fieldde Qowuant üS Aftreden van Nixon elk ogenblik verwacht ijmaker Gratie voor Nederlandse kapitein in Italië AFSCHEIDSVERKLARING WORDT OPGESTELD Werkloosheid vorige maand toegenomen Gewurgd meisje moet haar moordenaar hebben gekend Paniek in volkstuinen verdien'n echte 65e JAARGANG No. 19883 DONDERDAG 8 AUGUSTUS 197/ Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) f 0.38 per mm. Telefoontjes 3,50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week ƒ2,49; kwartaal 32,21; iaar 125,25 - Losse nummers: 45 cent TV-SELECTIE Extra Watergate In verband met de laatste ont wikkelingen in Washington, verzorgt de NOS-televisie van avond na afloop van het laat ste journaal op Nederlnad I om 23.10 uur een extra Watergate- uitzending. Elizabeth Montgomery in de tv- thriller „Een nacht vol ver schrikking" op Ned. II om 21.00 uur. ZUIDWESTELIJKE WIND. In het algemeen veel bewolking met plaatselijk regen, maar morgen tijdelijk ook opklarin gen. Matige tot krachtige zuid westelijke wind. Min. temp. circa 13 gr., maxima rond 19 gr. Schev.: hoogw. 6.16 en 18.39, laagw. 2.24 en 14.32. Senator Barry Goldwater kijkt uiterst bedenkeliijk na zijn onder houd gisteren in het Witte Huis met president Nixon. WASHINGTON, UPI/Rtr/AP).- Sinds van nacht staat het aftreden van president Nixon vrijwel vast. De president heeft de republikeinse Congresleiders meegedeeld dat hij zijn aftreden overweegt. Zijn tekst schrijvers zijn begonnen met de opstelling van zijn afscheidsverklaring. Ray Price, eerste tekstschrijver van Nixon, zou de op dracht hebben gekregen het stuk vrijdag klaar te hebben. „Hij treedt af, maar we weten nog niet precies wanneer", zei een medewerker van de president. Anderen re kenen vandaag al op het aftreden van Nixon. Nixon heeft gisteren de drie belangrijkste republi keinse partijleiders bij zich ontboden om over zijn aftreden te beraadslagen. De druk uit zijn partij h^d hem van zijn aanvankelijke standpunt, dat hij tot het eind de impeachment (afzettings)procedure wilde doormaken, doen afstappen. De drie top-re- publikeinen waren Hugh Scott, fractieleider in de Senaat, John Rhodes, fractieleider in het Huis van Afgevaardigden, en senator Barry Goldwater, het „geweten" van de Grand Old Party, zoals de partij zich graag noemt. De drie leiders waren na afloop van het gesprek voorzichtig in hun commentaar. Zij hadden de pre sident onder ogen gebracht dat de situatie in het Congres somber en uitermate ontmoedigend voor Nixon is. Nixon had daarop verklaard dat hij zijn besluit zal nemen met het nationaal belang voor ogen. Goldwater verklaarde dat de republikeinse leiders niet met Nixon over diens aftreden hadden gespro ken en dat zij alleen maar een „zo goed mogelijke beoordeling" van de situatie hadden gegeven, zon der advies te verstrekken. Die beoordeling hield ondermeer in dat na een vrijwel unaniem impeach- ment-advies door het Huis de president in de Se naat slechts kon rekenen op de steun van hooguit 15 senatoren. Goldwater verklaarde „verrast en ont steld" te zijn geweest door de onthulling van de president dat hij bewijsstukken had achtergehou den. Niettemin had hij geen persoonlijk oordeel over Nixon. „Het zou niet juist zijn te zeggen wat ik denk. Eigenlijk weet ik niet wat ik denk", aldus Goldwater. Vice-president Gerald Ford en zijn vrouw Betty De voorbereiding van het aftreden van Nixon is in hielden gisteren een kleine vakantie in hun huis volle gang. Nixons schoonzoons Eisenhower en Cox in Alexandrië. hebben in de werkruimten van het Witte Huis al afscheidshanden geschud. Vice-president Ford die Nixon za! opvolgen is gis teren door de stafchef van het Witte Huis, Alexan der Haig, al van alle staatszaken op de hoogte ge steld. Ford zou bovendien aan zijn staf opdracht hebben gegeven een verklaring op te stellen voor zijn ambtsaanvaarding en een lijst hebben opge steld van kandidaten voor het vice-presidentschap. Aanvoerder van de lijst is, zoals al gemeld, oud minister van defensie Meivin Laird. Ook de zwarte senator Edward Brooke zou op de lijst voorkomen. Minister van buitenlandse zaken Kissinger heeft een ontmoeting met de senaat over de ontspanning in de wereld geannuleerd. De minister van buiten landse zaken is namelijk de man die Nixons ont slagbrief in ontvangst moet nemen om hem vervol gens openbaar te maken. Over de toestand waarin Nixon verkeert zijn de be- 1 richten tegenstrijdig. De Washington Post schrijft dat de president zich geheel lijkt te hebben afgeslo ten en naar niemand wil luisteren. „Hij is gelaten, ik zou zeggen dat hij geen idee heeft van de wer kelijkheid", zo zou een medewerker van het Witte Huis hebben verklaard. De republikeinse leiders verklaarden na hun onderhoud dat Nixon „in goede gezondheid verkeert, volledig bij is, erg sereen en niet somber". DEN HAAG (ANP) De werkloosheid In ons land Is vorige maand toegenomen: eind juli waren 123.060 mannen en vrou wen werkloos, 12.560 meer dan eind juni. De totale geregi streerde arbeidsreserve (voor het seizoen gecorrigeerd) was eind vorige maand 150.000, dat wil zeggen een stijging van 6000 vergeleken met eind juni 1974. Eind juli waren 96.050 mannen en 27.010 vrouwen werkloos. Dit betekent bij de mannen een stijging met 8940 en bij de vrouwen met 3620 ten opzichte van vorige maand. Het komt er op neer dat van de totale beroepsbevolking eind juli 3.1 procent werk loos was. Van ae vrouwelijke beroepsbevolking was 2,7 procent eind vorige maand werkloos. Het ministerie van Sociale Zaken, dat deze cijfers bekendmaak te. noemt de ontwikkeling van de arbeidsmarktpositie onder bouwvakarbeiders „zeer ongunstig". Deze positie is in het eer ste halfjaar van 1974 geleidelijk verder verslechterd. In minde re mate geldt dat ook voor mannelijk confectiepersoneel. hore- capersoneel en losse arbeiders. Bij de vrouwen bestaat een be langrijke werkloosheidsstijging onder winkelbedienden en huis houdelijk personeel. imi y i ii i ii miiiMUM lui i u m d iimiii -niirmTnrtii"t "itrerr-MBi ENERGIECRISIS OORZAAK BRITSE GEBOORTENGOLF LONDEN (UPI) In Engelse ziekenhuizen zijn zoveel kraam bedplaatsen besproken dat de directies later in het jaar een hausse In baby's verwachten die het gevolg is van de energiecri sis en het uitvallen van de televisie In de afgelopen winter. Een woordvoerder van de vereniging voor gezinsplanning zei: „De mensen kunnen zichzelf niet meer vermaken. Als het con- fectie-amusement uitvalt nemen ze hun toevlucht tot de oudste vorm van vermaak die er bestaat". CDA en YYD proberen links college in Leiden te weren Van een onzer verslaggevers LEIDEN Ook mede namens de CPN en SGP/GPV zullen verte genwoordigers van de CDA en de WD vanavond een gesprek heben met de PvdA en Lijst 4 over de samenstelling van een nieuw college van b. en w. Ze zullen proberen beide partijen af te brengen van hun voorne men een links programma-colle ge te vormen. Zoals bekend zijn de PvdA en Lijst 4 daartoe in staat, omdat zij de meerderheid hebben in de nieuwe gemeertte- raad. VVD en CDA waren voor van avond door PvdA en Lijst 4 uit genodigd om te komen praten over 'de werkwijze van de nieu we raad. Mr. H- Driessen van de CDA stelt zich persoonlijk niet zo veel voor van het ge sprek. ,J)e heren hebben zich immers al voor de verkiezin gen sterk vastgelegd". CRISIS Waar de oliesheiks al niet de DEN HAAG Kapitein H. M. de Mos uit Schiedam, die al ongeveer een halfjaar gevangen zit in een Ita liaanse gevangenis, zal naar het ministerie van Bui tenlandse Zaken aanneemt, binnen enkele dagen worden vrijgelaten. President Leone heeft hem gratie verleend. Het wachten is allen nog op de handtekening van de Italiaanse minister van Justitie Kapitein De Mos werd in 1960 verdacht van diefstal van een partij sigaretten. Althans, hij werd verantwoordelijk gesteld voor het verdwijnen van de sigaretten, die in een spoorwegwa gon werden teruggevonden. Er volgde een rechtzaak, maar de kapitein werd vrijgesproken Vier jaar later echter ging het openbaar ministerie in hoger beroep en werd de heer De Mos alsnog veroordeeld tot twee jaar, zonder dat hij daar overigens van op de hoogte was ge steld. Begin dit jaar kwam hij argeloos Italië binnen en werd aagehouden. Daarna hebben een aktiecomité in Nederland en de Neder landse vertegenwoordiging zich beijverd voor zijn vrijlating. Mode in badstof DeLondense ontwerper Kayser heeft voor zijn collec tie de badstof ontdekt. Zo kwam hij op een show gisteren met een kort groen badstof fen jack met rits, gecomple teerd met een wit badstoffen shorts. Rechts een rood bad stoffen jumpsuit verkeer. Om ze bovendien ver trouwd te maken met hem en zijn wagen heeft hij deze laatste ver anderd in een uiterst vriende lijk (vrouwen)- gezicht. Op deze manier kunnen de kinderen spe lenderwijs ken nismaken met de verkeersveilig heid, die door McCarthy op minstens even vriendelijke wijze als het uiterlijk van zijn wagen doet ver moeden op la gere scholen wordt onder wezen. Half augustus benzincbormen voor Italië (Van een onzer verslaggeef sters) DEN HAAG - Pas op 15 augus tus aanslaande zal men ln Ne derland weer benzinebonnen voor Italië kunnen kopen. De verkoop geschiedt dan uitslui tend bij de ABN en de AMRO- bank. Tot half augustus kunnen toeris ten in Duitsland, België- Frank rijk en Zwitserland terecht voor Italiaanse benzinebonnen. De bonnen worden niet meer in Ita lië of aan de Italiaanse grens verkocht. Bankoverval in Zwolle ZWOLLE Vanmorgen hebben twee met pistolen gewapende mannen een overval gepleegd op de Nederlandse Midden stands Bank in Zwolle. De man nen, die witte maskers op had den, verdwenen met 50.000 Ne derlandse guldens en een aan zienlijk bedrag aan buitenlandse valuta. Getuigen hebben de man nen in een rode auto zien stap pen, waarschijnlijk een Fiat - 124. DAMBREUK j ROTTERDAM Grote paniek heerste gisterenavond op een tuinhuiscomplex - vlak bij de Brienenoordbrug in Rotterdam. Om tien uur, toen sommige tuin huisbewoners al in bed lagen en anderen naar de televisie keken, brak door onbekende oorzaak de dam langs het comp.ex door en stroomde water en modder door de tuinen. Binnen een kwartier ontstond er een gat van 25 me ter. De mensen vluchtten de bomen in of klommen op het dak van hun huisje. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Mariniers, politie en brandweer kwamen er aan te pas om de mensen op te pikken. Zo was er een man die niet kon vluchten omdat hij met een gebroken been op een stoel zat. Leiderdorpse peuter (5) verongelukt LEIDERDORP De 5-jarige Anita Kuppers uit Leiderdorp is gisteren om het leven gekomen, toen zij in haar woonplaats plot seling de weg (De Engelendaal) overstak en werd geschept door Vermiste kleding gevonden (van onze correspondent) Amsterdam - Het onderzoek van de Amsterdamse moordbrigade heeft zich gisteren toegespits op de gemeenschappelijke kennissen kring van de families van de 10-jarige Helene Isaac die dinsdag werd verkracht en gewurgd en de evenoude Bastiaan Bloemena die drie jaar geleden de wurgdood stierf. De politie is er van overtuigd dat het meisje haar moordenaar heeft gekend en eerder contact mei hem heeft gehad. Bas Bloemena wiens dood nooit is opgehelderd, woonde indertijd in dezelfde buurt als het slachtoffertje van dlns- Hoofdinspecteur J. van Riessen van de Amsterdamse kinderpolitie vindt dat het verband tussen beide zaken voor de hand ligt. De moordbrigade heeft inm ddels honderden tips binnen gekregen die allemaal worden onderzocht. Hiermee kunnen dagen en zelfs weken gemoeid zijn. Wel is inmiddels de kleding van het meisje gevonden. Die lag, samengebonden tot een bundeltje, op een pijler bij een brug in Amsterdam noord, hemelsbreed twee kilometer van de plaats var de misdaad verwijue.ci. Volgens de brugwachter, die gistermorgen de vondst deed, moet de moordenaar de kleren in het water hebben willen werpen, maar kwamen ze in plaats daarvan op de pijler te- Een wel bijzondere 'blijmaker' die u kunt verdienen door het aan brengen van een nieuw kwartaal-abonnement is wel deze 'zelfden kende', matstalen 4-kleuren-ballpolnt. Noteer m.l.vRON als nieuw kwartaal-abonnee: DUN Stuur deze bon in open envelop. Naam: zonder postzegel, naar: Adres antwoordnummer 349. Leiden. Woonplaats. Stuur ean 4-kleurenballpoint naar: SSS; COURANT Woonplaats: 4

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1