NEDERLAND BLEEF IN DE GUNST DANKZIJ STUNT VAN ARIZONA Gouden Koppel eerste de Derby iW v'i| - 3SS* m kr'T B Üjj TRANEN OP DUINDIGT Feuerglut is wellicht afgeschreven r.-. - Ak 4/Ê--Mirv BMBMMBHI Cubanen weer eerste plaats (Van onze sportredactie) HAARLEM Cuba heeft evenals twee jaar geleden de Haarlemse Honkbalweek gewonnen. Met verbluffend spel dat door bijna geen enkele tegenstander (hoewel USEF zaterdag zeer sterk partij bood) kon worden ontregeld be haalden de Cubanen, die vandaag afreisden naar Tokio voor opnieuw een toernooi, acht overwin ningen. In de "finale" konden ook de ditmaal geïnspireerde spelers van de Sullivans de we reldkampioen niet af stoppen. Het werd 8—3. Spelers content met coach Myers HAARLEM De spelers van de Nederlandse selectie zijn te vreden met de coaching van Ernie Myers, dte als oorzaak voor de matige slagprestaties van zijn ploeg tegen Sullivans en Arizona aanvoerde „dat Ne derland werpers van het kali ber Snoap en Schrimpf te wei nig tegenover zich krijgt." „Het enige bezwaar dat je te gen Myers kan inbrengen", meende Fred Beckers, ,,is mis schien dat1 hij te weinig ge bruik heeft gemaakt van Ne derlandse relief-pitchers. Maar hij kon elke beslissing beargu menteren. En dan heb je er vrede mee." Aanvoerder Beckers had ook een verklaring voor de min dere prestaties van Nederland in de rest van de week. ,,De spelers raakten vermoeid. De mentaliteit was misschien niet optimaal." HAARLEM Welk een geweldige show honkbal kan zijn hebben achtdui zend toeschouwers gister middag kunnen constate ren. Na de forse nederlaag van 81 die Nederland za terdagavond moest incas seren tegen het op revan che beluste Sullivans dreigde het vaderlandse negental een dag later roemloos tenonder te gaan tegen het collegeteam van Arizona. De Amerikanen leidden na negeneneenhal- ve innings met niet min der dan 80, welke score mede was veroorzaakt door het volledig falen van de Nederlandse slagploeg tegenover Mark Schrimpf. Deze had de voortreffelij ke cijfers twaalf keer drie slag, viermaal vier wijd en slechts twee honksla- gen tegen achter ziin naam staan. De stemming lm het voor het eerst vrijwel uitverkochte Pim Mulierstadion was het nulpunt bijna genaderd. Maar Arizona zorgde zelf al voor een kleine opleving op de volgepakte tri bunes door met gevoel voor show rechtsvelder Ken Bolek te „vervangen" door Fred Lindeman die tijdens het toer nooi heeft gefungeerd als con tactman voor de Amerikanen. Deze compleet in het uniform van Arizona uitgedoste figuur mocht bij wijze van stunt, maar tegelijkertijd als teken van een zekere minachting ten opzichte van de tegenstander de als formaliteit beschouwde gelijkmakende negende slag- beurt van-Nederland uitdienen. Hoewel iedereen op dat mo ment hoopte dat de eerste de beste slagman van Nederland de bal in de richting van juist Lindeman zou plaatsen was Een van de Cubaanse hits in beeld. Werper Mick Knight van de Sullivans (geheel linksziet tot zijn verbijstering dat een van de Cubanen uithaalt voor een klap. De bal (zie pijl) is onderweg naar het verre veld, waarvan scheidsrechter Wedemeyer getuige is alsmede achtervanger Tom Vanderberg. het hele publiek met stomheid geslagen toen dat Paul Smit inderdaad lukte. De als pinch- hitter voor Wim Hageman in gezette slagman weekte een storm van enthousiasme los toen hij de bal in de richting sloeg van het rechtsveld, waar Fred Lindeman struikelend achteruit liep om het projectiel te .•,vangen". Steeds verder moest Lindeman terug tot hij tenslotte met een knap ge speelde knal ruggelings tegen een reclamebord aandreunde. Inmiddels had de bal het sta dion verlaten en kon Paul Smit zijn rondje langs de kussens ongehinderd voltooien. Een hele rij pinch-hitters stel de zich vervolgens op om Mark Schrimpf eveneens op de proef te stellen. En tot grote verbazing van alle aanwezigen, die Nederland in de acht voor gaande innings slechts honk- slagen van Frank Smit en (eindelijk) Hamilton Richard son hadden zien produceren, slaagde ook Barry Eijgendaal erin met een fraaie tik het eer ste honk te bereiken. Eigendaal werd vervolgens' door vier wijd op Steef van der Sluis naar het tweede honk geloodst. Nederland had daar mee bij de stand van 81 twee honken bezet. Arizona geloofde nog steeds in het „geintje van Fred Lindeman", die mis schien ooit wel eens met een knuppel zal hebben gezwaaid, maar van honkbal op niveau toch geen kaas heeft gegeten. Dat bleek al spoedig, want na dat Charles Urbanus de eerste nul had veroorzaakt liet ook Harrie van der Berg een honk- slag van zijn hout vertrekken, waardoor Nederland ineens drie honken bezet hield. De stemming in het stadion, die inningslang nauwelijks aan wezig was geweest, was met een volop voelbaar. De absolute climax van het duel kwam, nadat Nederland ook zijn tweede nul (Frank Smit, waarop echter Van der Sluis kon scoren) had moeten incasseren. Nog steeds stond Fred Lindeman in het rechts veld als levend blijk van on derwaardering voor de Neder landse slagploeg. Dat had Ari zona al een punt gekost, maar Jerry Kimdall liet de figurant staan. Hij heeft het geweten. Want toen Leo Naaktgeboren óók een ferme tik te voorschijn toverde en de bal weer in de richting van het rechtsveld én Fred Lindeman zeilde was de opwinding onder de toe schouwers bijkans onbeschrijf lijk. Twee velders van Arizona én Fred Lindeman snelden naar de plaats van naderend onheil en grepen alle drie mis! De toeschouwers stonden op de banken en Lindeman zat even later weer in de dugout. Kin- dall haalde zich de afkeuring van elke aanwezige op de hals door hem uit het veld te halen en er een „echte" honkballer, Al Lopez, neer te zetten. Bo vendien gelastte hij de voor dien zo imponerende Mark Schrimpf van de heuvel af te komen om daar eerste man Steve Powers te posteren. Ook deze moest Nederland, dat in middels via Van der Berg op 84 was gekomen, toch nog een honkslag toestaan. Weer Hamilton Richardson was er voor verantwoordelijk. Maar toen was het dan ook mooi ge weest. Al Lopez (nota bene de vervanger van Lindeman) borg een verre tik van Alfio Troeman in zijn handschoen op, waarmee de derde Neder landse nul en een eind aan de spectaculaire slotfase was ge komen. Nederland, dat door homeruns van Ron Hassey (twee) en Bob Starke (drie man aan boord) en punten van Russell, op 08 was gezet, had door die stunt van Arizona en verdienstelijk eigen slagwerk de gunst van het publiek behouden. Want hoewel de Oranjeploeg na de winst op USEF (twee maal) en Sullivans geen zege meer boekte moet de ploeg lof worden toegezwaaid voor de geleverde prestaties. Want zon der (Nederlandse) relief-pit cher, zonder echte catcher en zonder eerste honkman van origine, op welke posities ach tereenvolgens Ray Peloquin, Alfio Troeman en het duo Eij- gendaal/Jenken bevredigend acteerden heeft Ernie Myers zijn team gestimuleerd en geïnstrueerd tot een niveau dat tot voldoening stemt. FRANK WERKMAN Van onze paardesportmedewerker WASSENAAR Henk van der Kraats was gelukkig. Bertus Riem, de 71-jarige trainer van Fieldmaster ook. Een derby win- nn is natuurlijke nen is natuurlijk het mooiste wat er is. Maar Klems schoonzoon, Henk van der Kraats, won als jockey al zesmaal en veteraan Bertus Riem als trainer zevenmaal. Over een paar dagen zijn ze het succes vergeten en gaat het werk op de stalhouderij Groe- nendaal gewoon wfler door. Het koppel Riem/Van der Kraats is nog steeds een Gouden Koppel op Duindigt. Zij zullen nog vele malen in de buurt van de winnaarsring te vinden zijn. Misschien winnen zij volgend jaar wel weer de derby Moge lijk met Prince Wolter die nu net zo'n goede tweejarige is als derby-winnaar Fieldmaster verleden jaar. Maar het Gou den Koppel staat er niet lang bij stil als de eigenaars van het paard. De 63-jarige Mej. Floor de Bie en de twee jaar oudere bezitter van een lood- gietersbedrijf uit Voorburg, René Dekever, konden gister middag de trainen niet meer de baas. Het mooiste dal ze als eigenaar kon overkomen was gebeurd. Fieldmaster was van fokker Lucassen voor het bedrag van tienduizend gulden gekocht. Floor de Bie Floor- tje voor vrienden en bekenden en René Dekever een vrien delijke, gezette figuur, wilde zijn verhaal na de strijd wel vertellen. „Het paard heeft het helemaal gemaakt. Zoiets maak ik als eigenaar van slechts twee paardjes maar eenmaal in mijn leven mee. Ik kocht Fieldmaster als jaarling sa men met Floor. We wonen al vele jaren in Nederland, maar zijn beiden Belgen,- vandaar ook de stalnaam Belgique. Geen moment hebben we spijt van de koop gehad. Aan het begin van dit seizoen waren we er zeker van dat Fieldmas ter door zijn ongeslagen record als tweejarige de derby zou gaan winnen als de hengst ge zond zou blijven. Maar na de nederlagen in de Produk- tenren, die door Feuerglut met groot machtsvertoon werd ge wonnen,; en de Trailstakes, waarin Joirs zegevierde, had den ons vertrouwen in Field master niet geschokt. Maar zo maar winnen zou geen eenvou dige opgave voor het paard zijn. Misschien was ik als Fieldmaster die twee nederla gen niiet frad gehad, gek van de zenuwen geworden. De spanning was dan mogelijk te groot geweest als torenhoog fa voriet. Nu had Feuerglut de beste kans op papier". Oog dicht Floor de Bie wilde wel weten dat ze de nacht voor de Derby geen oog had dicht gedaan: „Kijk, ik zit al vele jarentus- sen de dravers en renpaarden, maar zo'n beste heb ik nog nooit gehad. In 1951 won bij de dravers Pearl Spencer de Derby. Dat paard was ook van mij, maar toen was het heel anders. Er was toen geen centje spanning vooraf. Postduifje G was in die draversderby favoriet, dat weet ik nog als de dag van w ik nog als de dag van gisteren. En Pearl Spencer won toch geheel onverwacht met zo'n zes lengtes voor sprong. Het was een fijne dag toen, maar vandaag was het verschillend. Dit is een klasse paard". Weer schieten de Bel gische vrouw de tranen in de ogen. Zij liet ook voor de koers de twee guldenkassa flink rin kelen door vijftigmaal in te zetten op haar en René bezit de driejarige Fieldmaster. Halslengte Monsieur Le Bref van de kas teelheer Nuy uit Wezepe kwam net een halslengte tekort. De uit Frankrijk overgekomen jockey Rossi was te vroeg gaan rijden en had wellicht ge wonnen als hij wat later in de aanval was gegaan. Als eigenaar Nuy het paard had toevertrouwd aan Kevin Davies zou wellicht Monsieur Le Bref Henk van der Kraats en Fieldmaster van de Derby overwinning hebben kunnen af houden. Maar dat is nakaar ten. Trainer Gerrit Groos van Monsieur Le Bref: „Dit is nu <Ie tweede keer im mijn loop baan dat ik met de haven in zicht in een derby word ge klopt. In 1970 bleef Meerbloem een liplengte achter Golden Blaze S. Toen was het paard te veel naar buiten gegaan met zijn jockey. Nu is Rossi te vroeg gaan rijdem. Hij had het paard beter moeten aanvoe- Tte snel Ger de Kroes, de eigenaar van outsider in de 46e Derby Joris: „Joris is een goed paard, maar toen Monsieur Le Bref en Fieldmaster er vandbor gin gen, werd het te snel voor het paard. Hij hoort op de vierde plaats thuis. De verwachtingen waren misschien wat hoger op de stal, omdat Joris de belang rijke Trailstakes had gewon nen en daarin Monsieur Le Bref en Fieldmaster achter zich liet. Maar hij stond toen gunstiger in gewicht. Nee, ik ben helemaal niet teleurge steld. Verleden jaar moesten we met Queen of Roses S de Derby winnen en dat is toen gebeurd. Vandaag heeft even als vorig jaar de beste gewon nen. Frans Vandeuren kwam met Bleu Riband op de derde plaats. Ook dit paard is in training bij Bertus Riem. Van deuren: „Het was een fijne rit, de hengst zal 't op een langere afstand dan deze 2400 meter stellig nog beter doen". ARTHUR VAN RIJSWIJK v Beckers laatste keer aanvoerder (Van onze sportredactie) HAARLEM Fred Beckers heeft tijdens de honkbalweek in Haarlem voor het eerst en tevens voor het laatst als aan voerder gefungeerd. De tegen woordig voor Feyenoord uitko mende ex-Spartaan, die in het toernooi uitstekend startte en zelfs lof verwierf van de tot oordelen bevoegde coach Jerry Kindall van Arizona zakte vooral de laatste paar wed strijden weg. Zaterdagavond maakte hij een voor zijn doen enorme vergis sing door bij een aangooi van zijn werper en een aanstor mende loper van Sullivans ze ker anderhalve meter voor zijn honk te blijven staan en giste ren acteerde hij ook minder zeker dan van hem gewend. „Het aanvoerderschap", ver telde Beckers, die zich gisteren in de vijfde slagbeurt moest laten vervangen door Ben Ri chardson nadat hij van een el leboog van Schrimpf in het oog had gekregen, „heeft me te veel in beslag genomen. Ik wilde het zo goed mogelijk doen, maar mijn eigen spel is daardoor in het gedrang geko men. Dat merkte ik al bij de batting-practice. Ik was niet voldoende geconcentreerd. Daarom, dit is meteen de laat ste keer dat ik ben geweest". Haarlem onkbal rs*F o CUBA 2 Werpers USEF: Searson (7 2/3) 3—2—7; Antonez (I 1/3) 1—2—2; Cuba Jimenez (4 2/3) 2—2—5; Guerra (2 1/3) 2—0—2; Vinentn (2) 3—1—2; e Werpers: Nederland- Urbanus (5 2/3) 5 1 7; Peloquin (3 1/3) 111; twee fouten. Sullivans: Nederland Is 4. Werpers: Nederland: Leurs (5 1/3) 2—1—7; Remmerswaal (1 2/3) 2—0—1; Peloquin (2) 2— Werpers Cuba: Mederos (2 2/3) 34—2; Perez Perez (6 1/3) 6—1 —9. Sullivans: Knight (5 1/3) 1—0—8; Regan (2 2/3) 1—0—4; drie fouten. EINDSTAND 1. Cuba 8—16; 2. Arizona 8—10; 3. Sullivans 8—8; 4. Nederland 8—6; 5. USEF 8—0. Annet Visser ongenaakbaar (Van onze paardesportme dewerker) WASSENAAR Stal Ge- ran moest dan in de derby genoegen nemen met een vierde plaats van Joris (goed voor 2.320,00), in de Beker der Amateurs zegevierde Tudor Roussi S van deze stal in handen van amatrice Annet Vis ser met groot machtsver toon over de 2500 meter met lengtes voorsprong op Quick Nanny en Funchal. Annet Visser, die voor de der de maal in successie won voor deze stal in dit seizoen gaat door deze overwinning in het amateurklassement alleen aan de leiding. De andere ren op de Derby-Dag werd onver wacht gewonnen door Jamber- deen met John Webb. Bij de dravers viel de uitste kende prestatie van derby-kan didaat Monty Buitenzorg met de Limburger Sjeng Hendrikx op. Hij zegevierde in de goede kilometertijd van 1.19.9. (Van onze paardesportmedeiwerker) WASSENAAR De volbloedderby, gis termiddag op de Wassenaarse renbaan Duindigt, is een van de mooiste geweest van de laatste jaren. De Wassenaarse jockey Henk van der Kraats zegevierde met geringe voorsprong met Fieldmaster voor de Fransman Rossi met Monsieur Le Bref. De derde plaats was voor Blue Riband met Frans Vandeuren voor Joris met Rober Wetemans. De op papier eerste favoriet Feuerglut met de Westduitser Dieter Weiss kwam in het veld van zeven paarden als laatste over de eindstreep. Het paard was door de Stichting Nederlandse Draf en Ren sport buiten weddenschappen gesteld, om dat het aan de pees en aan de kogel ge blesseerd was. De dierenarts had wel toe stemming gegeven om met de hengst te starten. Maar de vraag achteraf is, of het wel verstandig is geweest. Insiders gelo ven, na de teleurstelling van gisteren, dat Feuerglut door zo'n zware derby wel af geschreven kan worden voor een verdere succesvolle loopbaan als renpaard. De af gelopen weken was met het paard alleen maar in het zwembad getraind, omdat hij training op de grond niet kon verdragen. Direct na de start in deze 46ste derby nam Feuerglut de leiding, voor Joris, Fieldmaster en Monsieur Le Bref. Toen de paarden langs de volle Duindigt tribu nes kwamen was er met zo'n achthonderd meters onder de hoeven vandaan nog geen verandering in de kopgroep geko- In de laatste bocht viel Feuerglut terug en was Monsieur Le Bref, die bij Joris binnendoor was gegaan, met Fieldmaster aan de leiding gekomen. Deze twee Voch ten het uit. Joris moest ook afhaken en Blue Riband met Frans Vandeuren kon zich op achterstand naar de derde plaats spoeden. Door de overwinning met Field master reed Henk van der Kraats (zijn zesde derby-overwinning) voor de stal 24 duizend gulden binnen. Henk van der Kraats na de strijd: „Toen ik met het paard de bocht uit kwam zag ik het niet meer, halverwege de rechte lijn ook niet. Maar naast Monsieur Le Bref liet hij zich uitstekend gelden. Ik heb maar een eker .de stok behoeven te pakken. Hij heeft geen klap gehad. Ik dacht als ik hem een aansporing geef, dan stopt hij er mis schien mee". Veteraan onder de trainers Bertus Riem: „Vandaag was het paard in topvorm. Een derby winnen is het be langrijkste, daar werk je als trainer met een goed paard naar toe. Ik geloof niet dat er ooit zo'n mooie derby op Duindigt is geweest". BB

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9