WEGGEKROPEN IN DE KELDERS BUITENLANDERS OP CYPRUS Acht partijen betrokken bij Cyprus-conflict :ta{y\ k. w Lijken lij MAANDAG 22 JULI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 6 BEIROET (AP) Bij het conflict op Cy prus zijn acht partijen direct betrokken: Griekenland, Turkije, Turks Cyprioten, Grieks Cyprioten pro-Makarios, Grieks Cyprioten anti-Makarios, Engeland, de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. Wat willen zij? Griekenland: annexatie van Cyprus, waar vier-vijfde van de bevolking van Griekse afstamming is. „Enosis", aansluiting van Cyprus bij Griekenland is een oude droom der Hellenen. De militaire junta in Athene deelt deze droom. Turkije: wil niet dat Cyprus bij Grieken land komt. Het eiland ligt slechts 60 km. van de Turkse zuidkust en annexatie van Cyprus door Griekenland zou het toch reeds ongemakkelijke machtsevenwicht tussen de NAVO-partners Griekenland en Turkije verstoren. Turkije zou eigenlijk graag een flink stuk van Cyprus willen hebben, teneinde de Turks-Cypriotische minderheid op het eiland bescherming te kunnen bieden. Turks-Cyprioten: willen wat Turkije wil. Zowel de Turks-Cyprioten als Ankara zijn bereid toe te stemmen in een Cyprioti sche federatie welke de Turkse minder heid een ruime mate van autonomie geeft in haar gebiedsdelen op het eiland. AntiMakarios Grieks-Cyprioten willen wat Griekenland wil Enosis. Pro-Makarios-Cyprioten: bewijzen lippen dienst aan het ideaal van eenheid met Griekenland, maar zijn in werkelijkheid meer gesteld op hun onafhankelijkheid, met name sinds de kolonels in Athene aan de macht zijn. Met de Turks-Cyprio ten was men onder Makarios een heel eind gevorderd op de weg naar een Cy prische federatie met ruime autonomie voor de Turks-Cyprioten. Engeland: wil zijn soevereine militaire bases op Cyprus graag behouden, maar wil verder geen politieke of financiële last van de ingewikkelde situatie op het ei land. Met Griekenland en Turkije is En geland ondertekenaar van de verdragen van Londen en Ziirich, waarbij in 1960 de onafhankelijke republiek Cyprus in het le ven werd geroepen.De verdragspartners waarborgen deze onafhankelijkheid, zij het dat zij de verdragsbepalingen ieder op een andere wijze interpreteren. De Verenigde Staten: op Cyprus, gelijk elders in de wereld, wil Washington de in vloed van de Sowjet-Unie zo klein moge lijk houden. De Amerikaanse regering hecht voorts groot belang aan de Britse bases op Cyprus, aangezien deze ook wor den gebruikt door de NAVO en de CEN TO. De Sowjet-Unie: wil invloed op Cyprus. In 1964 en 1967 schreeuwde Moskou moord en brand, toen de Turken dreigden Maka rios uit het zadel te werpen. Makarios heeft altijd goede betrekkingen onderhou den met de communistische landen. Nu slaat Moskou met welgevallen gade dat de Turken door gewapende interventie po gen Makarios weer aan de macht te hel- Gemobiliseerde mannen laten hun papieren controleren bij een militair kamp in een Atheense voorstad. Istanbul ANKARA Site of Turk Troop Ship Embarcotion SYRIA Where Turk Troops 'CYPftUS. ISRAEL JORDAN ïfroopers CYPRUS MILES NICOSIA, (AP) Straaljagers joegen door dikke rookwolken die zaterdag boven het eiland Cyprus hingen, parachutisten werden neergelaten en Turkse soldaten waadden aan land op stranden waar enkele dagen eerder de toeristen nog lagen te zonnebaden. De invasie uit de lucht en uit zee bracht dood en vernieling in de luxe hotels langs de Griekse noordkust. Grieks-Cyprioten en buitenlanders moesten bescher ming zoeken in de kelders van de getroffen gebouwen. Turkse oorlogsschepen beschoten de havenstand Kyrenia en dor pen ten westen van deze stad, terwijl Skyhawks van de Turkse luchtmacht wegen, bruggen, ho tels en andere doelen bestookten met bommen en granaten. De beschietingen en bombarde menten leken volledig willekeu rig te worden uitgevoerd zonder respect voor burgerlijke doelen of slachtoffers. Langs de wegen lagen de lijken van omgekomen burgers naast uitgebrande parti culiere auto's, zo goed ais ver nielde legervoertuigen en ge vechtswagens van de Grieks Cy priotische Nationale Garde. Hele bosrijke berghellingen stonden in brand. Bomtrechters blokkeerden vele wegen in het westelijk deel van het eiland. Met drie andere buitenlandse cor respondenten - Nicholas Profitt van Newsweek, George J. Price van de Baltimore Sun en Michel Laurent van Gamma, probeerde ik via de Turkse wijk naar Ky renia te rijden. Grote transport vliegtuigen vlogen boven ons hoofd en tientallen parachutis ten landden in de velden naast de weg Ongeveer 10 km buiten Nicosia werden wij a angehouden door Turkse militairen. Pas gelande parachutisten zaten koffie te drinken in een café langs de weg. Enkele kilometers verder op bestookten Turkse straalja gers het vliegveld van Nicosia en het daarbij gelegen kamp van de Nationale Garde. Wij za gen hoe grote zwarte rookwol ken opstegen boven het vlieg veld en het kamo. Een psychiatrische kliniek in Nicosia werd door een Turks bombar dement zaterda gzwaar beschadigd. Hierbij vielen vele doden. lagen langs de weg bij een ver woeste brug. Op een gegeven moment moesten wij zelf dekking zoeken tegen de vliegtuigen die de weg be schoten. In de kelder van een klein café langs de weg troffen wij vijf Grieks-Amerikaanse toeristen aan. Zij probeerden de hoofdstad te bereiken en hadden een laken met daarop in grote zwarte letters USA geschreven op het dak van hun auto beves tigd. „Help ons hier weg te ko men", schreeuwden zij ons toe, terwijl opnieuw een golf Turkse straaljagers laag over kwam en een nabijgelegen brug beschoot. Vreedzame vakantie In het Klearsjos hotel in Karavas, \*UG0r ROMANIAN *Rome\. v J BULGARIA Where Greek Troops L A IL v Massing GREECE Vs" Mediferraneoi MALTA Seo 10 km ten westen van Kyrenia, zaten vier Engelse toeristen en de directeur van het hotel ver scholen achter een barricade van bankstellen die zij in de lounge van het hotel hadden op geworpen Overal lag gebroken glas en meubilair. Het hotel was getroffen door een raket. ,-,Ik heb hier in het Britse leger gediend, vijftien jaar geleden", vertelde Haydon Jones uit Lon den. „Die bergen die daarginds nu in brand staan heb ik op mijn vrije dagen beklommen Mijn vrouw en ik dachten hier een vreedzame vakantie te kun nen doorbrengen". Een Zwitsers echtpaar had cog nac uit de verwoeste bar van het hotel gehaald en sloeg in een hoog tempo de drank naar binnen. „Wij gaan hier niet weg voor het weer rustig is", zei de man. Vlak bij het hotel begon nen de mitrailleurs weer te ra- Ik keek uit op de kleine kreek bij het hotel, waar mijn vrouw en ik het afgelopen weekeinde nog aan het strand hadden gelegen, gevaren en gezwommen. Nu zat mijn vrouw in de kelder van een hotel in Nicosia en keek ik hier uit op torpedojagers, lan dingsvaartuigen, sleepboten en oorlogsbodems die dicht voor de kust lagen. De lucht was ver vuld van het gedreun van die selmotoren en het geluid van straaljagers. Twee landingsvaartuigen met Turkse commando's kwamen aan op het strandje onder het hotel. Zodra zij aan land waren verspreidden zij zich onder dek king van het vuur van een an der contingent dat enkele me ters verder op was geland. De Turkse landingstroepen ont moetten slechts geringe tegen stand van enkele Grieks Cyprio tische soldaten op de kust. Een De politiechef van Kyrenia belde stuk geschut beschoot de lan dingsvaartuigen. Grote fontei- r i kvros R ÏCE>~ rr# wil MoJf Q V? IRAQ Situatieschets van het oorlogstoneel: Cyprus ligt dicht bij de Turkse embarkatiehaven Mersin. Voorts wordt aan de Grieks-Turkse grens de troepenconcentratie aangegeven. Het kaartje van Cyprus toont de plaatsen waar de Turken zijn geland. nen schoten op uit het water, maar geen der vaartuigen werd geraakt. ter vernamen wij dat de Turken het hotel op en zei dat zijn de stad hadden ingenomen, anschappen zich met succes Op de terugweg naar Nicosia verzetten tegen de Turkse vallen. Na enige uren liet hij niets meer van zich horen. La- fs de weg 1 werd onze auto opnieuw bescho ten door Turkse straaljagers. Wij passeerden de Turks-Griek se linies. Wij hadden een wit ta fellaken als een geïmproviseer de vlag aan onze auto gebon- een niemandsland van enkele kilometers te zijn doorgereden kwamen wij Grieks-Cypriotische tanks en legervoertuigen met reservisten tegen, die op weg naar het front. De reser- Jaren gewacht „Op deze dag heb ik lange jaren gewacht", zei Sami, een 29-jari- ge Turkse soldaat, die onze auto aanhield. „Ik ben blij dat wij nu die Grieken kunnen afstraf fen die ons zo lang hebben on derdrukt". Wij reden terug naar Nicosia en slaagden er la ter in via achterafweggetjes door Grieks gebied de noordkust te bereiken. Turkse straaljagers scheerden over ons heen en en kele malen moesten wij de auto uit en dekking zoeken. Wij pikten een jonge officier van de Nationale Garde op die zijn eenheid probeerde te bereiken. Hij verklaarde dat de meerder heid van de bevolking achter aartsbisschop Makarios stond en de staatsgreep veroordeelde welke Nikos Sampson als presi dent aan de macht heeft ge bracht, Hij. sprak minachtend over Sampson. 'yjj vroegen hem waarom hij ging vechten voor het nieuwe bewind als hij dat niet steunde. ,Het is nu eenmaal mijn op dracht", antwoordde hij. „Wij moeten vechten tegen de Tur ken Maar ik denk niet dat wij het op eigen kracht kunnen win nen. Misschien ben ik vanavond al dood" ten paar kilometer voor de kust bestookten Turkse straaljagers een autobus en twee particuliere auto's. De lijken van passagiers Jeugdige toeristen, hun bagage op de om te proberen een weg te vinden, Griekenland uit visten droegen helmen uit de eerste wereldoorlog maar waren verder in burger. Nieuwe aanvallen In het dorp Kondemenos, 25 km ten westen van Nicosia, was de weg versperd door bomtrechters en de brandende resten van een militair konvooi dat blijkbaar door Turkse straaljagers was aangevallen. Lijken lagen op en langs de weg. Een van de slachtoffers was gekleed in het uniform van de EOKA-guerril- la's. Kapot geschoten legerwagens en gepantserde personeelsvoertui- gen stonden schots en scheef over de weg. Het dorp was op verschillende plaatsen zwaar gebombardeerd. Wij zagen geen enkele burger op straat. Toen wij Nicosia naderden konden wij zien hoe Turkse straaljagers nieuwe aanvallen uitvoerden op het vliegveld. Een napalmbom sloeg in vlak bij het radiore- layeringsstation van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken dat bij het vlieg veld is gelegen. Amerikaanse functionarissen in het station verklaarden dat zij erop wachtten te kunnen wor den geëvacueerd naar een van de Britse bases op het eiland. In Nicosia werd nog altijd zwaar gevochten. Wij hoorden artille rie-,' mortier- en mitrailleur- vuur. In het Ledra Palace hotel hadden zich Grieks-Cypriotische gardisten verschanst. Zij be schoten Turkse eenheden die een hotel op een paar honderd meter van het Ledra Palace ho tel hadden ingenomen. Vrouwen en kinderen hadden hun toevlucht gezocht in de kelders van het hotel. Een honderdtal buitenlandse correspondenten sloegen de strijd gade vanaf punten op de trappen en in de gangen die hun een betrekkelij ke veiligheid boden. Mijn vrouw vertelde mij dat twee soldaten door een granaat wa ren gedood toen zij een mitrail leur opstelden in een hoek van het hotel. Wij brachten de nacht door onder matrassen, terwijl rond het ho tel hevige gevechten voortduur den. Zondagmorgen bleek dat het hotel door mortier en ander vuur zwaar beschadigd was. minderheid DEN HAAG (ANP) Een verge lijking van de troepenverhou ding van de beide NAVO-landen Turkije en Griekenland toont duidelijk een groot overwicht van Turkije. Het Turkse leger is bijna drie keer zo sterk als het Griekse en de marine van Turkije is ongeveer dubbel zo sterk als die van Athene. De strijdkrachten van Turkije zijn als volgt samengesteld. Het leger telt volgens opgaven van het International Institute for Strategie Studies 365.000 man, bestaande uit een gepantserde divisie, twee gemechaniseerde infanterie divisies, elf infanterie divisies, vier gepantserde briga des, drie gemechaniseerde in fanterie brigades, drie infante rie brigades, een brigade para chutisten, een gepantserde ca valerie brigade, twee met „Ho- nest John'raketten u;geruste bataljons. De marine beschikt over 40.000 man, 15 onder zeeërs, veertien jagers, acht escortevaartuigen, elf motortor pedoboten, veertien snelle pa trouilleboten, 20 mijnenvegers, zeven mijnleggers, en een hoe veelheid landingsvaartuigen en helikopters. De luchtmacht heeft 50.000 man en 288 ge vechtsvliegtuigen, alsmede twee met SAM-raketten uitgeruste bataljons. Er is voorts een pa ra-militaire strijdmacht be staande uit 75.000 man gendar merie met drie mobiele briga- De strijdmacht van Griekenland is samengesteld uit: 160.000 man, waarvan 120.000 bij het le ger, 18.000 bij de marine en 22.000 bij de luchtmacht. Het le ger bestaat uit een gepantserde divisie, elf infanterie divisies, tien zelfstandige brigades, een commando brigade, twee batal jons met „Honest John" raket ten en een bataljon met Hawk- raketten. De marine heeft zeven onder zeeërs, negen jagers, vier escor tevaartuigen, zeven patrouille boten, twee mijnenleggers, veertien mijnenvegers, 17 torpe- doboten, waarvan 4 zijn uitge rust met Exocet-raketten, acht tanklandingsvaartuigen, vier kleinere landingsschepen en acht landingsboten. De luchtmacht beschikt over 225 gevechtsvliegtuigen en een ba taljon met NIKE-Herculesraket- ten. De para-militaire strijd macht bestaat uit 30.000 gendar mes en 69.000 leden van de Na tionale Garde. In geval van oorlog tussen Grie kenland en Turkije wordt het eerste frontgebied gevormd door de 100 kilometer lange grens tussen beide landen langs de rivier de Evros en in Thra- cië. De grens kan worden ver dedigd door een betrekkelijk klein leger dat met moderne wapens is uitgerust. Griekenland is vooral kwetsbaar in haar eilanden in de Aegei- sche zee nabij de westkust van Turkije. Ten aanzien van Cy prus is Griekenland door de af stand eveneens in het nadeel. Turkije is ongeveer 65 kilometer van het eiland verwijderd en kan vrijwel onafgebroken boven Cyprus in actie zijn. De Griekse vEegtuigeri die het eiland bereid ken kunnen slechts korte tijd boven het eiland opereren, alvo rens ze voor het innemen van brandstof naar hun bases moe ten terugkeren. Op Cyprus, waar 512.000 Grieken en 114.000 Turken wonen, bevin den zich normaal de volgende bewapende eenheden: Cyprische Nationale Garde 10.000 man (onder bevel van 650 Griekse of ficieren), Cyprische politie 2000 man, Turkse militie 7000 man, Griekse militairen 950 man, Turkse militairen 650 man, Brit se militairen ca. 8000 man en een VN-vredesmacht van 3153 numeriek in

Leidse Courant | 1974 | | pagina 6