Jose Damen mentaal sterker door record op S00 meter vrij Licentie verplicht voor zwemtrainers Ronald Woutering gaf visitekaart af voor zijn club In Hickstead wereldtitel springruiters Een jaar geleden was er voor Hartwig Steen ken weinig hoop MAANDAG 22 JULI 1974 A7 UTRECHT Eigenlijk was Fortuna-trainer Ger van Dijk gisteren niet blij met de genadeloze recordjacht van José Damen op de 800 meter. „Het liefst had ik, dat ze weg ging op haar beste tijd van 9.15", luidde zijn antwoord op de vraag welk schema was op gesteld? Maar de wel eens meer eigenzinnige José Damen trok zich van dit verzoek geen snars aan en maakte grote indruk met haar steeds beter wordende tijden. Tot slot werden de stoutste ver wachtingen overtroffen: 9.07.40. De naar verwachting nog enige tijd geschiedenis makende recordtijd van de in Utrecht afwezige Hansje Bunschoten kwam met vier vol le seconden voor verbetering in aanmerking. Daar is sinds kort verandering in gekomen, l.enie Meulensteen, een 12-jarlg meisje, dat in mijn ogen de opvolgster wordt van José, traint elke dag met haar mee en beiden liggen elkaar goed, gelukkig". UTRECHT Als eerste zwemmers van de per 1 juli nóg meer een wedstrijdvereniging geworden „combinatie" Zeemacht/Noordkop liet Ronald Woutering een verrassend visitekaartje achter op de het afgelopen weekeinde van start grgaue zwemkampioenschappen. Op het allereerste grote nummer: 1500 meter vrije slag^ jongens onder 16 jaar realiseerde de jongere broer van Rob in een tijd van 16.31.34, een nieuw aspirantenrecord, dat onder de selectielimiet voor de Eu ropese kampioenschappen in Wenen lag. Toch had er nog meer In gezeten, want trainer De Wijn beduidde na 1200 meter, met twee vin gers omlaag, dat een aanval op het seniorenrecord van Ton van der Klooster (16.28.5) een kans van slagen had. Maar dat nu was echt iets teveel gevraagd. De snelste tijd van de dag houdt niettemin een belofte in voor de all-in finale van maandagavond. )oor deze „uitschieter" van Ro nald Woutering richtte de aan dacht zich op Zeemacht/Noord kop, een fusie waar nog weinig mensen in de zwemwereld weet van hadden. „Het is allemaal erg plotseling in zijn werk ge gaan", legt herentrainer J. A. de Wijn uit. „Niemand in Den Helder verwachtte dat we bij el kaar zouden passen. Zeker in een niet zo'n grote stad wil de rivaliteit wel eens aanwakke ren". Het nuchtere verstand ze gevierde en de belangen van beide clubs werden verzameld en opgesplitst. Wat nu uit de bus is gekomen draagt het ken merk van Amerikaanse efficiën tie. De opzet is bijzonder lo gisch. Bas Weenhoff krijgt de meisjesgroep (o.a.' Yolanda Ag- genbach) onder zijn hoede en De Wijn beperkt zich tot het jongens- en herenzwemmen, met Robin en Ronald Woute ring. De onderbouw van de ver eniging, de age-groupswimming, zal gaan toebehoeren aan „Pa" Woutering. 'at deze opzet goed was, bleek onmiddellijk. De minder dan andere jaren aanwezige ouders op de in hoofdzaak door de al lerkleinste jeugd beheerste ope ningsdagen van dit toernooi in de Utrechtse recordbaan De Hommel keken hun ogen uit van verbazing, toen de chrono Golftitel Ackerley TRECHT Peter Ackerley, de 25-jarlge professional van de Kennemer golfclub heeft giste ren op de banen van de Utrechtse golfclub „De Pan" het open Nederlands golfkam- pioenschap gewonnen, jj kwam rond in 292 slagen (72- •2-72-76), vier boven par. Twee- te werd Bert us van Mook van Mfclub Wittem met 296 slagen, berde en tevens eerste amateur 'kerd Tony Trienen van de fwentse golfclub. Trienen (22) porde 74-73-74-77 totaal 298. »oor het eerst sinds enkele ja- P slaagden drie spelers erin minder dan 300 slagen rond e gaan. de eerste tijden aangaf. 1.01.73 en 2.06.6 waren zo over rompelend, dat het geloof in overmoedigheid groot was. Pas toen speaker Siep Bolman 5.23.82 aankondigde als tussen tijd voor de 500 meter verdween de gedachte eraan. De prestatie op de 800 meter (8.42.67 was een nieuw aspirantenrecord; het officieuze seniorenrecord van Elzermann stond op 8.41) beves tigde wat er aan de hand was. Even, zo rond de 1200 meter, toen Ronald zelfs onder de snel ste tijd van de senioren dook, leefde de hoop op een complete sensatie op. Zou de aanval op het grote record nu al lukken? Hoewel de achterop geraakte Naarden-zwemmer Piet Segink hem op de laatste en o zo moei lijke meters meetrok, slaagde Ronald net niet. Hij kwam uit op 16.31.34, het oude aspiranten record van Henk Elzermann verbeterend met meer dan ne gen seconden! Deze plezierige ontwikkeling was voor bondscoach Bert Sitters geen reden tot juichen. „Het was me eerlijk gezegd veel lie ver geweest wanneer Ronald deze fraaie prestatie in de all-in finale had geleverd." Even ter verduidelijking: Alleen de in de all-in finale bereikte tijden gelden als selectielimiet voor Wenen. In ieder geval heeft de jongste Woutering laten zien wat hij kan en dat belooft veel. Aan een situatie als vorig jaar in Belgrado, toen Karim Ressang als enige „heer" deel nam aan het WK-toernooi, lijkt definitief een einde gekomen. Bijzonder blij was wel trainer De Wijn van Zeemacht/Noordkop. Hoewel hij enigszins bezorgd aankeek tegen de „overlast", die dreigt te onstaan nu Ronald ook nog een tweede zware 1500 meter moet afleggen en hem bovendien de vlinderslagnum mers wachten, wil hij zijn en thousiasme niet afremmen. „Deze knaap weet precies wat niet en wel goed voor hem is. Met het volgen van een schema heeft hij zelden problemen. Hij mocht 1.07 zwemmen en als het ging de snelheid tot 1.06 opvoe ren. Dat is prima gelukt. Hij heeft maar vier keer een ronde van 1.07 afgelegd. Hans de Bruljn. Later, toen de spanning van deze 800 meter voor meisjes onder 16 jaar was verdwenen, bleek Ger van Dijk een jonge CIOS- man uit Best ook de voorde len van deze gouden race zeer duidelijk te onderscheiden. „José Damen heeft na de win terkampioenschappen gas terug moeten nemen. Hoewel ik er nog niet achter ben wat de pre cieze oorzaak daarvan is, geloof ik dat het zwemmen van zoveel wedstrijden in het buitenland te veel van het goede voor haar was. Daarbij kwam dat ze in Hengelo een schouderblessure opliep. Dat was de eerste keer dat ze onvrijwillig niet kon trai nen en dat betekende natuurlijk een psychische tik. Het heeft voordat ze aMe veranderingen kon accepteren en ik hoop nu dat het geloof in haar vorm voor deze prestatie sterker is geworden. De meest moeilijke tijd is dan voor ons achter de rug". Toen haar andere trainer een half jaar geleden opstapte omdat het hem allemaal teveel tijd kostte, leek José Damen (15 jaar) In een impasse terecht te komen. Door tijdige bijsturing van alle betrokkenes werd een beroep ge daan op Ger van Dijk. Zijn be slissing om zich met José Da men in te laten riep aanvanke lijk hooglopende moeilijkheden op. Het klikte allemaal niet zo goed. Van Dijk: „Ik heb een zware op leiding achter de rug en ik eis daarom van elke topsporter voor de volle honderd procent inzet. Anders hoeft het niet van mij". Dat wennen, of beter is misschien dat aftasten tot hoe ver kan worden gegaan, verliep allengs gemakkelijker. Beven dacht Fortuna met José Damen dan ook weer op de goed weg te zijn. Toen Enith Brigitha op de 200 wissel haar record verbe terde. Een klop midden in het gezicht van José Damen, die zich altijd sterker op de wissel slagnummers waande. Ook deze tegenvaller heeft het Brabantse meisje rustig verwerkt. Van Dijk: „Erg belangrijk voor haar is de sfeer bij de club. Tot nu toe trainde zij steeds alleen, geestdodender kan het niet. Hoewel Van Dijk de voorkeur aan een minder snelle start op deze 800 meter had gegeven, kon het bondscoach Sitters niet hard ge noeg gaan. „We moeten één zaak niet vergeten. Met deze tijd staat José Damen nog niet eens bij de eerste tien van de wereld". Europees gezien komt de zwemster echter een heel eind. Na de Oostduitse meisjes Dörr (9.02.86) en Wegner (9.04.95) bekleedt zij thans een eervolle derde positie, voor o.a. de Italiaanse zwemnimf Calliga- ris (9.08.00). Opvallend aspect van deze voor de rest enigszins tegenvallende 800 meter was de afwezigheid van Anke Rijnders. Zij zou haar officiële come-back op dit num mer maken. Maar toen de star ter alle deelnemers opriep bleef haar „blok" leeg. Wout Gerritse wilde na de misère met haar gipshand geen enkel risico meer lopen en gelastte een ex tra rustdag in. Deze afstand is toch niet favoriet voor haar. Veel meer kans op selectie voor Wenen moet zij volgens kenners maken op de kortere, vrije slag nummers. HANS DE BRUIJN José Damen trok zich niets aan van de vermani m mum ng van Van Dijk: Niet te hard zw U. Zo ging het UTRECHT De tijden, waarmee José Damen het eemste senioren- record op deze zwemkampioen- sdhappen omver haalde zijn: 1.05.60 (100 meter) 2.14.26 (200 meter) 3.22.64 (300 meter) 4.31.16 (400 meter) 5.39.82 (500 meter) 6.48.49 (600 meter) 7.58.42 (700 meter) 9.07.40 (800 meter) De limiet voor Wenen was 9.45.0. Van onze sportredactie UTRECHT De KNZB, een van de laatste bonden, die nog geen orde op zaken had gesteld in de opleiding van trainers, moet zich binnen kort over dit „probleem" buigen. Het bestuur van de Nederlandse zwemtrainersvereniging heeft een ont\»erp in studie, waarin het aanvra gen van een licentie voor het huidige kader ver plicht wordt gesteld. Een definitief besluit, dat per 1 september van kracht zal worden, is waarschijnlijk binnen veertien dagen te verwachten. Het bestuur wil het nogal schokkende plan eerst aan de trainers voorleggen, die het moeten goedkeuren. De zwembond zal daarna advies worden gevraagd om een cursus op te zetten. Vooral de overgangsregeling zal moeilijkheden kunnen opleveren. Niet opgeleide mensen, die al jaren in dienst van zwemclubs zijn, zullen ge bruik kunnen maken van een dispensatiemoge lijkheid. Binnen een jaar moet dan echter de li centie worden verkregen. Westduits zwemmen zullen West-Du it «land aan een kwantitatief grote ploeg moeten helpen bij de Europese zwem kampioenschappen in Wenen. Hoewel de kwalificatie-eisen voor de persoonlijke nummers lager Jagen dan die in Nederland (de achtste Europese tijd bij *t we reldkampioenschap gold als norm Nederland nam de zes de) kwalificeerden zich bij de Westduitse kampioenschappen in Regensburg slechts vijf tien zwemmers en zwemsters. Bij de wedstrijden vielen vijf tien nationale records, waarvan enkele van Europese klasse: De 18-jarige Peter Nocke won de 100 won vrije slag in 52.28 se conden, nadat hij eerder de 200 meter gewonnen had in 1.54.6. Klaus Steinbach zegevierde op 100 m vrije slag in 52.28 se- (1.00.63 en 2.10.71), maar kon digde aan dat hij zich in Wenen op de crawl zal specialiseren. Bij de meisjes kwam de 14-jari- ge Beate Jasch naar voren. Zij won de beide vlinderslagafstan den in resp. 1.04.65 en 2.22.44. Het predikaat wereldklasse ver diende ook haar ploeggenote Dagmar Rehak met tijden van 1.15.75 en 2.42.96 over 100 en 200 meter schoolslag. Van onze sportredactie All-in alleen tellen nalleen UTRECHT Slechts de tij den in de all-in finales tel len als selectielimiet voor de Europese zwemkam pioenschappen in Wenen, eind augustus. Alle andere prestaties, die op de diver se nummers in dit Neder landse toernooi worden ge leverd, gelden niet mee. Deze keiharde procedure is nieuw voor onze begrippen. Vroeger stelden de keuzeheren van do KNZB zich tevreden met 'n een malige tijd, die binnen een be paalde periode moest worden verwezenlijkt. BondscoachSit ters: „Dat is hetzelfde systeem van de atletiekbond. Wij zijn er echter op teruggekomen. Door deze opzet imiteren we zo veel mogelijk de Europese kam- - pioenschappen. Daar moeten do zwemmers of -sters zichzelf ook in de finale onder controle krij gen". Bert Sitters is door scha en schande wijs geworden. Het vo rig jaar nog waren er zwem sters die de zware wedstrijd- spanningen niet tot het einde toe konden verwerken. „Dit principe is harder, maar beter", blijft de strenge bondscoach bij zijn standpunt. Sportwereld WAGENINGEN De nieuwe ere divisieclub Wageningen heeft de 20-jarige Piet Hamberg van NEC voor een jaar geleend. Hamberg, voor wie ook FC Utrecht en FC Groningen be langstelling hadden, speelde in het UEFA-jeugdelftal. Voorts is de overneming van Jan Groe nendijk (Go Ahead Eagles) door Wageningen zaterdagavond defi nitief geworden. De transfersom bedraagt ongeveer 75.000 gul den. CHAAM Joop Zoetemelk zal 24 juli het startschot lossen voor de Acht van Chaam bij de wie. lerprofs. HICKSTEAD Het gebeurde een jaar geleden in Muènster. Tijdens het springconcours om de Grote Prijs was Hartwig Steenken met het paard Esor op jacht naar de beste tijd in de bar rage. Bij de laatste hindernis golfde de schrik door de rijen toeschouwers. De hengst weigerde te springen en maakte een soort flop. Zowel paard als ruiter kwam zwaar ten val. Steen ken bleef bewusteloos liggen. Zijn rech terbeen was vrijwel verbrijzeld. Met veel moeite en geduld konden de art sen Steenken van de heup tot de enkel met gips en metalen hulpstukken in snoeren. Velen dachten dat Steenken nimmer meer zou kunnen springen. De man uit Hannover legde zich daar echter niet bij neer en vocht terug. Eerst moest hij maanden machteloos op krukken toezien. Later zat hij, tot zijn eigen voldoening, weer in het ver trouwde zadel. Op zondag 21 juli 1974 kreeg het karaktervolle doorzetten van Hartwig Steenken in Hickstead een triomfale climax: na Hans Glinter Winkler (1954 en 1955) heeft West Duitsland opnieuw een wereldkam pioen. Hartwig Steenken heeft zich de sterkste in de barrage getoond. Een Het laatste onderdeel, waarvoor zich Steen wereldtitel springruiters werd zijn deel. ken, de Ier Macken, de Amerikaan Chapot en de Oostenrijker Simon hadden geplaatst, is een ware zenuwenslag geworden. De ruiters moesten het 425 meterlange parkoers niet al leen met het eigen paard bedwingen, maar ook met die van de concurrenten. Een regel, waarmee overigens vele paardensportliefheb bers zeer ontevreden zijn. Steenken bleef in de eerste manche met zijn zestien jarige merrie Simona en in de tweede manche met Pele (het paard van Macken) als enige zon der fouten. De immer met zijn leeftijd koket terende Amerikaan Frank Chapot ("ik ben pas 38", zegt hij altijd, hoewel hij reeds 42 jaar is), de Ier Macken en Hugo Simon wier pen met respectievelijk Lavendel, Main Spring en Simona Allen dezelfde oxer om. Barrage In de derde manche bleven de volgende combinaties foutloos: Macken/Lavendel en Chapot/Simona. Steenken kreeg met Main Spring vier strafpunten op de gevaarlijke oxer door iets te onzorgvuldig inzetten en Si mon beroerde met Pele de waterkuil. Met nog een manche te rijden stonden dus Steenken, de verrassende Ier Macken en Chapot samen aan de leiding met vier strafpunten. Steen ken leidde Lavendel zonder nadelige gevolgen over het parkoers en ook Macken ("Ik leefde niet onder de druk favoriet te zijn") evenaar de deze prestatie met de nog foutloze Simo na. Chapot viel af en zo moest een barrage tussen de 32-jarige Stenenken (dinsdag wordt hij 33 jaar) en de 24-jarige Macken de be slissing brengen. Met een nerveuze trek op het gezicht volgde Steenken de rit van zijn grote concurrent. Zou de tijd tenslotte de beslissing gaan brengen? Zo ver kwam het niet Pele faalde op de oxer en liet ook het water niet rimpelvrij. Steenken behoefde daarna geen enkel risico te nemen. Maar ook Simona slaagde er niet in het water onberoerd te laten Toen de donkere Westduitser (driemaal Duitskam pioen, in 1971 Europees titelhouder en in München bij de gouden Westduitse Olympi sche ploeg) vervolgens de zogenoemde ba sche ploeg) vervolgens de zogenoemde balu strade foutloos bedwong, klonk een juich kreet uit de Westduitse supportershoek. Hart in keel Hartwig Steeken had het grootste succes in zijn eigenlijk nog korte carrière behaald en mag zich vier jaar wereldkampioen noemen, een voor vele organisatoren van concoursen hippique begeerlijk object. De man met de stalen zenuwen moest na af loop toegeven: "Eerst was ik werkelijk niet nerveus. Toen de wereldtitel echter steeds dichter binnen mijn bereik kwam. voelde ik mijn hart plotseling m mijn keel kloppen. Wat ben ik blij met dit kampioenschap...". Steenken houdt niet zo n het clichéachtige beeld van het "intelligente" paard, maar zegt daarentegen: "Paarden zijn dom. Al ze niet goed geleid worden gooien ze elke hin dernis om".

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15