Pressie blijven uitoefenen om stereozender te krijgen Citroentje met suiker met Ko van Dijk in landhuis "De werkman moet in zijn lot berusten Theo Olof over klassieke radiozender: TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE DONDERDAG Alaar boek van Louis Paul Boon; RADIO VANAVOND RADIO DONDERDAG mtrm TERUGBLIK Lliiubi Cuurl.rt.iYi' 1 WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1974 VI KR AKKER Tussen het Festival van Vence in de Pro- venee en zijn vakantie in Vie- rakker bij Vorden kwam Tlieo Olof een dag thuis in de Am sterdamse Beethovenstraat. In de gang lagen brieven en een stapel knipsels over de plannen van de NOS om de klassieke radiozender tegelijk met zijn geboorte te verban nen naar de middengolf. In de erg afgelegen bungalow van zijn schoonouders, haalt hij, diep weggedoken in het bui tenleven maanden tekort aan slaap in, wandelt langs de pit toreske landpaadjes en ont vangt ontspannen op het ga zon de journalist, tegen wie hij op zijn altijd positieve ma nier zegt: „Natuurlijk ben ik erg blij, dat die zender er komt. Aan de andere kant is het nooit de bedoeling van Nederland-Muziek geweest een klassieke zender te heb ben op de middengolf, waar je geen stereo-ontvangst hebt. Toch ben ik al erg verheugd. Als deze zender er is. gaan we verder werken en pressie uit oefenen om de klassieke mu ziek op de stereozender te krijgen". Samen met schrijver-journa- list Rudy Kousbroek ontketen de Theo Olof de actie voor de klassieke zender. Liefst 14.000 mensen betuigden hun adhe sie: „Dagelijks kreeg ik hon derden brieven. Ik rubriceerde ze en probeerde ze zoveel mo gelijk te beantwoorden. Als ik dat was blijven doen was ik aan vioolspelen niet meer toe gekomen. Toen is die stichting gevormd, de Stichting Neder land-Muziek. Er kwamen hele wonderlijke brieven, soms wel van zes kantjes. Alleen al om ze te lezen had je een hele tijd nodig. Er waren ook erg roe rende brieven bij. Je merkte duidelijk, dat er in Nederland behoefte bestaat aan een zen der die voornamelijk klassieke muziek uitzendt als tegenhan ger voor de popzender. Dat is ook redelijk. In Duitsland en Engeland en tal van andere landen bestaat dit soort zen ders al jaren en je weet bij voorbaat dat hij de minst be luisterde is. Maar hij moet er zijn. We hebben gemerkt, dat de omroepverenigingen er net zo over denken. Alleen blijkt het verwezenlijken van zo'n zender een ingewikkelde zaak- te zijn. De technische aspecten zijn raadselachtig. Ik ben maar een leek. Voor mij is het moeilijk te beoordelen, waar om de muziekzenders nu juist naar de middengolf moeten". Ageren Theo Olof: "Het zal heus wel goed komen, verwacht „Toen in maart 1973 op Queekhoven de stichting werd opgericht was ons doel: net zo lang ageren tot de omroepen met een klassieke zender be ginnen. Wij hebben nooit de bedoeling gehad om zelf om roep te worden. Dat had geen zin, want dan neem je de ver plichting op je om een totaal programma te brengen. Vanaf het begin had ik veel contac ten met de omroepen. Ook die stonden met sympathie tegen over het streven". Waarom namen die omroepen dan niet zelf het initiatief een klassieke zender te stichten? „Daar zullen wel veel redenen voor zijn. Twee van die rede nen zijn het totaalprogramma plus de profilering van de ei gen identiteit. Zo'n klassiek muziekprogramma wordt ook bekeken als het beleg van de sandwich voor de program ma's ervoor en erna. Honderden mensen die van de draadomroep werden afgeslo ten reageerden ook. Die voel- ik". den zich bekocht, want daar hadden ze het klassieke net. Daar kwam niets voor in de plaats. We kregen bericht van mensen die schreven: we zet ten Hilversum niet eens meer>, aan. We luisteren alleen naar Duitsland 3 of Engeland 3. Die landen hebben een andere om- roepstriictuur. Daar past het aanbod klassiek gewoon in het geheel en dat doen ze dan op een zender. In Nederland zit ten we met het historisch ge groeide gegeven van de om roepverenigingen. Nederland is uniek op dit ge bied. Een uitvloeisel daarvan is dat je straks, als je de regionale omroepen meetelt, zeven zenders hebt. Dat is iets ongekends. Veel grotere lan den hebben er drie en die kunnen het er ook best mee doen. Daarom vind ik de komst van de nieuwe zender een spectaculair bericht. Dat geeft dc burger moed". „Sinds we begonnen met Ne derland-Muziek besteden de omroepen inderdaad meer aandacht aan klassieke mu ziek. Maar dat heeft zwakke punten. Neem zo'n verzoek programma als „In de kaart gespeeld" van de AVRO op zondagavond. Je hoort nooit eens een werk in zijn geheel. Altijd stukjes. Op zo'n klassie ke zender kun je rustig een verzocht werk totaal laten ho ren. De mogelijkheden zijn on-, begrensd. De fout van dit omroepbestel is, dat niet wordt uitgegaan van een dienende taak van de omroep, waarbij het luiste rend publiek keuzemogelijk heden worden gegeven. Nee, de omroepen geven hun leden wat ze willen horen want ze moeten hun klanten binden. Kleinere groepen komen daar door in de verdrukking. Men sen die eens wat anders wil len, worden tekort gedaan. Ik ben er van overtuigd, dat er meer mensen naar klassie ke muziek gaan luisteren als er maar genoeg aanbod is. De manier waarop zo'n program ma wordt gepresenteerd lijkt me heel belangrijk. Het schept ruimte om toelichtingen te ge ven. Dat ontbreekt nu vrijwel. Zo'n programma moet ook een educatieve kant hebben. Bij voorbeeld over de klarinet, die toch ook in symfonieën voor komt en in kamermuziek wordt gebruikt. De duizenden liefhebbers van harmonie en fanfare, die nu niet buiten hun eigen cirkel komen, zullen dan nieuwe terreinen ontdekken. O, ik geloof zeker, dat zo'n klassieke zender ook door werkt naar de orkesten en de opera. Dat is vroeger al bewe zen. Men wil ook graag eens zien wat men hoort. Zo'n zen der zal gunstig uitwerken op het concertleven en op de amateuristische muziekbeoefe ning. Hij verbreedt het ge zichtsveld. Muziek blijft toch Zelf luisteren Zou Theo Olof zelf luisteren naar een mono-concert? De glimlach verlicht het hele open *- gezicht. „Ik ben een verwoed autoradioluisteraar. Dat is ook mono. In mijn auto zou ik zeker luisteren. Maar thuis niet. Thuis alleen, als er een werk kwam dat ik perse wilde horen. Iets wat je op geen andere manier kunt beluiste ren. Maar laten we niet verge ten dat 30 procent van de luis teraars nog steeds geen stereo toestellen heeft. En van de overige 70 procent blijken er veel te zijn, die niet weten hoe ze ermee moeten omgaan. Voor die mensen is mono dus al een winst. Maar het bestuur van Neder land-Muziek heeft al bij de NOS als haar mening kenbaar gemaakt, dat het voorbijgaan aan de hogere geluidskwali teiten van de FM-zenders wordt betreurd. Ook is de vraag wat de NOS verstaat 'onder educatieve en informa tieve bestanddelen in het mu ziekprogramma. Als dat ten koste gaat van de muziek dan betekent dat een inbreuk op onze doelstelling. Maar ik heb goede hoop, dat de Raad van Beheer van de NOS toch in gaat zien, dat een klassieke zender alleen in stereo volle dig tot zijn recht komt. Het zal heus wel goed komen, ver wacht ik". JOH. MJ PAMEIJER NEDERLAND 1 DUITSLAND I KRO 17.00 Nogal Wiedus NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 9 18.55 Journaal 19.05 Van gewest tot gewest 19:50 Stichting Socutera 6 20.00 Journaal 20.21 Staatsloterij 20.25 Een razende stilte (3 e 4) NEDERLAND II NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal KRO 19.05 Anna en de koning van WPR: 18 00 no Nws. uit Noordrij-V 18 10 (K) TV-film 18 40 (K) Jo-.irn <K> Alcebra um Acht tv-sene Journaal rn weerbericht 20.15 C Hmportretten 2100 (K) Quizprc 21.45 (KI Serie dokumenlaire prog 22 30 (K) Journaal met kommei DUITSLAND II Siam KRO/RKK-IKOR 19.30 Kenmerk KRO 20.00 Journaal 20.21 De Wrekers 10 r u 21.10 „Den werkman dient te ,V£SSSÏÏÏ3Ê^"iS,!bI!5 begrijpen dat hij moet berusten 19 38 «KI Weerbericht 19.45 (K> Journaj in ziin lot" 20 ,5 'K) M:"r 15 Lucv- ,vsone 20.40 <K ,J.n Pane 74 21 30 (Kl Satirische film: Op Safj 22.10 Journaal ri door Engeland. 22 30 (K) Journaal. NEDERLAND 1 Nederland I NOS 18.15 WK wielrennen 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal VPRO 19.05 Beertje Colargol 19.20 Don Kirshner's rock concerts 19.45 Popeve 20.00 Journaal 20.21 AU in the family 20.45 Het korte ongelukkige leven' van Lenny Bruce 21.25 Eve, speelfilm van Joseph Losey 23.ió Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal EO 19.05 Viva la Musica 19.25 Vergane glorie 20,00 Journaal 20 21 Big D Ranch II 21.10 In een van mijn dro men... Met Ella Halma 21.30 Nader bekeken 22.00 Looft den Heere 22.30 Road to Mandaley 23.15 Journaal DUITSLAND I WDR: 18.00 (K) Nieuws uit N Ion. 18.05 (Kl Kmderprogr; Dr. med. Marcus Welby. ti DUITSLAND II 18 30 (K) Hier kocht der Chef. kinderserie. 1900 (K> Journaal. 19 20 (K) Kunstfilm. 19 30 IK) Walt Disnev film. 21.00 (K) Jour. BELGIE NEDERLANDS (K) Quiz. 20.45 (K) D. I. 23:05-23.15 (K.( Yog aï'd, 22,55 (K) Jour. HILVERSUM Zojuist is het eerste script gereed gekomen van de nieuwe serie "Ci troentje met suiker", die Eli Asser voor de KRO-tv schrijft. Plaats van handeling en personages verschillen echter enigszins van de vorige afleveringen. De reeks, die thans op stapel staat en in oktober start, speelt zich af in een Goois Landhuis en zoals we al eerder meldden zijn Piet Römer (de kroegbaas Mees Goedkoop) en Elsje de Wijn (hetsehoonzusje Sweenie) er uitgestapt. Ko van Dijk gaat nu een belangrijke rol in de nieuwe serie spelen. Bovendien treedt maandelijks een gast-artiest op. Regisseur Bob auteur zuteur Eli Asser en producent Joop v.d. Ende willen nu nog geen namen noemen van deze gasten, omdat dezen intussen wel zijn benaderd, maar er nog geen vaste afspraken bestaan. Zoveel 3 van Dijk speelt een belangrijke rol in de nieuwe mogelijk zal worden gezocht naar artiesten 1 van Citroentje met Suiker U"" Mn zekere populariteit genieten. Van de vaste bezetting zijn in elk geval deel blijven uitmaken Adèle Bloemendaal, Leen Jonge- waard en Lex Goudsmit. Piet Römer is er uitgestapt, omdat hij o.a. in Rotterdam aan biedingen heeft gekregen voor enkele be-> langrijke toneelrollen en Elsje omdat ze het zonder Piet niet meer zag zitten. Piet Römer: "Er is voor mij werk genoeg, het toneel lonkt en nu mijn kinderen groter en zelfstandig zijn geworden hoeft Pa niet meer zo hard te lopen voor zijn centen". Eli Asser heeft in zijn Citroentje-serie de plaats van handeling al meerder moeten verleggen. Van het café „De kip met de gouden eieren"stapte hij verleden jaar we gens verbouwing al over naar de huiselijke haard van de familie Goedkoop. Met het weggaan van Piet kwam Adèle als diens vrouw een beetje in de lucht te hangen, reden waarom Eli Asser naar een andere opzet heeft gezocht en in zijn gedachten in een Goois landhuis terecht kwam. Eli Asser: "Ik wil daar verder niet te veel over zeggen. Ik vind, dat het allemaal een beetje een verrassing moet blijven. Met de komst van nieuwe gezichten heb ik gezocht naar een nieuwe vorm. Ook voor mij zijn enkele dingen nog onzeker. Misschien moet ik nog wat veranderen of aanpassen. Met Ko van Dijk in de serie krijg ik weer andere mogelijkheden dan ik voordien had. En daar ben ik eigenlijk nog steeds mee bezig. Er zijn eerder series op de Ned. tv geweest, die in een Goois landhuis spelen. Daar heb ik rekening mee gehouden en daarom de zaak heel anders benaderd. Ik kan wel zeggen, dat het nieuwe "Citroentje" geen enkele gelijkenis vertoont met wat eerder dp lucht ingaat onder de titel "Het lijkt nergens op". In het komende seizoen, dat begint in okto ber, staat het "Citroentje" met maandelijks een aflevering geplaatst op de zaterdag avond. j j De t itel van dc documentaire die dc KRO-tclevisic vanavond uitzendt, is een citaat uit 1886 \an de Belgische bisschop Rut ten. Volgens hem - en hij stond in die mening echt niet alleen - moest de werkman ook "dc gevolgen dragen van den lage- ren staat waarin God hem heeft geplaatst" (-) "om hem van deze waarheid te overtuigen heeft men argumenten nodig, die al leen den godsdienst kan bezor-, gen". De Vlaamse auteur Louis Paul Boon publiceerde in 1971 zijn "Pieter Daens", een meer dan 500 pagina's tellend boek over de man die in 1892 samen met zijn broer de priester Adolf Daens de Christene Volkspartij oprichtte. De CVP was een Vlaamsgezinde en voor die tijd zeer vooruitstrevende christon- demokratische partij. Naar aan leiding van dit boek maakte KRO-regisseur André Truyman vorig jaar samen met de BRT een serie van drie programma's. Uit het materiaal van deze drie programma's stelde Truyman een nieuwe documentaire sa men, toegespitst op het tragi sche verhaal van de priester Adolf Daens, die bewogen met de aimen, strijdend om sociale gerechtigheid, tot afvallig pries ter werd gedegradeerd door een systeem dat gebaseerd was op de verstrengeling van kerk en establishment in het België van voor de eeuwwisseling. Ned. II. 21.10 uur. Gewest tot gewest Het programma "Van gewest tot gewest" bevat een reportage van Jan de Roode over een op merkelijk bouwproject in Ros malen. De bewoners, verenigd in de stichting "Bouwgemeen- schap" zijn in dit project eigen lijk allemaal projectontwikke laar, planoloog, architect en ei genaar. Het idee van dit bouw project is verwezenlijkt door de Brabantse architect Frans van Dillen. Ned. 1,19 05 uur. i John Steed, in "Ontmoeting met een dode", serie "De wrekers": Louis Paul Boon, op wiens boek "Pieter Daens" de documentaire is geba seerd "Den werkman dient te begrijpen dat hij moet berusten in zijn lot". Razende stilte Vanavond wordt een dubbele aflevering op hot scherm ge bracht van "Een razende stilte", deel 3 en 4. Hierin wordt duide lijk gemaakt dat Andrea niet denkt aan een huwelijk met George Bishop. Haar relatie met de reeds gehuwde Philip Hart neemt ernstige vormen aan. Tom Simkins komt bij toeval terecht op een feestje ter gele genheid van de trouwdag van Norma en Ted Moffats. Ned. I. 20.25 uur. Panoramiek In Panoramiek vanavond een Amerikaanse film over commu nicatiesatellieten. De film geeft oen overzicht van de tienjarige- geschiedenis van de COMSAT (Communication Satellite Cor poration). die een grote rol heeft gespeeld in de ontwikkeling van de communicatiesatellieten. Ned. I, 22.05 uur. De Wrekers. Een lijk wandelt weg, een man doorstaat een schok van 100 000 volt en weer een ander laat kogels op zich afvuren, zonder nadelige gevolgen. Emma Peel wordt in een landhuis aangeval len. maar de schoten die zij op de aanvaller afvuurt, deren hem niet. Aan "de wrekers" John Steed en Emma Peel de eer deze raadsels op te lossen. Ned. II, 20.21 uur. Wielrennen op radio en tv De NOS-radio volgt de wereld kampioenschappen wielrennen in Montreal vandaag via Hilver sum HI van 17.55 18.00 uur sa menvatting kwalificatiewedstrijd den individuele achtervolging amateurs. Van 20.00 tot 23.00 uur div korte reportages sprint dames en amateurstayers. Morgen geeft de tv een verslag van 18.00 tot 18.45 uur via Ned. I. HILVERSUM I jazz uit de jaren 1935-1955. 18.30 N< R.V.U.: met het oog op Ncderlar en lichte muziek. KO: 19.00 Klankbord. 19 15 (S) Wij hebben een woord voor de wereld: gewijde muziek. 19.45 Bijbelstudie. 2000 Gods lichtstralen in een donkere wereld, reportage van de Zoeklichttoog- dag. 20.35 (S) Kerk en zending in Indonc (1). 21.10 (S) GraI Avondsluiting. TRf 2230 Nws3224o"1Ak111a22 50 S foonmuziek. 22 55 Middag-getij. 23 31 tS) Music-All Uit: lichte muzi 24.00 Nws. 19.30 Henry F 1974 Plu: ii 22.30 (S) Horizon- I HILVERSUM III HILVERSUM II NOS: 18.00 Bopthen HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nieuws. 7,11 Ochtcndg; tiek. 7.20 (S) Dag met een plaatje (g om 8.00 Nieuws en om 8.11 Radiojo 8 50 Morgenwijding 9 00 Toppers vf (gr.) met om 9.35—9.40 Waterstander (Si Voor de kleuters 10 10 Arhetds nen: populair verzoekplatenprogrnn mono en stereo. ,11 00 Nieuws; 11 0.3 journaal) 1130 (S) Rondom twaa uur allerlei met om 11.55 Beursbei 12.30 Zelfstandig zijn en blijven, Sportreine. 13 00 Nieuws Radinjour lT55Me .4.00 I'S) Hnnglepiinlt .00 (S) Aspecten: ku iws. lfi.03 Radiojou w. 8.45 (Si Podium voor de schappij-informaties. 9.20 (S)' ngtezoni 10.00 (S) Frysk Orkei- 11.30 Hier en nu extra." 11.55 n. 12 00 Zingen met Cecilia: 12.15 (S) Meisjeskoor met nia- g 12.28 Mededelingen 12.30 Ni (S) Hen' t 1.7 13 (S) Dra V) (S) Pianowerken uit de 5 30 Nieuws. 15.33 (Si Klassi ek 16.00 Een uur natuur: ms om 18.30 (S) Iher en nu. 1 17.30 Nieuws. 17.32 (Sj Hiei Te DcWn laudar HILVERSUM III KRO 9.03 Pep op drie. 11.03 (S) Drie d op verzoek. 12 03 tS) Drie tussen de met'om" 13!o3°Raden'maar 14*03 Pop-kom lakt - De Then Slnkkink Show. NOS: 16 03 Hitmeostcrs: De daverende dertig op Dril Een avondje vol halfslachtig heid. Het begon eigenlijk al om tien over zeven met de avontu ren van Peppi en Kokki. De KRO heeft gemeend hun avon turen nog eens terug te moeten brengen op hot scherm. Ze zijn een zouteloze imitatie van Stan Laurel en Oliver Hardy, die zij in ieder gebaar trachten na te doen zonder het perfecte gevoel voor „timing", de duidelijke ka raktertekening en het afwerken van de „gags", waardoor de films van „de dikke en de dun ne" na bijna veertig jaar nog steeds een lust voor liet oog zijn. Het commentaar, dat er bij ge geven werd, was volmaakt over bodig. Het enige positieve, dat over dit programma gezegd kan worden, is dat uit het struike lend optreden van de twee ka- més nog eens duidelijk blijkt hoe goed Laurel en Hardy ei genlijk wel waren en hoe door dacht hun „flauwekul" wel was, om tientallen jaren stand te houden. Halfslachtigheid was ook het kenmerk van de Marlon Brando-film op deze avond. De uit 1963 daterende „The ugly American" trachtte destijds in de pre-Nixon periode de buitenlandse politiek van de Verenigde Staten te rechtvaar digen. Ruim tien jaar later valt de film nog erger dan destijds door de mand omdat men geen standpunt durft in te nemer de kijker zelf maar zijn conclu sies moet trekken over wii nu eigenlijk in zijn recht staat. Door een onverbeterlijk gevoel voor coördinatie begon halver wege „The ugly American" ook op het andere net de eerste van de vijftien afleveringen „Colditz". Jaren geleden werd „The Colditz story" als een avondvullende film gebracht.De televisie-serie.zoals hij na aflevering op ons afkwam, pro beert hetzelfde gegeven met vele nevenintriges over vijftien afle veringen uit te smeren, wat het tempo van dit historisch ont- snappingsverhaal beslist niet ten goede komt. Maar één afle vering is natuurlijk niet vol doende om een oordeel te vel len. In Amerika en Engeland was de serie zeer populair. „Achter het nieuws" bracht een film van Roeland Kerbosch over de Stichting Nederlandse Vrij willigers Een soort antwoord op Heere Heeresma's negatieve „Han de Wit gaat in ontwikke lingshulp". Een wederom - halfslachtig antwoord want uit de getoonde beelden en de opge nomen commentaren sprak in de meeste gevallen een allesbe halve positieve houding ove ontwikkelinghulp door Neder landse jongeren, die daar twee jaar aan opofferden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 2