Sterkere druk op Nixon: treedt af Werd Helen e door 'n bekende gewurgd Steeds minder kinderen naar grote school POLITIEMACHT 28 MAN VERRAST MEESTERKRAKER Toch twee ijshockey- clubs in Den Haag Voetballer veroordeeld wegens geweld Oorlogsverleden nieuw raadslid in openbaarheid =n 65c JAARGANG No. 19882 WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1974 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) f 0.38 per mm. Telefoontjes f3,50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week f 2,49: kwartaal 32.21jaar f 125.25 - Losse nummers: 45 cent TV-SELECTIE Thriller „Op klaarlichte dag" heet de thriller met Richard Boone, die op Ned. II om 20.45 uur wordt uitgezonden. „Spel zonder grenzen", uit Aix les Bains in Frankrijk op Ned. I om 21.05 uur. MEER BEWOLKING. Zonnige perioden, maar ook wol kenvelden en voornamelijk in het zuiden van het land hier en daar een bui. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en oost. Min. temp. omstreeks 12 graden, maxima morgen circa 22 graden. President tot kabinet: ik blijf WASHINGTON, (Rtr/Ap)- President Nixon treedt niet af, zo heeft hij gisteren aan de leden van zijn kabinet laten weten. Volgens minister van financiën William Simon wil president Nixon wegens de „Watergate-tra- gedie" niet de andere problemenj van de Verenigde Staten vergeten en zich wijden aan de oplossing van vooral de inflatie. Als Nixon dit standpunt tot het laatst volhoudt, maakt hij weinig kans om afzetting te ontlopen. Als op 19 augustus het Huis van Afgevaardigden bijeen komt. zal blijken dat de tien republikeinen van de juridische commis sie die president Nixon t jdens de voorbije debatten hebben ge steund. nu allen overstag zijn gegaan en de afzettingsprocedure nie zullen belemmeren. De voorzitter van het Huis. Carl Al bert, rekent er dan ook op dat het debat in het Huis binnen een week kan zijn afgelopen. In de Senaat, die "over de afzetting moet beslissen, zou Nixon nu op de steun van niet meer dan tw ntig senatoren kunnen rekenen. Hij heeft 34 stemmenn odig om aan e kunnen blijven. Toch zijn er redenen om aan te- nemen dat het niet tot een af zettingsproces zal komen, maar dat Nixon een gunstig moment wie de invloedrijke conservatieve senator Barry Goldwater, zijn bzig me het opstellen van een grimmige brief aan de pres - dent: aftreden of afgezet worden. In kringen van Nixons partij wordt er rekening mee gehouden dat de carreère van Nixon binnen acht tot tien dagen kan eindi gen. Zelfs Nixons voornaamste steunpunt, de conservatieve vleugel binnen zijn partij, s sinds zijn bekentenis van maan dagavond weggevallen. Als Nixon aftreed of daartoe gedwongen wordt, volgt vice-pre sident Ford hem onmiddelllijk op. Ford werd vieepresident als opvolger van Spiro Agnew, die in oktober aftrad na beschuldi gingen van belastingontduiking. W e Ford als zijn vice-presi dent zal kiezen, is niet bekend. Genoemd worden oudminister van defensie Meivin Laïrd, een invloedrijk man in de partij, en Elliot Richardson, d e na het beheren van drie ministersporte feuilles onder Nixon aftrad, omdat hij Wa ergate-aanklager Ar chibald Cox niet wilde ontslaan, zoals door Nixon werd geëist. Volgens een krant in NoordCarolina zou Nixon door zijn advo caat James St. Clair gedwongen zijn geweest de laatste geluids banden openbaar te maken, waaruit gebleken s dat Nixon al in een vroeg stadium wist van de Waterga einbraak. St. Clairzou de president gedwongen hebben onder bedreiging met aftreden en met de onthulling dat de president voor hem ongunstige be wijsstukken achterhiel. St. Clafr heeft evensel tegrngesproken da hij met aftreden heeft gedreigd. Min ster Kissinger heeft laten weten dat uit de Watergate-crisis geen verkeerde conclusies over de stabiliteit van het Ameri kaanse buitenlandse beleid mogen worden getrokken. President Nixon voerde gisteren een anderhalf i omstreden president in gesprek met minister t defensie James Schlesinger. mtesterkraker, die in april van dit jaar ontsnapte uit het Huis van Bewaring in Leeu warden, waar hij een straf van 4\'z jaar moest uitzitten, werd gistermiddag door de Haagse rechche gearresteerd in een pand aan de Schenkkade. Bij deze zorgvuldig geplande poli- tie-actie waren twintig recher cheurs en acht geüniformeerde agenten betrokken. De 32-jari- ge brandkastkraker gaf zich aonder slag of stoot over. De politie kwam de reeds lang gezochte kraker, die een lange lijst inbraken op zijn naam heeft staan, op het spoor via enkele anonieme tips, die volg den op een inbraak in een bankgebouw aan de Leyweg in Den Haag in de nacht van 21 op 22 juli van dit jaar. Deze tips wezen in de richting van het pand aan de Schenk kade. De rechter-commissaris, belast met een inmiddels door het openbaar ministerie gelast vooronderzoek, beval de tele foongesprekken van en naar cfe woning af te luisteren. De Haagse recherche verklaar de gistermiddag dat men net zo lang met het afluisteren is doorgegaan totdat men er ze ker van was. dat Aage zich ook inderdaad In het pand zou bevinden. Tevens werden gistermiddag aangehouden de bewoner van het pand. een 42-jarige Haagse aannemer, en diens 36-jarige vriendin. Zij werden gearres teerd in de woning van de vriendin in Voorburg. Precies 3 jaar na buurjongetje Het stoffelijk overschot van Helene Isaac wordt door personeel van de GG en GD op een brancard weg gevoerd. In het Beatrixpark in Amsterdam, vlak bij de ouderlijke woning van de vermoorde Helene Isaac werd gisteren eveneens gezocht naar stille getuigen van het drama. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Is de 10-jarige Helene Isaac door een goede bekende vermoord? En is de moordenaar dan dezelfde die op één dag na precies drie jaar geleden de eveneens 10-jarige Bastiaan Bloemena om het leven bracht? - praktisch haar buurjongetje -4 Deze twee vragen staan centraal bij het grootscheepse onderzoek dat de moordbriga de van de Amsterdamse politie onder leiding van commissaris W. van der gvoort heeft in gezet nadat een wandelaar, die zijn hond uit liet, gistermorgen omstreeks half negen het geheel ontklede stoffelijk overschot van het meisje had gevonden. tuigje van de rijkspolitie op Schiphol, naar even tuele sporen en vooral naar de kledingstukken van het slachtoffertje: een spijkerbroek, een blauw t-shirt met lange mouwen en groene Zeeuwse muilen. Dit speurwerk bleef zonder resultaat, maar inmid dels waren rechercheurs op andere aanknopings punten gestoten - Helene Isaac, dochter van de di recteur van de Bijen korf-onderneming Maxi's drugstores, was maan dagmorgen om tien over half twaalf nog aanwezig in het riante apparte- Dit is een recente foto van de 10-jarige Helene, die vermoord werd gevonden in de bosjes van een sport park in Amsterdam-Noord. De wurgsporen aan de hals en de toestand van het lichaam wezen on middellijk op een lust moord. Het resultaat van de sectie die dr. Zel- denrust gistermiddag verrichtte, schijnt de conclusie te bevestigen. Aanvankelijk begon de politie de verlaten omge ving van het sportpark Elsenhagen in Amster dam-noord uit te kam men, waar het meisje, verborgen in het struik gewas door de moorde naar was achtergelaten. De moordbrigade zocht, geholpen dqor de mobie le colonne en een vlieg- ment van haar ouders aan de Willem Royaardsstraat in Am sterdam-zuid. Ruim 15 km van de plaats van de misdaad. Dit staat vast omdat de moeder die fy siotherapeute is, haar op dat tijdstip vanuit de stad opbelde. Ze was niet alleen, maar in ge zelschap van een elf-ja rig neefje. Deze ging kort daarop zwemmen. Toen de moeder om 12 uur thuis kwam, was Helene spoorloos. De po litie twijfelt er aan dat ze in de luttele tussenlig gende minuten de straat is opgegaan en door haar moordenaar mee gelokt kan zijn - dit te meer omdat Helene be kend stond als een meis je dat shuw was voor vreemden. Daarom gin gen de gedachten gister avond uit naar een goe de bekende, en kwam er een grondig buurtonder zoek op gang. Daarbij speelde ook de herinne ring aan Bastiaan Bloe mena een rol. Dit slacht offer van een nooit opge loste wurgmoord woonde op een steenworp af stand van Helene, en werd precies drie jaar geleden eveneens ver van huis dood aangetrof fen, namelijk in Wilnis. Het enige spoor was toen de goedkope plaid waarin het lijk was ge wikkeld. (Van onze sportredactie) Den Haag Het nieuwe seizoen zullen toch twee Haagse cluba aan de ljshockeycompetitle deel nemen. Naast HIJS zal IJHC Den Haag zijn opwachting In de eerste divisie maken. Dat Is de amateursstart van het vroegere Raak, dat in 1S75 wil deelnemen aan een Europese profcampeti- tie. De andere ploegen zijn: Amsterdam G-Eagles (Den Bosch), Smoke Eaters (Gelccn). IJHC Den Haag, HIJS (Den Haag), Kemphanen (Eindho ven). NN Nijmegen, Thialf (Heerenveen), Tilburg Trap per, UIJC Utrecht, Brussel CPL Luik, Olympia Antwerpen en Gijs Groningen. Israëlische luchtaanval op Lihanon TEL AVIV (UPI) Israëlische straaljagers hebben gisteravond luchtaanvallen gedaan op kam pen van Palestijnse guerllla- strijders in het zuiden van Liba non op 5 kilometer ten noorden van het dorp Al Majldlve. De aanvallen hadden plaats in hetzelfde gebied van waaruit drie gewapende infiltranten kwamen o m vier Israëlische dorpelingen te ontvoeren die hielpen bij het oprichten van een veiligheidshek aan de noor delijke grens. DALING Volge/ide week zullen er weer minder kinderen naar de grote school gaan dan het jaar daar voor. Het kleuteronderwijs krijgt er meer, maar dat komt omdat i de leeftijdsgrens heeft ver- Toch zullen er op deze voet voort gaand over drie jaar 2500 kleu terleidsters werkeloos zijn. DEN HAAG (ANP) Als volgende week de lagere scholen weer opengaan, zullen er minder kinderen naar de grote school gaan dan vorig jaar. De bevolking is de laatste jaëen minder toegenomen, zo dat de komende jaren op steeds minder kleuters en leerlingen voor het basisonderwijs gerekend moet worden. Volgens berekeningen zullen er over drie jaar 60.000 kleuters minder op de kleuterscholen zit ten dan nu. Als de klassen even groot blijven betekent dat, dat 2500 leidsters dan werkeloos zul len zijn. Al deze sombere berichten ten spijt rekent men er tevens op dat rond nieuwjaar 8000 kleuters meer op de kleuterscholen zullen zitten dan het afgelopen jaar. Dat vloeit weer voort uit het feit. dat kleuters van drie jaar en 9 maanden nu bij het begin van het nieuwe schooljaar mo gen worden toegelaten. Op de lagere scholen zullen zich volgende week 225.000 nieuwelin gen aanmelden. Dat zijn er een paar duizend minder dan vorig jaar. In totaal zullen er dan zo'n 1.460.000 kinderen op de lagere school zitten, die les krijgen van ruim 50.000 onderwijzers en on derwijzeressen. Grote droogte in Zuid Dakota Tien gebieden in de staat Zuid Dakota zijn door de Ameri kaanse rege ring tot ramp gebied ver klaard. De droogte duurt er nu al zo lang, dat het vee met de dood bedreigd uvrdt. 111111 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Haagse politierechter veroordeelde gisteren een 26-jarige voet baller tot een boete van 150 gulden en twee weken voorwaardelijke gevangenis straf wegens mishandeling van een an dere voetballer. Na de primeur vorige week in T,trecht kwam het dan ook ;n Djn Haag tot cjh rechtzaak wegens mishandelingen op en rond de voetbalvelden. Het betrof hier twee amateurvoetballers van de vereni gingen ..Postduiven" en „Zwarte Scha pen". De middenvoor van Postdu.ven s de rechtshalf van Zwarte Schapen zo !ij op de neus dat het neusbeentje brak. Omdat het incident juist buiten de lijnen van het veld plaatsvond, kwam de zaaK voor de politierechter. De officier van justitie eiste eerder twee weken gevangenisstraf waarvan een voorwaardelijk. Ook de KNVB legde een straf op. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De geheime zitting van de Leidse gemeente raad maandagavond jl. waarin werd besloten de geloofs brieven van een nieuw gekozen raadslid In verband met diens oorlogsverleden niet zonder meer te aanvaarden, is waarschinlijk onregiementari geweest. In art. 50 van de gemeentewet staat namelijk dat "in eene be sloten vergadering niet beraads laagd, noch een besluit kan worden genomen over de toela ting van nieuw benoemde le den". De zaak komt nu waarschijnlijk maandag aanstaande in een openbure zitting van dc raad aan de orde. Uit uitlatingen van het raadslid Hoeven (CPN) die de zaak heeft uangekaard, is inmiddels gebleken, dat het gaal om een ex-politieke delinquent, die in vreemde krijgsdienst is ge weest. De heer Hoeven heeft te genover een onzer verslagge vers ook nadrukkelijk verklaard dat het gaat om een nieuw raadsl d en niet om een reeds zittend raadslid. Mochten de bezwaren van de heer Hoeven tegen dit raadslid wor- den gedeeld, dan nog is het niet zonder meer zeker, dat de zit tende raad het nieuwe raadslid uit de gemeenteraad zal weren. De betrokkene is 'namelijk re glementair gekozen en heeft de zelfde rechten als elke andere Nederlander. Kissinger blijft WASHfNGTON, (AP) De Ame rikaanse minister van buiten landse zaken, Henry A. Kissin ger, heeft zijn dreigement Inge trokken dat hij zou aftreden ten zij zijn naam gezuiverd wordt van beschuldigingen als zou hij onjuist zijn opgetreden In ver band met het afluisteren van te lefoongesprekken door de over heid.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1