Noordiers jongetje moet terug naar Belfast Geen verhoging belastingdruk Grote onrust St-Maarten Extra bijdrage voor goed wonen redelijk Twee Britten in Ulster nngekomen Kaper betaalt voor vlucht Elsevier onthult miljoenennota Steun landbouw binnen kader van EEG- landbouwbeleid 1974 lENSDAG 14 AUGUSTUS 1974 LLlLiSE COURANT Voorzitter nationale woningraad IJEVORDEN (ANP) - Drs. B. G. A. Kempen, directeur van de Na- I tionale Woningraad, deelt niet de bezorgdheid van velen over de voor I genomen huurverhogingen van acht, negen of tien procent en de I voortzetting van het beleid om tot een betere verhouding te komen I van prijs en kwaliteit van woningen (huurharmonisatie). De huidige I bewindslieden van volkshuisvesting zijn z.i. op een goed spoor geko- I men. I t heeft drs. Kempen verklaard Drs. Kempen vindt het verheu- .p basis van wat tot nu toe be leend is over het nieuwe huur- I »n subsidiebeleid van de rege- I ring. De directeur van de Natio- sale Woningraad sprak vandaag in Coevorden. ELFAST (UPI) Twee Britse militairen zijn gisteren in Koord-Ierland, vlak bij de grens et de Ierse republiek door een explosie omgekomen. Twee mi litairen werden gewond. 'as de post door leden verboden Ierse republikeinse le ger ondermijnd. OEANDA - Een 'kaper heeft gis teren de piloot van een licht chartervliegtuig gedwongen hem vsn Angola naar Zuidwest-Afri- ka (Namibië) te brengen en be taalde daarna volledig voor de vlucht. Dit heeft de betrokken piloot in Loeanda bekendge maakt. D? onbekende passagier had het j vliegtuig gecharterd om hem van Sa da Bandeira in het zuir den van Angola naar de stad Pereira d'Eca bij de grens met Namibië te brengen. Toen het toestel zijn bestemming naderde dwong de man de piloot verder te vliegen naar een landings strip in Namibië. Na de landing betaalde de kaper voor zijn vlucht en bleef in Namibië ach ter terwijl de piloot naar Angola mocht terugkeren. De beschrij ving die de piloot van de passa gier gaf zou kunnen wijzen in de richting van het vroegere hoofd van de geheime politie bij het gevangenkamp SAO Nico- I lau, die een week geleden uit de I gevangenis is ontsnapt. Folteringen in Zuid-Korea LONDEN (ANP) Van de 55 te genstanders van het bewind Park, die in juli in Zuid-Korea werden berecht, zijn er 30 door folteringen tot bekentenissen ge dwongen. Aldus meldt Amnesty International in Londen. Jlamers deze internationale hulp organisatie voor politieke ge vangenen bracht de Newyorkse advocaat William Butler een be- zoek aan Zuid-Korea. In zijn rapport bericht Butler dat de noodmaatregelen van de rege ring een volledige miskenning van de menselijke vrijheid ten gevolge hebben. Geen van de aangeklaagden werd toegestaan om zijn door folteringen afge perste bekentenissen te herroe pen. Ook waren er geen getui gen décharge. De processen voor de militaire rechtbanken werden achter gesloten deuren gevoerd. Veertien beklaagden kregen de doodstraf. Dit vonnis werd voor vijf van hen veran derd in levenslang. Staatsbezoek aan Finland Den haag (anp) Tijdens het reeds eerder aangekondigde staatsbezoek (van 3 tot en met 6 september) aan Finland zullen koningin Juliana en prins Bern- hard onder meer worden ont vangen door de Finse premier Kekkonen en door de voorzitter van het Finse parlement, de heer Sukselainen. 'lïjdens het vierdaagse verblijf zullen zij bezoeken brengen aan ondermeer Helsinki en Fins Lapland. In Lapland zullen zij een nacht doorbrengen in tenten aan de bron von de Lemmenjo- ki, „de rivier van de liefde". Koningin en prins zullen op een rendiervacht op de grond sla pen. De Zweedse premier O. Palme zal I op 11 en 12 september een offi cieel bezoek brengen aan pre- j mier Den Uyl. Tijdens de ge sprekken zal aandacht worden i besteed aan het succes dat Zwe den boekte bij de bestrijding van l de werkloosheid. gend dat het sociale karakter zo'n dominerende plaats in neemt in de plannen. Hij zei dat niet alleen veel mensen met een behoorlijk inkomen wonen in woningen met lage huren, ter wijl de kwaliteit van die wonin gen best een belangrijk hogere huur rechtvaardigt, maar dat bovendien veel mensen met lage huurquotes wonen in nog gesubsidieerde woningen. Daar door komt gemeenschapsgeld terecht waar er helemaal geen recht op bestaat. Met dit geld kunnen ten behoeve van de volkshuisvesting wel betere din gen worden gedaan. Voorts vond hij het van groot belang dat de bestemming van die huur opbrengsten dan ook vaststaat, ni aanwending in het belang van de volkshuisvesting. Gegeven een voldoende financiële steun van de overheid voor hen, die de verhoogde huren niet kunnen betalen en gegeven de goede bestemming van de ex tra-opbrengsten achtte de direc teur het niet meer dan redelijk om ook van alle huurders die het best kunnen betalen, een reële stijging voor het goede wonen te vragen. Het is van be lang te weten wie wel en wie niet de werkelijke kosten van hun woning kunnen betalen om het beleid dan op beide catego rieën af te stemmen: steun aan degenen die het nodig hebben en niest te veel letten op de heb- berigen. Jonge christen-democraten hebben gisteren betoogd voor het Russische consulaat in West-Bertijn. Aan leiding daartoe was de dertiende verjaardag van het oprichten van de Bertijnse muur. De jonge betogers droegen kruizen mee ter herinnering aan de 69 vluchtelingen die bij hun poging om door de muur te komen 'het leven hebben gelaten. Nederlandse hulp voor Bangladesj DEN HAAG - Minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking heeft één miljoen gulden be schikbaar gesteld voor hulp aan het door overstromingen geteis terde Bangladesj. Het geld is overgemaakt aan de UNDRO, de rampenhulporganisatie van de Verenigde Naties. De UN- DRO coördineert een deel van de hulpverleningsaktiviteiten in het overstroomde gebied. De hulpverlenende instanties van de Nederlandse kerken hebben 425.000 gulden beschikbaar ge steld voor hulp aan Bangladesj. De instanties zullen het geld via de Wereldraad van Kerken en Caritas besteden. Deze week zal aan alle gemeenten en parochies worden gevraagd zich bezig te houden met Ban gladesj. De „Wilde Ganzen" (IKOR) zullen zondag voor, dit doel vliegen. De katholieke en evangelische kerken in West-Duitsland heb ben dinsdag samen 200.000 gul den beschikbaar gesteld voor de slachtoffers in het rampgebied. UTRECHT Binnen enkele da gen gaat de vijfjarige Steven Larkin weer terug naar Belfast. Vorige week werd hij noodge dwongen door Onno de Haan van de Stichting Hulp Noord- Ierland meegenomen naar Ne derland. Voor de eerste reis die de Stichting deze zomer organi- Na herhaalde bezoeken aan het seerde voor Noordierse kinde- huis werd Steven op een gege- trof niemand thuis. Later bleek, dat de moeder, een alcoholiste, zelfmoord had gepleegd. Dit va der zit een levenslange gevan genisstraf uit omdat hij bij een ruzie een taxichauffeur heeft ge dood. ren, waren het oudere broertje en het zusje van Steven inge schreven. Zij waren bij vertrek niet aanwezig omdat de pas poorten niet ln orde waren. Daarom ging Onno de Haan naar het ouderlijk huis, maar ven moment slapend op de stoep gevonden. Ook zijn broer tje kwam boven water. De stichting heeft de kinderen mee genomen naar Nederland, om dat er niemand in de buurt was die voor de jongens walde zor- Dc S heli-tanker Metulazit sinds zaterdag vast op de rotsen in de Straat van Magalhaen. De zeesleper Zwarte Zee is op weg naar het onfortuinlijke schip. Men verwacht dat zondag de eerste poging gedaan zal worden de tanker vlot te trekken. gen. Voor de drie kinderen het zusje is inmiddels ook in Belfast teruggevonden is nu ook al een noordiers gezin ge vonden, dat ze in huis wil ne- In de tussentijd heeft de Neder landse pleegmoeder uitlatingen gedaan die er op neer komen dat zij Steven nooit meer naar Ierland zou laten teruggaan. Een uitlating waarover de Stichting zeer verontwaardigd is. „Dergelijke probleemgevallen doen zich dagelijks voor en wij worden daarmee dan ook regel matig geconfronteerd. Van hier uit wordt dan alles gedaan om een oplossing te vimden. De kin deren hier houden, hoort daar echter niet bij. Wij geven hier een eerste aanzet tot een vreed zame samenleving. De rest moeten ze zelf doen. In Belfast. Bovendien maakt een dergelijke opmerking van die pleegmoeder het voor ons erg moeilijk bij de Ierse autoriteiten, die hun vuile was niet graag buiten hangen. Steven gaat zo gauw mogelijk weerterug, met zijn broertje, naar dat gezin en zijn zusje. Wij werken er niet aan mee om een gezin nog verder te ont wrichten", aldus Anno de Haan, die er met zijn stichting voor ijvert een vrijplaats even buiten Belfast te bouwen, waar de mensen de sfeer van haat en angst kunnen vergeten, waar protestant en katholiek nader tot elkaar kunnen komen. Een vrijplaats die het in de toe komst wellicht overbodig maakt dat Noordierse kinderen naar het buitenland moeten gaan om tot rust te komen. Bijdragen voor de bouw van een dergelijk centrum kunnen wor den gestort op giro 9992 t.n.v. de Stichting Hulp Noord-Ierland te Utrecht. Chain ps-Elysées even voor de voetgangers PARIJS (AFP) Voor de eerste keer zal een gedeelte van de Champs-Elysées in Parijs bij wijze van proef tot voetgan gersdomein worden verklaard. Dat gebeurt morgen tussen twee uur 's middags en zeven uur 's avonds. De proef, die genomen wordt op initiatief van de gemeenteraad van Parijs en de Touring Club de France, betreft de Place de la Concorde en het achterste ge deelte van de champs-elysées tot aan de place Georges Cle- menceau. De proef geldt ook voor twee andere plaatsen die bij de toeristen in trek zijn: het voorplein van de Notre Dame en de wegen die door de Tuile- rieën lopen. Shag, pijp- en pruimtabak 15 ct duurder DEN HAAG De prijzen van shag, pijp- en pruimtetabak gaan in september met 15 cent per pakje van 50 gram omhoog. Het ministerie van Economische Zaken heeft de Vereniging Ne derlandse Kerftabakindustrie toegestaan dezeprijsverhoging door te voeren. De industrie zal met ingang van 9 september beginnen met de af levering tegen de verhoogde prijzen. Ooorzaak van de prij- verhog'ing is o.m. het stijgen van de wereldprijs van tabak Van onze parlementaire redactie Den Haag De belastingdruk in 1975 zal' niet omhoog gaan, maar 31,3 procent van het na tionaal inkomen blijven. De in flatiecorrectie zal voor 80 pro cent doorgevoerd worden. De Het blad zegt beslag te hebben sociale premiedruk gaat in 1975 kunnen leggen op deze gege- omhoog van 19,1 procent naar 19,5 procent. Dat zijn de belang rijkste voorstellen van de rege ring in de miljoenennota voor 1975. zo weet „Elsviers Week blad" te melden. Huis gezaghebber afgebrand PHILIPSBURG (ANP) - Op het Bovenwindse eiland Sint Maar ten heerst grote onrust. Er is extra politiepersoneel naar het eiland overgevlogen. Er zijn stakingen uitgebroken en maan dagavond brandde het bestuurs- kantoor en de ambtswoning van de gezaghebber tot de grond toe af. Men vermoedt dat de brand is aangestoken. In verband met de gespannen toe stand heeft de Antilliaanse pre mier Juancho Evertsz zijn reis naar Santo Domingo uitgesteld. Hij zou daar namens het ko ninkrijk de inauguratie van pre sident Balaguer van de Domini caanse Republiek bijwonen. Samen met de politieversterking is ook de Antilliaanse minister van verkeer Ernest Vn;?r»s, d;e zelf van de Bovenwinden afkom stig is, naar Sint Maarten ver trokken. De Antilliaanse minis ter van justitie Watty Vos, die op Aruba verbleef, is met spoed naar Willemstad teruggekeerd. Het was maandag overdag al on rustig op Sint Maarten nadat er zondag een staking was uitge broken bij het japanse visbe- drijf „Curaqao pionering compa ny". Dertien havenarbeiders weigerden een schip te lossen, totdat men onderhandelingen met de vakbond UFA zou begin nen over betere lonen. Maandag werden de dertien op staande voet ontslagen, wat tot gevolg had dat de vakbond alles op alles wilde zetten om het los sen van het schip te verhinde ren. De politie sloot echter de weg naar de pier af, zodat de UFA niet bij het betrokken schip kon komen. Inmiddels is de leider van de vak bond UFA op Sint Maarten, W 1- ly Haize, is door de politie op het eiland aangehouden en voor verhoor overgebracht naar het politiebureau in de hoofdstad Ycrgeze-J Philipsburg. Haize wordt ver- antwoordelijk gehouden voor de arbeidsonrust op Sint Maarten. vens, die gewoonlijk pas op prinsjesdag, de derde dinsdag in september, worden bekend gemaakt. Andere maatregelen uit de miljoe nennota, die Nederland te wach ten staan, zijn volgens Elseviers Weekblad: verhoging van de ontwikkelingshulp met 475 mil joen gulden, invoering van een wet arbeidsongeschiktheidsver zekering voor zelfstandigen in 1976. Uit de gegevens van het Centraal Planbureau die gewoonlijk bij de miljoenennota worden ge voegd, staat dat een werkloos heid van gemiddels 3 5 procent van de beroepsbevolking wordt verwacht. De extra ontvangsten uit het aardgas zullen 2,5 mil jard gulden belopen, zoals reeds vaker is voorspeld. Deze extra ontvangsten worden gebruikt om een groot deel van de rijk sinkomsten voor 1975 te kunnen fourneren. De loonsom zou in 1975 met 12 procent omhoog gaan, de prijzen met 8,5 pro cent. Naast een verbetering van de positie van dienstplichtigen door middel van het optrekken van de wedde tot het netto mi nimum jeugdloon, komt er een compensatie voor overwerk aan militairen. Zo meldt het blad. Veronica tijdelijkaf MET HEEL WAT ONNODIGE VERTRAGING wordt 1 september as, de anti-pi rat en wet ook in Nederland van kracht. Aan het zittende kabinet is slechts een klein deel van de vertraging t« wijten; vorige regeringen hebben, deels uit politieke overwegingen, geweigerd de knopen door te hakken. Radio Veronica en andere il legale zenders putten daaruit naar nu blijkt ten onrechte hoop, dat de zeezenders in de ether zouden kunnen blijven Na minister van Doom's negatieve beslissing op het verzoek om offi ciële omroeporganisatie te worden, heeft Veronica tevergeefs naar achterdeurtjes in de wet en naar mogelijkheden om elders onderdak te vinden gezocht. Met Radio-Noordzee is het niet anders; de hoop dat dit zendschip alsnog een vergunning als adspirant-omroep zal krijgen, is minimaal en de Noordzee-directie zelf is dan ook volop niet de liquidatie bezig. GAAT VERONICA WEL PROBEREN volgend jaar als adspirant-om- roep terug te komen? De Veronica Omroep Organisatie gaat op korte termijn wel haar le den raadplegen, maar ze weetl 1) dat een half jaar niet-uitzenden fataal voor depopulariteit kan zijn en 2) dat minister Van Doom zijn dreigement, dat hij meer zal controleren of de omroepwet na geleefd wordt niet alleen tot de TROS en ander bestaande omroep- vereniginge heeft uitgesproken. Veronica zal een metamorfose moeten ondergaan, wil ze behalve een voldoende aantal leden ook een programma dat aan de bedoelingen van de wet beantwoordt, ter keuring kunnen aanbieden. Over enige tijd zou wel eens kunnen blijken, dat het enige blijvend reultaat van de Veronica-episode het bestaan van Hilversum III in zijn huidige vorm, inclusief het nachtprogramma, is. Dit stuk Hil versum is voor Veronica een even grote concurrent geworden als de TROS voor de „zuilen". In de toekomst zal een herrijzen van Veronica dan ook het meest in de hand gewerkt worden, wanneer bijvoorbeeld door een zenderas- plitsing het lichte muziekprogramma voor een deel van de geïnte resseerde luisteraars onbereikbaar zou worden.HETZELFDE RISI- KO loopt de Veronica Omroep Organisatie trouwens zelf, als ze gaat proberen van minister Van Doom een vergunning te krijgen op basis van een programma dat aan de wet beantwoordt. Haar vrienden willenn amelijk iets anders. Weeroverzïcht nmo opklaringen jgf bewolking mrst .fc. hagel sneeuw Tyi. onweer 18 temperaturen •w-w warmtefront t-t kou-front windrichting Kto luchtdruk in millibaren H hoge-drukgebied L lage-drukgebied verplaatsogsrichting toe. Tussen dit hogcdrukRcblcd en een depressie op de oceaan zo! In het komende etmaal In een zuidelij ke stroming een storing van Spanje vla Frankrijk naar onze omgevlnR trekken. In verband hiermee moet er op een lokale onweersbul worden gerekend. Genoemde storing voert In cijfers Vooruitzichten Vrij warm me Wecrsvoor vrijdag: Aantal uren zon: 2 tot 9 Min. temp: omstreeks 16 graden. Max.temp: omstreeks 24 Rradcn Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent Kans op een geheel droog etmaal: 30 REGGIO Dl CALABRIË Twee carabinieri uit Rende bij Reg- gio di Calabrië hebben gisteren een aanslag voorkomen op een brug in de verkeersweg van Sa lerno paar Reggio di Calabrië. Opmerkzaam gemaakt door een bij hun komst snel wegrijdende auto stelden zij een onderzoek in en ontdekten onder de brug twaalf staven dynamiet die aan een lont verbonden waren. Een onderzoek naar de daders heeft nog geen resultaat opgeleverd. WEERRAPPORTEN Eoldc Eindhoven Den Helder Luchth. Rtd. Twente VllssInRCn Zd.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Malaga MnJlorca M line hen Istanbocl LasPalmas New York TelAvlv zw. bew. 1. bew bow. onbew. onbew. h, bew. onbew. onbew. onbew. acht mannequins was de Berlijnse mode<>r werper Pierre Balmain gisteren even op Schiphol. Balmain en zijn ploeg waren onderweg naar Singapore om daar de nieuwe, door hem o.m worpen uniformen voor het personeel van de Singapore Airlines te tonen. Over de nieuwe wintermode .liet Balmain alleen los, dat deze erg kleurig" zou zijn. DEN HAAG Premier Den Uyl heeft gisteravond tijdens de pauze van de ministerraad dui delijk laten uitkomen dat de steunmaatregelen voor de land bouw die de regering vandaag bekend zou maken zich zullen bewegen binnen het kader van het gemeenschappelijk land bouwbeleid van de E.G. "Wij zijn er niet op uit, het ge- meenschappe'ijk landbouwbeleid op te blazen", aldus de premier. Het kabinet heeft tot diep in de nacht over de maatregelen ge praat. Vanmorgen werd daar over gesproken met het Land bouwschap. De vorige werk door de rcgei.ng reeds aangekondigde steunrn i.'it- rege'en werden afgelopen zater dag tijdens het boerenprotest in Utrecht cis onvoldoende gekwa lificeerd. Drs. Zijlstra, voorzitter van do Ned. Chr. Boeren- en Tuinders- bond heeft gisteren gezegd, dal de kritiek die is losgebarsten op de bestuurders van de standsor* ganisaties, hun eigen schuld is. "Wij hebben in het verleden te veel gewezen op de dingen die we niet bereikt hebben in plaats van de resultaten die door over* leg z^Jn behoc/ld naar voren ut brengen. De achterban krilgl dun de indruk dat er nooit ieti bereikt wordt. Voor die houding krijgen wc nu de rekening ge presenteerd. We zullen nu uM bestuurders moeten peilen ol -.va nog voldoende door onze leden worden gesteund," aldus Zij!- •tra," maar ik laat me niel door boc-geroep in een .stad'oi wegstemmen. De reacties na af loop uit brede kring geven mij voldoende moed om op dit m» n\cnt door te gaan"

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5