Bij Normale behandeling voor Nederlandse WK-spelers Piet Mooy grote afwezige op CHIO in Rotterdam Angelika Honsbeek heeft kans op zilveren medaille Duel met Beveren kan voor Den Haag inte ressant worden H - BELASTING NEEMT FERME HAP Arts: „Geen internationale ervaring' Friesland versloeg Holland in Sneekweek Sportwereld Spaanse interesse voor Kleton en Schoenmaker MORGEN PRESENTATIE IN ZUIDERPARK EK Kunstzwemmen in Amsterdam VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 13 De belasting heeft lange armen, maar reiken die ook zover voor Mi chels, Cruyff en Rensenbrink (v.l.n.r.). DEN HAAG De spelers, reserves en begeleiders van het Nederlands elf tal, die hebben deelgenomen aan de wereldkampioenschappen in West- Duitsland, krijgen geen bijzondere behandeling van de belastingdienst wat betreft de daar verworven in komsten. Die inkomsten staan nog niet geheel vast, maar ze worden ge schat op ruim 50.000 gulden per man. Het afwijzen door de fiscus van een bijzondere regeling bete kent, dat een aanzienlijk deel naar de belastingontvanger moet worden overgemaakt. Dit kan wel tot 70 pro cent oplopen, afhankelijk van de normale inkomsten van de betrokke nen. Voor beroepsvoetballers is enkele jaren gele den een bijzondere regeling voor de inkom stenbelasting getroffen wat betreft hun con tractuele inkomen. Als uit die contracten na melijk blijkt, dat een speler slechts een deel van zijn honorarium meteen uitgekeerd krijgt en het andere deel onbereikbaar voor de speler wordt geblokkeerd en pas wordt uitbetaald als hij niet meer kan voetballen, wordt de betrokkene in elk jaar slechts be last over datgene, wat hem werkelijk wordt uitbetaald. Deze situatie is vergelijkbaar met die voor een werknemer, op wiens salaris een pensioenpremie wordt ingehouden. Die een pensioenpremie wordt ingehouden. Die werknemer betaalt nu belasting over het loon verminderd met die premie, maar moet later wel belasting over zijn pensioen beta len. In totaal is hij echter voordeliger uit, omdat de jaarbedragen waarover belasting moet worden betaald, lager uitkomen. Regeling De KNVB heeft geprobeerd voor de Inkom sten als gevolg van de WK een soortgelijke regeling te bewerkstelligen. Afgezien van het feit, dat men met die poging vrij Iaat kwam, namelijk na afloop van de WK, zag men op het ministerie van financiën ook overigens geen enkele aanleiding om aan dat verzoek te voldoen. „Het gaat hier om een doodnormale zaak: de Oranje-mannen hebben een extra inkomen genoten iin 1974 en dat wordt gewoon bij het normale inkomen van dat jaar geteld. Zo vergaat het iedereen, die in een jaar een ex traatje heeft", aldus een woordvoerder van het ministerie. De praktijk van de belasting tabellen is, dat de belastingheffing juist over die extra verdiensten zwaar is, omdat de af trekbare bedragen reeds in mindering zijn gebracht op het gewone inkomen. In de al lerhoogste categorie kan dit tot 70 procent oplopen. Het is nog niet geheel duidelijk in hoeverre de in het buitenland wonende Oranje-mannen (zoals Cruyff, Rensenbrink ein Michels) even eens worden getroffen door de Nederlandse fiscus voorzover het de WK-inkomsten be treft. In het algemeen is de regel, dat ie mand, die in het buitenland werkt en woont, valt onder de belastingwetgeving van het be trokken land. Verdient men daarnaast nog wat in Nederland (erbij), dan is dat deel on derhevig aan het Nederlandse belastingre giem, tenzij belastingverdragen dit uitslui ten. Ook pendelarbeiders die in een nabuur land werken voor een Nederlandse werkge ver vallen onder de Nederlandse belasting. In het onderhavige geval kan de KNVB als „uitzendwerkgever" worden beschouwd. JO SMITS I (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - Piet Mooy behoort evenals voorgaan de jaren tot de grote afwe zigen op het CHIO dat vol gende week in Rotterdam begint. Ruitertalent num mer één die deze week nog topmensen als Heins en Maathuis versloeg kreeg weer geen uitnodiging. Tot verbazing van onder ande re ook het organisatiecomi té zelf. Een woordvoerder van het secretariaat in Rotterdam: „Naar wat hij voor elkaar krijgt, hoort hij hier eigenlijk thuis". het deelnemersveld In Rotter dam bepaalt, verklaart Mooy's afwezigheid met het gemis aan internationale ervaring. „We hebben wel graag mensen die internationaal hebben gereden. Pietje Mooy zou ergens in het buitenland eens moeten inschrij ven voor een niet-officieel con cours. Ik zou dolgraag zien, dat Piet eens wat deed op dat ge bied. Ik heb het zijn vader ook al eens gezegd". Volgens Piet Mooy spelen per soonlijke grieven een rol. „Ze mogen me niet, het zijn alle- marl rijke jongens, in die sport. Ik ben maar een eenvoudige boerenjongen". Arts: „Dat is niet waar. De enige maatstaf bij het selecteren is de interna tionale ervaring geweest". De heer Arts, voorzitter van de Wat dat betreft had Rotterdam keuzecommissie van de Neder- een mooi begin kunnen zijn landse Hippische Sportbond, die voor Piet Mooy. Nieuwe coach bij team HGC (Van onze sportredactie) DEN HAAG HGC heeft voor zijn herenteam als opvolger van j coach/trainer Lou Leefers A. van Gils aangetrokken. Van Gils j had vorig seizoen dezelfde func tie van het gepromoveerde eer ste team van Hudito uit Delft. Van Gils is leraar lichamelijke opvoeding aan het Leidse Bona- ventura Lyceum. Naast coach Van Gils is N. Schuitemaker be noemd tot manager. Tips Duindigt (Van onze paardesport- m edewerker) WASSENAAR De tips voor de zeven draverijen en de drie ren nen die overmorgen op de Was- 6enaarse baan Duindigt plaats vinden, aanvang half twee. zijn: DELTAPRIJS: 1. Lex Areta, 2. Leon van IJmuiden, 3. Jan de V en outsiders: Karper K en Joan Baker. PROGUSTAPRIJS: 1. Maarten D, 2. Marco van Echten en 3. Mae stro Cavaljos. OVATIONPRIJS: 1. Joke, 2. Flo rissant en 3. Ironie. XELMA KITTYPRIJS: 1. Kamiel, 2. Illustre en 3. Iron. MARIJKEPRIJS: 1. Jane Mac, 2. Inyala en 3. Kwik Hanover. ZIPPORAPRIJS: 1. Moneymaker, 2. Lola van Voorne en 3.Lady Baker. GOLD CUP: 1. Gerabher, 2. Sas- quatch, 3. Queen Of Roses S en outsider: Pallieter. RIGHT LIGHTPRIJS (eerste af deling): 1. Earlydiso, 2. Royal Hunter en 3. Ophelie. RIGHT LIGHTPRIJS (tweede af deling): 1. Artois, 2. Hillegonda en 3. Rock Aldis. K.J. Meinardlprijs: 1. King Kol- landia, 2. Jacky Spencer en 3. Kameraad. MOLEN Het Zweedse voetbal elftal heeft met 2-1 van Noor wegen gewonnen. De ruststand was 0-1 door een doelpunt van Harry Hestad. Na rust zetten Frederiksen en Tapper de thuis- spelende Zweden op winst. Er waren 22.000 toeschouwers. MANILLA De Nederlandse jeugdschaker Roy Dieks heeft gisteren in het toernooi om het wereldkampioenschap voor ju nioren gewonnen van de Cana dees Nigel Fullbrook. Dieks be zet een gedeelde derde plaats met 3 1/2 punt uit vijf partijen. VELSEN Telstar heeft gister avond met 1-0 verloren van Queens Park Rangers. De stand werd al na vijf minuten bereikt. Er waren 2000 toeschouwers. INDIANAPOLIS Rolf Thung heeft in de eerste ronde vazi het open tenniskampioenschap van de Verenigde Staten verloren van de Amerikaan Erik Dillen. Ilie Nastase versloeg de Mexi caan Lara. LONDON Wereldkampioen bok sen in het bant^mgewicht, de 26-iarige Brit Johnny Clark, heeft z;ch uit de bokssport te ruggetrokken op advies van een oogari<- Hij bokste als prof 42 gevechten en verloor slechts Wordt het nu Senor Alex. Van onze sportredactie BARCELONA - Gerrle Kleton, de ex-jeugdinter- national die bij Ajax de doorbraak naar het eer ste elftal niet tot stand wist te brengen, speelt in het komende weekeinde met Espagnol uit Barcelona een oefenwedstrijd tegen Honved Boedapest. Van zijn prestaties in dat duel zal afhangen of Kleton in aanmerking komt voor een contract bij de rivaal van FC Barcelona. Twee vertegen woordigers van Espagnol verbleven overigens ln de afgelopen dagen in Nederland om te pro beren PSV-er Edström te contracteren. De club bleek echter in de eerste plaats niet te beschik, ken over voldoende financiële middelen om de Zweed aan te trekken, maar stuitte bovendien op veel verzet van PSV, dat eerder het veel rij kere Real Madrid al liet weten dat Edstrüm niet te koop is. Esparol heeft daarom plotseling grote belangstelling gekregen voor Fevenoords Lex Schoenmaker. Gisteravond zaten de scouts van Barcelona's tweede club op de tribune in Bilbao bij de ontmoeting Feyenoord—Bayern Mündhen om Schoenmaker te observeren. Feyenoord wan deze wedstrijd van de houder van de Europacup I met 2—1. Gerrie Kleton op proef SNEEK Het Fries Regenboog, team heeft op de laatste dag van de Sneekweek do ontmoe ting met Holland In zijn voor deel beslist. In de derde en laat ste wedstrijd op het onstuimige Sneekermeer versloegen do gastheren de Hollanders op nieuw met 33.75 tegen 44 pun ten. De twee teams gingen met gelijke papieren van start zowel Hol land als Friesland hadden één wedstrijd gewonnen, ook met de cijfers 33,75 en 44. De winst ging uiteindelijk naar Friesland met 111,5 punten en Holland werd met 21,75 punten verliezer. Friesland haalde daarmee zijn derde achtereenvolgende over winning en de 31e in totaal. De uitslagen van de wedstrijden op de laatste dag van de Sneek week en de eindstanden zijn: OK Jollen: I. I Bakker; 2. P. Bode- meyer: 3. D, de Boer. Eindstand: I. Bakker 172 punti-n; 2. Eindstand: I H Prln» 218 pui Honig 20C; 3. Bleeker 203. J. P. Bonnema 143. 170: 1 Wedrlnga: 2. J. Opbroek; F. Hogenhout. Eindstand: 1. Opbroek 100 punter M. Botter 90; 3. Wedzlnga 86. Spanker: I P ter Velde; 2. B. hoff; 3 H. Alrlcti. Flnnjollen: 1 J. Rl]nders; 2. B. de Jong; 3. A. Oldenburg. Eindstand: T Yntema 130 punten; 2. De Jong 123; 3. J. Rljnders 104 Vrijheid: 1. G. Puullch; 2 H. Nle- J Bal 186; 3. C. de Hna» Jr. 172. Valken: I F. vnn Slooten; 2 A. v der Swang; 3. P. vun der Swan^. tcgenboog: I H. Amsterdam; 2. L. Hof; 3. T, Theunlssen ilndstand: 1. Amsterdam 317 punt; 2. >e Spaanse reller Antonio Gorestegvl heeft zich door de overwinning In de vierde wedstrijd ln de baal van Na- wind werd gereild, word do kaan Davld Ullmann tweede achter de sterk zeilende Jeugdige Span jaard. De ultetag Ie: Gorestegvl (Spa): 2. Ultmann (Vst)3 SOderlund (Den): 4 Bag gert (Vst); 5 [Jemnrtlnl (Fra); 6. HUbner (Wdl); 23. Vollebregt (Ned); 24. Vun Werkhoven (Nod); 27. Van Pogce. nd na vier wedetrljden met aftrek an het elcohtste resultaat; 1. Go- tstegvl 8.7 punten; 2. Ullmann 42 nt.; 3. Santana (Spa) 44,7 pnt 4. (Frn) 64 pnt.; 3. Follenfant (Van onze sportredactie) vendien laat het gemis van DEN HAAG - FC Den Haag Aad Mansveld zich geducht presenteert zich morgen- voelen, alsmede dat het avond om 20 uur voor ei- niet kunnen spelen van gen publiek, en wel voor de Piet de Zoete zwaar weegt, ontmoeting met de Belgi- De krachtmeting met de Belgen sche le klasser Beveren kan interessant worden omdat Waes. Trainer/coach Bos- de spelers zich waar willen ma- kov is zich nog steeds aan kf H,et d°°r Jt' <°u«- he. oriënteren, zodat het dat de selectie bestaat uit: Thie, de Caluwé, Ouwehand, Van Vliet, Korevaar, Kila, Pe- razic, Jol, Bres, De Geer, Berc- kenkamp, Louwcrens, Landers, Monnee, Swanenburg en Ling. nog niet zover is dat het basiselftal vaststaat. Bo- man is van het nationale elftal. Ook rechterspits Jean Janssens behoort tot de selectie van bondscoach Goethals, terwijl de 19-jarige linkerspits De Baere volgens de Belgen een groot ta lent is. Als centrumspits werd De opstelling van de Belgen: Hans Engbersen (21) van Go Pfaff—Grimberghe, Buyl, Van Ahead Eagles overgenomen. An- Genechten en Van Goethem— dere bekende spelers zijn verde- Van de Sompel. Roelandt en diger Buyl en de middenvelders Schrauwen—Janssens, Engber- Van de Sompel en Schrauwen. sen en De Baere. stekende doelman Pfaff (20), In de selectie van FC Den Haag Scheidsrechter is de heer C. de die momenteel de reserve-doel- keert Tscheu-la Ling terug, zo- Bruin uit Rotterdam. De zeilers in de regenboog rechts hebben de grootste moeite om het zeil van hun scheepje i het wateroppervlak te laten kennismaken. Opname van de laatste dag van de Sneekweek. tAAPSTAD Het Nederlandse badrr ntenm dat een toernee doo, /jid-Afrika maakt, heeft giste-"n een wedstrijd tegen de weste' jke provincie met 6-1 ge wone'- Alleen het herendubbel ging orloren. Van der Vliet behield leiding VELP - In het Reinbouwschaak- toernool, om het open Neder lands kampioenschap heeft Van der Vliet in de 7e ronde de lei ding behouden. De Hagenaar kwam remise overeen met de Argentijnse meester Ebarnot. Het duel tussen de internationale meesters Westerinen en Ghizda- vu eindigde in een overwinning voor Westerinen, die koploper Van der Vliet tot nu toe op een half punt is genaderd. Bij de achtervolgers voegde zich ook de Oostenrijker Wittmann door de Zweed Kaiszauri zijn tweede achtereenvolgende nederlaag toe te brengen, en de Neder landse schaker Faase, die Ros- müller op verlies zette. De be langrijkste uitslagen van de ze vende ronde luiden: Debarnot (Arg)-Van der Vliet 1/2-1/2. Westerinen (Fin)-Ghizdavu (Roe) 1-0. Van Dop-Ballon 1/2- 1/2. Kauszauri (Zwe)-Wittmann (Oost) 0-1. Dieks-Verholt 1/2- 1/2. Pliester-Bengtsson (Zwe) 1-0. Rosmüller-Faase 0-1. Kuy- pers-Cortlever 0-1. Stand na de zevende ronde: 1. Van der Vliet 6 1/2 punt. 2: Westeringen 6. 3/8. Van Dop, Ballon, Debarnnt. Wittmann. Pliester, Faase Allen met 5 1/2 punt. AMSTERDAM Aan het eind van een dag vol Dol fijnen met hele draai, sal to's achterover gehoekt, balletbeenrol, zwavicuda's en duikboot dubbels is de grote vraag bij het Euro pees kampioenschap kunst- zwemmen in het Sloter- parkbad in Amsterdam: Wat gaat de KNZB doen. Geldt als norm voor uitzen ding naar het wereldkam pioenschap van volgend jaar in het Zuidamerikaan- se Cali de prestatie van de groep of van elk van de drie onderdelen. Dat maakt nogal wat verschil. Want evenals vorig jaar bij het wereldkampioenschap blijken de acht meisjes van de groep de keurende blik ven de zeven ju ryleden bij de technische figu ren veel minder goed te hebben doorstaan dan degenen die van daag en morgen de solo en het duet zullen demonstreren. Diverse meisjes maakten zoveel fouten dat reserve Lida van Veen in het Nederlandse knmp met 41,05 punten kon opklim men tol de derde plaats achter Angelika Honsbeek (47,07) en de verrassend secure Metty de Jong (43.64). Dat brengt echter geen enkel voordeel, omdat de samenstelling van de groep nu niet meer mag worden gewij zigd. De 15-jarige Angelika Honsbeek, pupil van Loes van der Tas, be zet in de algemene rangschik king de achtste plaats maar gaat als tweede de solo finale in. Zes van de zeven zijn name lijk Britse meisjes, van wie Jane Holland vrijwel ongetwij feld de eerste Europese kam pioene gaat worden. De West- duitse Bednarsz, die ook nog voor Angelika Honsbeek staat zal niet in de solo's uitkomen. - Wel Brigithe Serwonski, die met de Nederlandse een hard ge vecht zal leveren om de bezet ting van de tweede plaats. Bij de duetten bezetten Angelika Honsbeek en Helma Gluver (40,98) de v erde plaats achter Engeland, West-Duitsland en Zweden. De uitvoeringen van vandaag en morgen zullen in deze rangorde weinig verande ringen brengen. De verplichte figuren, die in een tijdsbestek van drie uren werden afge werkt, tellen bij kunstzwemmen tweemaal zo zwaar als de vrije uitvoering. Bij het kunstzwem- congres het eerste sinds twin- t g jaar dat begin september in Ottawa plaatsvindt, zal aan die verhouding waarschijnlijk worden gesleuteld, maar een dergelijke wijziging zal zeker niet voor 1977 vun kracht wor den. De stand bij de solo's Is: 1. Jane Holland (Eng) 49 82 pun ten; 2. Angelika Honsbeek (Ned) 47.04; 3. Brigithe Ser wonski (Wld) 46.32; 4. Marie Cervln (Zwe) 44.40 5. Sylvia Gudei (Zwi) 42.84. De stand bij de duetten is: 1. Engeland 53.05 punten; 2. West-Duitsland 45.415; 3. Zwe- den 44.46; 4. Nederland 44.00; 5. Frankrijk 42.265; 6. Denemar ken 40.07; 7. Zwitserland 39.40; 8. Spanje 38.76; 9. Noorwegen 37.09; 10. Oostenrijk 27.305.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13