TROS bedacht kwis „Boter, kaas en eieren NCRV gaat verder met serie „Black Beauty" VPRO biedt niet aan oude films wat ze belooft TELEVISIE VANAVOND RADIO VANAVOND RADIO MORGEN Jane Eyre op AVRO- tv NEDERLAND I NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.50 Journaal AVRO 19 05 Super king size Toppop 20.00 Journaal 20.21 Alle hens 21.10 Televizier-magazine 22.00 Helen, een vrouw van deze tijd 22.50 Journaal 21.35 Yehudi Menuhin Hay dn 22.00 Falasha, de zwarte van Afrika 22.25 Journaal DUITSLAND I speelt joden} DUITSLAND II NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal NCRV 19.05 Black Beauty 19.30 Het geheimzinnige leven onder water 20.00 Journaal 20.21 Zo vader zo zoon 20 45 Doc E lipt lELGIi' NEDERLANDS Het „Boter, kaas en eieren"-panel met van links boven naar rechts onder (horizontaal): Luc Lutz, Carry Tefsen, Paul Rollman, Simone Rooskens, André van Duin, Conny Vink, Piet Römer, Hanny Vree en Frans van Dusschoten. Kom, dacht de afdeling amusement van de TROS, laten we nu eens een origineel program ma brengen op de wat tv betreft schamele zomeravonden. Men dacht lang na. Terecht, want het is niet eenvoudig een goed, eenvoudig en goedkoop programma te bedenken, dat ook nog geschikt is voor een groot publiek. Men- dacht te lang na waarschijnlijk. Hoe is het anders te verklaren dat men tot ieders verba zing opnieuw een kwis bedacht. De zoveelste. Een weinig origineel idee, dachten wij. Naar onze mening zijn er zo langzamerhand genoeg kwissen op de buis te zien. Natuurlijk, kwissen zijn goedkoop. Het publiek en de kandidaten worden niet of nauwelijks betaald. Natuurlijk, het is algemeen bekend dat je met een kwis. hoe zwak deze ook moge zijn, een hoge kijkdichtheid haalt. De kwisformule is nog steeds erg populair. Maar moet dat nu. tot iedere kijker in Nederland geen kwis meer kan zien zonder zeer onpasselijk te worden, een uitgangspunt zijn? Is het niet hoog tijd dat er door de goed betaalde heren op de afdelingen amusement van de omroepen eens iets bedacht wordt? Zo langzamerhand raakt het Nederlandse volk volgestopt met kleuren-tv en automatische wasmachines. De kijker zal eens wakker worden. Waarschijnlijk zal er dan een., anti-kwis-actiecomité worden opgericht, dat pleit voor andere programma's. We hopen het. Goed, de TROS kwam dus op het niet zo brillan- te idee er weer eens een kwïsje tegen' aan te gooien. Succes verzekerd. Helemaal als je het panel'laat bestaan uit bekende tv-artiesten als Piet Romer, Luc Lutz, Imca Marina, André van Duin etc. Artiesten die tegenwoordig overigens vrij makkelijk te krijgen zijn. Daar er vrijwel alleen nog maar kwissen gemaakt worden, is er voor de Nederlandse tv-(toneel)spelers ook niet zo gek veel werk meer te doen. En daar je contact met de kijker moet blijven houden, zit 'er niet anders op dan je over te laten halen in 'het een of andere panel zitting te nemen. André van Duin is- daar erg goed in. Die jongen zit, als we het goed geteld hebben, in maar liefst drie panels. Ongelooflijk^ Goed, TROS-kwis nummer- zoveel. De titel van het spelletje is „Boter, kaas en eieren". Zij közen een oud speljetje in .een nieuw jasje.' De regie is in handen van Cobv Bchuuring.-Gé Maaswin kel heeft de productie en de prestatie' -van het' spelletje. Het is de 'eerste maal, dat Gé Maaswin kel als kwismaster optreedt. .TROS-producer Toon Gispen was dé 'man die op het idee van'- de kwis kwam* Yolksspelletje „Boter, kaas en eieren". Het klinkt de meesten waarschijnlijk bekend in de oren. Dat klopt, Dc kwis is inderdaad gebaseerd op het eeuwehoiide spelletje met het vierkant, yerdeeld in negen hokjes, de kruisjes en de rondjes'.. Op lagere scholen wordt het door de leerlingen nogal eens na de taaloefening gespeeld. Toch leuk, dat de - heer Gispen dit volksspelletje onder de aan- dacht brengt. Je moet er maar opkomen. Het spel is-eenvoudig. Twee kandidaten "krijgen' een aantal vragen" voorgelegd, die moeten wor den doorgespeeld naar een lid van het uit negen man bestaande panel (in ieder hokje van de boter, kaas en eieren-ruit zit een panellid). Het aangewezen panellid moet de kandidaat bij het antwoord op de vraag adviseren. Hij weet het goede antwoord, maar kan tegen de kandidaat zeggen wat hem voor de mond komt De kandi daat moet dan raden of het panellid wel of niet de waarheid heeft gesproken. Dat kan een gok zijn, maar het kan ook dat de kandidaat het antwoord op de gestelde vraag zelf wist en dus in wezen geen advies van het panellid nodig had. Is de vraag goed beantwoord, dan komt er een kruisje of een rondje in het vakje van het desbetreffende panellid te staan en mag de kandidaat nog eens. Het is de.bedoeling de panelleden zo te kiezen dan men in het kortst mogelijke aantal beurten een rechte lijn in het vierkante heeft. Dan heeft men namelijk, gewon- Een voorbeeld: kandidaat A krijgt van spelleider Gé Maaswinkel de vraag voorgelegd of chimpan sees gereedschap gebruiken. Kandidaat A legt de vraag aan bijvoorbeeld Piet Römer voor. Deze houdt- hoewel hij het antwoordweet een Zeer misleidend verhaal en adviseert de kandidaat nee te antwoorden op de vraag. Kandidaat A trapt er niet in en zegt „ja", het juiste antwoord op de vraag. In het geheel worden er vijf spelletjes, achter elkaar gespeeld. Per spelletje wint de kandidaat 100 gulden. De uiteindelijke winnaar gaat met een kleuren tv-toestel naar huis. De verliezer krijgt als pleister op de wonde een mand vol etenswaren. Er zit nog een verrassing in het spel. Een lid van het panel kan de kandidaat namelijk een reisje voor twee perso nen naar het buitenland bezorgen. Het enige wat de kandidaat hiervoor moet doen is het panellid raden, dat van te voren is aangewezen als reisjes- uitdeler. Hachelijk Vrijdag 26 juli gaat het gebeuren, de eerste aflevering van „Boter, kaas en eieren". De kan didaten zijn mevr. van Dam uit Groningen en de heer Wolf uit Rotterdam. Het panel bestaat deze eerste keer uit Luc Lutz, Piet Römer, Carry Tefsen, André van Duin, Piet Pollman, Simone Rooskens, Hanny Vree, Frans van Dusschoten en Conny Vink. Zo'n eerste uitzending is altijd een hachelijke zaak. Alles is nieuw. Men moet nog ingespeeld raken. De presentator weet nog niet precies waar hij het accent moet leggen om de show compleet te maken. Het publiek is te veel onder de indruk van hetgeen op de vloer gebeurt om alert te reageren. De eerste aflevering van „Boter, kaas en eieren .is. naar onze mening niet zo best. Er zit geen vaart in het spel. Doordat het panel uit negen '•.leden bestaat kan men niet goed uit te voeten. In bijvoorbeeld de filmkwis van de KRO, waarin ook een panel een oordeel moet geven op een aantal vTagen, werkt de formule beter. In voor een „Briefkaart op de eerste rang" bestaat het panel dan dok uit slechts drie leden. De nieuwe TROS-kwis is traag. De vragen zijn nogal eens 'oubollig en door het „Boter, kaas en eieren-sys- teem" zitten sommige panelleden soms een heel spelletje lang wat verveeld voor zich uit te staren, omdat ze- niets gevraagd wordt. In deze eerste aflevering .zijn. bijvoorbeeld Piet Römer en Luc Lutz voornamelijk aan het woord. Vrijwel iede: reen begint links onder of boven. Misschien dat de TROS de kwis na de eerste reacties van het publiek ingrijpend verandert. Naar onze mening is dat nodig. Beter nog zou zijn gewoon van het idee af te stappen en iets leuks te bedenken. ROELFIEN SANT Judi Bowker, het sterretje van de „Black Beauty"-serie HOU HET SCHERM IN HET OOG Gerard v.d. Berg speelt vanavond weer het spel „Zo vader, zo zoon" op Ned. II om 20.21 uur. Dc NCRV vat de serie „Black Beauty" weer op. die tijdelijk werd onderbroken. Voor de liefhebbers van deze serie ongetijfeld een prettig geluid. De aflevering van vanavond heet „De schurken". Dit zijn twee duistere figuren, die zowel dokter Gordon als Vicky kidnappen en gijzelen met de bedoeling twee van hun kornuiten vrij te krijgen, die in de gevangenis zitten. Deze methode van misdadige pressie blijkt derhalve school te maken. 11.19.05 uur. Alle hens Ook de stoere jongens van de marine zijn maar mensen, die in hun naaste omgeving ook met mensen1 te maken hebben. Neem nu adjudant-schrijver Willows, die niet bui ten de Marine kan. Hij heeft een vrouw, die niet met geld kan omgaan en via kwaad tot erger in een zenuwinzinking terecht komt. Bovendien heeft Willows in het verleden eens een scheve schaats gereden. Ook dat kan hem duur komen te staan. Ned. I 20.21 uur. Helen Helen, een vrouw van alle tijden, die toeval lig in deze tijd leeft en daarvan haar trekken thuis krijgt, keert terug naar Chatham en doet de kinderen op de oude school. Zij heeft nog steeds geen vast werk en staat daardoor erg labiel in het leven. In deze laatste aflevering komt trouwens Frank weer bij haar binnenstappen. Ned. I 22.00 Leven onder water Er leven nog veel dieren, die zelden of nooit door het menselijk oog zijn waargenomen. We bedoelen de vissen die op grote diepten in tropische wateren leven. Haalt men deze omhoog, dan spatten ze uit elkaar, omdat hun lichamen zijn ingesteld op het verdra gen van grote waterdruk. Met de onderwa ter-camera is het echter mogelijk ze te be spieden. Een onvoorstelbare rijkdom aan flora en fauna doemt daarbij op voor het oog. Wie over kleur beschikt kan wanen een diepzee-aquarium in huis te hebben. Ned. II 19.30 uur. Doc Elliott Doc krijgt vanavond te stellen met een bacillendrager van tyfus. Hij moet de ver oorzaker zijn van kwalijke besmetting, maar achterhaal die maar eens. Ned. II 20.45 uur. Zwarte joden In afzondering op een klein gebied in Noord- Ethiopié woont een volkje, dat men de „Zwarte joden" noemt. Zij leven er in lemen hutten van de karige opbrengst van schrale gronden. Nico Bogaart maakte een docu mentaire over hen. Gezien de ontwikkelin gen is dit volk gedoemd te verdwijnen. Men is er nog steeds niet achter, of dit volkje wordt gevormd door oorspronkelijke joodse stammen, die in Afrika zijn terecht geko men, of dat het van oorsprong Afrikanen zijn. die destijds het joodse geloof, ver mengd met een christelijk sausje, hebben aangenomen. Ned. II 22.00 uur. De aankondiging, dat de VPRO afgelopen donderdagavond in de serie „De manachter de film" niemand minder dan Alfred Hitch cock bij de kop zou nemen was voor vele bewonderaars van deze „master of suspenee" reden genoeg om die avond thuis te blijven en ook niet op het tweede deel van Olympische spelen-film „Vision of eight" - dat ongeveer tegelijkertijd werd uitgezonden - over te schakelen. Hitchcock is een pittig prater en de in diverse t.v.-gidsen aange kondigde filmfragmenten wek ten hoge verwachtingen van dit programma. Nou, in dat aatste zijn de kijkers dan lelijk teleur gesteld. Van films als de aange kondigde „The 39 steps", de eerste versie van „The man who new too much", „The ady vanishes", „Rebecca", „Foreign correspondent", „To catch a thief", „Rear window" en „Strangers on a train" kregen we geen glimp te zien. De eer lijkheid gebiedt te vermelden, dat de VPRO zelf in z'n gids zeer summier met z'n gegevens was en alleen „The lodger" en „Frenzy" noemde. Maar hoe ko men dan die andere program mabladen aan hun h' formatie over een t.v.-presentatie van de VPRO Het moet ons van het hart, dat juist de VPRO - waar een gere nommeerd oud-filmcriticus als Jan Blokker de scepter zwaait over de filmafdeling - herhaal delijk verschrikkelijk solt met oude bioscoopfilms. Destijds ontbrak uit James Whale's „Frankenstein" de he e sëne, waarin het monster (Boris Kar- loff) door de dwerg (Dwight Frye) wordt getreiterd, noodza kelijk om de moord op de dwerg en de angst van het mon ster voor vuur te verklaren. '„The bride of Frankenstein", verging het nog slechter. De hele sekwentie met de kluize naar (O.P. Heggie) was verdwe nen, waardoor niemand be greep hoe het monster ineens kon praten. De Marx Brothers- film „A day at the races" miste zelfs een hele acte, waardoor niet al een de liedjes „Tomor row is another day" en „Ga briel" verdwenen, maar ook de ontdekking dat het paard „High hat" eigenlijk een springpaard was. Wij hebben er destijds en kele telefoontjes naar de VPRO aan gewaagd, maar niemand had er een verk aring voor. „De film zal wel te lang geweest zijn", was tenslotte het onbevre digende antwoord. Laat de VPRO, die zo vaak op de bres staat voor oude films of fragmenten daarvan, dan toch vooral letten op volledig heid. Beloofd is beloofd en niets is zo teleurstellend als een film, waarvan men hoge verwachtingen had, verminkt terug te zien. OTTO MILO NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal VARA 19.05 De Eskimo's van Ingle- field 20.00 Journaal 20.21 Zomaar een zomeravond 21.25 Landleven 22.15 Achter het nieuws 22.45 Journaal 18.10 (KI Kinderserie. 18 10 (K) Aktv len. 19.20 (K) TV-serie. 19.45 (KI Dol- lair programma 20 00 (K) Joum; DUITSLAND II NEDERLAND II NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal KRO 19.05 De voetbalkwis 19.30 De Melchiors 20.00 Journaal 20.21 Charles Laughton-film 22.15 Goya, schilder van men sen en monsters 23.05 Journaal BELGIi- NEDERLANDS ï5 (K) Fabeltjeskrant. 19 elingen. 19.45 (K) Jou°rn HILVERSUM I 8 21 (S) Jazz-Spect AVRO: 18.11 Radio t. 20 00 (S) g 20 15 (S) Klass HILVERSUM III nLVERSUM II I 02 Joost mag niet eten. AVRO: 19 01 loopt achter. 20 02 Radiojournaal (SI Take the 8 tram. 21 02 De negen aal 0 05 (S) Dal had ^e gedroomd HILVERSUM I AVRO: 7 00 Nieuws. 7.11 Oehtendgym tiek. 7.20 (S) Dag Niei lorgenwijdm iO (SI Het Romar (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM AI meer dan honderd jaar staat „Jane Eyre" hoog genoteerd op de bestsel lerslijst van de klassieke Brit se literatuur. Het beroemde verhaal van de liefde tussen een gouvernante en haar werk gever, door Charlotte Brontë, is tot een vijfdelige televisiese rie bewerkt door Robin Chap- De AVRO-televisie zal deze B.B.C.-sgrie in de komende we ken op de maandagavond de Nederlandse kijkers presente ren. Maandag 29 juli zal het eerste deel worden uitgezonden. Jane Eyre wordt na een ongeluk kige jeugd, waarin zij afhanke lijk is van de liefdadigheid van anderen, aangenomen als gou vernante op het landgoed Thornfield Hall, waar haar de zorg wordt opgedragen voor Adèle, de beschermelinge van Rochester, de heer van het landgoed. Tussen de jonge on derwijzeres en Rochester groeit een diepe genegenheid, waaruit een hartstochtelijke liefde op bloeit. Maar als het paar voor het altaar staat, waarvoor hun huwelijk zal worden gesloten, klinkt er een stem van achter uit de ker;k: „Dit huwelijk kan niet doorgaan...". Uit de restan ten van haar kapotgeslagen le ven bouwt Jane Eyre een nieuw bestaan op. tjding. 9.C (9.35 Waterstanden). 10 00 (S) Voor de kleuters. 10.10 (S Mono) Ar beidsvitaminen: populair verzoekp aten- programma. (11.00 Nieuws. 11.0311 05 Ra diojournaal). 11.30 (S) Rondom TwaaH' gevarieerd programma met om 11 55 Beursberichten Overheidsvoorlichting: 12 30 Uita de (7.30 Nieuws; 7.41—7.50 Echo). 8.24 weging. 8 30 Nieuws 8.36 Gymnastiek de huisvrouw 8.45 Voor de kinderen. 900, Moeders wil is wet in vakantiesfeer. De wereld om ons heen: informatie' bnek 10.20 (S) Aubade klassieke rr met om 10 30 Nieuws. 11.00 Gebakjes en wee 11 30 Bejaardenprogramma. 11 55 Me dedelingen 12.00 (S) Van twaalf tot twee met om 12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen: 12.30 Nieuws; 12.41 Echo en n no Rad. n maar 14 09 Voor do 1 ren. 14 30 (S) Holiday Interlokaal vak programma met om 15.30 Nieuws. Overheidsvoorlichting' Freek van spreekt over het tijdschrift „De Stoep" ;unde. Niei Antillia de kleu let 17.30 I. 16.30 (S) Jeugdtoer. AVRO: 17 0CHS) HILVERSUM III HILVERSUM II Televisie is in nicuwszaken een „koud" medium in tegen stel ling tot de „warme" radio. Ra dio brengt alleen geluid en de luisteraar denkt daar zijn eigen beelden bij. Het harde nieuws over Cyprus was dit weekeinde duidelijk een overwinning voor de radio. Doorlopend het laatste nieuws, het laatste commentaar, het laatste geluid.... Televisie faalde. Niet door te korten van de t.v.-mensen maar door tekort van het medium. Als er geen parate camera's en parate beeldverbindingen zijn, wordt t.v. een radio met saaie beelden. Beelden van mannen die praten, landkaartjes en fo to's van de situatie van een jaar geleden. De nieuwsrubrieken van de „Grote Vier" voorzagen het en vormden een „pool" om even tuele beeldactualiteiten zo snel mogelijk op hat scherm te kun nen brengen. Het haalde nog niet veel uit. KRO's Brandpunt was zaterdag druk in de weer, maar kon geen nieuws-feiten in beeld brengen. Dat gebeurde evenmin in de extra Panoramiek van de NOS gisteravond. VARA: 7.02 Drie op je boterham. Pop op drie. 11 03 Ad Bos 12.03 (S) Dri tussen de middag Een opvallend Nieuwsbeelden konden pas wor den getoond in de tweede afle vering van het NOS-journaal gisteren. Bar laat in radio-ter men, maar één goed (Brits) nieuws-shot bleek ineens gelijk waardig aan duizenden radio woorden. Grote pechvogel was AVRO's Televizier. Die zond gisteren pal na dat tweede NOS-jour naal uit. Had echt wel goede kanttekeningen te plaatsen ook, maar de beelden en daar gaal het om bij t.v. hadden Brandpunt en Televizier hadden beiden een excellente gast. In de KRO-rubriek gewaagde minis ter v.d. Stoel duidelijk van zijn voorliefde voor het Turkse standpunt. In Televizier omzeil de NAVO-secretaris generaal Luns duidelijk elk antwoord dat zijn precaire positie zou kunnen schaden. De positie van een Nederlands minister is duidelijk minder precair dan die van secretaris generaal van de NAVO. V.d. Stoel maakt misschien vrijmoe dige brokken, maar Luns zal dat bepaaldelijk niet gebeuren. „The right man in the righl place", zeggen ze in Engeland. Ve

Leidse Courant | 1974 | | pagina 2