„Defensienota tast gevechtskracht van leger niet aan" Impeachment dreigt voor 4 bisschoppen „Vampier Neurenberg - doof en stom - voor de rechter Dissident Mihajlov moet flat verlaten Introductie van kunsttabak in Engeland „Zwarte Orde' stelt zich anoniem verantwoordelijk voor treinaanslag Mama Cass stierf aan hartaanval DINSDAG 6 AUGUSTUS 19,4 LElDSfc. CuUXAis i Generaal Van der Slikke: DEN HAAG (ANP) De be velhebber van de Neder landse landstrijdkrachten luitenant-generaal J.E. van der Slikke gelooft dat de gevechtskracht van het Ne derlandse leger bij uitvoe ring van de defensieplan nen van de regering (de defensie-nota) toereikend kan blijven voor de uitvoe ring van de opgedragen taak. De generaal heeft dit verklaard in een interview in De Legerkoerier, het maandblad van de konink lijke landmacht. Kritiek uit luitenant-generaal Van der Slikke op het terugbrengen van de diensttijd tot twaalf maanden: "Het peil van de geoefendheid loopt terug. Dat Lindsay als commentator ontslagen MEW YORK (AP) John Lind say, oud-burgemeester van New York, is ontslagen uit zijn nieu we functie van politieke com mentator van het Newyorkse te levisiestation WCBS. Zerklaard is dat Lindsay strikt onpartijdig zou zijn, maar dat hij onlangs openlijk de demo- kraat Howard Samuels, die kan didaat is voor het gouverneur schap van de staat New York, had gesteund. Lindsay, dia ja renlang republikein was ge weest, is in 1971 overgegaan naar de demokraten. In 1972 had hij zich kandidaat gesteld voor het presidentschap van Amerika, zonder succes, en in 1973 besloot hij zich terug te trekken uit zijn kandidatuur voor herverkiezing van burge meester van New York, en ge heel de politiek uit te gaan. Hij was door het televisiestation aangenomen in verband met de komende gouverneursverkiezin gen van 10 september en 5 no vember. Man gaf zich uit voor persfotograaf DRACHTEN De gemeentepoli tie heeft in een bar in Drachten een man aangehouden, die zich uitgaf voor de fotograaf van de Volkskrant E. Maas. De pseudo-persfotograaf logeerde in een hotel in Gorredijk en be taalde hier, evenals in Frane- ker, met valse cheques. Ook had de man een rijbewijs en cheques op naam van de heer Maas. De Amsterdamse politie heeft ook belangstelling voor de 25-jarige jongeman, wiens wer kelijke naam J. van der P. is. In de hoofdstad zou hij een auto hebben gehuurd zonder deze te betalen. Drs. Den Uyl kreeg 1000e briefkaart HORST Premier Den Uyl heeft vandaag de duizendste prent briefkaart ontvangen uit het Limburgse Horst waarin er bij hem op aangedrongen wordt in principe uitspraak te doen in houdende dat het ziekenhuis in Horst open blijft. Deze actie begon op 15 juli en sinds die dag werden er 50 tot 100 kaarten per dag verstuurd. De actie, een initiatief van het progressief actiecentrum zal nog enkele weken duren. staat voor mij als een paal bo ven water". De kortere dienst tijd zal een groter beroep doen op de mensen", zegt de gene raal. Hij gelooft persoonlijk dat er meer aandacht moet worden besteed aan de discipline, in de geest van: eisen dat er goed en effectief gewerkt wordt. "Mis schien kun je op die manier iets van de kwalitatieve teruggang opvangen: betere opleidingsme thoden en een zorgvuldiger ge bruik van de tijd, maar dan nog staat voor mij vast, dat je in twaalf maanden niet kunt doen wat je in zestien maanden kunt doen". Het Nederlandse leger moet als de nood aan de man komt snel ler mobiliseren, omdat in de toekomst minder militairen dienst doen in de parate onder delen. Luitenant-generaal Van der Slikke: "In tijden van span ning zullen bij de politieke be sluitvorming ten aanzien van mobilisatie de militaire overwe gingen zwaar moeten wegen. Zwaarder dan voorheen. Dat is de consequentie, die op politiek niveau zal moeten worden inge zien en aanvaard. De risico's van een grote afhankelijkheid van mibilisabele bestanden ble ken duidelijk in de Yom Kippoer oorlog in het Midden-Oosten". De bevelhebber der landstrijd krachten heeft aan de politieke leiding duidelijk gemaakt dat de reorganisatie van het eerste le gerkorps (in feite het enige le gerkorps) acceptabel is, mits men in geval van dreiging vroegtijdig maatregelen neemt, dit heeft luitenant-generaal E. Gitz meegedeeld in het gesprek van de legerleiding met de re dactie van De Legerkoerier. Een overzicht van de ravage die de bommen in Brussel hebben aangericht. AANSLAGEN IN BRUSSEL BRUSSEL (Reuter-AFP) In Brussel zijn bij Spaanse kantoren gisteren vier bommen ontploft. Twee voorbijgangers werden gewond. Het zijn kantoren van de Banco Espagnol en de luchtvaartmaatschappij Iberia. De ontploffing bij het Iberia-kantoor was de ergste. De bom daar was in een auto neergelegd. Op de plaats van een der ontploffingen heeft de politie briefjes in het Spaans en Frans gevonden met de ondertekening „Internationale Revolutionaire Actiegroep". Deze groep zei ook verantwoordelijk te zijn voor de aan slagen tijdens de Tour de France vorige maand. BELGRADO (REUTER) De Joegoslavische dissidente schrij ver Mihajlo Mihajlov heeft op president Tito persoonlijk een beroep gedaan tussenbeide te komen nadat een rechtbank hem opdracht heeft gegeven zijn flat in Nov! Sad (75 km ten noordwesten van Belgrado) te ontruimen. „Stel mij in staat normaal in dit land te leven of laat mij het land uitgaan" schreef hij in een open brief aan het Joegoslavi sche staatshoofd. De 40-jnrige auteur van „Zomer van Mos kou" en „Russische Thema's", beide in het Westen gepubli ceerd, zei dat hij zonder do flat niet zijn brood kan verdienen met het schrijven voor buiten landse bladen en tijdschriften. Mihajlov werd in maart 1970 uit de gevangenis ontslagen nadat hij een straf van drieëneenhalf jaar had uitgezeten wegens he: schrijven van artikelen die te gen Moskou gericht heetten te zijn en tegen het een-partij-sy steem in Joegoslavië. Hij heeft daarna nog diverse malen met de autoriteiten in onmin gele gen. De uitspraak van de recht bank dat hij zijn flat moest ont ruimen viel al op 28 juni Mi hajlov zei te verwachten dat d? maatregel spoedig in praktijk zal worden gebracht. Noodweer aan Belgische kust NIEUWPOORT, (BELGA) He vig onweer en hagelbuien heb ben grote schade aan de west kust van België veroorzaakt. Het zwaarst getroffen werden de badsteden De Panne, Koksij- de en Oostduinkerke. Op vele plaatsen stonden de straten blank, zodat alle verkeer onmo gelijk was. In vele gebouwen stonden de kel ders onder water. In De Panne werden een tiental wagens uit garages gesleept die tot aan het dak onder water zaten. Koelkas ten en voorraadkelders van groentehandelaars zaten tot meer dan een meter onder wa ter. Tal van kampeerterreinen leden zware schade. Door de wolk breuk werden kleine tenten let terlijk weggespoeld. De stroom viel hier en daar ook uit, zodat velen in liften opgesloten raak ten. LONDEN Een overheidscommissie van deskundigen heeft een nieuw vervangingsmiddel voor tabak voor de consumptie vrijgegeven. Zesduizend Britten zullen worden uitgenodigd siga retten te roken waarin tussen de 10 en 50 procent kunsttabak zit. Het surrogaat is een vinding van de „Imperial Tobacco Compa ny' en de „Imperial Chemical Industries". Het wordt gemaakt uit houtpulp en zou smakeloos en veel veiliger dan tabak zijn. Iemand van genoemde tabaksmaatschappij zei dat de laborato riumproeven hebben uitgewezen, dat het nieuwe middel slechts een kwart van de teer van tabak geeft. Deze teer zou boven dien slechts een vijfde gedeelte van de activiteit van tabaksteer bezitten. Men hoopt binnen twee jaar het nieuwe produkt op de markt te kunnen brengen. Het heeft al een naam: N. S. M. (New Smoking Material). Van onze correspondent Simon Winchester WASHINGTON Terwijl de Amerikaanse leken zich bezig houden met de impeachment van hun president, worden de geestelijken geconfronteerd met hun religieuze versie: het afzet ten van een bisschop. De Epis copale kerk, het Amerikaanse lid van de Anglicaanse gemeen schap, heeft al haar bisschop pen opgeroepen voor een specia le bijeenkomst eind deze maand in Chicago. Ze zullen dan bekij ken of het mogelijk is één van haar oudste leden uit de kerk te zetten, na een uitbarsting van liturgisch feminisme in Phila delphia. De moeilijkheden begonnen maan dag, toen ondanks de kerkelijke wetten en tradities, die vrouwen beletten in een hoger ambt dan diaken een dienst te leiden, elf vrouwen tot priester werden ge wijd. Vier priesters zijn naar aanleiding van deze ceremonie al geschorst. Er gaan nu stem men op om de vier bisschoppen, die de ceremonie leidden, af te zetten. De hele Anglicaanse ge meenschap zal de bijeenkomst met belangstelling volgen. Tot de buitengewone ceremonie in Philadelphia waren er in de Anglicaanse kerk slechts drie vrouwen tot priester gewijd, alle drie in Hongkong. De eer ste werd priester in 1944, maar ze werd niet erkend. Wat nu gebeurd is, wordt mis schien wel de eerste echte test voor de Anglicaanse politiek met betrekking tot het priester schap van vrouwen. Na de ceremonie zette een conser vatieve groep, genaamd de Amerikaanse Kerk Unie, de aanval in. Ze beschuldigden de bisschoppen van afvalligheid en zeiden dat ze „brood uit stenen wilden maken". De elf vrouwen z-jn tenm'nste een paar uur priester geweest en konden dus off cieel de mis ce lebreren. Maar de volgende dag klaagden veel bisschoppen dat, hoewel ze voorstanders waren van de rechten van de vrouw, ze niet konden toestaan dat er zo met de kerkelijke wetten werd gespot. Daarna werden vier van de elf vrouwen uit hun (Van onze correspondent Frans Wijnands) ROME „De Zwarte Orde", een van de vele ultra-rechtse aftak kingen van de verborgen neo- fasclstische organisatie in Italië, heeft de verantwoordelijkheid voor de bloedige bomaanslag op de sneltrein Rome—München voor haar rekening genomen. Het gebeurde volgens de gebrui kelijke, anonieme taktiek met een briefje in een telefooncel. Daarmee moet voor de natie het bewijs geleverd zijn dat „de fascisten" ook deze aanslag op hun geweten hebben. Daarte genover blijven de kritische stemmen die zeggen dat het net zo goed een aanslag uit de link se hoek kan zijn geweest, waar bij kennelijk gerekend Is op de anti-fascistische houding in Ita lië, waardoor alle schuld van welke aanslag dan ook, onmid dellijk en desnoods zonder be wijzen op de ultra-rechtsen wordt geschoven. Het officiële onderzoek, dat zich inmiddels heeft uitgebreid tot Florence, Milaan en Rome, heeft tot op heden niets con creets opgeleverd. Er worden vage sporen nagetrokken, maar resultaten worden niet gemeld. Wel zouden volgens de minister van binnenlandse zaken weken geleden al de leiders van de of ficiële neo-fascistische partij, do MSI, gewaarschuwd hebben voor nieuwe aanslagen op trei nen. Zij zouden toen beweer dhebben over aanwijzingen daartoe te beschikken. In het verleden heeft de MSI zich altijd gehaast om zich van dit soort aanslagen te distantiëren In Italië is gis termiddag vrijwel algemeen ge staakt, zij het meestal geduren de enkele uren. In tal van ste den zijn anti-fascistische demon straties gehouden. Nog altijd is een aantal van de slachtoffers niet geïdentificeerd. Het doden cijfer is tot op heden constant gebleven: twaalf. De toestand van de gewonden is stationair. In politieke kringen is na de jong ste aanslag opnieuw de discus sie op gang gekomen in hoever re de nationale veiligheidsdien sten doorlopend op de hoogte zijn van de plannen en akties van terroristische groeperingen. Treinramp in Oostenrijk WENEN (OPA) Bij een botsing tussen twee sneltreinen in de buurt van het Oostenrijkse va kantieoord Hinterstoder zijn gis teren 20 mensen deels zwaar ge wond geraakt. Volgens een be richt van de Oostenrijkse radio botsten de treinen door nog on bekende oorzaak op elkaar waarbij verscheidene wagons kantelden en uit de rails liepen. Arrestatie van rechters in Ethiopië ADDIS ABEBA (AP) De Ethio pische strijdkrachten hebhten de arrestatie bekendgemankt van negen rechters en een districts gouverneur, en de namen gepu bliceerd van de 23 personen die zij nog willen zoeken. Daarbij zijn die van 20 rechters. Sinds de strijdkrachten in april hun campagne tegen de corrupt heid begonnen hebben zij nu al 118 officiële persoonlijkheden gearresteerd, onder wie enige oud-ministers, generaals van het leger, koninklijke raadge vers. provinciale gouverneurs, rechters en andere hoge en la gere functionarissen. Tegen al deze mensen zal een onderzoek worden ingesteld aan de hand waarvan wordt bepaald of zij terecht zullen staan. Tot de per sonen die nu nog door de strijd krachten worden gezocht beho ren een onderminister uit het laatste kabinet, een generaal- majoor van politie en een afde lingsdirecteur van de Haile Se- lassie-stichting. Nieuw soort griepvaccin in België NEW YORK (AP) —Een nieuw griep-vaccin, dat niet wordt gelnjicieerd maar via de neus wordt toegediend, zal tijdens het komende griepseizoen in België op de markt worden gebracht, zo heeft het farmaceutische con cern Smith-Kline maandag be kend gemaakt. Het vaccin Is ontwikkeld in de laboratoria van recherche et Industrie the- rapeutiques, de Belgische Smith-Kline dochter. Het bedrijf heeft zijn hoofdzetel in Philadel phia. Hongerstaking .om benzinepomp VENLO (ANP) Herman Bur gers, eigenaar van twee restau rants en een zelfbedieningszaak nabij de Nederlands-Duitse grens te Venlo is gisteren in hongerstaking gegaan voor het stadhuis in Venlo. De heer Bur gers heeft steun van een van zijn werkneemsters, mevr. Anja Koolhout-Witzel. Zij willen in ieder geval blijven zitten tot morgenavond als de gemeenteraad een beslissing moet nemen over enkele be zwaarschriften die de heer Bur gers heeft ingediend. De actie vloeit voort uit het besluit van B en W om de vergunningen in te trekken voor een benzine pomp. Vier personeelsleden van de heer Burgers komen dan zonder werk, aldus de restau ranthouder. B. en W van Venlo stellen dat Herman Burgers de benzinepomp heeft verkocht en dat hij geen enkele beschik kingsbevoegdheid meer heeft. Binnenkort is de benoeming te verwachten van de heer I. Ver kade tot ambassadeur in Kins hasa (Zaire). De heer Verkade j was tot voor kort gevolmachtigd minister aan de ambassade te Tokio. religieuze plichten ontslagen en men verwacht dat de anderen zullen worden geschorst, zodra het resultaat van de bijeen komst in Chicago bekend is. Maar het lot van de vier b:s- schoppen is minder duidelijk. Veel kerkleiders zijn bezorgd over het gedrag van het viertal en ze willen dat ze afgezet wor den om een voorbeeld te stellen aan eventuele andere rebellen. Kerkelijke wetten schrijven voor dat drie bisschoppen of twee geestel:)ken en acht mannelijke leken van de kerk, een formele k'acht moeten indienen bij het Huiq van Bisschoopen. Daarna vo'gt de berechting, een proces dat vele m^andpn kan duren. Na de bijeenkomst in Chicago za' men besluiten of men e»" proces tegen de vier bisschop pen zal aanrpanopn. De laatste ke*»r dat dit gpbeurde was :n 19°5. toen bisschop Brown van Arkansas eruit werd gegooid, nadat hij verkondigd had dat „het ware marxisme, het ware christendom was". (Copyright The Guardian) Onvoldoende voor Franse ministers PARIJS (Reuter) De Franse premier Jacques Chirac heeft zijn eerste In terimrapport gereed over leden van zijn kabinet - en de meeste van hen gissen naar de vraag waar ze fout hebben gehandeld. Volgens Chirac hebben en kele kabinetsleden niet aan de verwachtingen voldaan. Hun optreden in de eerste twee maanden is „beneden het gemiddelde" geweest, aldus de premier. Chirac ?af als een schoolmeester >en rapport over zijn kabi net in een interview met ;en verslaggever van de Franse radio en televisie. Onder degenen die zich mo gen afvragen of zij zullen slagen als kabinetslid zijn minister van buitenlandse zaken Jean Sauvagnargues, de huidige voorzitter van de EEG minister Raad, en mi nister van justitie Jean Le- canuet, die met enorme moeilijkheden kampt rond het gevangeniswezen. Vol gens Chirac hebben slechts vijf van de 14 ministers tot nu toe de kwalificatie „uit muntend" verdiend. De Vampier van Neurenberg" (links) met zijn verdediger. NEURENBERG (AP) —De 41-jarige doofstomme Konu Hofmann, in stad en land berucht als „de vam pier van Neurenberg" is gisteren in dezelfde stad voor de rechter versche nen. Hij wordt beschuldigd van het doden van twee jonge mensen en van een poging tot moord. Na z.'jn arrestatie, twee jaar gele den, had Hofmann opgebiecht ten minste 30 maal lijkenschen nis te hebben gepleegd. Hij drong 's nachts binnen in ge bouwen staande op begraaf plaatsen en bracht dan de lij ken, alle vrouwelijke, wonden toe. Vandaar zijn bijnaam. Na zijn wandaad vluchtte hij op een rode motorfiets. De twee moorden waarvan hij wordt be schuldigd werden gepleegd, op een avond in mei 1972, op een 24-jarige jongeman en een 18-ja- rig meisje die in een auto zaten die geparkeerd stond in een bos bij Neurenberg. Geweer schoten maakten een einde aan hun leven. Enige nachten ervoor zou Hofmann volgens de aanklacht, door ge weerschoten een bewaker van een begraafplaats in Neuren berg, die hem in een der lijkka- mers betrapte, hebben trachten te vermoorden. De verdediger van de 41-jarige man zei dat Hofmann sinds zijn 17e jaar pas vijf jaar in vrijheid heeft ge leefd. De rest van die tijd zat hij opgesloten in de gevangenis of In een inrichting voor gees teszieken. Hij is van mening dat zijn cliënt wegens zijn geestes toestand niet leen worden be recht. Tijdens de zitting van maandag zweeg Hofmann voort durend. Hij reageerde niet op de gebarentaal van de „tolk" die hem was toegewezen. LONDEN (UPI) Het officiële onderzoek heeft uitgewezen dat de 32-iarige zangeres Mama Cass Elliott, vroeger leidster van de popgroep the Mama's and the Papa's, ann hartver» lamming Is overleden. Ze Ie -d aan hartvervetting. Mama Cass stierf 29 juli in haar bed in Lon den. De laatste tijd klaagde do ruim honderd kilo wegende zan geres over ademnood en ver moeidheid.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7