„OUD-ZOETERWOUDE KRIJGT BINNENKORT EIGEN MUSEUM" jt! 'Dan heb je als het ware direct contact met het front' LEIDSE COURANT ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1974 LEIDEN ,,Ik heb ze wel meegemaakt hoor, die mensen, die ook zo graag eens een keertje bij het oogsten wilden helpen. Ze begonnen 's ochtends om half acht en om acht uur waren ze weer vertrokken. Het druivenplukken is nu eenmaal zwaar werk en dat kan niet iedereen aan. Je sjouwt wat af op die hellingen, vaak met de zon fel op je rug. Een goeie plukker sorteert bovendien ook direct de druiven die hij plukt. Daar komt een leek natuurlijk helemaal niet aan toe. Willem Noordman. Ietwat gebogen sloft hij door het kantoor van zijn wijnop slagplaats aan de Haag- weg. Een oude spijker broek met een riem om zijn middel gebonden, ste vige, zware schoenen aan zijn voeten en een over hemd, dat doet denken aan de overhemden die je 's woensdags op de markt of bij de dump kunt kopen. Hij is de voortzetter van een familietraditie. Z'n moeder en grootvader waren ook al in de wijnbranche werk zaam. Voor hem begon het allemaal in '29 met het be zoeken van de wijnbouw- school in Frankrijk. Nu heeft hij samen met zijn broer een groothandel in wijnen; met een bekend heid, die niet tot Leiden be perkt bleef. Straks in sep tember gaat hij zelf .weer zoals elk jaar, naar Frank rijk om te helden bij de druivenpluk. Eerst in de Beaujolais en daarna in de Elzas. „Dat druivenplukken wil ik in ie der geval blijven doen. Ik ben nu 61 en ik kan het nog best aan. Als ik 65 ben stap ik uit de zaak, dan ga ik nog vaker naar Frankrijk ook om het proeven en natuurlijk voor de feesten. Daar kan ik dan ook eens goed aan mee gaan doen. Het pluk ken is trouwens voor een wijn koper erg belangrijk. Je hebt als het ware rechtstreeks con tact met het front. Daardoor weet je ook meteen, waar de goeie wijnboeren zitten. Die ma ken geen reclame. Dat hebben ze niet nodig, want als je goed bent, raak je je handeltje toch wel kwijt. Neem nou mijn bedrijf, als leek zie je dat misschien niet, maar het kan allemaal veel moder ner. Dat vind ik niet nodig, het gaat om de goede wijn. Als je die hebt weten ze je altijd te vinden. Je kan het er nog zo sjiek hebben uitzien, maar als je handel troep is, vergeet het dan maar". Eind deze maand ver trekken weer vele Ne derlanders naar Frankrijk om daar te helpen bij de druiven pluk. Meestal onerva ren scholieren, op wie dit werk een magi sche aantrekkings kracht uitoefend. Lei- denaar Willem Noord man bleek ons veel te kunnen vertellen over de druivenpluk en over het wijnproeven. Beide zaken, die het leven van deze Leide- naar voor een groot gedeelte bepalen. „Mijn bedrijf kan misschien veel moderner. Dat vind ik niet nodig. Het gaat om de wijn" Foto S: Kees v. d. Burg Willem Noordman tijdens de Beaujolaisoogsten WO M Met de neus kan je vaak meer ontdekkeri dan met de tong" Willem gaat op in zijn vk. Keek Proeveil hij bij onze aankomst nog wat vermoeid uit zijn ogen. op het moment dat hij het flesje wijn, dat hij éven tevoren in de koel kast had gezet, er weer uit haalt, is dat voorbij.' „Ik zal je nu eens wat laten proe ven. Hier. dit is een Muscat '72 uit de Elzas. Die is het lekkerst als ie even koud heeft gestaan. Aan de groengele kleur kun je al zien dat het een Muscat is". Willem loopt even weg om de gla zen met water om te spoelen. „Alsjeblieft niet met zeepsop, want dan weet je niet wat je overkomt. Daarna schenk je in en het eerste wat dan gedaan moet worden is het kijken naar het glas. Daarna ruik je. Met de neus kan je meestal meer ontdekken, dan met de tong. Als het in de neusgaten prikt, weet je dat de wijn azijnachtig is. Vergeet het dan maar. want dan is het foute boel. Nu ga je proeven eerst met de tong. of het zoet of zuur is, verder een flinke slok goed tegen de zijkan ten van je mond spoelen. Ik zal je vertellen, ik heb nog wel eens een '31 geproefd, die was zo zuur, die vergeet ik van mijn leven niet meer. Dat proef ik nou nog. Met het verhemelte proef je het bouquet. Er zijn een hoop mensen, die gaan lo pen ruiken en dan over bouquet praten. Allemaal onzin. Bouquet ruik je niet. maar proef je. Net zo goed als je bij een jong land- wijntie niet over bouquet hoeft te beginnen. Dat ontwikkelt zich allemaal pas na ongeveer een jaar. Het zijn natuurlijk alle maal maar regels, die op proe- verijen worden bepaald. Daar kan je het wel of niet mee eens zijn. ik geloof er wel in. Het be langrijkste van alles is. dat je wijn met je hoofd drinkt. Als je gedronken hebt en je weet later niet meer wat. vind ik dat zon de. Een goede wijn maakt altijd indruk. Bij een goeie Moezel bijvoorbeeld, proef je de bodem. Een soort leisteensmaak". Praten met Willem Noordman be tekent niet alleen een stortvloed van verhalen, maar ook inge wijd worden in de verschillende wijnsoorten. De Muscat is nog niet op, of de glazen worden ge vuld met een Beaujolais '73. die hij zelf geoogst heeft. Foto's aan de muren getuigen daarvan. [Vederlaml „In Nederland werd de afgelopen jaren wel meer wijn gedronken. Aanvankelijk Bordeaux, maar die is tegenwoordig veel te duur. Nu zijn het vooral veel landwijntjes. In leder geval meestal rood. Rosé ook wel, maar toch veel minder. WIJ ha len het natuurlijk nog steeds niet bij Frankrijk, België en Zwitserland. De Nederlander heeft ook niet zo veel verstand van wijn. Ze zijn hier veel ge makkelijker te beduvelen. Als er een Frans etiket op de fles zit. denken ze ook dat ze Franse wijn drinken. Dat hoet helemaal niet. Op een goed etiket moet ten eerste staan „appellation controlée" en verder de naam van de firma, de soort wijn en de streek waar het vandaan komt en liefst ook het jaartal. Je komt zo vaak van die fantasie namen tegen, zoals bijvoorbeeld „Grappe d'or". De gouden tros, wat koop ik daar nou voor. Ze kunnen nou wel zeggen, dat het een gouden tros is. maar geloof jij het. ik niet. Dat hoeft beslist geen garantie voor kwaliteit te zijn. Ik wil de streek zien en de naam van de leverancier". Schandalen Nog een beetje in de roes van de hoeveelheid wijn, die wc die avond tot ons hebben genomen, maken we tegen middernacht aanstalten om te vertrekken. „Loop eerst nog maar even mee. Als je nu thuis nog wat lekkers wil drinken, moet Je dit eens proeven, die heb Ik ook zelf ge plukt". Vlak voor de uitgang valt ons oog opeens op 'n aantal kranteknip sels, die tussen de rekken zijn opgehangen. „Dut zijn allemaal artikelen over wijnschandalen. Dat vind ik schitterend. Ik luch me elke keer weer rot als ik dat lees. Hier. deze bijvoorbeeld, die toestand in Bordeaux. Poli tieke troep is dat geweest. Dat had te maken met de verkiezing van Chaban Del m as. de burge meester van Bordeaux. Neem een ding van mij aan: Politiek en wijn moet je uit elkaar ha len. Anders gaat de lol er gauw Aldus Ced. Stalen: Achterstallig onderhoud bracht schade „Mijn bedrijf kan veel moderner, maar dat vind ik niet nodig; hel gaat ten slotte om de wijn"' ZOETERWOUDE - De Stichting Oud-Zoe- terwoude" krijgt binnen afzienbare tijd de beschikking over een streekmuseum. Nadat de hoop op een boerderij op het terrein van Heineken met een slopersha mer de bodem in werd geslagen, krijgt de historische vereniging twee kamers in een boerderij. Het overige gedeelte van de boerderij zal gebruik gaan worden door de gemeentesecretarie. We wisten niet wat ons overkwam toen ons boerderijtje binnen een dag met de grond werd gelijkgemaakt", vertelt me vrouw Van Harteveld, vanaf de oprich ting bestuurslid van de Stichting „Oud Zoeterwoude". „Al geruime tijd was sprake van dat wij het boerderijtje zou den krijgen. De gemeente was er mee ak koord gegaan. En ook Heineken, dachten wij. Zonder ons ook maar iets te zeggen hebben ze het tegen de grond gelegd". Congrestorcne Later is mevrouw Van Harteveld nog eens gaan kijken op de plaats waar de boerde rij, die als streekmuseum zou worden in gericht. stond. „Ik kwam ingesprek met iemand van Heineken die me op een kaart liet zien dat in 1971 al bepaald was dat de boerderij zou worden afgebroken. Op die plaats worden over enige tijd con grestorens gebouwd." Nadat de hoop op een eigen streekmuseum was vervlogen is het actieve bestuur van de stichting op zoek gegaan naar 'n an- dere ruimte. „Het was ontzettend moei lijk, aangezien wij geen geld hebben om zelf een gebouw te kopen. De gelegenheid die de gemeente ons bood hebben wij dan ook met beide handen aangegrepen. Boerenkamer Door schenkingen is de stichting Oud-Zoe- terwoude" aan allerlei kostbaarheden ge komen, die zolang op de zolders van de bestuursleden worden opgeslagen. Zo is er al materiaal genoeg om een gehele oud-Hollandse boerenkamer in te richten. „Ook brachten wij zoveel mogelijk goed koop te kopen van bejaarden, die in een bejaarden tehuis gaan wonen." De kleinere voorwerpen van historische waarde worden door de bestuursleden zelf opgegrajfn. Met name het terrein Tekst: Liesbeth Vogels waar nu Heineken staat, bleek bij ontgin ning rijk aan Romeinse, zestiende en ze ventiende eeuwse gebruiksvoorwerpen. Romeinse vesting „Alles wijst er op dat er in de Barrepolder een Romeins catellum heeft gestaan", zegt mevrouw Van Harteveld, die haar kamer vol met vondsten uit de polder heeft liggen. „Door gedeputeerde Staten is inmiddels bepaald dat Heineken voor lopig niet mag gaan bouwen op de plaats waar men vermoedt dat de vesting ge stae*) heeft." De vier jaar jonge stichting is er alles aan gelegen de vesting nog eens te vinden. Anderzijds tracht zij de bestaande histo rische schatten te bewaren. Onlangs wist zij de oude zeilmakerij aan de Hoge Rijn dijk op de monumentenlijst te krijgen. De Groote Molen kwam op aandringen van de Stichting in aanmerking voor sub sidie. Het rietwerk is inmiddels herstelt. De bovenkop en de wieken zullen geheel vernieuwd moeten worden. Met een drumband en collectebussen zijn we door het dorp gegaan om ook iets bij te dra gen - in de korte van de restauratie van de molen. Barremolen „We hebben overigens niet alleen slechter ervaringen met Heineken". vertelt me vrouw Van Harteveld. „Door het bedrijf wordt de Barremolen geheeH gerestau reerd. Er zijn zelfs een aantal werkne mers die een molenaarsopleiding gaan volgen. Zodat de molen na restauratie weer geheel in gebruik kan worden ge steld. Graven „Het leuke van dit werk is dat je door zelf te graven allerlei oude voorwerpen vindt", vertelt mevrouw Van Harteveld. Het is haar al vaak overgekomen dat zij in haar eigen enthousiasme anderen mcesloepte. „Er komen hier ook vaak kinderen die ik het een en ander vertel over het archeologisch werk van „Oud- Zoeterwoude" „Er komen hier mensen uit Noord-Holland. Gelderland en Utrecht die donateur willen worden van de stichting. Dat geeft je de moed om door te gaan, daar uit blijkt dat de stich ting in een behoefte vóftrziet. aan de natuur Van een onzer verslaggevers BOSKOOP/DEN HAAG Gede puteerde Staten zijn van mening dat in Boskoop onnodig schade is aangebraht aan het land schap en de natuur door het omzagen van essebomen op de kade Spijkerboor in de Nesse polder. G.S. antwoorden dit op vragen van ,het PvdA-tatenlld Borgman. De essebomen heeft men vernie tigd omdat men alleen op deze manier achterstallig onderhoud aan de begroeiingen op de kade kon inhalen. De politieverorde ning vermeldt, dat het hout om de vijf jaar moet worden gchnkt en bij de schouw ter hoogte van twee meeer opgesnoeid. Deze regeling dient ter voorkoming dat het hout op de kade te zwaar wordt zodat het bij aotrm kan ontwortelen met alle gevol gen van dien voor de kade. Volgens G.S.. die hun antwoord zullen sturen aan alle water- schaps- en polderbesturen, heeft het bestuur vnn de Nessepolder onvoldoende op de bepaling ge let zodat het hout ongeremd kon gedijen. „Overwogen dient te worden, het kappen in fasen te laten plaatsvinden, bijvoorbeeld In die zin. dat ieder jaar een vijfde deel van de beplanting onder het mes gaat", aldus G.S,

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5