RECLAME OP TV MOET AAN BANDEN Oproer Franse gevangenissen gelijktijdig m et actie cipiers Moord op Basje Ellmer opgelost i^eidócSouaatit Ehrlichman voor inbraak veroordeeld Wrijving tussen Oost-West over toegang Berlijn Bankroof levert buit van 1 min op In Rusland element 106 ontdekt Commissie Rengelink: DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 GESTRAND JACHT LEK GESLAGEN Van een onzer verslaggevers NOORDWIJK Het Engelse zeiljacht „Alyn", dat maandagnacht ten noorden van Noordwijk is ge strand is afgelopen nacht lek geslagen. Dat gebeur de bij een poging het jacht vlot te trekken. Daar voor waren ingezet reddingsboten uit Mijmuiden en Noordwijk. Vandaag zal worden bekeken of het 10 meter lange jacht over land kan worden vervoerd of dat het zal worden geboren. De Alyn is een uit 1938 stammende gaff ketch en eeat van de 40 oude zeilschepen, die deelnemen aan de old-gaffers Hei- neken-rally, die zondag ui tEngeland vertrok. Aan boord van het scheepje bevonden zich slechts twee bemanningsleden, schipper G. J. Borsboom en een Engelse journalist. Zij zijn tijdelijk ondergebracht op het politiebureau van Noordwijk. NICE(AFP) Twee ongewapende man nen hebben gisteren 1,8 miljoen francs (ongeveer een miljoen gulden) buitge maakt bij een overval op een filiaal van de 'Banque de Paris et des Pays-Bas' in Nice. De twee chic geklede mannen dienden zich aan bij ^de kluis en ver zochten een bankbediende eenvoudig de kluis open te maken. Vervolgens deden ze de bereidwillige bankbediende hand boeien aan en maakten ziich uit de voe ten met goudstukken en goudstaven ter waarde van een miljoen gulden. MOSKOU (DPA) - Kernfysici van het Russische centrum van atoomonderzoek in Doebna bij Moskou hebben verklaard het zwaarste tot dusver bekende ele ment te hebben ontdekt. DcNeider van het instituut, prof. Nikolai Bogoljoebow, zei in een vraaggesprek dat het zijn geleerden gelukt is het ele ment met atgomgetal 106 samen te stel len en aan te tonen. In de natuur komt dit element, dat nog geen naam heeft, niet voor. Het is ontstaan door beschie ting van loodatomen met ionen chroom- 54. (Van onze redactie radio en tv) HILVERSUM Programmamakers en regisseurs zul len de eersten moeten zijn, die dienen op te treden te gen sluikreclame op radio en televisie. Bij evenemen ten zullen de organisatoren ervan de NOS tijdig op de hoogte moeten stellen welke reclame in beeld kan ko men. Wanneer blijkt, dat voor een tv-uitzending andere reclame is aangebfacht dan geoorloofd zou de organisa tor deze op last van de NOS moeten verwijderen. Aldus een nog niet geopen baard rapport van de commis sie „Sluikreclame in Televisie Uitzendingen" onder leiding van oud-NOS-Programmacom- missaris J. W. Rengelink. Twee jaar geleden is een begin gemaakt met een onderzoek naar de steeds verdergaande op grond van alarmerende be richten van de heer Rengelink. Volgens zijn mening werden sommige sportevenementen „reclame-festivals". meer adverteerders zijn echter bereid geld te stoppen in slui kreclame, waartegen commis sie nu wil optreden. Het geval van een internatio naal reclamebureau dat bereid was een groot bedrag te beta len mits de wedstrijdleiding een aantal valse starts zou or- zo lang mogelijk in beeld te aniseren, om bij de start plaatsen aangebrachte reclame zo lang mogelijk in beeld te houden, gaat de commissie he lemaal te ver; Ook zou volgens het rapport een regeringsonderzoek moeten worden ingesteld naar de wijze waarop prijzen voor quiz-pro- gramma's beschikbaar worden gesteld. Politie kent overvaller van Geleen (Van een onzer verslaggevers) GELEEN De politie kent de identiteit van twee van de drie mannen die op 26 juli in Geleen bij een overval een man dood den en een ander zwaar ver wondden. Het zijn ZuMi-Moluk- kers - de 19-jarige Godlief B. uit Venlo en de 21-jarige E''s.t D. uit Eist. Zij zijn nog voortvluchtig. De drie mannen overvielen vorige week een uitzendbureau en gingen er met circa 400,van door. In Geleen hebben gisteren Zuid- Molukkers geprotesteerd tegen de „discriminerende" oproep van de politie naar de twee vei- dachte Zuidmolukkers uit te kij ken. Zij vrezen dat er op die manier nieuwe moeilijkheden ontstaan. Veronica eventueel naar Radio Luxemburg (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Radio Veronica on derzoekt de mogelijkheden om de uitzendingen voort te zetten via Radio Luxemburg. Juridische adviseurs werken mo menteel nog aan een bezwaar schrift tegen de beslissing van minister Van Doorn, de Vero nica Omroep Organisatie een zendmachtiging te onthouden. Vele gevangenen staan op het dak van ei Zuid-Frankrijk. Op het moment zijn gedeelte van de Franse gevangenissen. (Van onze correspondent) PARIJS De gevangenisoproe- ren in Frankrijk duren onver minderd voort. Op het eAIand Saint-Martin-de-Ré aan de Fran se westkust zijn 400 gevangenen aan het muiten geslagen, waar bij 2 doden en 15 gewonden vie len. Een van hen werd gedood tijdens onderlinge gevechten tussen de gevangenen, het twee de slachtoffer viel tijdens de aanval van de politie en de CRS. Tijdens het luchten had een der gevangenen kans gezien zich meester te maken van een sleu telbos van een der cipiers. Hij opende daarmee 173 cellen. De bewakers stonden machteloos, het enige wat zij konden doen was de politie waarschuwen. De muiterij duurde een uur. Alle werkplaatsen en cellen werden in brand gestoken, er is voor miljoenen schade aangericht. Van hun kant zijn ook de cipiers in aktie gekomen. Gisteren was bekend geworden dat de minis ter van Justitie er niet in ge slaagd was zijn collega van fi nanciën ervan te overtuigen dat de salarissen van de cipiers moesten worden opgetrokken aan die van de politie. De ci piers hebben weliswaar geen stakingsrecht en kunnen dus geen staking afkondigen, maar zij besloten tot een langzaam aan actie. In 90 procent van alle gevangenissen doen zii mi nimum dienst, dat wil zeggen: brengen eten en drinken rond, laten familieleden van de ge vangenen in de spreekkamers toe, maar de bewaking en de veiligheid laten zij over aan de politie. Ifi de Parijse Santé-ge- vangenis werd zelfs geen ontbijt toegediend. Tot dusver is maar weinig bekend geworden van het hervormings plan voor het gevangeniswezen dat de minister van just tie gis teren in de ministerraad heeft verdedigd. President Giscard d'Estaing heeft gezegd dat het hervormingsplan zal worden uit gevoerd, maar dat het moet ge beuren in rust en kalmte, en dat de regering niet zal wijken voor geweld. Hoofd van de recherche, kapitein J. P. Vellenga (l.) en adjudant Miedema van de recherche der Rijkspolitie hebben gisteren in een persconferentie nadere mededelingen gedaan over de moord op Basje Ellmer. DADER PLEEGDE AL EERDER AANRANDINGEN Vn een onzer verslaggevers TERSCHELLING De 18-jarige Arnold B. M. D. uit een kinderte huis n Enkhuizen heeft gisteren bekend de 8-jarige Basje Ellmer vorige week donderdag met een vismes te hebben vermoord. De da der was door de kinderrechter in het tehuis voor moeilijk opvoedba re jongens geplaatst en was al eerder met de politie in aanraking geweest wegens aanrandingen. Met een groep kinderen uit het te huis kampeerde hij op het eiland. Donderdagmiddag ging hij zoner begeleiding een eind wandelen in gezelwchap van zijn 16-jarige broer Alex en nog een andere jongen uit de groep. Toen het ging regenen bleven beide ande re jongens schuilen, maar Ar- nold liep door. In de buurt van het zwembad werd hij door in totaal 10 mensen gezien. Eerst ontmoette hij de 6-jarige Nelle- ke de Boer, die hij trachtte mee te lokken. Hij dreigde het meis je een pak slaag te geven als zij ging huilen, wat ze toch deed. Arnold liet daarop het meisje gaan. Vervolgens ging hij verstoppertje spelen met Basje Ellmer en Jan Bonne, die hij spelenderwijs mee nam het bos in. Daar werd het spelletje ernst en gebood hij beide jon gens de bovenkleding uit te dben. Daarop stak hij zonder reden Basje Ellmer neer- Zon der verder naarJan Bonne om te zien nam hij de bene en stak later het mes diep in het zand waardoor het afbrak. Bij navraag door de politie aan de hand va het eerste vage sig nalement kon de kampleiding niemand aanwjzen die de moord mogelik gepleegd kon hebben. Toe maandag een duidelijker signalement gegeven werd stel de de directie van het tehuis in Enkhuizen, waar de dader in middels weer was teruggekeerd, zaich alsnog in verbinding met de Terschellinger politie. Drie politiemannen haalden de jon en op en voelden hem aan de and. Hij bleef echter ontkenne. Zijn 16-jarige broer Alex werd eveneens verhoord en deze be kende zelfs op een gegeven ment Basje Ellmer vermgoord te hebben. Hij trok zijn bekentenis echter weer snel in. Drie van de tien getuigen ei 6-jarige Nelleke de Boer en Jan Bonne herkende Arnold echter. Burgemeester L. J. Hoogland van Terschelling zei gisteren veront waardigd: „Dit is eens r nooit weer" als reactie op het feit, dat kinderen van dit kali ber op het eiland kampeerden zonder dat de politie daar iets vna.wist en de kinderen boven dien zonder begeleiding op pad konden gaan. -S-W M Nederlands impeachment HEEL ZINVOL IS HET OM zorgvuldig na te gaan in hoeverre socia listische partijbesturen en afdelingen gaan proberen om in provin ciale en gemeentelijke bestuurscolleges gekozen PvdA-ers tot aftre- deen te dwingen, aJs hun doen of laten geïnterpreteerd wordt als strijdig met de oorspronkelijke of gewijzigde partijlijn. Wordt het dreigement (waartegen voor zoverre wij weten, het lande lijk PvdA-bestuur als zodanig nog nooit krachtig stelling genomen heeft) straks omgezet in praktische besluiten, dan moet met nog meer wantrouwen de poging van het kabinet-Den Uyl worden be groet om onze grondwet en kieswet zo te wijzigen, dat de kiezers bij Kamerverkiezingen onder bepaalde voorwaarden de formateur kunnen aanwijzen. Want wie garandeert, dat als deze formateur ook premier wordt en hij uit de PvdA-gelederen komt, de bestuurscolleges van de Partij van de Arbeid niet zullen proberen ook hem onder het wrakingsarti kel te brengen? Nederland krijgt dan zijn eigen vorm van „impeachment"; zelfs een Kamermeerderheid zou de socialistische premier geen verblijf op het Catshuis garanderen. De partij maakt dan de dienst uit. Waar gebeurde en gebeurt dat ook weer? Geen junta en toch ook geen greintje democratie! Partiële leerplicht OP 1 AUGUSTUS IS DE MAATREGEL van kracht geworden waar door 15-jarigen die geen voortgezet onderwijs volgen, onderworpen zijn aan de plicht om twee dagen per week vomend onderwijs te volgen. Werkgevers van hun kant zijn verplicht deze jongens en meisjes onbetaald verlof te geven. D emaatregel is geen uitvinding van het kabinet-Den Uyl; feitelijk werd de grondslag ervoor in 1970 door het kabinet-De Jong gelegd. Niettemin heeft het de zittende regering de nodige moeite gekost om de maatregel dit jaar odor te voeren. Want in feite Is niemand enthousiast. EE NGROOT PROBLEEM is dat de ideale vorm vair onderwijs voor deze groep van enkele tienduizenden jongeren nog steeds niet gevonden is. Verschillende jongens en meisjes gaan dan ook tegen heug en meug naar school, waarbij nog komt dat diverse werkgevers toch al weinig scheutig vanwege de kosten van het on langs vastgestelde minimumjeugdloon alleen in geval van nood vijf tien-jarigen in dienst fe nemen. D e werkgelgenheid voor jonge werknemers is dan ook in diverse brances niet fraai. Er mag niet gesteld worden dat het bedrijfsleven in zijn geheel ver zet tegen de partiële leerplicht voert; bij de werkgevers lopen de. meningen sterk uiteen, wat meestal het gevolg is van het al dan niet aanwezig zijn van de mogelijkheid om jongeren in een ploeg- stelsel op te vangen, zodat het bedrijf ondanks het feit dat z ernaar drie dagen per week aanwezig zijn, toch goed loopt. Bovenditn is voor zulke bedrijven de tijdelijke stimuleringspremie van 20 gulden per week welke de regering de werkgevers uitbetaalt." economisch een leuke tegemoetkoming.OMDAT IN FEITE GEEN der betrokken groepen enthousiast is, zal de overheid, als ze ko mende jaren de .artièle leerplci htverder wil uitbreiden, snel met overleg moeten beginnen om de op dit moment onopgeloste proble men te regelen. Daaronder bijvoorbeeld de vraag of er geen betere aansluitingsmoge lijkheden tot stand gebracht behoren te worden tussen het verplich te vormingsonderwijs en de bedrijfsopleidingen .waarvoor in menig geval de school die wat de kwaliteit van vorming en onderwijs be treft zich grotendeels nog waar moet maken. Weeroverzicht WASHINGTON. (Rtr/AP).- De voormalige topassistent van president Nixon voor binnenlandse aangelegenheden, John Ehrlichman, is gis teren veroordeeld tot een gevangenisstraf van 20 maanden tot v.jf jaar. Hij wais schuldig bevonden aan de inbraak in het kantoor van de psychiater van Daniel Ellsberg, de man die de Pentagon-Papers over de oorlog in Vietnam onthulde. John D. Ehrlichman, adviseur van president Nixon, die is ver oordeeld tot gevangenisstraf we gens zijn aandeel in de Water gate-affaire. Rechter Gesell verklaarde bij het uitspreken van het vonnis, dat veel strenger had kunnen uitval len, dat hij de „gunstige kan ten" van Ehrlichmans leven had laten meetellen. Ehrlich man verklaarde zich niet schul dig en tekende hoger beroep aan. Tot zolang blijft hij vrij op borgtocht. Zijn medebeklaagde Gordon Liddy werd veroordeeld tot een straf van 1 tot 3 jaar. jaar. Ehrlichman wacht nog een nieuw proces. In september moet hij terecht staan met de oud-staf chef van het Witte Huis Ha'de- man en oud-minister John Mit chell vanwege hun aandeel in de Watergate-affaire. Voor dit proces heeft het vrijgeven door het Witte Huis tot in het Hooggerechtshof gespeeld. In de banden die inmiddels zijn vrijgegeven ontbreekt een stuk van ruim vijf minuten uit een gesprek tussen Nixon, Halde- man en Ehrlichman van 17 april 1973, waarin zij spraken over een televisietoespraak over Watergate, en over het dreige ment van John Dean om alles te onthullen over de affaire. De plaatsvervangend perschef van het Witte Huis Warren heeft gisteren gesuggereerd dat president Nixon wellicht zal proberen de afzettingsprocedure zo snel mogelijk in de senaat te brengen, omdat dit hem de bes te kans biedt de zaak te overle ven. Momenteel zou nog meer dan een erde van de senaat op zijn hand zijn. Redt de tijger In Madurodam is een speciale ten toonstelling gewijd aan de tij ger. Dit gebeurt om de actie van het Wereldnatuurfonds „Redt de tijger" extra aandacht te be zorgen. Op de tentoonstelling kan men zich de toekomst la ten voorspellen door de hand- leeskund'ge en astroloog uit In- d'a, Rama Krishna. Mevrouw Rajmata Gaitri Devi, bestuurs lid van het WNF in India, heeft vandaag de expositie geopend. WASHINGTON (AP) De Ver enigde Staten hebben Oost- Duitsland laten weten dat de twee landen pas diplomatieke betrekkingen kunnen aanknopen wanneer de DDR geen moeilijk heden meer maakt rond de toe gangswegen tot West-Berlijn. De besprekingen met de Oostduit- se delegatie in Washington zijn afgebroken. De delegatie onder leiding van ambassadeur Her- bert Suss is echter in Washing ton gebleven in de hoop dat aan de incidenten rond het verkeer naar West-Berlijn spoedig een einde zal komen. Dinsdag werd echter een West- duitse functionaris van het bu reau voor milieubeheer in West- Berlijn op de toegangsweg naar deze stad tegengehouden door Oostduitse grenswachten. De functionaris, Norbert van Nie- ning, kreeg de opdracht om rechtsomkeert te maken. De Sovjet-Unie heeft West-Duits- land er van beschuldigd pogin gen aan te wenden de viermo- gendhedenstatuten van Berlijn te schenden door een bureau voor het milieubeheer te openen in West-Berlijn. De Russen hebben verklaard dat zij de Oostduitse maatregelen op de toegangswegen naar West- Berlijn. waarbij de toegang tot de sta<i wordt ontzegd aan per soneelsleden van het Westduitse bureau voor milieubeheer, volle dig steunen. zcmiQ =Trr*stI 19 temperaturen ton luchtdruk in millibaren c5Ï opklaringen bagel w-w warmtefront H hoge-dni<gebied jgf bewofcing sneeuw-r-r kou-front L lago-dni<getoed regen £2 onv«er windrichting verplaats» yachting DE BILT Me< westelijke wind wordt In het komende etmaal koele re lucht afkomstig uit noordelijker breedten vla de Britse eilanden naar onze omgeving gevoerd. Het front, dat de schelding vormt tussen deze lucht en warme lucht boven midden- en Zuid-Europa heeft zich geruime tijd boven Engeland en de Noordzee opgehouden. WEERRAPPORTEN i de loop van vandaag verplaatste het front zich van Engeland In zui doostelijke richting, In de ochtend lag het voor de Nederlandse kust en naar het zich laat aanzien zal he morgen Noord-Frankrijk en Mld- den-Dullsland hebben bereikt. In ons land veroorzaakte het front vandaag In de ochtend In het noordwesten en westen van het land hier en dear wat regen. Da neerslaghoeveelheden waren toen echter van weinig bete- De vooruitzichten voor zaterdag: En kele buien, later meer zon en enige daling van temperatuur. Weersvooruitzichten In cljfera voor terdag: aantal uren zon: 2 tot min temp: omstreeks 12 gradi max temp: omstreeks 19 graden. Helde Eindhoven Den Helder Luchth. Rtd. Twente Vllaslnjten Zd -Limburg Geneve Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg Madrid MI.AAG- A7PMLAAOR- CA7PMunchea regenbui onbew. 1. hew. 1. bcw, geheel droog etmaal: 60 Parlja Rome Spilt Stockholm Wenen Zurich t Mablaact LasPalmas New York TelAvlv Militairen gaan over twee weken naar Soedan (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Over twee weken zal een detachement Nederland se militairen vertrekken naar de Afrikaanse staat Soedan, om In het door droogte geteisterde gebied te helpen bij transport en distributie van voedsel. De ministeries van ontwikkelings samenwerking en defensie heb ben gisteren het licht voor de" actie op groen gezet. De uitzen ding zal vier miljoen gulden kosten, te betalen uit de ontwik kelingsgelden. Het detachement zal bestaan uit 70 man cn 18 drletons vrachtwa* gens. Majoor P. A. Helmholt heeft de leiding. De overbreiv ging zal geschieden met groU Hercules vrachtvliegtuigen vart een buitenlandse maatschappij. De militairen zullen voorlopig twee maanden in Soedan blij* ven. De Nederlandse militairen zullei werken rond Elfasher, in hei westen van het land. Volgenl een verkenningsmissie zijn dj wegen er door de regen vr(| moeilijk begaanbaar.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9