Vuren op Cyprus gestaakt fbl ijmaker Evacuatie van toeristen gestart Na weekeinde vol zware gevechten Barones na slippartij in IJsselnieer verdronken SPORTTRIBUNE Franco verder achteruit verdien 'n echte £eidóc Sou/to/nt Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. I Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,38 per mm. Telefoontjes ƒ3,50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week ƒ2,49; kwartaal 32,21; jaar 125,25 - Losse DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 65e JAARGANG No. 19J T.V.-SELECTIE Laatste Helen Vanavond de laatste aflevering van Helen, waarin ook Frank weer een rol gaat spelen op Ned. I om 22.00 uur. Op het andere net om 19.05 uur keert de serie Black Beauty weer te rug en speelt om 21.35 uur Yehudi Menuhin. 3 MAANDAG 22 JULI 1974 PLAATSELIJK REGEN. In het algemeen veel bewolking met plaatselijk regen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Min. temp. omstreeks 13 graden, maxima morgen onge veer 19 graden, maar in het zuidoosten van het land enkele graden hoger. AMSTERDAM/LONDEN/ATHENE De eerste Nederlandse toeristen, die het oor logsgeweld op Cyprus ondervonden hebben, zijn vanmorgen in Engeland aangekomen aan boord van Engelse militaire vliegtui gen. Transavia wachtte nog op toestem ming om op de militaire vliegvelden, waar deze toestellen binnenvlogen, te mogen lan den. Men hoopge de Nederlanders reeds in de namiddag naar Nederland te kunnen overbrengen. Transavia verwachtte dat hedenmiddag na 15.00 uur. wanneer het bestand tussen Tur ken en Grieken op Cyprus zou moeten in gaan, een luchtbrug geopend zou worden tussen het eiland en andere Europese vlieg velden om enkele duizenden buitenlanders, waaronder nog meer Nederlanders te kun nen overbrengen. Nederlandse touroperators hebben een aan tal autobussen kunnen organiseren, waar mee Nederlandse toeristen, die in Grieken land verblijven naar het Joegoslavische Skolplje gebracht werden. Vandaar uft zou Martinair deze toeristen naar Nederland vliegen. Op Rhodos verbleven vanmorgen nog 500 tot 1000 Nederlanders, die wachtten op vliegtuigen en schepen om naar Athene te kunnen vertrekken. De Engelse marine lag vanmorgen onder Eerste Nederlanders weg van Cyprus stoom om zoveel mogelijk buitenlanders van Cyprus te kunnen evacueren, zodra de mogelijkheden daartoe gegeven werden. De K.L.M. wacht op het herstel van de vlieg verbindingen tussen Amsterdam en Athene, om daar o.m. Nederlandse toeristen te kun nen ophalen. Een groot aantal buitenlanders wist in het weekeinde Griekenland per eigen auto te verlaten richting Joegoslavië. Anderen bemachtigden een plaatsje op de veerboten, die verbindingen onderhouden tussen Griek se havens in de Ionische zee en Brindis in Italë. Van onze correspondenten ANKARA/ATHENE Turkije en Griekenland hebben vanmorgen inge stemd met een staaktjhet-vuren op Cyprus dat vanmiddag om drie uur Nederlandse tijd zou ingaan. Het akkoord is onder zware Amerikaanse druk tot stand gekomen. In Washington verklaarde het ministerie van buitenlandse zaken dat het bestand ook moest gelden voor de Cyprische Nationale Garde en zijn Griekse officieren, die vorige week president Makarios van het eiland hebben verdreven. Tot aan het bestand hebben de gevechen tussen het Turkse invasieleger en de Nationale Garde voortgeduurd. Griekenland handhaaft ook zijn troepen langs de noorde lijke grens met Turkije, waar ook veel gemobiliseerde verlofgangers zijn samengetrokken. De Cyprische minister van buiten landse zaken i Dimitrioe heeft Turkije vanmorgen beschuldigd van barbaarse bombardementen en aanvallen met napalm op burgerdoelen. Hij verklaarde evenwel dat zijn landgenoten heldhaftig weerstand bieden. ,,We komen ziekenhuisbedden tekort en we hebben de Ver enigde Staten om bloedpiasma, verpleegsters en artsen ge vraagd". Dimitrioe verklaarde dat de Turken ook slachtoffers hebben gemaakt onder de Turks-Cyprioten. Premier Bulent Eccevit van Tur kije verklaarde vanmorgen dat „Turkije een vredelievend land is, dat de besluiten van de UNO eerbiedigt". Hij verklaarde da' de Turkse strijdkrachten grote overwinningen hebben behaald op Cyprus en de rechten van de Turken op het eiland hebben ge schraagd. Vanmorgen ook kon een nieuwe poging worden ondernomen om de evacuatie van de buitenlan ders op Cyprus voort te zetten. De Britse onderdanen werden om zes uur op het strand bij Famagusta verwacht, om naar Britse schepen te worden over gebracht.. Het weekeinde heeft naast de ge vechten ook koortachtige diplo matieke activiteiten te zien ge- géven van vooral Amerikaanse zijde. Onderminister Joseph Sis- co reisde op en neer tussen Athene en Ankara in ziin pogin gen zo snel mogelijk een staakt-het-vuren tot stand te brengen. Zij chef Kissinger nam telefonisch contact op met beide hoofdsteden. Sisco bleef tot het eind van zijn pogingen gereser veerd over zijn kansen, gezien de grote bitterheid waarmee op de Turkse invasie was gerea geerd. Griekenland riep reser visten op, voerde een algehe le mobilisatie van zijn strijd krachten in, en trok veel troe pen samen aan de noordelijke grens. Tot militaire acties kwam het in dat gebied evenwel niet. Sisco kwam tot zijn succes omdat Turkije in ziin eisen aan Grie kenland slechts beperkte eisen liet horen. Het zou de Turken vooral te doen zijn om een be perkte strategische overwinning Overzicht van de gevechtshandelingen op Cyprus met de plaatsen waar de landingen en de zee slag met het Griekse eskader hebben plaats gehad. In de Griekse haven Saloniki werden gisteren vrachtwagens en gevechtswagens aan boord van landingsvoertuigen gereden. en de vestiging van een perma nente corridor van de Turkse sector in Nicosia naar het kust stadje Kyrenia. Turkije verlangt verder het herstel van aartsbis schop Makarios, maar deze eis was onaanvaardbaar voor de Griekse junta, omdat daarmee de staatsgreep van vorige week doelloos zou zijn geworden. Vanmiddag zou de Veiligheids raad bijeenkomen om de situa tie te bespreken. Inbrekers na achtervolging in arrest APELDOORN ANP - Na een wil de achtervolging over de Velu- we heeft de rijkspolitie bij Hoe- i velaken twee mannen kunnen j arresteren die vannacht een ju welierszaak in Nunspeet beroofd hadden. De mannen, wiens na- men nog niet vastgesteld kon den worden, zijn ingesloten in het bureau van de rijkspolitie in Nijkerk. [<9 j [Nu de Tour de France voorbij is Het Melkhuisje niet meer het tenruiscentrum van Nederland is kunnen we eindelijk weer 'ns aan voetballen gaan denken. M— Christina zong voor Maria Carolina Het tiende kleinkind van koningin Juliana Maria-Caro lina s' gisteren in de parochiekerk van Lignières in Frankrijk gedoopt. Het jongste kind van prinses Irene en prins Karei Hugo werd onder grote belangstelling van veel toeristen het heilige sacrament toegediend. Prinses Christina, hier rechts, voor vakantie uit Cana da overgekomen, zong ter gelegenheid van de plech tigheid een slaapliedje, waarbij zij op het orgel bege leid werd door een Canadese vriend. Turks bloed uit Nederland voor Cyprus DEN HAAG Het Nederlandse Rode Kruis is in principe bereid mee te werken aan het zenden van bloed van Turkse gastarbei ders naar hun land bestemd voor landgenoten en Turkse Cy prioten die medische hulp nodig hebben door de gevechten op Cyprus. Dit heeft een woordvoerder \an het Rode Kruis gisteravond ver klaard n.a.v. plannen van Tur ken in Nederland om bloed af te staan voor hun landgenoten. Het Intei nationale Rode Kruis heeft eveneens haar diensten aangeboden. Zij wees de strij dende partijen op hun plicht om zieken en gewonden, zowel krijgsgevangenen als burgers te beschermen en ziekenhu'zen en ambulances te ontzien. Olie op strand bij Kijkduin Een flink 'aantail badgasten, die de zondag op het strand b;j 1 Kijkduin doorbrachten, hebben hinder ondervonden van aange spoelde olie. De hoevee'heid olie bedroeg volgens de reinigings dienst bijna een kubieke meter. HARLINGEN De 72-jarige barones Harinxsma thoe Slooten uit Amsterdam is zaterdag na een ongeluk op de Afsluitdijk overleden. Zij moet de macht over het stuur hebben verloren. De auto kwam in een slip terecht en sloeg over de kop. Mevrouw Harinxsma werd uit de auto geslingerd en kwam in het IJsselmeer terecht. Een Deense arts, die juist passeerde wist haar uit het water te halen. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek zij te zijn overleden. Verder verloren nog acht mensen dit weekeinde het leven door verkeersongevallen. Zij waren afkomstig uit Brummen, Am sterdam, Bakel, Dalfsen, Houten, Ede en Gorinchem. Duitse jongen omgekomen TEXEL - De elfjarige Uwe Lind- hammer uit het Westduitse Seel- ze is gistermiddag op Texel in een diepe kuil gevallen en om gekomen. De jongen, die met zijn ouders op het eiland met vakantie was, werd enige uren vermist. Om dat men vreesde dat het kind was verdronken, werden alle badmeesters en het hele politie korps ingeschakeld. De jongen werd in de kuil gevonden, die hij zelf had gegraven. De familie was enkele uren tevo ren op het eiland aangekomen. (Van onze sportredactie) Den Haag Toch verrassend nieuws van een voetballoze zon dag. Op verzoek van FC Den Haagtrainer Boskov zal Piet de Zoete voorlopig een maand op proef, de training hervatten. Sporttribune (acht pagina's) bevat verder: Spectaculair slot van Honkbalweek Eigenaresse Derbywinnaar sliep niet Record José Damen kwam eigenlijk te snel Eddy Merckx kon Tour niet verliezen Vilas tenniste kapitaal bij elkaar MADRID (AP) De gezandheidstoestand va nhet Spaanse staatshoofd Franco is verder achteruitge gaan. De artsen hebben, gezien de slechte toestand van Franco, besloten niet tot een operatie over te gaan om een bloedprop in zijn dij te verwijderen. De beslissing van Franco's artsen werd bekend ge maakt nadat de naaste familieleden van de dicta tor en voornaamste regeringsleiders, onder wie het waarnemend staatshoofd prins Juan Carlos, bijeen gekomen waren in de kliniek te Madrid waar Franco nu al 12 dagen is opgenomen. Generaal Franco van Spanje heeft vrijdag al zijn bevoegdheden als staatshoofd tijdelijk overgedra gen aan Prins Juan Carlos. Deze foto van het gezin van prins Juan Carlos werd onlangs ge maakt. V.l.n.r. prinses Elena, prinses Sophie, echtgenote van prins Juan Carlos, prins Felipe en Een wel bijzondere 'blijmaker' die u kunt verdienen door het aan brengen van een nieuw kwartaal-abonnement is wel deze 'zelfden kende', matstalen 4-kleuren-ballpoint. Noteer m.i.vRAN als nieuw kwartaal-abonnee: DUIf Stuur deze bon In open envelop. Naam: zonder postzegel, naar: Adres:antwoordnummer 349, Leiden. Woonplaats: Stuur een 4-kleurenballpoint naar: X"«: COURANT Woonplaats:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1