KARAVAAN WAS GESPEEND VAN IEDERE LUST TOT AVONTUUR Merckx kon de Tour niet verliezen Sercu werd teruggezet met pijn Ereronde Unêcum stand moet houden. Hij vindt het zelfs niet beneden zijn waar digheid als Tourdirecteur om in tv-gesprekken voor de camera te verschijnen met een jack dat reclame voert. Er is meer. De karavaan heeft enorme reizen gemaakt om in de volgende etappeplaats te komen. Aan het etappeplaats te komen. Aan het verlangen geld te beuren van start- of finishplaatsen zijn de belangen van de renners volle dig ondergeschikt gemaakt. Ook dit stimuleert niet tot het leve ren van grote prestaties. Ouderen Op het sportieve vlak Is het suc ces bijna volledig voor de oude ren geweest. Nauwelijks een en kele jonge renner heeft zich aangediend. Michel Pollentier is de enige die is binnengedrongen in de groep van arrivé's. Vorig jaar bij zijn debuut als profes sional. werd Michel Pollentier 34e op ruim anderhalf uur. Dit keer bedroeg zijn afstand tot de winnaar iets meer dan een kwartier en eindigde hij bij de eerste tien. Een dergelijke prestatie heeft bij lange na niet binnen het bereik van de Frisolploeg gelegen. Fe- dor den Hertog, de kopman, heeft zijn reputatie bij de profs nog niet kunnen vestigen. De Nederlandse sprinters hebben hun werk gedaan en de ritover- winning van Poppe is geen uit schieter geweest. De renners van Lïebregts hebben echter voor alles gereden om Parijs te halen en het verloop van de Ronde heeft er mede toe bijge dragen dat zes man zo ver zijn gekomen. Het aantal zou zeker niet groter zijn geweest als Priem en Huizebosch niet door valpartijen en de daaruit voort vloeiende blessures hadden moeten opgeven. Karakter Van de andere Nederlanders heeft Karstens (32) de gele trui gedra gen na zich vooral in het begin van de Ronde met zijn volle ambitie te hebben ingezet voor dat doel Gerard Vianen heeft zich eindelijk een paar keer durven verheffen uit zijm figu rantenrol waarin hij zich ten onrechte zo comfortabel voelt. Zijn eerste rit zege in de Ronde va n Frankrijk, in Nantes, be wees het net zo nadrukkelijk als zijn geweldige tijdrit in Bor- Van de jonge Nederlandse ren ners bij Gan-Mercier is het ka rakter van Knetemarxn belang rijker gebleken dan de kwalitei ten van Bal. Kn?*emann zou in deze ronde, indien hij niet ver plicht was geweest tot het uitoe fenen van een knechtenrol en wanneer hij in de bergen niet door lekke banden angevee»- een kwartier had verloren, dicht in de buurt of misschien boven Den Hertog zijn geëindigd. Onderge waardeerd in het klassement is ook Henk Prinsen,- die in zijn eerste grote Ronde een goed leerling is gebleken. Hij heeft ontdekt dat zijn mogelijkheden verder reiken dan hijzelf veron derstelde. Dat hij, en velen met hem, het tot Parijs hebben ge bracht, komt doordat vooral Spaanse professionals met meer ervaring en meer reputatie zich zo gemakkelijk hebben geschikt in de macht van Merckx, de jlop vreugde op het enige diie ook aan deze Ronde weer heeft gewonnen. Michel Pollentier die zich dp enige ontdekking in de Tour mag noe- Pollentier de lichte „flyer" (van onze verslaggever) ORLEANS Michel Pollentier heeft Eddy Merckx zaterdag middag in zijn specialiteit de lange tüjdrit verslagen. De triomf van Pollentier, in de tijd rit over 38 kilometer bij Or leans, had zich twee dagen eer der in Bordeaux al aangekon digd. Merckx was toen maar twee seconden sneller, maar za terdag won de lichte „flyer" bijna tien seconden op de „on genaakbare". De omstandigheden, die donder dag tegen Pollentier waren, werkten zaterdag in zijn voor deel. Er was geen wind, zoals donderdag toen de meer op kracht rijdende Merckx tegen de wind zijn winst veroverde. Merckx kon zich met als don derdag richten op Lopez Carril, wat hem in Bordeaux zonder twijfel enkele seconden winst had opgeleverd. Pollentier had een dergelijk voordeel wel. De kleine Westvlaming uit Diks- muide was twee minuten na Santy vertrokken. Merckx. a!s een van de beste vijf uit het klassement, was vier minuten na zijn voorganger gestart. Pol lentier slaagde erin Alain Santy in het oog te krijgen en dat was de stimulans die deze enige werkelijke ontdekking van ronde nodig had om zijn formi dabele tempo te handhaven. In de lange tijdrit heeft Fedor den Hertog zich redelijk her steld met een veertiende plaats. Zou hij op het laatste stuk niet een zachter wordende band heb ben gehad, dan was zijn resul taat vermoedelijk beter ge- De tijdrit had de voorspelbare consequenties voor het alge meen klassement. Michel Pol lenter klom twee plaatsen en Lopez Carril verspeelde zijn tweede positie aan Raymond Poulidor. De favoriet aller Fransen was 2 minuten en 17 seconden sneller dan Lopez Car ril en nam daardoor de tweede plaats van de Spaanse kam pioen over met een voorsprong van een seconde. PARIJS Meer dan hon derd van de honderdender tig renners, d e in Brest vertrokken, hebben de eind streep van de Tour, na ruim 4100 kilometer, te Pa rijs gehaald. Meer dan hon derd renners in Parijs is een unicum in de Tourge schiedenis. Een aantal dat met drie cijfers wordt ge schreven, werd alleen be- re'kt in 1970. In dat jaar voltoo'den precies 100 van de 150 de wedstrijd. Abso luut gemeten was het aan tal uitvallers kleiner n 1934, name! j'k 21. Veertig jaar geieden werd het ver- trekse'n sieohls gegeven aan zestig man. Van onze verslaggever PARIJS Vier Ronden van Frankrijk heeft Eddy Merkx gewonnen omdat hij de beste was. De vijf de, van 1974, kon hij win nen omdat er geen betere was. Meer echter nog om dat niemand serieus heeft willen proberen de strijd aan te gaan met de man die deze ronde niet kon verliezen. Raymond Pouli dor, de 38-jarige renner uit de Gan-Mercierploeg, die dit keer nog eens als hoofd persoon in zijn ploeg op trad omdat Joop Zoetemelk afwezig was, heeft het als enige echt geprobeerd. Hij ervoer op de Galibier dat Merckx dit jaar geen uit schieters nodig had om - net als Anquetil die in de Tour een vergelijkbare re- cordlijst opbouwde - op zijn gemiddelde de onaan tastbare heerser te blijven. Merckx is de winnaar, de wieler sport de verliezer van de Ronde van Frankrijk, die nog nadruk kelijker van een sportief circus tot een commercieel gebeuren is geworden. De onaastastbar Belg heeft in het sloDweekeinde laöen zien dat de knikkende knieën van zijn tegenstanders begrijpelijk zijn, wanneer hij werkelijk zijn macht toont. De kracht van de enkeling heeft de Ronde kunnen bepalen om dat de hond'erdentwintig ande ren die ruim drie weken gele- d>en het startschot in Brest hoor den geen front tegen de heerser hebben willen maken,- of hem zelfs hand- en spandiensten heb ben aangeboden. Die passiviteit, gevoegd bij een zekere mate van collaboratie (de ploegen vas Brooklyn en Kas), het abso lute aanvaarden van het leider schap werden pas vergeten na dat alle prijzen waren verdeeld. Het verlangen Parijs te bereiken heeft overheerst in de kara vaan, die gespeend was van,ie dere lust tot avontuur. Voor het Oostfranse bergmassief had Merckx de gele trui al hero verd, die hij sinds Brest enige dagen had uitgeleend aan Bruyère, Karstens en Sercu. De voorsprong is van dat moment af alleen maar groter geworden. Reactie Hij heeft zich geïrriteerd getoond nadat Jacques Goddet in zijn hoofdartikel in l'Equipe had ge schreven over het catenaccio dat Merckx en zijn ploegmak- kers speelden. Merckx' reactie was een aanval. Hij deed het nog eens op de voorlaatste dag van de Tour, voortgedreven door zijn eerzucht dié'niet kon verdragen dat hem een deel van de verwijten over te weinig strijd in deze Ronde' in de schoenen werd geschoven. De nederlaag van het wielrennen tussen Brest en Parijs ligt ook in de verzakelijking van de sport. Geen ploeg durft het zich te veroorloven in blinde aanval len grote risico's te nemen om dat daardoor mogelijk de ren ner zich vernietigt voor de laat ste eindstreep. De „commerce" heeft ook zijn greep op de orga nisatie. Lévitan zoekt overal het geld dat zijn evenement in op de televisie had gevolgd en waarin hij zich ondanks zijn bekende bescheidenheid kans rijk achtte. Merckx is niets be ter dan in de Dauphine L bérêIk heb toch gezien wat voor moeite hij op de bergen met Poulidor, Lopez Carril en Aja heeft gehad. Ik wil niet beweren dat ik deze Tour had gewonnen, maar ik had een kans gehad met zo'n sterke ploeg achter mij. Het zou in ieder geval een heel andere Tour zijn geweest. Merckx zou het veel moeilijker hebben gehad". Sinds zijn val. zijn verblijf in ver schillende ziekenhuizen, na zijn laatste onderzoek van afgelopen d r.sdag, had Zoetemelk nog geen tnn'?r op de f'zts gereden. Van daag is hij weer voorzichtig be- gonnen. ,.'k ga het heel kalm aandoen. Dit seizoen is voorbii. Ik zal mij in geen geval forceren cm neg wat wedstrijden te kunnen rijden. MVcl zal ik cr volgend jaar misschien verschrikkelijk veel De Icc'.sle rit zou voor Patrick Sercu Irechtszijn gewekt ah hij z'ch n't spijt van hebben. In 197.1 wil ik schuldig gemaakt. Eddy Merckx (links), die als tweede finishte, werd tot weer honderd procent zijn". daarmee zijn achtste r.tzege in de wacht. Van onze verslaggever (Van onze verslaggever PARTJS Patrick Sercu heeft de Ronde van Frankrijk afgesloten met een sprintoverwinning op de baan van Vincennes, die hem ech ter letterlijk en figuurlijk fel werd betwist door Staf van Roos- broeck, die op het laatste rechte eind van de baan door Sercu in het gras werd gedrukt. Sercu wenste die overwinning ei genlijk nauwelijks. Hij wilde de eer laten aan Eddy Merckx, die echter op het laatste eind wel de macht had om over Sercu heen te gaan, maar zonder twij fel zou zijn verslagen door de onderdoor sch etende Van Roos- broeck. Dat heeft Sercu voorko men. Onreglementa r volgens de jury. Sercu werd naar de derde plaats teruggezet en Merckx kreeg zijn achtste ritoverwm- n'ng. Het wa9 de laatste daad van sa menwerk ng tussen de koppe'ge- noten Sercu en Merckx in deze ror.de, d e in het sio.weeke nde r.og net Raymond Pou'. dor op de tweede plaats van het eind klassement kreeg. Poulidor, derde ;n de ronden van '62, '60. '69 en '71 was tweede in 1964 achter Anquetil en in 1965 ach ter G'mondi. Poulidor veroverde zijn derde tweede plaats dankz j de tijdrit waarin hij meer dan twee en een kwart m'nuu; won op Lopez Carril en daardoor de Span jaard met een seconde passeer de. In de rit van g'strren van Orleans naar Parijs. heeft Poulidor zin plaats zeker gesteld door as tweede te e ndigen i'1 de twe, de prent espr'r Het 'e e-.'e hfni v'er seem:' n v.* nst co i j vergrootte de op Lopez Carr.i tot een iund- PARIJSVoor het eerst sinds twee maanden heeft Joop Zoete melk op de fiets gezeten. Gister middag, voor de Ronde van Frankrijk op de baan van Vincen nes aankwam, reed hij een ronde in het lang niet gevulde stadion. Een ereronde die Zoetemelk pijn Niemand liever dan hijzelf zou in Brest begonnen zijn en daarom bloedde zijn hart toen hij de kara vaan zijn Tour zag voltooien. Over vijf weken kan hij als ere gast van de KNWU mee naar de wereldkampioenschappen in Mon treal. Hij zal het waarschijnlijk niet doen omdat k'j Lever r, et nog eens wordt geconfronteerd met renners die doorgaan, terwijl hij door domme pech alles mist wat na eind mei dit seize en had moe ten gebeuren. Op de ..piste mun !palevan Vincennes klaagde Joop Zoete melk geen mement over do in komsten die hij dit jaar moest missen, wel over de Runde die hij Figuur Ieder land dat zichzelf res pecteert, organiseert in ternationale tenniskam pioenschappen. Nederland derhalve ook. Door allerlei omstandigheden konder de organisatoren slechts een, internationaal gezien, schamel veld bijeen bren gen dat de naam van het evenement nauwelijks waard was. Dat de Neder landers in dit zwakke ge zelschap niet eens konden doordringen tot de halve finales onderstreept het bedroevende peil van het vaderlandse tennis. In dat opzicht is het toernooi in Hilversum nog van belang geweest. De KNLTB heeft kunnen constateren dat er, hoeveel geld er ook aar) wordt gespendeerd, van de heren geen succes is t<j verwachten. Indien vol gend jaar een sterk veld bijeen kan worden ge bracht, is het waard ge weest om deze ene keer met spelers van bedenke lijk niveau aan te treden. Maar dan dient de volgen de keer wel duchtig revan che te worden genomen met de inschrijvingen. Zc niet, dan zal men moeten besluiten aan dit evene ment niet meer de naam „internationale titelstrijd" te koppelen want met een veld zoals dat de afgelo pen week optrad, kan men internationaal alleen maar een figuur slaan. Formule Ook de Tour de France 1974 leed aan verlies van prestige, mede door de concurrentie van het toer nooi om de wereldtitel voetbal en het feit dat de winnaar (weer) te vroeg bekend was. Door gebrek aan kleurrijke figuren, door het ontbreken van renners die Merckx af doende partij konden bie den en door te veel „glad de" etappes is de belang stelling voor dit evene ment enorm gedaald. Van een wielerspektakel, dat eens hele volkeren op de adhterste benen zette, is weinig meer over. Er zal een andere, meer aanspre kende, formule gevonden moeten worden om de Tour weer in oude glorie te herstellen. Voor en tegen Het ziet er naar uit dat de internationale profcompe titie basketball Nederland niet zal aandoen. Voor waarden van de organisa-> tie zijn een vloer over de ijspiste in „De Uithof" een normale eis want op ijs is het uiterst moeilijk basketballen vrije oe fenfiguren en 'n bijdrage in de ontwikkeling van het jeugdbasketball- Dit prof- basketball is een pure vorm van commercie en wordt ook als zodanig be handeld. Men wil „De Uit hof" huren, inclusief. De accomodate zal dus speel- klaar moeten zijn. Oefen uren zouden desnoods in de huurprijs verwerkt kunnen worden. Blijft de bijdrage voor ontwikke ling van jeugdbasketbalb Deze zal van de „andere zijde", in dit geval de ge meente Den Haag, met toegevendheid behandeld dienen te worden. Im mers, indien profbasket ball aanslaat, kan op een forse stroom belasting worden gerekend. Boven dien wordt een bijdrage geleverd in de algehele ontwikkeling van de sport want er valt voor coaches en (amateur)spelers uiter aard veel te leren van de profs. Voorts zou „De Uit hof", die een flink deel van 't jaar volkomen on gebruikt is, meer voldoen aan de opzet van sportpa leis. Omdat „De Uithof" de enige accommodatie is in het westen, waar het basketball vrijwel geheel is geconcentreerdi die vol doet aan de eisen vol doende ruimte voor toe niveau en A'hoy in Rot- schouwers, sporthal van terdam een onmogelijke huur vraagt, kan Den Haag als de enige plaats worden aangemerkt waar voor de Californische fi nanciers belangstelling hebben. Indien niet tot overeenstemming kan worden gekomen, zal Ne, e and geen profbasket ball zien en zal men zich toi bijv. Zweden wenden. Het is het waard om het voor en tegen nauwkeurig af te wegen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11