Willy Kreuz: „Ik die onzekerheid kwijt" Debuut De Zoete eindigt in een knieblessure Schoenmaker was weer op schot FC Hen Haag laat op het laatst triomf „los": 1-1 Wolkbreuk van oefenpartijen „Amateurs": geen geld, niet spelen Korevaar vlug uitgeschakeld Niet zo MAANDAG 5 AUGUSTUS 1974 A2 NIJMEGEN De kersverse Nijmeegse amateur-hoofdklas ser Quick is in grote moeilijkheden geraakt doordat zes spelers het bestuur hebben laten weten niet meer in aan merking te willen komen voor het eerste elftal. Hun motief is dat het bestuur geen vergoedingen wil uitkeren. De zes spelers (Theo Wijsman, doelman Rob Engels, Ruud Mo lenaar, Theo Reubsaet, Eddy van der Neut en Johan Ver geer) zijn door het bestuur uit de A-selectie verwijderd. Hoe wel de voorzitter van de afde ling voetbal van Quick Nijme gen de actie van de zes spelers aanvankelijk zag als een opwel ling, is hij zich nu wel bewust van de ernst van de situatie. Toch zit er voor „de zes" geen betaling dn. Het bestuur blijft daar fel tegen gekant. „Ook al zouden we het willen, dan kun nen we het niet", aldus voorzit ter W. Burgers. Quick stelt een gezonde vereni ging boven alles. Dat is de spe lers, die eind vorig seizoen meer dan honderd gulden per wedstrijd vroegen, per brief meegedeeld. De meeste van de zes spelers zijn wel bereid in een lager elftal van Quick te gaan spelen. Voor trainer Wim Blokland wordt het nu moeilijk waardige vervangers te vinden voor de zes vaste eerste-elftal- spelers. Nibbixwoud De vriendschappelijke ont moeting tussen AZ'67 en Queens Park Ran gers uit Londen is zaterdagavond in Nibbix woud weinig vriendschappelijk geweest. Voor 3000 toeschouwers Lieten de Noordhollanders zich „gek" maken door de voortdurend pra tende Britten en daar lag de basis voor een te hard duel, waarbij van Alkmaarse kant Mol over de schreef ging. Van de Britten lie ten Francis en Abbott zich te veel gaan en zij werden door de Volendamse scheidsrech ter Jan Keizer uit het veld gestuurd, waar door Queens Park Rangers bijna dertig mi nuten met negen man moest spelen. In het laatste half uur veranderde de stand van 2-2 echter niet meer. Nygaard (40e) en Kist (47e) scoorden voor AZ'67, Givens maakte in die 44e en 58e minuut de doelpunten voor Queens Park Rangers. Een door internatio nal Dowles genomen strafschop werd ge keerd door doelman Vooys. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Trainer Rinus Loof heeft het reserve-team van FC Den Haag voor de eerste maal opgeroepen voor een oefenwedstrijd. Dit gebeurde zaterdag in een uitwed strijd tegen de zaterdag eersteklasser GVVV in Veenen- rkerRockanjee n -ETAOIN daal- Het c-team behaalde een overwinning van 2—1. Een hogere score zat er niet in omdat legiokansenongeb ru kti omdat legio kansen ongebruikt werden gelaten. De Zuiderpar- kers konden het eerst juichen Jong Den Haag de overwinning, want een voorzet van Martin Toet werd door Kees Storm met een doeltreffende kopbal afge rond: 21. omdat Dick van der Wulp voor In dit duel liep Piet de Zoets bin- een voorsprong zorgde van 1—0. nen- het kwartier een kn eblessu- Nog voor rust liet Geurt van re op en moest zodosnde de Veenendaal de gelijkmaker re- strijd staken. De Gouwenaar gistreren: 1—1. Toch greep Fred Schoonderwoerd mocht Westduitse clubs eisten te veel Hamburg De tweede Bundesliga in West-Duits- land is in de plaats geko men van de vijf Regional- liga's. Zaterdag werden de eerste wedstrijden in die tweede Bundesliga ge speeld en miljoenen West- duitsers zaten voor het tv-scherm om er beelden van op te vangen maar er kwam niets. Omdat de tv-maatschappijen vonden dat de clubs een te hoge vergoeding eisten voor uitzending weigerden zij uit te zenden. De clubs in de eerste Bundesliga wil den 3,6 miljoen Mark heb- be, die uit de tweede Bun desliga 2 miljoen. voor rust zijn kunnen tonen, la ter verscheen René Vreeswijk in het veld. De oud-BTC'er stel de niet teleur, mede door de reeds opgedane ervaring in het seniorenvoetbal van de Haagse Voetbal Bond. Rotterdam Feyenoord kocht een spits, Willy Kreuz, om dat men van mening bleef, dat Lex Schoenmaker voor die plaats niet de juiste man is. Na de rust van de zaterdag tegen de Engelse eerste ddvisieploeg Chelsea gespeelde oefenwedstrijd verving Schoenmaker de geblesseerd ge raakte trap tegen been Van Hanegem. En zie, Kreuz scoorde niet, Schoenmaker tweemaal waarvan een keer uit een strafschop. Op punten had Schoenmaker derhalve gewonnen maar zowel trainer Wiel Coerver als Willy Kreuz zelf droegen verzachtende omstandigheden aan. Coerver: „Vergeet niet dat Kreuz bij Sparta het vorige seizoen niet in de spits heeft gespeeld." Kreuz, verre van zoekend naar excuses maar wel reëel pra tend: „Ik voel me nog onwen nig. Ik word wel goed opgevan gen maar het publiek verwacht te veel van me. Dit was de pre sentatie van de ploeg in De Kuip en ik speelde onder druk. Als spits wordt van je verwacht dat je scoort. Voor de wedstrijd kwamen er mensen naar me too die zeiden: Willy, je drukt er toch wel een paar in." Ik heb in de voorgaande oefenwedstrijden negenmaal gescoord, al waren daar doelpunten bij tegen ama teurclubs. Als ik er eerst maar een maak voel ik mezelf pas ze ker." Will Kreuz demonstreerde zijn on zekerheid, die hij ongetwijfeld zal overwinnen want hij kan scoren, bij een schone k ans vlak voor de rust. Hij kwam recht voor het doel van Philips, aarzelde „de bal kwam voor mijn niet zo sterke linkerbeen" scoren, bij een sdhone kans en schoof het leer door naar Kristensen wiens schot via de handen van doelman naast vloog. Daarentegen bewoog Lex Schoen maker zich als een onvervalste vedette. Hij draaide, zwenkte, passeerde, schoot een straf schop keihard in en joeg met een daverend schot Philips nog maals naar het net. De activi teit van Kreuz verbleekte zien derogen door het zelfbewuste optreden van Schoenmaker, die in de zwakke tweede helft speel de. Voor de rust had Feyenoord me nigmaal „smulwerk" getoond. Snelle, zuivere combinaties, af wisselend kort en lang, dwongen Chelsea tot verdedigen. Overi gens speelden de Engelsen het voetbal dat de ploegen op het vasteland plegen te laten zien. Niet constant op de aanval spe len zoals het in Engeland be taamt het publiek „neemt" behoudend voetbal niet maar trachtend de nederlaag te ontlo pen of zo klein mogelijk te hou den. Feyenoord verdiepte zich zo in het voor de kijkers aan trekkelijke „vlechtwerk" dat het vergat te scoren. Coerver: „Die sterke eerste helft hadden we met doelpunten moeten be kronen. Misschien is deze wed strijd tegen een gerenommeerde tegenstander iets te vroeg geko men. We trainen pas een week, Chelsea al langer- Toch lagen we conditioneel niet achter". Adem voldoende, inderdaad, maar geen afmakend werk. Zonder Wim Jansen „ik ben vier dagen ziek geweest en voel me zo slap als een vaatdoek" en zonder Rijsbergen (nog steeds last van de blessure die Gerd MUller hem in de finale in München bezorgde) maar met Schneider en John Steen Olsen lend publiek kon wegdragen, vormde Feyenoord óók een ge- Alleen het ontbreken van treffers, heel dat de waardering van het hoewel Ressel en Kristensen chauvinistische 35.000 man tel- kansen kregen maar misten of WILLY KREUZ: „Als ik er eerst maar een maak" op Philips strandden,' brak de ploeg op. Net toen het na de rust vervelend dreigde te wor den, doelpuntte Ressel na een razendsnelle combinatie met Kristensen. De strafschop van Schoenmaker volgde Harris maakte hands, Theo de Jong (later vervangen door de prille Van Til) appelleerde en scheids rechter Van Gemert reageerde prompt en met zijn ziedend schot maakte Schoenmaker het drietal voor Feyenoord vol. Chelsea, dat voor de rust twee maal in buitenspelpositie had gescoord, daarmee het lakonie- ke optreden van de centrale verdediging (Van Daele-Raml- jak) afbluffend, strafte de non chalance later af met een tref fer van Ktmber nadat rechts achter Loake ongehinderd naar voren was gekomen om de voorzet af te leveren. Nietteïnin toonde de aanhang zich tevreden omdat in de eerste helft soms magistraal werd gespeeld en in de tweede toch de doel punten vielen. Moeilijke keuze voor CoerveT tussen Kreuz en Schoenmaker? Coerver: „We hebben nog bijna vier weken om alles en iedereen te testen". Tevreden was ook het bestuur van de Stichting Bevordering Volksgezondheid ten bate waar van het duel was gespeeld. Feyenoords praeses Leo van Zandvliet kon, symbolisch, ten minste een ton aanbieden. Chel sea deed ter plekke afstand van het honorarium voor dit duel, waardoor de woorden van voor zitter Thompson een dubbele be tekenis kregen: „We hebben voor niets gespeeld maar we schamen ons niet om van dit sterke Feyenoord te hebben ver loren". HERMAN VAN BERGEM (van onze sportredactie) Eindhoven - De van te voren tevoorziene moeilijkheid openbaarde zich bij FC Den Haag gisteren in Eind hoven. De voorhoede miste de kracht van een speciale spits en die handicap weegt zwaar. De voor een derde keer geteste Tscheu- la Ling bleef onder de maat en werd na de rust dan ook uitgewisseld. Be halve dit te verwachten probleem deed zich nog een vervelende kwestie voor. Verdediger Joop Ko revaar moest na een kwar tier voetballen het veld verlaten met een blessure aan de achillespees. Mana ger Eddie Hartmann: „Het Is nog moeilijk vast te stel len hoe ernstig het alle maal is". Joop Korevaar zelf: „Ik heb zelf goede hoop dat het meevalt". Pe ter Landers verving hem behoorlijk. Eindhoven was in de eerste helft een pittige tegenstander. Maar iets anders werd er ook niet verwacht want de ploeg bezit ervaring voldoende in de perso nen van Miel Pijs, Lambert Kreekels en ex-PSV'er Senders. Zij hielden het spel goed strak en slaagden er in voor de rust de score op 0-0 te houden. Al was Ding een keer dicht bij een •treffer en treuzelde De Geer in vrije positie veel te lang met schieten. FC Den Haag trok het initiatief na de rust naar zich toe. En Eindhoven kwam in de verdrukking. Martien Jol, die als 9pits opereerde, braoht deze ommekeer in de stand tot uit drukking. Hij behoefde na goed voorbereidend werk van Perazic (die een voldoende haalde) slechts de inzet af te ronden. Trainer Boskov: „Toch kan Pe razic nog beter. De naweeën van zijn plotseling vertrek wer ken nog door. Dat komt wel in orde". Dat Perazic niettemin blijft voldoen is hoopgevend. Manager Hartmann: „Temeer, omdat hij bij de spelers goed overkomt. Dat is ook erg be langrijk". De kans om de triomf veilig te stellen heeft FC Den Haag in eigen hand ge- braoht. Bres, De Geer en Jol faalden op momenten, dat het op schieten aankwam. Twee mi nuten voor het einde kwam FC Den Haag nog in moeilijkheden. Een misverstand in de verdedi ging leidde tot een goede actie van Kreekels, die als bekroning daarvan zijn handen in de hoog te mocht steken: 1-1. Een alles zins verdiende uitslag, die ech ter geen reden tot optimisme bij FC Den Haag waarborgt. De opstelling van FC Den Haag was: Thie, Ouwehand (ausput- zer), De Caluwe, Van Vliet en Korevaar, voor wie Lander la ter inviel (in de verdediging) en Kila, Perazic en Jol (in het middenveld) en De Geer, Ling (Bres) en Swanenburg (Berc- kenkamp in de voorhoede. Voetbaljeugd tweede plaats GJOVIK Het Nederlands jeugd- elftal (spelers tot achttien Jaar) heeft zaterdag het vierlan- dentoernooi te Gjövik afgesloten met een gelijkspel van 11 te gen Noorwegen. De Noren kregen de meeste kan sen, maar in de 25e minuut nam Nederland toch een voor sprong door Hendriks, die alle medewerking kreeg van de Noorse doelman Olsen. Twaalf minuten na rust maakte Risan- ger gelijk. De wedstrijd Denemarken—Polen eindigde ook in 1—1. Eindstand i het t HGB loop van Maurik: twee van de zes Den Haag Met een wolkbreuk van ©efenpartijen bereiden de clubs in het betaalde voetbal zich voor op de aanstaande competitie, deels tegen ama- teurploegen, deels ook tegen ge renommeerde (meest Engelse) teams. De resultaten van het af gelopen weekeinde: Haarlem won zaterdagavond van de Engelse eerste dlvisieploeg Arsenal met 3-0. Pot opende al na vijf minuten de score, maar pas in de laatste zeven minuten zagen de 5000 toeschouwers de Haarlemmers verder uitlopen door doelpunten van Van den Berg en Boszhard. Heerenveen heeft zaterdag voor 600 toeschouwers de vriend schappelijke wedstrijd in en te gen Hoogeveen met 4-1 gewon nen. Ooft en Golyanin scoorden voor de rust voor de Fr ezen. Boersma zorgde voor 2-1. Go lyanin maakte in de tweede helft nog twee doelpunten voor Heerenveen. Gisteren .oefende Heerenveen in Steenwijk tegen de gelijknamige club en won •met moeite met 3-2. Doelpunten Van Wensveen, Wierts en Ooft. Roda JC heeft pas na de rust de amateurs van Heer, die door Jobses de eerste helft afsloten met een voorsprong van 1-0, kunnen verslaan. Witajens, Bish en Dijkstra (uit een strafschop) zorgden voor de eindstand 3-1. Er waren 1500 toeschouwers, In Leiden won FC Utrecht giste ren met 6-1 van de amateurver eniging Lugdunum. De doelpun ten voor de Utrechters kwamen op naam van Cabo (2), Van Meiurik (2), Wilschut en Van Oosterop. Voor de Leidenaars scoorde De Wit. In Venlo verloor FC VW met 3-1 van de Engelse eerste divisie- cluh Leicester City. Bij de rust had Leicester reeds een voor sprong van 3-0. Door Earle, Weller en B'rchenall. Het doel punt van de thuisclub kwam van Jovanovic. Er waren 4.000 bezoekers. Wageningen heeft zaterdagavond op eigen veld van FC VI aard in- gen met 4-1 gewonnen na de ruststand 3-0. Voor Wageningen scoorden Groenen (2), Ooms en Menting. Het Vlaardingse doel punt kwam op naam van Don. NAC en Bolton Wanderers hebben zaterdag voor 1500 toeschouwers gelijkgespeeld. Bolton nam door Byrom, zes minuten na de rust, een voorsprong. Van Rooy maakte ruim een kwartier voor het einde gelijk. Amateurclub De Baronie versloeg FC Dordrecht met 1-0. Vlieks scoorde tien minuten na de rust. PSV is gisteravond in Helmond tegen de Bundes 'gaclub VFL Bochum niet verder gekomen dan 0-0. Er waren 5.000 toe schouwers. In Arnhem won eredivisieclub Sparta van de eerste divisieclub Vitesse met 2-1. Voor Sparta scoorde Wim Meutstege twee maal, voor de Arnhemmers Van Door een doelpunt van Willy Bro- kamp, een kwartier voor tijd, heeft MW gisteren met 1-0 van Cercle Brugge gewonnen. Er waren 2000 toeschouwers. In Heel oefende Fortuna SC tegen de amateurclub Wilhelmina '08. Fortuna won met 6-2. Bloten- berg, Prauszer (ieder twee keer), Erkens en Aben scoorden voor Fortuna, Kneetkens en Stijnen voor de amateurs. Er waren 1600 toeschouwers. FC Amsterdam vers'oeg gisteren de Belgische eerste divis.eclub Beringen. Doelpunten FC Am sterdam: Jansen (2) en v.d. Merkt. de eredivisie gepromo veerde Excelsior heeft gister avond in en tegen Volendam verloren met 3-0. De doelpunten van de Volendammers werden gemaakt door Billy Bond, Jack Hoogland en Jan Karsten. Er waren 1500 toeschouwers. i met 2—1, Wim Meutstege maakte beide doelpunte

Leidse Courant | 1974 | | pagina 10