel handhaafde dat strijdig was met de wetgeving in de EEG- landen. De gangmakers, ter zij de gestaan door de advocaat van de KNWU. mr. Pruim, gingen akkoord met dat voorstel omdat de UCI bereid zou zijn de vijf beroepsgangmakers (Wal- rave. Koch. Stakenburg. De Graaf en Meuleman) voorlopig voor een p- r'.o 'e van vijf jaar het -echt te geven bij wereld- kaïnp jenschappen aan de s'art te komen met de renner van hun keuze, ongeacht diens natio naliteit. kort een reactie van de Interna tionale wielerfederatie zouden kunnen verwachten, maar Koch noch Walrave heeft tot nu toe iets vernomen uit Genève. Het proces tussen de UCI en de Ne- derlanse gangmakers staat ove rigens wel op de agenda van de vergadering die het dagelijks bestuur van de UCI in Montreal houdt. Bruno Walrave is In de zaak tus sen de UCI en de gangmakers, van hun kant gebaseerd op het recht van vrij werknemersver keer binnen de landen van de Europese gemeenschap, wat toeschietelijker dan Koch. De Utrechtse gangmaker stelt zich voor alles op het standpunt dat hij door het UCI-besluit veel geld heeft verloren en dat hij daar eigenlijk wel compensatie voor wil. Walrave gaat er van uit dat de stayerij een wereldkampioen schap nodig heeft omdat anders de hele tak van sport deva lueert. Hij is duidelijk bereid wat water in de wijn te doen en het schikkingsvoorstel te aan vaarden. Koch is niet zo koppig dat hij niet met Walrave wil meegaan, maar hij wil wel dat binnen de mogelijke schikking een regeling wordt getroffen waardoor de UCI zal opdraaien voor de kosten die de gangma kers hebben gemaakt ten tijde van hun proces. Surrogaat „Als het allemaal niet lukt", ver- Hoeve/ de piste van Montreal zweeftkonden de Nederlandse baanrenners bert uit de voeten, getuige deze foto waarop Peter Nleuwcnhuls, li k van Gerwen, Herman Ponsteen, Luuk Veldt en Ger Slot de truiiiing niet verwaarlozerf. telde Koch, „gaan wl] voor ons zelf verder. Dan maken wij een officieus wereldkampioenschap, waarbij de grote motoren ook weer in de haan kunnen komen. Dan blijft het materiaal dat Ik thuis heb staan, ten minste niet werkeloos en dan kan het pu bliek ten minste weer echt stayeren zien. Het rijden op handelsmotorcn blijft toch maar een surrogaat". Martin Wierstra, de Nederlandse stayer-coach, gelooft In de mo gelijkheid van een schikking. „Wanneer de UCI besluit van het stayeren af te zien, dan tast het bestuur zijn eigen bestaan aan. De eisen van de gangma kers zijn bovendien niet onrede lijk. Vier van de vijf wereld kampioenen uit de moderne tijd van het stayeren, hebben de ti tel veroverd Achter een gang maker van een andere nationa liteit. Het is dus een duidelijk geval van gewoonterecht, dat niet zo maar overboord kan worden gezet. Wij wachten af en ik reken er op dat hier in Montreal nog eens duidelijk wordt gemaakt dat een wereld kampioenschap stayers nodig heeft. Je kunt nu wel zeggen dat stayeren een Europese zaak is, maar Japan hebben wij al gewonnen. Zij kennen dit onder deel daar nauwelijks twee Jaar, maar in Montreal doen zij mee. Canada kan nu volgen. Over drie jaar zijn wij in Vezuela, v v «et hoe enthousiast men daar wordt. Als het onderdeel a ek zou zijn, maar daar ge- hof ik niet in. want hoeveel sprinters en achtervolgers van enige klasse zijn er, dan is het de taak van de UCI om de zieke te genezen, niet om hem ter dood te brengen".

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7