£eidóa&owumt Huren in 1975 omhoog I FORD BELOOFT FATSOEN. STRIJD TEGEN INFLATIE „Veronica'' zoekt mazen in omroepwet Conferentie over Cyprus in kritiek stadium EX-RAADSLID VAN RIJSWIJK VOOR RECHTER NIEUWE WONINGEN: Bejaarde vrouw lag 10 maanden dood in woning Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) 0,38 per mm. Telefoontjes f 3,50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week ƒ2,49; kwartaal 32,21; jaar 125,25 - Losse nummers: 45 cent 65e JAARGANG No. 19887 DINSDAG 13 AUGUSTUS 1974 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Colditz .Geslagen, maar niet verslagen' heet de eerste aflevering van d> 15-delige serie „Colditz", ove ontsnappingspogingen van gea! lieerde officieren, op Ned. I or 21.25 uur. Marlon Brando Is te zien in „Op roer in het verre oosten" op Ned. II om 20.21 uur. WARMER. Vrij zonnig weer met in de mid dag of avond van het zuiden ui| kans op onweer. Zwakke tol matige wind uit zuid tot zuid oost. Min. temp. nogeveer 11 gr., maxima morgen van 21 gr. op de Wadden tot 28 gr. In hel zuidoosten van het land. Schev.: 11.33, laagw. 6.58 en 19.31, (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Verwacht wordt dat de huren van nieuwe woningen» die niet ouder zijn dan zeven jaar, volgend jaar omhoog gaan met acht procent. Het kabinet-Den Uyl zal daar waarschijnlijk vandaag een definitieve beslissing over nemen. Voor de andere huurwoningen zal de huurvaststelling worden gedaan aan de hand van een nieuw punten systeem, waarin het comfort als basisgegeven wordt gehanteerd. De PvdA-afdeling Groningen heeft inmiddels in brieven aan de staatssecretarissen Van Dam en Schaefer (volkshuisvesting) zijn verontrusting geuit over het gebrek aan informatie over de op handen zijnde nota huur- en subsidiebeleid. De afdeling vindt het onaanvaardbaar dat de nieuwe klasse-indeling van de kwaliteit der woningen en de daarbij behorende huren worden bepaald aan de hand van een puntensysteem. Ze beschouwt dat als zeer onrechtvaardig voor met name de lagere inkomens groepen, „even onrechtvaardig als het oude puntensysteem dat ten grondslag Ligt aan de huurharrnonisaitie." In politiek Den Haag wopdt verwacht dat de huurplannen van minister Grudjters volgende week officieel bekend zullen wor den gemaakt. De plannen zouden o.m. omvatten: Een hogere premie voor huurders die hun goedkope woning willen inruilen voor een duurdere. Huurders die te veel huur betalen in verge lijking met hun inkomen, zullen meer dan tot nu toe in aanmer king komen voor een huursubsidie. Bijbetaling aan de schatkist door huurders van huizen met een huur van minder dan 250 gulden per maand, die minder dan tien procent van hun belast baar inkomen verwonen. De gouverneur van Californië, ex-filmster Ronald Regan, een van de kandidaten voor het ambt van vice-president werpt een kennersblik op een deel neemster aan een schoonheidswedstrijd in Seattle. WASHINGTON, (Rtr/AP).- In zijn eerste regeringsverklaring sedert hij vrijdag aan de macht kwam heeft president Gerald Ford de Amerikanen een harde strijd tegen de inflatie in het vooruitzicht gesteld. Hij beloofde bovendien dat het land onder zijn leiding geen .Watergates' meer zal beleven. In een toespraak tit de verzamelde Senatoren en Afgevaardigden zei Ford, de eerste niet-gekozen president van Amerika, niet gekomen te zijn om een inaugurale rede te houden. ,Het land heeft be hoefte aan actie, niet aan woorden. Dit zal ook geen formeel verslag zijn over de state of the union 5 toestand van het land)'. Hijl egd ede nadruk op samenwerking met het Congres, dat .zo wel mijn medewerker als mijn meest cinstructieve criticus zaïl zijn'. Ford vroeg ,geen het Congres President Ford is hier in telefonisch gesprek met de vroegere adviseur van Nixon, Armstrong, wiens naam genoemd wordt in verband met het vice- presidentschap. ,geen huwelijksreis'. Ik wil een goed huwelijk'. Als eerste punt van actie noemde Ford de strijd te- gen de inflatie. Hij stelde voor de raad van toe zicht op de kosten van levensonderhoud nieuw le ven in te blazen en lonen en prijzen te volgen. Hij noemde de inflatiebestrijding ook het voornaamst» beoordelingspunt voor de verkiezingen die in no vember voor Senaat en Huis worden gehouden. Hij sprak zich uit tegen niet-gerechtvaardigde bes noeiingen van de defensie, omdat een krachtige de fensie de zekerste weg is naar de vrede. „Zwakte is een uitnodiging voor oorlog". .Ik heb wat ouderwetse denkbeelden', zei Ford. ,Ik geloof in de fundamentele fatsoenlijkheid en eer lijkheid van Amerika. ,Hij beloofde geen illegal» bandopnamen en afluistering toe te staan. De rede van Ford is door het Congres positief ont vangen. Oud-president Nlson zond Ford in een tele» gram zijn gelukwensen met de toespraak. Hulpeloos Hulpeloos ligt de Noorse tan ker Produce voor de Zuid- afrikaanse kust op zijn vlak. Het sch:p was ANDERS 1 SEPTEMBER UIT DB LUCHT (Van een onzer verslaggever»» Den Haag - „Wij zullen blijven strijden en blijven zoeken naar een moglijkheid lm door te gaan met Radio Veronica, maar we zullen zeker niet handelen in strijd met de wet", aldus de reactie van pro gramma-directeur Rob Out op het bericht van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, dat de wet op de piratenzenders per 1 sep tember van kracht wordt. Radio Noordzee heeft laten weten zich zonder meer gewonnen te zullen geven en de uitzendingen op 1 sep- Rijksmusea 50% duurder DEN HAAG (ANP) De en treegelden van de rijksmusea gaan per 1 januari 1975 met 50 pet. omhoog. Dat betekent, dat de toegangsprijs voor het me rendeel der rijksmusea, die nu voor een volwassene een gulden bedraagt en voor een kind twee kwartjes, volgend jaar respectie velijk 1,50 en 75 cent zal zijn. Voor het Rijksmuseum en het rijksmuseum Vincent van Gogh te Amsterdam en het Maurlts- huis te Den Haag, moet per I januari drie gulden worden be taald. (ADVERTENTIE) MAYROS BLEEF WEG DEN HAAG De Haagse politie heeft gisteren het stoffelijk over schot gevonden van een bejaarde vrouw, die tien maanden dood in haar woning in de Fronemanstraat heeft gelegen. Het was de 67-ja- rige mevrouw H. C. J. M. Buker. De trieste ontdekking werd gedaan, doordat de gemeente, die eige naar is van de woning, de vrouw uit huis wilde zetten, omdat in geen tien maanden huur was ontvangen. Toen de politie in gezel schap van de gemeentelijke dienst volkshuisvesting de deur had ge forceerd, trof men het fterk ontbonden stoffelijk overschot aan. Bu ren hebben al die tijd niets gemerkt van de dode vrouw. De politie acht een misdrijf uitgesloten. «ENEVF. (UPI) T rk je heeft Griekenland en de Griekse Cyprioten vierentwintig uur ge geven om zijn plannon voor een verdeling van Cyrpus in autono me Griekse en Turkse gebieden te aanvaarden. De termijn zou vanmorgen aflopen. Hoewel de Turkse minister van Buitenland se Zaken, Uran Gunes, in Genè- ve ontkende dat er sprake is van een ultimatum, verklaarde premier Ecevit vannacht in An kara, dat Griekenland 24 uur heeft gekregen om de Turkse voorstellen te accepteren. Hij zei niet wat Turkije zou onder nemen als de voorstellen worden afgewezen. De situatie op het vredesoverleg in Genève raakte in een kritiek stadium, toen de Griekse minis ter van Buitenlandse Zaken, George Mavros, gisteravond niet in de vergaderzaal kwam opda gen. Hij stuurde een vertegen woordiger om mede te delen dat hij niet eerder dan vanmorgen kon verschijnen, teneinde de Grieks-Cyprische president de rides tijdruimte te verschaffen om diens eigen voorstel voor een nieuwe constitutionele vorm op Cyprus uit te werken. Eerder had de britse minister van buitenlandse zaken, James Callaghan, een plan aangeboden op grond waarvan Cyprus ver deeld zou worden in een aantal Griekse en Turkse kantons De Griekse delegatie vond het Brit se voorstel echter onaanvaard baar, daar dit een eerste stap zou betekenen in de richting van een totale verdeling van het ei land. Radio Veronica zal binnen enke le dagen een aanvraag indienen voor aspirant-omroep. Het ra dio-station is al eerder In beroep gegaan teRen de beslissing van minister Van Doorn van CRM om de Veronica Omroep Organi satie (V.O.O.) af te wijzen als c-omroep. Volgens Rob Out is het een trieste zaak dat Veronica na 14 jaar toch nog moet verdwijnen. „Wij voorzagen in een duidelijke behoefte". Hij vondt de beslis sing in strijd met de democrati sche gedacht, „die dit kabinet zo graag uitdraagt". Radio Luxemburg heeft geen interesse in Veronica. Volgens de nieuwe wet is ook het verlenen van medewerking zal aan uitzendingen van „pira ten" een misdrijf. Onder mede werking zal worden verstaan o.m. het geven van opdrachten, vervoer van personen van en naar het «chip (of vliegtuig), het beschikbaar stellen van mate riaal en het maken van pro gramma'» voor uitzendingen. Op dergelijke medewerking staat een straf van max. zes maanden gevangenis of een geldboete van 1000,- tot 5000,- De Zwitsers eigennnrs van het radiostation Radio Noordzee zul len geen pogingen doen na 1 september te blijven uitzenden. Programma-directeur De Mol toonde zich geschokt door het feit, dat minister Van Doorn nog steeds niet heeft gereageerd op het verzoek om aspirant-omroep te mogen worden. Sylvian Tack, de Belgische eige naar van Mi Amigo Caroline kon nog niet meedelen of het station doorgaat met de uitzen dingen. Het gerucht gaat echter, dat Mi Amigo doorgaat tot de Belgische regering zal ingrijpen. (Van een onzer verslaggevers) RIJSWIJK Het voormalige raadslid J. Looman van de Rijs- wijkse partij Gemeentebelangen zal zich binnenkort voor de Haagse rechtbank moeten verantwoorden. De heer Looman wordt beschuldigd van het aannemen van geld voor „bemidde ling" voor woningzoekenden. De activiteiten vtn het raadslid kwamen in de openbaarheid toen hij diverse woningzoekenden niet voor de al betaalde ,,be- n.iddelingskosten" aan een woning kon helpen en de betrokke nen hun geld terug wilden hebben. Apothekers: verruiming van marge toegestaan UTRECHT Door de verruiming van hun marge tot de maximaal toegestane 18 pet handelen de apothekers niet in strijd met af spraken met de farmaceutische handelsconvcntie en evenmin met de prljzenbeschikking van het ministerie van Economische Zaken. Dit heeft mr. E.D Harderwijk van de Kon. Nederlandse Maat schappij ter bevordering der Pharmacie desgevraagd ver klaard in een reactie op de kri tiek van de Contactraad Ge neesmiddelenindustrie. Kritiek, waarbij de particuliere ziekte kostenverzekeraars zich later hebben aangesloten. De Contact- raad heeft minister Lubbers vorige week gevraagd het ge- sluit van de KNMP om de mar ge te verruimen hetgeen een verhoging van de publieksprijzen met 14 5 pet tot gevolg heeft ongedaan te maken. Volgens mr. Harderwijk is er geen sprake van. dat de prijzen- beschikking een margeverrui ming tot 18 pet alleen toestaat voor .noodlijdende' «ertoren van middenstand. Tot de prijsverho ging is trouwens pas besloten na vooroverleg met het ministe rie van Economische Zaken en na schriftelijke mededelingen van het ministerie waaruit niet blijkt, dat de margebeschikking niet van toepassing zou zijn op de apothekers. Paul Hendriksen aan verwondingen overleden Van een onzer verslaggever» SOESTERBERG/OEGSTGEEST De 16-jarige Paul Hendriksen uit OeRstgeest, die zaterdag avond bij een ongeluk In Leus den levensgevaarlijk werd ver wond, is gistermiddag aan lijn verwondingen overleden. Paul, een bezorger van onze krant was met zijn familie In Lcusden op vakantie en met zijn fiets van achteren door een auto geschept, die hem 400 meter meesleepte. Daama stap te de bestuurder, een 46-jarige beroepsmilitair uit Soest uit haalde de jongen van zijn mo torkap legde hem in de berm en reed door. Bij het ongeluk liep Paul onder meer een schedelba- aisfractuur, een gebroken arm en been en een aantal gebroken ribben op. Een voorbijganger zag 't ongeluk gebeuren en waarschuwde de politie, waarna de bestuurder van de auto kon worden aange houden. De man ls Inmiddels gehoord en ter beschikking van de justitie gesteld. MOSKOU (UPI) Bij een poging om de top van een naar Lenin genoemde berg in Centraal-Azië te bereiken z |n alle acht leden van een groep Russ sche berg- beklimstcrs om het leven geko men. Dichtbij de 7.134 meter hoge top in het Pamir-gebergt» raakte de ploeg In een sneeuw storm. De vrouwen kwamen om het leven door bevriezing.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1