Boonstra ziet af van raadszetel Allerlei(ds) Laatste poging afspiegelingscollege te vormen mislukt Nu jonge politicoloog voor VVD in gemeenteraad V D in Leiden onvoldoende toegankelijk voor liet publiek Hulp- en advies bureau van start in de Merenwijk VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Leiden aktueel LEIDEN - Een laatste poging van de confessionelen, liberalen en de CPN om invloed uit te oefe nen op de vorming van een nieuw college van b. en w., is gisteravond mislukt. Dit ondanks de steun die de ..op positie-partijen" in de toekom stige gemeenteraad hierbij an dermaal kregen van brede la gen van het ambtelijk corps. De groep van 136 ambtenaren die reeds enige maanden geleden protest aantekende tegen de plannen van links Leiden om een programcollege te vormen, heeft zijn bezwaren namelijk in een brief aan alle oude en nieu we gemeenteraadsleden met kracht herhaald. Zij spreken daarin opnieuw hun „ernstige bezorgdheid uit over het door hen verwachte" ge brekkig functioneren van het bestuurlijk en ambte'ijk appa raat en de nadelige gevolgen hiervan voor de gemeente Lei den in geval grote delen van de raad niet in het dagelijks be stuur van de gemeente verte genwoordigd zouden zijn". De VVD. het CDA en de CPN vroegen om een gesprek over de college-vorming op een door de PvdA belegde vergadering over de werkwijze van de toe komstige gemeenteraad. Direct na de opening van de vergade ring stelde CDA-'woordvoerder Driessen vast dat een gesprek hierover alleen zinvol zou zijn indien eerst van gedachten werd gewisseld over d® politieke samenstelling van het college, de omvang daarvan, de porte feuille-verdeling en zo meer. Want van deze factoren is een oordeel afhankelijk over de te kiezen werkwijze van de raad, zo redeneerde hij. De socialisten en de combinatie PPR—PSP—D'66 gingen hierop niet in. „Een jaar voor de ver kiezingen hebben we alle partij en voor een gesprek over het nieuw te vormen college uitge nodigd", aldus Van der Horst (PvdA). „Alleen PPR. PSP en D'66 hebben daarop gereageerd. Met hen zijn we tot een over eenkomst gekomen en die gaan we nu uitvoeren". De WD en het CDA lieten daar op weten een gedachtenwisse- ling over de werkwijze van de raad pas zinvol te achten na 3 september, wanneer het nieuwe college van wethouders wordt gekozen. De toekomstige PvdA-fractievoor- zitter Leo Meijer kondigde niet temin aan opnieuw een vergade ring over dit onderwei p uit te schrijven tussen 21 augustus en 3 september. Voor 21 augustus is door burgemeester Vis een bijeenkomst geannonceerd over de mogelijke invoering van een commissie-structuur volgens de besluiten zoals die zijn genomen naar aanleiding van de O.D.R.P.-rapporten. Een dergelijke organisatie van de gemeenteraadscommissies kan worden ingevoerd met ingang van de komende raadsperiode. ÜIÜII1IIIÜI LEIDEN De door zijn oorlogsverleden in opspraak geko men Leidse buschauffeur B.J. Boonstra (45) ziet af van een plaats in de nieuwe Leidse gemeenteraad. De heer Boonstra zou daarin «en VVD-zetel bezetten. In een brief aan burgemeester A. J. Vis schrijft de heer Boon stra, dat hij "om persoonlijke redenen van het raadslidmaat- Opluchting Zonder druk VVD-fractievoorzitter drs. C. EL zenga en dra. A. Roos, voorzit ster van de VVD afdeling Lei den hebben desgevraagd ver Mill 111 Illlllll 1 lil Tekst: Jan Leune El liillllill!!!! klaard geen enkele druk op de heer Boonstra te hebben uit- geoefend. "We hebbei hem al leen gewezen op alle na.e con sequenties die een raadslid maatschap voor hem mee .zou kunnen brengen", aldus de heer Elzenga, wiens woorden worden bevestigd door de heer Boon stra. De kwestie van de geloofsbrieven die de zittende Le:dse gemeen teraad maandagavond na inter ventie van de communist Hoe ven niet zonder meer wilde aan vaarden, zullen nu ook waar schijnlijk aanstaande maandag avond niet meer in de gemeen teraad aan de orde komen. De plaats van de heer Boonstra in de raad zal nu worden inge nomen door drs. P.H. Schoute, een pas afgestudeerd politico loog. Deze heeft, de Leidse VVD-top desgevraagd reeds la ten weten het raadslidmaat- Ons openhartig interview met de heer Boonstra in de krant van gisteren, heeft overigens in en kele Leidse huisgezinnen voor de nodige opluchting gezorgd. Door de wijze waarop de Leidse raad deze zaak meende te moe ten behandelen en de wijze waarop dit in de publiciteit kwam, waren opeens meerdere adspirant-raadsleden van mid delbare leeftijd "verdacht". De gevolgen bleven dan ook niet uit. Zeker niet toen een ander Leids avondblad (afgaande op leeftijden) eenmaal had gesug gereerd dat de betrokkenen wel uit de CDA-kring zou komen. Een CDA-raadslid die de oorlog bewust heeft meegemaakt kreeg dan ook opmerkingen en tele foontjes in de trant van "Zo, ben jij het die fout is geweest. Nou, dat heb ik altijd al ge dacht, maar nu weet ik het ze ker". En dat terwijl de man een brandschoon verleien heeft en zelfs verdienstelijk werk heeft verricht in het verzet. Het blijft nu overigens waar schijnlijk voor altijd een duiste re zaak of de communist Hoe ven hardere feiten zou kunnen aandragen tegen de heer Boon stra dan diens dienstnemen hij de SS op 16-jarigle leeftijd en dat zelfs maar voor vijfeneen- halve week. Het zou zeer te la ken zijn wanneer dat niet Het geval was. leidse bioscopen Onderzoek niet huisvrouwen wijst uit: Van onze verslaggevers LEIDEN Het warenhuis Vroom en Dreesmann aan de Aalmarkt In Leiden is onvoldoende toe gankelijk voor het publiek. )it is een van de conclusies die de concernleiding van het wa renhuis heeft getrokken na een onderzoek, dat onlangs onder het motto „Onze klant is ko ning" in samenwerking met de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen is gehouden, 'let onderzoek was gericht naar de kwaliteit van de verschillen de filialen van V en D in de provincies Noord- en Zuid-Hol land. 'lu het onderzoek is afgesloten wil V en D over de resultaten niets kwijt. Dit is volgens de heer B. Vroom, assistent van de regio leiding Haarlem, onder wiens leiding het onderzoek heeft plaatsgehad niet in strijd met het motto „Onze klant is ko ning". f/Iet de resultaten van het onder zoek heeft het publiek niets te maken, het is alleen voor intern gebruik", zo stelde de heer Vroom, die zich wel de uit spraak over de ontoegankelijk heid van het V en D-filiaal in Leiden liet ontvallen. Voor de leden van de afdeling Leiden van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen wor den de resultaten van het onder zoek overigens niet geheim ge houden. In het maandbericht van de afdeling staat namelijk dat het ter inzage ligt bij mevr. Van Aken, de secretaresse van de afdeling, die aan het Van Vollenhovenplein 79 woont. Toen wij bij haar om het rapport vroegen beloofde zij ons het rapport toe te sturen, maar stuurde in plaats daarvan de heer Vroom op ons dak. De heer Vroom stelde tijdens het gesprek met een onzer verslag gevers ook, dat de concernlei ding, het personeel en ook de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen zich na afloop van het onderzoek zeer tevreden toonden over de resultaten. Daarom nog een opmerkelijk ci taat: „We zijn nu in beraad met de betrokken filialen om te kijken welke verbeteringen noodzakelijk zijn om de klant koning te laten blijven". Voorproefje volksdansfestival De opbouw in de Groenoordhal voor 't internationale volksdansfestival dat vanavond om acht uur van start gaat. was gisterochtend in volle gang. Al vroeg werd begonnen met de bouw van het toneel en de tribunes en 's avonds rond acht uur ging de organisatie verder met het testen van de geluidsap paratuur en met enkele proef opt redens. Op het stadhuisplein (zie foto) en de Haarlemmerstraat werd gisteravond al een klein voorproefje gegeven. De Israëlische dansgroep The Haifa Municipality Stu dents Folksdaneinggroup" verzorgde hier een half uur durend optreden. Vanmiddag om drie uur werden de dansers door burgemeester Vis op het stadhuis ontvangen. Voorafgaande aan deze ont vangst maakten de deelnemers een wandeltocht door Leiden, die om twee uur op het Pieterskerkplein „Aan de deur wordt niet ver kracht" is de titel van de film, die deze week in het Rextheater aan de Haarlemmerstraat wordt vertoond. Het liefdesverdriet van een meisje genaamd Marti na blijkt gauw verdwenen als ze in de armen valt van de welwil lende David, die haar |n deze film de nodige troost biedt. Prolongaties Voor de vijfde week Serge Leo ne's succes „My Name Is Nobo dy" in het Luxor theater, met in de hoofdrollen Henry Fonda en Terence Hill. Willeke van Ammelrooy is voor de 2de week in Trianon te zien in „Op De Franse Tour". Lido prolongeert „The Sting" met Paul Newman en Robert Redford en Studio vertoont al weer voor de derde week Therry Thomas en Louis De Funès in „Samen uit Samen Thuis". iiiigiiiiiiHiiiiiiii Lelden - Het hulp- en adviescentrum Merenwijk gaat aanstaan de maandag definitief van start. In de flat aan de Arends horst 19 is een spreekkamertje ingericht, waar de bewo ners met alle mogelijke problemen terecht kunnen. De opzet van het hulp- en adviescentrum Merenwijk is mogelijk gewor den door een startsubsidie van 5.000,-. De spreekuren zijn voorlopig vastgesteld op maandag van acht tot negen uur 's avonds en op woensdag en vrijdag van elf tot twaalf uur 's morgens. Bij de start van het centrum wordt een begin gemaakt met een experiment, waar mee er een nieuw model van hulpverlening ontstaat Hier bij gaat het er niet om dat er in het centrum hulpverle ners zitten die de hulpvra gers docverwijzen, maar die zoveel mogelijk zelf trachten te helpen. „Al onze medewerkers krijgen in principe een eigen verant woordelijkheid", zegt de heer Menges, psycholoog en met pastor Van Well coördi- D(>v..ftnpr(, hof h11 nrfintrtim UtU I 3 problemen, nie met name in de Slaaghwijk leven van zeer specifieke aard. In een gezellige flat, die tevens wordt gebruikt door de door- stromingsambtennnr, de op bouwwerker en de gezamen lijke kerken, kunnen de be woners hun problemen kwijt. De heer Menges: „Men kan hier met alle problemen te recht. Geen probleem is ons te moeilijk. Welke hulp we kunnen gaan bieden, zal du toekomst uitwijzen. Met name zullen we ons meer en meer met de problematiek van de buitenlandse werkne mers, die zich hier vestigen moeten gaan bezighouden". nator van het hulpcentrum. „Zij moeten in eerste instan tie met de hulpvrager een oplossing zoeken. Lukt dat niet dan wordt het probleem doorgespeeld aan andere me dewerkers van het hulp- en adviescentrum". Alle medewerkers van het cen trum komen uit verschillen de sectoren van het maat schappelijk werk. Ze zijn on der meer werkzaam bij het Medisch Opvoedkundig Bu reau. de Sticht nj Interkruis, Leiden, de Stichting Gezins verzorging, het Bureau Moe derhulp en d'. Stichting Dien stencentrum Leiden. „Wan neer het probleem er echt om vraagt bij de traditionele hulpverlenende Instanties be handeld te worden, kunnen Vo''8'',ns het t"m mede- oom-1 O I vorr.r werI<ers) yan gn Van het begin af zijn bewoners betrokken bij het project van het hulp- en adviescentrum. „Het moet zo worden, dat wij, hier na verloop van tijd overbodig worden'legt de heer Menges uit. In het be gin zullen de „medewerkers met een maatschappelijke achtergrond" de spreekuren houden. Dan worden de be woners die daar v.ior belang stelling hebben getoond wel ingeschakeld bij de oplossing van bepaalde problemen. „Bijvoorbeeld bij werkende moeders die niet weten waar ze hun kind naar toe kunnen brengen in de tijd dat zij moeten gaan werken en hun kind nog niet naar school vrager gemakkelijK verdtr helpen. Dit is echter niet dc bedoeling. We zoeken eer3t met de hulpvragers zelf naar een oplossing". „Meegi roeien het Toen werd besloten i experiment te beginnen i.i een wijk in Leiden, werd bij na onmiddel'.ijK de Meien- wijk gekozen. Een overwe ging die tot deze keuze heelt geleid is onder meer dat do Merenwijk een jonge wijk Is. Waardoor het centrum zou kunnen „meegroeien" mft de wijk. Bovendien zijn de adviesbureau zal door het betrekken van bewoners in de hulpverlening de drempel vrees, die veel bewoners nog hebben voor officiële instan ties geheel worden weggeno men. „Binnen hoeveel tijd do gehele omschakeling vetwe- zcnlijkt zal gaan worden kunnen we met geen moge lijkheid zeggen. Zeker is dat de bewoners dan een derma te groot verantwoordelijk heidsgevoel voor elkaar moeten hebben, dut de priva cy van de hulpvrager niet zal worden aangetast", aldus de heer Menges. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 Swift Leiden is geen sportstad". dit is de conclusie die Paul Ceba in een artikel in het clubblad van de wielervereniging .Swift" de poneert naar aanleiding van de pas gehouden Swift profronde in Leiden. Ceba baseert zjn uit spraak op het feit dat het bezoe kersaantal van de prof ronde „ver beneden peil" was. Ceba vindt het met name 'n teleurstel ling gezien het feit, dat de op brengsten van het evenement ter beschikking zouden worden gesteld aan gehandicapte kinde ren. „Het paradoxale is", aldus Ceba. „dat vorig jaar toen de Tour De France bij elkaar nog geen minuut door Leiden trok. tienduizenden bezoekers langs de route stonden". Frustrerend vooral voor de organisator en grootste stimulator va nhet wiel rennen in Leiden Joop Rietho- Dienstencentra Deze maand starten de diensten centra van Leiden het seizoen met een uitgebreid programma. Er is gelegenheid lot deelname aan verschillende clubs, onder meer voor zanglessen en talen cursussen. Iets nieuws dit sei zoen is de cursus Volksdansen. Voor inlichtingen omtrent de mogelijkheden, die de verschil lende dienstencentra te bieden hebben, wordt verwezen naar de volgende adressen: Binnen stad. Gerecht 10. tel. 47103, Noord. Van Hogendorpstraat 36, tel. 44912, Morskwartier, Dijk- straat 2a, tel. 61196. de Kooi, Driftstraat 49a, tel. 49726, Tuin- Lijkauto Door Leiden reed dinsdagavond een lijkauto. die echter op dat moment niet voor begrafenis doeleinden werd gebruikt. De heer De Groot, eigenaar van een garagebedrijf aan de Bees tenmarkt. deed dinsdag om half zeven aangifte van de diefstal van zijn bezit. De auto was niet slotvast afgesloten en stond ge parkeerd in de St. Aagtenstraat. Wat later op de avond werd de wagen onbeheerd op de Rijns- burgersingel aangetroffen. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. Val halfjarige peuter een val van zeven meter overleefd. Het jon getje was aan het spelen op het balcon van een flat en kroop daarbij over de leuning, viel en kwam op het trottoir terecht. Het ventje werd door de eerste hulpdienst naar het acade misch ziekenhuis vervoerd voor verdere behandeling. Van le vensgevaarlijke verwondingen bleek echter geen sprake. Zomerland Met het slaan van de eerste buis - voor de in totaal 262 in dc grond te vormen betonpalen - is gisteren door Bouwbedrijf Fraanje B.V. uit Ridderkerk een begin gemaakt met de bouw van een serviceflat voor bejaar den, op een terre'n ge'egen aan de Jan Luykenlaan te Leiden, in opdracht van de Stichting ..Zo merland-Leiden". De eerste De Stichting „Zomerland" werd begin 1971 opgericht, met het doel: door middel van organisa tie van kapitaal en gekwalifi ceerde arbeid, aan bejaarden, al of niet in gezinsverband ver blijvend, huisvesting en verzor ging eventueel verpleging, te verschaffen, met het oogmerk de voorwaarden te scheppen welke nodig zijn voor het bele ven van een met de leeftijd der bejaarden overeenkomende zin volle levensperiode. De eerste twee projecten zijn reeds in uitvoering in Wasse naar en Den Helder, welke ser viceflats eveneens door Bouwbe drijf fraanje B.V. worden ge bouwd. De serviceflats in Leiden, ontwor pen door architectenbureau A. Kersbergen B.V. te Den Helder bestaat uit een hoofdgebouw van II bouwlagen, waarin de woningen zijn opgenomen. De recreatiezaal bevindt zich op het dak van het hoofdgebouw, terwijl de centrale keuken en de diverse dienstruimten zijn on dergebracht in een afzonderlijk laagbouwgedeelte. Het hoofd ge bouw is gedeeltelijk o'nderkel- derd. Het gebouw bevat in totaal 192 wooneenheden, onderverdeeld als volgt: II éénkamerflats, 150 twee-kamerflats en 31 drie-ka merflats. Verder bevinden zich in het ge bouw een recreatiezaal, een bankkantoor, een dagwinkel en diverse andere voorzieningen welke het wonen in dit gebouw veraangenamen. Tevens zijn drie personen-Zgoederenliften aanwezig, alsmede .technische ruimten ten behoeve van de di verse installaties. De twee kamerflat, welke een bruto-op- pervlakte heeft van ca. 17 m2 bevat een woonkamer (24 in2) een slaapkamer (14 m2) een keu ken (6.50 m2) een gecombineer de W.C.-doucheruimte (5 m2), een inpandige berging (6 m2), alsmede een ruime hal met gar derobe en diverse kasten. Een ruim balkon is bereikbaar vanuit de slaapkamer. Elke woning kan worden aange sloten op het openbare telefoon net en een Centraal Antennesys teem, terwijl alle woningen zijn aangesloten op een alarm installatie. waarmee de bewo ners in geval van nood een be roep kunnen doen op de Direh- tie of het personeel. Over de wijze van inschrijving kunnen te zijner tijd nadere in formaties worden aangevraagd bij het secretariaat van de Stichting „Zomerland", p/a Mo- zartlaan 31 te 's-Gravenhage. BB— Overvallers v Alphense boerderij aangehouden Van een onzer verslaggevers ALPHEN AAN DEN RIJN— De Alphense polltic heeft twee be woners van een woonwagen kamp In Walnveen aangege- houden op Verdenking van een gewapende overval op een boer derij in Alphen op 25 juli Jl. Daarbij werd een zoon van de familie Kraan in de heup ge schoten. Bovendien werd een geldkistje met 18.000 buit ge maakt. Een von de verdochten, de 25-ja- rige F..M. is inmiddels voorge- led bij de offecier van jusitie. De Alphense politie vermoed een belangrijke sleutelfiguur in handen te hebben van een ben de d e de afge open tijd regel matig in Holland Midden ope reert. De andere verdacht moet mogelijk worden vrijgelaten bij gebrek aan Igwijs.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3