Allerlei(ds) Meer woonruimte voor Leidse jongeren Aanslag verkeer op historisch Leiden De vloe wil niet meer plakken eer twee Leidse bedrijven dreigen met opstappen m [Ials aan Waard kerk steeg, Middelweg en Rijnsburgersingel JULI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Leiden aktueel üs: [IDEN/ZOETERWOUDE Als de gemeente Leiden niet bereid s tot verkoop over te gaan van perceel grond van het indu- itrieterrein De Waard aan de itlchting Pensioenfonds Aanne- kJ inersbedrijf P. M. du Prie, zal Leidse werkgever zich bui de gemeente gaan vestigen, et het oog op de werkgelegen- Heid stellen b. en w. de gemeen teraad daarom voor het verlan- an de stichting inderdaad Van een onzer verslaggevers te honoreren. Daarmee wijken ze af van het door de gemeente raad genomen besluit om in principe gemeentelijke gronden alleen in erfpacht uit te geven. Om dezelfde reden willen ze ook de wens van het Leidse loodgie- tersbedrijf Corn. Hundersmarck inwilligen. Dit bedrijf wil een perceel grond in De Waard ko pen van 550 m2. De Stichting Pensioenfonds Aannemersbedrijf P. M. du Prie heeft voor zijn nieuwe vestiging een perceel no dig van 2500 m2. Over de prijs heeft de gemeente met beide gegadigden overeenstemming bereikt. Grote Polder Aanvankelijk meldden de eerste gegadigden voor vestiging in het industriegebied de Grote Polder zich schoorvoetend en het schap waarin de gemeenten Leiden en Zoeterwoude partici peren leek een moeilijke tijd te gemoet te gaan. De belangstelling is echter sterk toegenomen en momenteel heerst er tussen de spoorlijn en de Hoge Rijndijk grote bouwac tiviteit terwijl de eerste bedrij ven reeds in gebruik zijn geno men. Ook het gebied van de NV „De Vijver" deelt in de hausse. Van de volgende bedrijven is In middels zeker dat zij zich vesti gen of hebben zich reeds geves tigd: Minnesota nv tapes, kleefband enz; Blom's Automobielbedrijf Garage; Prince Cladding bv stalen dak- en wandconstruc ties; Waterleidingbedrijf „De Rijnstreek"; Bonda's Veevoe derbureau Veevoeders; Reg- ma Bilhrs Lichtdrukmachi nes; Rotim bv (landbouw machines; Cod an bv Scandi navisch meubelen; Verhoeff's Handelmaatschappij groot handel In levensmiddelen: Transportonderneming D. Jon ker; Ingersoll-Rand Benelux— compressoren, persluchtmate riaal, pompen; Bender Techniek bv elektrotechnisch bedrijf; Geneman's Schoenen; Handel maatschappij Vos en Co distr. en handel van chem. pro- dukten; Gebr. Rolff's bv groothandel in elektr. artikelen; Kon. Ned. Grofsmederij; Avis bv interieur en meubilair voor inrichtingen; Good Year autobanden; Witsenburg bak kerijmachines; Bouwbedrijf Bosman; Rijksdienst voor het wegverkeer; E. J. Steyn pla- te-artikelen. Van een onzer verslaggevers EIDEN - De Stichting Huisvesting Werkende Jongeren wil volgend jaar met de bouw van drie flats beginnen. Daar van is er één gepland op de hoek van de Waardkerksteeg en de Langestraat, één op de hoek van de Middelweg en de Choorsteeg en één aan de Rijnsburgersingel, achter bioscoop Luxor. Het is de bedoeling dat de gebouwen res pectievelijk 18, 37 en 51 éénkamer-appartementen zullen omvatten. De eerste huurders moeten voor hun onderdak naar verwachting 200,per maand betalen. Voorwaarde voor de realisering van de bouwplannen is dat de gemeente Leiden de betaling van de rente en de aflossing ga randeert van de lening die de stichting moet aangaan om het project te realiseren. B. en w. hebben de gemeenteraad voor gesteld die garantie inderdaad te geven. De totale stichtingskosten van de drie flats bedragen 5,5 mil joen. Als de gemeenteraad met de garantstelling akkoord gaat zal de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren dat bedrag kunnen lenen van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds te Heerlen. In het algemeen mag een gemeente In gevallen als deze zich slechts garant stellen voor een bedrag tot 90% van de stichtingskosten. Bij de aankoop door de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren van de 28 flats aan de Morsweg, Is het rijk evenwel akkoord gegaan met volledige financiering on der geméentelijke garantie. Daarom gaan b. en w. ervan uit dat het ministerie van Volks huisvesting ook nu zijn fiat zal geven aan garant-stelling door de gemeente voor het volledige ">ij Bonden worden betrokken entkoppeling Endegeest en „Jelgersma" EIDEN In de commissie die, na goedkering van de gemeen teraad, de ontkoppeling gaat vporbereiden van het psychia trisch ziekenhuis Endegeest" ep_ de universiteitskliniek „Jel- gersmakliniek", moeten ook vertegenwoordigers van de vak bonden zitting nemen. Deze eis hebben de dienstcommissies van Endegeest en de Jelgersmakli- niek en ook de psychiatrische staf van Endegeest gesteld aan het college van b en w. Het col lege is hiermee akkoord ge gaan, evenals met de eis een af vaardiging van de vakcentrales toe te laten tot de commissie die de oprichting van een ge meentelijke stichting moet voor bereiden waaraan het beheer van Endegeest zal worden over gedragen. B en w hebben de formulering van hun al eerder gedane voorstellen aan de ge meenteraad dan ook in deze zin gewijzigd. Verder hebben zij, eveneens op aandringen van de dienstcommissies, in hun voor stel aan de raad een aantal pro blemen waarmee de commissie .ontkoppeling Endegeest-Jel- gersmakliniek" zich zal dienen bezig te houden, met name ge noemd. Een daarvan is de rechtspositie van het personeel. Zoals al eerder vastgesteld zul len, behalve vertegenwoordigers van de vakbonden in deze com missie ook zitting nemen verte genwoordigers van de Rijksuni- ve^jteit, het Academisch Zie- kej)Jihuis Leiden en de gemeente L^kjen. 'e 'ontkoppeling van Endegeest en" de Jelgersmakliniek wordt onder meer noodzakelijk geacht, onfdat de bestaande verweven heid tussen de twee instelling,hi moeilijkheden oplevert bij de toedeling van de kosten. Als de gefneenteraad daarmee akkoord gaat zal nu het zakeiiik beheer vart de Jelgersmakliniek worden overgedragen aan het rijk. !«t ^verdragen van het beheer over Endegeest aan een op te richten gemeentelijke stichting men nodig uit zowel finan ciën als bestuurs-technische overwegingen. Momenteel dra- en w van Leiden verant woordelijkheid voor het bestuur, vindt dat een psychiatrisch enhuis niet afhankelijk dient jjn van de financiële moge- leden van de gemeente en men acht het college van b en w otfet het geëigende bestuursor gaan voor een dergelijk zieken huis. Tegenvallers voor de NZH Van een onzer verslaggevers LEIDEN De vervoersonderne ming NZH heeft vorig jaar 1% minder reizigers vervoerd dan in 1972. Dit ondanks de maatregelen die de overheid aan het eind van het Jaar heeft getroffen in verband met de olie-crisis. Het exploitatie-tekort van de NZH in 1973 bedraagt 566.415. Een en ander blijkt uit de dezer dagen gepubliceerde jaarreke ning van de vervoersmaatschap pij. Daarin drukt men verder grote spijt uit over de onzeker heid die is ontstaan met betrek- king tot het al dan niet volledig honoreren door de overheid van de claims die in 1972 en 1973 zijn ingediend in het kader van de „Rijksbijdrage Streekver voer". Deze onzekerheid heeft de NZH ertoe genoopt grote bedragen te reserveren om te voorkomen dat men bij een niet volledige honorering in moei lijkheden raakt. Een van de oorzaken van het tekort ligt dan ook in deze reservering. De NZH zal een lagere „Rijksbij drage Streekvervoer" krijgen dan was verwacht, indien het rijk ervan afziet als criterium voor de afschrijving van de ka pitaalgoederen, de vervangings waarde te hanteren. De NZH di rectie waarschuwt het rijk dat hierdoor de noodzakelijke conti nuïteit van de investering dreigt te worden aangetast. Anderzijds zou door de gevreesde beslis sing alleen op korte termijn een afremming worden bereikt van de groei van de rijksbijdragen Op langere termijn bezien, zou het in het geheel niets uithalen, zo stelt men. Door een tariefsverhoging stegen de opbrengsten uit de lijndien sten vorig jaar met 6,7% van 39,6 miljoen in 1972 tot 42,3 miljoen vorig jaar. De ex ploitatiekosten stegen met 21,9% van 48,6 miljoen jn 1972 tot 59,3 miljoen vorig jaar. Dranghekken dienen bij de brug over het Rapenburg voorlopig als leuning. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De door verkeersonge lukken regelmatig aan verschil lende stukjes historisch Leiden toegebrachte schade, sie't ge meentewerken voor grote pro blemen. Doordat reparatie pas mogelijk is, nadat een verzeke ringsexpert het schadebedrag heeft bepaald en ook doordat de benodigde materialen niet altijd even snel voor handen zijn, Iaat het herstel in veBe gevallen een groot aantal weken op zich wachten. Afgelopen maandag bijvoorbeeld, raakte een vrachtauto op het Rapenburg, nabij de Doelen- brug, in een slip, waardoor hij de brugleuning ramde, die daa: op in zijn volle lengte van acht meter als een luciferhoutje af brak en in het water van het Rapenburg verdween. De dienst bruggenonderhoud van gemeentewerken mag nu wear gaan proberen nog iets van de authenticiteit van de eeuwenou de railing terug te brengen Vaak blijkt dit onmogelijk. Ge meente-voorlichter Fred vol mer: „In het geval van de Doe len brug gaat men eerst probe ren de oude brugleuning op te vissen. Als dit niet lukt beschikt men bij gemeentewerken nog over een voorraadje authentieke leuningen, die in noodgevallen kunnen worden gebruikt. Die voorraad is echter ook niet onuitputtelijk. In de toekomst denkt men daarom de gietvor men van vroeger weer in ge bruik te nemen. Het resultaat Is dan welliswaar geen echte oudp leuning, maar wel een in de zelfde stijl", aldus Volmer. Wat er nu precies op de Doelen- brug de beste oplossing is, moet nog blijken, maar naar het zich nu Iaat aanzien, zullen automo- weken bij het oversteken van brug voorzichtig aan moeten doen, als ze tenminste een duik in het water willen vermijden. Shag-rokers klagen LEIDEN „Steeds meer shag-rokers klagen erover dat de vloe niet meer plakt. Het is echt een probleem We hebben zelfs klanten die ons daarvoor persoonlijk verantwoordelijk stellen. Maar wat kunnen wij er nou aan doen dat die fabrieken een andere soort gom zijn gaan gebruiken. Dat gaat toch hele maal buiten ons om? Wij hebben daar heus geen inspraak in gehad". Volgens het echtpaar Ter Haar dat een druk beklante siga renzaak drijft aan de Haar lemmerstraat 249 is de kleef- vastheid van de vloe erop achteruit gegaan sinds maart van dit jaar. Hun er varing is dat vooral de mer ken Mascotte en Rizla aan dit euvel lijden. Zij menen dat het gom-strookje op de Matrozen-vloe nog wel even goed als vroeger plakt. Het leed dat slecht klevende vloe in kringen van shag-ro kers teweeg brengt mag niet worden onderschat. Door het vele vergeefse likken droogt de tong uit en veroorzaakt daar een pijnlijk schrijnend gevoel. Shagjes (he al zijn aangestoken en dan uiteen vallen hebben brandwonden tot gevolg en schroeien de kleding. Meest nare conse quenties is natuurlijk dat het roken zelf, onmogelijk wordt. Het wegvallen van de tedere streling van keel en longen maakt de shag-rokers zenuw achtig en geïrriteerd. Een al ternatief is sigaretten te draaien van rijstevloe. Hier op is meestal helemaal geen gom aangebracht en dit siga rettenpapier kleeft bij erva ren gebruikers louter door hun speeksel. Behalve dat voor het succesvol likken van rijstevloe enige oefening nodig is, menen voel shagro- kers evenwel dat het gebruik hiervan een nadelige invloed heeft op de kwaliteit van het rookgenot. Overstappen op sigaretten brengt veelal on aanvaardbare financiële con sequenties met zich mee. Het echtpaar Ter Haar leeft in tussen erg met zijn cliëntèle mee, maar ziet ook geen adequate oplossing voor het probleem. „Het enige advies dat Ik kan geven", aldus me vrouw Ter Haar, „is zo droog mogelijk likken. In ie der geval voorkomen dat Je teveel speeksel op je vloe aanbrengt". onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 Kroeg en Het enige café in Leiden dat zich jazzcafé mag noemen is ,JDe Twee Spieghels" in de Nieuw- straat. In september is het twee jaar geleden, dat eigenaar F en Walenkamp de kroeg opende en sedertdien vinden er regelmatig jazzconcerten plaats om het Leids culturele leven van de zo broodnodige nieuwe levensadem te voorzien. „Er gebeurt in Lei den nauwelijks iets op dit ge bied. Hot House doet ook wel het een en ander, maar daar mee houdt het hier dan ook oo. De stad biedt veel te weinig mogelijkheden, niet alleen wat jazz betreft, maar op cultureel gebied in het algemeen. We pro beren nu met de „Spieghels" daar een beetje verandering m te brengenmaar je begrijpt dat dit ontzettend moeilijk ;s". zo vertelt Hetty Leijdekkers, een van de vaste krachten ach ter de bar. Bekenden uit de jazzwereld als Jimmy Owens en Rex Gordon, zijn dank zij de concerten in het café voor de regelmatige bezoe kers van de „Spieghels", geen onbekenden in Leiden meer. Vo rig jaar gaf Ben Webster in het café een concert. Het was zi/n laatste; vier dagen later ovi.- leed hif. „Het grote prohiee... met de concerten is dat je mensen moeilijk naar Neain land kan halen als je ze muur èèn optreden kan geven. We denken er daarom over tVJ. i.. contact te treden met soor^t,"., fee bedrijven in het lanu je de musici in de i meer optredens in Nedt.lxiJ kan bieden. Dat is ook een s.uk toediende, waardoor een tand 'sneuvelde. „Een ergerlijke ma nier van optreden,'' aldus het oordeel van de Officier, die te gen verdachte een week gevan genisstraf eiste. De rechter liet gelden, dat ver dachte nog niet eerder is ver oordeeld, zodat geen gevange nisstraf werd Het Leidse jazzcafé De Twee Spieghels. goedkoper, waardoor je weer meer dingen kunt brengen. Het publiek kier is gelukkig vrij he terogeen. Wel meestal tussen de 25 en de 30 jaar, maar zeker niet alleen studenten". Met name op zaterdag vinden een Een geldboete van f 250 en voor groot aantal marktbezoekers de waardel jk twee weken gevan- weg naar het café. Bij mooi genisstraf luidde het vonnis van weer is er een terras, waaraf de Haagse politierechter voor de kooplieden wanneer ze even een 33-jarige sch pper uit Lei- koffi gaan drinkn, hun stand jes goed in de gaten kunnen houden. Vuistslag den, die zich had te verantwoor den wegens mishandeling. In de Breestraat stak de schipper on langs plotseling de straat over en werd daardoor b jna aangere den door een auto. De bestuurder daarvan maakte enkele opmerkingen aan het adres van de schipper, die dat niet nam en de chauffeur een forse vuistslag in het gezicht Weekend L.W.H. Begin september hoopt de Leidse Werkgroep Homofile opnieuw een weekend te organiseren, voor al degenen, die het afgelo pen jaar in de werkgroep werk zaam zijn geweest. Ook zij die voornemens zijn het komend jaar hun medewerking aan de groep te verlenen, worden voor dit gebeuren uitgenodigd. Het weekend zal plaats hebben In de vakantieloods van het Leidse Volkshuis in Noordwijkerhout. Het begint op vrijdag 30 augus tus en eindigt op zondag I sep tember. Vrijdagavond wordt in overleg bepaald wat er precies gaat gebeuren. Zeker is In ieder geval dat het gebruik van het nieuwe gebouw van „Release" aan de orde komt. Voor een ie der die inlichtingen omtrent de dagen wil hebben wordt verwe zen naar Schelte Westra, Hooi gracht 5, telefoon 26085. Herbestrating Maandag a.s. begint de Heidemij. Ned. B.V. in opdracht van Ge meentewerken met de herbe strating van de Boerhaavelaan. Ten behoeve van dit karwei zal telkens een gedeelte van deze straat worden afgesloten. Be- stemmings)verkeer blijft wel mogelijk gedurende deze werk zaamheden. Voorts start de Heidemij. met de reconstruktie van de Anna van Burenhof en de Charlotte de Bourbonhof ten noorden van da Willem de Zwijgerlaan. In over leg met de afdeling stedebouw van gemeentewerken werd on langs een plan ontworpen, dat o.m. inhoudt het aanbrengem van speelvoorzieningen voor dc jeugd, de aanleg van extra groen het verleggen van de par keerplaatsen. Gedurende dit karwei zijn de twee hoven niet voor het autoverkeer toeganke lijk. Duiven Een 24-jarige Leidenaar heeft dinsdag bij de politie aangifte gedaan van de diefstal van twaalf postduiven. De duiven, die 'n gezamelijke waarde ver tegenwoordigen van f 700 wer den uit een duiventil achter zijn hu s in de Ververstraat gesto len. Diefstal Uit een geldkistje in een woning aan de Hoge Rijndijk is tusse t 10 en 23 juli f 600 gestolen. D4 bewoners waren voor twee we' ken op vakantie en troffen bi| hun terugkomst het opengebro ken kistje in de achterkamei van hun huis aan. De dievei zijn waarschijnlijk met een val se sleutel het pand binnen geko men, gez en het je t dat nergens van vernieling sprake was.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3