EINDE KOMT IN ZICHT VAN LOZING OP OPPERVLAKTE- WATER Noordwijk Het liep storm bij Miss- In Bollenstreek en Leidse regio Dienstverlening in Leiden gaat moeizaam Oefenprogramma van Foreholte Voorhout overweegt instelling van jaarlijkse heggenschouw Verkeerssituatie bij Rijnzichtweg wordt verbeterd VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1974 LUIDSE COURANT PAALRACE IN KATWIJK KATWIJK Vanavond orga niseert de Katwijkse red dingsbrigade een roeiwed- strijd op zee naar ,,de Paal", waarmee bedoeld wordt de z.g. deiningmeter, waarmee metingen worden geregistreerd ten behoeve van rijkswaterstaat. Deze meter staat aan de zuid-bou levard 1800 m. m zee. Aan de wedstrijden doen ploegen mee uit 's-Gravenzande, Heemstede, Wassenaar, Zandvoort en Katwijk. De wedstrijden beginnen om 7 uur. Morgenmiddag gaat om twee uur vanaf de Rijnsburgse veiling het jaarlijkse bloe mencorso van Katwijk van start. Dit onder het motto „Flora's kleurenpracht aan route nogmaals gereden. Om kwart over tien wordt op het strand voorts een vuurwerk ontstoken. stelden zich blijvend beschik baar voor huishoudelijke kar weitjes en het onderhouden van de tuinen in de wijk. Van een onzer verslaggevers WARMOND Binnen enkele maanden zal In Warmond het rioolwa ter, afkomstig van ruim twaalf honderd woningen, niet meer in de Leede worden geloosd. Een in de Van Wassenaarstraat in aanbouw rioolgemaal gaat er voor zorgen dat een dergelijke lozing op het op pervlaktewater in de toekomst voorkomen zal worden. Vanaf het rioolgemaal zal binnenkort tevens een persleiding worden aangelegd naar de waterzuiveringsinstallatie in Leiden-noord, waar uiteindelijk het Warmondse rioolwater onder handen wordt geno men. De persleiding zal lopen via de Padoxlaan, onder de Leede door en via de Veerpolder en Polder Broek en Simontjes richting Leiden. Het Hoogheemraadschap Rijn land, wettelijk belast met de taak om in haar gebied de voortgaande vervuiling van het oppervlaktewater tegen te gaan, schiet wat betreft de Bollen streek en de Leidse regio al een flink eind in de goede richting. Langzaam maar zeker sluit de keten zich c.q. is het. in dit ge bied afgelopen met de lozingen op open water. In Voorhout is men momenteel langs de Leidsevaart druk doen de met de aanleg van een pers leiding in de richting van de zuiveringsinstallatie in Noord- wijk. Lisse, Sassenheim en Noordwijkerhout hebben al een eigen zuiveringsinstallatie en in Katwijk is een enorme in aan bouw, een van de grootste die Rijnland ooit heeft laten neer zetten. Oegstgeest, Rijnsburg, Katwijk, Valkenburg en een deel van de Leidse Universiteit (chemisch laboratorium) zullen op Katwijk worden aangesloten. Het Hoogheemraadschap Rijnland heeft berekend dat bij de inge bruikname in de eerste helft van 1976 direct al zoveel riool water moet worden verwerkt, te vergelijken met de normale af valwaterproductie van 140.000 inwoners. De maximum-capaci teit van de Katwijkse installatie is berekend op 160.000. Wat betreft de Bollenstreek heeft men ook nog plannen voor Hil- - legom, dat een gedeelte regiona le taak krijgt te vervullen door ook de lozing van Bennebroek en een deel van Bloemendaal op zich te nemen. En wat betreft de Leidse regio: Plannen be staan er om misschien 'nog dit jaar in Nieuwveen van start te gaan waar ook Zevenhoven en Nieuwkoop van kunnen gaan profiteren. In Ter Aar is de installatie inmid dels opgeleverd en eind '74 gaat de eerste paal in de grond in Bodegraven en Hazerswoude. Voor Hoog made en Roelof a- rendsveen zijn nog plannen in voorbereiding. Het Hoogheemraadschap Rijnland heeft momenteel in haar gebied 37 installaties in werking met een totale zuiveringscapaciteit van 750.000 Inwoners. In 1974, zo is de verwachting, zal voor in totaal 37 miljoen in waterzuive ringsinstallaties worden geïnves teerd. Het rioolgemaal in aanbouw aan de Van Wassenaarstraat in Warm ortd Van een onzer verslaggevers LEIDEN - Het tot stand brengen van een betere coördinatie tussen de verschillende instellingen die zich bezig houden met dienstverlening aan de bejaarde en/of minder valide mens in Leiden, is een moei zaam proces. Dit concludeert de Stichting Dienstencentrum Leiden in haar jaarver slag over 1973. Voor het hoofdbureau van de stichting vormde dit temeer een moeilijk jaar omdat het bureau was onderbezet en daar naast te maken kreeg met een directie-wisseling. geven. Vijf meisjesstudenten Het aantal activiteiten in de dien- stencentra nam toe, zo staat in het verslag. Dit ondanks de moeite die men moet doen om steeds nieuwe vrijwilligers te werven. „In de praktijk blijkt", zo meldt de stichting, „dat het aantal trouwe vrijwilligers be trekkelijk klein is. Zodat steeds nieuwe vrijwilligers bij het dlen- stencentrumwerk betrokken moeten worden omdat anders te veel werk moet worden gedaan door te weinig mensen". In de loop van 1973 kwamen er in Leiden overigens twee diensten centra bij, en wel in Tuinstad- wijk en in het Noorderkwartier. Het centrum „Noord" komt maar traag op gang, aldus de opstellers van het jaarverslag. „De bezoekcijfers, zowel van het „open huis" als van de clubs, zijn niet bijzonder hoog. Het zal een lange aanlooptijd vergen om het vertrouwen van de bewoners van de wijk te win nen. WIJ hebben de indruk dat de onderlinge burenhulp in deze wijk groter Is dan elders in de stad, zodat misschien ook min der een beroep wordt gedaan op officiële Instanties". Over Tuinstadwljk worden In het jaarverslag geen pessimistische uitlatingen gedaan. Vermeldens waard acht men hier dat voor lichting werd gegeven over het dienstencentrumwerk aan een vijftigtal eerstejaars-studenten. Met deze groep trok men erop uit om de tuinen in de wijk Meerburg een opknapbeurt te Vanavond finale straatvoetbal in Sassenheim correspondent Van SASSENHEIM Onder grote be langrijke belangstelling van de jeugd en ouders en anderen ver loopt het straat/buurt-voetbal- toernooi, dat op het schoolsport- veld wordt gehouden en nadert zijn enrffe. Vanavond is de finale waarvoor gisteravond de volgen de finale-wedstrijd-ploegen uit de bus kwamen. Bij de jongste groep (7—9 jaar) kwamen uit de poule Nuts Boys en Beierse Boys Bij de ouderen (1013 jaar) waren dit de Kneuzen erl Jaap de Jong Boys. Het zullen avond spannende wedstrijden wortlien om cup I en cup II te bemachtigen. Nieuwe dominee in Rijnsburg Van onze correspondent RIJNSBURG In de vacature van ds L. van der Linde is on langs bij acclamatie een beroep uitgebracht op ds D. Bouw knecht uit Rotterdam. Ds Bouw knecht is geboren op 23 oktober 1928. Hij diertde kerken in Wol- phaartsdijk en Den Haag en is sinds 26 november 1967 aan zijn tegenwoordige gemeente ver bonden. (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK In een tot de nok gevulde bar- dancdng Boule-7 hebben gisteravond ruim 1600 belangstellenden met kritisch oog de dit jaar voor de eerste maal georganiseerde Miss Noord- wijk verkiezingen gadegeslagen. Een rokerige happening die bol stond van ideale lichaamsma ten, bruingebrande ledematen, taxerende jury ogen en nagelbijtende schonen. De 23 deelnemende schonen, onder wie vijf verte genwoordigsters uit Duitsland, zes uit Noordwijk en de overigen uit alle delen van ons land, deden op het S-vormige plankier in Boule-7 hun uiterste best om zo hoog mogelijke ogen te gooien. Open doekjes waren er uiteraard voor elke deel neemster, maar het meeste applaus oogstte toch de 21-jarige Maya Warmenhoven. Zelfs de meest bijziende toeschouwer moet tijdens haar optre den tot de conclusie zijn gekomen, dat alleen zij de eerste prijs, een draagbare tv, verdiende. De 17-jarige Martine Hermans werd tweede en ver diende daarmee een vouwfiets. De even oude Vera de Wit pakte de laatste beschikbare prijs, Ook bij de niet-winnaars kon er na afloop nog een lachje af. Foto rechts. Maya Warmenhoven, Martine Hermans en Vera de Wit (van rechts naar links) een polaroid-camera. De Miss-Noordwijkverkiezing verliep zonder onge regeldheden. De organisatoren zijn, gerugge- steund door dit succes, van plan het volgende jaar een dergelijk evenement te organiseren in sa menwerking met het VW. B 1 7.20-10.40, C I 8 kolen: 6 I 81-1.21: 6 II 22-78; 8 I 68 1.04; 8 II 22-44; andijvie 14-35; bos- peen I 78-85: II 48-94; breekpeen p kist 3.50-12.20; uien p. kist 3.70-6.80; kroten p. kist 5.20-6.20; prlncessebo nen 90; krulpeterselie 35; rode kool 20-29; sla 6-20; snijbonen I 2-10; sel derie 10-25; spinazie 41; spitskool 64. kanvocr; waspeen 160.000 kg.; bloem kolen 9600 st.; 6300 bossen peen. Van onze correspondent VOORHOUT Het eerste elftal van Foreholte zal voorafgaand aan het nieuwe voetbalseizoen een aantal oefenwedstrijden spe len. Op zondag 11 augustus speelt het elftal om 14.30 uur tegen het eerste van Sportclub Lisse. Donderdag 15 augustus komt Fo reholte uit tegen DOSR L om 18.30 uur. Op 18 augustus doet de Voorhoutse voetbalvereniging mee aan een toernooi bij TZB in Zandvoort. Het oefenprogramma wordt afgesloten met een uit wedstrijd tegen Concordia I. Ook voor de lagere elftallen is een oefenprogramma vastgesteld: 11 augustus: Foreholte 2—Sportclub Lisse 2, 12 uur; Foreholte 3—Sp. Lisse 3, 12 uur; Foreholte 4Sp. Lisse 4. 14.30 uur; Fore holte 5—Sp. Lisse 5, 12.00 uur; Foreholte 6—Sp. Lisse 6, 14.30 uur. 25 augustus: Concordia 2—Foreholte 2, 12.00 uur Concodia 3—Fo reholte 3, 14.30 uur; Concordia 4Foreholte 4, 12.00 uur, Forehol- tee 5Concordia 5, 12.00 uur, Foreholte 6Concordia 6, 14.30 uur, Foreholte 7—Concordia 7, 12.00 uur; Foreholte 8Concordia 8, De competitie start op 1 september. Foreholte 1 gaat dan op be zoek bij Rijpwetering 1. Verder zijn voor de eerste helft van de competitie de volgende wedstrijden gepland: 8 september: Fore- hnlte—Hl legom: 15 sept.: SJZ—Foreholte; 22 sept.: Foreholte— Altior; 29 sept.: Foreholte—Van Nispen; 6 oktober: beker-ronde: 13 okt.: St. BernardusForeholte; 20 okt.: ForeholteVVSB; 27 okt.: UDO—Foreholte; 3 november Foreholte—ASC; 10 nov.: VTLL—Foreholte; 17 nov.: Foreholte—SVLLV. weg hangen etc. De Voorhouters die het tot nu toe niet zo nauw hebben genomen met de be staande voorschriften zijn dus gewaarschuwd. Begraafplaats De instelling van een heggen- schouw was gisteravond een van de weinige lichtpunten tij dens een erg tamme raadsver gadering. Het grote vuurwerk bleef uit maar er werden wel enkele rotjes afgestoken. Onder meer door mevr. Wijling, die wel eens duidelijkheid wilde in de planologie rond de uitbrei ding van de begraafplaats in Voorhout. „Veel Voorhouters vinden dat de (Van een onzer verslaggevers) VOORHOUT - Het Voorhoutse college van b w gaat onder zoeken of het Instellen van een zgn. heggenschouw in Voorhout een haalbare kaart ls. Een maal per jaar, op een van te voren vastgestelde datum, zal de burgemeester of een van zijn naaste medewerkers dan door het dorp toeren om te controle ren of alle heggen en aanver wante particuliere groeninitia- tieven wel aan de wettelijke voorschriften voldoen. Zo niet dan kan er gezwaaid gaan wor den met een proces-verbaal. De heggenschouw is o.m. al inge steld in het Noordhollandse Akersloot en op verzoek van raadslid V. Os (WD) zal ook in Vootihoirt worden bekeken of iets dergelijks een haalbare kaart is. Aanleiding tot deze suggestie was Van een onzer verslaggevers een opmerking na afloop van de OEGSTGEEST De gemeente Oegstgeest ontvangt binnenkort raadsvergadering vanaf de pu blieke tribune, dat op talloze plaatsen in Voorhout het slecht gesteld is met het onderhoud van het particuliere groen. Heg gen die op belangrijke verkeers punten de automobilist het zicht ontnemen, takken van bomen .die hinderlijk over de gangbare anderzijds verbeterd wordt. bet ministerie van verkeer en waterstaat een subsidie van 76.800. Deze subsidie is bestemd voor de aanleg van een park-and-ride voorziening bij het viaduct over de Rijnzichtweg. bijrage wordt verleend in het kader van „Beschikking bijdragen voor voorzieningen ten behoeve van het wegverkeer en het openba re vervoer in en om de steden". Verwacht wordt dat met deze voor ziening de dienstverlening van het busvervoer tussen Oegstgeest, Noordwijk en Katwijk enerzijds en Amsterdam, Schiphol, Den Haag geplande uitbreiding het beste •aan de rand van het dorp ge plaatst zou kun-nen worden i.p.v. in het hart van Voorhout. Is die mogelijkheid onderzocht?" Burgemeester Stolwijk liet door schemeren dat de uitbreiding van het kerkhof vooral het kerkbestuur aangaat, omdat het hier een particulier initiatief be treft waar de gemeente erg wei nig zeggenschap in heeft. Uit de gesprekken die de gemeente met het kerkbestuur over deze zaak heeft gevoerd is, zo zei de burgemeester, gebleken dat men liever niet uitwijkt naar de rand van het dorp. Overigens zullen binnenkort de resultaten van een onderzoek worden be kend gemaakt waarin uit de doèken wordt gedaan wat de wensen en mogelijkheden zijn m.b.t. de aankleding van de gronden rond de kerk. Na deze mededeling was het kruit in de riad duide'ijk op. De geloofsbrieven van dc n sep tember te installeren nieuwe raadsleden werden zonder meer geaccepteerd, zodat de Voor houtse raad in nieuwe samen stelling in september zonder mankeren van start kan gaan. Symbolistische schilderijen bij v. d. Mist LEIDEN De schilderes Judith Vermeeren uit het Brabantse Heeswijk exposeert deze maand in Galerie van der Vlist aan de Botermarkt een aantal opmer kelijke surrealistische - beter gezegd: symbolistiscne - schil derijen. Fijn van tint, origineel van opvatting en vrouwelijk- sierlijk van lijnvorming. Boven dien oenut zij het blad op spaarzame wijze en laat het on benutte wit meewerken aan de sierlijkheid van het geheel. Zij tekent minutieus, de lijnvoering is subtiel en dat alles werkt mee aan het resultaat: «en fraaie prent. Een goed voorbeeld daarvan Is b.v. „Groeiende beweging" dat schuin over het vlak is ge plaatst, een sobere, doch wel opmerkelijke prent. „Duivels luisterspel" frappeert door de sierlijke wendingen van slan genlichamen met karakteristie ke koppen, wentelend om de hoofden van een sprekende vol wassene en een luisterend kind. Vooral het kinderkopje is fijn van uitdrukkingskracht. Geheel tegengesteld aan het voor gaande is het schilderwerk van Karei Wiggers, wiens werk wij overigens al eerder bij v.d, Vlist hebben ontmoet. Het is fijnpeinture, gladgeschilderd en met weinig picturale contrasten. Het roept stilistisch herinnerin gen op aan 't werk der middel eeuwse primitieven, echter zon der hun uitbundigheid van kleur, het is gedempter maar toch niet zonder allure. Onze persoonlijke voorkeur ging uit - overigens zonder aan de andere werken tekort te doen aan „Meisje in tuin" door da subtiele observatie van het in nig geschilderde figuurtje. De wandkleden van Irene la Court zijn over het algemeen van wat wilde conceptie. De zeer drukke patronen vormen niet afrijd een rustig element in het interieur waarvoor ze toch zijn bestemd. De kleurcombina ties en schakeringen zijn over het algemeen wei mooi, b.v. van een vaandelachtig kleed in overwegend groene schakerin gen, alsmede een landschap in overwegend bruin. Heel mooi is overigens een paars kleed in applicatie op bruine jute, alsme de een landschap in overwegend bruin. Heel mooi is overigens een paars kleed in applicatie op bruine jute, alsmede een kleed in groen, geen en oranje met een vrij rustig cirkelvormig mo tief. Op deze tentoonstelling hanRen voorts een drietal zeefdrukken van Hans Vleugels, waaronder het zeer decoratieve „Prinsen gracht", een doorkijk door een raam met op de vensterbank een decoratieve rij flessen. Een mooie prent Willem Prins. Zwemfestijn in Como-meer Van een onzer verslaggevers LISSE - De Lissese zwemvereni- ging „Watervrienden" organi seert a.s. zaterdag en zondag in het Oosterduinsemeer, de wuter- plas tussen de Ruigehoek en hel Langeveld, het vijfde Como- zwemfeest. Tijdens deze lustrumviering zlllen onder meer leden van zwemver enigingen en reddingsbrigadei verschijnen. Men verwacht een zeer grote op komst en om iedereen te kun nen laten deelnemen is het pro gramma gesplitst in twee delen t.w. wedstrijd en prestatiezwem- men. Aan de wedstrijden kan worden deelgenomen door zwemmers met een geldige startkaart. Er wordt gezwommen op de afstan den 1000 meter school- en 1000 meter vrije slag. Voor de pres tatietochten geiden de volgende eisen: 500 meter alle leeftijden met zwemdiploma B en 1000 meter vanaf 10 jaar eveneens met zwemdiploma B. Beide prestatietochten worden ge houden a.s- zaterdag van 14 00 tot 16.00 uur. De wedstrijd over 1000 meter zal zondag va* 12.00 tot 14.00 worden gehoud-i en wederom een prestatutochl over 500 en 1000 meter maar nu van 14.45 tot 16.00'uur. VERLOVINGSRINGEN De ruimste keuze. De beste merken. Blijvende service. Gratis graveren. Desgewenst handgravure. De KONING der VE LOVINGSRINGE Uw Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5