BOVAG REAGEERT FEL OP VW's OVERNAME VAN AUDI Luxere versie Alfa's Giulia Nieuwe middenklasser: Audi-50 Mazda koopt van General Motors WEGWIJS Nieuwe Citroën Onweer heeft te maken met zonnevlekken (Van een onzer verslaggeefsters) LEUSDEN - Op het bericht dat met ingang van 1 oktober Audi-import van Hart Nibbrig en Greeve te Sassenheim over zal gaan naar Pon's automo bielhandel te Leusden, heeft de BOVAG (Bond van automobiel-, garage- en aanverwante bedrij ven) nogal fel gereageerd. De VW-concerndirectie te Wolfsburg heeft deze fnaatregel sterk bevorderd en maakt voor HNG te Sassenheim een einde aan haar ruim 40 jaar durende relatie met het Duitse merk. In 1932 importeerde HNG de eerste DKW, x-oemruchte vooroorlogse voorloper van de latere Audi. De beslissing om Volkswagen en Audi onder één dak te bréngen komt voor insiders niet als een verras sing,/omdat Audi een 100% dochter van Volkswa gen is. Temeer niet omdat in andere Europese landen zoiets al is doorgevoerd en Pon enkele yveken geleden een bericht lanceerde, waaruit de conclusie kon worden getrokken dat in de toe komst "zou- worden-gestreefd naar een zekere samenwerking tussen voornoemde automerken. De BOVAG heeft de indruk, dat HNG tot deze snelle overdracht van het importeursschap van Audi is gekomen op grond van eigen belang, zonder maar enigszins rekening te houden met de dealers, hun personeel en hun klanten. De bond acht het niet ondenkbaar dat één of meer Audi- dealers gerechtelijke stappen zullen gaan onderne men. Inmiddels heeft de BOVAG de steun ingeroe pen van de directeur-generaal van Handel, Am bacht en Diensten van het Ministerie van Economi sche zaken en heeft voorts een beroep gedaan op het hoofdbestuur van de RAI in Amsterdam om haar invloed aan te wenden voor het treffen van een goede regeling voor de dealers. Naast HNG is er nog een importeur van Audi in ons land: Van Oorschot te Rotterdam, die enkele jaren geleden aanspraak maakte op het volledige importeurschap van Audi. Dit leidde tenslotte tot een proces tussen Van Oorschot en de fabriek. Tot een uitspraak is het nog niet gekomen en zo lang die uitspraak er niet is, zal Van Oorschot straks naast Pon ook Audi importei-en. HNG heeft in Sassenheim 90 mensen in dienst. Geen van hen zal naar alle waarschijnlijkheid meegaan naar Pon. Ten aanzien van de dealers is ook nog weinig bekend. Waarschijnlijk zal, afhankelijk van de lokale situatie het straks zo zijn, dat de VW-dealers ook Audi gaan verkopen en andersom. Mogelijk is ook, dat er hier en daar een VW-dealer of een Audi-dealer verdwijnt. Eens te meer blijkt uit deze gang van zaken de onbeschermde positie van de autodealers, zo con cludeert de BOVAG, die van oordeel is dat zowel in nationaal als internationaal verband de dealer contracten gewijzigd dienen te worden. De directeur van HNG, de heer A. G. Karl, heeft wel opgemerkt dat hij liever had gezien, dat de hele integratiekwestie van te voren was geregeld. de cern zullen worden opgenomen", zo zei de Karl. Voor Pon is de komst van Audi (de meest bekende Audi's zijn de modellen 80 en 100) een welkome aanvulling zowel voor de dealers als voor het hoofdkantoor. Rudolf Leiding, president-directeur van het VW-concern zei op de laatste aandeelhou dersvergadering nog, dat naar zijn mening impor teurs en dealers de handen ineen moesten slaan om de steeds sterker wordende concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Tegen de achtergrond van deze filosofie en de ontwikkeling in de andere Westeuropese landen moet dan ook de invloed worden gezien, die de VW-hoofddirectie heeft uit geoefend om Volkswagen en Audi bij een impor teur - in dit geval dus Pon - samen te brengen. Met de introductie van de Audi 80 en de Passat ontstond er al een vérgaande technische integratie tussen beide merken. Om een voorbeeld te men, een krukas van de Passat past ook ii Audi 80. Andersom uiteraard ook Alfa Romeo heeft een gewijzigde, luxueusere versie uitgebracht van haar Giulia Super 1.6 Lusso. De wagen is voorlopig alleen met een 1600 cc motor leverbaar in ons land. De prijs voor deze Italiaanse wagen is vastgesteld op 15.490,inclusief verwarmde achterruit en hoofdsteunen. Dat betekent, dat de nieuwe uitvoering 500,duurder is dan het oudere model. Bekijken we het interieur, dan zien we een kelkvormig houten stuurwiel met drie spaken, dat wel goed in de hand móet liggen. Verder een gewijzigde middenconsole met verstelbare ventilatieope ningen. De vóór- en achterstoelen zijn van een nieuwe ontwerp evenals de stoffering. De vóórstoelen hebben nu ook verstelbare hoofdsteunen. Het dashboard is van mat zwart materiaal en ingelegd met hout en ook de deurpanelen zijn vernieuwd uit de bus gekomen. Uiterlijk kan men zowel voor als achter, de vernieuwing van de wagen in ogenschow ogenschouw motorkap en kofferdeksel zijn strakker van lijn geworden. De 4 halogeen lampen zijn van gelijke diameter (136 mm0) en sierlijk omlijst. Het front is veranderd door een nieuwe middengrille en onder de voorbumper zitten nu twee ventilatiegaten. De voor- en achterbumper hebben een andere vorm gekregen in roestvrij staal en hebben nieuwe bumperrozetten. De instrumenten zijn anti-reflecterend. Al met al is de nieuwe versie van de Giulia Super 1.6 Lusso niet opzienbarend, maar toch zeker het aankijken waard. PARIJS Het Franse au toconcern Citroën zal de komende herfst een nieuwe personenauto op de markt brengen onder de naam 11 CV. Op dit moment wordt nog gesproken van de CX 2000, zo werd maandag bij Citroën in Parijs verklaard. Een tweede versie van het nieuwe model, de CX 2200, zal in januari 1975 worden gepresenteerd. De carrosse- van beide nieuwe auto's zal zijn gebaseerd op de bestaande GS- en SM-mo- dellen. SASSENHEIM - In september zal het Westduitse autoconcern Audi/NSU (dochteronderneming van Volkswagen) een nieuwe kleine middenklasser lanceren, de Audi 50. Dit is meegedeeld door Hart Nibbrig en Greeve in Sassenheim (Audi-importeur) en Pon's automobielhandel in Leusden (importeur van Volks wagen). Pon zal na 1 oktober ook de Audi-import (voorlopig nog tesamen met de firma Van Oorschot in Rotterdam) voor haar rekening nemen. Het is te verwachten dat de Audi 50 in oktober op de Duitse markt zal komen en nog diezelfde maand ook voor export beschikbaar zal ijn. De wagen gaat tussen de 7.000 en 9.000 gulden kosten. Op een internationaal congres van VW- en Audidealers in de VW-fabrieken in Wolfsburg be gin juni is de Audi 50 bij wijze van "stunt" al gepresenteerd, zonder dat evenwel bijzonderhe den over het voertuig werden vrijgegeven. Sommige dealers vonden dat het r\ieuwe type een "Passat-achtige" vorm had. De auto zal nog iets korter zijn dan de onlangs geïntroduceerde Golf (3,70 m) en zal in de toe komst- met de verwachte VW- uitvoering van de Audi 50, die mogelijk "foehn" zal gaan he ten- vooral de Fiat 127 gaan beconcurreren. Waarschijnlijk zal het nieuwe Audi-type alleen in 2-deurs versie (maar wel met grote achterklep) op de markt komen. Als krachtbron worden genoemd een 4-cilinder 900 cc (40 pk) en een 1100 cc (50 pk) Prijzen VW-Golf van LEUSDEN De prijzen van VW's Golf, waarover wij onlangs in onze krant uitgebreide informatie heb ben verstrekt, zijn nu be kend. Voor de goedkoopste versie met de 1100 cc motor 50 pk uitvoering zal men 9.495,— moeten neertel len. Is men geinterresseerd de wagen met een „Z08- pakket", dan wordt de prijs 500,— hoger, namelijk 9.993,Dit pakket, waarmee alle modellen, be halve het goedkoopste zijn uitgerust, omvat een elee- trische ruitensproeier, ach terruitverwarming, een spe ciaal systeem voor het neerklappen van de achter bank, rubber strips op de bumpers, een antiverblin- dingsspiegel en achteruit- rijlampen. De Golf L(uxe) is nog duur der, want deze kost met de pk motor zo'n 10.950,-. De Golf S (1500 :c, 70 pk) komt ook op een bedrag van 10.950,—, maar wil men dit model in de L-uitvoering, dan wordt de prijs 11.809,—. Deze bedragen gelden, al leen voor de tweedeurs-ver- sies. Voor de vierdeurs be taalt men nog eens „580.— extra, voor kunstleren be kleding 116,en voor au tomatische transmissie >2,Eén kleine troost: dit alles inclusief BTW. Kreidler maakt thans deze cross-uitvoering van de 50 cc Florett. CROSSER VAN KREIDLER AMSTERDAM - Sinds korte tijd is er voor de liefhebbers een Kreidler 50-cc motorfiets met een „Cross-look" uitgebracht op de Nederlandse markt: de „Kreidler-Cross". Deze motorfiets werd ontworpen op basis van de Kreidler RS; een 50 cc-machi- ne met 5 versnellingen, 7 pk £>ij 8500 toeren per minuut, elektronische ontsteking, topsnelheid ca. 90 km/u. De kleuruit- voering is gehouden op matzwart frame met oranje tank, spatborden en motorschilden.. De „Kreidler-Cross" is goedgekeurd voor gebruik op normale verkeerswegen, maar de sportieve rijder zal zeker ook op ruwer terrein met deze toer-versie van een wedstrijdmachine goed uit de wielen kunnen. De prijs, inclusief BTW, zal 2.150,- bedragen. Nieuwe jeep van Fiat Fiat heeft een nieuwe terrein wagen gelan ceerd, onder de naam Campag- nola. Het is een jeep, waarvan de vier wielen worden aange dreven door een 2000 cc motor, afgeleid van de Fiat 132 motor. Over le vertijd en prijs in Nederland is nog niets te zeggen. Bij Siemens is een nieuwe telefoonkabel ontwikkeld waarop plaats is voor 60.000 gesprekken. Dat betekent dus dat 120.000 mensen tegelijkertijd met elkaar kunnen telefo neren. In .haren" uitgedrukt: zo veel als deze jonge dame haren heeft. £r is weer een nieuw verband ontdekt tussen gebeurtenissen op de zon en het weer op aarde. Er is een duidelijke betrokken- heid waargenomen tussen het t") gemiddelde aantal onweers buien op aarde en de zonne- vlekkencyclus op de zon. In een periode van elf jaar vertoont onze zon een minimum en een maximum aan zonnevlekken. Zonnevlekken zijn zones van een lagere temperatuur dan de' omringende gebieden. Het zijn om zo te zeggen opborrelende magneetvelden die remmend werken op het naar het opper vlakte stromend zonnegas. Door. tellingen van bliksemin slagen en bliksemschichten te combineren met de door de bliksem veroorzaakte storingen aan bovenleidingen werd aan getoond dat het aantal bliksem schichten per jaar boven een bepaald gebied evenredig is aan het kwadraat van het ge middelde aantal onweersdagen per jaar. Bij het komende zon- nevlekkenmaximum tegen 1980 verwacht men een twee keer zo TranSplantatieS grote onweerspiek als in 1974, de periode vé kenminimum. Het aardige van de wetenschap ceren, zoals men mensen kan herkennen aanhun vingeraf drukken. Het wetenschappelijk instituut Weizmann heeft een optisch instrument vervaar digd, dat heel eenvoudig in el kaar zit en dat de lichtpatronen en weerspiegelingen van edel stenen bezit. Zo'n foto vormt dan het „persoonsbewijs" van de stenen en mocht er onzeker heid bestaan over de identiteit van een bepaalde steen, kan men aan de hand van genomen of te nemen foto's vaststellen wat wat is. De kans dat twee stenen lichtpatronen vertonen, - die gelijk zijn aan elkaar is kleiner dan identieke vingeraf drukken bij twee personen. IJzig DEN HAAG - Toyo Kogyo Company Ltd., dc fabrikant van Mazda-personenauto's en General Motors Holden's Pty. Ltd, hebben op 26 juni j.l. een kontrakt ondertekend over de aankoop van auto-onderdelen. Toyo Kogyo zal komplete koetswerken en een aantal mechanische komponentcb. van de Holden's „Premier" afnemen, een produkt van General Motors Australië. De gemeenschappelijke onderdelen worden afzonderlijk vervaardigd en bewerkt en zullen op een assemblagelijn in Japan worden samengevoegd met een door Toyo Kogyo ontwikkelde rotatiemotor. De wagen krijgt de naam „Roadspacer" en is bedoeld als het topmodel in het Mazdaprogramma. De produktie van deze „prestige-wagen", die alleen op de thuis markt verkrijgbaar zal zijn, zal komend voorjaar een aanvang nemen. Uiteraard zal ook deze „Roadspacer" voldoen aan de strenge Japanse eisen voor 1975 met betrekking tot de uitlaatgasverontreiniging. Deze overeenkomst staat geheel in het teken van de internationale samenwerking, die door Toyo Kogyo al lange tijd wordt nagestreefd. Eerder werd reeds een kontrakt afgesloten door dc gezamelijke produktie van dieselmotoren met de Engelse Perkins fabrieken, terwijl vele auto-onderdelen uit de Verenigde Staten worden betrokken. De studie van extreem lage tem peraturen is in Leiden begon nen met name door Kamerlingh Onnes, Keesom en De Haas. Vandaar heeft deze tak van de natuurkunde zich over vele lan den verspreid. Tsjechoslowaak- se geleerden is hef gelukt de tot nu toe laagste temperatuur te bereiken. Men is gekomen tot 0.00070 K. Dit betekent dat men het absolute nulpunt, bij welke temperatuur alle moleculaire bewegingen ophouden tot op zeventienduizendste graad Cel sius is genaderd. Om deze ex treem lage temperaturen heeft men sedert 1908 vloeibare he lium gebruikt, ook wel de isoto pen helium-3 en helium-4. De Tsjechen hebben evenwel een andere methode toegepast, na melijk die van de magnetische afkoeling van paramagnetische stoffen. Met vermeld resultaat. Israëlische wetenschapsmensen hebben een methode ontwik keld om edelstenen te identifi- het zonnevlek- In de eerste tiJd van de harttrans- plantaties door Barnard en an- - deren verricht, stonden de kranten vol van zulke presta ties. Tegenwoordig lezen wij er nog weinig over. Hoe staat het bijvoorbeeld met de nog moei lijker uit te voeren levertrans- plantaties? Maakt men op dit gebied vorderingen? Sedert de eerste levertransplantatie in 1963 bij een kind, zijn tot aan het begin van verleden jaar (nieuwe cijfers zijn nog niet beschikbaar) meer dan 170 ge vallen van levertransplantaties Ti bij mensen bekend geworden. Het aantal gevallen van een U eenjarige overlevingstijd be draagt 26 pet. De langste over levingstijd is al meer dan vier lX jaar. Dit mag wel als een voor- uitgang aangerrferkt worden. In ,,u het algemeen overleefden de meeste patiënten met een ge transplanteerde lever de in greep met meer dan vijf dageni Er wordt inmiddels naarstig ge zocht naar afweermiddelen te gen de afstotende krachten van het gastheerorganisme, alsmede naar betere transplantatietech- nieken.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 6