Vermindering aantal ziekenhuisbedden Toetreding Rome tot Wereldraad nog onmogelijk Nieuwe perschef Witte Huis Nederlandse afkomst is van Protestantse lof voor mgr Alfrink FEEST VAN KARDINAAL DUURT DRIE DAGEN Gunstige reacties op nota-Hendriks Politiek blijft in Chili verboden Maaltijden studenten duurder Acht jaar rijksasiel geëist wegens kinder moord Terschelling wil melding van groepskampeerders Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Geleidelijk zal in de komende jaren moeten worden gestreefd naar een vermindering van het aantal ziekenhuisbedden. Dit zegt staatssecretaris Hendriks in de structuurnota volksgezondheid, waaruit wij gisteren reeds een deel publicerden. Ook het aantal bedden in psychiatrische ziekenhuizen dient te verminderen. Veel nadruk zal volgens de heer Hendriks gelegd moeten wor den op preventie en op de eerste opvang van de patiënt, ondermeer door huisartsen en wijkverpleegsters. De structuurnota is overigens in de verschillende sectoren van de gezondheidszorg gunstig ontvangen. ticulier initiatief is ontsproten gezondheidszorg krijgt daardoor voor de toekomst behouden. De nu teveel een medisch accent, centrale overheid moet zich niet Volgens de unie van ziekenfond- intensief met de uitvoering van sen kan uit deze nota een im- de gezondheidszorg bemoeien, puls ontstaan voor een versnel- maar veel meer sturen, bestu- de aanpak van het vraagstuk ren en beheersen. Herstructure- van de gezondheidszorg, ren zal pijn veroorzaken, zei de staatssecretaris, maar het is no- Ook de Koninklijke Nederlandse dig om verouderde organisatie- Maatschappij tot Bevordering De staatssecretaris legde in een daarbij ruimte latend toelichting sterk de nadruk op particulier initiatief, het particulier initiatief. Hij is De structuurnota heeft de preten- huiverig om structuurvernieu- tie een nationaal plan te zijn. wingen van boven af dwingend Maar ik streef niet naar een na- op te leggen. Maar, zei hij, de tionale gezondheidsdienst, aldus tijd is rijp om stap voor stap de staatssecretaris. We moeten tot vernieuwingen te komen, het vele goede dat aan het par- patronen te verwisselen een vernieuwde organisatie, waarbij met behoud van de kwaliteit van de gezondheids zorg de rekening ervan kan worden verlaagd, het Het nationaal centrum voor gees telijke volksgezondheid vindt het uitgangspunt van regionaal zelfbestuur in de nota een erg goede zaak. Het NCGV betreurt het, dat de nota alleen de ge zondheidszorg omvat en niet de hele welzijnszorg. De geestelijke de Geneeskunst uitte zich zeer positief over de nota. Een voorgestelde groei van het aan tal artsen met 50 procent tot 1982 betekent, dat er dan 1,8 artsen per 1000 inwoners zijn. Volgens de KNMBG is dat ta melijk hoog. Als de overheid een verdere uitbreiding van het artsenbestand na 1982 wil voor komen, zullen op korte termijn al maatregelen moeten worden genomen met betrekking tot het aantal opleidingsplaatsen. Oofe voor prins Maurits, de oudste zoon van prinses Margriet en Pieler van Vollenhoven, was er gisteren de spanning van de eerste dag op de „grote school". Hij werd naar school gebracht door zijn moeder en zijn broertje Bernhard (links). SANTIAGO (AP) Ten minste twee jaar lang zullen politieke aktiviteiten in Chili verboden zijn. Marxistische en andere po litieke partijen zijn echter voor goed verboden, zo heeft junta leider generaal Augusto Pino chet verklaard. „We zijn nog n et rijp voor poli tieke vrijheid", zo zei da gene raal. Hij noemde politieke cor ruptie de oorzaak van de om verwerping van de regering Al- lende. De 58-jarige Pinochet weigerde te voorspellen hoe \ang het militaire bewind aan dt macht zal blijven. ..Ik kan niet een, twee, vijf of tien jaar zeggen, we hebben tijd nodig om onze taak te voltooien". Op de vraag of in Ohili nog meer mensen zullen worden geexecu- teerd antwoordde Pinochet na eerst „nee" te hebben geschud: ,,Er wordt nog gevochten, dus fcunnen er meer doden vallen". Over martelingen zei Pinochet dat degenen die worden betrapt op het folteren van ge-Vangenen worden gestraft. Pinochet zei dat de processen tegen de lei ders van de regering-Allende zullen blijven doorgaan. Er wor den momenteel nog zo'n 2000 mensen vastgehouden die na de staatsgreep zijn gearresteerd en die nog vervolgd moeten wor den. Overheid houdt zich buiten planning DEN HAAG ,.De overheid mag geen dwingende rol «pelen bij gezinsplanning. Dat is een vrije beslissing van de mensen. Men moet echter wel het welzijn van de samenleving in het oog hou den", aldus premier Den Uyl. Hij toonde zich gisteravond inge nomen met de daling van het geboortecijfer in ons land, die in de toekomst zal lelden tot een stabilisatie van de bevol king. De Nederlandse regering is er voorstander van, dat de groei van de wereldbevolking wordt afgeremd. De Nederlandse dele gatie zal, aldus de premier, dit standpunt naar voren brengen op de wereldbevolkingsconferen tie die binnenkort in Boekarest wordt gehouden. Wereldraad kampt met geldgebrek BERLIJN (ANP) De Wereldraad van Kerken zal zijn werkzaamheden in de toekomst alleen vol ledig kunnen voortzetten als de meeste lid-kerken hun bijdrage met 50 pro cent verhogen. Uit het fi nancieel verslag van de raad blijken de budgets voor dit jaar en 1975 nog gedekt maar wordt voor 1976 op een tekort van 7,2 miljoen gulden gerekend. De raad zal volgens de fi nanciële commissie vol gend jaar op radicale wij ze prioriteiten moeten gaan stellen in het werk. In de discussies werd ver klaard, dat het een illu sie is, te denken dat de lidkerken hun bijdrage zo drastisch zouden kunnen verhogen, omdat de meeste kerken zelf met fi nanciële problemen zitten. BERLIJN (ANP Toetreding van de katholieke kerk tot Aan het centraal comité van de de Wereldraad van Kerken is voorlopig nog onmogelijk. Toch is er de laatste jaren een duidelijke verbetering ge komen in de verhouding tussen Genéve en Rome. Dit zei de Zwitserse theoloog Lukas Vischer gisteren op de coonfe- rentie van de Wereldraad in Berlijn. De eenheid der ker ken sluit spanning en meningsverschillen niet uit, zei Vi scher. Toch bestaan er nog „aanzienlijke moeilijkheden en remmingen „om de samenwerking te verbeteren, mede doordat het kerkbegrip van Rome en de Wereldraad in bepaalde opzichten met elkaar in strijd zijn. Ik had niet gedacht dat ik op deze leeftijd nog zo hard werken moest", zei Alfred Hitchcock, bij de viering van zijn 75-ste verjaardag. Het was dan ook een hele klus om de reusachtige verjaardagstaart in 75 moten te snijden. Ieder taatstuk was voorzien van het handelsmerk van de griezelfilmkomng: zijn silhouet. Filmster Cary Grant en de actrices Laraine Day en Jane Wyman rechtswachten vol ongeduld op hun stuk taart. Wereldraad van Kerken, dat in Berlijn vergadert, is een correc tie van het anti-racisme pro gamma van de rad 7 voorge legd. Het voorstel, afkomstig van een commissie van de We reldraad, houd meer rekening imet de kritiek die met name in de Duitse kerken leeft op dat anti-racisme program. Behalve dat het voorstel meer re kening houdt met de theologi sche kritiek en met de interna tionale politieke redenen voor het programma, zou dit pro gram niet telkens met vijf jaar verlengd moeten worden maar een geïntegreerd onderdeel van het totale takenpakket van de Wereldraad moeten worden. Volgens het voorstel zal in ieder geval de humanitaire hulp aan de bevrijdingsbewegingen in Afrika worden voortgezet, met 'n minimum van 795.000 gulden per jaar. De Duitse kritiek dat het anti-racisme program te eenzijdig is zal worden onder zocht. Behalve landen in Afrika en Latijns-Amerika die onder de invloedssfeer van West-Europa en de VS vallen, komen volgens de Duitsers ook landen onder Russische invloed voor hulp in aanmerking. Geen nieuwe cao bij Pliilips DEN HAAG (ANP1 —Nadat gis teren de hele dag is beraads laagd over een niuwe cao voor werknemrs bij Philips in Neder land, is tenslotte vastgesteld dat er geen nieuwe cao zal komen voor de perode die op l april j.l. begon. Begin juni hadden de partijen een principe-overeenkomst bereikt, waar later echter aanvullngen op kwamen, waarmee de vak bonden zich niet akkoord kon den verklaren. De materile punten van het principe-akkoord worden overigens wel uitge voerd. DEN HAAG (ANP) De maaltij den voor studenten zullen duur der worden als staatssecretaris Klein van Onderwijs en Weten schappen het advies opvolgt van de werkgroep Studenteneettafels en -kantines in universitaire ge bouwen". Er zijn twee voorstel len gedaan om de huidige prijs van 2.50 gulden voor een warme mailtijd te verhogen: met 50 cent, zoals de universitaire le den van de werkgroep willen, of met 50 procent wat de ambtena ren van het departement voor staan. De universiteiten, hogescholen en de academische raad is om commentaar gevraagd op de voorstellen van de werkgroep. Deze houden ondermeer in dat de functies van de algemene studentenrestaurants en kanti nes worden geïntegreerd. De verenigingseettafels moeten een exploitatiesubsidie blijven krij gen tot er een nieuw beleids standpunt is geformuleerd voor de gezelligheidsverenigingen en hun eettafels. Organisatie en be heer van de restauratieve voor- zien:ngen moeten bij alle un1- vers te ten en hogescholen op dezelfde w:jze worden opgezet, aldus de werkgroep. Van een onzer verslaggevers WASHINGTON/RIJSSEN De dezer dagen be noemde perschef van de Amerikaanse president Ford, Gerald ter Horst, Is van Nederlandse af komst. Hij is de zoon van een Overijsselse tim merman die het in Nederland niet meer zag zitten en In de Eerste Wereldoorlog naar de Verenigde Staten emigreerde. Zijn moeder heet Maude van Strien en is afkomstig uit Zeeland. De nieuwe pers chef spreekt goed Nederlands. Gerald (Jerry zegt iedereen) ter Horst kon ons geen commentaar geven op zijn afkomst omdat hij niet aan de telefoon te krijgen is. Het bureau voorlich ting van het Witte Huis doet alle verzoeken om een gesprek met hem af met de mededeling dat hij het te druk heeft, en dat we maar een brief moeten schrijven. Ter Horst (52) is opvolger van de Nixon-paladijn Ro nald Ziegler. Hij staat er op dat zijn naam met een kleine letter t en een hoofdletter H geschreven wordt. Gerald is een journalist met een lange staat van dienst. Hij studeerde aan de universiteit van Michigan en was tot zijn nieuwe benoeming bureauchef in Washington van het dagblad De troit News". In z'jn 31-jarige carr ère werkte hij veel in het bu tenland. Hij maakte sinds 1960 bijna alle buitenlandse reizen van de Amerikaanse presi denten mee. De heer Ter Horst is geboren op 11 juli 1922 en trouwde in januari 1945 met Louise Jeffers. Het echtpaar heeft vier kinderen. Het Overijsselse plaatsje Rijssen is al eeuwenlang een bekende woonplaats van de familie Ter Horst. Volgens de heer F. Leus (zijn vrouw heet Ter Horst) zijn de Ter Horsten in de middeleeuwen prominente roofridders geweest. Volgens hem mag de perschef dan ook een adellijke titel voeren, als hij tenminste in rechte mannelijke lijn afstamt van de Ter Horsten in Rijssel en Rhenen. De fa- mil erelatie tussen de Nederlandse en Amer kaan- se Ter Korsten is moeikjk aantoonbaar, omdat in de laatste wereldoorlog het familie-archief van de Nederlandse families, dat tot in de middeleeuwen terugging, verbrand is. ZWOLLE (ANP) -De officier van Justitie bij de rechtbank te Zwolle heeft gisteren acht jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de 43-jarige huis vrouw Jacobje van S. uit Kam pen, die ervan wordt verdacht in maart van dit jaar haar drie-jarige dochtertje Yvonne met een scheermesje om het le ven te hebben gebracht. De offi cier vindt, dat de vrouw haar straf moet doorbrengen In een rijksasiel voor psychopaten. Op 26 maart Jl. nam de vrouw haar kind mee naar de kelder van de flat waar zij woonde en sneed met een scheermesje in de keel van het meisje. Zij deed dit uit haat tegen haar echtge noot, die steeds meer aandacht gaf aan Yvonne en minder aan haar. DEN HAAG (ANP) De grootste verdienste van de periode Alfrink is te hebben vastgehouden aan het har moniemodel. Aldus prof. dr. L. van Holk, protestants waarnemer op het laatste concilie en lid van de com missie oecumene tijdens het pastoraal concilie, in een speciaal nummer van weekblad „De Bazuin" ter gele genheid van het goouden priesterfeest van kardinaal Al frink. „Van hoe grote betekenis somstijds het conflict model in kerk en samenleving ook moge wezen, toch is voor de continuiteit, de samenhang, het handhaven der katholiciteitsgedachte een harmoniemodel onmis baar", aldus dr. Van Holk. Dat het bij het pastoraal conci- christenwaardige soberheid lie „betrekkelijk zelden" uit de worde betracht, mede met het hand liep en er uitstekend voe- oog op hulp aan die gebieden ling bleef tussen herders en die heden ten dage door onder kudde en tussen voor- en ach- ontwikkeling in grote nood ver- terhoede, is allereerst de ver- keren". dienste van het episcopaat, de In een intervieuw in het blad kardinaal voorop. Volgens prof. ..Over en weer" van het aarts- v. Holk hebben de Nederlandse bisdom zegt de kardinaal on- bisschoppen beter dan menig dermeer: „Ik probeer dage ander episcopaat de conclusies lijks wat afstand te nemen van durven trekken uit het con- mijn werk. Ik doe dat door het cilie. „Dat kon niet zonder dagelijks vieren van de eucha- horten of stoten verlopen, ristie, door mijn breviergebed Maar steeds werden moeilijke en door het bidden van de ro- situaties opgevangen, niet en- zenkrans. Ieder jaar probeer kei met diplomatieke behoed- ik ook gelegenheid te vinden zaamheid, maar ook met een wat meer met spritualiteit be- goede dosis humor, altijd met zig te zijn, al is dat op een an- nauwgezette aandacht". dere manier dan de vroegere Hoofdredakteur N. Versluis retraite. Een van mijn vurig- van De Bazuin schrijft dat het ste wensen is dat de priesters voor de kardinaal die onder- naar de geëigende wegen blij- ling begrip en dialoog tot ven zoeken en deze ook bewan- grondslag maakte van modern delen om bij zichzelf een men- kerkbestuur, bijzonder pijnlijk taliteit van vroomheid aan te moet zijn dat polarisatie en te- kweken", aldus kardinaal Al- genstelling tot het hoogste ni- frink. veau in de kerkprovincie zijn Alle 18.000 personen en instel- doorgedrongen. „Bij rijn opvol- lingen, die vorig jaar bij de ging zal blijken, of zijn beleid actie „Rondom Alfrink" geld de waardering krijgt die het hebben gegeven voor een com- verdient". municatiecentrum, krijgen de- Het blad publiceert ook voor zer dagen persoonlijk con be- hot eerst uit de „wensen voor dankkaart, met een afbeelding het concilie', die kardinaal Al- van de kardinaal. De actie frink 15 jaar geleden naar heeft een netto bedrag van Rome zond. Sterk werd daarin ruim 700.000 gulden opge- reeds de collegialiteit en een bracht. Als communicatiecen- zekere zelfstandigheid van de trum fungeert het seretariaat plaatselijke kerken bepleit, van de R.K. kerkprovincie dat „Door een zekere spreiding de communicatie van de Ne- van bevoegdheden zou zowel derlandse kerkprovincie naar de eigen taak als het primaat binnen zowel als naar het bui van de paus van Rome duide- tenland te verbeteren. Het lijker kunnen uitkomen" en: plan bestaat om mede uit het ,Het waren tenslotte te wen- kardinaal Alfrinkfonds onder- sen, dat de verhouding tussen meer de uitgave van een bui de nuntii en de plaatselijke tenlandse nieuwsbrief over de hiërarchie helderder wordt om- Nederlandse kerkprovincie, ex- schreven". De brief zegt ook: perimenten op het terrein van „Laat het concilie het aposto- de Volwassenenkatechese en lisch vermaan uitspreken, dat de vorming van het lekenkader er in het dagelijks leven een te bekostign. UTRECHT (ANP) De viering van zijn vijftigjarig priester feest heeft kardinaal Alfrink over drie dagen verdeeld. De ei genlijke verjaardag van zijn priesterwijding morgen 15 augus tus, viert hij samen met de priesters van het aartsbisdom. Samen met de priesters viert hij de eucharistie in de St. Catho- rina-Kathedraal ln Utrecht. Er worden ongeveer 600 priesters verwacht. Onder de eucharistieviering, welke morgen om 11 uur begint houdt de kardinaal een predikatie. Onmiddellijk daarna heeft kardinaal Alfrink mal zijn priesters een besloten bijeen komst in Tivoli n Utrecht. De presters zullen de jubilerende kardinaal als cadeau een geldbedrag aanbieden. De kardinaal hoeft dit geld reeds bestemd voor de kndervorming van leken. De besloten bijeenkomst, welke een gemoedelijk karakter zal dragen, duurt tot rond 16 uur. Op zaterdag 24 augustus houdt kardinaal Allfrink in de foyer van het jaarbeurscongrescentrum een receptie voor genodigden. Deze receptie duurt van 16 tot 18 uur. Zondag 25 uugustus viert de kardinaal in de congreszaal van het Jaarbeursgebouw de eu charistie met vertegenwoordigers van alle parochies ln het aartsbisdom. Voor deze eucharistieviering., welke om 11 uur begint zijn uit de ongeveer 360 parochies 2 leken als afgevaar digden van de parochie uitgenodigd. Ook deze viering heeft een besloten karakter. UTRECHT (ANP) Na de re cente moord op de 8-jarige Bas- je EMmer op Terschelling, is het gemeetebestuur van dit el- land van plan „met het oog op een normaal functioneren van hot recreati gebeuren" de kam- peerverordening zodanig aan te passen dat er een bcpol.ng in wordt opgenomen die camp ag- houders voorschrijft het verblijf van kampeerders in groepsver band tijdig aan de gemeente kenbaar te maken. Dit is gisteravond meegedeeld na afloop van gesprek tussen de voorzitter van de Nationale Federatie voor Kinderbescher ming, mr. J. Vieser. de burge meester van Tercchelling, de heer L. J. Hoogland en de offi cier van Justitie van Leeuwar- d?n. mr. H. W. Ku pers. Mr. Visser had om het onderhoud gevraagd omdat hij geschokt was door Uitlatingen vun de burgemeester en de officier na de moord. De burgemeester noemde het toen onbegrijpelijk dat kinderhuispupillen op zijn eiland kampeerden zonder me deweten van de politie. Volgers do verklaring heeft hij niet wil len zeggen dat aparte voor schriften zouden moeten gelden voor pupillen van kindertehui- ze-, Vo'gerw de verklaring mag van do" n-n d e de verantwoor de j!-Ji d draden voor het kam- p n n groepsverband ver wacht v/ord'n dat zij „de nodi- ge zorgvuldigheid in acht zullen nemen bij de uitoefening van hun taak", vooral ais het min derjarigen betreft.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3