£cidócSomont iDlijmaker Hilversum wil naar seven radiozenders Minder spanning in Griekenland ondanks gerucht over legercoup TAPIJT PROFIJT PROFIJT verdien 'n echte Over tien jaar begint daling van bevolking Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Lelden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) 0,38 per mm. Telefoontjes ƒ3,50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week 2,49; kwartaal 32,21; jaar 125,25 - Losse nummers: 45 cent 65e JAARGANG No. 19869 DINSDAG 23 JULI 1974 DAGBLAD VOOR ZUID HOLLAND T.V.-SELECTIE Laughton als keizer Nero Vanavond Charles Laughton in de rol van keizer Nero in de film „Teken des kruises" op Ned. II om 20.21 uur. In „Zo maar een zomeravond" op Ned. I om 20.21 uur zingt Seth Gaaikema een liedje uit zijn nieuwe programma. Gisteren hebben de Turken nog omvangrijke versterkingen op Cyprus aangevoerd. Minstens twintig vaartuigen werden voor de kust waargenomen, waaruit in vele golven de eenheden aan land werden gebracht. Ook pa rachutisten werden aangevoerd door transportvliegtuigen en he likopters. Het brandpunt van de strijd bleef de stad Kyrenia, maar de gevechten besloegen eigenlijk de hele kuststrook. Ook zijn er berichten dat na het in werking treden van het staakt-het-vuren nog een Turkse luchtaanval werd uitgevoerd op de oostelijke badplaats Farna- gusta. De Grieks-Cypriotische radio in Nicosia verklaarde dat daarbij twintig buitenlanders, onder wie een kind, in een hotel werden gedood, maar het be richt is niet bevestigd. IVJinstens twee andere hotels werden "nog beschadigd. Vroeg op de avond zouden Turkse vliegtuigen het vliegveld van Nicosia nog met napalm hebben bestookt. In de loop van de avond werden nog schoten gehoord in Nicosia, in de buurt waar de Griekse en Turkse wijken aan elkaar gren- Het is no glang niet bekend hoe veel slachtoffers op het eiland (Van een onzer verslag gevers) HILVERSUM Met een zendtijd-uitbreiding van 50 procent wil Hilversum komen tot zeven radio zenders: onder meer voor serieuze muziek, voor popmuziek en voor een informatief-edukatief programma. Dit is gis teravond onverwachts bekendgemaakt door de Raad van Beheer van de Nos, die dit plan heeft voorgelegd aan de Ne derlandse Omroep Stich ting. Wanneer de Nederlandse Omroepstichting het plan aanvaardt zal het voorgelegd worden aan de internationale confe rentie over golflengten, die in oktober in Geneve gehouden wordt. In het plan wordt voor gesteld te komen tot: drie gelijkwaardige F.M.-zendernetten voor de zendgemachtigden. een vierde F..M-zen- dernet voor regionale en lokale programma's. drie zendernetten op de middengolf voor ern stige muziek, popmuziek en een informatief-eduk- tief programma een zender op de lan ge golf in samenwerking met Wereldmrope en B.R.T. De kosten voor deze ze ven zenders met als ge volg een zendtijduitbrei ding van vijftig procent zullen het eerste jaar vermoedelij 21 miljoen gulden bedragen. Er kan maar één de beste zijn en daardoor de grootste van Nederland grootste keus laagste prijs zelfs voor alle bekende merken WAAR U ZOMAAR HONDERDEN GULDENS BESPAART OOSTERDWARSSTR. 7, LEIDEN Zonder kleren, gewond en angstig loopt dit Cypriotische jongetje vlakbij Nicosia was. Zoals bekend was de inrichting een van de Franco gaat vooruit MADRID De artsen van het Spaanse staatshoofd Franco hebben meegedeeld, dat de ge zondheidstoestand van hun pa tiënt goed vooruit gaat. Het 81-jarige Spaanse staatshoofd I is 13 dagen geleden in een zie kenhuis opgenomen wegens een aderwandontsteking in het rech ter been. Slechts de (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuw kwar- taalabonnée kost u deze origineel verpakte set heerlijke Schotse jam. Een feestelijke verrassing bij het ontbijt, (P.S. mocht u zelf nog geen abonnee zijn, vraag dan een gratis proefabonnement UTRECHT (ANP) De Nederlandse bevolkingstoeneming is vrijwel op een keerpunt. Binnen 10 jaar begint de daling en voor de eeuw wisseling zitten we (afgezien van de immigratie van rijksgenoten en gastarbeiders) onder de 13 miljoen inwoners. Tot deze slotsom komt marketingdeskundige Jan H. E. Verkade in het reclameweekblad 'Adformatie' op basis van de jongste CBS-be- volkingscijfers. Al eerder nam hij de veel te hoog gebleken bevol kingsprognoses voor het magische jaar 2000 op de korrel. De heer Verkade heeft becijferd, dat we in het begin van de volgende eeuw niet meer de helft van het aantal babies en peuters zullen tel len vergeleken met het verslagjaar 1972. Wel zullen er bijna een kwart meer jonge vrouwen zijn, maar hun vruchtbaarheid zal ge daald zijn van 100 naar 32,5. Rond de eeuwwisseling zal, zo is de trend van deze cijfers, de „huwelijksvruchtbaarheid" van Neder land dus nog niet een derde zijn van die in 1972. Politie viste dode mail uit het water HOOGMADE De Rijkspolitie in Hoogmade heeft zondagavond omstreeks acht uur uit de Voor- watering in Hoogmade een man opgevist. Eenmaal aan de kant bleek de man, een 50-jarige plaatwerker uit Den Haag, reeds te zijn overleden. Hoe het slachtoffer, dat niet kon zwemmen, te water is geraakt, is niet geheel duidelijk. Men vermoedt, dat hij zijn evenwicht verloren heeft, toen hij met de motor van zijn bootje bezig was. Dit bootje werd iets verder Verdeeldheid Palestijnen en Arabieren BEIIOET (UPI) De Palestijn se gurrillabewegingen houden in Beiroet een spoedberaad om zich te beraden over recente ontwikkelingen. Yasser Arafat, voorzitter van de overkoepelen de organisatie PLO, is in Bei roet aangekomen om te probe ren de gerezen meningsverschil len bij te leggen. Er bestaat kritiek op zijn beleid. Het Marxisstisch Volksfront voor de bevrijding vanPalestdna, dat zich vezet tegenonderhandelin- gen tussen Israël en de Arabi sche landen, beschuldigt de lei ders van de PLO van een beleid van onderworpenheid, defaitis- De Palestijnen zijn ook verbolgen over een Jordaan-Egyptisch communique, waarin wordt er kend dat Jordanië optreedt na mens de miljoen Palestijnen die in Jordanië wonen. Egypte steunt ook het streven van ko ning Hoessein naar onderhande lingen over een Jordaans-Israë- Jische troepenscheiding en te ruggave van de westelijke jor- daanoever aan Jordanië. Het PLO-bestuur wees deze uit gangspunten zondag van de hand en eiste dat de PLO wordt erkend als die enige vertegen woordiger van de Palestijnen en dat de aanspraken van de PLO op de westelijke Jordaanoever Noteer m.i.vRfllf als nieuw kwartaal-abonnee: O U f Naam. Stuur deze bon in open envelop, Adres- zonder postzegel, naar Woonplaats:':::::::'::;:;;:;::: •ntwoortmimm.r 3,9. Le.dsn. Stuur de "Schotse jam" naar: Naan,: LEIDSE Woonplaats: COURANT Bommelding op ministerie van Defensie DEN HAAG (ANP) Op het ministerie van Defensie aan het Plein in Den Haag is gistermiddag een valse bommelding binnengeko- Een oribekende belde op: „U spreekt met de NAVO. Op uw ministerie is een bom geplaatst, die over 20 minuten ontploft". Volgens een woordvoerder van het ministerie is er in die 20 minuten volgend op het te lefoongesprek „een optima le controle" geweest, maar een bom werd niet gevon- Voor zover bekend is dit de eerste keer, dat het minis terie van defensie doelwit is van een bommelding. Vermoeid Dodelijk vermoeid konden 91 Ne derlandse toeristen, die vanuit Griekenland naar het Joegosla vische Skolpje waren overge bracht, in de vliegtuigstoelen achterover zakken. In ruim een etmaal hadden zij geen gelegen heid tot slapen gehad. Zij hadden eigenlijk afgelopen zondag in ons land moeten terugkeren, maar de Griekse regering gooide roet in het eten door het luchtverkeer boven het land te verbieden. (Foto rechts) Gesprek Aartsbisschop Makarios en minis ter Kissinger bespraken g'steren in Washington de situatie rond Cyprus. (Foto links) NICOSIA (AP/Rtr.) Op het eiland Cyprus is in de afgelopen nacht het staakt-het-vuren overal na geleefd, hoewel de gevech ten gisteren nog uren heb ben geduurd na het van kracht worden van 't einde van de strijd. Men ver wachtte trouwens dat de Griekse en Turkse bevol kingsgroepen op het eiland vandaag nog zouden door gaan met de gevechten. Ook de Turkse premier Ecevit heeft gewaar schuwd dat er zal worden teruggeschoten als het Turkse leger of de Turkse minderheid op het eiland zal worden aangevallen. Desondanks hoopten de Britten gisteravond dat de vredesbesprekingen in Ge- nève vandaag of morgen konden beginnen. zijn gevallen sinds het begin van de vijandelijkheden. Zeker is dat er veel doden zijn onder de burgerbevolking, maar door de chaos en de slechte verbin dingen zijn betrouwbare schat tingen nog niet mogelijk. Eva cuee's op de Britse basis Dhe- kelia spraken van slachtingen en massagraven, en verslagge vers zeiden dat zij veel lijken van burgers naast hun getroffen auto's hadden gezien. In Washington hoopt minister Kis singer dat het bereikte bestand effectief zal blijken te zijn, hoe wel ook hij verwacht dat de 'kleine oorlog' tussen de Griek se en Turkse bevolkingsgroepen nog wel enkele dagen kan voort woeden. Maar, aldus Kissinger, het gevaar voor een directe oor log tussen Turkije en Grieken land is afgewend. Kissinger heeft gisteren nog een onderhoud gehad met de afge zette president Makarios, wiens afzetting door de Griekse offi cieren van de Nationale Garde aanleiding werd tot de Turkse De jongen stond te kijken naar vriendjes die een spelletje mid getgolf speelden toen de twee honden heim besprongen en ern stige bijitwocwJen toebrachten in keel en hoofd. Vol bewondering staat dit kleine jongetje naar de gigan tische jurk van de naast hem staande dame te kijken. Zij maakt deel uit van een show, die in oktober in Londen opgevoerd zal worden. In de kraag zijn 500 struisvogelveren verwerkt, waardoor de waarde op ongeveer 12.000 gulden geschat kan worden. invasie van zaterdagochtend. Makarios noemde het gesprek bijzonder vriendschappelijk, maar repte niet pver Ameri kaanse steun bij zijn pogingen het gezag over het eiland terug te krijgen. Bij de komende onderhandelingen moet men rekening houden met heel wat Turkse eisen. Deze be treffen de terugkeer van Maka rios, het terugroepen dcor Grie kenland van de officieren van de Nationale Garde en een per manente Turkse supervisie over de corridor tussen Kyrenia en Nicosia, die door de invasietroe pen is veroverd. Premiei Ecevit heeft verklaard dat de haven stad Kyrenia 'voor altijd Turks zal blijven. Dat was ons doel en wij hebben het bereikt.' Ook de NAVO-landen, inclusief de VS en Engeland lijken niet bereid de nieuwe president van Cyprus Sampson te accepteren. Als mo gelijke vervanger voor Maka rios wordt Glafkos Klerides, de voorzitter van het Huis van Af gevaardigden genoemd. ATHENE (AP) Volgens berich ten die in Athene gisteravond de ronde deden heeft de comman dant van het derde legerkorps geprobeerd een coup te organi seren tegen de regering in Athe- Volgens de berichten, waarvoor geen bevestiging was te krijgen, zou generaal Ioannis Davos een boodschap hebben gezonden naar andere officieren in Athe ne, waarin hij zei dat hij noor delijk Griekenland zou verdedi gen tegen een eventuele Turkse invasie, als zij de junta in Athe ne voor hun rekening namen. Afgezien hiervan is de spanning in Griekenland iets minder ge worden, nadat zowel de Griekse als de Turkse regering hadden ingestemd met een staakt het- vuren op Cyprus. In Griekenland was de algehele mobilisatie nog steeds vn kracht, maar een aantal reser visten dat naar het noorden van het land was gezonden, naar de grens met Turkije, is terugge roepen naar Athene. Volgens militaire zegslieden was het feit dat er tanks door Athe ne reden een onderdeel van de algemene mobilisatie, die zater dag is afgekondigd en niet een teken dat er een coup op han den was. In Athene wwerd ge durende de dag op de regerings bureau's normaal gewerkt maar hoe de toestand in noorde lijk Griekenland was is niet be Honden bijten kind dood GLASGOW (AP) Een tienjarig jongetje is gisteren in een zie kenhuis oveiTeden nadat hij in het Alexandra Park van Glas gow deerlijk was toegetakeld door twee Duitse herders. Betvondering

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1