Invaliden dupe van parkeerpiraten Nico van Gent heeft er dit jaar al weer 5500 km op zitten In Leidse binnenstad raken gehandicapten auto niet meer kwijt Leiden aktueel onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 LEIDEN - Voor gehandicapte automobilisten is het momenteel bijna niet meer mogelijk een parkeerplaatsje te vinden in het hart van de Leidse binnenstad.. Ooorzaak daarvan is grof egoïsme van de au tobezitters die wel recht van lijf en leden zijn. Die lappen het ver bod om hun auto neer te zetten op de speciaal voor invaliden gere serveerd parkeergelegenheid op het Stadhuisplein op grote schaal aan hun laars. In totaal is op de „invalidenstrook" plaats voor acht wagens. Maar vaak genoeg staan er wel vijf of zes voertuigen van niet-invaliden. De enige andere speciaal voor ge handicapte automobilisten gere serveerde parkeerstrook, be vindt zich op de Lange Mare. Die biedt plaats aan vijf voer tuigen. Meestal vormt deze strook geen alternatief, omdat ook hier vaak auto's van niet-in validen staan; zij het in min dere mate dan op het Stadhuis plein. Maar daarnaast is voor invaliden die slecht ter been zijn de afstand tussen de Lange Mare en plaats waar ze moeten zijn, in veel gevallen natuurlijk veel te groot. De invalidenstrook op het Stad huisplein is ongeveer vijf weken geleden ingericht. Daarvoor be stond er voor gehandicapte au tomobilisten parkeergelegenheid op het pleintje tussen de Kapel straat en de Vismarkt. Op deze parkeerplaatsen (in totaal 7) zijn van gemeentewege fiets- klemmen neergezet. De Algeme ne Nederlandse Invaliden Bond afdeling Leiden vindt de ver plaatsing van de „invaliden strook" heel erg jammer, om dat men op het pleintje niet be- ducht hoefde te zijn voor niet- gehandicapte parkeerplaats-ro vers. Onverlaten die zich van het par keerverbod niets aantrokken, werden hier namelijk acuut weggejaagd door de beheerder van de fietsenstalling aan dit pleintje. De invalidenstrook op het Stadhuisplein wordt niet be waakt en hier kunnen geweten loze parkeerwolven dus rustig hun gang gaan. Posten Verschillende leden van de invali- denbond hebben pogingen in het werk gesteld om dit soort auto mobilisten fatsoen bij te bren gen door urenlang bij de invali denstrook te posten. Telkens wanneer een niet-gehandicapte er zijn voertuig stalde, verzoch ten zij hem beleefd maar drin gend een ander plaatsje te zoe- ,Maar dat heeft nauwelijks effect gehad", stelt secretaris J. Chou- for vast, die 53 jaar oud is en zoals dat officieel heet 100% ar beidsongeschikt. „Wat heb jij daarmee nodig", zo reageerde men doorgaans. En als we dan het bewijsje van onze invalidi teit lieten zien kregen we te ho ren: „Lazerstraal nou gauw op, moet ik die vijftien gulden beta len of jij?" Weliswaar waarschuwden de pos tende Invaliden steeds de politie wanneer zich weer een rijtje parkeerroivers op de gehandi- captenstrook had geformeerd, maar erg veel haalde dat niet uit. De betrokkenen werden op de bon geslingerd, verdwenen na-kortere of langere tijd van het terrein, maar werden bin nen de kortste keren weer door soortgelijke parkeerpiraten op- Wraak Van de meedogenloosheid van dergelijke heerschappen weet penningmeester F. van Dijk van de invalidenbond wel een staal tje te vertellen. „Twee weken geleden zette een gehandicapt echtpaar dat op de markt een bloemetje wilde kopen op het Stadhuisplein zijn Dafje neer. Toen ze terugkwamen waren de voorbanden finaal aan flarden gesneden. De dader is niet ge grepen maar we weten bijna ze ker dat het een niet-invalide is geweest die van de parkeer strook werd weggestuurd en wraak heeft genomen. Dat is hem -inderdaad gelukt, want de meeste spaarcentjes voor de va kantie heeft het echtpaar nu moeten besteden aan twee nieu we autobanden". Het vertrouwen van de Leidse In validen in de opvoedbaarheid van de „gezonde" mede-auto mobilisten is inmiddels dermate geslonken dat men nog maar één oplossing ziet; herstel van de oude toestand op het pleintje bij de Kapelstraat, waar de fiet- senbeheerder een oogje in het zeil kan houden. Op 5 augustus aanstaande hebben vertegenwoordigers van de bond hierover een gesprek met afge vaardigden van het gemeentebe stuur. Dan willen ze ook nog eens de vraag aan de orde stel len of het aantal parkeerplaat sen voor invaliden in Leiden, mogelijk kan worden uitgebreid. Dertien parkeerplaatsen op naar schatting 600 autobezitten- de gehandicapten vindt men nogal aan de magere kant. „Veertig tot vijftig parkeer plaatsen zouden we eigenlijk no dig hebben", aldus de heer Van Dijk. „Want je moet je realise ren dat het bezit van een auto voor een invalide in geen enkel opzicht een luxe is. Hij heeft hem nodig om zich althans nog enigszins te kunnen verplaatsen. gehandicapte automobilistei Heel vaak drukken de kosten van de wagen onverantwoord zwaar op het gezinsbudget. De invaliden hebben er dat toch voor over, omdat zij anders he lemaal aan hun huis zijn ge- HORLOGES De beste wereldmerken hebben wij voor u. Seiko, Eterna, Certina, Prisma, Junghans, Citizen, EWE-Ancre. Voor 39,50 heeft u bij ons al een echt 17 st. Anker uurwerk, schokvrij en waterwerend. Een gouden 17 st. Anker dameshorloge voor slechts 79,50. Eigen ateliers, dus le klas vak-service. UW HORLOGER v. d. Water Haarlemmerstraat 81 llfflMflBfffllfflffliiiilfffflül Burgerlijke Stand Stlts, geb. 14 juni! i M. I 1 M. E. Scherpenzeel. Ondertrouwd: M. Jongejan en J. ti Wee, C. de Vreugd en D. S. van di Voort, R. van der Kwaak en S. Langerak, C. L. Koemans en W. I Tukker. H A. Mulder en T Keijser, J C. M, Waasdorp en M. J. E. ten Nape!, J. Vlasveld en M. A. v m Berg, N. J. van Keppel en in, L. G. Kienjet en den Hout, A. Brugm en A, J. Hulsbos, H M. Odijk en L. Burggraaf, A. Lens en J. Sierat W. A. van Tongeren en E. C. M Montagne, D. Voorzaat en Y. I. Y. Kuneken, A. Brouwer en J. A. N. Helfensteijn, J. D. Stuart en E C. Stoute, R. Pletersz en C. M. de Ha-, seth, W, Groeneveld en G. J. Dorre- al, M. Oudeman en V. S. P. vai paal, I kluisterd. Vaak gaat moeder de vrouw zelfs uit werken om toch in vredesnaam maar dat auto- tje te kunnen betalen. Wanneer je dan zo'n Dafje hebt en je kunt hem nergens parkeren, is dat natuurlijk wel zuur". MAANDAG 22 JULI 1974 LEIDSE COURANT Nico van Gent bij zijn lichtgewicht rijwiel OEGSTGEEST Meer dan 5500 km. heeft Nico van Gent er dit jaar al op zitten met zijn tweewieler. „Nog niet eens zo- veeli", is zijn bescheiden mening. „Op de RTC zitten leden die jaarlijks 21.000 km. draaien". De RTC is de Haagse Rij wiel Tour Club waar de Oegstgeestenaren sinds een jaar actief lid van is. Onlangs fietste hij met de club de tour Amster dam-Maastricht. Amsterdam (600 km.). Speciaal voor die gelegenheid frequent als het laatste jaar. heeft hij vorig jaar een licht- Gemiddeld een keer in de gewicht fiets aangeschaft. twee weken weet hij de gang „Het onderhoud moet je he- naar zijn fiets in het week- lemaal zelf doen", zegt hij. einde te vinden. „Het in „Op lange tochten neem ik clubverband fietsen geeft meestal een reserve binnen- veel meer gezelligheid dan band en wat kleine onderde- wanneer je het in je eentje len mee". doet. Vooral als je je voor tochten van verschillende Tijdens de prestatietochten die dubs opgeeft leer je veei door de RTC en andere fiets- mensen kennen. je komt tei_ clubs in Nederland (57 in to- kens weer de zelfde gezich taal) worden uitgeschreven ten tegen-_ worden de prestatie-fietsers sporadisch bijgestaan door van Qent js een ,,stayer". monteurs. „Tijdens de tour Hlj geeft zich meestal 0p Amsterdam-Maastricht-Am- voor de langere tochten. „Ik sterdam was er zo'n volgwa- joe aan an(jere sporten, gen met monteurs. Binnen Vandaar dat mijn conditie de kortste keren wordt dan g0ed genoeg is om de lange- bijvoorbeeld een lekke band re tochten uit rijden". gemaakt. De fietsers kunnen ondertussen doordraaien op In de zomer is Nico van Gent een reserve band. Op andere ook vaak op het strand te tochten laten ze je maar vinden voor strandlopen. Bo- aanmodderen. Dan wordt er vendien neemt hij deel aan niet eens op je gewacht". de trimcursus onder leiding van politie-trainer Westbroek in het Leidse Hout. Fanatiek „Overigens zijn de tourrijders Natuurschoon van de kortere tochten niet zo fanatiek. Er wordt in Door weer en wind gaat de groepjes met elkaar opge- Oegstgeestenaar op zijn toch- trokken. Wanneer er iemand ten door Nederland maar pech heeft, wordt hij door de ook door- West-Europa. Een rest van de groep geholpen". groot aantal vaantjes en me- Dat was' heel anders toen dailies getuigen van zijn Nico van Gent de tour rond moedig optreden. Zo heeft Keulen (600 km.) reed. „Ik hij onlangs de tocht Brussel- was met een tourmakker te Parijs-Brussel gereden. „Het laat voor de start. We heb- iS fantastisch om op de fiets ben een pauze bijna hele- door het buitenland te rijden, maal moeten overslaan om je zjet veel meer dan wan- bij de andere rijders te ko- neer je met je auto over al- men". lerlei snelwegen rijdt. Boven- dien maak je beter contact Bij de prestatietochten gaan de me( de hevojking", aldus de fietsers nog vrij har onvermoeibare Van Gent. km. per uur. Normaal is dat wel vol te houden. Maar ^Qm Van een prachtig natuur- wanneer je er nog een schoon te genieten hoef je schepje boven op moet doen niet per se zo ver weg te om de groep in te halen ben gaan, vindt Nico van Gent. je wel afgedraaid". „Je 'staat er versteld van hoeveel mooie plekjes er Ook bij het „prestatiefietsen hjer jn dgn aaste omge- moet de stopwatch nauwkeu- rig in het oog worden gehou den. „Wanneer je te laat bij j>e laatste jaren neemt het een controlepost .bent, word fietsen in clubverband hand je gediskwalificeerd".- over hand toe. „Bij de RTC komen steeds weer nieuwe aanmeldingen. Het zijn Gezelligheid meestal oudere mannen. - vrouwen vind je er haast Met groot enthousiasme is niet - die wel wat willen Nico van Gent zijn „fietscar- trimmen. Jongeren blijken rière" begonnen. Hoewel hij veel minder te voelen voor al eerder zijn stalen ros be- het maken van prestatietoch- reed, was dit toch niet zo ten". Penningmeester F. van Dijk van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond afdeling Leiden en zijn automobiel dat hij in de Leidse binnenstad niet meer krijt kan. Kroegen Sinds vorig jaar september heeft het café '-'In Den Oude Maren Poort" aan de Oude Vest een nieuwe eigenaar. Of liever ge zegd: nieuwe eigenaars. Willem Mulder (28) en Marine Ra- mondt (29) hebben het café in het voorjaar van 1973 overgeno men van een echtpaartje, dat zich een beetje te oud voor het werk begon te voelen. Na enke le verbouwingen werd "In Den Oude Maren Poort" begin sep tember weer opengesteld. "Van het oude publiek is nu weinig meer over", zo vertelt Willem, "er stond hier toen nog een bil jart, waar verschillende clubjes op af kwamen. We hebben het 'spel eerst nog laten staan, maar op een gegeven moment ging het kapot en toen hebben we het maar weg gehaald. De mensen die nu in het café komen voel den er toch niet zo veel voor". „In Deu Ouden Maren Poort" is beslist geen wijkkroeg. Er ko men mensen uit heel Leiden, meestal in de de leeftijd van 24 tot 30 jaar. Ook maar het merendeel is dat niet", aldus Willem, die zeker van plan is uit te gaan zoeken hoe oud zijn café nu precies is. "Het is in ieder geval 150 jaar, maar verder ben ik tot op he den toe niet gekomen. Mis schien dat ze me daar op het stadhuis wat meer over kunnen vertellen". Binnenkort hopen Willem en Ma rine een terrasje bij de zaak te maken, maar de vergunning daarvoor is nogal moeilijk te krijgen, doordat de stoep niet breed genoeg is. "In Den Oude Maren Poort" Is elke dag van vieren tot enen (in het weekend tot twee uur) geopend: naast het assortiment drankjes, kun nen broodjes kaas en binnenkort ook tosties verkregen worden. Bloem schikken In het dienstencentrum „De Kooi" zal op woensdag 7 augus tus een bloemschikdag gehou den worden, waaraan iedereen uit de wijk en uit de omliggende buurten deel kan nemen. De dag is echter speciaal voor de ouderen georganiseerd, die in de vakantie niet van huis kun nen. Opgave is tot 1 augustus mogelijk (tussen 10.00I? 00 en tussen 14.0016.00 uur) en de kosten bedragen 1,50.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3