KIENEN NA 1 SEPTEMBER TOEGESTAAN Dramatisch einde van gijzeling in Huntsville Vier doden bij verkeersongeval Witte Huis: aftreden niet overwogen WIJZIGING WET VERGOEDING RAADSLEDEN Vrijstaande brieven bussen moeten weg Roulette moet nog wachten MAANDAG 5 AUGUSTUS 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 5 HUNTSVILLE (RTR) Bij een vuurgevecht in de gevangenis van Huntsville in Texas zijn zaterdag avond twee muitende gedetineerden en twee van hun gijzelaars doodgeschoten. De politie bestormde de gevangenis na een beleg van elf dagen. In de bibliotheek van de strafinrichting hielden zich drie gedetineerden met twaalf gijzelaars verschanst. De twee omgekomen gijzelaars zijn vrouwen de 47-jarige Elizabeth Beseda en de 43-jarige Judy Stamdley. Tot de doden behoort ook de leider van de muiters de 34-jarige Fred Gomez Carrasco, die wegens moord en heroinehandel levenslang uit zat. Enkele gijzelaars, onder wie de gevangenisaal moezenier, zijn gewond. Het vuurgevecht brak vol gens de autoriteiten uit toen de gedetineerden poogden te ontsnappen. De politie maakte bij de bestorming gebruik van helikopters. Eerder was een pantserwagen de bin nenplaats opgereden. De autoriteiten zouden de muiters hebben toegezegd dat zij voor htm vlucht van die wagen gebruik konden maken. Op weg daarheen werden de gedetineerden die verschei dene gijzelaars als menselijk schild gebruikten door de politie onderschept. a—» DEN HAAG ANP De hdtiatiefwet Geurtsen—Van Schalk die een verruiming Inhoudt van de mogelijkheden tot kansspelen treedt per 1 september grotendeels in werking. Het betekent o m. dat kienen onder bepaalde voorwaarden is toegestaan. Casino spelen, zoals roulette, mogen nog niet. Dit onderdeel van de wet treed pas in werking, als de uitvoeringsregelingen klaar zijn en de kansspelen-belasting voor deze spelen is geregeld. Het afkondigen van deze wat betekent in het algemeen: er kan een loot gaan draaien naast de voetbaltoto., een ruimere regeling voor winkel weekacties., meer kansen voor kleine kansspelen als kie nen.. gemeenten kunnen vergunningen geven voor gro tere kansspelen, ook nog niet direct mogelijk: er moet nog een algemene maatregel van be ir ko men, die regelt welke soorten ondernemers in midden- en klein bedrijf mee mogen doen bij het verstrekken van formu lieren. Men neemt op het mi nisterie van justitie aan dat er op dit punt geen verschil zal komen tussen de toto- en de lottoregeling. Voor winkelweekacties met een prijzenpakket van maxi maal 10.000 is voortaan geen toestemming meer nodig van de minister van justitie. De kamers van koophandel mogen dit doen. Het organiseren van bijvoor beeld kienen is na 1 september toegestaan aan verenigingen die een ander doel hebben daopz' die een ander doel hebben dan de organisatie van kiespelen en die bovendien al langer dan 3 jaar bestaan. Een kienbijecn- komst moet 14 dagen van te voren worden aangekondigd bij B. en W. B. en W. kunnen na 1 september ook toestemming priizenpakket tot 10.000 gulden (afhankelijk van de grootte van de gemeente). Voortaan mag een prijsvraag georganiseerd worden zonder toestemming van de minister van justitie indien de prijs niet hoger is dan 2500 gulden. ficidócSoietmit time hoeveelheid Dood van Nederlandse chauffeur onopglost CALAIS ïANP) - Het onderzoek van de politie van Calais naar de dood van de 39-jarige vrach tautochauffeur N. IJsselstein uit Amsterdam, is vastgelopen. IJsselstein was in gezelschap van zijn collega Willem de Boo (25) uit Haarlem. Aanvankelijk had de politie van Calais De Boo voor verhoor vastgehouden, doch zaterdag is hij vrijgelaten en met de vrachtauto van zijn werkgever, C. J. Hendriks Ex peditie e nVeembedrijf n.v. te Amsterdam, vertrokken. Volgens De Boo zouden zij op de boulevard zijn gevolgd door een groepje jongelui. Hierdoor zijn beide mannen bang geworden. Wat er daarna is gebeurd, is niet duidelijk, aldus de Franse politie. Evenmin is vastgesteld of de ruzie die IJsselstein had met de eigenaresse van een bar, een rol heeft gespeeld in zijn mysterieuze dood. Drietal stal voor twee ton LELYSTAD (ANP) - Drie 25-jari- ge inwoners van Lelystad, heb ben in de periode van mei tot augustus voor twee ton aan goe deren ontvreemd. Dit bedrag is een voorzichtige schatting van de Lelystadse politie. Zaterdag middag werden de daders R. de V., en V. aangehouden. In Friesland werden twee boten op trailers gestolen in Giethoorn verdweeen een speedboot. In to taal negen buitenboordmotoren wisselden eveneens van .eige naar". Uit Zomerhuisjes en ca ravans op de Veluwe verdwenen draagbare tv's radio's en film- camera's. De recherche in Rotterdam werd i zaterdag de balans gepresen-1 teerd van de activiteiten van een aantal inbrekers, die samen een buit ter waarde van ƒ150.000 in de wacht sleepten. In een van de vier gevallen ge lukte het de politie de daders in de kraag te grijpen en werd de buit geborgen. DEN HAAG - Bij een verkeerson geluk gisteravond in Bergharen zijn vier mensen uit Aarie-RIx- tel om het leven gekomen en werden twee personen zwaar gewond in een ziekenhuis opge nomen. Op een kruising verleende de chauffeur van de wagen waarin de vier slachtoffers, de 27-jarige C. W. van Doorn, de 22-jarige mej. J. A. W. van Falier, de 27-jarige J. L. van Falier en diens 25-jarige echtgenote, za ten, geen voorrang aan de ande re personenauto die bij de bot sing betrokken was. De inzittenden hiervan, een vader en zijn dochtertje, uit Horssen, moesten zwaargewond in het ziekenhuis worden opgenomen. De Hagenaar F. van der Staal kwam zaterdagmorgen in het Belgische Bievre om het leven, toen zijn auto frontaal in bot sing kwam met een Belgische wagen. Ook de bestuurder van die auto verloor hierbij het le ven. De drie inzittenden van de auto van de heer Van der Staal, zijn vrouw en een echtpaar uit Leiden, werden ernstig gewond. Verder kwamen nog minstens 11 mensen in het weekeinde-ver- keer om, waaronder een Duitser en een zes-jarig jongetje uit Bloemendaal. Negen mensen raakten zwaar gewond. CAMP DAVID, (UPI/Rtr) Een bijeenkomsgt van president Nixon met zijn voornaamste medewerkers, tekstschrijvers en familieleden in Camp David heeft volgens Witte Huis-woord voerder Warren geen directe ge volgen. President Nixon zal deze week geen televisietoe spraak houden of een verklaring over Watergate afleggen, en evenmin overweegt hij af te tre den. Hierop werd direct na het bekend worden van de bijeen komst gespeculeerd. Volgens de speculaties had Nixon de keus uit drie mogelijkheden: een nieuwe nationale oproep tot steun als hij besluit aan te blij ven, een tijdelijk terugtreden tot na de „impeachment-procedu re" in het Congres, en een af treden, dat hem zijn pensioen van 60.000 dol'ar per je»ar ga randeert. Tot een tüdeli'ke overdracht van de macht riep senator Proxmire op, om vice- president Ford in de gelgenheid te steLlen de inflatie aan te pak ken. De televisie-uitzendingen van de Watergate-debatten hebben een duidelijk ongunst ge invloed op de publieke opn.e gehad. Het percentage Amerikanen dat meent dat de president moet worden aangeklaagd is geduren de de debatten gestegen van 53 tot 66. Senator Goldwater ver klaarde dit weekeinde dat er nu geen tijd meer is voor foefjes om de grondwet te omzeilen. Dood na val door ruit AMSTERDAM De 69-jarige N. Zonsveld is zaterdagnacht in zijn woning aan de dintelstraat in Amsterdam doodgebloed na een val door de ruit van een schuifdeur. Een glasscherf drong onder de linkeroksel zijn lichaam binnen en veroorzaakte een slagaderlijke bloeding. Vol gens de politie struikelde de man vermoedelijk over de hon- demand toen hij uit zijn bed stapte. Westelijke Jordaanoever voor Palestijnen CAIRO (RTR) De Egyptische minister van Buitenlandse Za ken, Ismail Fachml, heeft giste ren verklaard dat de westelijke Jordaan-oever, die door Israël wordt bezet, niet aan Jordanië moet worden teruggegeven, „Want dit land is van het Pales tijnse volk". Volgens het Egyptische blad Al Achram gaf de minister deze verzekering In een gesprek met Said Kamal, vice-voorzitter van de politieke sectie van de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie. Hij zie dat de enige woordvoer der van het Palestijnse volk, waar het zich ook bevindt, zijn wettige vertegenwoordigers zijn. een klaarblijkelijke verwijzing naar de Palestijnse bevrijdings organisatie. Vele Palestijnen en enige Arabi sche landen hebben zich onlangs kritisch uitgelaten over een Egyptisch-Jordaans communi qué, waarin de Palestijnse be vrijdingsorganisaties werd er kend als de wettige vertegen woordiger van de Palestijnen, maar met uitzondering van die in Jordanië. Nieuive kans D 66 UTRECHT'S WETHOUDER MR. ZEEVALKING is in D-'66 een man met eigen politieke allure geweest; dank zij zijn grote ervaring op bestuurlijk gebied heeft hij /hch nooit laten meeslepen door de illu sies van Van Mierlo, noch door het pessimisme van diens ontgoo chelde opvolgers; ook het opportunisme van Gruyters c.s. heeft hij slechts met inachtneming van de nodige afstand gevolgd. Mt het definitieve faillisement van D-'66 vlak voor de deur zoekt Zeevalking dan ook naar een realistisch alternatief dat politiek geen hoogverraad t.a.v. de eigen politieke visie zal betekenen. Een renaissance voor D-'66 zit er niet in. redeneert Zeevalking te. echt; opgaan in de P.v.d.A. lust hij om begrijpelijke redenen niet. Wat is dan zijn visie waarvoor hij met het oog op het voor D-'66 waarschijnlijk beslissende partijcongres van september a.s. de boer op is gegaan? D-'66 ZOU OP KORTE TERMIJN het initiatief moeten nemen tot op richting van een nieuwe links-liberale partij, een die in de traditio nele verhoudingen rechts van de P.v.d.A. maar links van de V.V.D. zou moeten staan. Alleen helemaal opnieuw beginnen vindt Zeevalking terecht „voor het gedecimeerde groepje getrouwen" weinig zinvol. Hij wil de nieuwe partij samen stichten met het restant van D.S.-"70, de nog niet van de grond gekomen Liberaal-Democratisrhe partij en de kritische V.V.D.-jongeren d:e, zolang Wiegel's haan koning kraait, in de V.V.D toch geen kans zullen krijgen om de liberale koers In wat progressiever richting bij te buigen. De bedoeling is dat de nieuwe partij al bij de Kamerverkiezingen van 1977 startklaar zal zijn. EEN GOED PLAN VINDEN WE. Want een nieuwe links-liberale par tij kan het gat opvullen voor k:ezers die noch socialist noch V.V.D.'er willen zijn en die tegen het C.D.A. blijven aanhikken, om' dat ze het christen-democratisch uitgangspunt afwijzen. Het zou best kunnen, dat wanneer Zeevalkings initiatief slaagt en het bloed van de stervende D-'66 als het zaad voor een betekenisvole links-liberale partij blijkt te kunnen functioneren, deze partij samen met het C.D.A. een krachtig centrum gaat vormen, hetwelk verhin deren kan dan V.V.D en/of P.v.d.A. in Nederland de polarisatie doordrijven. Uiterst benieuwd zijn we naar de reacties bij D.S.-'70; want reacties hangt de kans tot slagen o.i. in belangrijke mate af. deze Boerenacties NEDERLAND EN DAN In het bijzonder het verkeer wordt nu al een week lang geconfronteerd met acties van protesterende boe ren. Waar iedere Nederlander het recht heeft verworven tot het straatprotest of men blij moet zijn met een dergelijke ontwikke ling valt sterk te betwijfelen kan men het de boer moeilijk ont zeggen. Wij dachten echter, dat het groene front zo langzamerhand de aandacht van iedereen wel heelt weten te vestigen op zijn pro blemen. Het doel is bereikt. Het gaat daarom te ver, als men maar door blijft gaan met het ontwrichten van het verkeer, met het creë ren van levensgevaarlijke situaties, met het overlast blijven bezor gen aan medeweggebruikers. HET EFFECT VAN DE eigenlijke actie waarvoor in eerste instan ties waarschijnlijk iedereen sympathie kun opbrengen gaat dan verloren. Sympathie draait dan gemakkelijk om in antipathie. Een klein voorproetje daarvan heeft men vanmorgen kunnen zien, toen protesterende boeren bij versperringen bij het Hellegatsplen voor tijdig moesten opheffen omdat er onrust begon te omstaan onder de tot stappen gedwongen vrachtwagenchauffeurs. Dat zijn gevaar lijke situaties, waarmee niemand in het bijzonder niet de boeren is gediend. DE REGERING HEEFT EIND vorige week laten weten iets te willen gaan doen aan de problemen van de boeren. Mede als resultaat van de acties. Daar moeten de boeren dan voorlopig genoegen mee ne- Jonge missen De meisjes die in Tokio strijden om de titel Miss Jong lnternationoal hebben zich gisteren in na tionale klederdacht moeten vertonen. Hier wordt VOLGENS STATENLID BOERENPARTIJ van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Zuidholhuidse Statenlid voor de Boerenpartij, de heer W. T. van den Berg u<t Meerkerk, wil de reeds ge plaatste P.T.T.-brievenbussen venbussen gestolen gaat wor den. Niet-P.T.T.-bezorgers stop pen er bijvoorbeeld vele huis- aan-huis-bladen en folders in. Daardoor komt de ech'e P.T.T.-post bovenop te liggen. De mogelijkheden van stelen en zoekraken worden dardoor zeer groot. Ook kunnen stukken zon der gebruik van het sleuteltje gemakkelijk uit de bussen weg- genmen worden. Ki nderen (kleine handjes) hebben daar mee maar heel weinig moeite, aldus het Statenlid. langs de polderwegen, de dijken De heer Vzan den Berg vraagt dit Het Statenlid klaagt voorts in zijn en in de dorpen maar weer la- aan het dagelijks bestuur ('J.S.) vragenstelling over de alsmaar ten weghalen. Ook zou hij dc van Zuid-Holland. Het Staterlid hoger wordende P.T.T.-tarieven P.T.T. willen verbieden door te vindt de brievenbussen niet al- waartegen in afnemende mate leen ontsierend maar acht de kansen groot, dat uit deze brie- i der- Den Haag(ANP- De minister van Einnelandse Zaken, Mr De Gaay Fortman, haeft een voor ontwerp van wet tot wijziging van de gemeentewet op het punt van de geldelijke voorzieningen voor raads- en commissieleden voor advies gezonden aan du Vereniging van Nederlandse Ge meenten en aan de provinciale besturen. Zoals bekend streeft de regering naar een spoedige regeling met betrekking tot de verbetering van de positie van de raadsle den. Ook de Tweede Kamer heeft hierop meermalen aange drongen. In het Wetsontwerp wordt voorge steld aan raadsleden die geen lid ziin van het colVge van bur gemeester en wethouders naast een vergoeding voor de werk zaamheden - die niet meer wordt gekoppeld aan het bijwo nen van vergaderingen - een af- zonderliike tegemoetkoming in de ènkosten toe te kenen. De bovengenoemde vergoeding en tegdmoetkoming zullen volgens het wetsontwerp door de raad bij verordening wofcen vastge steld naar bij algemene maatre gel van bestuur te stelle.) re gels. Voor leden van raadscommissies, die geen lid van de gemeente raad zijn, blijft het h rdig-j sy steem van presentiegelden ge handhaafd. afgezien vin de mo gelijke toekenning door de raad van reis- en verblijfkosten. lonna F= mist 19 temperaturen ion luchtdruk in millibaran opklaringen ■&.hagd w-w warmtefront hoge-dnJ<gebied ^^•bewerfkrg «a* sneeuw -r-r kou-front L lage-dnJvget*ed onweer wndrchtmg \«rpiaatssigsnchtng DE BILT - Ons land bevindt zich In een gebied, waarin de lucht- drukverschillen maar gering zijn. Er mag voor vandaog dan ook op rustig weer gerekend worden, waarbij ook de zon acte de présonce zal geven, vooral in de kuststrook. Een la gedrukgebied dat zich in het zeegebied ten westen van Por tugal bevindt, maakt zich op om langzaam naar het noordoosten koers te zetten, maar genoemde ontwikkeling zal voor het weer van vandaag nog geen bedrei ging vormen. Wel wordt het weer in Frankrijk minder be stendig. waarbij er plaatselijk in de middag warmteonweders tot ontwikkeling zullen komen. In de Skandinavische landen vrij zonnig maar aan de koele kant met maxima rond 20 graden, warm tot zeer warm en zonnig in Zuid en Midden Europa en de landen rond de Middellandse Zee. Vooruitzichten voor maandag: Overwegend droog met zonnige perioden, weinig verandering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland voor maandag: Aantal uren zon: 0 tot 9 Min. tem p.: omstreeks 14 graden Max.temp.: omstreeks 21 graden WEERRAPPORTEN Eindhoven Den Helder Luchth, Rtd, Aberdeen Athene Barcelona Herlijn Mndrld MLAAG- A7PMI.AAOR- Stockholm Wenen Zurich Catablanca I bcw. I. t>ow. Paul Getty Jr. gaat trouwen Van onze correspondent ROME Paul Getty, de 16-jarige „gouden hippie" die onlangs maandenlang dc gevangene was van een aantal ontvoerders en tenslotte werd vrijgelaten nadat hem een oor was afgesneden, gaat trouwen. Zijn bruid is de 25-jarige Duitse Martine Zacher, een foto-model van het type Maria Schneider (..Laatste tango in Parijs") Martine en haar tweelingzusje Maria eveneens fotomodel zijn sinds jaren bevriend met de Getty-clan. ZIJ waren de laat- sten die Paul Getty zagen voor zijn dramatische en opzienba rende ontvoering. Misschien dat vanwege de abnor male belangstelling voor dit hu- weijk de d-%-im alsnog verscho ven zal worden, maar tot op he den is de ceremonie vasipesield op 12 augustus. De plechtig heden in hippiestijl zuilen plaatsvinden op een van de bui tens van de Getty's In de buurt van Sieria. Sociale nood in Israel DIMONA, ISraël (AP) Onge veer 65.000 Israëlische gezinnen met vier of meer kinderen van wie negentig procent van Noordafrlknan' e en Aziatischs afkomst —verkeren In verschil' lende stadia van sociale nood. Hoewel deze mensen slechts ne> gen procent van de Israëlischs bevolking uitmaken, vormen d« kinderen 350.000 veertig procent van de klndThevolking Van hen verkeren 23.000 in die pe nood.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5