Achter de toog nog vrij veilig Minister staat achter plan voor nieuwe zenders T.v.-uitzending afzetting Nixon QeidoeQowtarit DRIE UUR VÓÓR HET STAAKT-HET-VUREN Motorkruiser uitgebrand: vrouw gewond pINSDAG 23 LEIDSE COURANT PAGINA 9 KARAVAS —Het is maandag, drie uur voordat het staakt- het-vuren tussen de Grieks-Cy priotische en de Turkse troe pen tot stand moet komen. Wij zitten met zijn drieën bijeen in het door bommen zwaar be schadigde hotel Klearchos, dat een kilometer of 10 van Kyre- nia staat. „Wij" zijn Nicholas Proffit van Newsweek. Teren ce Smith van de New York Ti mes en ikzelf, van Associated Weg kunnen we niet,want de hele omgeving wordt van alle kanten beschoten, we liggen onder intensief vuur van mi trailleurs en mortieren dat wordt afgegeven door de Grieks-Cyprioten en de Tur ken. We zitten er klaarblijke lijk precies middenin. Maar de een of andere wonderlijkema nie r beschikken wij over een telefoon achter de bar van dit hotel. We zitten nu achter de toog, daar ben je nog wat veilig. Van alle kanten komt er hier glas naar beneden. Als we naar buiten kijken zien we warkken van tanks en andere militaire voertuigen die de weg buiten het hotel, die naar de kust leidt, bezwaaien. Boven ons daveren Turkse vliegtuigen die aanvallen doen op Griekse posities in de ber gen in de buurt. We hebben tweemaal getelefoneerd, een maal met de Amerikaanse am bassade in Nicosia en eenmaal met het Amerikaanse verbin dingsstation dat vijf kilometer van dit hotel afstaat. Beide ke ren kregen we het advies: blijf waar je zit. „Voor de kust", aldus een ma rinier van het verbindingssta tion, „liggen fregatten van de Britse marine te wachten tot het bestand ingaat, waarop ze dan motorboten zullen sturen om de burgers aan boord te nemen die het strand hebben kunnen bereiken. Die mensen moeten dan met een witte vlag wapperen, ze moeten alles doen om de aandacht te trek- „Ga niet de weg op, jagers hebben die al dagen aangeval len met bommen en mitrail- Later gingen we onder Turks escorte op weg, we lieten onze huurauto maar bij het hotel staan. We liepen langs kapot geschoten voertuigen en zagen daar ook lijken bij en in lig gen. Na enige tijd kwamen we aan bij een huis en daar troffen we Engelssprekende officieren aan plus ruim 100 vakantiegangers. Er waren ook Grieks-Cyprioti sche toeristen bij, die door de Turken waren opgehaald uit huizen en hotels in de buurt. Het was nog maar een uur van het begin van het bestand. Wij doodden onze tijd met afwach ten en ons afvragen of we zou den worden geëvacueerd of uitgewisseld. ilILVERSUM Naar de mening van mr. M. P. Bajetto, hoofd van de afdeling radio en tv van het ministerie van CRM. Is het nieuwe plan voor de instellingen acht zenders (zie voorpagina) een goed IRA luisterde af ELF AST Het Ierse Republi keinse leger heeft verklaard in maart en april telefoongesprek ken tussen het militaire hoofd kwartier en anderen afgeluis terd te hebben, waardoor het le ger op het spoor is gekomen van een netwerk van spionnen. Enkelen zijn gestraft met de ge bruikelijke kogel door de knie. Dertig spionnen hebben bevel gekregen het land te verlaten, et aftappen was gestaakt nadat in mei een kantoor van de IRA in Belfast werd overvallen den de leider Brendan Hughes was gearresteerd. Daarbij -was ook afluisterapparaat en ge luidsband in beslag genomen. Gerald Ford rfnceton )ap) Volgens het laatste opinie-onderzoek van het Gallup-instituut is vice-president Gerald Ford thans voor de Re publikeinse en onafhaneklijke ondervraagden de man dié de meeste kansen maakt door de republikeinse partij te worden benoemd tot kandidaat voor het presidentschap in 1976. p hem volgen senator Barry Goldwater uit Arizona, gouver- fornië en de oud-gouverneur van neur Ronald Reagan van Cali- de staat New York, Nelson Roc kefeller. Volgens oe Iheer Bajetto, die ove rigens zelf voorzitter is van de omroeppolitieke werkgroep, die dit plan en het standpunt, dat de Nederlandse vertegenwoordi- g'ng op de komende golflengte conferentie zal innemen, heeft helpen voorbereider, is ook mi nister van Doorn het met de uit gangspunten van het zenderplan eens. De heer Bajetto vroeg zich alleen af, wie de in "net plan voorziene uitbreiding van de radiozendtijd met 50 procent moet gaan betalen. Ook betwij felde hij, of er wel behoefte be staat aan vijf radioprogram- De omroeporganisaties zullen vol gens het plan-Wagenaar kunnen voldoen aan de wettelijke eis tot het uitzenden van een volledig baarheid van de drie FM-zen- programma. Door de beschik- dcrnetten voor dit doel (thans slechts twee: Hilversum 1 en 2 via middengolf en FM) kan door een betere coördinatie in plaats van het huidige verwar rende programmapatroon een meer evenwichtig totaalbeeld ontstaan, hetgeen de beluister- baarheid door het publiek en de identiteit van de omroeporgani saties ten goede kan komen," aldus de heer Wagenaar in zijn nota aan het bestuur. Voor het gebruik van de op de ko mende golflengte-conferentie te claimen drie middengolffrequen ties en één langegolffrequentie worden in de nota vier pro grammacategorieën genoemd: popmuziek, informatieve/in structieve programma's, ernsti ge muziek en service-berichtge ving. Na de ontkoppeling van de AM- en FM-zenders wordt in eerste aanleg gedacht aan twee middengolfprogramma's, naast de z.g. totale programma's op de drie FM-zendemetten. Op de ene AM-zender zou een 24-uurs popmuz'ekprogramma, gecombi neerd met dienstverlenende uit zendingen, moeten komen en op de andere AM-zender een conti nu programma van ernstige muziek, waarnaast informatieve en educatieve bestanddelen kun nen worden uitgezonden. Voor een later stadium wordt voorge steld een derde AM-zender voor instructieve en cursorische pro gramma's te gebruiken. Realisering van deze plannen be tekent, diat het huidige Hilver sum 3-programroa straks alleen op de middengolf (AM) valt te beluisteren, terwijl de „Stich ting Nederland Muziek" haar doel bereikt ziet: een aparte zender voor ernstige muziek. Voor wat betreft de service-be richtgeving op de eveneens te claimen langegolffrequentie (die Nederland nu niet bezit, maar wel gehad heeft) wordt voor wat betreft de binnenlandse om roep gedacht aan uitgebreide verkeersberichten, nieuwsbe richten, landbouwbericnten, wa terstanden e.d. Op dezelfde fre- vooral 's avonds programma's quentie wil de wereldomroep voor Europa gaan uitzenden. In de nota wordt erop gewezen, dat de PTT het technisoh moge lijk acht al op zeer korte ter mijn (voor het begin van de conferentie) de AM- en FM-zen- dernetten te ontkoppelen. De raad' van beheer wil daarmee zo spoedig mogelijk een begin ma- WASHINGTON (AP) Het Amerikaanse Huls van Afgevaardigden heeft zijn goedkeuring gehcht aan de directe t.v. uitzending van het debat van de jruidische commissie van het Huis betreffende de mo gelijkheid om president Nixon in staat van beschuldiging te stellen. De uitzending zal volgende week beginnen. Strakkere teugels bij Pastoraal Overleg NIEUWIGHEIDJE op het Landelijk Pastoraal Overleg (dat over zes weken heropend wordt) is het voornemen om de discussies aan een meer ordelijke vergadertechniek te onderwerpen. De voorzitters in Nbordwijkerhout zullen proberen ditmaal de teugels wat strakker aan te trekken. Hetgeen geen weelde zal zijn, omdat de meer spontane dan ordelijke manier waarop vorige malen kerkleden hun zegjes en weetjes voor de microfoon kwamen vertellen, wel geschikt was voor de publici teit rond ons officieuze nationale kerkconcilie, maar de besluitvor ming en wat even belangrijk is de evaluatie van opinies niet ten goede kwam. Dat bij de behandeling van de nota „Mens, waarheen?" naar een an dere methode gezocht wordt, valt te prijzen. EEN STRAFFERE DISCUSSIELEIDING garandeert natuurlijk niet, dat de uitslag van het komend Pastoraal Overleg goed zal zijn. Ook nu blijven verharding van standpunten en frustraties mogelijk, ze ker wanneer de indruk gewekt wordt dat het bij standpuntenbepa- lingen vooral erom gaat cijfermatig vast te stellen, hoeveel er „pro gressief" en hoeveel er „conservatief" denken. Maar straffer geleide discussies zijn alleen al dringend gewenst, om* 'dat wat er in onze Nederlandse kerkprovincie op alle mogelijke ni veaus behandel wordt, te vaak het karakter van een „forum", een vrije en vrijblijvende discussie heeft gekregen. Soms werkt zo'n vrije discussie vroeg of laat sfeerzuiverend; vaak laat ze ech ter hetzelfde onbevredigende gevoel achter van politieke vergaderin gen uit de tijd dat daar het manifesteren, niet de besluitvorming vooropstond. Mu 0RDE om de tafel van het Pastoraal Overleg kan tot gevolg hebben, dat dit overleg op diocesaan, plaatselijk en parochieel over leg uit de mist komt. Er zijn voorbeelden van dit overleg ,,op lager niveau", waar men v?IX?eimaakt bij het zoeken naar de juiste vorm voor het werk als belangrijkste adviesorgaan in de kerk. Maar elders zit men nog keerd heeft."1181 W3arin het Landeliik Pastoraal Overleg vaak ver- Een woordvoerder van een deel van de Republikeinse minder heidscommissie van de juridi sche commissie heeft gisteren verklaard dat het pleidooi van de John Doar, raadsman van de commissie, gebaseerd is op ge volgtrekkingen en niet op be wijsmateriaal. Volgens de woordvoerder zou de zaak tegen Nixon, zoals die door Doar was voorgelegd, niet voldoende sterk zijn om tot een veroordeling door de Senaat te lelden, sohe behandeling ondergaan President Nixon heeft een med,- laap. De linkerenkel van de prs- voor een niet sident is nog steeds opgezet als gevolg van de aanval van ader- wandontsteking waardoor bij tl|~ dens zijn recente reis naar het Midden Oosten werd getroffen. Regeringssteun voor kousen industrie DEN HAAG De regering is be reid 15 k 20 miljoen gulden in de vorm van kredieten beschik baar te stellen voor de sanering van de kousenindustrie, op voor waarde dat de twee grootste fa brikanten, Danlon Hin te Em- men, en Jansen-De Wit te Schijndel, nauw gaan samen werken of mogelijk fuseren. Dit hebben vertegenwoordigers van de industriebonden NVV, NKV en CNV en van de unie blhp gisteren te horen gekregen tijdens een gesprek op het mi nisterie van Economische Za ken. Danlon Hin verkeert momenteel in ernstige moeilijkheden. De problemen van dit bedrijf zijn echter niet los te zien van de problemen in de gehele kousen industrie. Geld voor Danlcai Hin alleen zou volgens de rege ring niets oplossen. Dwars door VS op rolschaatsen LOS ANGELES (DPA) De 32- jarige Amerikaan Clint Shaw nam in het weekeinde de rol schaatsen nog onder een bad in de Stille Oceaan, nadat hij in 62 dagen dwars door Amerika was gegaan op rolschaatsen. Shaw was in New York van start gegaan en had 5.000 kilometer verder, in Santa Monica in Cali- fornië, zijn reis beëindigd. Afge zien van gezwollen enkels, spierkramp, hitte en de woestijn die ik docr moest, is alles goed gegaan", vertelde Shaw. Nederlandse in Duitsland verongelukt MüNCHEN (DPA) De 39-ja- rige mevrouw G. J. Volmer u't Amstelveen is gisteren om het leven gekomen bij een verkeers ongeluk in Beieren, West-Duits- land. Haar 43-jarige man en twee kinderen (van 10 en 13 jaar) werden zwaar gewond overgebracht naar een zieken huis. Alsmede drie Duitsers, die ook bij het ongeluk waren be trokken. Het ongeluk gebeurde bij Pienze- nau in de buurt van Ebersberg. De familie Volmer was op va kantie. De heer Volmer zou vol gens de Duitse politie op een kruising geen voorrang hebben gegeven aan een Duitse auto met drie inzittenden. De Duitse auto ramde de Nederlandse wa gen in de flank. Een echtpaar uit de Duitse auto werd, evenals de heer Volmer levensgevaar lijk gewond. Kinderen gemarteld WASHINGTON (AP) Geestelijk gestoorde kinderen van Ameri kaanse militairen zijn gemar teld in psychiatrische centra die gesticht waren door het ministe rie van defensie. Dit heeft sena tor Henry Jackson bekendge maakt. Er zijn bewijzen dat kinderen verdovingen waren toegediend, en dat men hen had geslagen en vastgebonden en in isoleercellen opgesloten. Een permanente subcommissie van de Senaat, aldus Jackson, zal over deze zaak hoorzittingen houden. Hier bij zou de belangstelling voorna melijk worden gericht op de Green Valley School te Orange City in Florida, en het universi teitscentrum te Ann Arbor, in Michigan. In 1973 had de politie al een inval gedaan in de inrichting te Oran ge City. ERNEWOUDE (ANP) Bij een ontploffing in een motor kruiser te Eernewoude in Fries land is gisteren de 57-jarige me vrouw J. den Hartog-Praanje uit Mijdrecht vrij ernstig ge- Wond geraakt. Op het moment van de ontploffing lag de boot voor hotel Princenhof, waar men net getankt had. eekvlammen verwondden de 'rouw aan handen en gezicht. Ze is opgenomen in een zieken huis te Leeuwarden. De andere vijf opvarenden van de kruiser stonden nog op de wal. Ze wis ten de vrouw ut de kajuit van de boot te trekken. De plezier boot brandde geheel uit en ook een van de benzinepompen. De brandweer bluste de vlammen en wist het hotel, dat slechts op 15 meter afstand staat, voor het vuur te bewaren. De Franse couturier Jean Louis Scherrer heeft gist dat broekpakken steeds meer op pyama's leken. Par ijs rijn herfst-winter-mode getoond. Meest opvallend element 1 Voor bouw weinig perspectief Hlin.ïDE|,NOtlT IS welke de bewindslledee van Volkshuisves- huur-nota bij minister Dulsenuerg te kraken krijgen, blijkt eind volgende maand misschien. Veel moeilijker lijkt intussen de opgave voor minister Gruijters zelf om parlement en bedrijfsleven duidelijk te maken dat er voor de bouwproduktie op middellange termijn perspectief is. De brief wel ke de bewindsman de Tweede Kamer op 18 juli over de situatie in de bouwnijverheid stuurde, is tenminste meer geschikt om ongemst- heid dan optimisme te wekken. Ook al verklaart drs. Gruijters in de inleiding tot die brief de overtui- ging te zijn toegedaan, dat de behoefte aan bouwwerken van allerlei aard nog lang niet verzadigd is. GRUIJTERS LAAT NIET ONVERMELD de verwachting dat di gedurende meer dan tien jaar gepropageerde en geëffectueerde pro duktiegroei m de bouwerij nu afgelopen is. Daaraan is in de eerste plaats debet de verzadiging van het woning' bouwprogram; lang niet overal staan er huizen alleen maar leeg omdat de prijzen en huren te hoog zijn. Waar is dat onze overheit nog een omvangrijke taak wacht op het gebied van sanering, reno vatie en kwaliteitsverbetering, maar die zijn kwantitatief veel min der arbeidsintensief. De oplossing van de dreigende en reeds aanwezige werkloosheid on der de bouwvakkers kan dan ook- temeer nu de bevolkingsgroei sterk afgeremd is- alleen maar buiten de woningbouwsector gezocht worden. En daarop richt zich minister Gruijters' speurtocht dan ooi in de eerste plaats om te kunnen verantwoorden wat hij in zijn „verkenning van de bouwproduktie tot 1979" voorspelt: D< bouw zal nog vele jaren aan zeer velen een goede bestaanszeker heid en een bevredigende levensvervulling kunnen bieden...". WAT MINISTER GRUIJTERS in zijn nota aan voorzichtige ramingéi ten beste geeft, doet vrezen dat voor de verwachte structurele pro blemen terzake van de werkgelegenheid in de bouw als oplossinj imeer nodig zal zijn dan de werktijdverkorting welke nu in zicht ii en ook meer dan de toenemende activiteiten buiten de woningbouw sector. Bij het voortgezet onderwijs komt over enige tijd dezelfde terugslaj in het aantal leerlingen welke nu kleuter- en basisscholen overbodij maakt. Voorlopig lijkt het voortgezet onderwijs nog expansief, maa de overheid zal om economische redenen toch meer moeten verzin nen dan op de éne plaats een school te sluiten om er elders een t> laten bouwen. De bouw bij industrie, handel en dienstenverlening zal grotendeels af hankelijk zijn van de expansie in het bedrijfsleven zelf; bouwbedrij vigheid gaat maar zelden aan deze expansie vooraf. Als grote verrassing voorspelt minister Gruijters op dit punt, dat d< toeneming van bouwproduktie en werkgelegenheid zich alleen in he westen zal voordoen en wellicht zelfs een op het westen gericht pendel tot gevolg hebben zal. Voorziet hij dan, dat het spreidingsbeleid van het kabinet-Den Uy toch gaat mislukken? Het zou een van de weinige verklaarbare redenen zijn waarom dit ks binet sterk geporteerd blijft voor het overbrengen van een stui Haagse "schrijftafel" naar de regio's welke, met welke opsmuk daj ook, voor het bedrijfsleven kennelijk niet aantrekkelijk genoeg ge maakt kunnen worden. lUIIIIIIUIIIilllllllllllUlI Weeroverzicht ft Mmg mist 19 Bmcwaturen m luchldrv* in mijibaiai d~t opkbringen wanrtefrait H hogeKhjkgebéd ^bawikiig '.^sneeuw -r-rtou-tait i laje-<B*gebBd regen otnreer wBdrichting «njtaatsingsKMrig De Bilt Een frontensysteem dat gisteren rond het middaguur bij de Ierse westkust aankwam trok in snel tempo oostwaarts en passeerde ons land vanoch tend. Tijdens de passage viel op veel plaatsen ruim 10 mm re gen. Achter het front stroomde aanmerkelijk drogere lucht over ons land uit. Onder invloed van een zwakke rug van hoge lucht druk boven de Britse eilanden waren- er later op de dag flinke zonnige perioden mogelijk. Deze weersverbetering zal echter slechts van korte duur zijn. Een volgende oceaanstoring zal mor gen opnieuw voor veel bewol king zorgen. Daarbij zal plaat selijk weer regen vallen. Vooruitzichten voor donderdag onbestendig en vrij koel. Weersvooruitzichten in cijfen voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 10 Min. temp. omstreeks 12 graden Max. temp. omstreeks 18 graden Kans op een droge periode vat minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal 0 procent.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9