Eerste all in finales leverden vier zwemcracks voor Wenen Wat is er aan de hand met Geiler? Ommer 100 m. in 10 seconden Perazic komt1 Zo won Ree Agostini geopereerd ROEMENIë BEREIKTE FINALE DAVIS CUP Nastase tenniste te veel zijn grote rivaal Utrecht. Vier uit twee. Dat was gisteren de recordscore van de eerste all-in finale van de Ne derlandse zwemkampioenschap- pen in Ütrecht. Twee races in het woelige water van „Den Hommel" de, de 800 meter vrije slag dames en de 1500 meter vrije slag heren, waarin Jo sé Damen, Ada Pors, Henk El- zerman en Ronald Woutering zich definitief kwalificeerden voor de Europese kampioen schappen in Wenen door binnen de gestelde limieten te blijven. Bij de meisjes was dat geen punt. Zeven van de acht deelneem sters bleven, evenals in de ra ces van de leeftijdsgroepen, bin nen de limiet. Hoewel winnares José Damen door de schuin over de baan staande wind werd geremd en drie seconden boven haar recordprestatie van de dag tevoren eindigde,- bleef zij met 9.10,66 toch altijd zo'n 35 seconden binnen de limiet, De razendsnel naar voren geko men Ada Pors met 9.16,07 nog altijd bijna dertien seconden. Sneu voor de overige zwemsters dat bij de Europese kampioen schappen niet meer dan twee deelneemsters per land mogen uitkomen. Yolanda Aggenbach (9.20,53) en Annelies Maas (9.21, 55) zouden in elke afvaardiging paradepaardjes zijn, de Oost- duitse ploeg natuurlijk uitgezon derd. Daar zal, naar men moet vrezen, José Damen niet tegen opgewassen zijn. De Oostduitse meisjes bereiden zich voor om beneden de negen minutengrens te zwemmen om wereldkam pioene Novella Calligaris de pas af te snijden, José Damen ging daarentegen iets minder hard dan de dag tevoren. Niet verontrustend, beoordeelde bondscoach Bert Sitters de si tuatie. „Wij zullen er wel voor zorgen dat zoiets niet in Wenen gebeurt". Je haalt het Zenuwslopende taferelen op de 1500 m. vrije slag. Dertig banen lang ploegden Henk Elzerman en Ronald Woutering schouder aan schouder door het woelige water. Inzet: de Nederlandse titel, maar veel meer nog de 16.32.00 die uitzending naar We nen garandeerde. De tribunes daverden van de aanmoedigin gen voor de jongste spruiten van de twee bekende zwemfami- lies. Ronald Woutering (15) was door zijn prestatie in de series (16.31,34) favoriet. Hij mikte op het twee jaar oude record van Ton van Klooster (16.28,5) maar zwom stroef. Het was daaren tegen de een jaar oudere Henk Elzerman die de race maakte. De Hagenaar was zaterdag op weg naar Utrecht in een file blijven steken, miste toen de noodzakelijke warming-up en bleef bijna een halve baan bij Ronald Woutering achter. Nu was het anders. Trainer Jan Schouten had op hem inge praat: „Je haalt het". De jong ste Elzerman was er weer in gaan geloven. Hij nam brutaal de leiding op het 800 meter keerpunt, toen Woutering met een inzinking kampte en een bezorgde Zeemacht-trainer Jan de Wijn een handvol vingers in de lucht stak ten teken dat Ro nald vijf seconden boven zijn schema zat. Record Naast elkaar zwoegden beide zwemmers voort. Langzaamaan minderden de vingers. De laat ste honderd meters moest bin nen de 63 seconden gaan. Het lukte. Fonteinen water opwer pend stoven zij naast elkaar naar de finish: Henk Elzerman won in de nieuwe Nederlands adspirantenrecordtijd van 16.31,10, Ronald Woutering deed er 0,07 seconden langer over. Eerste reactie van Woutering: „Zonder Henkie had ik het niet gered". Reactie van Zian/Vit- tesse-trainer Jan Schouten: „Nu hebben we er twee van Europe se klasse". Een beetje chauvi nistisch misschien als men de tijden vergelijkt met het wereld record van Steve Holland (15.31,85) en het Europese re cord van Bengt Gingsjoe (16.06,1), maar toch wel reëel als men de prestaties van dit jaar bekijkt. Bij de nationale kampioenschappen van hun land waren alleen de Oostduitser Pfiitze (16.26,12) en de Hongaar Toth (16.28,89) sneller en waren bijvoorbeeld de kampioenen van West-Duitsland en Rusland, Geisler (16.42,15 en Parinov (16.33,4), langzamer dan het duo Elzerman—Woutering. Daarbij komt nog dat geen van beiden voortkomen uit een school waar men zich aan kilo- metervreterij te buiten gaat. Jan de Wije gaat niet verder dan hooguit vijftien kilometer per dag. Jan Schouten krijgt zijn pupillen niet verder dan dertien kilometer. Hoewel dat altijd zo'n vier uur trai- ningsarbeid vereist, is het wei nig in vergelijking met de in spanningen die de vrije slagfe nomenen uit het jongste verle den als Hans Fassnacht en Gun nar Larsson zich getroostten. Gjfers uit Den Hommel Dd« x d'7; 12. Tf8-c8; 18. Tel BERGAMO De Italiaanse mo torcoureur Giacomo Agostini is gisteren in een ziekenhuis te Bergamo geopereerd aan de verwondingen, die hij zondag tijdens da grote Prijs van Zwe den opliep. Agostini heeft zijn réchtersleutelbeen gebroken en gèscheurde gewrichtsbanden. De operatie, die anderhalf uur duurde, is geslaagd. De Italiaan zal zeker drie weken uitgescha keld fcljn eh daarom niet kunnen meedoen aan de wedstrijden in Imatra en Cattolica. Clough manager Leeds United BRIGHTON Leeds United heeft een nieuwe manager. Het is Brian Clough, een van de meest controversiële figuren in de Brit se voetbalwereld. Clough is de opvolger van de uiterst succes volle Don Revie, die na het ont slag van Sir Alf Ramsey mana ger van het Engelse nationale èlftal is geworden. Sportwereld LONDEN In een springconcours tijdens het CHIO in Londen be haalde Harry Wouters v.d. Ou- deweyer een zege door als enige foutloos te blijven in de barra ge, waarvoor wereldkampioen Steenken zich niet kon kwalifi- ORLEAN-GIEN Het Neder- landse jeugdbasketballteam ver loor in groep B voor de Europe se titel met 87-49 van Italië. LISSABON De Netjerlandse rol- hockeyploeg verloor met. 5-4 van de Ver. Staten in hét toernooi om de wereldtitel. Andere resul taten: SpanjeFrankrijk 5-0, W. Duitsland—België 9-3,' Portugal Ver. Statèn 13-4, Argentinië— Australië 9-1, Italië—Australië 10-2, Brazilië—Zwitserland 3-0, SpanjeBelgië 13-3.7. AMSTERDAM In de zesde ronde van het IBM-toernooi hebben in de grootmeester- groep alle koplopers ge wonnen. Ree verschalkte Knaak, Jansa won snel van Langeweg en Tukmakov joeg in een tijdnoodrace de gehele stand van Pla- ninc aan flarden. Bij het trio voegde zich Ivkov die de afgebroken partij uit de vijfde ronde tegen Sosonko won. Het viertal heeft \l/2 uit 6, wat overigens ruimte biedt voor de achtervol ging. Het grootmeesterresultaat in deze groep ligt op 9 punten. In het bijzonder Hans Ree heeft be lang bij het verwerven van die séore. Zijn mede-koplopers be zitten reeds de titel. Knaak—Ree was een amusante affaire, die wel een plaatsje in de leerboeken zal krijgen. Het betrof een ruil-variant van het Slavisch, een remise-wapen van wit, met een kansje op initia tief. Maar er werd wat geamen deerd en Ree kreeg het loper- paar. Toen ontwierp hij een ve nijnige val, waar de Oostduitser blindelings in liep. Het kostte hem een vol stuk. Langeweg kreeg tegen Jansa van doen met de Leningrader van het Hollands. Zijn tegenacties waren nogal verplichtend, wat halverwege het middenspel pijn lijk aan het licht kwam. Na ma- teriaalverlies capituleerde de Nederlander. De wijze waarop Tukmakov het stellingsvoordeel De zesde tegen Planinc concretiseerde naar een reeks genadeklappen deed de zaal was verbruikt, bleek de positie van de Nederlander reeds infe rieur. Hij kwam de achterstand niet meer te boven. Overzien De zege van Sosonko op Donner was van het positionele soort. Nodig? Misschien niet, maar de Nederlandse grootmeester meende in het eindspel een stuk offer te mogen brengen voor drie vrijpionnen. Sosonko nam dat stuk en stopte de pionnen. Donner had een finesse over- Ivkov bestreed de Aljechin-verde- diging van Jan Timman op scherpe wijze. Op de vijftiende zet, toen er gezamenlijk al zo'n drie en een half uur bedenktijd Kaplan—Lombardy deed het hard vochtige publiek nogal grinni ken. Kaplan liet zich op de kin- derlijkste wijze de dame ontfut selen. „Tweede klas-schaak" zei men in de wandelgangen. Het viel niet te ontkennen. Inhoud rijk was, Geiler—Velimirovic, afgebroken. De witspeler miste in tijdnood enige malen de betere zet. Zijn aanvankelijke voordeel is ver moedelijk in rook vervlogen. Het kon wel eens de zesde pun- tendeling in successie worden van de orack uit Odessa. De vraag „wat is er met Geiler aan de hand", wordt in de de monstratiezaal om ds vijf minU- Ultslagen zesde ronde: Grootmeestergroep s Sosonko (Ned.)—Donner (Ned.) Csom (Hong.)—Rlbll (Hong.) Kaplan (V.S.)—Lombardy (V.S 1: Knaak (DDR)—Ree (Ned.) (Rusl.)Velimirovic afgebr; 8/13 Sosonkc f4. Donner 2; 15. Kaplan 1 met afgebr.; 16. Knaak 1. meestergroep: Ardljansjah (Indon)—Boehm (Ned.) (Ned.)—1 'ogel (Belg.) 0-1; Popov (Buig.)—Dely (Hong.) Ü-Vi; Ghlzdavu (Roem.)- Debarnot (Arg.) afgebr.; Enklaar (Ned.)—Llgterlnk (Ned.) >thnd na zes ronden: 1. Popov 4; 2/6. Enklaar, Llgterlnk, Boey, Makarl- nm'2Hafgebr.;3 8.' Vogef^iT^/lO Ghlzdavu. Boehm 2 met 1 afgebr.; 1.1. Dely 2; 12. Ardljansjah lfc. Studenten voor op schaakbord THORNABY Nederland heefl gisteren in Thornaby tijdens het schaaktoernooi om het wereld kampioenschap voor studenten teams in de eerste ronde van de finalegroep voorlopig met 2—0 gewonnen van West Duitsland. Twee partijen werden afgebro ken. De uitslagen van de eerste ronde zijn: Denemarken—Tsje- cho Slowakije 2—1 voorlopig; Finland—Oostenrijk 0—1 voorlo pig; Nederland—West Duitsland 20 voorlopig; EngelandRus land 1—1 voorlopig; Verenigde Staten—Hongarije 2—1 voorlo pig- Volleybalplocg achtste plaats SOSNOWIEC - Met Nederlandse volleybalteam (heren) is het af gelopen weekeinde tijdens een landentoemooi in de Poolse plaats Sosnowiec op de achtste plaats geëindigd. In de b-groep verloor Nederland de laatste twee wedstrijden, van Frankrijk met 2—3 (12—15, 12—15, 15—7, 1511, 7—15) en van Hongarije met 0—3 (6—15, 7—15, 5—15). Het toernooi werd verrassend gewonnen door Tsjecho Slowa kije, voor Polen I en Rusland. LÉVERKUSEN De West duitser Manfred Ommer heeft gisteravond tijdens Atletiekwedstrijden in Le- verkusen het Europees re cord 100 meter geëvenaard met een tijd van 10,0 se conden. Hij had een (toe gestane) rugwind van 1,2 meter per seconde. Het we reldrecord staat op 9,9 se- tonden. J)rie kwartier eerder won Ommer een 100 meterrace in 10,1 secon den. Beide malen werd hij ook op de 100 yardslijn "geklokt" door drie chronometers, die uit- J. wezen dat hij tot twee keer toe het Europees record van de Zweed Chris Garpenborg met 9,2 seconden evenaarde. Na zijn prestaties zei Ommer: "Nu wil dik tijdens de Duitse kampioen schappen ook de titels op de 100 en 200 meter hebben". De AVR-atleet Jan Struyk heeft gisteravond in Aarhus tijdens internationale wedstrijden de 400 mieter horden gewonnen in 52,3 seconden. Rijn van den Heuvel finishte op de 800 meter als derde in 1.49,3 achter de Deen Sven-Erik Nielsen (1.48,3) en de Amerikaan Luzins (1.48,8). Op de 1500 meter werd Haico Scharn vierde in 3.43,4 en Bram Wassenaar vijfde in 3.44,4. De Deen Tom Hansen ze gevierde in 3.41,3, voor de Zweed Hoegberg (3.42.3) en de Amerikaan Liquori (3.42,9). De Amerikaan Buerkle won de 5000 meter in 13.39,4 en liet de Engelsman Bedford (13.54,4) de tweede plaats. De Deen Jesper Toerring imponeerde op het hoogspringen met 2,21 meter. teren werden de deelnemers en *sters waargenomen bij Wasse naar se Slag waar deze dame de laatste meters, ter wille van de snelheid, blootsvoets aflegde. Getekend bij FC Den Haag Den Haag De Joegoslaaf Dujcin Perazic gaat voor FC Den Haag spelen. Gis teren was hij in het Zui derpark om de laatste for maliteiten te vervullen en het contract te tekenen. Met Perazic, afkomstig van de bekende vereniging Voj- vodina, Novi Sad, beschikt FC Den Haag volgens trai ner Boskov, die hem warm aanbeval, over een waarlij- ke versterking. Perazic is vandaag naar zijn geboor teland vertrokken om de benodigde papieren in orde te laten maken en zal zich waarschijnlijk zaterdag definitief in Den Haag tigen. Perazic, van oorsprong spits bij de olub waar óok trai ner Boskov vandaan komt, zal bij FC Den Haag als aanvallende middenvelder gaan spel én. Fadrhonc niet naar Groningen een aanbod van de eerste divi sieclub FC Groningen als jeugd trainer te komen werken. Fadr honc, die tot 1 oktober nog bij de KNVB in dienst is, acht de financiële situatie van FC Gro ningen te riskant. Geiler ziet het zelf ook bedenkelijk In. de Groot (DZPC) ransen (ZPA) 9.50.1' Hollanchveek LOOSDRECHT Van Galen heeft gisteren de derde race in de Pampusklasse gewonnen In de Hollandweek op de Loos- drechter Plassen. De stand in deze klasse is na drie wedstrijden: 1. J. Prins met 8 punten, 2. Van Galen met 10 punten, 3. J. in der Maur met 15 punten. De uitslag was gisteren: 1. R. van Galen; 2. W. van Geenhuizen; 3. L. de Wit. de 16 m2-klasse is gisteren de beslissing al gevallen. Deze klasse is gewonnen door M. A. Heineke. die derde werd. De tweede plaats in de eindrang schikking wordt ingenomen door 1 J. van Rietschoten die giste ren op de zevende plaats ein-1 De uitslag was gisteren: 1. A. Brauen; 2. G. Seppen. De uitslag van de gisteren gezeil- de wedstrijd in de Spankerklas- se: 1. P. Kroes, 2. P^ter Velde; 2. N. Meijer. BOEKAREST Roemenië heeft zich gisteren ge plaatst voor de finale van 't toernooi om de Davisbeker in de Europese zone A. Roe menië leidde al tegen Frankrijk met 2—-1. Francois Jauffret hield de span ning er nog in door Tonfa Ovici in vier sets te verslaan. De set standen waren 62, 64, 46, 75. In het beslissende duel tus sen Ilie Nastase en Pierre Bar- thes liet de Roemeen, die eer der van Jauffret had verloren, er geen twijfel over bestaan wie de sterkste is. In straight sets zegevierde Nastase: 6—2, 6—2, 6—3. In de finale komt Roeme nië uit tgen Italië, dat in de halve finale Zweden had versla gen. Tsjecho-Slowakije heeft gisteren in München de halve finale van de Europese zone groep B met 3—2 van West-Duitsland gewon nen. De wedstrijd was zondag bij de stand 22 afgebroken. In de laatste enkelspelpartij won de Tsjech Jiri Hrebec met 64, 6—1, 6—8, 12—10 van Hans-Jür-' gen Pohmann. Het duel nam bijna vier uur in beslag. Pas op' het zesde wedstrijdpunt besliste Hrebec de partij in zijn voor-' deel. West-Duitsland heeft in drie achtereenvolgende jaren in- het Davis Cuptoernooi van de Tsjechen verloren. In de finale van goep B komt Tsjecho-Slo wakije uit tegen Rusland, dat Joego-Slavië uitschakelde. SLS-RALLY NAAR BELGIë RIJSWIJK De Scheveningen- Luxemburg-Scheveningen-ral- ly zal dit jaar, naast het par cours met klassementsproeven Tin Zuid Limburg, ook het tradi tionele traject hebben door de Belgische Ardennen. Er bestond aanvanv/elijk twijfel of, gezien de in België bestaande snel heidsbeperkingen, de nodige vergunningen konden worden verkregen. De SLS-ralIy start op 28 september in Schimmert. BOEKAREST Ilie Nastase speelt het volgend seizoen niet voor de WCT. De 28-jarige Roemeen heeft aangekondigd dat hij met ingang van 1975 minder toernooien zal spelen. Nastase is van mening dat hij Ilie Nastase maakte bij de WCT zich de laatste anderhalf jaar te veel heeft ingespannen. In 1972 bereikte hij de finale van Wim bledon en begin 1973 won hij de internationale kampioenschap pen van Frankrijk en Italië. Dit seizoen verloor hij zijn titels. Lamar Hunt deel zogenaamde „rode" groep, die in maart 1974 ook Rotterdam aandeed. Hij eindigde in deze afdeling (met verder o.m. Tom Okker en Tom Gorman) a\$ eer ste. De spanning bleef nog in het Davis Cupduel tuss tergrond) de stand op 22 bracht met een zege in de finale.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11