deEPlENE Begrotingen doorgelicht op werkloosheidseffect Grote overwinning i Ian Smith in Rhodesië i DE GRUYTER KRIMPT IN: 164 MAN VLOEIEN AF S HP Filmontwikkel centrales werken/ op volle toeren Huisarts duurder Democratie in Griekenland nog niet hersteld DENIEUWELINIE DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1974 DEN BOSCH (ANP) Als onderdeel van de herstructure ring van het winkelbedrijf Nederland van De Gruyter BV zal een inkrimping plaatsvinden van de stafdiensten in Den Bosch en van de landelijke verkoopleiding. Hierbij zijn ca. 150 personen betrokken, aldus de directie van De Gruyter, die deel uitmaakt van SHV Holdings. Met de vakorganisaties, t.w. de vertegenwoordigers van de De- com, is in principe stemming bereikt over een gellng voor het opvangen en een vertegenwoordiger van de directie. Deze commissie zal toezicht houden op de uitvoering van de regeling, aldus de mede- de'ing. de sociale gevolgen van de her- De nieuwe directie probeert met structurering. In deze regeling is eveneens voorzien dat moge lijkheden van overplaatsing naar andere afdelingen van de Gruyter en naar andere onder nemingen worden bestudeerd. Als resultaat van het overleg en als onderdeel van de overeenge komen regeling is een begelei dingscommissie ingesteld, be- deze maatregelen de zaak weer op een dusdanige basis te bren gen, dat de SHV niet zal hoeven te besluiten om er helemaal mee te stoppen, aldus de heer F. Gottmer, bestuurder van de NVV-bond Mercurius, die de si tuatie waarin de Gruyter (4000 werknemers) verkeert, „zorg wekkend" noemde. staande uit een vertegenwoordi- De directie wil volgens hem po- ger van de Decom, twee verte genwoordigers uit de gekozen leden van de ondernemingsraad DEN HAAG (ANP) De tarie ven, die huisartsen in rekening brengen aan hun particuliere patiënten, mogen met ingang van heden worden verhoogd met 1,25 voor een consult en 1,75 voor een visite. Door deze maatregel stijgen de hoogst toelaatbare consult- en visitetarieven in het algemeen tot 15,75 resp. 23,50, aldus een bekendmaking van het Mi nisterie van Economische Za ken. De toegestane tariefsverhoging is gebaseerd op de stijging van de vergelijkbare ambtelijke sala risschaal tot en met 1 juli 1974 en de toeneming van de prak- tijkkosten. Afkoopwaarde verzekering hoger DEN HAAG (ANP) Mensen die na 1 augustus een levensverze kering afsluiten, maar deze la ter willen afkopen, krijgen van de meeste verzekeringsmaat schappijen en groter bedrag te rug dan voorheen. Deze verho ging van de afkoopwaarde is het resultaat van overleg tussen de organisaties van verzeke raars in ons land. Tevens is per 1 januari 1975 wijzi ging gebracht in de provisierc- geling van de maatschappijen. Bepaald is, dat bij onnatuurlijk verval binnen vijf jaar na het afsluiten van de verzekering een jaarlijks afnemend percen tage van de afsluitprovisie moet worden terugbetaald. /olgens de Consumentenbond, die blij is met het besluit, draagt de verhoging bij tot een betere voorlichting aan het publiek. Omdat de verhoging ten koste gaat van de afsluitprovisie die de verzekeringsverkoper krijgt, zal deze wellicht een betere voorlichting geven, aldus de bond, die overigens van mening blijft dat meer dan nu financië le deskundigen moeten worden ingeschakeld bij de verkoop van levensverzekeringen. Boodschap paus voor missiezondag /ATIKAANSTAD (CIC) Ver nieuwing en verzoening, dat twee grote thema's van het H. Jaar 1975, zijn ook de thema's van de boodschap die paus Pau- lus gisteren aan de katholieken heeft gericht ter gelegenheid van wereldmissiedag, die ieder jaar op de derde zondag van ok tober gevierd wordt. )e paus wijst er in zijn bood schap op, dat „de vorming van den echt missionair besef geba seerd moet worden op een radi cale geestelijke vernieuwing. Voordat men het evangelie ver kondigt, moet men het eerst zelf beleven", let thema verzoening werkt de paus vooral uit in de zin var broederlijk delen. De mensheid is één groot gezin en het gaat niet aan, dat van leden van het zelfde gezin er sommigen in el lendige armoede leven, en ande ren in rijkdom. Buitenlands geld merikaanse dollar 2,58-2,68 ngelse pond 6,15-6,45 ■elgische fr (100) 6,63-6-93 uitse mark (100) 100,50-103,50 al. lire (10.000) 37,75-41,25 brtugese esc. (100) 9,80-11,00 knadese dollar 2,66-2,76 tanse fr. (100) 54.25-57,75 vitserse fr. (100) 87,75-90,75 kreedse kroon (100) 58.25-61,25 bc.rse kroon (100) 47,25-50.25 lense kroon (i 42,75-45,75 Istenr. sch. (100, 14,30-14,60 ^anse pes. (100) 4 52-4,84 fiekse drachme (100) 8,30-9,50 j pse mark 70,00-73,00 egosl. dina: (10r) 16,00-19,00 I gen de zaak te saneren, door aan de ene kant de kosten te drukken en door aan de andere kant de commerciële activitei ten (onder meer in de non-food sector) uit te breiden. Er zijn verschillende onderzoeken gaan de en aan het eind van het jaar valt waarschijnlijk de definitie ve beslissing over de toekomst van de Gruyter. Verschillende activiteiten van het hoofdkantoor zullen worden overgeheveld naar Makro, de zelfbedieningsgroothandel van de SHV. Makro kan ook een aantal mensen van de Gruyter overnemen. De vakbonden krijgen nog een lijst van de mensen die voor af vloeiing in aanmerking komen. In totaal gaat het om 164 man. Van hen hebben er 44 al ander werk gevonden, binnen het con cern of elders. Van de overige 120 kunnen er waarschijnlijk nog ongeveer 30 in concernver- band worden overgeplaatst. De bij de Gruyter bestaande af vloeiingsregeling is onlangs ver beterd. Elsevier neemt o.im. de werkloos heid bij de kop en constateert dat bijna een-derde van de 140.000 mensen - zonder-werk jonger is dan 25 jaar. Een van de oorzaken: er komen steeds meer jongeren met een diploma voor een kantoorbaan en daar is geen werk voor. Wel in een andere sector, maar de groep jongeren die eenvoudigweg wei gert een baan aan te nemen die ze „minder geschikt" acht, groeit sterk. De arbeidsbureaus zouden het begrip „passende arbeid" wat minder strak moe ten gaan interpreteren. Een onthullend artikel over de tv-actualiteitenrubrieken en hun reportages over de oorlog op Cyprus. Geen sprake van sa menwerking: de jaloezie en de bekende Nederlandse zuilenmen taliteit vierden hoogtij. Veel aandacht voor de grote items Nixon en Griekenland en de constatering dat de TH-Twenthe bij gebrek aan Nederlandse op zoek is naar studenten in Duits land. Accent-verslaggevers boorden in het zelfgenoegzame tandartsen- gilde. Ze pakten de telefoon in een poging om van hun gesimu leerde kiespijn afgeholpen te worden. Ook doken zij in de ho noraria. Voor een jaarinkomen van 300.000 tot 400.000 gulden draait een beetje tandarts zijn *3 Q) so hand niet om. Verder de eerste aflevering van de serie „Breng de Queen Elizabeth tot zinken", die werd opgebouwd uit een vermenging van feiten en fictie. En de feiten zijn, dat president Sadat door persoonlijk ingrijpen het plan van het Egyptische op perbevel om de Queen tijdens haar reis met 580 zeer gefortu neerde joden aan boord op weg naar de 25-jarige staat Israël te torpederen,- wist te voorkomen. Accent richt nu eens niet de schijnwerper op Nixon, maar op de man die de Watergate-lawine in beweging bracht: de hoofd agent van politie Paul Leeper, die de inbrekers arresteerde. Zijn leven blijkt in tegenstelling tot dat van honderden anderen, nauwelijks te zijn veranderd. De Haagse Post vraagt zich af, of Griekenland daadwerkelijk op weg is naar democratie nu de junta de macht heeft overgedra gen aan Caramanlis. Het blad haalt in dit verband herinnerin gen op aan Caramanlis' vroege re capriolen met de demooratie. Een gesprek met Amerika's vice- president Gerald Ford, die steeds meer kans gaat maken het roer van Nixon te moeten overnemen. Niet voor lang ove rigens. want hij laat duidelijk vastleggen, niet van plan te zijn zich in 1976 voor enig politiek ambt kandidaat te stellen. Overigens zou Ford als president nooit in het Witte Huis gesprek ken op de band opnemen. Voorspelling van een deskundige: hoogstwaarschijnlijk voor 1976 zal de gehele Noordzeevisserij aan banden zijn gelegd. Voor alle commerciële vissoorten zul len dan quoteringsregelingen van kracht zijn. Dit alles om te voorkomen, dat de Noordzee wordt leeggevist. Voor de door de oliecrisis al hard getroffen vissers een niet zo prettig voor uitzicht. Een uitgebreid Inter view tenslotte met Joop Landré, de man die van de Tros de grootste omroep maakte: „Macht vind ik griezelig, daar ben ik misschien teveel artiest voor. Ik respecteer ieders me ning en dat vind ik geen slap heid, helemaal niet. Je zou wel kunnen zeggen dat de Tros op mij lijkt." De Nieuwe Linie besteedt veel aandacht deze week aan de om wenteling in Griekenland en Portugal. In het eerste geval wordt nog eens ingegaan op de reden van het verdwijnen van het kolonelsregime. Een aantal factoren wordt genoemd dat het herstel van de democratie zou hebben bevorderd. Prof. dr. A. A. Haspels, hoofd van de universiteitskliniek voor ver loskunde en afdeling gynocolo- gie van het Academisch Zieken huis in Utrecht zet enkele grote vraagtekens achter de bewering van de Engelse professor Bavis dat er reeds enkele gezonde reageerbuisbaby's zouden zijn. Hij gaat in op de vele proble men,- medische maar ook ethi sche, die hieraan verbonden rijn. Ook de Groene komt tot de con clusie dat in Griekenland de mi litairen In feite blijven regeren. Paul Brill begint met enkele vervolgverhalen over de ge schiedenis van de olieboycot. Deze week een overzicht van hoe het allemaal is gegaan zon der nog in te gaan op de vele duistere zaken die achter de olieschermen zich hebben afge speeld. Daan Rond doet een boekje open over een Haags bejaardenschan daal waar bejaarden strijd voe ren tegen hun huisbaas, dc Her vormde Diaconie. Vele manipu laties met geld en huurcontrac ten toen de bejaardenwoninkjes gerenoveerd moesten worden. Ook de gemeente Den Haag zit via de gemeentelijke sociale dienst diep in de puree. Het onderwijs maakt een storm achtige tijd van vernieuwin gen door. Het is alleen jammer, aldus Loek Zonneveld dat de Pedagogische akademies niet vernieuwd zijn maar alleen leert wat vernieuwing is. Voor Vrij Nederland van deze week is het duidelijk dat de werkelijke democratie In Grie kenland nog lang niet hersteld is. Het land zal volgens dit weekblad nog een lange politie ke weg moeten gaan voordat het zover is. Verder beschrijft het blad de nog al dramatischp aanpassings moeilijkheden die Amerikaanse krijgsgevangenen in Vietnam thans thuis ondervinden. Vooral hun vrouwen vinden daarvan een grote terugslag. De jaren lange moeder-vaderrol die deze vrouwen noodgedwongen hebben moeten vervullen wreekt zich nu duidelijk op de verhouding met hun man, met alle gevolgen van dien. Een opgewekte analyse voor de Feijenoord fans tot slot heeft Vrij Nederland. Deze club start, aldus het blad, de nieuwe competitie, met drie punten voorsprong op zijn grote concur rent Ajax. Zij het dan een mo rele voorsprong. Altijd meege- gens. Maar de goeie oude Rinus zal er niet meer bij zijn- Of hij dit ooit zal overleven? Het Safaripark van Beekse Bergen in Hilvarenbeek verwacht d t /aar een recordaani boorten in dit wildpark. Op dit moment genieten al vele bezoekers vun de jonge dierei ■twee weken oude impala's. DEN HAAG (ANP) De foto- en filmafwerk- en ontwikkelcentrales worden op het ogenblik be dolven onder lawines kleurenfoto's en dia's van vakantiegangers. De drukte, die een paar weken geleden is begonnen, heeft nu volgens de foto- en filmbedrijven de top bereikt. On- der hoogspanning wordt gewerkt om de vele tienduizenden films die dagelijks binnenkomen te verwerken. Al vroeg in het seizoen is het wereldkampioen schap voetbal duidelijk van invloed geweest op het fotograferen. De ontwikkelcentrales hebban na de wedstrijden een hausse aan film- en fotomateriaal te verwerken gekregen. Niet alleen van Oranje-supporters die hun plaatjes in Duitsland schoten, maar ook van thuisblijvers, die wedstrijdbeelden van de te levisie wisten vast te leggen. Volgens de publiciteitsman van Agfa-Gevaert, J. van der Hoeven, hebben de vakantiegangers zich ditmaal nog meer dan vorige jaren uitge rust met foto- en filmapparatuur om hun va kantieherinneringen vast te leggen. Vooral bet smalfilmen is zeer sterk toegenomen. Voor de eerste keer heeft men bij Agfa-Gevaert moo ten besluiten voor het ontw.kkelen van de grote aantallen smalfilms over te gaan tot een da gelijkse continudienst. Aan de hand van het binnengekomen materiaal meent dit filmbedrijf de conclusie te kunnen trekken dat dit jaar meer vakantiegangers in Nederland zijn gebleven. Naast de vaste druk ke perioden na de terugkeer van grote groe pen vakantiegangers, zoals de bouwvakkers, geven ook belangrijke gebeurtenissen in bin nen- en buitenland de ontwikkelcentrales ex tra werk. "Aan de hand van de prints die hier uit de automaten komen zou iemand, die zes wekenlang zonder radio en televisie en andere communicatiemiddelen in de cendtrale opge sloten wordt volledig op de hoogte kunnen blijven van alles wat er buiten gebeurt, aldus van der Hoeven. Zo zijn er heel wat beelden van de laatste ontwikkelingen op Cyprus door de ontwikkelcentrales gelopen. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Een ambtelijke commissie licht thans alle begrotingen, die op prinsjesdag worden ingediend, door op de gevolgen voor de werkgelegenheid. Deze „interde partementale commissie voor de arbeidsmarkt" zal be grotingsposten, die vermoedelijk ongunstig uitwerken op de werkgelegenheid, zo aanpassen, dat de gevolgen wor den voorkomen zonder dat de principes van het kabinets beleid worden aangetast. oplevert. Daaronder valt ook de financiële overheidshulp voor bedrijven, die in tijdelijke moei lijkheden verkeren. De laatste tijd is hieraan al 75 miljoen gul den besteed van het 750-mil- joen-gulden programma hier voor van september 1973. Gehoopt wordt op een herhaling van dit programma. Bij het di rectoraat-generaal erkent men, dat de traditionele aanvullende werkgelegenheidsprogram ma's geen wezenlijke werkloos heidsbestrijding meer opleve ren. Structurele werkloosheid vergt nu eenmaal een structu rele aanpak. Als voorbereiding op een dergelij ke aanpak wordt thans een twee miljoen gulden kostend weten schappelijk onderzoek Ingesteld naar dc oorzaken van het werk loos blijven van mensen, die werkloos zijn. Er zijn ook plan nen voor een onderzoek naar de jeugdwerkloosheid. Momenteel zijn er 38.000 werkloze jongeren tot 25 jaar. De oorzaak ervan is onduidelijk, want er is vraag genoeg bij het bedrijfsleven. Volgens het directoraat heeft het onderwijsbeleid een belangrijke invloed op de situatie op de ar beidsmarkt. Het wordt er waan zinnig genoemd, dat tegenover een werkgelegenheid voor onge schoolde arbeid van 45 pet een aanbod van maar 8 pet staat en dat bij academ'sche beroepen tegenover een vraag van 4 pet een aanbod van 13 pet staat. „Misschien moet er een stuk de valuatie plaats vinden van de genoten opleiding en moeten op leiding en beroepskeuze worden losgekoppeld." Dit novum in het begrotingsbeleid geelt de bezorgdhe.d bij de re gering over de toenemende werkloosheid duidelijk aan, zo meent men bij het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond, dat heeft onthuld, dat het be sluit tot de doorlichting werd genomen toen was gebleken, dat met behoud van het beleid al ternatieven te bedenken waren, waardoor bestaande werkgele genheid kan worden veilig ge steld. Bij het directoraat-generaal voor de Arbeidsvoorziening heeft men zich tegenover „Dc Werk gever". het b'ad van het NCW verheugd getoond over deze nieuwe actie tegen werkloos heid. Daar vreest men, dat in februari 1975, de gebruikelijke topmaand, de werkloosheid wel eens het dubbele van die van de laatste jaren zal kunnen zijn. Wat tot dusver aan maatregelen tegen de werkloosheid werd gè- nomen, is wel belangrijk, zo vindt men bij deze instantie, maar absoluut onvoldoende. „Als alle registers van de be staande arbeidsvoorzienings maatregelen worden openge trokken, kan men toch niet meer dan 15 h 20.000 werklozen aan werk helpen en dat ts maar een heel klein deel van de 144.000 werklozen van dit mo ment", zo vindt men daar, Wat nu vooral nodig Is. aldus het directoraat-generaal, is het stui ten van de afbouw van de indu striële werkgelegenheid. Daar voor zijn klimaatverbeterende maatregelen nodig om investe ringen te bereiken, d'e een ver breding van de werkgelegenheid Nieuwe alcoholvrije drank (Van een onzer verslaggevers) Wassenaar Met ingang van 1 ok tober komt er in Nederland een nieuwe drank op dc markt, Bi- rell genaamd, een bijna alcohol vrije, calorie-arme drank. Het produkt heeft een alcoholpercen tage van 0,5 en volgens de wet mag daarom niet van alcohol vrij bier worden gesproken. Birell ontstond acht jftar geleden volgens een geheim recept van een Zwitserse brouwerij. Duits land. waar het produkt eind '73 op de markt kwam. heeft mo- mentee' een omzet van 10 mil- I joen flesjes. Volgens de fabrikant za' het nieu we produkt vooral in de Neder landse wegrestaurants een wel kome aanvulling van het drank assortiment zijn, vooral omdat Birell als bier zou smaken. Consumentenprijs 99 ct. Prem'er lan Smith van Rhodesië, wiens partij, het Rhodesisch Front bij de verkiezingen van dinsdag een grote overwinning behaald wuift naar aanhangers die hem na de zege bejubelden. SALISBURY (DPA) - De Rhodesische regeringsleider laij Smith en zijn Rhodesische front zullen ook de komendq vijf jaar in het parlement te Salisbury geen blanke oppo-. sltie hebben. Bij de dinsdag gehouden verkiezingen ver-» overden zij, evenals bij de vorige drie verkiezingen in do afgelopen 12 jaar, alle 50 voor blanken bestemde zetels. fn Frankrijk is gisteren een nieu we munt ter waarde van 50 fres uitgekomen. De munt, die van zilver is, heeft een middellijn van 41 mm en weegt 30 gram. De Rhodesische Partij die- dit maal voor het eerst de knns had de absolute heerschappij van de partij van Smith te bre ken. kwam er nergens aan te pas. Het stemmental van de op positie bleef in dc meeste geval len bij de traditionele 20 pel. Alleen in het kiesdistrict Midden- Salisbury, waar behalve du blanken ook Aziaten en kleurlin gen stemgerechtigd waren, werd de regeringspartij ernstig in gevaar gebracht. Met slechts een meerderheid van drie stem men won zij daar tenslotte de strijd. In totaal bedroeg het aantal stem gerechtigden 82.000, verspreid over 50 districten. De opkomst bedroeg ruim 90 pet. Tegelijk werden acht negers gekozen in het parlement dat In het geheel 60 zetels telt. Premier Smith heeft zijn doel bereikt. In de verkiezingscampagne had hij de toekomstige veiligheid van de 260.000 blanken afhankelijk ge steld van een gesloten politieke eenheid. Volgens hem zouden de vijanden van Rhodesië het ver lies van ook maar een zetel aan I de oppositie begroeten als het begin van het verval van het land. „Wij Rhodesiërs zijn nu j nog meer aaneengesloten dan ooit", verklaarde de eerste-mi- nlster toen de uitslag bekend was geworden. Plezierjacht overvaren een dode AMSTERDAM De 52-jarig« mevr. T. Vei-Bud uit Westzand (gemeente Zaanstad) Is gisteren vermoedelijk verdronken toen het plezierjacht vun de familie Vet op het Noordzeekanaal ter hoogte van de petroleumhaven in Amsterdam door een achter op komend Zwitsers 1200 tons tankschip werd overvaren. Mevr. Vet raakte te water. Haar twee zoons sprongen haor achterna en konden hnar drij vende houden tot vanaf de Juisf passerende sleepboot „Oos terdok" een reddingboei werd geworpen. Met behulp van dia boei werden mevrouw Vet en haar zoons aan boord van do sleepboot gebracht. Toen werd echter al gevreesd dat zij oir* het leven was gekomen, want de drenkeling gaf geen teken van leven meer en ook mond* op-mond-beademing baatte niet. In het Wilhelmlnn gasthuis werd vervolgens de dood geconsta teerd.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7