en veeteelt verwacht Scherpe daling van inkomens landbouw, tuinbouw ijmaker Voormalige bankrover doodt man TURKEN BESCHIETEN WAARNEMERS Y.N. Luchtverkeer Zestienhoven naar Schiphol en Valkenburg Chelseafans molesteren Rotterdammer MELKBUSSEN ZEE RIN TREK verdien 'n echte £cld6c SomcMit Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) 0,38 per mm. Telefoontjes 3,50 Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week ƒ2,49; kwartaal ƒ32,21; Jaar 125,25 - Losse nummers: 45 cent DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Zondag Ned. II begint om 20.45 uur de zevendelige tv-serie „Een razende stilte". Vanavond Ned. I om 21.10 „De wrekers" en op Ned. II om 20.21 uur Tommy Cooper. Zondag Ned. I de speelfilm „Ster ven" van Arthur Schnitzler om 21.20 uur. Op Ned. II om 21.35 uur deel vier van „De mens in wording". ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1974 DROOG MET ZON. Droog weer met zonnige perio den, vooral aan zee. Temp. rond 11 gr., maxima omstreeks 21 gr. Weinig wind. maar aan de kust morgenmiddag matige wind van Zee. Twee doden scheeps brand DELFZIJL (ANP) Op de Noordzee, 40 mijl ten noor den van Rotummerplaat, heeft het Zweedse motor schip Eos (191 ton) met brand in <fe machinekamer te kampen gekregen. Twaalf bemanningsleden zijn van boord gehaald. Er zijn twee doden. Het bran dende schip is later op sleeptouw genomen. LAPITHOS (UPI-AFP-AP) Turkst militaiten hebben vrijdag in het noor den van Cyprus patrouilles van de Verenigde Naties beschoten, terwijl Turkse, Griekse en Britse officieren op het VN-hoofdkwartier in Nicosia zich om de tafel schaarden om de bestandslinies vast te stellen ter uit voering van het In Geneëve bertikte akkoord. De besprekingen begonnen acht uur later dan was afgesproken en leidden niet tot overeenstemming. Gisteren braken vuurgeveschten uit ten westen van Kyrenia. Turkse infanteristen trokken onder dekking van tanks het dorp Agridhaki, ten zuidtn van Lapithos, binnen, waar al twee dagen felle strijd wordt gel- verd. Britse VN-militairen, die de Turkse opmars gadesloegen, ver klaarden dat zij door de Turken on der vuur waren genomen. Ze hadden het echter niet beantwoord. De militaire situatie ten westen van Kyrenia blijft verward. Volgens Grieks-Cypriotische zegslieden probe ren de Turken zich meesttr te ma ken van de plaats Larnac, op onge veer vijf kilometer ten zuidwesten van Lapithos gelegen.Zij ontmoeten daarbij tegenstand van de Grieks-Cy priotische nationale garde. Men is begonnen de Turkse Cyprioten dit tijdens de Turkse invasie in het voet balstadion van Limassol waren opge sloten naar schoolgebouwen in de stad over te brengen. Deze zijn inge richt om de ongeveer 1800 gevange nen ondak te bieden. Turkije is kennelijk niet van plan de onlangs veroverde havenstad Ky renia uit handen te geven. Premier Bulent Ecevit heeft verklaard dat Kyrenia ,voor altijd Turks" zal blij ven en Turkse experts zijn reeds be zig plannen op tfe stellen voor herstel en verbetering van de haven en de noordelijk kuststrook. Griekenland zal de overeenkomst van Geneëve opzeggen als Turkije zich niet aan de bepalingen van het staakt-het-vuren houdt, zo is gisteren in Athene bericht. Regeringsgunctlonarissen wieger- den commentaar te leveren op het radiobericht. Het hoofdkwariter van de Griekse strijdkrachten heeft on dertussen bekend gemaakt dat briga de generaal Dmitrios Ioannides, de commandant van de militaire politie, op zijn verzoek zes maanden verlof heeft gekregen. Ioannides zou de sterke man zijn geweest acher de militaire junta, die de vorige weej woensdag plaats heeft gemaakt voor premier Karamanlis. ROTTERDAM (ANP) In ver band met de reparatie van de landingsbaan op Zestienhoven zal het luchtverkeer de eerste twee weken van september wor den verplaatst naar Schiphol en Valkenburg. Op de dagelijkse vluchten van British Caledonian en de KLM van Schiphol naar Londen zullen de passagiers, die normaal van Zestienhoven ge bruik maakten, worden opgevan gen. De British Airfcrries, die behalve passagiers ook auto's vervoert, zal zijn vluchten ma ken naar en van Valkenburg. Het verkeer op de Rotterdamse luchthaven is als gevolg van de energiecrisis in de eerste zeven maanden van dit jaar met meer dan een kwart teruggelopen. In de eerste 29 weken van dit jaar daalde het oantui gie>* met 74.300. Registreerde de luchthaven in dezelfde periode vnn 1973 nog 267.524 luchtreizi gers, dit jaar waren het er niet meer dan 193.224, DEN HAAG (ANP) - Het landbouwschap heeft een zeer somber beeld opgehangen over de inkomensontwikkeling in land- tuin bouw en veehouderij. Voor het lopende jaar 1974/75 verwacht het landbouwschap een in komensdaling van 7 pet in de melkveehou derij en van 12 pet in de akkerbouw. Voor de tuinbouw zijn de verwachtingen als volgt: groenteteelt onder glas een daling van 35.000 in 1973 tot 20.000 in 1974; bloementeelt onder glas van 28.000 tot 15.000; groenteteelt open grond van f 27.000 tot f 25.000; bloembollenteelt van 26.000 tot 20 000 en boomteelt van 38.000 tot 34.000. Het landbouwschap meent dat de EEG-landbouwprijs 4 pet ho ger moet. Wat de champignonteelt betreft: de opbrengstver hogingen lijken de kostenverhogingen te compense ren, maar de daling van het arbeidsinkomen in 1973 wordt nog niet teniet gedaan door een even grote stijging in 1974. Op de weidebedrljven en op de gemengde bedrij ven zonder veel veredeling is in 1973/74 de reële achteruitgang van het arbeidsinkomen van de agrarische ondernemers enorm geweest. Er was niet alleen sprake van een nominale daling maar ook de invloed van de inflatie deed zich duchtig gelden. Aanzienlijk was met name de achteruit gang op de akkerbouwbedrijven in het zuidwestelijk zeekleigebied. In de groenteteelt onder glas steeg in 1973 het arbeidsinkomen, maar het daalde bij de bloementeelt onder glas en bij de bloembollenbe- drijven. De landbouwproblemen, zoals die gisterochtend door de landbouworganisaties met minister Boers- ma die de van vakantie terugkerende minister Van der Stee verving besproken zijn, zullen komende week in het kabinet besproken worden. Dit zijn met name regelingen op het vlak van de btw ten gunste van land- en tuinbouw, uitstel van belasting betaling, herziening van overheidsbeslissingen ten aanzien van de aardgasprijzen en een verbetering van de bestaande marktregelingen. De landbouwor ganisaties hebben aangedrongen op een spoedige inwilliging van enkele van deze zaken, maar minis ter Boersma kon niets beloven. Volgens minister Boersma moet er door de EEG eerder vergaderd worden over de situatie, die ook elders als kwel lend wordt ondervonden, dan in oktober. Intussen hebben overal te lande, behalve in Fries land, boeren en tuinders omvangrijk van hun boos heid blijk gegeven met allerlei verkeerontwrichten- de acties. Voor de tuinders stond Den Haag cen traal. Een uitvoerige reportage hierover is elders Op de Lange Vijverberg had een verhit debat plaats tussen gemo toriseerde politiemannen en tievoerende tuinders. Meer over de acties van de tuinders in Den Haag: elders in on sblad. in dit blad te lezen. Bij Dordrecht bezetten de boe ren drie uur lang de brug over de Oude Maa s zeer ten ongerieve van de automobilisten, onder wie veel vakantiegangers-met-haast. Het kwam hier en daar tot pittige woordenwisselingen. In Zoe- termeer maakte de intercity tussen Utrecht en Den Haag extra stops om mensen mee te nemen met het oog op de acties liever hun auto thuis hiel den. In Overijssel waren er met name acties in Al melo. Markelo en Oldenzaal. In Almelo wilde een chauffeur de actie ontgaan, reed zijn bestelwagen een twintig meter langs de spoorlijn, maar bleef vastzitten toen hij de rails over wilde steken. Een fiks treinoponthoud was het gevolg. De Zeeuws-Brabantse landbowmaatschappij zal op de grote bijeenkomst van boeren en tuinders in de veilinghallen van Utrecht op 19 augustus voorstel len dat de boeren en tuinders van die datum af hun belastingbetaling opschorten tot aan hun eis< is vuldaan. „Straf: kaal knippen BLADEL (ANP) Omdat zij speelden In zijn haverveld, heeft een boze boer in Bla- del (N.B.) donderdag en vrijdag samen met twee andere boe ren vijf jongetjes op gesloten en kaalge knipt. Toen de ouders hun kinderen (tussen 8 en 14 jaar oud) kaal zagen thuisko men, deden ze aan gifte bij de politie- Die heeft tegen de dader-s inmiddels pro- ces-verbaal opge maakt wegens mis handeling. Verpleegkundigen, dlo da8dworko1l|k van plan zijn In oen Jong en modern ziekenhuis te gaan werken mogen, wie dan ook van onzo afdeling perso neelszaken best uit bed bellon voor •en afspraak. Overdag ia natuurlijk ook prima. SHlara/itohuis ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse politie heeft gisteravond vier supporters van de Engelse voetbalclub Chelsea gearresteerd nadat deze in een restaurant op het Zuidplein In de Maasstad ernstige moeilijkheden hadden veroorzaakt. De. volgens de politie zwaar beschonken Britten, bekogelden in het restaurant andere bezoekers met drank en etenswaren en moles teerden vervolgens buiten een 69-jarige Rotterdammer zo ernstig, dat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Een legertje po litiemannen moest eraan te pas komen om de vier Britten in de kraag te grijpen en ze over te brengen naar het bureau. De Engel se voetbalsupporters waren gisterochtend in Hoek van Holland aan gekomen om hun club vanavond in het stadion Feyenoord aan te moedigen tijdens de vriendschappelijke wedstrijd Feyenoord—-Chel- Sjanghai, een Siamese kat met Frank McSweeny uit Roselle New Jersey VS als eigenaar, werd in Miami Beach uitgeroepen tot Amerika's mooiste poes. De trotse winnaar of winnares werd bij die gelegen heid opgeknapt met cape en kroon, die overi gens met veel waardigheid gedragen werden BUREN C*NP) De directie van dc coöperatieve fabriek van melkprodukcen „De Stich ting" in Burcu maakt zich ern- stsgo over de toenemen de- (üafatej van langs de weg staande melkbussen. De laat ste weken zijn er zeker al vijf tig bussen verdwenen. Soms met melk en al. Voor de betrokken boeren een flinke strop als men bedenkt dat een melkbus nog altijd 65 kost en een deksel 18. Het vermoeden bestaat dat de diefstal van de bussen het werk is van in de Betuwe ver blijvende vakantiegangers, die een melkbus als een aanden ken van het platteland be schouwen en deze dan ook graag in hun woning te pronk zetten. De bussen fungeren dan, al of niet in een opvallen de kleur geschilderd bijvoor beeld als paraplubak. EINDHOVEN (ANP) De voormalige bankrover, de 27-ja- rige J. L. uit Eindhoven heeft gisteravond de 31-jarige Evert Jan Kleuver uit Hoogland doodgeschoten. Na aan vankelijke vlucht kon hij later op de avond in Eindhoven aangehouden worden. Het wapen is eveneens gevonden. De schietpartij deed zich voor toen het slachtoffer samen met drie vrienden in de kamer van verdachte binnen drong. Het viertal wil de naar alle waarschijnlijkheid wraak nemen in verband met een slepende ruzie die was ontstaan tijdens een vakantie in Frankrijk. De verdachte is in het verleden onder meer veroordeeld voor een bankoverval in Eindhoven. Volgens de Eindhovense politie had de man nog steeds een ongezonde belangstelling voor banken. De schietpartij deed zich voor om ongeveer 20.15 uur. Jan L. bewoont enige kamers op de Kleine Berg vlakbij het centrum van Eindho ven. Het viertal drong de woning binnen en forceerde de deur van de kamer waarin verdachte zich bevond. Deze vuurde daarop met 'n vuistvuurwapen meer malen op de binnendringende mannen waar- b'i het slachtoffer in de hartstreek werd getroffen. Dit luxe uitgevoerde theeglas, gevat In een verzilverde voet, Is een van de ,blijmakers' die u kunt verdienen door het opgeven van 'n v kwartaal-abonnement. Stuur deze bon n zonder postzegel. na*< antwoordnummer 349. Leiden Stuur het theeglas naar: A*ret Woonplaats: LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1