Veel herrie in en rond Kortenhoef Jenny Turrafl dook zestien seconden onder wereldrecord Doping schandaal in Duitsland Henk Elzerman: enige Hagenaar in zwemequipe voor ..Wenen" JAN JANSEN KWAAD OP ORGANISATIE MAANDAG 5 AUGUSTUS 1974 A4 MISSION VIE JO De Australische zwemster Jenny Tur rall heeft tijdens internationale wedstrijden in Mission Viejo (Caiifornië) haar eigen wereldrecord op de 1500 me ter vrije slag verbeterd van 16.43.40 tot 16 minuten 39.28 seconden. De vorige toptijd van de 14-jarige recordprodu- cente dateert van 13 juli. De tussentijden van Jenny Turrall op de 400 en 800 meter waren 4.30.92 en 8.59.84. Dit laatste is ruim zeven seconden sneller dan het Nederlands record van Jose Damen op de 800 meter vrije slag. De Australische zwom de laatste 100 meter in 1.04.23, de eerste in 1.07.16. Toen lag Shirley Babashoff ove rigens nog aan kop, rij het voor de enige en laaihste keer. De Ame rikaanse werd uiteindelijk twee de in 17.05.53. Ter vergelijking: Het Nederlands record 1500 meter vrije slag he ren staat op naam van Ton van Klooster met 16.28.5. De limiet om uitgezonden te worden naar de Europese kampioenschappen in Wenen bedroeg dit jaar 16.32.0. Vorige week in Utrecht werd Henk Elzerman Neder lands kampioen met een tijd van 16.31.10. De veertienjarige Australische wereldrecordhoudster op de 800 en 1500 meter Jenny Turrall zorgde eerder ook al voor een ne Ha 507 verrassing bij de internationale (Austr.) 5.07.37. wedstrijden in Mission Vieja (Caiifornië). Op de 200 meter vrije slag versloeg zij in de uit stekende tijd van 2.05.62 de Amerkaanse specialiste op deze afstand Shirley Babashoff. Deze finishte in 2.07.12. De tweede Amerikaanse Maryam Graham finishte als derde in 2.09.20. 50 meter wisselslag heren: 1. Bruce Dickson 4.39.00; 2. Steve Furnlss 4.40.76. lames, 1500 meter vrije slag: 1. Jen ny Turrall (Aus.) 16.39. 28 (wereld record); 2. Shirley Babashoff (VS) 17.05.53 3. Sally Lockyer (Aus.) 17.06.06. verlge uitslagen: •0 meter schoolslag dames: 1. Laura Slerlng 1.17.1; 2. Allison, Grant 1.17.3. i0 meter schoolslag heren: 1, John Hencken 1.06.8; 2. Rick Hofstetter vrije (VS) !00 meti (VS) 2.42.01; slag: 1. Shirley Ba. 2. Sue Hlnderakei Dawn Srady (VS) 2.45.7! 3. Dian (Aus.) vrije slag: 1. Mike Currlngton (VS) 53 35 2. Joe Bot tom (VS) 53.87 (53.19 In serle). 1500 meter vrije slag: 1. Tim Shaw (VS) 15.53.74 2. Bruce Dickson (VS) 16..19,27; 3. Rick Demont (VS) 16.22.43. 200 meter rugslag: 1. John Naber (VS) 2.05.01; 2. Bruce Hardcastle (VS) 2.07.83. 200 meter schoolslag: 1. John Henc ken (VS) 2.26.35; 2. Rick Hofstetter (VS) 2.30.31. Ben ten Tije was weer sne' (van onze sportredactie) Den Haag De Haagse wielren- Den Haag De Haagse wielren ner Ben ten Tije, die gisteren in Nijmegen aan een omrfum voor sprinters deelnam, heeft zich tijdens die wedstrijden bijzon der onderscheiden. Tijdens de sprintwedstrijden, die tussen drie van de vier deelnemende sprinters gingen, bezette Ten Tije twee keer de tweede plaats, terwijl hij ook één keer eerste werd. Een tijdrace over 200 meter met vliegende start bezorgde Ben ten Tije een ge deelde eerste plaats met L. Veldt toen voor beide renners een tijd van 12.2 sec. werd afge drukt. Derde werd de nationale sprintkampfoen R. Lankruis (Rotterdam) met 12.4 sec. en 4. G. Slot (Alkmaar) met 12.8 sec. De totaal-uitslag van de wed strijd werd: 1. R. Lankruis met 6 punten, 2. B«n ten Tije 6,5 pnt., 3. L. Veldt (8,5 pnt.) en 4. G. Slot (13 pnt.). Tijdens de wielerwedstrijden in het Goffertstadion in Nijmegen heeft de Belg Theo Verschueren verder een wedstrijd bij de profstayers gewonnen. Ver schueren, achter gangmaker Koch, won de eerste manche en eindigde in de tweede op de derde positie. Wereldkampioen Cees Stam raakte in de eerste manche los van de rol en moest genoegen nemen met een vijfde plaats. In de tweede nam hij re vanche. Met een voorsprong van ruim 80 meter bleef hij de Belgen Deloof en Verschueren voor. In het eindklassement is Stam derde geworden. Bij de amateurstayers, die 22 ki lometer moesten afleggen, zege vierde Gaby Minneboo. Martin Venix werd tweede. Bij de ama teursprinters won kampioen Rini Langkruis. FRANKFORT De Westduitse wielerbond heeft besloten zijn In schrijving van 'n tandem voor de wereldkampioenschappen wiel rennen op de baan te Montreal terug te nemen. De Duitse bond kwam tot die beslissing omdat tandemkampioen Rainer Erdmann positief had gereageerd op het dopingonderzoek dat werd gehouden tijdens de Duitse baankampioenschappen. Erdmann was niet de enige die bij de dopingtest door de mand viel, hetzelfde overkwam wegrenner Hans Kuhn en sprinter Friedhelm Klenner. De drie renners werden met ingang van 3 augustus voor een maand geschorst. Erdmann. die samen met Dieter Berkmann op de tandem kampioen werd, is zijn titel ontnomen. Ten opzichte van Berkmann moest de bond hetzelfde doen. Erdmann (derde op de sprint) werd neit als I Klenner (tweede) ook op dit onderdeel uit de uitslag verwijderd. DEN HAAG In de zwemploeg, die Nederland zal ver tegenwoordigen op de Europese kampioenschappen in Wenen is de vijftienjarige Henk Elzerman als enige Hagenaar opgenomen. Hij verdiende zijn uitzending precies zoals bondscoach Bert Sitters het voor ogen zag: tijdens de all-in finales van de nationale kam pioenschappen, die nu al weer meer dan een week ge leden in het Utrechtse stadion Den Hommel zijn ge houden. Henk Elzerman won de all-in 1500 meter vrije slag in de tijd van 16 minuten en 31.10 seconde. Samen met Ronald Woutering (16.31-17) bleef hij net binnen de voor Wenen gestelde eis van 16.32.00. Het was, op maandag 22 juli, in Utrecht dan ook een adem benemende strijd tussen bei de zwemtieners (ook Woute ring is 15), Niet alleen tegen elkaar, maar tevens tegen de ongenaakbare, voor ieder een zichtbare, aan- en uit- floepende lampjes van de Gatsometer. In de finale 1500 meter voor jongens onder 16 jaar was Henk Elzerman met grote achterstand op Ronald Wou tering tweede geworden. El zerman had toen echter alle pech van de wereld: te laat in het bad wegens verkeers opstoppingen; een gemist eerste keerpunt en grote geestelijke druk van te vo- ren. Hnk zelf: ,,Ik wilde naast Ronald blijven, maar dat ging niet. Ik kreeg wat pijn in m'n arm en omdat ik achter lag, ging ik dat steeds meer voelen. Toen ik verder achter kwam, heb ik er iets minder aan gedaan". Na de race werd Henk door trainer Louis Vol opgevan gen. Vol meende, dat de tweede kans, op maandag bij de all-in finale, door HenK gegrepen moest worden. ,.Ik zag het zelf echter niet meer zitten", vertelt Henk Elzer man nu. Op maandag ver trok hij zonder schema: ,.Ik moest nergens anders op let ten dan op Ronald. Ik wilde nog even wegspringen. Dat deed ik niet. want ik dacht dat wanheer hij weer naast me zou komen, ik voor niets uitgelopen zou zijn. Alles moest op de laatste 100 me ter beslist worden. Ik hoorde het fluitje voor die laatste twee banen niet en miste ook het bordje met de nog te zwemmen banen op het laat ste keerpunt. Toen Ronald echter tempo ging verhogen, deed ik het ook maar" Sportief Zo werd Henk Elzerman kam pioen. In de race was het verschil op de 100 meter keerpunten tussen de zwem mer van ZIAN/Vitesse en de zwemmer van Zee- macht/Noordkop nergens meer dan 0,58 seconden. Op het 1400 meter-keerpunt tik ten zij zelfs slechts driedui- zehdste seconde na elkaar aan. Henk: „Ik was wel eer ste. maar vond het behalen van de limiet belangrijker. Ronald was erg sportief. Hij r "x 1 - In. Den Hommel werd Henk Elzerman ook all-in kam pioen op de 200 en 400 meter vrije slag. De tijden lagen echter boven die van da kampioenen uit het Olympi sche jaar 1972 (Roger van Hamburg en Ton van Kloos ter). Henk zegt daarvan: „Die jon gens waren toen veel ouder. Als ik tegen de twintig ben moeten ze nog maar eens naar mijn tijden op de korte re afstanden kijken. Andere zwemmers op de 1500 meter, Steve Holland of Europees jeugdkampioen Parinov uit Rusland, zijn ook nog niet zo oud. Ik heb wel eens horen zeggen, dat een lange-af- standzwemmer op hogere leeftijd een goede sprinter Op de Europese ranglijst staan Elzerman en Woutering vrij hoog. In ieder geval bij de beste acht en een finale plaats in Wenen behoort niet tot de onmogelijkheden. „Ik hoop er in ieder geval wel op. Als ik de finale niet haal, maar toch een goede tijd maak, ben ik ook tevreden". De tien medailles, die Sitters zich ten doel gesteld heeft, vindt Henk Elzerman wel wat erg optimistisch. „Enith Brigitha wint in ieder geval iets. Yolanda Aggenbach en José Damen misschien, maar dat maakt samen geen tien", zegt Henk. Hij voegt daar met een lachje aan toe: .,Of bij de heren zou iemand voor een uitschieter moeten zorgen". Bekend De naam Elzerman is in de zwemsport verre van onbe kend. Bert, Hans en Josien gingen Henk voor in verte genwoordigende ploegen. Van de doktersdiensten van pa Elzerman wordt door de Nederlandse zwemwereld ook vaak gebruik gemaakt. Henk: „Dat we kinderen van een arts zijn is toevallig. We krijgen niets extra's of zo. De rest van de familie Is nu op vakantie In Frankrijk en ik eet bij m'n oma. Daar krijg ik hetzelfde als thuis. Alleen neem ik af en toe een bruistablet Supradine. Dat zijn vitaminepilletjes, maar die kan iedereen bij de dro gist kopen". Als Henk uit Wenen terugkomt gaat hij naar de vierde klas atheneum van de scholenge meenschap Hugo de Groot. Op 18 september hoopt hij zijn zestiende verjaardag te vieren. Dèt hij naar Wenen zou gaan stond voor hem aan het begin van dit jaar de limieten werden toen be kend helemaal niet vast. Jan Schouten, de andere trainer bij ZIAN/Vitesse, zag het volgens Henk echter wel zitten. Henk Elzerman bleef rustig doortrainen. Hij bleef scha ven aan de tijd van 17.15 die hij aan het begin van dit jaar op de „zwemmijl" zwom. Hij trainde voorname lijk in het water. Er was geen conditietraining en er werd erg weinig met gewich ten gewerkt. Henk: „Ik heb tenslotte de limiet gehaald en dat is het belangrijkste. Of het nu met of zonder ge wichten is". ROEL PRAAT KORTENHOEF De ronde van Kortenhoef voor beroeps- wielrenners is een criterium geworden, waarover nog lang zal worden nagepraat. Niet alleen omdat de in eerste instantie tot winnaar uitgeroepen Harm Ottenbros naar de vierde plaats werd gedeklasseerd de Belg Peelman werd nu triomfator maar vooral omdat Luclen van Impe niet mocht starten. De Belg, die in het bezit was van een door SBB-coördinatOr Jan Janssen getekend con tract werd door organisator Pos als niet welkom be schouwd. Geurt Pos, al jarenlang een al even gewaardeerd als omstreden organisator, wiens opvattingen niet door iedereen worden ge deeld: „Het is de schuld van Jan Janssen, dat deze affaire is ontstaan. Hij heeft zich niet aaD de afspraken gehouden. Alleen met het aantrekken van Mare de Meijer heeft hij goed gehan deld. Afgesproken was dat hij voorts voor ons zou proberen te contracteren de Belgen Ver- beeck. Martens en Van Sprin- gel. Die mannen hadden toege zegd te zullen komen. Later bleek dat zij niet vrij waren. Janssen heeft ons toen gebeld en gevraagd of Swerts en Oca- na konden rijden. Ocana interes seerde ons niet maar Swerts was akkoord. Wij zouden hem als kampioen van België 1750 gulden startgeld betalen. Jans sen heeft ons toen ook gevraagd of Van Impe voor 1000 gulden kon starten. Die wilden wij ech ter niet aan de start hebben. Hoe de verlangens van de organi satie van de Ronde van Korten hoef ook waren, het einde van Roger het liedje was. dat Swerts niet verscheen Van Impe kwam opdraven met een door Jan Janssen getekend contract van 1000 gulden. De heer Pos vond het vervelend vooral ook omdat Van Impe 250 km. had gereden om in Korten hoef te komen. „Daarom wilde ik hem 250 gulden betalen. Als hij goed zou rijden zou ik het bedrag nog een beet je verhogen. Van Impe wilde echter niet. Als hij zou starten zou zijn manager Piel ervan uitgaan dat hij 1000 gulden had gevangen met het gevolg dat hij over dat bedrag 15 pro cent commissie moest betalen. Er zou derhalve te weinig over blijven". Jan Janssen, de SBB-coördinator, die vorig jaar ook diverse pro blemen heeft gekend, met het afsluiten van contracten voor profs, was erg boos. Na ontkend te hebben dat Van Impe een door hem getekend contract zou kunnen hebben gehad, riep hij uit: ,.De hele toestand hangt mij zwaar de keel uit. Er is al- i KortenhoefHarm Ottenbros gaat als winnaar over de streep, omdat hij door Kuiper naar voren zou zijn geduwd. lijd gedonder. Er is getelefo neerd met de heer Pos. Aanvan kelijk wilde hij Van Impe heb ben. Die man verandert echter nm de twee dagen van renners- veld. Uiteindelijk heeft hij ge zegd Van Impe niet te willen hebben en ik heb vrijdag ochtend een dag voor de wedstrijd de manager Piel en Verhelst gebeld om dat mede ie delen. Als Van Impe dan toch komt, kan ik er niets aan doen. Toen manager Van Buggenhout nog leefde was dat allemaal niet mogelijk. Maar goed. Ik heb er eigenlijk genoeg Wat ik allemaal niet Sluit ik een contract van 1300 gulden voor Karstens af voor Steenwijk. Dat vindt meneer niet genoeg. Het gevolg is dat hij in Steenwijk niet wenste te rijden". Jan Janssen is boos. Begrijpelijk, want ook voor de Ronde van Kamerik en Valkenswaard wordt hij weer geconfronteerd met problemen. Ocana die voor beide criteria is aangetrokken, wil van zijn contract af omdat hij elders meer kan verdienen. Janssen weer: „Ik ga er niet mee akkoord. Hij heeft gete kend en zal rijden". En alsof alle ellende voor de or ganisatie van Kortenhoef niet compleet was, werd ook de wed strijd nog een probleem. Na een werkelijk prachtige koers over 110 km. waarin snel werd gere den en regelmatig tal van groepjes zich van de hoofd macht afscheidden, werd de sprint een chaos. Harm Otten bros die in eerste instantie de snellere Bas Hordijk had opge sloten en op de laatste 10 me ter zijn vier vluchtmakkers Peelman, Allen, Hordijk en Kui per terugwees zou in die laatste fase „Kuipertje" als springplank hebben gebruikt. En hoewel hij al uitgebreid was gehuldigd, werd een later door de Be'g Peelman ingediend pro test alsnog toegewezen. Hoewel slechts één jurylid de voor de heer Haxe ingevallen Jaap Klip iets zou hebben gezien, werd zonder meer aangenomen dat Ottenbros zich oniuist had ge dragen. Peelman werd derValve tot w'nnaar verklaard. Reden voor 0'*enhros om op zrn beurt weer (e protesteren, zodat de betrokken commissie van de KNWU weer iets te doen heeft. PETER VAN PUTTEN

Leidse Courant | 1974 | | pagina 12