randweer wordt kern bij hulpverlening bij rampen fieidócSouwfit Sampson noemt regiem-Makarios onderdrukkend Gruijters verwacht opleving in de bouw Komst tweede luchthaven nog onzeker Volgende week beslissing over beschuldiging van Nixon BB wordt gehalveerd Weeroverzjcht Claude Petit toont hier een prototype van de eerste Franse Dargster, een nieuwe aanwinst voor snelheidsliefhebbers. De bolide is uitgerust met een 200 cc Chrysler-motor en heeft een topsnelhend van 270 km per uur, ofwel 400 m eter in 13 sec. IU«HUWW ML 1 Op zichzelf staande vingeroefening ZIT ER EEN BETROUWBARE INDICATIE in het NIPO-onderzoek waaruit zou blijken dat bij stemming cmder de Nederlandse kiezers over het aanwijzen van een kabinetsformateur drs. Den Uyl dicht in de buurt van, zo niet boven de vijftig procent zou komen? Zoals bekend voelt de tegenwoordige regering ervoor de grond- en kieswet zo te wijzigen, dat bij Kamerverkiezingen de kiezers tevens door hun stem tot uitdrukking kunnen brengen wie naar hun me ning het kabinet formeren moet. Haalt een kandidaat de vijftig procent, dan moet het staatshoofd hem aanwijzen; zo niet, dan blijft de oude procedure, eventueel via het aanwijzen van informateurs gelden. Wat het NIPO probeerde te weten te komen, lijkt een aardige vinger oefening op gedachten van het kabinet. Maar het is op zich- zelf-staande vingeroefening, die amper verband houdt met de eigen lijke materie. DEN UYL wint, volgens het NIPO, namelijk steeds, als hij tegenover andere politici als Wiegel, prof. Steenkamp of ex-premier Biesheu vel wordt gesteld. Dat Den Uyl dan wint, verbaast minder dan het feit dat Biesheuvel dan nog zijn gevaarlijkste concurrent (40 pro cent tegen 48 procent) blijkt. Gaat het plan door, dan is de keuze evenwel niet tussen twee politici, maar tussen drie of misschien nog wel meer. De kans dat drs. Den Uyl dan een kleiner percentage dan de vereiste vijftig procent haalt, neemt dan snel toe. Bovendien wordt zo'n verkiezing als het er tenminste ooit van komt gelijk met Kamerverkiezingen gehouden. Tenzij de Neder landse politici bereid zouden zijn zich in enkele grote groepen te la ten opdelen, zal het moeilijk zijn voor de kandidaat-formateur met twee of drie sterke personen zonder een groep kanslozen naar voren te komen. MAAR PARTIJEN DIE ZICH BEREID TONEN akkoord te gaan met een kandidaat-formateur van een andere partij, benadelen als ze ook niet met één program en één kandidatenlijst werken, hun eigen kans op parlementaire zetels in niet geringe mate. Misschien merkt de lezer op: maar de zittende regering wil juist dui delijke concentraties en regeerakkoorden bevorderen. Inderdaad, maar wat een regering wil, is nog niet identiek met de ge dachten en het handelen van de kiezers. Gelijkstelling getuigschriften DEN HAAG (ANP) De minis- terraad heeft gisteren goedkeu ring gehecht aan een ontwerp Koninklijk Besluit, waarbij gra den en getuigschriften van drie bijzondere theologische hoge scholen worden gelijkgesteld met de rijksuniversiteiten en rijkshogescholen. Het betreft hier de graden en getuigschrif ten van de rk. theologische ho gescholen van Amsterdam en Heerlen en van de rk. theologi sche faculteit van Tilburg. CARLOS VERVING FRANCO MADRID (EFE) Voor de eer ste keer in de lange regering van generaal Franco in Spanje heeft gisteren een ander de her denking geleid van de opstand tegen de Tweede republiek die op 18 juli 1936 uitbrak. Prins Juan Carlos van Bourbon, door Franco benoemd tot opvol ger, presideerde in het paleis la Quinta in Madrid de traditionele plechtigheid waarop aan arbei ders en fabrieken die zich in het afgelopen jaar in net bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt, prijzen worden uitgereikt. NICOSIA (UPI) Volgens de nieuwe Cyprische president Ni- cos Sampson was het omver werpen van de regering Maka- rios nodig om „geestelijke een heid" onder het Cyprische volk te vestigen en een burgeroorlog op het eiland te vermijden. Zijn regiem heeft de situatie op Cy prus „volledig onder controle". Sampson noemde het vorige re giem „verdorven, tiranniek en onderdrukkend" en liet gevan genen van de afgezette regering voor de journalisten paraderen, bedekt met wonden van marte lingen die door aanhangers van Makarios zouden zijn gepleegd. Sampson vertelde dat geen leden van de communistische partij waren gearresteerd. „Het is niet onze bedoeling de commu nistische partij te doen verdwij nen. Wij willen de geestelijke eenheid van ons volk." Commu nistische leden van het huis van afgevaardigden konden in het parlement blijven zitten, omdat dit blijft zoals het voor de coup was samengesteld. Sampson herhaalde nog eens dat binnen een jaar verkiezingen zullen worden gehouden. Toen hem werd verteld dat Turkije zich gereed maakt om Cyprus bin nen te vallen en tegen zijn rege ring op te treden, zei Sampson: „Ik zie geen reden waarom Tur kije op Cyprus militair zou in terveniëren. De Turks-Cyprische gemeenschap is in het geheel niet in gevaar." Mr. v. d. Stoel bij Sjah van Perzië TEHERAN (DPA) Minister van buitenlandse zaken Max van der Stoel heeft zijn bezoek van twee dagen aan Perzië be sloten met een gesprek met de Sjah, dat gisteren plaatsvond in Ramsar, een de Zwarte Zee. Politieke waarnemers in Teheran houden sterk rekening met de mogelijkheid dat het herstel van de normale diplomatieke betrek kingen tussen Perzië en Neder land voor de deur staat. Van goedingelichte zijde in Tehe ran is vernomen dat de Przi- sche ambassade in Den Haag binnenkort zal worden her>- pend. Deze werd gesloten nadat Perzisohe studenten in maart het gebouw bezetten en daar voor volgens Perzië door de Ne derlandse rechter te mild wer den bestraft. ■fy zonnig mist 19 temperaturen nn luchtdruk in minibaren opklaringen hagel •*-*• warmtefront H hoge-drukgebied jgg» bewolking «fa» sneeuw -r-r kou-front L lage-drukgebied regen onweer windrichting verplaatsmgsnchting DEN HAAG Minister Gruijters (Volkshuisvesting) verwacht een opleving van de werkgelegen heid in de bouw in 1975, die zich tot in 1978 kan voortzetten. Om streeks die tijd kan de sütuatie weer slechter worden. De minis ter stelt dit in een „verkenning" van de bouwproduktie in de pe riode 1974 tot en met 1978. Hij heeft dit stuk aan de Tweede Kamer toegezonden. In een begeleidende brief zegt de minister: de toekomst van de bouwnijverhe d behoeft niet in „een te somber perspectief" te worden gezien. De bouw zal nog vele jaren aan zeer velen een goede bestaanszekerheid en een bevredigende levensvervulling kunnen bieden. De minister voegt er aan toe dat deze uit spraak de zorg en onzekerheid, die nu merkbaar zijn, niet zal wegnemen. Meer inzicht in de komende ontwikkelingen kan daartoe wel een bijdrage leve ren. Zijn „verkenning" is be doeld als een aanzet tot dit meerdere inzicht. De „verkenning" gaat er van uit dat de daling van de woning bouw 5000 woningen per jaar tot een niveau van 120.000 per jaar geheel zal worden goed ge maakt door stijgende activitei ten in de andere gebouwensecto ren. Door de toenemende wo ningverbetering zal dan een to tale verbetering optreden in de burgerlijke en utiliteitsbouw. Een lichte stijg ng van activiteit wordt verder verwacht bij grond-, weg- en waterbouw. Een andere prognose: een toene mende en op het westen gerich te pendel van bouwvakkers in de jaren 1975 tot en met 1978. Wateroverlast in Zd-Duitsland Miinchen )dpa) In het zuidet van Duitsland Is men voorbe reid op overstromingen als go volg van d eovervloedige rege* val van de laatste drie dage* In Beieren is het peil van d rievieren de Iller, Ammer. Ld sach, Triroler Ache, Isar e Traun tot alarmerende hoogsf gestegen. De verbinding tussen de stad Bri genz aan het Bodenmeer 4 Zu d-Duitsland is niet meer bi gaanbaar. Ook in het Duits! Oostenrijkse grensgebied hee i langdurige regen riviertjes bï I ten hun oevers doen treden. van de B.B. in nieuwe stijl zal primair op hulpverlening in oorlogstijd gericht blijven. Niettemin zal de organisa tie zo worden opgebouwd, dat een deel van de te vormen gewestelijke hulpverleningscolonnes (reddings- en genees kundige eenheden) binnen enkele uren paraat gemaakt kan worden om zo nodig in vredestijd aanvullende hulp te verlenen. Overigens blijft de organisatie in haar geheel mobilisabel voor bijzondere omstandigheden. Deze nieuwe B.B.-opzet Is door minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken vermeld m een ontwerp-nota over de orga nisatie van de hulpverlening bij ongevallen en rampen. Het ont werp is diverse instanties toege zonden voor het geven van ad vies en commentaar. Uitgangspunt van de minister is, Als de minister in zijn ontwerp- dit systeem goed werken dan zal het beroepspersoneel gelei delijk met ruim 200 man moe ten worden uitgebreid. Ook zal bijzonder materieel en uitrus ting worden aangeschaft, onder meer voor het bestrijden van on gevallen met gevaarlijke stof- dat de ontwikkelingen in de in dustrie en in het verkeer te land en te water met name wordt gedacht aan het vervoer van gevaarlijke stoffen de mogelijkheid van het ontstaan van rampen in vredestijd doet toenemen. Het plaatselijk aan wezige potentieel heeft onvol doende vermogen om hierbij doeltreffend hulp te verlenen. Er moeten dan ook grotere ver banden worden gevormd. De be stuurlijke gewesten, die in de toekomst gevormd gaan wor den, lijken hiervoor aangewe zen. Deze gewesten moeten de risico's binnen hun gbied in ventariseren en de hulpverle- nota spreekt over hulpverlening dan denkt hij aan een beperkt aantal taken. Herstel, vervan ging of vernieuwing van het geen bij het ongeval of de ramp is beschadigd of verloren ge gaan hoort er zeker niet bij. De kern van de organisatie van de hulpverlening in vredestijd zal de brandweer zijn, in gecoördi neerde samenwerking met ande re hulpverleningsinstanties als politie en ambulance. Verspreid de opstelling van brandweereen heden is ook bij een organisatie in groter verband noodzakelijk. De burgemeester van de ramp gemeente heeft het opperbevel bij de hulpverlening. ning organiseren. Er moeten De organisatie zal niet afgestemd voorts maatregelen worden ge troffen waardoor het mogelijk wordt een algemeen meidnum mer (0011) voor branden, onge vallen en rampen in te voeren. Zolang er nog geen gewesten zijn moet de brandweer geregionali seerd worden. Eventueel zal de centrale overheid er voor zorgen dat een sluitend geheel van brandweerregio's ontstaat wil (kunnen) worden op de grootst denkbare ramp dat kan noch in vredes- nog in oorlogstijd. Men zal zich moeten richten op het algemene risicobeeld. In oorlogstijd zal de brandweer niet meer opgenomen zijn in de B.B., maar daarmee en met de overige hulpverleningsdiensten in gecoördineerde samenwer king optreden. Gisteren werd de begrafenisplechtigheid gehouden voor Chris Chub- buck, de tv-omroepster die zich voor het oog van duizenden Ame rikaanse televisiekijkers door het hoofd schoot. Op de voorgrond de dominee die de dienst leidde. In de genopte jurk de moeder van Chris met naast haar vader. Achter mevrouw Chubbuck haar twee broers, Greg en Tim. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De komst van een tweede grote luchthaven in ons land staat nog helemaal niet vast. Deze opmerkelijke uit spraak deed minister De Gaaij Fortman van Binnenlandse Za ken gisteren na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad, dat bij afwezigheid van premier Den Uyl onder zijn leiding stond. De uitspraak van de bewindsman is daarom zo opmerkelijk, om dat reeds vele jaren bestudeerd wordt waar de tweede natio nale luchthaven zou moeten ko men. Momenteel bereidt de com- missie-Segers na 3 jaar studie haar eindrapport voor met als vermoedelijke uitkomst de Mar kerwaard. De Gaaij Fortman merkte laconiek op, dat het best wel eens zou kunnen zijn, dat het werkstuk van deze commis sie zal worden toegevoegd aan „de reeks van interessante rap porten die tot niets hebben ge- leid". De minister vestigde er de aan dacht op, dat niet alleen het rapport van de commissie-Se- gers als basis zal dienen voor de uiteindelijke beslissing van de regering. Hij zei, dat even- veel belang wordt gehecht aan een studie van het centraal planbureau over de vraag of er überhaupt een tweede nationale luchthaven moet komen. De uit komst van deze studie zal aan het einde van deze maand be kend worden gemaakt. DE BILT De luchtdruk over West-Europa is het afgelopen et maal geleidelijk verder geste gen. Het weer in dit gebied on dergaat dan ook een voortgaan de verbetering. Wel komt over de Britse eilanden een warmte front naderbij, dat morgen over ons land zal trekken. Hoewel dit front geen of nagenoeg geen re gen zal brengen, moet wel op van tijd tot tijd overtrekkende wolkenvelden gerekend worden. De temperaturen zullen op een nog wat hoger niveau kunnen komen. In de Alpen is het weer verslechterd evenals in de stre ken van de noordwestelijke Bal kan. Een goed ontwikkeld lage drukgebied in de bovenlucht is hier verantwoordelijk voor tal rijke regen- en onweersbuien, waarbij de temperaturen vrij wel nergens meer de 20 graden bereiken. Vooruitzidhten voor zondag: Vrij zonnig en overwegend droog. Iets hogere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers, voor zondag: aantal uren zon: 3 tot 11 Min. Temp.: omstreeks 10 graden. Max. temp.: omstreeks 20 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Lucht R'dam Vllss.ngen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Geneve Helsinki Inssbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Malaga Majorca München Nice Oslo Parlj» Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmaj New York Tel Avlv Tunis 197- Popfestival in Hilversum gisteren werd in Hilversum een groot popfestival gehouden, waarbij naar schatting 20.000 j pop-liefhebbers bij aanwezig waren. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De organisatie Bescherming Bevolking zal worden gestroomlijnd. Door rationalisatie zal het aantal noodwachten kunnen worden ingekrompen van 88.000 tot 45.000. De noodwachtplicht blijft gehandhaafd. Ook het aantal B.B.-ambtenaren zal worden verminderd. De taak Jumbo verbest vleugelstuk I SYDNEY Een Amerikaans jumbo-vliegtuig heeft vandaag boven Sydney een vier meter lang stuk van een vleugel verlo ren. Delen daarvan kwamen te recht op huizen in enkele voor steden van Sydney. 'WASHINGTON, (AP/Rtr) De advocaat van president Nlxon, James j St. Clair, heeft gisteren tegenover de juridische commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden zijn slotpleidooi gehou den, en daarbij een kopie van een geluidsband overhandigd om aan te tonen dat Nixon de betaling van zwijggeld aan de Watergate-in- brekers niet zou hebben goedgekeurd. De band bevat een gesprek van Nixon met zijn stafchef Haldeman. Nixon heeft steeds gewei gerd de band aaiT de commissie af te staan. )e commissie van het Huis hoort vandaag en maandag haar voornaamste raadsman John Doar, die alle feiten zal samen vatten en het bewijsmateriaal zal toetsen aan de zg. impeach ment- of afzettingsmogelijkhe den. Doar zal voor de commis sie niet de rol van aanklager vervullen. De commissie zal woensdag debatteren en daarna zo spoedig mogelijk stemmen over het voorstel aan het voltal lige Huis om Nixon bij de Se- jr Van Rijckevorsel lid Raad van State Van onze parlementaire redactie JDEN HAAG De regering heeft besloten mr. K.van Rijckevor sel, oud Tweede Kamerlid voor de KVP te benoemen tot lid van de Raad van State. De heer van Rijckevorsel die onder meer be- kendheSd kreeg als voorzitter van de commissie die de rege ring enkele jaren geleden advi seerde over de defensie is reeds werkzaam als Staatsraad in bui tengewone dienst. Het kabinet zal de komende maanden nog drie belangrijke benoemingen afkondigen. Hier bij gaat het om commissarissen van de koningin in Zeeland en Drenthe en een burgemeester in Rotterdam. Serieus kandidaat voor Zeeland is ou-premier Biesheuvel. De belangrijkste ge gadigde voor Rotterdam is PvdA-voorzitter is A. van der naat in staat van beschuldiging te stellen. Voor het debat is maximaal dertig uur uitgetrok ken, zodat de stemming rond het laatste weekend van juli is te verwachten. Het debat in het Huis zou dan medio augustus kunnep beginnen en binnen twee weken afronden. De commissie heeft al een voorlo pige tekst ontvangen van de re volutie, waarin de gronden wor den aangegeven om de presi dent in staat van beschuldiging te stellen. De voornaamste be schuldigingen betreffen het be lemmeren van de rechtsgang, pogingen om de Watergate-af faire in de doofpot te stoppen, het plegen van belastingfraude en minachting van het Congres.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9