FORD NIEUWE MAN IN V.S. Ford: Meer nadruk op binnenland Boeren en tuinders niet tevreden over regeringssteun Politie-agente verborg Aage M. na ontsnapping uit Leeuwarden ficklóc Somcmi Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) 0,38 per mm. Telefoontjes 3,50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week ƒ2,49; kwartaal 32,21; Jaar 125,25 - Losse nummers: 45 cent 65e JAARGANG No. 19884 - VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1974 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Regenmaker Op Ned. I om 20.21 uur de speel film De regenmaker" met Burt Lancaster en Catherine Hep- brun. Ned. II om 20.21 uur De Wrekers en om 21.10 uur Brandpunt met Nixon en mogelijk boerenacties. ONBESTENDIG EN KOEL Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige tot krach tige zuidwestelijke wind. Min. temp. ongeveer 13 graden, maxima morgen rond 19 graden. Gerald Rudolph Ford 38ste president MXONT1JD VOORBIJ Meer over Nixon en Ford op F(£d" heeft de pagina's 9,10 en 11. WASHINGTON (Rtr) - De nieu we president Ford zal, naar men verwacht, minder nadruk leggen op de buitenlandse poli tiek en meer aandacht besteden aan het voornaamste binnen landse probleem, de bestrijding wan de Inflatie. Op het terrein van de buitenlandse politiek zijn, nu Kissinger aanblijft, geen spectaculaire wijzigingen te ver wachten. Wellicht komt er een eind aan de vijandschap niet Cuba, nu Ford, minder dan Nixon, afhankelijk is van de steun van conservatieve Con gresleden. Mogelijk ook wordt de onvoorwaardelijke steun van Amerika aan enkele bondgeno ten gewijzigd. Ford is een enthousiast voor stander van het Altantisch bond genootschap, al vindt hij dat de Europese bondgenoten een groy ter deel van de gemeenschappe lijke defensielast moeten dra gen. In maart watirschuwde hij Europa voor een beperking van de Amerikaanse troepen in Eu ropa. meer ervaring Nelson Rockefeller ,oud-gouver- -°P e neur van New York. leider in het Huis digden moest hij de verschillen- binnenlandse koers zal de keuze de richtingen in de republikeinse van de vice-president zijn: de li- partij bijeenhouden voor steun beralere Nelson Rockefeller of i de regeringsvoorstellen. Een Richardson, of de conservatieve belangrijke aanwijzing de Mei vin Loird. WASHINGTON (Rtr/AP) - Aan het eind van de ochtend in Washington is Richard Nixon met zijn gezin uit de Amerikaanse hoofdstad vertrokken naar zijn buitenverblijf, in San Cle mente in Californië. Het moment van zijn vertrek viel samen met zijn af treden als 37ste president van de Ver enigde Staten en het moment waarop Gerald Ford als 38ste president zijn intrede deed in het Witte Huis. De vlucht naar Californië wordt gemaakt in een toestel van de presidentiële vloot. Precies zes jaar na zijn politieke terugkeer in Washington - op 8 augustus 1968 kreeg hij derepublikeinse nominatie voor het presi dentschap - maakte Richard Nixon zijn af treden bekend in een televisie-toespraak. Daarin verklaarde hij zijn ambt te zullen neerleggen zonder bittere gevoelens jegens zijn tegenstanders die zijn val hebben te- iveeggebracht. Hij zei te zijn aangebleven zo lang hij had gemeend voldoende steun in het Congres te hebben. Nu die basis was wegge vallen had hij besloten te vertrekken, waar mee het landsbelang het beste gediend was. Hij legde de nadruk op een ordelijke over dracht van de macht en drong er bij de Amerikanen op aan zich achter president Ford te scharen. Nixon zei ook dat hij de Watergate-crisis had willen doorstaan en alles in het werk had willen stellen om zijn ambtstermijn te vol tooien. Maar hij erkende dat, sinds zijn ont hulling van maandagavond over zijn vroeg tijdige kennis van de Watergate-affaire, hij niet voldoende kracht had om zijn aanblijven te rechtvaardigen. Over zijn lange, vaak omstreden carrière zei Nixon: „Ik heb gestreden voor waar ik in geloofde. Ik heb naar mijn beste vermogen geprobeerd die plichten te vervullen eq aan die verantwoordeLjkheden te voldoen die mij waren toevertrouwd". Hij zei te geloven dat de wereld op dit moment een veiliger plaats is. Nixon die in zijn toespraak slechts kort in ging op zijn aandeel in de Watergate-affaire, is als ambteloos burger niet gevrijwaard van eventuele vervolging. De bijzondere aankla ger irn het Watergate-proces, Jaworski, liet gisteravond weten met Nixon noch met zijn medewerkers enige overeenkomst te hebben gesloten die Nixon zou vrijwaren. Wel is bij de Senaat een voorstel ingediend tot vrijstel ling van de president van rechtsvervolging voor het geval hij zou aftreden. De resolutie zou juridisch niet bindend zijn, maar uiting geven aan het gevoel van het Congres dat geen overheid een civiele of criminele proce dure tegen hem moet beginnen. De resolutie werd ingediend door de democraat Edward Brooks, met de bedoeling na het Watergate- schandaal een nationale verzoening tot stand te brengen. Tegen het voorstel rees evenwel sterk verzet. In het Huis is de „impeach- menf'-procedure tegen Nixon gestaakt. Door zijn aftreden behoudt Nixon zijn recht op een pensioen van ruim 60.000 dollar per jaar, dat hij had moeten missen als hij zou zijn afge zet. Na de televisietoespraak ging een Nixon te vieren. In New York brachten lichtkranten het historische aftreden van Nixon op straat. te perschef Ron Ziegler, maar mogelijk wel minister Kissinger. Met Kissinger hoopt hij zei Ford dat hij wel een flink aantal tegen- van chefstaf Alexander Haig, zal in elk ge- „het proces dat vrede tot stand heeft ge- standers had, maar geen enkele vijand tn val kunnen rekenen op het aanblijven van bracht" te kunnen voortzetten. Over zichzelf het Congres. Opperrechter met spoed uit Nederland DEN HAAG Warren E. Bur ger, voorzitter van het Ameri kaanse hooggerechtshof is van ochtend vroeg met spoed uit Ne derland naar Washington ver trokken om vanmiddag om 17.00 uur (onze tijd) de ambtseed af te nemen van de nieuwe ameri- kaanse president Gerald Ford. Opperrechter Burger, die met vakantie in Europa, was enkele dagen de gast van de Ameri kaanse ambassadeur in ons land, Kingdon Gould. BEËDIGING HILVERSUM De NOS-televisie zendt vanmiddag een recht streekse reportage uit van de beëdiging van de nieuwe Ameri kaanse president Gerald Ford. De reportage wordt vanaf 16.55 uur uitgezonden via Nederland (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) RIJSWIJK De Haagse meester-brandkastkraker Aage M. blijkt over meer kontakten te hebben beschikt in het Neder landse politieapparaat. Was het eerst de Zoetermeerse adjudant Piet Z. (inmiddels veroordeeld wegens het geven van tips), nu is een 26-jarige agente aangehouden, omdat zij ervan wordt verdacht Aage M. terwijl het hele politieapparaat naar hem zocht, na zijn spectaculaire ontsnapping uit de gevangenis te Leeuwarden, enige tijd in haar woning verborgen te hebben ge houden. Zij heeft dat ook toegegeven. Van het geven van tips is tijdens de verhoren niets gebleken. Volgens de officier van justitie in Den Haag, mr. C. van Steen deren, is een man-vrouwrelatie de hoofdzaak geweest in het kontakt tussen Aage en de agente, en is het geven van politie- informatie niet de hoofdopzet geweest. Voorzover uit de afge luisterde telefoongesprekken tussen het tweetal is gebleken heeft de agente alleen maar gesproken over zaken die toch al min of meer publiekelijk bekend waren. De politie-agente is geschorst in afwachting van verdere behan deling van de zaak. Zij heeft overigens drie maanden geleden al ontslag gevraagd en dit is haar per 1 september verleend. OOSTERDWARSSTR. 7, LEIDEN (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG Agra risch Nederland is bepaald niet ondersteboven van de maatregelen die de regering heeft aangekondigd om vee teelt, landbouw en tuinbouw de helpende hand te bieden. Vaag, en op een aantal punten duidelijk onvoldoende - zo luid de de algemene reactie, nadat gisteravond na de minister raadsvergadering het pakket steunmaatregelen bekend werd gemaakt. Voorzitter ir. C. S. Knottnerus van het Landbouw schap zei: „Het lijkt op het eerste gezicht mooi, maar je bent gefopt als je direct ja zegt." Het kabinet heeft besloten tot de volgende maatregelen: ver lichting van de omzetbelasting op agrarische produkten; uit stel van betaling van de voor lopige aanslag inkomstenbelas ting over 1973; uitstel met en kele maanden van de gasprijs- verhoging en verlenging van de voorschotregellng voor olie in tuinbouw en visserij; en een poging de landbouwraad van de EEG nog deze maand over de actuele situatie te laten ver gaderen. Zowel volgens het Land bouwschap als de landbouwor ganisaties en de actiecomiteés is de regering vaag over de b.t.w.-bijstelling; er .wordt geen percentage genoemd. Ten ene male onvoldoende vindt men het tijdelijk uitstel van de aardgasprijsverhoging. De prijsverhoging die de regering heeft aangekondigd voor het komende Jaar wordt veel te fors genoemd. Ook mist men een standpuntsbepaling van de regering over een tussentijdse verhoging van de EEG-prijzen voor landbouwprodukten. Van daag zouden de voorzitters van de drie landbouworganisaties vergaderen met de actiecomi- teéa over een gezamenlijk ei senpakket. De comiteés hebben gisteren al hun eisen geformu leerd ,die verder gaan dan die van de bonden, menr waarvan zij wel eisen dat de bonden deze eisen overnemen. In Utrecht zullen morge nochtend, als daar in het voet balstadion de grote protestde monstratie van boeren en tuin ders plaatsvindt, niet meer maatregelen worden getroffen dan bij een normale wedstri|d Bankoverval mislukt Van een onzer verslaggevers LEIDEN Twee gemaskerde mannen met een tulband op heb ben vanmorgen geprobeerd een filinal van dc Amro-bank uan do Pelikaanhof In Lelden te bero- Tocn 'n bediende van de bank, de 17-jarige Cora de Rijk uit Leimul- den, rond 8 uur het gebouw be trad, trof zij in de hal de twee mannen aan. Het meisje werd onmiddellijk -onder schot geno men en later opgesloten in een toilet. Rond half negen werd zij door haar chef bevrijd. Uit de bank wordt nies vermist. De mannen zijn het filiaal binnen gekomen door het indrukken van een ruit. Amsterdam (ANP) Dc moord brigade van de Amsterdamse politie heeft nu het vinden van de vermoorde 10-jarige Helène Isaac al drie aanhoudingen ver richt naar aanleiding van de talloze tips, die over dit af schuwelijke gebeuren zijn bin nengekomen. De eerste twee verdachten zijn inmiddels al weer op vrije voeten gesteld omdat zij met deze zaak niets uitstaande bleken te hebben. Gisteravond werd weer een Am sterdammer aangehouden, wiens doen en lnfen "nn rle afeelopep

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1