Niki huda reed wagen tot wrak maar bleef ongedeerd „Verplichte" sherry voor Sjeng Hendrikx Ingekort circuit was in voordeel Hartog Goede dag voor trainer Van Dijk Mike Hailwood brak op Niirburgring beide benen Monty Buitenzorg won derby in recordtijd MAANDAG 5 AUGUSTUS 1974 A 5 NüRBURGRING - De En- F gelsman Mike Hailwood heeft gasteren tijdens de Grote Prijs van West- Duitsland beide benen ge- j broken toen bij in de voor- f laatste ronde van deze j wedstrijd voor formule 1 j wagens met zijn McLaren j I uit de bocht vloog en tegen de vangrails sloeg. Hail- wood, die beklemd tussen de brokstukken, kon pas na afloop van de wed strijd uit zijn benarde po sitie worden bevrijd. Ook voor de Oostenrijker Niki Lauda verliep de strijd weinig succesvol. Reeds na i twee kilometer raakte de Ferrari van de Oostenrij ker de Tyrrel Ford van Jody Sdheckter- Spinnend ging de Ferrari de bocht i uit, Lauda kon het wrak ongedeerd verlaten. "O ten waarin Reggazoni de 14 ron den aflegde betekent ook een record voor de Niirburgring. Het derde record wer gevestigd door het publiek, dat met 200.000 man naar de race was gekomen Ronnie Peterson kon met moeite de Belg Ickx van een vierde plaats houden. Halverwege de race werd hij door de Belg in gehaald, maar de Zweed wist toch nog met eentiende seconde verschil voor de Belg binnen te komen. Denis Hul me gaf het publiek stof om over te praten. Na rijn bot sing met Fittipaldi snelde hij te rug naar de pits om te starten in de reservewagen van zijn stal. Na enkele ronden werd hij gediskwalificeerd, omdat hij in een andere auto reed, dan die waarin hij gestart was. De uitslag van de grote prijs van Weet-Dultsland 1. Clay Rcgazzori 319.7 km. De wedstrijd leverde een overwin ning op voor- de Zwitser Clay Regazoni met welk resultaat hij Emerson Fittipaldi van de eerste plaats verdrong in de strijd om het wereldkampioen schap. Na het vallen van de startvlag wegerde de wagen van Fittipaldi weg te rijden. Even later startte hij nog wel. Niki Lauda ontkwam, de resten van zijn wagen zijn de trieste overblijfselen na zijn crash (Zwl.) met Ferrari, onden) In 1.41.35.0 186.825 km/U), 2 Jody Schcckler (ZAf) met Tyrrell Ford 1.42.27.2, 3. Carlos Reuteman (Arg.) met Brabham 1 42.58.3 4. Ronnie Peterson (Zwe.) met Lotus 1.42.59.2., 5. Jacky tckx (Bel.) met Lotus 1.43.10.0. 6. Tony Price (GO) met Shadow 1.43.53.1.. 7. Hans-Joa- (WD1.) met March maar moest even later toch met motorstoring de strijd staken. Reggazoni had direkt na de start de kop genomen, gevolgd door Jody Scheckter. Het moeilijke circuit scheen hem geen enkel probleem te geven en halverwe ge de race had hijeen voor sprong van 45 seconde opge- - bouwd op Scheckter. De snelste ronde werd echter ge reden door Scheckter. Hij legde het 2.8 kilometer lange circuit af in 7 minuten en 1.1 secon den, wat neerkomt op een ge middelde snelheid van 190.7 km per uur. Hij verbeterde hierdoor het ronderecord, dat op naam stond van de Argentijn Carlos Pace, met drietiende se conde. De 1 uur en 41,35 minu- 1.44.33.7 Jarl lYra.t met Shadow 1.46.00.4 9. Gra ham Hl'! <GB> met Loda 1.45 00.' 10. Hen-I Pescarolo (Fra.) n BRM 1.45 52 7. Stand Wereldkampioenschap na elf i Rega: OLDEBROEK Het slot nummer van de internatio nale wegraces te Olde- broek was het hoogtepunt. Wil Hartog, eerder voor 20.000 toeschouwers al de snelste op zijn 350-cc Ya maha, won ook de strijd van de halve liters. Hartog had echter het geluk op zijn hand. Door het geweld van de internationalen in de voor gaande races had wedstrijdlei der Theo Bult moeten besluiten de laatste twee wedstrijden met een-derde in te korten. De halve liters reden daardoor slechts twaalf ronden en dat was in het voordeel van Hartog. De Neder lander startte traditiegetrouw weer razendsnel en Mühlbach, Nelson en George gingen in de achtervolging. Mühlbach fun geerde even als scherm voor de aanstormende Britten, maar moest tenslotte Nelson en Geor ge laten gaan. Nelson naderde Hartog het eerst, maar moest wegens een gebroken krukas de jacht staken. George nam de achtervolging over, kwam ronde na ronde dichterbij en zou bij de normale afstand van 18 ron den zonder twijfel aan het wiel van Hartog zijn gekomen. Het ingekorte parkoers zorgde er voor dat Hartog ongrijpbaar bleef. De 125-cc. verloor al snel aan spanning doordat de Brid- Zevende plaats van Jo Lammers HYVINKAEAE In Hyvinkaeae hebben de Belg Harry Everts en de Rus Gennady Molsejev gisteren ieder een manche ge wonnen In de Grote prijs van Finland 250 cc, meetellend voor het wereldkampioenschap mo torcross. Jo Lammers werd in de eerste manche twaalfde en in de twee de eindigde hij als zevende. Lammers reed op een Bultaco. In de stand om het wereldkam pioenschap bezet Moisejev de eerste positie met 141 punten voor Everts met 122 en de Tsjech Falta met 121 punten. gestones van Van Kessel en Valster naar de pits terug moesten. Kneubühler behaalde daardoor een gemakkelijke overwinning. Bij de bromfietsen prolongeerde de Westduitser Rietberger zijn succes van As sen; voor cle te slecht vertrok ken Jan Bruins bleef hij onbe reikbaar. 37; Duizend merenrallye JYVAESKYLAE - De Fin Mik kola en de Engelsman Daven port hebben de Finse autorallye van de duizend meren met een Ford Escort gewonnen. De 1260 kilometer lange rit, die meetelt voor het wereldkampioenschap rallyerijden eindigde zondag In Jyvaeskylae midden in Finland. Ook de tweede plaats werd op geëist door een Fins-Engels duo. De uitslag: 1. Hannu Mikkola- John Davenport (Fin-Eng) Ford Escort 11.502 punten. 2. Maeki- nen-Liddon (Fin-Eng) Ford Es- maeki (Fin) Fiat 124 11.632 pt. cort 11.533 pt.; Een ererondje van de w (Van onze paardesportmede werker) WASSENAAR Monty Buitenzorg, in honden van Sjeng Hcndrikx, heeft de vijftigste derby der dravers voor zo'n tienduizend toeschou wers op Duindigt gewonnen. In de eindstrijd over 2500 meter bleef hij Manza Buitenzorg met Wim Duivenvoorden, Micky met Jan Wa genaar en Marjon Hess met Guus Knijnenburg voor. Deze vier paarden Hepen alle vier onder het koersrecord van Hen ri Buitenzorg van 1969 met een kiilometertljd van 1.22,8. Monty Buitenzorg liet de tijd van 1.20.9 op de klokken vastleggen. Na de start namen Monty Buiten zorg, Micky, Marco IJmuiden de leiding. In de laatste ronde, nadat Micky even aan de leiding was geweest ging Sjeng Hen drikx met Monty Buitenzorg het tempo bepalen en nam de lei ding voor Micky, Marco IJmui den. Manza Buitenzorg, Makore Du Bois en Marjon Hess. De laatste bocht kwam Marjon Hess erg sterk af, maar kon op zeer gering verities naast Mlcky niet verder komen dan de vier de plaats. Het slotgevecht tus sen de twee Buitenzorg-produk- ten, Monty en Manza, werd makkelijk door de eerste ge wonnen. Monty had zich zonder een foutje ditmaal uitstekend gedragen, Sjeng Hendrikx: ,,Ik had de stok meegenomen op de sulky. Maar van Monty is be kend dat als ik hem een klapje geef een aansporing om harder te gaan. dat hij 't er bij wil laten zitten. Ik heb geluk kig de hengst geen enkele aan sporing behoeven te geven"- Voor de jonge Duindigt-trainer Wim van Dalen is de derby erg verdrietig verlopen. De pi keur was enorm zenuwachtig. Hij had voor zijn paard Marco van Echten een hoop regen no dig, want dan wus zijn ster op het best. Maar de regen kwam een half uur later op Duindigt en bovendien sprong Marco van Echten weg aan de Mart en was de derby voor Wim van Dalen achter de rug. Fokker Snetselaar, die enige jaren geleden zijn stoeterij Buitenzorg verkocht aan de heer Nas in Bemmel, komt weer terug In de drafsport. Zijn eerste nieuwe prod'ukit is reeds geboren. De paarden uit zijn ni'-uwe stoeterij krijgen de achternaam mee van Van Baarlo. Pieper Van Baarlo is de eerste en wellicht wint deze Pieper over drie jaar da derby. Want een ding is zeker, de Gebroeders Snetselaar weten wat fokken is. (Van onze paardesportmede- werker) WASSENAAR Rond de dra versderby was zowel zaterdag als zondagmiddag een aantrek kelijk programma. Zaterdag- Nationale titel van Gert Demoed HALLE Op het circuit de Kap- penbulten te Halle in de Achter hoek Is de Arnhemmer Gert De moed Nederlands kampioen mo torcross 125 cc senioren gewor den. De 18-jarige Demoed won zelf de eerste manche van 28 minuten plus twee ronden en werd ach ter zijn, voor Halle nog enige ri vaal, Gerard Rond tweede in de laatste manche. Tips koersen op Hilversum bEN HAAG Tips LePELAARPRIJS (1): 1. Lonp.shot, 2. Jolanda Schans en 3. Lutlna. kOERDOMPPRIJS: 1 Immer Treu, - -- - - 1 3. Hovl Lady. 'criterium der 3-iar1gen: Marco Cavaljos, 2. Monty van Hovl en 3. Mlentje p. lepelaarprijs (2): 1 Jolige Jan 2. Libertine en 3. Lorrelot. ibisprijs: 1, Kamo Quick. 2. Kolo- _nel t en 3. Kapitein Norton middag de klassieke rennen voor driejarige merries met een prijzengeld, van 13.350.-, met een eersfe prijs voor de winnaar van 8.290,-. Ina Schwarzkachel, de 31-jarige vrouw in het renzadel, heeft op Duindigt nu eenmaal de faam dat zij het over de lange af stand uitstekend met een paard kan vinden en ook zaterdag heeft ze het met Frederique over de 2500 meter weer waar gemaakt. In de eindstrijd bleef goede dag voor trainer Wim van Dijk, want zowel Fanny Bal als Frederique zijn bij hem in training. Darling Caroline met Henk van der Kraats kwam als derde over de eindstreep. Eige naar Bep v.d. Touw heeft met zijn paarden ook weinig geluk. Zaterdag was hij met Ronald dicht bij de overwinning, maar nu kwam Jamberdeen plotseling opdagen en werd hij weer twee de. Twee pikeurs werden tijdens hun ererondje voor het publiek zon dagmiddag uitgefloten. Dat was Duindigt-trainer Buck Leeman met Joke die zeer fraai de Van Nie Stal op Maatprijs won (4500 gulden). De dag tevoren was hij met Joke nergens op Duindigt en vandaar van het publiek het afkeurende fluiten. Jan de Leeuw, die met Answer de Englebert-Prijs won kreeg ook de fluiters op zijn hand. Zijn zoon Cees zou in deze koers met zorg uit de koers gereden heb ben. om vader vr je doortocht te geven. Het draverijcomité had niets gezien. Henri was weggesprongen, verklaarde Wagenaar door Belito Cees de Leeuw. Jan Wagenaar speelde na de strijd eigen rechter en dat zag het comóté wel, hetgeen de man uit Otterlo op een boete van 250 gulden kwam te staan.-| (Van onze paardesportmede- werker) WASSENAAR Wat een tevreden mensen gisterenmiddag na de vijftigste draversderby op Duin digt. Niet alleen Sjeng Hendrikx, de vriendelijke man uit Limburg, was na de overwinning met Mon ty Buitenzorg in topstemming, ook eigenaars Rieka en Maup Ca- ransa beleefden ondanks de twee de plaats van Manza Buitenzorg een onvergetelijke dag. Ook Bep van der Touw liet vrienden en be kenden er flink van drinken in de sociëteit, omdat zijn Marjon Hess uit een onmogelijke positie als eerste merrie over de eindstreep kwam en hij met z'n vierde plaats achter bet trio hengsten Monty- dan tevreden was. Rieka Caransa Manza Buitenzorg en Micky meer en paardenhandelaar en fokker Bep van der Touw maakten al een afspraakje voor hun twee paarden. Als de boy van de Ca ransa's zijn werk gaat doen in de fokkerij, dan mag de kleine Mar jon een bezoekie aan deze klasse- hengst brengen. Sjeng Hendrikx was al erg vroeg op Duindigt. Hij was eerst met Monty Bui tenzorg in het „voorwerk" gestart en dronk op een gezellig samenzijn in de Duimdigt-Soos een flesje bier. De man die twee jaar geleden met Karin had gewon nen was niet erg gespannen: „Zenuwach tig ben je natuur! jk altijd, dat moet je voor elke koers zijn, anders is je instel ling niet goed. Maar zoals twee jaar gele den met Karin het geval was. dat ik geen oog dicht kon doen. daar heb ik nu geen last van. Met Karin was ik dé favoriet en was de druk erg groot. In deze derbv kunnen vele paarden het doen. Ik ben niet teleurgesteld als ik met Monty ge koot word ais de hengst maar niet weg springt in de eerste bocht door zijn on- gunsiig startnummer". Monty Buitenzorg won de derby, de vele Limburgse supporters namen de 40-jarige Sjeng op de schouders. De vreugde was groot. Links en rechts kon Hendrikx de gelukwensen in ontvangst nemen. De man uit Mheer had de derbv weer gewonnen. De bijna 36 duizend gulden zijn voor hem en zijn broer René, omdat het paard in eigen bezit is. Na de koers was Sjeng, niet met een pilsje, want dat is zo gewoon maar met een sherry die hij in feite niet eens lekker vindt aan het woord: „Het is enorm meegevallen. Ik was er echt bang voor. Monty wil weieens een foutje ma ken. Het paard is nu eenmaal te veel hengst. Ik kon het in het laatste stuk zelf met Monty regelen. Jan Wagenaar wilde met Micky het tempo aan de kop bepa len, maar dat ging voor mijn paard niet hard genoeg. Ik ben toen het peloton aan gaan voeren en achteraf heb ik daar echt geen spijt van gehad". Monty Buitenzorg is als jaarling aange kocht door de gebroeders Hendrikx voor slechts 8750,-. Gisterm ddag bracht de hen.?^: z jn win./som op ruim 63 duizend gulden. Het is een fokprodukt van de ge- broeders Snetselaar uit Venlo Uit handen van de voorzitter van do Stichting Nederlandse Draf en Rensport de heer Pie< van Binsbergen mocht Sjeng Hendr kx 'n chronometer in ontvangst ne men. Twee jaar geleden kreeg hij na de derby-overwinning met Karin ook een chronometer, maar deze is volgens Sjeng nmiddels aan vervanging toe. Van de ei genaars vereniging De Drafsport kreeg hij een Friese klok. Zenuwachtig Moeder Rieka Caransa, dlo na ruim een jaar haar man weer eens mee kon krl|- gen naar haar grote hobby: paarden, was misschien wel do meest zenuwachtige vrouw op Duindigt. „Niet om het geld maar om dc eer". Maup had haar van de tribune in de so ciëteit afgestuurd, onder het motto: ik wil net stapelgek van haar worden". In een rustig hoekje keek Rieka naar de derby. Manza's tweede plaats leverde het vol gende commentaar op: „De hengst heeft best gelopen. Ik ben dik tevreden, het Is gelukkig weer achter de rug, het gaat om de eer, aan het geld denken we later. maar we hebben toch nog zestien mille gewonnen". Even later verkocht Maup - hij blijft elke minuut in de handel - voor 1750 gulden de merrie Karansa Rieka voor de fokkerij. Een paardje dat op de baan geen stuiver kon verdienen. De dertig flesjes duur vocht die barman Van der Meer koud had gezet in opdracht van Maup bleven in de ijskast. Een tweede plaats is mooi, maai telt niet mee. Links en rechts dronken do fans een borrel van het toch wel gelukki ge echtpaar. Sjeng Hendrikx was aan hef bier in een ander vertrek op Duindigt. Eenvoudig zoals altijd! Pikeur Wim Dui venvoorden kreeg van Maup Caransa voor zijn tweede pluats met Manza de toezegging dal hij ook een Friese klok krijgt. ..Lrg fijn voor Wimp.e", vertelf moeder Caransa. „Hij gaat ;n september trouwen. Het is een beste pikeur". Maup vermaakte zich aan de bar met enkele mcwie vrouwen. Moeder vindt het goed. Ik ben blij dat hij er bij is. De paarden .jn .a - oby. h.J gaat straks weer naar hét voetbal: AJAX. ARTHUR VAN RIJSWIJK

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13