Belastingverlaging in West-Duitsland Portugal op weg naar ware democratie Belgische PTT vreest stagnaties door omschakeling vanaf 18 juli. Hasssiman Pander Tien jaar geëist voor moord op weduwe Automobilisten in Frankrijk gewaarschuwd CYPRUS in een paar minuten snelle accelleratie bij iedere snelheid, dank zij deVariomatic Randkrant DAF W •Leiden jDenHwig Delfh SYRIË W.-Nederland op gelijke school CYPRUS MiddellandseZee De afstand Cyprus-Tbrkije is hier maar ca.60 km ÏGYPTE" Griekenland mag ca.1000 soldaten op Cyprus legeren/Turkije ca650. In wettelijkheid kunnen deze aan tallen veel hoger zijn. De Nah Garde van de Grieks-Cyprioh telt 5 7000man, deTurks-Cyprioh bezitten geen Nahonale Garde. Kokkina Jaarlijks varen 3000_scheper (ADVERTENTIE) De Britse bases op Cyprus tallen totaal ca.12.000 soldafm Vtoor hef i rechf win deze bases betaalt- I Engeland 14 miljoen gulden per maand BONN Bondskanselier Helmut Schmidt heeft gister avond bekendgemaakt dat de regering en de oppositie tot een compromis zijn gekomen, dat de weg vrijmaakt tot belastingverlagingen die neerkomen op een inkomstender ving der regering in 1975 van 13 miljard mark. Het wetsontwerp zal de volgende week aan het parlement worden voorgelegd maar het is nu al zeker dat het zal worden aange- De bondskanselier zei dat het voorstel, de vervulling van een bëlofte van de socialisten en hun liberale partners de belas tingdruk op de midden^- en laagstbetaalden te verlichten, zal leiden tot een 'geheel ge rechtvaardige' groei van de koopkracht van de consument. Het vergroten der koopkracht, dat kan worden verwacht na de be lastingverlagingen, kan worden gezien als een poging te voorko men dat de maatregelen die de economische stabiliteit beogen niet zo hard aankomen dat zij zouden leiden tot een recessie. Alle Westduitse partijen zijn van oordeel, aldus Schmidt, dat het voorstel 'een compromis is verdedigbaar is'. Volgens het oorspronkelijke wets ontwerp der regering - dat door de bondsraad (Eerste Kamer) van het parlement, waar de op positie de meerderheid heeft, werd tegengehouden - zou het totaal der belastingverlichting 11 miljard mark hebben moeten bedragen. De Westduitse regering is er tot nu toe in geslaagd dank zij krachtige maatregelen de jaar lijkse inflatie te beperken tot nu geen 7 percent (volgens de laat ste berekeningen die van juni), en dat is een beter resultaat dan In welk ander geïndustriali seerd land ook bereikt is. i ook van lichte vliegtuigen van de vlieg basis Deelen bij Arnhem ondervinden de laatste dagen hinder van opgelaten vliegers. De vliegers worden opgelaten vanaf campings rond Arnhem. Sommige vliegers kornet} zelfs zo'n 300 meter hoog. Als vliegertouw in de motor of propeller terecht komt bestaat er gevaar voor neerstorten door motorstoring. BRUSSEL (ANP) De Belgische telefoondienst wacht met angst en beven de avond af. Om 20.00 uur precies krijgen 1,7 miljoen Belgen een nieuw telefoonnummer. Ook verscheidene netnummers in het land worden veranderd. De telefoondienst verwacht een grote overbelasting van de lij nen als gevolg van het feit dat veel abonnee's nog oude num mers zullen kiezen. Weliswaar wordt er in België al sinds vo rig jaar een voorlichtingsaktie gevoerd, die in de laatste weken nog geïntensiveerd is, maar de ervaring is dat soms vele jaren later nog geprobeerd wordt ver binding te krijgen via de oude nummers. Voor de vanavond (en de komende dagen) is er dan ook veel extra technisch personeel in de centrales in djenst. Ook de informatiedien sten zullien tijdelijk versterkt zijn. t»e omschakeling kost de Belgi sche staat 57,5 miljoen gulden. Ze werd noodzakelijk omdat de Belgische geautomatiseerde te lefoonverbindingen al enige tijd verzadigd waren. Met de nieuwe nummering (en vanzelfsprekend de technische uitbouw die daar achter staat) komen er nieuwe mogelijkheden. Het Belgische telefoon-abonneebestand groeit jaarlijks met zo'n 100.000 abon nee's. De telefoondichtheid in België is 17 op 100 inwoners. De telefoondienst is speciaal be vreesd voor de mogelijkheid dat velen in België vanavond zullen gaan „proberen o fhet nieuiwe nummer al werkt". Dat kan, door overbelasting, ernstige sto ringen opleveren. Na de nieuwe nummering verschijnen er in Brussel voor het eerst abonnee nummers van zeven cijfers. Wees er dus tijdig bij als u van de speciale prijzen wilt profiteren. Botermarkt 21-22 Breestraat 146, Leiden. Wapendieven gearresteerd ARNHEM ANP Gistermorgen heeft de Arnhemse politie twee mannen aangehouden, die ver moedelijk betrokken zijn ge weest bij een wapendiefstal in Hengelo. Tijdens de surveillance ontdekten politiemensen een busje dat aan de voorkant geen kentekenplaat droeg. Bij nadering van de poli- tie-auto gaf de bestuurder van het busje gas en probeerde weg te komen. De politie zette daar op eenachtervolging in, vooral nadat bekend was dat de wagen in verband met de wapendief stal stond gesignaleerd. Een van de mannen bleek een ont- vludhte gedetineerde. In de bus werden ongeveer twin tig jachtgeweren en nog enkele karabijnen aangetroffen. De po litie onderzoekt de inhoud van de bus en is begonnen met het verhoor van de twee mannen. >e Arnhemse politie vond 'n flink wapenarsenaal in de auto van 2 mannen: maar liefst 20 jacht geweren en enkele karabijnen. Toeristisch Londen onder strenge bewaking LONDEN (RTR-UPI) Na de aanslag op de Tower heeft de Londense politie de veiligheids maatregelen rond de toeristi sche attracties in de Britse hoofdstad verscherpt. Ook de bewaking van overheidsgebou wen is strenger geworden. De koninklijke schouwburg werd gisteravond, een uur voordat k-ningin Elizabeth II en leden van het koninklijk gezin voor een galavoorstelling zouden ar riveren, grondig uitgekamd. Scotland Yard zoekt in de chaos die door de explosie in de wa penkamer van de Tower is aan gericht naar aanwijzingen die er op zouden kunnen duiden dat het Ierse republikeinse leger verantwoordelijk is voor de bom aanslag, die een Londense bi bliothecaresse het leven heeft gekost en volgens de laatste ge gevens 42 toeristen heeft ver wond. De omstandigheden waaronder de aanslag is gepleegd, schijnen wel in de richting van de IRA te wijzen, maar het wordt zeer wel mogelijk geacht dat een vn de splinter groepen van de Ier se extremisten aan het werk is geweest. ROERMOND (ANP) De Offü- cier van justitie in Roermond heeft gisteren een gevangenis straf van tien jaar en onvoor waardelijke T.B.R. geëist tegen de 46-jarige Belgische zwerver Edmond V. Hij acht bewezen dat de man op 25 juli vorig jaar de weduwe Lies Soeters-Bombeek (53) uit het Limburgse dorp Haelen om het leven heeft gebracht met een schot uit een flobertgeweer. De zwerver heeft steeds ont kend en deed dit ook op de zit ting van de rechtbank. De vrouw, moeder van vijf kinde ren, werd op 28 juli dood aange troffen cn een rietkraag langs de Noordervaart in Nederweert. Hoofdverdachte was al dadelijk de in Weert geboren zwerver Edmond V. V. was enkele da gen voor de fatale datum samen met de vrouw gezien, maar ver dween na de 25ste juli spoar- fioos. LISSABON (RTRUPI) In het presidentiële paleis Be- Iem is gistermorgen de uit zeventien ministers bestaande nieuwe Portugese regering van kolonel Vasco dos Santos Goncalves beëdigd. Premier Goncalves beloofde dat zijn regering het programma van de „beweging der strijd krachten" zal uitvoeren. Dit programma zal „Portugal op een waarlijk democratisch pad voeren", zo zei hij. De communistische partij, wier weging van de strijdkrachten", secretaris-generaal Alvaro Cun- aldus Soares. hal de functie van minister zon- Na de beëdiging vond een demon der portefeuille in het nieuwe kabinet heeft behouden, noemde de vorming van de nieuwe rege ring „een unieke en historische gelegenheid" om in het land een stabiel democratisch bewind te vestigen. De partij waarschuw de echter dat het land voor ern stige economische, sociale en koloniale problemen is ge plaatst. Major Vitor Alves, nieuw als mi nister zonder portefeuille, ver klaarde tegenover kranten dat de kans bestaat dat de onder handelingen met de bevrijdings beweging in de Afrikaanse gebieden binnenkort hervat zui den worden. In een vraaggesprek met het Westduitse blad Westdeutsche Algemeine Zeitung van gisteren heeft de Portugese minister van buitenlandse zaken, de socialist Mario Soares, de kabinetscrisis van vorige week een poging tot een staatsgreep, uitgelokt door enige min'sters van het centrum en premier Da Costa Palma, genoemd. „Zij wilden afwijken van het programma van de ,,be- stratie voor de onafhankelijk heid van de overzeese gebieds delen plaats. (Van onze correspondent, Lucas Küedjn) PARIJS Op de voorpagina van de Parijse „Aurore" heeft een plaat gesitaan van een Nederlandse autobus met de „Sabot de Denver" aan een van de wielen. Dat is een soort van metalen klomp vandaar de kop boven de foto „de klomp van Holland" die door de verkeerspolitie aan een van de voor- of achterwielen wordt bevestigd, als de auto verkeerd geparkeerd en het verkeer in de weg staat. De overtredende automobilist kan de klomp er zelf niet af krijgen en moet naar het dichtstbijzijnde politiebureau. Daar krijgt hij een agent mee, die de klomp eraf haalt, mits de voorgeschre ven boete wordt betaald. Af en toe komt voor, dat de automobilist zijn wagen opkrikt, de klomp er zelf afhaalt en er dan mee wegrijdt, maar dat is niet aan te bevelen. In dat geval wordt de boete nog veel groter en krijgt de automobilist een proces aan zijn broek wegens ver duistering van staatseigendom. De rechters zijn in zulke geval len niet mis. Op de foto van de „Aurore" ziet men de Neder landse buschauffeur staan praten met twee vrouwelijke agenten in uniform, maar diie twee hebben hun plicht gedaan en zich aan de voorschriften gehouden. De „Aurore" heeft blijkbaar met de buschauffeur zielsmedelijden en tekent er in een onder schrift bij aan, dat de Parijse politie op die manier niet het vreemdelingenverkeer bevordert. Met die laatste opmerking zijn we het niet eens, het spijt ons voor de buschauffeur. De Nederlandse bus stond nl. geparkeerd in een „couloir", die uitsluitend bestemd is voor de Parijse au tobussen en de taxi's. Die couloirs, duidelijk aangegeven met een witte streep, zijn in een stad als Parijs met razend druk verkeer hoog nodig, want althans in die couloirs kunnen de bus sen en taxi's uit de voeten. Vroeger, toen de couloirs er nog niet waren, reden de bussen zo tergend langzaam, dat het open bare vervoer er onder ging lijden. In het algemeen houden de Parijse automobilisten zich aan die couloirs, want de politie ziet er streng op toe. Of de Nederlandse buschauffeur een boete heeft gekregen of dat het met een sisser afgelopen is, weten wij niet. Wij hopen voor hem het beste. Maar een feit is, dat hij een overtreding heeft begaan. Wie in een vreemd land auto rijdt, moet zich aan de voorschriften van dat land houden. Waar een parkeermeter staat moet men betalen, want het gaat niet aan, dat de Parijze- naar wel en de buitenlander niet moet betalen. Zet een buiten lander zijn wagen zo maar ergens neer, waar hij het verkeer in de war brengt, dan loopt hij in Parijs het grote risico, dat zijn wagen weggesleept wordt en dat kost een boete van 150 frank. Wegslepen hoort er bij een zware autobus niet bij, vandaar de klomp. Dat de Nederlandse buschauffeur per ongeluk in de cou loir verzeild is geraakt kan de beste gebeuren, maar dat hij er geparkeerd heeft gestaan en wie weet hoe lang, dat is een overtreding, die de politie bezwaarlijk door de vingers kan zien. VERKLARING VAN DE KAART Gebied mei-we rwegend - Griekse bevolking SRföife Gebied mei veel Turkse bevolking «Plaatsen met meer dan 25%Turkse bevolking Britse militaire basis •*£-Vliegveld fïJKIoöstar Spoorlijn(buitan gebruik) CYPRUS MIST EEM VOLK? De inwoners zijn van Griekse of Turkse afkomst en voelen zich verbonden met Griekenland of Turkije De Turkse minderheid voelt zich bedreigd door de Griekse meerderheid. Achterdocht, haat en politiek maken van Cyprus een smeulend vuur van onrust. Deparhjenopheteiland kunnen steun zoeken bij de Westelijke landen, Rusland of Arabische statenDit feit maakt Cyprus belangrijk inde wereldpolitiek Cyprus maakt een scherp konflikt mogelijk tussen Turkije et Griekenland terwijl het ook een soort 'Cuba "van de MiddellandseZee kan worden. Alleen een voor beide bevolkingsgroepen EN Griekenland ènTurkije.aanvaardbare oplos- fts^T/^sing kan Cyprus de zo noodzakelijke rust ■?/H\geven. Engeland, Griekenland enlurkije j I mogen troepen op heteiland legeren. tot3700voor. Chr. In I960 werd het een zelfstandige republiek met de Grieks-Orthod.aartsbisschopMakarias als president. Bevolking co.600.000zi( vcJgens verdraggcront voor de zeIf - stondigbeid ven Cyprus. REEDS 30 JAAR ONRUST Sedert ca.1930 fel verzet tegen de Engelsen. Na onafhankelijkheid van Cyprus in 1960 groeide de te genstelling tussen de twee belongnjkste bevolkings groepen; Gneks-Cyprioten en Turks-Cyprioten Griekenland en Turkije steunen deze bevolkings- Voocfren deel willen de Grieks-CypriotendenE^JOSIS, (aansluitingbij Griekenl.). Een deel van de Turks-Cyprioten wenst de"Taksim"(verdelingvan Cyprus). De overwegend Grieks-uypnot. regering win Cyprus kan streven na< de'ENOSIS' of naar een blijvende zelfstandigheid van hef land, dit politieke stromingen in de regering. Voorgestelde wijziging van de grondwet bracht in 1963 grote spanningen 'tossen de bevolkingsgroepen en in 1964 werd hetgewar van een burger oorlog aktueel Een UNO -strijdmacht nn ca 6000man herstelde min of meerde onde. DE SPANNING BLEEF!'. De volksvertegenwoordiging op Cyprus telt 30 Grieks-Cyprioten, 15Turks-Cypr oten en 5 kommunisten. Na de botsing bij Kaiserslautern, waarbij, een Nederlandse man en zijn twee dochtertjes om het leven kwamen, ontstond een grote ravage. Hier krijgen de slachtoffers eerste hulp. Vader en twee dochtertjes gedood bij autobotsing KAISERSLAUTERN ANP De 35-jarige C. Pijnenburg uit Eindhoven en zijn dochtertjes Marie José (7) en Edith (6) zijn gistermiddag om het leven gekomen bij een autobotsing in Duitsland. Mevr. Pijnenburg werd zwaar ge wond, maar is volgens de Duit se politie buiten levensgevaar. Het ongeluk gebeurde bij Kai- serslautern. De familie was met vakantie. De auto van de heer Pijnenburg is frontaal in botsing gekomen met een tegemoetkomende Ame rikaanse' legervrachtauto, die te veel links zou hebben gehouden. Water De 33-jarige Chris Stuifzand heeft zijn poging om het we reldrecord paalzitten (120 uurte verbeteren in het wa ter zien vallen. Precies 24 uur nadat hij in het Overijs selse dorp Sibculo erin ge klommen was werd hij door de politie uit de paal ge haald. Aanleiding hiertoe was een protest van de Sib- culose bevolking, via de poli tieke partij Plaatselijk Be lang bij het gemeentebestuur op tafel gedeponeerd. De verontwaardiging gold het feit, dat de paal in het zwembad stond. De fantasie rijke bewoners zagen het aL Zo maar in het zwemwater. Bah. En hoewel Chris duide lijk kon aantonen, dat hij vaste klant was op het toilet van een nabijgelegen cafeta ria, het hielp allemaal niets. Het gemeentebestuur gaf de dorpsagent opdracht Chris te sommeren uit de paal te ko men. Agent Bouwman was niet erg gelukkig met deze opdracht: „Je kunt natuur lijk bedenkingen hebben te gen het paalzitten, maar deze man zat niet op verbo den terrein. Dat de bevol king bang is dat het water verontreinigd wordt, is na tuurlijk onzin. Er zwemmen bi] warm weer zo'n honderd kinderen in het bad. Ik dacht zo, dat die honderd meer achterlaten dan één man op een paal". Klacht Flatbewoner: Mijn hond kan 's nachts niet slapen van al die huilende kinderen. Feit Het Persb. UPI heeft de wereld kond gedaan van het opzien barende feit, dat Julie Moo, een Jerseykoe van Donald Morgan in Edenfeld in Enge land, een bruin kalf heeft ge kregen, hoewel ze in drie jaar geen stier ook maar had gezien. „Het moet geko men zijn van iets dat ze at", veronderstelt Morgan. Moge lijk is natuurlijk ook, dat die boer niet weet hoe een stier er uit ziet en die koe wel. Spreuken Wij maken verre reizen om dingen te zien waarop wij in eigen stad of land geen acht slaan. Ergens geweest te zijn, maakt menigeen gelukkiger dan er. te zijn. Gruwel De Londense rechter Morris Finer heeft geweigerd de 49- farige mevrouw Sears echt scheiding te verlenen, omdat ze in de tijd dat de echt scheidingsprocedure diende een regelmatig en intensief sexleven met haar echtge noot Alfred" had. „Hoe kan ik nu zeggen dat het samen leven met haar man me vrouw Sears een gruwel is"t verzuchtte Finer. Bedrog De harteloze en meedogenloze computer, die in New York de overtreders van parkeer- verordeningen najaagt, heeft een vrouw betrapt die haar man bedroog. De computer, die geprogrammeerd is op het vervolgen van dergelijke overtreders, zond een nota van 2.000 dollar wegens on betaalde parkeerboetes naar een man, die buiten de stad woonde. De man belde de dienst, die deze parkeerboe tes behandelt, woedend op, „Die auto staat op naam van mijn vrouw en die is in geen vijf jaar in New York ge weest. Ik betaal geen cent". De ambtenaar die hem te woord stond, zegde toe af schriften van de bonnen te zullen sturen. Toen deze een maal in zijn brievenbus vie len, constateerde de man dat de bonnen alle waren uitge schreven op middagen dat hij werkte. Gemiddeld twee maal per week had de auto gestaan bif een en hetzelfde flat in Manhattan. De man belde later de ambte naar om zijn verontschuldi gingen aan te bieden en ver telde dat hij zijn vrouw het bewijsmateriaal had laten zien, waarna deze had toege geven de overtredingen te hebben gemaakt als gevolg van een liefdesaffaire met ie mand in de flat. Na-apen gebouwd uit veiligheid Mensenkinderen zijn tegen woordig veel sneller volwas sen dan in vroeger jaren. Het lijkt er op, dat dit ook het geval is bij mensapen kinderen. Zat een Orang-jong normaal een jaar tegen de moederborst geklemd, de nu een half jaar oude Normie in Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg huppelt en dar telt al vrij rond in de speel kamer bij ma en pa. Zo mens, zo aap. Of moeten we nog steeds zeggen „zo aap, zo mens''?. Over na-apen ge-- sproken dan. Klaèht

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7