Ëe&dM(2owa/nt Duitse benzine 12 et. per liter goedkoper Lolijmaker AANKLACHT TEGEN NIXON AFGEROND Sovjetaanval op akkoord van Cyrrus verwacht IN NEDERLAND GEEN PRIJSSTIJGING JEHOVAH'S VRIJSTELLING VAN DIENST Niet meer zieken tijdens wk-voetbal 4 verdien 'n echte DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ïRükwêrk r RaPenbur9 2- Lelden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Lelden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. erende phi-rertentles (excl. B.T.W.) 0,38 per mm. Telefoontjes 3,50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week ƒ2,49; kwartaal ƒ32,21; Jaar ƒ125,25 - l nummers: 45 cent. 65e JAARGANG No. 19876 WOENSDAG 31 JULI 1974 HOGERE MIDDAGTEMPERATVSML Veel bewoixing -mee praafseiry» regen, maar in het zuidooster van het land ook opklaringen. Overwegend matige zuidweste lijke wind. Min. temp. om streeks 14 graden, maxima morgen van 18 graden in hel noordwesten tot ongeveer 24 graden in het zuidoosten van het land. Morgen: zon 5.0120.31, maan 19.23—3.19. Schev.: hoogw. 1.57 en 14.26, laagw. 9.58 en 22.20. Winst Smith in Rhodesië SALISBURY (REU TER) De verkie zingen in Rhodesië hebben een grote overwinning opgele verd voor premier Ian Smith en diens partij, het Rhodesi- sche Front. Het ziet er naar uit dat deze partij wederom alle vijftig blanke zetels in het parlement zal >ezetten. De belang rijkste oppositiepar tij, de Rhodesische Partij van Tim Gibbs, kreeg geen voet aan de grond. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM/BONN— De toevoer van olie naar Nederland en de voorrar den in het Waterweggebied schijnen thans zo overvloedig te zijn, dat er op da Rotterdamse oliemarkt grote hoe veelheden goedkope benzine te koop zijn. Veel van deze benzine wordt op gekocht door Westduitse organisaties van witte pompen, die daarom hun benzineprijzen de afgelopen weken met maar liefst twaalf cent per liter hebben kunnen verlagen. De olieconcerns in Nederland zijn deson danks teleurgesteld, dat zij hun benzineprij zen met ingang van morgen niet mogen ver hogen. Het overleg met het ministerie heeft geresulteerd in een weigering van minister Lubbers een nieuwe prijsverhoging per 1 au gustus toe te staan. De laatste prijsverhoging in ons land da teert van 1 maart, toen de maatschappijen 75 procent van de kostenstijging van ruwe olie mochten doorberekenen. Hoewel de olie concerns toegeven dat de prijsstijgingen door de gunstiger situatie minder groot hoeven te zijn, is een deel van de kostenstijging nog niet doorberekend. Het prijsoverleg is voor de maatschappijen op niets uitlopen en er is voorlopig ook geen nieuw overleg met het ministerie gepland. In West-Duitsland is een grote concur rentieslag ontstaan. Ondat de witte pompen zoveel goedkoper worden, zijn de merkenfir- ma's gedwongen hun prijzen ook te verlagen. Gemiddeld betaalt men nu in de bondsrepu bliek 91 cent voor een liter super en 84 cent voor gewone benzine. Veel witte pompen be rekenen zelfs 81 en 74 cent Kenners van de markt voorspellen nog verdere prijsdalingen. In Nederland mogen wel de prijzen van stookolie met een zwavelgehalte van 3,5 pro cent worden verhoogd met 20,20 gulden per ton en van laagzwavelige olie met 2,70 gul den per ton WASHINGTON (AP) De Juridische commissie van het Huis van Afgevaardigden heeft haar historische onderzoek te gen de president afgesloten. Zij eiste, in naam van hel Amerikaanse volk, dat Richard M. Nixon wordt ontzet uit het presidentschap. Bij de laatste stemming werd hij, met 21 tegen 17 stemmen, schuldig bevonden aan het tar ten van het bevel alle geluids banden inzake Watergate af te staan. Maar de aanklacht inza ke Nixons persoonlijke finan ciën en het geheime bombar deren van Cambodja werden verworpen met 12 tegen 23 stemmen. In de slotresolutie van de com missie is er bij het Huis van Afgevaardigden op aangedron gen dat de meerderheid der 435 leden, in naam van het Huis en van het volk der V.S., de president moet laten be rechten door de senaat. Als deze de eis tot aftreden goedkeurt met een meerder heid van tweederde, moet Nixon heengaan. Op het eindbesluit van de com missie is nog niet gereageerd door Nixon of een van zijn me dewerkers, maar een paar uur voordat de vergadering eindig de, verklaarde minister van fi nanciën William Simon, die toen juist een onderhoud had gehad met de president, dal hij deze nog nooit zo "vastbe sloten" had meegemaakt. Gerald Warren, de assistent perschef van het Witte Huis, heeft gezegd dat president Nixon zal eisen dat bepaalde passages van de 20 Watergate bandjes, die gisteren zijn over gedragen aan districtsrechcer John Sirica niet ter ore zullen komen van de speciale open bare aanklager Leon Ja wors- ki. John Dean, voormalig assistent van het Witte Huis en de man die president Nixon ervan be schuldigde nauw bij het in de doofpot stoppen van de Water gate-affaire betrokken te zijn, zal vrijdag voor zijn aandeel in deze kwestie worden veroor deeld. Hem wacht een maxi male straf van vijf jaar we gens samenzwering. Genève (Reutey-A. UPI-AFP) Het akkoord over Cyprus, lat glj'eravond na moeizame »n langdurige onderhandelin gen door de ministers van bui- :enlandse zaken van Engeland, ""GGekenland en Turkije gete kend is, is niet bij iedereen in goede aarde gevallen. In de Veiligheidsraad verwacht men net name fel verzet van de Sowjet-Unie, die geheel buiten iet beraad is gelaten en een groot voorstander is van een :otaal onafhankelijk Cyprus net zo weinig mogelijk Griek- le of Turkse bemoeienis. det akkoord voorziet in een geleidelijke terugtrekking van buitenlandse -troepen, zonder lat een limiet is gesteld wan- leer deze terugtrekking vol- ooid moet zijn. Voorts in een lestandslijn, zoals die bestond ip het tijdstip van de onderte- cening van het akkoord en in let vaststellen van een veilig- leidszone. Alle Turks-Cyprinti- iche enclaves die door Grieks- Cyprioten worden bezet, zullen 3oor de bezetters worden ont- Turhan Gunes, de Turkse minister van buitenlandse zaken om armt zijn Griekse collega Mavros (op de rug gezien) na het on dertekenen van het Cyprus-akkoord. ruimd. In striken met ge mengde bevolking zal de VN- macht de veiligheid handha ven. De resolutie die 20 juli door de Veiligheidsraad is aan genomen, moet zo spoedig mo gelijk worden uitgevoerd. Daar staat met name in dat alle partijen de strijd moeten sta ken en al het buitenlands mili tair personeel moet worden te ruggetrokken met inbegrip van de 650 Griekse officieren ven de nationale garde. De drie ministers van buitenlandse za ken komen 8 augustus weer bijeen om te praten over her stel van de vrede en van de constitutionele regering. Turk se en Cypriotische vertegen woordigers zullen daarbij be trokken zijn. Premier Karamanlis van Grie kenland heeft zich tevreden ge toond maar de Griekse publie ke opinie is minder tevreden. Deze ziet het akkoord als een Turkse overwinning. Het minst tevreden zijn de Gr -ks-Cy- prioten. die zeggen „In Genève zijn we verkocht". Zij ziin vooral ongerust over de rege ling van het terugtrekken van de strijdkrachten. Het is afge lopen nacht rustig geweest op Cyprus. l/oor het aanbrengen.van een nieuw kwartaal-abonnement bieden wij u in samenwerking met 'Fleurop' - Nederlands grootste bloe misten-organisatie (garantie voor kwaliteit) - een bijzonder geurige Iblijmaker' aan: een fraai boeket bloemen. Verras uzelf of een an der ermee. Noteer m.i.vESjfiM als nieuw kwartaal-abonnee: L*Ufl Stuur deze bon in open envelop. \:aam: zonder postzegel, naar: res:antwoordnummer 349, Leiden. Woonplaats: 'Stuur een boeket bloemen Naam- LEIDSE jWoonplaats: COURANT Namens: VEENHUIZEN De 29 Jehova's Getuigen die in Veenhuizen een straf uitzitten van twee jaar wegens dienstweigering zijn vrijgela ten. Het ministerie van Defensie is bezig met een wetsontwerp dat alle gedoopte Jehovah's Getuigen vrijstelling van militaire dienst wil ge ven. In afwachting van de behandeling van dit wetsontwerp in het parlement zijn alle strafvervolgingen tegen deze dienstweigeraars gestaakt. Het ministerie van Justitie vond het in dit geval niet rechtvaardig hun 29 geloofsgenoten in de speciale afdeling van Veenhuizen hun eerder opgelegde straf te laten uitdienen. Daarom mochten zij naar huis. Overleden aan gevolgen ongeval WASSENAAR De tweeënzeven tig-jarige mevrouw D.F. Bru- sche uit Leiden is gisteravond om kwart over zeven in het Haagse Westeinde ziekenhuis overleden aan de verwondingen die zij opliep bij een verkeer songeval in Wassenaar. De vrouw stak 's middags om kwart over vier met de fiets de Rijksstraatweg ter hoogte van de Rozenweg over, en werd daarbij geschept door een per sonenauto, bestuurd door een vierentwintig-jarige inwoonster van Den Haag. meelzak bekogeld 17-jarige oude Sally Hoin wordt hier door de politie weggele'd, nadat zij in Londen de leider van de conservatieve oppositie, Edward Heath met een meelzak bekogeld had. Sally bekoorde tot de groep anti-apartheid- betogers, die protesteerde tegen de officiële begroeting van DEN HAAG Het ziekteverzuim onder werknemers is niet toegenomen tijdens de Wereldkampioenschappen voetbal 1974. Dit blijkt uit een steekproef van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) onder twintig bij haar aangesloten bedrijven. Volgens de uitslag van dit onderzoekje heeft de massale belang stelling voor de rechtstreekse televisieuitzendingen geen nadeli ge gevolgen gehad voor het bedrijfsleven. De meeste bedrijven hadden goede voorzieningen getroffen, aldus „De Werkgever", het orgaan van het NCW. Veel bedrijven zouden het wel prettiger vinden als de KNVB en de NOS in de toekomst vooraf met het bedrijfsleven overleg plegen over data en tijdstippen van wedstrijden en uitzendin gen. Veel sollicitaties verkeersschout DEN HAAG, (ANP) Voor de nieuwe functie van verkeers schout hebben ruim 1700 perso nen gesolliciteerd. Daarvan vie len er bij de eerste selectie 1400 af. Honderd van hen voldeden niet aan het leeftijdscriterium, 700 gegadigden waren niet in het bezit van het havo- of vwo- diploma en 600 beschikten niet over de voor de verkorte oplei ding op noodzakelijke ervaring. Dit heeft de minister van justitie a.i. mr. de Gaay Fortman g;ste- ren geantwoord cp ke vragen van de VVD-ka merle Jen de Beer en Dees, die o.m. wil den weten waarom een kandi daat iftet mulo A- en B, HTS weg- en waterbouw, diploma ap- plicatiecursus stedebouw kundige techniek en een pedagogisch ge tuigschrift was afgewezen. Bestand in Beiroet BEIROET (AP) De Palestijnse guerril'abeweging en de rechtse falangistische partij in Libanon hebben gisteravond overeen stemming bereikt over een staakt-het-vuren in de gevechten die 24 uur hebben geduurd en een wederzijds terugtrekken pvan strijdkrachten in de Dekwa- neh buitenwijk ven Beiroet, zo heeft een Palestijnse woordvoer der bekend gemaakt. De woordvoerder zei in een ver klaring dat de overeenkomst was bereikt tijdens een ontmoe ting van eden van het politburo van de falangisten en drie guer rillaleiders, die drie uur heeft geduurd. De gevechten tussen beide groeperingen hebben vier levens en tientallen gewonden geèist.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1