£eid6e (Sou/ia/nt enisoproer: vuur en verwoesting; Actie boeren door broken (C\ ijmaker Koloniën onafhankelijk Trein ontspoord in Bretagne; 9 doden Turkije wenst voor Cyprus 2 afzonderlijke regeringen verdien hechte 65e JAARGANG No. 19880 MAANDAG 5 AUGUSTUS 1974 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. i. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,38 per mm. Telefoontjes 3,50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week ƒ2,49; kwartaal 32,21; jaar 125,25 - Losse nummers: 45 cent DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Jane Eyre (2) Het tweede deel van Jane Eyre wordt (vervroegd) om 20.21 uur uitgezonden op Ned. I. ZON. Droog en zonig weer. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk noordwestelijk, later uit uiteen lopende richtingen. Min. temp. ongeveer 12 gr. maxima mor- omstreeks 21 gr. het Groningse i van de grond af gade. Twee van de tien opstandige gevangenen gooiden dakpannen (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN - Een groot gedeelte van het huis van bewaring in Groningen is zeker een half jaar niet meer bruikbaar na de felle op stand, gisteravond, van een twintigtal gevan genen. De muiterije indigde met het in brand steken van de zolderverdieping, waarna de op standelingen zich overgaven aan de volledig gemobiliseerde Groningse In het huis van bewaring was al enige tijd sprake van een gespannen sfeer wegens het uitblijven van overplaatsingen naar andere ge vangenissen. Toen twee gedetineerden na een vechtpartij met een bewaker te horen kregen dat zij werden overgeplaatst naar Veenhui zen, was dat de druppel die de emer deed overlo pen. Om vijf uur gistermiddag brak een com plete oostand uit. Circa twintig gevangenen klommen op het dak, gooiden met dakpannen naar de politie, hakten gaten in het dak en ook in de rest van het gebouw werd furieus huisgehouden. De opstandelingen wapenden zich met gummiknuppels en messen uit de kantine. ling op te roepen had geen effect, evenmin als een bemiddelingspoging van pater Van Vught en dominee Hoekert. Het antwoord was: ,,We willen met dat de twee jongens naar Veerhui zen gaan." Een aantal goedwillende gevange nen werd inmiddels overgebracht naar het Groningse politiebureau en naar Veenhuizen. De uitgebreide politiemacht ging niet tot actie over. Om kwart over acht werd de zolderverdieping in brand gestoken. Het vuur verspreidde zich razendsnel. Vanwege de grote rookontwikke ling en de neervallende regen gaven kort daarna de opstandelingen zich over. De brand weer kon uitbreiding van de branc voorkomen, maar her gebouw liep grote waterschade op. Directeur Nieboer van het tehuis was juist zondag van vakantie in Spanje teruggekeerd. Sport- tribune PAPENDAL - Een forse regenbui kon gisteren de belang stelling van de toe schouwers bij de Ne derlandse atletiek- kampioenschappen op het NSF-sportcen- trum Papendal niet verstoren. De vader landse atleten ervoe ren tot hun genoegen dat over twee dagen niet minder dan zo'n achtduizend kijkers hun prestaties gade sloegen. In die voor onze begrippen ple zierige sfeer bleef een regen van re cords evenwel uit. Ciska Janssen en Ria Stalman smaakten het genoegen een ge slaagde vertesprong en discusworp in de recordboeken opgeno men te zien. Uitge breide berichtgeving in Sporttribune. Kreuz spits, maar Schoenmaker scoorde Roeikampioen- ichappen slaapver wekkend Geiler lichtte Toekmakov beentje Cricket op bellend vlak Autocoureurs maak ten brokken. DOL DE BRETAGNE (Rtr) De exprestrein van Caen naar Rennes is gisteravond bij het stadje Dol in het zuiden van Bretagne ontspoord toen hij met grote snelheid door een bocht reed. Negen van de on geveer 400 inzittenden vonden de dood, onder wie de bestuur der. Dertig passagiers raakten zwaar gewond. De lokomotief en vijf rijtuigen sloegen om waardoor veel reizigers be klemd raakten. Onder de pas sagiers bevonden zich veel Franse soldaten die na het weekeinde naar hun stand- de Italicus exprestrein van plaatsen terugkeerden. Arbeiders in geheel Italië heb ben vandaag een algemene staking van een halve dag ge houden uit rouw om de slacht offers van de bomaanslag op Rome naar Miinchen. In de sneltrein die ongeveer duizend passagiers vervoerde, explo deerde zaterdagnacht een bom aan het einde van de tunnel door de Apenijnen. Bij deze aanslag, die werd gepleegd door Neo-fascisten, kwamen twaalf mensen om het leven. Bij de ramp is een Nederlan der omgekomen. Het is de 19- jarige Wim Hanema uit Steen- wijkerwold. Zijn 22-jarige vriend, Herman Kramer uit Peperga werd licht gewond. PLAAG Een gezin in Boxtel werd door een vlooienplaag het huis uitgedre- die ze met vakantie stuurde. HORLOGES De beste wereldmerken hebben wij voor u. Seiko, Eterna, Certina, Prisma, Junghans, Citizen, EWE-Ancre. Voor 39,50 heeft u bij ons al een echt 17 st. Anker uurwerk, schokvrij en waterwerend. Een gouden 17 st. Anker dameshorloge voor slechts 79,50. Eigen ateliers, dus le klas vak-service. UW HORLOGER v. d. Water Haarlemmerstraat 81 ATHENE/ANKARA (Rtr/AP) - De Turkse premier Bulent Ecevit heeft in een interview met het weekblad Time verklaard dat Turkije niet met Griekenland in NAVO-verband kan blijven samenwerken onder de huidige vijandelijke verhoudingen tussen beide lan den. Ecevit verklaarde zich ook voorstander van een nieuwe grondwettelijke oplossing voor Cyprus met af zonderlijke regeringen voor Grieken en Turken op het eiland. Ecevit meent dat de Turkse troepen zolang op Cyprus moeten blijven als nodig is voor de veiligheid van de Turkse Cyprioten, die tijdens vorige crises in 1964 en 1967 werden afgeslacht. Als wij niet hadden ingegrepen, aldus Ecevit, zou voor alle Cyprio ten alles verloren zijn geweest en zou er een einde zijn geko men aan de onafhankelijke status van Cyprus. Opnieuw heeft Ecevit zijn bezorgdheid uitgesproken over de nu gevangen genomen Turkse Cyprioten. Anderzijds heeft de nieu we Cyprische president Clerides in telegrammen aan het Rode Kruis en Amnesty International de Turken beschuldigd van „stelselmatige wreedheden" jegens Grieks-Cyprische burgers, waaronder verkrachting, brandstichting en koelbloedige moor den. Meer dan 20.000 burgers zouden door het Turkse leger uit hun woningen in het gebied rond Kyrenia zijn verdreven. Bo vendien verhinderen de Turken de bevoorrading van de Griekse Cyprioten in het bezette gebied, aldus Clerides. Terwijl Clerides in Athene zaterdag besprekingen voerde werd de benoeming bekend gemaakt van de Griekse generaal Ka- rayannis tot commandant van de Grieks-Cyprische Nationale Gnrrte. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Voor het eerst sinds vorige week maandag de boerenacties uitbraken is een wegblok kade van boeren doorbroken. Het Hellegatsplein dat vanmorgen bezet werd, moestd oor de boeren voortijdig ontruimd worden, toen onrust ontstond onder de stoppen gedwongen vrachtwagenchauf feurs en vechtpartijen dreigden. Behalve het Hele- gatsplein werd vanmorgen om half zes al de Moer- dijkbrug afgezet, waardoor het verkeer op de be langrijke rijksweg 16 volledig tot stildtand kwam. Ook kwam vanmorgen weer een aantal tuinders, ditmaal uit Den Hoorn, in actie. Ook de weg Amsterdam-Amersfoort werd enkele en geplokkeerd, bij Weesp en Eemnes. oeren die vanmorgen rnebDucmfw De boeren die vanmorgen de Moerdijkbrug en het Hellegatsplein bezetten blijkens de oproepen van de landbouworganisaties geheel naast zich neer te leggen en ronuit te zeggen „niets te makent e heb ben met de leiding van de bonden." Zaterdag werden door de boeren alle verbindingen met Zeeland afgesloten, terwijl ook, voor het eerst, Limburgse boeren in actie kwamen en een vitale rotonde bij Venlo bezetten. Voorzitter H. Pors van het overlegorgaan van d« drie middenstandsbonden zei zaterdag in Zierikzee tot enkele honderden boeren, dat zei op deze ma nier de publieke opinie zich tegen de boeren zou keren. Volgens hem is de inkomensontwikkeling in de middenstand nog ongunstiger dan in de land bouw. Als de regering niet in staat is het beleid te corrigeren, kunnen landbouw en middenstand altijd nog gezamenlijk tot actie overgaan. Tonijnvissers hebben in de Franse kustplaats St. Jean de Luz aan de Atlantische Oceaan drie ton tonijn op de stoep voor het gemeentehuis gegooid. De vissers kwamen tot hun woedende actie vanwege de lage prijzen die zij voor hun vis krijgen. Vishaakje ingeslikt ROTTERDAM (ANP) - De 50-jarige mevrouw J. E. van Ithemmulder uit Rotterdam heeft zaterdag avond tijdens het eten van een paling een vishaak je ingeslikt. Zij moest naar het Dijkzigtziekenhuis worden overgebracht, waar het haakje operatief uit haar keel werd verwijderd. Vlooien verdrijven gezin BOXTEL (ANP) - Een leger van vlooien heeft een gezin van zeven personen verdreven uit hun wo ning in de wijk de Jordaan in Boxtel. Het gezin zocht zijn toevlucht in het poitiebureau, maar is vervolgens bij buurtgenoten onder dak gekomen. De dienst gemeentewerken zaïl de vlooien te lijf gaan. PORTUGAL AKKOORD LISSABON (AFP) —Portugal Is bereid Guinee-Bissau (Portugees Guinee) als een onafhankelijke staat te erkennen en onmiddellijk een akkoord te sluiten om het bestuur over te dragen. Lissabon gaat volledig akkoord met toelating van zijn voormalige koloniën tot de Verenigde Naties. De Portugese regering erkent voorts het recht op onafhankelijkheid van de Kaap Verdische eilanden, Sao Tome en Principe, twee Portugese eilanden in de Golf van Guinee. Ook ten aanzien van Mozambique en Angola zal Portugal de onaf hankelijkheid erkennen. Lissabon wil daarover kontakt opnemen met de bevrijdingsbewegingen in dit gebied. De Portugese regering verklaarde dit gisteren kort na het bezoek van de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, aan Lissabon. De Portugese militaire junta heeft het Maoistische blad Luta Popu lar voor onbepaalde tijd verboden. Volgens de junta doet het blad voortdurend aanvallen op de strijdkrachten en hun program. Voorts zou het blad een onjuist standpunt innemen tegenover de politiek van democratisering en dekolonisatie. Luta Popular is al herhaal delijk in conflict gekomen met de militaire autoriteitx van Portugal. Voor het aanbrengen.van een nieuw kwartaal-abonnement bieden wij u in samenwerking met 'Fleurop' - Nederlands grootste bloe misten-organisatie (garantie voor kwaliteit) - een bijzonder geurige 'blijmaker' aan; een fraai boeket bloemen. Verras uzelf of een an der ermee. Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel, naar: antwoordnummer 349, Leiden. Stuur een boeket bloemen naar: LE1DSE Woonplaats: COURANT Namens:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1