CISKA JANSSEN EN RIA STALMAN DOEN BELOFTE GESTAND MARIA SUMAN ONDER TWEE MINUTEN OP 800 METER RIA STALMAN discusrecord CISKA JANSSEN PAPENDAL Ciska Janssen en Ria Stalman hebben hun belofte gestand gedaan. De eerste was zo overtuigd van haar goede vorm van dit moment dat zij vorige week nog aankondigde haar eigen record verspringen dit weekeinde wel eens scherper te kunnen stellen. Cis- ka Janssen slaagde. Zij landde zes centimeter verder in de „zandbak" dan een Nederlandse atlete voor haar en dat betekende een respectabele afstand van 6,45 me ter. Ria Stalman had aan het begin van dit seizoen haar overtuiging uitgesproken deze zomer het uit 1968 stammende discusrecord van Anneke de Bruyn omver te gaan gooien. Ook Ria Stalman was succesvol. Zij liet de schijf tien centimeter verder dalen dan ooit, waar door het oude record van 54,04 kan worden doorge streept. Ciska Janssen en Ria Stalman zorgden daarmee zaterdagmid dag tijdens ideale omstandig heden op een uitstekend bezet Papendal voor het eerst door de NSF beschikbaar ge steld voor de nationale titel strijd voor twee hoogtepun ten. Onder het oog van naar schatting drieduizend toeschou wers, welk aantal gisteren bij na werd verdubbeld, poetste het duo Janssen/Stalman enigszins de idee weg als zou de Nederlandse damestop in een ongekende malaise verke- Op de 800 meter kon zelfs een nieuw talent worden begroet. De 16-jarige Fieke Kamps kon bij afwezigheid van kansheb- sters als Anneke de Lange (blessure), Marianne de Schip per (auto-ongeluk)) en Joke van Gerven (die 1500 en 3000 meter prefereerde) haar eerste*' grote triomf en titel begroeten. Het als A-meisje gestarte loopstertje legde de 800 meter af in de beloftevolle tijd van 2.07.23, waarmee zij niet alleen van haar eigen beste tijd van 2.09.6 afknabbelde, maar te vens een jeugdrecord vestigde. Als enige Bovendien vestigde Annemieke Bouma weer de aandacht op zich. De Haarlemse passeerde als enige de hoogsprlnglat op 1,80 meter, waarna zij de hin dernis één centimeter hoger Het leggen dan haar van vori ge week daterende record van 1,84 meter. Haar pogingen om deze barriè re van 1.85 centimeter te over winnen mislukten weliswaar. De laatste pas nadat de licht' getoucheerde lat eerst op zijn steunpunten trilde en er ver volgens toch afviel. Annemieke Bouma moet in staat worden geacht binnen afzienbare tijd hoger te reiken. Kreten Met een gebaar van „Nou, heb Ik het je niet gezegd", keerde Ciska Janssen zich af van de verspringbak. Zij had belang stellend voorover gebogen ge staan bij het opmeten van haar vierde poging, die aan de kant al kreten van enthousias me had doen ontstaan. Met een omhoog gestoken vuist zwaaide Ciska Janssen naar het publiek toen zij het resultaat vernam. Zij had aangetoond dat haar presta tiecurve nog een stijgende lijn vertoont. De in een helgroen trainingspak gestoken Amster damse vertelde even later dat zij bijna eerder teleurgesteld was over één mislukte sprong in haar serie van zes dan ver heugd over haar record. ,,Mijn vijfde poging was ver boven de zeseneenhalve meter", ver telde zij met een tevreden glimlach op haar gezicht. „Dat is toch wel een beetje jammer. Maar ach, die afstand komt in Rome wel. Het is toch al niet gek, dat ik zo spring. Na dat ik vorige week een knie blessure heb opgelopen bij het hordenlopen". Aanhikken Ria Stalman maakte ook een contente indruk. Teruglopend van de prijsuitreiking vertelde zij: „Ik heb lange tijd tegen die grens aan zitten bikken. Daardoor gooide ik steeds on der druk. Maar mijn prestaties gingen steeds geleidelijk vooruit, want ik heb nauwelijks uitschieters in mijn worpen. Nu ik dit re cord eindelijk in handen heb kan ik misschien wat meer Vijftien atleten kandidaat voor EK derlandse atletlekkamploen- schappen hebben 13 atleten voldaan aan de limieten, De kandidaten zijn, tussen haakjes de limiet: DAMES 100 meter (11.6) Wilma van Gooi, Elly van Llenen (eenmaal). 200 meter (23.8) Wllma van Gooi, Trudy Wunderlnk (een- Mieke speerwerpen (54 00): E'.ly vijfkamp (4200): Ciska Janssen. HEREN: 200 meter (21,0): Raymond Heeren veen (eenmaal). 5000 meter (13.45.0): Jos Hermens. 10.000 meter (28.50.0): Jos Hermens. 1500 meter (3.41.0): Halco Scharn (eenmaal), hoogspringen (2 14): Ruud Wlelart (eenmaal) 400 meter horden (51.2) ontspannen gaan werken aan verbetering ervan. Ik moet mijn techniek nog bijschaven, ik moet sneller draaien, waar door mijn uithoek beter wordt. Dan moet ik nog wel verder kunnen komen". Ruud Wielart heeft die hoop voor dit seizoen opgegeven. De Haarlemmer die begin juni in Bonn 2,14 meter sprong heeft sindsdien gesukkeld met een knieblessure aan zijn afzet- been. Voor insiders en hemzelf was het dan ook helemaal geen verrassing dat hij de titel niet in de wacht kon slepen. Hij moest Johan Bode laten voor gaan, die als enige 2,09 meter Bruce Jenner won TALLIN In de Estlandse hoofdstad Tallin is dit weekein de de meerkamp-wedstrijd Rusland—Verenigde Staten— West Duitsland gehouden. Bij de dames eindigden Russische atletes op de bovenste drie plaatsen. Bij de heren won de Amerikaan Bruce Jenner met een puntentotaal van 8308 pnt vóór de Sus Jan L ember (7865 pnt) en de Westduitser Guido Kratschmer. De gedetailleerde Bruce Jenner: 100 meter: 10.9 7.27 14 37 1 90 49.00 14.7 49.40 4.70 63 50 en 4.22.7. 2. Jan Lember (R) 7665 kamp: 1 Zoja SpasovkodsJkaja (R) 4611 pnt (100 meter horder. 13.3; kogelstoten 13 88; hoogsprin gen 1.72; verspringen 6.23 en 200 meter 24.3). 2. Tatjana Vorobkova (R) 4523 pnt; 3. Larlaa Bellakova (R) 4482; 4. Ulrlka Jakob (WdD Frank Nusse vestigde de aandacht op zich door in twee dagen SOFIA Op die eerste dag van de 33e Balkanspelen, die in Sofia worden gehouden, zijn enkele voortref/elijke prestaties geleverd. De Roe meense Maria Suman kwam als eerste vrouw dit seizoen op de 800 meter dames bene den de grens van twee minu ten: 1.58.6. De Bulgaarse Li- liane Tomova noteerde 1.59.1. Een andere Bulgaar se, Nicolina Chatreva kwam op 2.00.5 uit en eindigde als derde. Hetzelfde nummer bij de he ren werd een overwinning voor Luciano Susnni, die geldt als één van de grote favorieten voor de Eurropese kampioenschappen. Do Joe goslaaf, die dit seizoen al 1.45.1 heeft gelopen, finishte nu in 1.45.8. De Roemeen Ghipu werd in 1.46.3 tweede een andere Joegoslaaf. Da- nield Temin, vestigde bij het hoogspringen met 2 20 m een nieuw nationaal recora. De Roemeen Serban werd met 2.17 m tweede. Mieke van Wissen lid technische commissie atletiekunie PAPENDAL Mieke van Wissen (Atmodes), de Nederlandse record- houdster op de 100 meter horden en de vijfkamp, Is benaderd om zitting te nemen ln de nationaal technische commissie se nioren (NTC-J). Mieke van Wissen: „Ik heb ja gezegd maar mijn actie ve sportbeoefening wil ik er beslist nog niet voor opgeven. Bovendien Is het de vraag of Ik geko zen word. Er zijn nogal wat mensen in de KNAU die niet zo positief tegen over mij staan". de limiet op de 400 meter horden te voldoen Bij het discuswerpen dames wierp Maria Jergova (Buig) 68.48 mete. Alleen wereldre cordhoudster Faina Melr.ik (Rusland) heeft twee maal verder gegooid: 69.48 en 69,90 m (wereldrecord). Ar gentina Menis (Roem.), d oud-wereldrecordhoudster op dit nummer. liet 65.84 opme ten. De Griekse Maria La- moru sprong 6,61 mete- ver. bedwong. „Ik kan de rest van dit seizoen wel vergeten", oor deelde Ruud Wielart. „Ik had door die knieblessure het Is irritatie van het kraakbeen, waardoor het gewricht werd aangetast al rekening ge houden met een teleurstelling. Daar ben ik eigenlijk al lang overheen. Ik wordt nu twee maal per dag bestraald. Ik hoop van de winter weer ln vorm te kunnen zijn, zonder blessures". Overigens was ook Johan Bode niet helemaal bles- surevrlj. „Ik moet over veer tien dagen naar dokter Strik- werda voor mijn knie", ver telde de Utrechtenaar, toch breeduit lachend Bewondering Bewondering gold John van der Wansem. De Hagenaar, die vorig Jaar Indruk maakto op de langere afstanden, maar door prlvé-moeilljkheden en studie nauwelijks voldoende kon trainen, stal de show op de 5000 meter. Van der Wansem gaf blijk to taal niet geïmponeerd te zijn door de aanwezigheid van Jos Hermens, die de laatste maan den regelmatig ln het buiten land actief was en uitstekende uitslagen boekte. Van der Wan sem wenste niet als naamloze ln het veld zijn rondjes af te leggen. Hij demarreerde al na enkele ronden. Hij sloeg een gaping van tientallen meters, terwijl het „peloton" niet rea geerde. Pas vlereneenhalve ronde voor het einde achtte Jos Hermens het raadzaam orde op zaken te stellen. De Nijmegenaar dichtte moeite loos het gat en bleef vlak achter Van der Wansem volgen. De Hagenaar werd het kop- werk opgedrongen, hetgeen rijn tol eiste. Met driekwart ronde te gaan versnelde Her- mens en zijn tempoverhoging deed zijn concurrent capitule ren. In de bekende machtige stijl finishte Hermens die een dag later ook de dubbele af stand won, in 13,57.0 Van der Wansem bleef op de eindstreep slechts 2,48 seconden achter. „Ik ben gewoon gegaan", ver telde een nog nahijgende John van der Wansem. ,,Je moet er niet bij stilstaan dat er ook nog een Hermens meeloopt. Ik kon ineens wegkomen, maar toen ben ik op een bepaald moment toch aan Hermens gaan denken. En als hij dan Inderdaad komt ben Jc eigen lijk al verslagen. Maar Ik ben toch zeer tevreden. Ik train pas weer vier weken zo veel als mijn omstandigheden het toelaten. Dan is dit toch niet slecht". Verrassing Voor een verrassing zorgde Trudy Wunderlnk. „Nadat de atlete van GAC zaterdag zonder slag of stoot „Je kunt je aan niemand optrek ken, want Je loopt In feite al leen" de 400 meter op haar naam had gebracht, bezorgde zij gisteren Wllma van Gooi een nederlaag op haar specia liteit, de 200 meter. Na een opwindende race moest de electronlsche tijdwaarne- mingsapparatuur uitkomst brengen. De overwinning kwam met het verschil van vierhonderdste seconde (23,76 tegen 23,80) bij Trudy Wunde- nink terecht. Daarmee ontving Wilma van Gooi een dubbele zege. Die prestatie werd wel geleverd door Frank Nusse, die de 110 en 400 meter horden op zijn naam bracht. Maar im- ponerender dan dit resultaat was Nusses tweevoudige reali sering van de limiet voor Rome in het tijdsbestek van twee dagen. Vrijdag noteerde Nusse 51.05 en een etmaal la ter 50.93 seconden. „Dit was mijn tweede en derde race dit jaar", vertelde Nusse, die maandenlang door een knie blessure werd geplaagd. „Vori ge week liep ik al 51,4, dus er zit al weer vooruitgang in. Ik heb een injectie in m'n knie gehad, waardoor ik van de pijn af ben. Laten we hopen dat die wegblijft". Eltjo Schutter, de beste Neder lander tienkamper van dit mo ment leverde een fraai staaltje simultaan-atletiek. Op een be paald moment was hij in actie op drie onderdelen, waarvan elk een prijs opleverde. Schut ter won met de polsstok (4,65) en werd tweede bij versprin gen (7.21 achter de 7.51 van Se- doc) en derde op de 110 meter horden. Een dag eerder had Schutter al blijk gegeven van zijn all-roundkwulltelten door de 200 meter hordenlitel te grijpen De voortdurend met een brede grijns op zijn ge richt rondlopende Schutter over zijn aktiviteiten: „Het is een beetje druk, maar je bent wel lekker bezig". FRANK WERKMAN De Joegoslaaf Jelica Pavllcic won de 400 meter in 51 se conden rond. Zij heeft zich daarmee opgeworpen als fa voriete voor dit nummer bij de Europese kampioenschap pen. De Poolse Irena Sze- winska, wereldrecordhoud ster met 49.9 geeft de voor keur aan de 100 en 200 me ter. De tweede plaats ln So fia was voor de Rjemeense Maria Suman in 51.2 se conden, een nationaal re cord. Zij liep ook nog de 200 meter in 23.8. Deze afstand leverde ook een zege op voor Pavlicic in 23.1. PUTTEMANS ONTTROOND DOOR BRIT FOSTER GATESHEAD De Engelse atleet Brendan Foster heeft zater dagmiddag In Gateshead het wereldrecord op de 3000 meter ver beterd en gebracht op 7 minuten 35.2 seconden. Het record stbnd sinds twee jaar op naam van de Belg Emiel Puttemans met 7.37.1. Foster, die de laatste drie we ken bezig was geweest de wed strijd in Gateshead te organi seren, is nu ln het bezit van twee wereldrecords. Vorig jaar verbeterde hij ln Londen de toptijd van de Fin Lasse Viren op de twee mijl van 8.14.0 tot 8.13.8. Het tempo werd zaterdag ge maakt door Mike Baxter, maar halverwege nam Foster de leiding en bouwde een reus achtige voorsprong op. De tweede plaats was voor David Black in 7.51.0. De tijd van Foster (22) betekent een 1500- metergemiddelde van 3.47.6. Uitslag: 1. Brendan Foster (GB) 7.35.2 (w.r.); 2. David Black (GB) 7.51.0; 3. Dick Buerdkie (VS) 7.58.4. Bedford niet naar Rome LONDEN De Engelsman David Bedford, wereldrecord houder op de 10000 meter (27.30.8), maar in grote wed strijden altijd verslagen, heeft aangekondigd niet ie zullen leeelnemen aan de Europese kampioenschappen in Rome (september). Als redenen geeft Bedford op werkzaamheden en een nog niet voldoende gene zen enkelblessure

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9