ROER MOET OM VOOR BLOEDARME ROEITOP Dramatische nederlaag Roemenië in Davis Cup Ook damesacht naar Luzern Vier titels voor Ingrid Dusseldorp ELLY BLOMBERG VERSLOEG TOP IN TENNISTOERNOOI LEEUWENBERGH Van clubteams naar gecombineerde ploegen Bronzen plak jeugdroeiers Het Spaarne RATZEBURG De Nederlandse afvaardiging is dit weekeinde bij de FISA-roeikampioenschap- pen, de officieuze wereldtitel strijd voor junioren, in Ratze- burg nfiet met lege handen blij ven staan. De twee zonder stuurman van Het Spaarne, Kooper en Van de Bleeke, legde beslag op de bronzen medaille. De achterstand op de winnende Oostduitsers bedroeg acht se conden, op de als tweede aanko mende Westduitsers twee en halve seconde. Kooper en Van de Bleeke lielten de twee van Rusland achter zich. Skiffeur Jeroen Vervoort van Nautilus moest in de „grote finale" ge noegen nemen met een vijfde plaats, de dorde Nederlandse fi nale vertegenwoordiger, de twee met stuurman van Amstel/Ric (Bijderwieden en Schutte) ein digde als zesde. Twee andere Nederlandse ploegen brachten het tot de „kleine fina les", de strijd om de zevende tot en met twaalfde plaats. De vier met stuurman van Cornelis Tromp/Die Leythe werd hierin vijfde (dus elfde in totaal) en de dubbel twee van Ric/Willem III (Rom), Termeulen en Ze venhek, eindigde als laatste. De vijfde FISA-kampioenschappen zijn, zoals verwacht uitgedraaid op een felle strijd tussen Oost en West Duitsland. De Oostduit sers wonnen: zaj behaalden vijf keer goud en drie keer zilver. West-Duitsland won twee keer goud, twee keer zilver en twee keer brons. Italië, dat een ver rassende skif-winnaar had in de persoon van Marco Marconcini (hij bleef de Oostdinitser Bo- echat een paar tienden van een seconde voor), eindigde als derde, de tegenvallende Russen als vierde. Lo Jacobs in kanoploeg voor Mexico De Nederlandse Kanobond heeft besloten drie deelnemers af te vaardigen naar de wereldkam pioenschappen, die van 16 tot 20 oktober in Mexico worden ge houden. Ans Stormfink-Vriens (DKV), Arend Bloem en Lo Ja cobs (Zwetplassers) zijn aange wezen. In Mexico zal bekeken worden of de deelnemers in de K 2 ook solo zullen starten. Als begelei der gaat mee de trainer-in-tijde- lijke-dienst Cornelissen, die on langs de ontslagen trainer Van der Rley is opgevolgd. De Ne derlandse Kanobond had niet voldoende geld om ook een chef d'equipe mee te sturen. Dat probleem is opgelost doordat de heer Stormink, die voor deze functie is aangezocht, zijn eigen reiskosten zal betalen. Voorzif ter Jos Verwilligen van de Ka nobond zal in Mexico zijn als Jid van de internationale jury. AMSTERDAM „De roei- sport is bloedarm". De woorden van Dirk Wille- brand, de voorzitter van de Technische Commissie hadden geen passender de cor kunnen hebben. De tri bunes van de Bosbaan, waar zich de afgelopen week de nationale kam pioenschappen afspeelden waren verlaten. De enige tientallen toeschouwers, die zich wel naar Amster dam hadden begeven, za ten op het terrasje van het restaurant, zich koesterend in de zon. Af en toe gleden wat boten voorbij, die ver- gezeld gingen van enige stemverheffing. Het pro gramma was dan ook haast slaapverwekkend. Acht finales waren gisteren uitgesmeejd over een tijdsbestek van zes uur. Kan het nog onaantrekke lijker? Willebrand, die zijn droeve constatering met een opgewekt gezicht deed, aanvaardt ook dat nadeel van zijn sport. Het kan niet anders. De roeitop is zo smal, dat een program ma wel verdeeld moet wor den over vijf dagen. Anders zouden er geen genoeg deelnemers van redelijk kaliber zijn. „Eigenlijk", zo constateer de de voorzitter van de Techni sche Commissie, „zouden we de kampioenschappen in deze vorm alleen voor clubteams moeten houden. Dan kunmen wij de se lectiewedstrijden op andere da gen laten Eén van de gecombineerde ploegen, die succes oogstte op de nationale ■ro&ilmmpioenschappen was de acht, gevormd door Laga en Dudok van Heel. De titelstrijd was het laatste exa men voor de wereldkampioen schappen in Luzern- Het was het enige gegeven, dat de „strijd" nog enigszins' interes sant maakte. De eisen namelijk waren zwaar. Ploegen die iin aanmerking wilden komen,- moesten kampioen zijn, een constante vorm tonen, in het buitenland een goed resultaat hebben gehaald en ook nog een finaleplaats waard zijn. De greep uit het eisenpakket zou kunnen doen vermoeden, dat straks een miniploegje aan de start verschijnt. Vergeet het maar. Er zal op twaalf num mers worden gestart en ook zul len de zware en lichte roeiers en de dames vergezeld gaan van enkele reserves. Na eerst gewezen te hebben op de zware eisen, vergoeilijkt Willebrand: „We zijn er toch op uit om zo veel mogelijk roeiers te sturen» maar wel van kaliber". Streng De Technische Commissie hinkt op twee gedachten. Aan de ene kant wil men streng zijn, ander zijds werd bij de selectiebespre kingen een oogje dicht geknepen als uitzending dubieus was. Ter Illustratie: men verwacht dat de prestaties van de roeiformatie goed zullen zijn voor ten hoog ste drie medailles. Wat de zware roeiers betreft zijn de verwachtingen alleen hoog gespannen bij de verrichtingen van de twee zonder stuurman van het Delftse Laga, die afge lopen week met kop en schou ders boven de anderen uitstak. Ploegen als de vier zonder stuurman (Aegir/Phocas) en de damesacht gaan alleen mee om ervaring op te doen. „Bij de uit- De zending voor Luzern", voert Dirk Willebrand aan, ,,gaan we al uit van Montreal". Maar dat hoeft n.iet en die kans is groot ten koste te gaan van een reeks 'teleurstellende prestaties, die meestal averechts werken. Op zich is de blik op de toekomst alleen maar toe te juichen. De roeibond is zich bewust van de steeds grotere achterstand op de Oostbloklanden- Het roer moet om. Willebrand: „Maar dan wel langzaam maar zeker. Je moet niets forceren, anders krijgt je de mensen tegen". De uitspraak heeft betrekking op het plan van de roeibond om clubteams te combineren. „Wat je daar ziet, zijn op een hele kleine uitzondering na, gecombi neerde ploegen. In Nederland zie je alleen verenigingsploe- gen Het moet niet ontwricht worden, daarvan ds West-Duitsland het grote voorbeeld. Rigoureus ging men daar over tot poolvorming van de beste clubteams met als gevolg, dat het verenigingsleven kapot ging. Willebrand: „Bij de centrale trainingen kunnen we bepaalde combinaties al laten roeien. Pas later in het seizoen (juni) moet er worden over ge gaan tot definitieve vorming. Laat de verenigingsploegen in het begin van het jaar maar bij elkaar blijven". Weerstand Bij de clubs bestaat nog weer stand tegen het plan, waarmee de achterstand geleidelijk moet worden ingehaald. „Maar lang zaam maar zeker gaan ze In zien dat het ook een methodiek is". Als gunstig voorbeeld wij«t Dirk Willebrand naar de zege van Aegir/Phocas, een gecombineer de ploeg, in de finale van vier zonder stuurman. „Dat een stap in de goede richting". Misschien moet de uitzending van die ploeg naar Luzern in het kader van de aanmoediging worden gezien. Want normaal was Dudok van Heel kampioen geworden. Slagiman Martin Vianen had echter zoveel last van een rugblessure, dat de ploeg zich na advies van coach en roeiibond terugtrok. Met het oog op de selectie in de vier met stuurman. Reden voor ge bruikelijke kritiek na het be kend worden van de ploegen. Van Vianen: „We hadden liever uitgekomen in de vier zonder. Daarin zijn we net een tikkeltje sterker". Alle kleine beetjes zijn belangrijk, zeker voor de kadettenvier van de Koninklijke Militaire Academie van Dudok van Heel die na Luzern ophoudt te bestaan. „Twee leden van de ploeg staan voor het praktijk jaar en zijn op verschillende on derdelen geplaatst. Defensie is niet bereid dit te veranderen". Over amateurisme gesproken. ,',Het is jammer, want als we nog twee jaar bij elkaar waren gebleven, waren we in Montreal zeker in de prijzen gevallen". Het uiteenvallen van de ploeg is reden voor Martin van Vianen neef van de bekende Haagse doelman om met roeien te stoppen. De wereldkampioen schappen moeten een bekroning worden van de vele (de laatste tijd twee keer per dag) trai- ningsarbeiid. „Een moet te halen zijn". KEES KOOMAN AMSTERDAM Heit bestuur van de Koninklijke Neder landse Roeiibond heeft, op voordracht van de technische adviescommissies, de Nederlandse ploeg voor de vierde wereldkampioenschappen roeien, die van woensdag 28 au gustus tot en met zondag 8 september op de Rotsee bij Luzern worden gehouden, als volgt samengesteld: Heren, vier met stuurman: Dudok van Heel (Van Vianen, Van de Pas, Hooyschuur, De Jonge en stuurman Jonkers); Twee zon der stuurman: Laga (Grothuis en Van Woudenberg); vier zon der stuurman: Aegir-Phocas (Van Gorkum, Grond, Voeteling en Bosman). Skiff: Vervoort (Nautilus). Vervoort is boven dien reserve van de ploeg. Dames: vier met stuurvrouw: Ne- reus-Aegir (Vosmaer, Dusseldorp, Steenman en De Graaff en stuurvrouw Kraayenhof); dub bel twee: Orca-Gyas (Dubbel- boer-Borrias). Skiff: Ans Gra- vesteyn (Triton), de dubbelvier: DDS (G. Jongenelen, Weer- meyer-Jongenelen, Van der Vel de, Van Stein en Koogje). In merking voor deze ploeg komen onder meer de roeisters Van Rij en Klein-Nulend (Argo), Brasik en Klaasse (RIC), De Jong en Stefels (Njord), Abma (Ne- reus). Reserves: Loes Schutte en Joke Dierdorp (Het Spaar ne). Lichte roeiers: skiff: Punt (De Laak), vier zonder stuurman: Skadi (Los, Pieterman, Lyckla- ma, Van der Kloot, .-fpyburg); acht: Orca/Triton (Bos, Burgh- graef, Van der Snoek, Mulder, Van Aken, Van der Werff en Hoijnck van PapendredF, Hom men en Sstuurman Van den Broek). Reserves: Swenne en Raemaekers (Tachosj. finaleplaats moet haalbaar zijn". t Heel. die in Luzern een carrière afsluit. Links vooraan Martin van Viapen. „Een Met vier titels bewees Ingrid Dusseldorp, dat zij weer terug is aan de roeitop AMSTERDAM Ingrid Dussel dorp is de succesvolste deel neemster geweest aan de Ne derlandse roelkampioenschap- pen 1974. De Groningse, die in 1970 het goud tijdens de Europe se kampioenschappen juist mis te, maar twee jaar later in Brandenburg gekroond werd als Europees skiffkampioene, is op grote wijze teruggekomen. Een langdurige ziekte maakte dat het vorige sedzoen voor de ster ke scullster verloren ging. Vori ge week heeft de roeister van Aeglr echter ondubbelzinnig haar grote mogelijkheden ge toond. Op vier van de nummers, die het dames roeien kent, veroverde zij de titel. Zij werd skiffkam pioene, behaalde met Liesbeth Vosonaer de hoogste eer in de ongestuurde twee, maakte deel uit van de Nereus/Aegir-comfoi- rratóe, die nationaal kampioen vier met stuurvrouw werd en zat ook nog in de combinatie acht, die goed was voor een Ne derlandse titel. In Luzern, bij de wereldkampioenschappen, zal Irrgrid Dusseldorp uitkomen met de Nereiden in de gestuur de vier. De enige verrassing op de slotdag was de nederlaag die titelhou der Asopos leed bij de vieren zonder stuurman. Op de eerste kilometer verloor de ploeg een volle lengte, een verschil dat op de tweede duizend meter maar voor de helft kon worden De favorieten handhaafden zich zaterdag verder zonder moeite. Liesbet Vosmaer en Ingrid Dus seldorp lagen bij de finish van de twee zonder stuurvrouw een straatlengte voor op de teleur stellende concurrentie. Hetzelfde gold voor Van Enst en Droog bij de finale van de dulb- beltwee bij de heren. Het ver- sohil met Hades-Skadi bedroeg een kleine vijftien seconden. In het hoofdnummer van de strijd om de nationale titel, de race van de elite-acht héren, legde Laga/Dudok van Heel van de eerste meters zijn wil op aan de tegenstanders. De Delfts-Breda- se coalitie triomfeerde zoals de ploeg dat wilde. LEIDSCHENDAM Elly Blom berg heeft dfit weekeinde bij het toernooi van Leeuwenbergh vrij wel de gehele Nederlandse ten- nistop verslagen. Zij zegevierde achtereenvolgens over Lisette Boshouwers, Nora Lautenslager, Judith Salomé, Nellemieke Brouwer en in de finale met 6 —1, 6—3over nationaal kam pioene Marijke Schaar. In de eindstrijd van het heren en kelspel stonden de huidige (Jan Hordijk) en voorlaatste (Fred Hemmes) kampioen van Neder land tegenover elkaar. De oud kampioen won met 61, 6—5. In de finale van het gemengd dubbelspel wonnen Tine Zwaan en Niek Fleury met 60, 62 van Judith Salomé en Fred Hemmes. Sanders en Koek ze gevierden in de eindstrijd van het heren-dubbelspel met 62, 64 over Hordijk en Van Min. De uitslagen van de halve finales zijn; dames; Marijke Sohaar—Ada Bakker 6—4, 6—4; Elly Blomberg— Nellemieke Brouwer 6—2, 6—3. Heren: Jan HordijkLouk 'Sanders 62, 6—4, Fred Hemmes—Wouter Fok 6—4, 6—2, Het internationale tennistoernooi van Deventer is dit weekeinde beheerst door niet-Nederlandse deelnemers. Er waren dan ook niet minder dan 55 inschrijvin gen Uit het buitenland. De voornaamste uitslagen; he renenkelspel, halve finales: Ca sey (Aus.)Prinseloo (Z.-Afr.) 6—3, 6-3, N. Singh (India)— Frietz (V.S.) 7—6, 7—5; finale CaseySingh 7—6, 61. Damesenkelspel, halve finales: Carmen Perea (Spanje)-rAnja Ybema 62, 63, Nerida Gre gory (Aus.)—Nancy Morgan! (Aus.) 64, 64; finale: Grego-| ryPerea 36, 76, 65, opge geven door Perea wegens kramp. In Rotterdam zijn zaterdag de fi nales gespeeld van het interna tionale jeugd-tennistoernooi, dei „Holland Week". Bij de oudste! meisjes (t/m 18 jaar) was da overwinning voor Ingrid de Jon-] ge, bij de jongens Huub van; De belangrijkste uitslagen zijn, mels-1 jes t/m 18 jaar: Ingrid de Jonge—: Sandra van der Helde 6—2, 6—3;] jongens t/m 18 jaar; 1. Van Doorne —Don —6, 6—3, 6—1; meisjes t/m' 16 Jaar: Nlenke KlngmaMarietta Bakker 8—6, 6—2; Jongi jaar: Brecht (W.-Dld. kei 7—5, 6—3; melsji Van Boec- t/m 14 jaarr ifvonne Schot- jongens t/mi Yvette den Bieman- 6—3. 4—6, T—d Jj 2—8. 6—1; meisjes t/m 12 jaar:! Plag—Schutte 64. 6—0; jongens t/m 12 jaar; Engelhorn (W.Dld.) - Weissenburger (W-Dld.) 6—0, 6—0. y !-CX^ v. j .;V; -V V,"-' V TIRIAC NIET TOT SPELEN IN STAAT MESTRA Roemenië is in de finale van de Europese zone A tegen Italië op uiterst spectaculaire wijze tenonder gegaan. Ge ruime tijd heeft het er naar uitgezien, dat Italië in Mestra het derde en beslissende punt cadeau zou krijgen, omdat de besnor de Ion Tiriac weigerde te spelen. De Roe meen die het de dag tevoren in het dub belspel zwaar te verduren had gehad, klaagde dat hij een aanval van nierstenen had gekregen en wilde zich laten vervan. gen door de Roemeense nummer drie O vies. Op verzoek van de Britse scheidsrechter De- rek Hardwick produceerde de Roemeense teamarts een diagnose, waaruit bleek dat Tiriac niet tot spelen in staat was. Twee Italiaanse doktoren, die de Roemeen daar na onderzochten, konden echter niets vin den. Hardwick kende Tiriac extra rust toe, door de wedstrijd een uur later te laten be ginnen. Ook toen stond de Roemeen echter no gniet op de baan. Hij verscheen pas vijf entwintig minuten later, uiterst bleek en onvast op de benen. Bij het wisselen van bamihelft gaf hij tweemaal over. Onder die omstandigheden kon hij Corrado Barazzuti geen partij bieden. Hij verloor met 6-3. 6-0, 6-0. Inspiratie Triac's ploeggenoot Ilie Nastase putte uit de tumultueuze toestand de inspiratie voor een uiterst kordaat optreden in het laatste enkelspel. Zevenduizend onthutste Italianen talianen zagen, hoe hun nationale kampioen Adria- no Panatta volkomen overspeeld werd: 6-0, 6-0, 7-5. Maar aan de uiteindelijke Roe meense nederlaag (2-3) veranderde dal niets. Want zaterdag hadden Panatta en' Bertolucci Nastase en Tiriac verslagen! met 6-4, 8-6, 6-8, 4-6, 6-2. Italië zal in de in ternationale halve finales uitkomen tegmij Zuid-Afrika. Tom Okker heeft John Newcombe dit jaar voor de tweede maal verslagen. Hij ver sloeg Newcombe zaterdagavond met 7-6 in het Amerikaanse stedentoernooi in Hous ton. In de finale van het toernooi om de Couph Galea in Vichy heeft Tsjecho Slowakije eed] voorsprong genomen van 2-0 tegen Spanje.'] Slozil won met 6-4, 6-2, 6-1 van Cabeza ed Schmid versloeg Soler: 0-6 6-4, 6-0, 11-9.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 14