I 1 I KATWIJKSE ACTIVIST VAN 73 Henk van der Berg: Max Polak: Saterdag 20 juli 1974 LLiLAbE COUKANi LEIDEN Henk van der Berg, 32 jaar, vrijgezel, geboren en getogen Leide- !naar, achtereenvolgens wo nend op de Maredijk, in de Pasteurstraat en in de Schuttersstraat. In het da gelijks leven werkzaam op de afdeling openbare ver lichting van het plaatselijk energiebedrijf en verwoed verzamelaar van alles wat met gas te maken heeft. Door deze niet zo voor de hand liggende hobby in de wijde omgeving van zijn 1 huidige woning aan de Schuttersstraat beter be kend als: „Henkie, van het IjTi ondagj I 33210: 3.00 en Dag. 'ien jaar geleden is het alle maal begonnen. Henk woonde toen nog in een huisje aan de Pasteur straat, waar zich tegen het plafond een gasleiding be vond. „Van het begin af aan had ik al het idee om daar ooit nog eens een ech te, ouderwetse gaslamp te hangen. |0p een gegeven moment tikte ik er een op de kop, ja en hoe gaat dat verder; je krijgt er plezier in en je gaat door met I verzamelen. Dat is natuurlijk I niet zo gemakkelijk, want er is een hoop verloren gegaan in de loop der jaren. Je begint dan j met het aanschrijven van ver- schillende bedrijven en particu- lieren, waarvan je hoopt dat ze j je een eind op streek kunnen J helpen. Met name van deze I mensen heb ik ontzettend leuke reacties gehad", zo vertelt Henk, die volgens zijn zeggen voor zijn hobby leeft. „Ach ik I ben niet getrouwd, dus ik kan mijn gang gaan. In mijn vrije tijd restaureer ik nieuwe aan winsten, want als je ziet hoe al les hier aankomt, zal je als leek gauw denken dat daar nooit meer iets behoorlijks van te maken valt". Vol iet tegendeel is echter waar. Henk's plafond is bijna onzicht baar, door het enorme grote aantal hanglampen, die hij in de loop van de tien jaar verza meld heeft. Geen plekje bleef onbenut. Aan de muren prijkt menig schemerlampje, in de ko zijnen staande schemerlampjes, op de grondgasmeters, open vlambranders, een perspomp en in de serre een heuse gasfa briek op schaal, waarmee maar liefst veertig liter gas gefabri ceerd kan worden, tyen zijn eettafel een grote, ko peren hanglamp, waar Henk van der Burg voor 125 gulden op het Waterlooplein in Amster dam tegen aan liep. „Dat is nou echt een van die lampen, die je nu niet meer terugherkent. Als je had gezien, hoe die er uit zag, verschrikkelijk. Daar gaan heel wat avondjes in zitten, voordat je zo'n exemplaar weer een beetje gefatsoeneerd hebt. Die lamp was trouwens wel een koopje. Meestal moet je heel wat meer betalen. Dat is wel jammer. Het is een dure lief hebberij. Tegenwoordig zijn die staande „kousjes" in de handel, die ook voor campinggas wor den gebruikt, maar die passen niet altijd op mijn lampen. Voor de meeste heb ik hangende kousjes nodig. Die moet ik dan speciaal uit Oostenrijk laten ko men. Dat kost me duizend gul den per twee honderd stuks. Minder kan je niet afnemen. Je hebt geen keus. Nu worden ze nog gemaakt; straks misschien ook niet meer en wat moet je dan. Het unieke van mijn verza meling is, dat alles echt kan branden. Als dat niet meer kan, is het echte er vanaf. Ik weet niet hoe lang ik dit nog vol kan houden. Als ze daar in Oosten rijk stoppen met fabriceren, zit ik in het schip". AARDGAS Op verzoek steekt Henk de lamp- jes aan. Opgewonden dribbelt hij door zijn woonkamer van de ene kant naar de ander, om overal de lichtjes te ontsteken. Ondertussen druk door pratend over de prettige ervaringen die hij in Duitsland, met name in Berlijn heeft gehad. Het Berlijn- se stadsbestuur heeft hem enige tijd geleden drie gaslantaarnpa- len geschonken, die nu 's avonds zijn tuia meer dan feeë riek verlichten. Zich meerdere malen excuserend en zeggend dat we hem toch vooral niet kwalijk moeten nemen dat hij bij het aansteken van de ver lichting zijn schoenen uitrekt. „E^ns in de week komt hier na melijk een mevrouw het huis houden doen, begrijp je, en die is nu net vanochtend geweest om de boel schoon te maken. Als zij zo af en toe niet eens langs zou komen, zou het hier een echte vrijgezellenwoning worden. Ik moet toch al oppas sen dat het geen troep wordt, want als je hier komt kijken wanneer ik een nieuw exem plaar heb aangekregen, staat de hele kamer op zijn kop". De kamer is intussen helemaal door het gas verlicht en bij le ken op dit gebied, zoals wij, komt dan opeens de vraag op hoe het nu precies met de om bouw voor het aardgas is ge gaan. „Dat is niet zo'n groot probleem geweest. Ik heb zelf alles omgebouwd. Het is wel zo dat niet alle lampen aan de vei ligheidseisen van deze tijd vol doen. Tenminste normaal ge sproken niet; ik weet natuurlijk precies hoe ik er mee om moet gaan, maar voor een buiten staander zou het nog wel eens problemen kunnen geven". Om helemaal zeker van zijn zaak te zijn heeft Henk sedert kort de beschikking over een mini- alarminstallatie, die aan een van de muren in de kamer is opgehangen en reageert op gas- dampen, die bij gebrek aan vol doende ventilatie kunnen ont staan. Om te demonstreren hoe nauwkeurig het apparaatje werkt, houdt Henk de ramen en deuren even gesloten. Inder daad, na luttele minuten horen Foto's: Theo Ringers we een pieptoon en blijkt het alarm in werking. Na het ope nen van een raam, waardoor de lucht beter kan circuleren stopt het weer automatisch. „Het is een van de weinige elektrische apparaten hier in huis. Verder heb ik alleen nog een elec- trisch lampje en een televisie, maar die gebruik ik zelden. Het is een leuke liefhebberij, maar er gaat een hoop tijd in zitten". Museum Het huisje aan de Schuttersstraat begint nu voor Henk al weer te klein te worden. Alles hangt al vol en voor een verzamelaar als hij is het einde nooit inzicht. „Het zou hier eigenlijk best een museum kunnen worden, want mensen als ik zijn schaars. In het verleden heb ik ook wel eens een open dag gehouden. Dat was vorig jaar september, bij het tien jarig bestaan. Mijn buurman, die me vaak helpt heeft toen een vlag gemaakt, die we buiten hebben uitgehan gen. Ik heb hier toen zeventig mensen gehad. De gasfabriek heeft gedraaid en iedereen die er was, was enthousiast. Ik denk wel eens: Stel je je nou niet teveel aan met die hobby van je, maar ik heb nog nooit iemand gesproken die het niet leuk vond. „Zo'n ding is onver getelijk, en ik zou 't best nog eens over willen doen. Er ko men hier trouwens regelmatig scholen kijken. Iedereen is wel kom, als ze maar wel van te voren even een berichtje sturen. Ik vind het wel plezierig zo; subsidie zou ik nooit willen heb ben, ondanks het feit dat alles zo duur is. Als je daar eenmaal aan begint ben je je vrijheid kwijt. Nu kan ik doen en laten wat ik wil". Sinds kort hangt aan de voorspui van zijn huis een gaslamp. Op onze vraag of hij niet bang is voor vernieling, antwoordt Henk: „O nee, beslist niet. De jongens hier in de buurt zijn echt geen zachtzinnige manne tjes, maar je moet ze begrijpen; dan heb je nergens last van. Er is hier nog nooit wat gesneu veld. Toen ik pas die lamp bui ten had hangen, zeiden ze wel voor de lol: met voetballen gaat ie eraan. Ik zei toen: Hier heb je een hamer, je krijgt 25 als je die lamp kapot slaat. Nie mand die het durfde. Ze hadden het best kunnen doen, want ik heb er voor de zekerheid on breekbaar glas in gezet". Televisie Henk heeft 't er druk mee. Vaak krijgt hij lampen, die incom pleet zijn en die hij pas na ja ren van zoeken naar onderdelen in orde kan maken. Zijn groot ste wens is momenteel een keertje met zijn „spul" voor de buis te mogen verschijnen. Ik zou zo graag daardoor in con tact met andere verzamelaars willen komen. Je hoort weieens dat er hier in het land nog meer liefhebbers moeten zitten, maar je komt zo moeilijk met ze in contact omdat je nooit een exact adres hebt. Ik heb weieens contact opge nomen met de TROS; die hadden toen een program ma, waarin allerlei hobby mensen mochten komen. Maar ja, je weet hoe dat gaat. Ze zeggen: U hoort nog wel van ons, maar daar komt nooit meer iets van terecht. Ik hoop echt dat het in de toekomst een keertje kan. Verder ben ik best tevreden. Ik ben dan wel niet getrouwd, maar er zijn toch een hoop mensen, die met me meeleven. De mensen bij mij op de zaak en mijn vroegere hospita, waar ik nu nog altijd ga eten bellen als ik eens voor een afspraak ben, meteen op. Dan zijn ze bang dat er wat met me is gebeurd en dat de boel is ontploft. Als ze me dan toch in levende lijve voor zich zien. zuch ten ze van verlichting „Ach, jij ook altijd met je gas", zeggen ze dan. PIT '54 op zomerkamp ZOETERWOl'DE Vóór de jeugd van voetbalverenigin gen mag het heel gewoon worden genoemd dat zij op zomerkamp gaat, in de tafel tenniswereld is dit vrijwel onbekend. Vorig jaar echter trokken enkele enthousiaste leiders van PIT'54 de stoute schoenen aan om ook voor hun junioren dit te organise ren. Het werd een door slaand succes op opnieuw zijn de plannen rond om een week in het recreatiecen trum „Het Grote Bos" in Doorr te gaan doorbrengen. Het vertrek is op zondagmid dag 4 augustus om 2 uur bij de familie v.d. Helm aan de Schenkelweg. Inmiddels worden de voorbe reidingen getroffen voor het nieuwe seizoen, waarop de leden zich goed kunnen pre pareren omdat de zaal ook in deze zomermaanden voor training geopend blijft. In augustus worden er enkele oefenwedstrijden gespeeld te gen teams van het War- mondse Steeds Vooruit. De keuze-technische commissie bestaat voor het komende seizoen uit Istvan Dobronyi, Peter v.d. Salm en Marian v.d. Helm. Inmiddels is ook een feestcom missie geformeerd om het 20-jarig bestaan in het na jaar te vieren. Eind augus tus komt deze met concrete plannen op tafel. KATWIJK Sinds een paar maanden wordt het actiewezen in Katwijk door Max Polak voor zijn rekening genomen. Nadat het even stil dreigde te worden na het wegebben van de bewegingen van de vrachtwagenchauffeurs en van de tandartslozen is Max Polak (73) in het gat in de markt gesprongen. Hij ijvert voor bredere afvoerpijpen in een aantal flats in de Hoornes.. Max is een aardige man. „Ik ben zaken man en diplomaat", zegt hij van zichzelf. „Ik maak noodit ruzie, hoewel ik wel op mijn punten sta. Maar het is maar hoe je het aanpakt, welke sfeer je schept als je iets wilt bereiken. Als ik een wethouder of deze of gene wil spreken, dan ga ik niet naar z'n spreekuur maar dan nodig ik zo'n man uit om een kop koffie ergens te gaan drinken". Daar zaten we dan in de cafetaria. Op een zelfs voor een dergelijk oord te vroeg uur. De eni ge klandizie werd dan ook gevormd door een paar zichtbaar onder de duur van de vakantie gebukt gaande opgeschoten jongeren. Het mocht niet hinderen. Leunend op het formicatafeltje zegt Polak: „Die actie van ons is bij mij thuis begonnen. Ik woonde toentertijd nog in de Boerslaan. In een parterrewoning, want trappen lopen is er niet meer bij voor mij. Wij kregen daar al gauw te maken met een ernstig ongemak, ons huis liep onder met drabbig water. Dat kwam omdat de afvoerpijpen van deze flats te smal zijn. Ze hebben een diameter van zes centime ter, dat moet tien centimeter zijn". Als we vragen of het ook niet een beetje de schuld van de mensen zelf is, die wellicht on geschikt materiaal door de gootsteen spoelen, knikt Polak instemmend. „Zeker, dat speelt een rol. Maar het is niet de hoofdoorzaak. Het gaat om die geringe diameter. Daar moet wat aan gedaan worden. En dat gaat ook gebeu ren. Dat heeft de bouwvereniging op een vergadering die wij indertijd gehouden hebben. En toen er enige tijd geleden een par terreflat leeg kwam, ben ik ogenblikkelijk naar die mensen toe gegaan om de sleutels te vragen. Daarna heb ik de opzichter laten ko men en hem eraan herinnerd wat de bouwver eniging had beloofd. Ze hebben die verande ring ook aangebracht. En als de proef slaagt dan gaan ze alle flats doen". Hij kijkt tevre den voor zich uit en zegt vervolgens op de toon van iemand die een geheimpje vertelt: „En hij slaagt die proef, ik heb het tot nu toe iedere dag in de gaten gehouden en ze hebben niets geen last meer". Behalve verbaal heeft Polak ook schriftelijk ac tie gevoerd. Namens de bewoners van de flats aan de Heibergweg, Langeveldstraat, Boers laan, Suurmondtstraat en Boekhorstlaan heeft hij een bezwaarschrift tegen de huurverhoging ingediend. De huur wordt onder protest be taald. Ook een pittig gebaar. Dat doet de vraag opkomen hoe het gesteld is met de populariteit van Polak in de kringen van de bouwverenigingen en de gemeente. Want actievoerders kunnen dan wel aardige mensen zijn, ze worden over het algemeen niet alom bemind. Maar dat gaat volgens Max Polak voor hem niet op. „Ze vinden mij bij de bouwverenigingen helemaal geen rot vent. Nee hoor. Ik hou ervan de dingen in een prettige sfeer te regelen. Vriendelijk. En ik doe toch niks oneerbaars. Ik probeer alleen maar de omstandigheden in deze wijk te ver beteren. Wie kan daar nou wat op tegen heb ben?" Bij het verlaten van de cafetaria zegt het eerste en enige lid van de wijkvereniging de Hoornes nog „Weet je wat het is? Ik ben ontzettend gesteld op hygiëne en orde. Het handhaven daarvan is zo'n beetje m'n hobby. Dat heb ik mijn hele leven al gehad en dat zal ik wel nooit meer kwijt raken ook". Voorschotense paardenmarkt VOORSCHOTEN - De Voor- schotense festiviteiten rond de jaarlijkse paardenmarkt worden vrijdagmiddag 26 juli 'ingezet door de bejaarden van Voorschoten. Om 15 uur komen de bejaarden in "De Werf" bijeen en daarna zul len zij gezamenlijk de ker- mi« openen. De kermis is vrijdagavond, zaterdagmid dag en avond en maandag de dag van de paardenmarkt geopend. Voor de kinderen is er op paardenmarktdag gelegen heid om pony te rijden. De manege van Avifauna komt naar voorschoten en op de Bloklaan zal een parcours uitgelegd worden voor de jeugd op de pony. Naast de paardenmarkt, die om 10 uur officieel door de burgemeester geopend zal worden door het plaatsen van een houten kruis aan het begin van de Voorstraat, is er in de Schoolstraat een standwerkersconcours en de plaatselijke middenstand haakt in met eigen markt- kraampJ/.-s. 's-Middags om 2 uur begint de kortebaandraverij op de Prins Eemhardlaan. Er is een bedrag van J 5.000,- aan prijzengeld beschikbaar en tevens zijn er enige ere-prij- zen in verband met het 50-ja- rig bestaan van het comité Paardensport Voorschoten.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5