Tricky Dicky ging ten onder aan schandalen Watergate: heel systeem van machtsmisbruiken onfatsoen Twee jaar na zijn grootste triomf b,: WASHINGTON, D.C. Richard Milhous Nixon, die in 1972 voor een tweede ambtstermijn als president werd herkozen met een meerderheid zoals nog nooit eerder was voorgekomen in de geschiedenis van de Verenigde Staten, was een jaar later als gevolg van een serie schandalen de minst populaire president die Amerika ooit heeft gehad Slechts 26 procent van de bevolking had nog vertrouwen in „Tricky Dicky" een naam die hij al had gekregen in de periode toen hij nog geen president was. Het zag er bij het begin van Nixons tweede ambtsperiode zo hoopvol voor hem uit. Tijdens zijn eerste ambtster mijn was de toenadering lot het China van Mao Tse-toeng tot stand gekomen. Er was vooruitgang geboekt bij de ont spanning tussen Oust en West in Europa. De Amerikaanse troepen verlieten Viet nam en de demonstraties tegen het be leid in Indo-China waren weggeehd. Er waren wel economische en monetaire problemen, maar met de buitenlandse politiek ging het goed Het jaar 1973 zou het jaar van Europa worden, het jaar waarin de Verenigde Staten en de Europese Economische Ge meenschap hun problemen zouden oplos sen en de Noordatlantische Verdragsor ganisatie (NAVO) nieuw leven zou wor den ingeblazen. Maar 1973 werd het jaar van de schandalen Tijdens de verkiezingscampagne in 1972 werd ingebroken in liet hoofdkwartier van de Democratische Partij in het Wa- tergatehotel in Washington. Er was afluisterapparatuur geplaatst, de daders werden gegrepen. Wat aanvakelijk door 'Nixon terzijde werd geschoven als een „ordinaire tweederangs inbraak" groeide in 1973 uit tot de grootste crisis rond het presidentschap uit de geschiedenis van de Verenigde Staten. Het gevolg van deze crisis is het aftreden van Richard Mil hous Nixon als president, een man van wie zijn vrienden zeiden dat ze van hem niet graag een tweedehandsauto zouden willen kopen. Richard Nixon was al eerder bij een schandaal betrokken. Dat was tijdens de campagne voor de presidentsverkiezin gen van 1952 toen hij kandidaat voor het vice-presidentschap was met generaal Dwight D. Eisenhower als presidentskan didaat. Nixon werd toen beschuldigd van het aanvaarden van 18.000 dollar van zakenlieden. In een bewogen televisietoe spraak verklaarde hij zich onschuldig en deed de bekentenis toch wel iets te heb ben aangenomen, namelijk het hondje Checkers waar zijn kinderen dol op \va- Aan Watergate en alles wat daarmee samenhing was voor Richard Nixon een voorspoediger ambtsperiode voorafge gaan. Toen hij in 1968 bij de presidents verkiezingen de toenmalige vice-presi dent Hubert Humphrey versloeg, beloof de hij een einde te maken aan de in alle hevigheid voortwoedende oorlog in Viet nam. Hij riep de wereld op gezamenlijk voorwaarts te gaan. Al onmiddellijk na zijn ambtsaanvaar ding begon in Parijs op 25 januari het. door Nixons voorganger Johnson voorbe reide vredesoverleg, waarbij in een later stadium zijn adviseur voor buitenlandse zaken, dr. Henry Kissinger, zo'n belang rijke rol zou spelen, evenals in andere buitenlandse kwesties. In februari 1969 bezocht Nixon vijf Euro pese hoofdsteden met als doel de banden aan te halen met Europa, die als gevolg van onder meer de crisis in Indo-China onder Johnson aanmerkelijk losser wa ren geworden. Op 21 juli 1969 zette, onder de regering Nixon. de Amerikaan Neil Armstrong als eerste mens voet op de maan. Een gebeurtenis die door de hele wereld op de televisie werd gevolgd. Na jarenlange opvoering van de Ameri kaanse strijdkrachten in Indo-China kon digde Nixon in datzelfde jaar als eerste terugtrekking van Amerikaanse soldaten aan. Later zou hij met zijn Goeam-doctri- ne komen, volgens welke de Verenigde Staten hun bondgenoten zullen blijven steunen, maar hun binnenlandse strijd in het vervolg zonder Amerikaanse soldaten zullen moeten voeren. De demonstraties tegen het Vietnambe- leid van de regering, onder Johnson al van enorme omvang, bereikten een nieuw hoogtepunt toen Nixon op 30 april 1970 zijn troepen Cambodja liet binnenvallen. Veel afschuw verwekte het incident op de universiteit van Kent in Ohio waar de in het geweer geroepen Nationale Garde op betogende studenten inschoot van wie er vier dood bleven liggen. Met het naar huis komen van Amerikaanse soldaten werden de betogingen echter steeds ge ringer om tenslotte geheel op te houden. Bij de verkiezingen voor het hele Huis van Afgevaardigden en een derde van de Senaat, eind 1970, voerden de Republikei nen een campagne voor „law and ouder" (orde en recht) en verloren zij zetels in het Huis van Afgevaardigden. Ping-pong diplomatie De monetaire en economische situatie in de Verenigde Staten was in de eerste twee jaren van Nixons regering verder achteruitgegaan. In een poging hiering verbetering te brengen, benoemde Nixon eind 1970 de Democraat John Connally als minister van financiën. Toch was Amerika gedwongen in augustus 1971 de dollar te laten zweven Waardoor voor het eerst de seder 1944 geldende goudenstan daard werd losgelaten. Een opzienbarend gebaar kwam in 1971 van de Chinese Volksrepubliek dat na zes jaar weer deelnam aan de wereldkam pioenschappen tafeltennis in Tokio en hierbij onder meer een Amerikaanse ta feltennisploeg uitnodigde voor een be zoek aan China. De ping-pong diplomatie werd door Amerika snel beantwoord met geheime bezoeken van Nixons adviseur Kissinger aan Peking welke leidden tot de doorbraak en Nixons bezoek in fe bruari 1972 aan China. In het verkiezingsjaar 1972 werd ook de overeenkomst met de Sovjet-Unie geslo ten ter beperking van de raketafweerstel sels en het aantal strategische aanvalswa pens (SALT). Het SALT-verdrag betrof een interimakkoord dat binnen vijf jaar verder moet worden uitgewerkt. Voorbereidend overleg over een Europe se Veilighcidsconferentie en Wederzijdse en Evenwichtige Troepenvermindering in Centraal-Europa leidden tot het begin van deze bijeenkomsten tussen Oost en West in 1973. Allemaal pluspunten voor het duo Nixon-Agnew dat in 1972 voor een tweede ambtstermijn campagne voer de tegen een sterk verdeelde Democrati sche Partij. In de verkiezingsstrijd werd de Democratische gouverneur George Wallace uitgeschakeld door een schot dat hem gedeeltelijk verlamde. Senator Mus- kie moest zich na een LASTERCAM PAGNE (waarbij vervalst briefpapier van hem werd gebruikt om democrati sche partijgenoten in diskrediet te bren gen terugtrekken. Later bleek deze las tercampagne gefinancierd te zijn uit Ni xons herverkiezingsfonds. Tenslotte kwam ALS kandidaat van de jeugd en de intelligentsia George McG- overn als presidentskandidaat van de/ Democraten naar voren met Thomas Eagleton als kandidaat voor het vice-pre- sidentschap. Eagleton werd vervangen door Sargent Shriver. Gebleken was dat Eagleton lange tijd een psychiatrische behandeling had ondergaan. Nixon en Agnew wonnen in november 1972 de verkiezingen niet de grootste meerder heid die ooit was behaald. Een golf van verontwaardiging ging over de wereld toen Nixon kort na zijn verkie zing, tijdens de Kerstdagen van 1972 zware luchtaanvallen op Hanoi en Haip hong liet hervatten omdat de laatste fase van het vredesoverleg was vastgelopen. De vredesovereenkomst werd tenslotte in januari 1973 getekend waarna de laaste Amerikanen naar huis kwamen. Geschonden Toen Richard Milhous Nixon in 1969 president werd had hij al een grote erva ring in nationale ambtelijke en politieke zaken. Twee ambtstermijnen, van 1952- 1960, was hij vice-president geweest. Zijn optreden in de Amerikaanse volksverte genwoordiging dateerde van 1946 toen hij Congreslid werd. Nixon werd 9 januari 1913 in Yorba Linda in Califomië geboren als tweede zoon van een citroenkweker. In 1937 pro moveerde hij aan de Duke-universitcit in de rechten en in 1942 trad hij in over heidsdienst. In de tweede wereldoorlog diende hij als marinie-offieier in het ge bied van de Stille Oceaan. Na zijn demo bilisatie in 1946 ging hij in de politiek. Nixon werd dat jaar voor de staat Caii- fornië in het Huis van Afgevaardigden gekozen in welke hoedanigheid hij onder meer mee werkte aan het tot stand ko men van de Taft-Hartley arbeidswet. Hij trok de aandacht door zijn werk in de commissie voor on-Amerikaanse activi teiten. Deze commissie hield zich vooral bezig met de communistenjacht. In 1950 werd Nixon met grote meerderheid in de Senaat gekozen. Toen Dwight D. Eisenhower in 1952 Re publikeins presidentkandidaat werd, koos hij Nixon als tweede man. Twee ambtstermijnen was Richard Nixon vice- president. In 1955, 1956 en 1957 bekleedde hij tijden ziekteperioden van Eisenhower het presidentschap. Toen Eisenhower in 1960 bedankte voor een nieuwe ambstermijn werd Nixon Re publikeins kandidaat. Hij werd echter verslagen door John F. Kennedy. Velen zeiden dat Nixon zijn nedrlaag te wijten had aan een televisiedebat met Kennedy waaruit hij „geschonden" tevoorschijn was gekomen. Latere uitdagingen voor televisiedebatten heeft hij in elk geval steeds van de hand gewezen. In 1962 trachtte Nixon nog het gouver neurschap van Califomië te bemachti gen. Hij verloor echter het duel van de Democraat Edmund Brown. Teleurge- Nixon op het moment van zijn misschien wel grootste triomf als. president, zijn bezoek aan de Chiv nese Muur. Na het akkoord met- Hanoi was de weg vrij voor het aanknopen van betrekkingen met de derde supermogendheid. steld trok hij zich daarna terug om, zoals hij zelf toen zei, nooit meer in de politiek terug te keren. Het verlies weet hij aan de hem ongunstig gezinde pers. „U zal. mij nooit meer behoeven rond te trap pen", zei hij bij zijn afscheid in 1962. Maar hij kwam wel terug en wel als president. En ditmaal moest hij opnieuw de degens kruisen met de pers, maar ook met de justitie en op andere dan gebrui kelijk wijze met de volksvertegenwoordi ging. N -c '•-h !^!:L'^C-C- IVH/Tf HOU SC Zolang ik hersens heb om na te denken, een tong om mee te spreken en een hart om te houden van mijn land, zal ik de opvatting bestrijden dat de grondwet de president het recht geeft het Amerika van George Washington te veran deren in het Rome van Caesar Augustus. De voormalige plattelandsrechter en senator Sam Ervin, die de grondwet als zijn bijbel kende en hin- teerde, heeft nooit geaarzeld de methoden van de rcgcring- Nixon te veroordelen. En de Watergate-affaire die hij in opdracht van de Senaat on derzocht, was voor hem het duidelijkste bewijs dat de president zijn macht had mis bruikt. Watergate is niet los te denken van de figuur Richard Nixon, al heeft hij nog zoveel moeite gedaan en leugens verkondigd om elke band met de affaire te ontkennen. De inbraak in het hoofdkwartier van de de mocraten en de pogingen om al de 'dirty tricks' uit de ver kiezingscampagne van 1972 in de doofpot te stoppen geven blijk van een ziekelijke angst voor anderen. Nixon, zo blijkt uit de banden die zijn uitge werkt en gepubliceerd, is er van overtuigd dat hij geen vrienden heeft. Als John Dean, zijn toenmalig juridisch adviseur, het heeft over een vriend van het Witte Huis, is Nixons reactie een obsceen scheldwoord, gevolgd door de schreeuw: 'Niemand is een vriend van ons. Laten we het maar ondei ogen zien'. Nixons verdedigers van het laatste uur: James St. Clair en Fred Buzhardt. Het was dan ook, achteraf be zien, niet zo verwonderlijk dat er in 1972 een lijst bestond van politieke vijanden van het Wit te Huis, opgesteld door een van Nixons naaste medewer kers, Charles Colson. Met hen zouden na de verkiezingen de rekeningen worden vereffend, zo zou Nixon tegen John Dean hebben gezegd. Met name de belastingdienst zou worden in geschakeld om het deze men sen lastig te maken: senatoren als Kennedy, Mc Govern, Ful- bright en Muskie, de filmster Jane Fonda, de econoom Gal- braith, burgemeester Lindsay van New York en journalisten als James Reston van de New York Times. Toen de lijst be kend werd, in juni 1973. steeg ieder die op de lijst voorkwam natuurlijk direct in aanzien. Absurditeiten De inbraak in het Watergate- gebouw, waar de democraten hun hoofdkwartier gevestigd hadden, leek aanvankelijk een onopvallende rimpeling in een woelige politieke vijver, al was wel bekend dat het om meer ging dan een inbraak alleen: de gearresteerde James Mc- Gord stond in dienst van het 'comité voor de herverkiezing van de president' (in de naam van het comité ontbrak de naam Nixon. vanwege de ge vreesde anti-reclame) en de zaak had dus ook politieke kanten. De pers rook lont en spitte verder, maar de zaak zelf raakte, met de verkiezingen in zicht, uit de belangstelling. Pu blicaties in de Washington Post, waarin sprake was van een systematische spionage en sabotagecampagne, ongeëven aard in omvang en intensiteit, werden door het Witte Huis afgedaan als 'een verzameling absurditeiten'. Pas later werd bekend hoeveel waars die ont hullingen bevatten: hoe de voornaamste democratische kandidaat Muskie werd getrei terd door het verzenden van brieven met zijn briefhoofd, waarin andere kandidaten werden beschuldigd, hoe zijn chauffeur als spion in dienst van zijn tegenstanders al zijn post fotokopieerde, hoe Mus kie naar verkeerde plaatsen voor politieke bijeenkomsten werd gevlogen, waardoor zijn afspraken misliepen en hoe zijn huilbui in New Hampshire die hem waarschijnlijk zijn kandidatuur kostte, vermoede lijk veroorzaakt werd door hem toegediende LSD. Witte Huis-medewerker Do nald Segretti, die dit fraais in oktober 1973 voor de commis- sie-Ervin erkende, was ook verantwoordelijk voor activi teiten tijdens de democrati sche conventie in juli '72, toen hij een reclamevliegtuig huur de dat boven de conventiehal vloog met de opwekking: 'Stem op McGovern voor vre de, verdovende middelen en vrij sexueel verkeer.' Gesta po-mentaliteit Dit soort activiteiten, waarbij de naaste medewerkers van Nixon. ook wel bekend als de Berlijnse Muur, vanwege hun A f-. "V-X' V' Y i A(WAÏÏSAÏÏ) r Duitse afkomst, ten nauwste betrokken waren, bracht sena tor Ervin later tot de uit spraak. dat 'tot op het hoogste niveau van de regering-Nixon een Gestapo-mentalitcit heer st'. Dat hoogste niveau bestond niet uit de leden van de rege ring maar uit Nixons eigen staf. Onder leiding van figuren als Haldeman, Ehrlichman en Colson werden de zaken van het Witte Huis geregeld, wer den ministers buiten spel ge zet, werd de inbraak gepland bij de psychiater van Daniël EUsberg die de befaamde Pen tagon Papers over de Vietna mese oorlog had gepubliceerd en werd tenslotte een natio naal veiligheidsplan opgezet, dat volgens Nixons eigen woorden de mogelijkheid bood tot 'het heimelijk binnendrin gen, in feite inbreken, in be paalde nauw omschreven ge bouwen in bepaalde nauwom- schreven situaties die te ma ken hadden met de nationale veiligheid'. Het plan ging over igens niet door omdat FBI- chef Hoover zijn medewerking weigerde. De Watergate-affaire is in de loop van 1973 en 1974 uitge groeid tot een onvoorstelbare reeks onthullingen door een nauwgezet werkende pers, die zich ditmaal bijzonder onder scheidde als verdedigster van de democratie, van bekente nissen en ontr.ei...."g'*n, van een juridisch touwtn kken om de befaamde .Lbanden die onverklaci bare hiaten ver- ConXiMiói. [a'v« <7. y V Memorial WoihinqfonII De ligging van de voornaamste gebouwen in Washington: het Watergate-gebouw het Witte Huis. het Capitool waar het Congres zetelt en Rayburn House, waar de juridische commissie van het Huis tot zijn impeachment-aanbeveling kwam. toonden, maar in hun te be luisteren tekst zo vol waren van onbenullige gesprekken, scheldwoorden en krachtter men, dat de publicatie het te gengestelde effect had dat Ni xon beoogde: wie constant zo spreekt over anderen hoort in het Witte Huis niet thuis, von den veel van Nixons fervente aanhangers. Boven de wet? Nixons verdediging tegen de steeds sterker wordende aan klachten is in de loop van de hele affaire gewijzigd. Aan vankelijk leken ontkenningen voldoende, totdat sensationele onthullingen van een aantal stafmedewerkers een andere aanpak vereisten. Nixon gooi de het vervolgens over de boeg van het staatsbelang. Sinds het optreden van zijn uiterst gewiekste advocaat James St Clair is er een nieuw element bijgekomen: de president - en Nixon ging zich steeds meer met het presidentschap ver eenzelvigen - is als hoogste uitvoerder van de wet tegelijk er boven verheven en immuun ervoor. Hij is dus ook niet strafbaar volgens wetten die voor normale stervelingen gel den. Het is deze stelling die door de recente uitspraak van het Hooggerechtshof is verwor pen. Nixon heeft uit die uit spraak thans de consequentie getrokken.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11