Conferentie over Cyprus hervat Te weinig patiënten in verpleeghuizen Verhoging NS-tarieven levert 33 miljoen op Nazi-jeugdleider Baldur von Schirach overleden (68) 'ZWARTE ORDE' KONDIGT MOORDEN AAN Bisschoppen synode zal weken duren Patiënt heeft in ziekenhuis ook recht op privacy mm Fysiotherapie: elitestudie DAF gebouwd uit veiligheid Huurboycot studenten een miljoen LiüDSE COURANT PAGINA 7 GENEVE (AFP-DPA) De ministers van buitenlandse zaken van Griekenland, Turkije en Engeland zijn gisteravond in Genève in een sombere sfeer begon nen aan de tweede fase van de vredesconferentie over Cyprus. Als gevolg van langdurige tweezijdige besprekingen kwamen de drie bewindslieden een uur later dan oorspronkelijk was aangekondigd bijeen. De openbare zitting duurde slechts kort. Er werden geen re devoeringen gehouden. Na han den geschud te hebben en te hebben geposeerd voor fotogra fen trokken de ministers zich in een belendend vertrek terug voor besloten overleg. Bij hun aankomst hadden de Griekse en de Turkse minister, resp. Geor ge Mavros en Turan Gunes, over en weer beschuldigingen geuit, terwijl him Britse ambt genoot James Callaghan er zijn teleurstelling over uitsprak dat er nog steeds op Cyprus wordt gevochten. Volgens conferentie kringen heeft minister Mavros opnieuw de strikte naleving van het bestandsakkoord geëist. Hij dreigde naar Athene terug te keren als de gevechten zouden voortduren. Zijn Turkse tegen speler Gunes noemde een poli tieke regeling even belangrijk als een bestand. Een Turkse woordvoerder noemde de sfeer vriendelijk, terwijl van Griekse zijde gesproken werd van een "dialoog tussen doven". De "groene lijn" tussen de Griek se en de Turkse wijk in Nicosia •is gisteren weer het toneel ge weest van fel'e schietpartijen, waarbij gebruik werd gemaakt van baizooka's, mortieren en au tomatische wapens van allerlei kaliber. Dit bracht honderden inwoners van de Cypriotische hoofdstad er toe de wijk te ne men naar veiliger oorden. Een Britse journalist is gisteren om gekomen toen hij in de buurt van Kyrenia in het noorden van Cyprus op een mijn trapte. Vijf collega's, twee Britten en drie Amerikanen werden gewond toen zij onder Turks vuur kwa men. Ted Stoddard, lid van een BpC-televisiep!oeg die de strijd op Cyprus volgde, was op de landmijn getrapt toen hij naar zijn collega's in een uit vier au to's bestaand pers-konvooi schreeuwde dat er vermoedelijk mijnen op de weg lagen. Plotse ling hoorde men een enorme knal. Stoddard riep nog: "Ik ben geraakt, ik ben geraakt". Daarop zakte hij in elkaar. President Glafcos Clerides van Cyprus heeft een nieuwe rege ring gevormd, ter vervanging van het kabinet van zijn voor ganger, dg voormalige EOKA- leider Nicos Sampson die aan de macht kwam nadat bij een militaire staatsgreep de gekozen president Makarios was afgezet. De zeven leden van het nieuwe kabinet hadden geen zitting in de vorige regering. Clerides neemt er twee portefeuilles bij, die van buitenlandse zaken en van binnenlandse zaken. UTRECHT (ANP) In ver pleeghuizen in verschillen de delen van het land dreigt in toenemende mate een onderbezetting van het aantal aanwezige bedden te ontstaan. Enkele huizen kampen al met grote finan ciële moeilijkheden. De sectie verpleeghuizen van de Nationale Ziekenhuisraad heeft in brieven aan staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) en aan het centraal orgaan zieken huistarieven (COZ) bezorgdheid uitgesproken over deze situatie. De sectie noemt verschillende oorzaken van de onderbezetting. Zo is en wordt volgens haar bij de planning van voorzieningen in de gezondheids- en welzijns sector te weinig uitgegaan van de functie van de verschillende voorzieningen. Men houdt onder meer onvoldoende rekening met de invloed van het aantal bed den in ziekenhuizen en verpleeg- afdelingen van verzorgingste huizen op het aantal bedden in verpleeghuizen, en omgekeerd. Volgens de sectie worden in ver zorgingstehuizen ook nog steeds teveel patiënten opgenomen die eigenlijk in een verpleeghi,:s ho ren. In dit verband dringt de sectie aan op spoedige intrek king van het besluit „regeling vergoeding bijzondere ziekten- kostenverzekering" van oktober 1971 voor die gebieden waar voldoende verpleeghuisbedden zijn. Deze regeling is indertijd getroffen om opname van pa tiënten in verzorgingstehuizen voor rekening van de AWBZ mogelijk te maken omdat er een tekort was aan verpleeg huisbedden. In enkele gevallen ontstaat onder bezetting tengevolge van de lig ging van het verpleeghuis: te ver weg of niet aantrekkelijk voor patiënten en familieleden of situering die goede contacten met ziekenhuizen en andere in stellingen bemoeilijkt. Cherrel Yates, Billy Hygate en Bobbie Rae, de Britse ploeg bij het Jong Euro Songfestival in Oos tende in een vrolijke steriïming aan het strand.Tereoht, want de jonge Britten zijn koplopers in de halve finale. BONN (DPA) —Baldur von Schi rach, onder Hitier jeugdleider en stadhouder van Wenen, is gisteren op 68-jarige leeftijd in Kröv aan de Moezel gestorven. Door het militaire tribunaal in Neurenberg is hij Indertijd tot 20 jaar gevangenisstraf veroor deeld. In 1966 werd hij vrijgela ten. Bij zijn veroordeling in 1946 is Von Schirach „de vergiftiger van een generatie" genoemd. Hij was nog op school toen hij lid werd van de nationaal-socialisti- sche partij en als 20-jarige stu dent kwam-hij al bij de hoogste partijleiding. Van 1929 tot 1940 was hij rijksjeugdleider. Korte tijd diende hij vervolgens in het leger en werd toen stadhouder van Wenen. Het tribunaal in Neurenberg stelde hem verant woordelijk voor de deportatie en de dood van 50.000 Oostenrijkse joden. Von Schirach erkende dat hij zich aan misdaden tegen de mensheid had schuldig ge maakt, maar zei pas na de oor log te hebben vernomen dat Hit- Ier miljoenen joden had laten doden. Baldur von Schirach was de zoon van een Duitse baron en zijn Amerikaanse vrouw. Von Schirach zei dat hij door zijn moeder afstamde van sir Francis Drake en van een van de ondertekenaars van de Ame rikaanse onafhankelijkheidsver- Baldur klaring. dagen. ROME (DPA) De rechts-extre- mistische Italiaanse ondergrond se organisatie „Ordine Nero" (zwarte orde) heeft voor de herfst in een vlugschrift een reeks moorden aangekondigd. Het pamflet werd in de nacht van woensdag op donderdag na een anoniem telefoontje bij een krant in Bo'ogna in een tele fooncel gevonden. De politie twijfelt er niet aan dat het wer kelijk afkomstig is van genoemde organisatie. Over de aanslag op de Rome-München-express op zondag waarbij 12 mensen om kwamen, zegt het pamfet: „Wij hebben dat bloedbad niet ge wild. Onze revolutie heeft de dood van kinderen, toeristen en vrouwen niet nodig. Om de chaos te ontketenen en het de mocratische stelsel te laten springen, zijn ooriogsacties te gen de dienaren van de joodse macht voldoende". „Wij melden ons in de herfst weer wij zullen de democratie onder een reeks moorden begraven. Maar er zul- 1 :i geen onschuldige slachtof fers zijn". Eisen voor rij-instructeur spoedig van kracht DEN HAAG De ministerraad is gisteren akkoord gegaan met een ontwerp Koninklijk Besluit waarin de eisen zijn opgenomen voor rij-instructeurs. Over enke le maanden zullen die vakbe kwaamheidseisen worden afge kondigd. Zes maanden nadat die eisen van kracht zijn geworden zal het verboden zijn zonder in- structeursbewijs rijles te geven. Slordigheid fataal voor acrobaten BREDA (ANP) De drie Duitse acrobaten, die gisteren in het re creatieoord de Beekse Bergen in Hiivarenbeek zwaar gewond raakten toen de 52 meter -hoge mast waartegen zij via een ka bel hun toeren verrichtten om viel, zijn waarschijnlijk het slachtoffer geworden van hun eigen nonchalance. Vooruitlopend op het onderzoek dat in samen werking met de arbeidsinspectie naar de oorzaak van het onge luk ingesteld wordt, verklaarde de rijkspolitie te Breda donder dagochtend dat de mast van de acrobaten veel te licht getuid was. Wat betekent dat de mast nieit voldoende met kabels recht op gehouden werd. In tegenstelling tot vorige tariefs verhogingen heeft de minister deze keer bepaald dat de tarie ven op de langere afstanden percentueel het sterkst omhoog zullen gaan en op de korte af standen het minst. Dit aldus NS, in verband met de wens van de regering om de ver- keerscongestie in en om de gro te steden zoveel mogelijk te be perken. Zo zullen de maximumprijzen van een enkele reis en een dagre tour 2e klas komen van 22 op 24 en voor de 1ste klas van 33 op 36. De trajeetabonnementen worden met gemiddeld zeven percent verhoogd. Het achtdaagse zoge naamde kriskas-abonnement gaat per 1 september in de 2e klas 52,- en in de 1ste klas 78 kosten (was respectievelijk 48 en 72). De zogenaamde meermanskaart gaat tussen de tien en veertien procent om hoog. ROME (KIPA) De bis- schoppensynode, die 27 september in Rome begint, zal ongeveer vier weken duren. Van ieder continent zal een rapporteur de con crete situatie uiteenzetten over het thema van de sy node „de evangelisatie in de huidige wereld". Na mens Europa zal aartsbis schop R. Etchegaray van Marseille het onderwerp inleiden. Na deze uiteenzet tingen kunnen de vertegen woordigers van de nationa le bisschoppenconferenties details aanvullen uit hun eigen land. Over de theologische kanten van de evangelisatie zal kardinaal Kwojtyla van Krakau rapporte ren. De betrekkingen tussen evangelisatie en wetenschap worden toegelicht door de Bra ziliaanse hoogleraar C. Chagas, voorzitter van de pauselijke academie van wetenschappen, en de Franse genetica-professor J. Ie Jeune. Voornaamste uit gangspunt van de synode is een document, dat het secretariaat heeft samengesteld op grond van bijdragen uit de gehele we reld. Aan de synode nemen 220 leden deel. Van hen zijn er 186 geko zen. De paus zal er zelf nog 30 benoemen. Van de gekozenen zijn 144 afgevaardigden van bis schoppenconferenties (namens Nederland gaat kardinaal Al- frink), veertien zijn afkomstig uit de oosterse kerken en tien leden vertegenwoordigen de re ligieuzen. Bovendien zijn de ze ventien hoofden van de Romein se congregaties en sekretariaten aanwezig. Algemeen secretaris van de synode is de Pool mgr. L. Rubin. Het is de bedoeling dat de synode een aantal voorstellen en richt lijnen voor de zielzorg uitwerkt, die aan de paus worden voorge legd. Het Argentijnse parachu- tiatenteam bleek een on verwachte verrassing te zijn op de wereldkam pioenschappen parachute springen, afdeling preci- siesprongen. Van links naar rechts Bregan, Es- quivel, Albertengo en Ve- Ruim 2500 academici werkloos DEN HAAG (ANP) -Volgens minister Boersma (Sociale Za ken) heeft de ontwikkeling van de werkloosheid onder de aca demici zich sinds het najaar van 1973 gestabiliseerd. Volgens de laatste gegevens wa- j ren er in juni van dit jaar 2535 werkloze academici, van wie 2141 mannen en 394 vrouwen. In de aan de Kamer toegezegde nota over de werkloosheid zal aandacht worden geschonken aan dit vraagstuk, aldus de mi nister in antwoord op vragen van CH-fractievoorzitter Krui- singa. Prijs Fiat 133 i AMSTERDAM Leonard Lang j heeft de prijs van de volgende j maand in ons land te verwach-| I ten Fiat 133 vastgesteld op i 6.650. Ongeveer terzelfder tijd zal in ons land ook een vier- deurs-versie van de Fiat 127 te koop zijn. Utrecht (ANP) „De privacy van de burger behoort, voor zo ver dat redelijkerwijs mogelijk Is, In een ziekeninrichting de zelfde te zijn als bij hem thuis". Aldus een commentaar in het blad „Het Ziekenhuis" van de Nationale Ziekenhuisraad, naar aanleiding van de discussies over de vraag, of het ziekenhuis Inlichtingen over patiënten kan geven aan derden, bijv. aan de politie of de pers. Deze discussies zijn onlangs weer opgelaaid, toen bleek dat zie kenhuizen in Rotterdam, die bij opname van buitenlandse werk nemers die illegaal in ons land verbleven en die dus niet via het Ziekenfonds waren verze kerd, uit vrees dat de rekening niet zou worden betaald bij de politie aanklopten. Deze „mel dingen" hebben tot gevolg ge had, dat buitenlanders na hun ontslag uit het ziekenhuis over de grens werden gezet. Volgens de Ziekenhuisraad heeft ziekenhuisopname in principe geen negatieve consequenties voor het recht op eerbiediging van de persoonlijke levenssfeer. „De patiënt mag van het zie kenhuis verwachten dat door zijn opname niet meer informa ties aan derden over hem wor den gegeven dan hij zelf wil". In twijfelgevallen, die zich met name voordoen bij inlichtingen aan de politie of de pers. zal de patiënt eerst toestemming moe ten worden gevraagd. Het belang van de patiënt hoeft niet onder alle omstandigheden de doorslag te geven, maar het prevaleren van andere belangen zal telkens moeten worden aan getoond. „De patiënt moet voor] een noodzakelijke behandeling j naar een ziekenhuis kunnen gaan zonder angst voor nadelige consequenties in zijn persoonlij ke levenssfeer", aldus „Het Zie kenhuis". Vlooieninvasie te Alkmaar ALKMAAR (ANP) Bewoners van de Hargerwaard in de noor delijke nieuwbouw van Alkmaar schuiven de schuld van een vlooieninvasie op de gemeente Alkmaar. Van een braakliggend stuk gemeentegrond dringen de laatste dagen vlooien de wonin gen binnen. De gemeente heeft woensdag en gisterochtend het terrein met een insecten dodend middel be spoten. Men vertrouwt erop dat dit na enkele dagen resultaat zal hebben. Zes maal 99 jaar gevangenis SAN ANTONIO (AP) De 18-ja- rige Elmer Wayne Henley is in San Antonio donderdag ver oordeeld tot zes gevangenis straffen van 99 jaar elk voor zijn rol gespeeld bij een massa- samoord. Het aantal slachtoffers bedraagt 27 allen Jonge lieden. Henley was beschul digd geweest van het plegen van zes moorden. Hij werd dan ook zesmaal veroordeeld en kreeg de maximum 9traf. Elke keer dat hem werd gevraagd of hij, na de uitspraak van een straf, iets te zeggen had, luidde zijn antwoord alleen maar: „nee, meneer". (ADVERTENTIE) r frisse lucht en helder zicht dank zij doordacht ventilatie-systeem UTRECHT (ANP) - „De moge lijkheden om het beroep van fy siotherapeut te leren zijn sterk afhankelijk geworden van de fi nanciële draagkracht van de ou ders. zodat fysiotherapie een eli testudie aan het worden is", al dus het Nederlands tijdschrift voor fysiotherapie, dat de finan ciële achterstelling door het rijk van de studerenden en de ne gentien opleidingen voor fysio therapie „erg groot" noemt. Het ministerie van volksgezond heid subsidieert alleen de hono raria van de docenten. De meeste opleidingen kampen met exploitatietekorten. Hoewel ze de uiterste zuinigheid betrach ten, aldus het tijdschrift, zijn ze genoodzaakt grote klassen samen te stellen en extreem hoge cur susgelden te vragen: gemiddeld 950, terwijl studenten bij het wetenschappelijk onderwijs een collegegeld van 500 moeten be talen en studerenden aan hoge re beroepsopleidingen gemid deld 300. Ook de rijksstudietoclagen en -beurzen liggen voor degenen die een opleiding tot fysiotherapeut volgen aanzienlijk lager dan In het wetenschappelijk en het ho ger beroepsonderwijs. Er is al enkele jaren een gesprek gaan de over een officiële erkenning van de opleiding als hoger be roepsonderwijs en een ..verhui zing" van het ministerie van volksgezondheid naar het minis terie van onderwijs en weten schappen. Erkenning van de op leiding fysiotherapie als hoger beroepsonderwijs brengt voor het rijk aanmerkelijke kosten stijgingen mee. Het genootschap ypor fysiotherapie neemt aan, dat daar de oorzaak ligt van het op de lange baan schuiven van deze erkenning. De 2200 leden tellende USOF (unie voor stude renden aan opleidingen voor fy siotherapie) heeft staatssecreta ris Klein op 9 maart om een on derhoud gevraagd. Op dit ver zoek is tot nu toe nog geen ant woord binnengekomen. DEN HAAG (ANP) De totale achterstand aan nfct-betaalde huurverhoging voor studenten kamers bedraagt ongeveer een miljoen gulden. Staatsecretaris Klein (onderwijs) heeft dit be drag aan do Tweede Kamer meegedeeld. Per 1 juni werd door ongeveer 5500 bewoners van gesubs'dieer- de studentenkamers de voorge schreven huurverhoging niet be taald. Dit is ongeveer 20 pro cent van het aantal studenten dat van de gesubsidieerde stu dentenkamers gebruik maakt. Per universiteitsstad verschilt de situatie zeer sterk: van geen of nauwelijks een huurboycot is sprake in Leiden, Rotterdam. Tilburg en Twenthe; tot bijna 35 procent huurboycot aan de universiteit van Amsterdam

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7