Financiële basis defensienota is aanvechtbaar NOS-bestuur akkoord met zeven-programmaplan Vrouwen die de pil slikken presteren minder CcldócSotvtcmt NKV en NVV zullen samenwerking CNV niet abrupt verbreken Weer advertentis voor benzine Ambassadeur Iran terug in Nederland 1974 ^XUKU/iü '<ll JÜL.I lui4 Oud-staatssecretaris Van Es (ARP). (Van onze parlementaire redactie) Den Haag De financiële basis van de defensienota van minister Vredeling is aanvechtbaar. Dit schrijft oud- staatssecretaris A. van Es (ARP) in het A.R.-partijblad Nederlandse Gedachten. Volgens Van Es wordt het defen siebudget voor niet-voorziene prijsstijgingen op dezelfde wijze als andere begrotingshoofdstukken bijgesteld, ter wijl men zeker weet dat de prijsontwikkeling bij defensie ligt boven het gemiddelde van de overheid. 'ijlij is voorts van mening dat een 1 geforceerde personeelssterkte verlaging onuitvoerbaar is mede in verband met de verkorting van de diensttijd. Volgens de defensienota is uitvoering van de plannen slechts mogelijk met een geforceerde verlaging van de exploitatiekosten. Oud-staats secretaris Van Es stelt hierte genover dat de materiële exploi tatielasten door het aanschaffen van hoogwaardig technisch ma terieel eerder zullen toe- dan af nemen. Hij heeft ernstige bedenkingen te gen het afstoten van de Lance- nucleaire wapens naar Duitse zijde. Als ook andere landen dat doen, komt het nucleaire arse naal in voorste linie in handen van Amerikanen en Duitsers en dat vindt Van Es "niet bevor derlijk" voor de ontspannings- politiek. Volgens hem gaat het niet om specialisatie in taken, maar om standaardisatie in ma terieel en opleiding, als men tot bezuinigingen op defensie wil komen. Van Es vindt het ongewenst dat de militaire commandanten moeten beslissen over het al dan niet toestaan van betogin gen en politieke vergaderingen binnen de kazernes. Hij is bang dat wat dit betreft zich onnodi ge moeilijkheden kunnen gaan voordoen. Israëlische dank voor Urk De Israëlische ambassadeur in Nederland, dr. Bar-On (tweede van links), heeft gisteren samen met zijn vrouw een bezoek aan Urk gebracht om de inwoners van die plaats per soonlijk te bedanken voor hun gift van 100.000 gulden, vorig jaar geschonken voor de door de oorlog getroffen Israëliërs. In het midden: loco-burgemeester L. A. Ver burg. UTRECHT (ANP) De olieconcerns in o"s land willen na de reclamestil te sinds de oliecrisis eind vorig jaar binnen kort weer gaan adverte ren. Nederland loopt daarbij trouwens niet voorop, want met name in West-Duitsland, Italië en Denemarken zijn de reclameactiviteiten van de oliemaatschappijen al hervat. Na het vakantieseizoen kunnen weer adverten ties van de oliemaat schappijen in dag- en weekbladen worden ver wacht. De toon van de advertenties zal vrijwel zeker wat gematigder zijn dan vroeger, omdat het nu vooral gaat om de „naambekendheid". Een half jaar geleden vonden de oliemaat schappijen elkaar nog in gemeenschappelijke ad vertenties samen met de overheid om het olieverbruik te beperken. Volgens reclamedeskun digen is het nu de hoog ste tijd om via adverten ties de benzineconsu ment te gaan herinneren aan de naam. Door de oliecrisis schijnt het ,,merktoewustzijn" bij heit publiek te verdwij- Gijzeling duurt voort De gijzeling van elf bibliotheekfunctionarissen van de gevan genis in Huntsvilhe, Texas, duurt voort. De zeven gevange nen die zich met hun gijzelaars sinds donderdag hebben verschanst eisen vrijlating, betere wapens, kogelvrije vesten en helmen. Enkele politiemannen, die de bibliotheek bewa ken beginnen al tekenen van vermoeidheid te vertonen (foto boven). De dochter van een van de gijzelaars, een documen- taliste van de bibliotheek, deed via een radioverbinding een beroep op de gevangenen haar moeder vrij te laten. HILVERSUM (ANP) Het bestuur van de NOS heeft het omroep- plan voor een ingrijpende wijziging van het gebruik van de Neder landse radiozenders zeven programma's in plaats van drie gisteren aanvaard als uitgangspunt voor de gecombineerde omroep- PTT-delegatie, die in het najaar naar de golflengteconferentie in Genève zal gaan. Wanneer de Nederlandse wensen inderdaad gehono reerd worden, zal in een later stadium uitzendmogelijkheden, zulks in overleg met de besturen van de omroeporganisaties, de perso neelsvertegenwoordigingen e.d. Het plan heeft tot doel te komen tot drie gelijkwaardige FM-zen- dernetten, waarop de zendgem achtigden bij toerbeurt een to- taail programma brengen, een vierde FM-zendemet, zodra eer grotere behoefte ontstaat aan regionale en lokale program ma's, drie zendernetten in de AM-middengolfband voor de verspreiding van zgn. oategora- le programma's als popmuziek, klassieke muziek en informa tief/educatieve programma's, en tenslotte een zender in de langegolfband ten behoeve van serviceprogramma's. In plaats van de drie huidige pro gramma's, die zowel via AM als FM worden uitgezonden, komen er dan in totaal zeven. Daar voor is echter ook nog een ont koppeling nodig, dat wil zeggen het niet meer gelijktijdig uitzen den van een bepaald program ma via zowel de FM als de AM. Dr. E. Diemer betwijfelde, of er wel behoefte bestaat aan een dergelijk groot programma-aan bod. Hij meende, dat aan de in voering van een dergelijk ingrij pend plan tenminste een gede gen onderzoek naar de behoefte zou moeten voorafgaan. Prof, S. J. Doorman vroeg zich af, waarom juist de klassieke en popmuziekprogramma's een plaats op de middengolf is toebe dacht waar z.i. de optimale kwaliteit niet tot zijn recht kan komen. VARA-voorzKter A. Kloos meen de, dat het zenderplan moet worden ingepast in het volledige wensenpakket van de omroep en dat daarna een prioriteiten- afweging moet plaatsvinden. Het gaat uiteindelijk bij dit plan om een jaarlijks terugkerend bedrag van (thans) 21 miljoen gulden. En NOS-bestuurslid drs. L. C. Fretz meende meer ge wicht te moeten toekennen aan een instructieve omroep dan aan dit plan. Hij vroeg zich af of de omroepen wel zoveel zend tijd nodig hebben om hun identi teit duidelijk te maken. Programmacommissaris mr. W. J. A. Wagenaar zei, dat de ele menten klassieke- en popmuziek zeker ook op FM te beluisteren zullen zijn, zij het als onderdeel van het volledig programma van de omroepen. Hij zei voorts, ervan overtuigd te zijn diat de omroepen meer zendtijd nodig hebben om zioh duidelijk te kunnen profileren. De omroe pen wijzen „een zenderkleu ring" van de hand, zo zei de heer Wagenaar. Gifschandüal in Duitsland MüNCHEN (DPA) In Beieren zijn de autoriteiten een gif schandaal van tot dusver onbe kende omvang op het spoor ge komen. In het 900 inwoners tel lende plaatsje Althegnenberg, ten noorwesten van Mlinchen, zijn op een terrein dat eigen dom is van een bank tientallen vaten ontdekt die restanten le vensgevaarlijke chemicaliën als blauwzuur, zwavelzuur en zout zuur bevatten. Het terrein ligt in de onmiddellijke nabijheid van de drinkwaterleiding van het plaatsje. Volgens deskundigen was de par tij chemicaliën voldoende om een dodelijk gevaar voor de ge hele bevolking in het gebied van Miinchen op te leveren. Utrecht (ANP) Als er zeker heid is over de start en de vormgeving van de Federatie Nederlandse Vakbeweging van NW en NKV, zal de samenwer king miet het CNV niet abrupt worden verbroken. Het NW en het NKV hebben dit aan het CNV laten weten op de vraag voor 1 september mee te delen hoe zij de toekomstige verhou ding zien tussen de nieuwe fede ratie en het CNV. Het CNV wil de meer duidelijkheid omdat het federatieplan voorziet in beëin diging van de geregelde samen werking tussen de drie vakcen trales in het overlegorgaan, waarna de twee federatiepart ners nog slechts incidenteel overleg met het CNV zullen plegen. NVV en NKV hebben het CNV meegedeeld dat ze niet in staat zijn, voor 1 september nadere informatie te verschaffen over de verhouding federatie-CNV, omdat het overleg over de fede ratie nog gaande is. Intussen willen NW en NKV het overleg orgaan handhaven, evenals de diverse stichtingen van <n drie vakcentrales. Aan het CNV heb ben ze beloofd, dat zij bij de op richting van de federatie NVV- NKV een redelijke „opzegter mijn" in acht zullen nemen, voordat het overlegorgaan van de drie vakcentrales wordt op geheven. Overval in Geleen Drie Ambonezen hebben gistermiddag in Geleen een gewapende over val gepleegd op het kantoor van een ondernemer en verdwenen met een groot geldbedrag. Tijdens een schietpartij bij de over val werd een man gedood en raakten twee anderen zwaar gewond. Na de overval bewaakte zwaar bewapende politie de diverse door gaande routes en fouilleerden iedere Ambonnees. Militaire mutaties DEN HAAG Brigade-generaal C. de Jager (48), sous-chef 1 van de staf CGS-BLS, is met in gang van 1 augustus benoemd tot plaatsvervangend chef gene rale staf tevens plaatvervan- gend bevelhebber der landstrijd krachten. Als zodanig volgt hij generaal-majoor C. J. Dijkstra (54), op, die is aangesteld tot hoofd van de permanente verte genwoordiging bij het militair comité van de NAVO in Brus- De nieuwe sous-chef 1 van de staf CGS-BLS wordt kolonel ir. P. W. Maris (51), momenteel bij deze staf nog werkzaam als hoofd van de afdeling telecom municatie en electronica. Den Uyl sprak met Portugese premier DEN HAAG (ANP) Minister president Den Uyl, die met va kantie in Portugal is, heeft gis teren een ontmoeting gehad met zijn Portugese collega Vasco Goncaivez. De beide premiers bespraken, gedurende een uur actuele problemen. heeft drs. Den Uyl de Portugese minister van buiten landse zaken, Mario Soares, ontmoet. T arief «verhoging NS misschien pas na 1 september UTRECHT (ANP) - De ver- voersbond NKV vraagt zich deze week in zijn blad „Rich ting" af, of er in september nog een week zal komen met „voor delige aanbiedingen voor trein- reizend Nederland". Minister Westerterp heeft namelijk pas 11 juli meegedeeld, dat de NS- tarieven 1 september met 8,5 procent zullen worden verhoogd, terwijl de spoorwegen hem al eerder hadden laten weten, in verband met de vakanties min stens 2 maanden nodig te hebben om de tariefsverhoging voor te bereiden. Een woordvoerder van NS zei gis teren, dat er hard wondt ge werkt om de tariefsverhoging 1 september te kunnen laten in gaan, maar dat het inderdaad nog niet zeker is of dat ook zal lukken. Anders wordt het zoveel dagen later als wij nog nodig hebben". Vakbeweging als service-instituut HET WORDT tijd dat er 'n samenvattende studie geschreven wordt over de veranderingen in de aard van de Nederlandse vakbeweging, de confessionele vakbeweging in het bijzonder. De tijd dat naast hel stempel van eigenlijke vakbond het stempel van standsorganisatie alom zichtbaar was, Hjkt voorbij te zijn. De politieke en culturele emancipatie van de werknemers is door andere instituten overgeno men. De macht van de vakbeweging wordt daardoor niet kleiner; ze is al leen anders. Aa nde top van de vakbeweging zoekt men naarstig naar de methode die gevolgd moet wordes om bij de achterban waarop ze natuurlijk moet kunnen rekenen, ook in de breedte ver trouwen te behouden. Democratisering alleen is daarvoor niet voldoende; het percentage van georganiseerden onder de werknemers is in Nederland relatie! misschien wel, maar absoluut niet bevredigend. ALS BEHARTIGER VAN DIRECTE sociale belangen krijgt de vakbe weging bij een groot deel van de werknemers pas directe steur wanneer het sein op polarisatie staat. Bovendien voelt een andei deel van de werknemers zich langzamerhasd op een terrein geko men, dat, als het op belangenbehartiging door de vakbeweging aan komt, voor hen overgangsgebied geworden is. t)es te belangrijker wordt daardoor de betekenis welke de vakbewe- ging gekregen heeft als service-instituut voor meer algemene hulp er bijstand. Het N.K.V. memoriseert deze week in zijn ledenblad da meer dan één derde van de honderdduizend gevallen waarbij bonds leden hulp en bijstand vragen, niet meer betrekking heeft op ar beidsvoorwaarden maar op verzekeringszaken, erfeniskwesties, be lastinges en andere juridische problemen. GESCHAT WORDT dat het NKV in 1973 op die manier 3V2 miljoer gulden voor zijn leden „verdiend" heeft; het zegt misschien even veel, als erbij verteld wordt dat het NKV dat jaar ruim 2 miljoer gulden aan zijn juridische dienst ten koste heeft gelegd. De vakbeweging wint dus als service-instituut terug, wat ze elden verloren heeft. Weeroverzicht zonnig mist 19 temperaturen ton Lichtdruk in miflibaren opklaringen hagel ww warmtefront H hoge-drukgebied j^bewotring -a» sneeuw T-r kou-front L lage-drukgebied regen 2^5 onweer windrichting verplaatsingsrichting DE BILT. Boven noordelijk Europa is de luchtdruk nog aan houdend laag, terwijl zich in de golf van Biskaje een hogedruk- gebied handhaaft. Een uitloper van dit hogedrukgebied strekt zich van Zuid-Frankrijk via Noord-Italië tot in de Balkan uit. Als gevolg van deze druk- verdeling heef zich op onze breedte een westelijke stroming ontwikkeld, waarmee het ene Oceaanfront na het andere tot ver in midden-Europa wordt ge voerd. Het weer in onze streken is dan ook uitgesproken wissel vallig en koel en ditzelfde geldt ook voor de Skandinavische lan den. Droog, warm en zonnig va- kantieweer heerst nu overal ten zuiden van de lijn Parijs Wenen-Istanboefl. Het ziet er niet naar uit, dat in de beschre ven drukverdeling spoedig op een ingrijpende wijze verande ring zal komen. Vooruitzichten voor maandag: Aanhoudend koel en wisselval- Hg. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland voor maandag: aantal uren zon: 0 tot 2 min. temp.: omstreeks 12 graden Max. temp. omstreeks 18 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur 60 procent, kans op een geheel droog etmaal 30 procent. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. Rtd. Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Barcelona Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Kopenhagen Luxemburg Madrid MLAAG- A7PMLAAOR- CATPMunchen LasPalmas New York Tel Aviv DEN HAAG (ANP) De Iraanse ambassadeur, Abbas Farzaue- gan is na een afwezigheid van ruim vier maanden in Den Haag teruggekeerd, waarmee de Nederlands-Iraanse betrek kingen weer volkomen zijn ge normaliseerd. De ambassadeur vertrok 17 maart naar Teheran enkele dagen daarop gevolgd door al zijn di plomaten ontstemd over de wijze waarop twintig Iraanse UTRECHT (ANP) Het reactie-, con centratie- en leervermogen van vrou wen die de pil slikken is minder goed dan dat van vrouwen die een spontane menstruatiecyclus hebben. Dit is vast gesteld bij vergelijkende proeven met 32 meisjes (16 wel- en 16 niet pilge- bruiksters) in het Max Planckinstituut voor biofysische chemie en het insti tuut voor psychologie in Göttingen (West-Duitsland). Dit onderzoek naar de invloed van hormonen op gedrag kwam deze week aan het licht in Utrecht op het vijfde congres van de Internationale Vereniging voor Psycho- neuro-endocrinologie. De reactiesnelheid, de accuratesse en het orientatievermogen van de niet- pil-meisjes blijkt door de bank geno men groter te zijn dan dat van de an dere groep. Er zijn ook duidelijke ver schillen geconstateerd bij het maken van rekensommetjes: de meisjes die de pil niet slikken doen dat vlugger en beter. Reactiesnelheid en dergelijke varieren in deze groep ook in samen hang met de verschillende fasen van de menstruatiecyclus: de prestaties zijn 1 k 2 dagen voor de menstruatie het best. In de andere groep zijn der- Om er zeker van te zijn dat de ver schillen in de prestaties van de wel en ndet-pilgebruiksters niet het gevolg zijn van een toevallig verschil in aan leg- hetgeen gezien de resultaten van het onderzoek overigens niet waar schijnlijk is- wil men in Göttingen de proeven nog eens herhalen met een groep, bestaande uit vrouwen, die de pil gedurende een bepaalde tijd niet en daarna wel slikken. studenten die op 8 maart d ambassade hadden bezet, tij dens de rechtszitting de gele genheid kregen hun opvattinge over het bestuur van de Sjal uiteen te zetten. Ambassadeur Farzanegan meend dat professionele agitators d. Sjah en de natie hadden bele digd, terwijl een woordvoerde van het ministerie van buiten landse zaken in Teheran vei klaarde dat de ambassadeur ei zijn medewerkers ..niet veiligf waren in Den Haag. Kort na de terugkeer van de am bassadeur begonnen Nederland se bedrijven moeilijkheden t ondervinden bij de uitvoer naq Iran, hoewel de diplomatiek betrekkingen niet waren verbrt ken. Een geleidelijke verbetering in d relaties tussen beide lande trad in nadat de ambassadeil in Teheran een ontmoeting m( de Sjah had gehad. Het bezoe van minister van der Stoel aai de Iraanse hoofdstad, eerd« deze maand, luidde een volled' herstel van normale betrekki

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7