Winkels in de Leidse binnenstad varen wel bij slecht zomerweer Allerlei(ds) Combinatie toeristen! en opruiming zorgt voor ongekende drukte! \j Royaal onthaal voor collecte m STICHTING NEDEHL Leidse hoopt vandaag haar achtje te halen LfclDSh COURANT Ongekende drukte in de Haarlemmerstraat Al bijna drie weken lang wordt het centrum dagelijks over stroomd door ware hierscharen van vakantievierders die, gedre ven door het kommervolle weer, hun heil zoeken in flaneer-toch- LEIDEN De Leidse middenstand heeft deze maand over I de frequentie van het kassa-gerinkel „geen klagen". Men j is om een bij niet-middenstanders meer gangbare uit drukking te gebruiken „dik tevreden". ten door de winkelstraten. En van kijken komt kopen. Om met bedrijfsleider J. Brummer van de kledingzaak Peek Cloppen- burg te spreken: „De mensen hebben nu eenmaal gepland om in de vakantie een stuk finan ciën kwijt te raken. Bij slecht weer doen ze dat in de stad. Je kunt dan ook stellen dat in de verkoop heel belangrijke toeris tische elementen zitten". GROTE OMZET Niet alleen de heer Brummer meldt dat het deze zomer in zijn zaak aanzienlijk drukker is dan vorig jaar. Woordvoerders van grootwinkelbedrijven als bijvoorbeeld C A en de Hema zeggen hetzelfde. En als het met deze reuzen goed gaat vaart de middenstand ook wel. Humor troef in „De drie musketiers" LEIDEN Het boek van Alexander Dumas, De drie Musketiers, is gemaakt" om verfilmd te worden. Met dat idee moeten ongetwijfeld een aantal producenten ook hebben rondgelopen, maar het kwam er toch nooit van. Wellicht durfden zij het kar wei niet aan, al vraag je je af waarom niet? Het verhaal is er geschikt voor, de ro mantiek ligt voor het opra pen en met de humor kan je alle kanten op. Dat dacht ook Richard Lester, de En gels-Amerikaanse producer, xiie zijn kwaliteiten reeds be wees met een stel Beatles films. Hij trok een cast van wereldvermaarde acteurs en actrices aan en maakte van De drie musketiers inder daad dat spektakel, zoals Dumas het bedoeld moet hebben. Vol grollen en grap pen, want dat is Lesters uit gangspunt geweest. Het verhaal is bekend. Een jonge Gascogner trekt naar Parijs om zich in te laten lij ven bij de Musketiers, een stelletje helden, die zich tot doel stelden de koningin te beschermen. AI bij zijn aan komst is de, van strijdlust kokende, d'Artagnan tot drie maal toe uitgedaagd voor een duel, maar wanneer hij juist de strijd wil aanbinden met de Drie Musketiers, worden zij door soldaten van de gehate kardinaal Riche lieu aangevallen. De over winning brengt hem eeuwi ge vriendschap met de Mus ketiers. D'Artagnans minnares, mada me Bonanci'eux (Raquel Welch) waagt hem om naar Engeland te gaan; alwaar hij van Buckingham de parels moet terugvragen, omdat de koningin ze op het komende bal moet dragen. Na een ha chelijke tocht slaagt hij daarin en de beloning is zijn Musketierschap. Een uitstekende verfilming met als sterkste punten de opvallend fraaie decors en het goede acteerwerk. Maar daarvoor kwamen dan ook onder anderen Charlton Hes ton. Olivier Reed, Faye Du- naway, Geraldine Chaplin, Raquel Welch en Michael York opdraven. Ad van Kaam Pandy Horn, dochter van een bekend industrieel, is ver dwenen. Detective Harriet Zapper, de vrouw met de stalen vuist, moet zich een weg banen door karatescho- len, nachtclubs, massagesa lons etc. om haar opdracht „vindt Par.dy Horn" uitein delijk te volbrengen. „De vrouw met de stalen vuist", deze week te zien in het Rex-theater. Zelfs bakkers en sigarenwinke liers bevestigen een ongewoon grote omzet te hebben. Ook in musea is momenteel vaak enig beschaafd elebogen-werk no dig om nog een glimp te kunnen opvangen van Leidens culturele schatten. Om niet te spreken van de bioscopen. Daar fluistert men hier en daar al ,,'s mid dags ook staanplaatsen te gaan verhuren". HOTELS LEEG Alleen de horeca is niet onver deeld tevreden. Het café- en restaurant-bezoek wordt over het algemeen nog wel als bevre digend ervaren, maar de hotels blijven grotendeels leeg. „De hotel-exploitanten krijgen mo menteel een flink pak slaag", zo stelt VVV-directeur Dekker ronduit vast. „Het aanta Iboe- kingen voor logies is bij ons buitengewoon omlaag gegaan. De VVV zelf heeft het ongeveer even druk als vorig jaar. Per dag vragen er ongeveer 500 mensen om advies. Bijna ieder een wil weten hoe hij zich in de stad het meest aangenaam kan verpozen en dan bij voorkeur onder dak. Vooral voor gezinnen met jonge kinderen wil dat nog wel eens problemen opleveren. „We praten ons e enpunit aan de tong'om toch iets voor ze te be denken" aldus de heer Dekker, „maar vooral ouders die zenuw achtig vragen hoe ze hun kinde ren van pak weg zes jaar en jonger moeten entertainen, vor men voor ons een probleem. Het beroerde is dat de poppen kast van Onderwater zelf met vakantie is en dat ook het auto museum in Leidschendam nog steeds niet is heropend". OPRUIMING Vandaar dat veel ouders besluiten om maar een grote speelgoed winkel binnen te stappen en een puzzel of een gezelschapsspel aan te schaffen. In de hoop te kunnen profiteren van de giste ren begonnen opruiming. Erg spectaculair is deze overi gens niet en een zaak als V en D houdt zelfs helemaal geen op ruiming. Bijna nergens in Lei den was gisteren dan ook spra ke van in vergelijking met de voorgaande dagen spectaculaire bezoekersaantallen. Bedrijfsleider Brummer van Peek en Cloppenburg „Ook al doordat veel zaken vóóropruimingen houden, boet de eigenlijke op ruiming steeds meer aan be langrijkheid in". Hoe het ook zij, een opruiming van slecht weer zit er voorlopig nog niet in. Zonnige perioden, is alles wat het KNMI vooralsnog kan beloven. „Nier■tandems" in Leiden TPONoJ.NG tot steun dfVÓ.' De Groningse studentes vóór ze de collectebus in de Leidse winkel straten lieten rammelen. LEIDEN - „Het is heel walge lijk hoor, om na een dag fietsen nog te moeten collec teren". Met deze woorden bestrijdt de lieftallige, op en top „meisjesstudente" Annet te Hogen Esch de aantijging als zou de tandemtocht die zij momenteel samen met negen collegaatjes maakt ten bate van de Nierstichting Nederland, eigenlijk niet meer zi]n dan een goedkope en comfortabele vakantie. Gisteren zijn de meisjes in Leiden aangekomen, waar ze rond vijf uur een geldinza meling hielden in de binnen stad. Ze zijn 8 juli uit Gro ningen vertrokken en hebben de geldbusjes vervolgens la ten rammelen in Leeuwar den, Assen, Hoogeveen. Am- hem, Venlo, Breda. Utrecht en Den Haag. Logies in deze plaatsen, vonden ze in zie kenhuizen, rusthuizen, ver pleegtehuizen. Eergisteren werden ze zelfs kosteloos onthaald in hèt hotel van Den Haag: „Des Indes" aan de L. Voorhout. Het fi nanciële resultaat van hun tocht willen de studentes, al len lid van het Groningse studentencorps, ter beschik king stellen van het kinder- niercentrum in het Rotter damse Sophia Kinderzieken huis. Evenals in de meeste andere plaatsen werd Annet te en haar vriendinnen in Foto: Theo Ringers Leiden allereerst een ont vangst aangeboden op het stadhuis. Na een drankje en een praatje in gezelschap van burgemeester dr. A. J. Vis volgde een drankje en een gebakje op kosten van de kleding-handelaren Bren- nikmeijer. Hun firma biedt de oogstrelende fietsters in alle plaatsen waar een filiaal is gevestigd gelegenheid op verhaal te komen. En omdat ook corpsstudentes nogal eens moeilijk uitkomen met de toelage van thuis, hebben de Brennikmeijers ze aan het begin van de tocht maar eens keurig in het nieuw gestoken. De meisjes die het broekpak aanhadden, moesten hun collectebusjes gisteren dan ook in het fi liaal aan de Breestraat op houden. „Want dat was leuk". De nacht hebben ze doorge bracht in het verpleegtehuis Leythenrode en vanmorgen zijn de Groningsen op weg gegaan naar Halfweg. Bege leid door een volgauto die gratis ter beschikking is ge steld door een groot automo biel-bedrijf. Morgen wordt de tocht beëindigd p de Dam in Amsterdam. Of het streef bedrag van 35.000,- dan „binnen" zal zijn is nóg niet duidelijk. Vóór de collecte van gisteren was in totaal 16.C30 ingezameld. Naar wordt verwacht zal dit be drag evenwel nog aanzienlijk groeien door giro-overschrij vingen van bedrijven en par ticulieren. Sympathisanten kunnen hun gift storten op gironummer 3152425 ten name van „Fiet sen Wij, Geeft U, Leven Zij". NIJMEGEN Met de benen languit voor zich op een ta feltje gestrekt, rustte Regina Griiter uit van de vermoeie nissen van de derde etappe in de 4-daagse van Nijme gen. Regina, een studente geschiedenis aan de Leidse universiteit, had het moei lijk. „Ik vond het vandaag zonder meer de zwaarste etappe. Maar dat zal wel voornamelijk komen omdat ik nogal last had van mijn voeten. De dokter heeft me wel pillen gegeven, maar die laten de pijn toch niet ver dwijnen. Ik heb het vandaag daarom maar extra kalm aan gedaan". Vooral omdat zij wist dat het niet noodzakelijk was zich te haasten, er restte nog vol doende tijd voordat de af meldingsbureaus sloten, had Regina Griiter een kans de crisis weer te boven te ko men". In de 4-daagse maakt iedereen een inzinking mee. Je hebt allemaal wel eens een moment dat het niet gaat. Zo heb ik me van vooral dank zij de muziek op de been kunnen houden. Je zoekt aansluiting bij korps en dan loopt het een stuk gemakkelijker. Ik weet zeker dat iemand die erg goed in conditie maar een slechte mentaliteit heeft, geen doorzetter is, de 4-daagr se niet uitloopt". Voor Regina Grütter staat het ook als een paal boven water dat alleen diegenen die heb ben meegelopen werkelijk over de 4-daagse kunnen oor delen. „De mensen langs de kant weten niet wat je af en toe moet doormaken. In de loop der jaren ben ik ook an ders tegen het hele gebeuren aan gaan kijken. Toen ik op mijn veertiende voor de eer ste keer meeliep, was ik echt bang om uit te vallen, doods benauwd daardoor mijn ge zicht te verliezen. Maar als je een paar jaartjes ouder wordt, dan ga je de zaken iets meer relatief zien. Ik mijn achtje wel halen, maar als je uitvalt, pech gehad". Na vanmiddag staan bij Regi na Griiter de wandelschoe nen weer voor een jaar kast. „Voor de rest loop ik niet zo veel Maar Nijmegen zou ik voor geen goud willen missen, de 4-daagse is ten slotte uniek". onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 Brand Een vrachtauto beladen met hou ten tafels is gistermiddag om streeks half twee op het Lam- menschansplein in brand gevlo gen. Omtrent de oorzaak is niets bekend. De chauffeur, een 44-jarige Rot terdammer, bemerkte de brand, toen hij bij het oprijden van het plein in zijn spiegels keek en rook ontdekte. De Leidse brand weer was snel ter plaatse en kon voorkomen dat de vrachtau to geheel uitbrandde. Na het bluswerk kon de chauffeur zijn weg vervolgen. De omvang van de schade kon gisteren nog niet worden vastgesteld. Gezocht Leidenaar H. Vroom rijdt momen teel met zijn oude Citroen door de stad. Op zich geen bijzonder heid. ware het niet dat op het dak van zijn auto een bord prijkt met de woorden: „Ge zocht. getuige van deze schade aanrijding 5 mei jl. 23.00 uur op de Warmonderweg." Zijn auto, die ten tijde van de aanrijding op de hoek Warmon derweg/ Hoogerbeetstraat gepar keerd stond, liep nogal wat schade op. De daders zijn ech ter nog steeds voortvluchtig en nu heeft de heer Vroom goede hoop door zijn oproep in contact te komen met eventuele getui gen. Tot nu toe leverden zijn pogingen weinig resultaat op. De heer Vroom heeft zijn ge duld toch nog niet verloren en zet zijn speuractie voorlopig Bedevaart Op zaterdag 27 juli vertrekt de jaarlijkse ziekenbedevaart naar Beauraing (België). Aan de be devaart, die door het Neder lands Beauraing-comité wordt georganiseerd, wordt door 110 patiënten uit het bisdom Rotter dam deelgenomen. Onder dit aantal bev ndt zich een twint g- tal deelnemers uit Leiden en omgeving. De zieken worden in he reu:.'-gebouwde „Accue'l" tehuis voor zieken) in Beau raing ondergebracht, waar een staf van 40 mensen voor de no dige begeleiding zorg zal dra gen. Het verblijf van de pr 'n- gië zal vier dagen du- Meren wijk „Het is vakantie. De halve Me- renwijk zit ongetwijfeld in Span je of Marokko in de zon te bak ken. Tal van aktiviteiten in de Meremvijk zijn op een laag pitje gedraaid. Behalve van ,,Q", want die draait door", aldus de aanhef van een foldertje, dat de werkgroep ,,Q" onder de bewo ners van die wijk heeft ver spreid. Wat doet ,,Q"? De werk groep heeft, om het weekeinde wat te veraangenamen, het Q-fè geopend onder de Arendshorst. Op vrijdagavond kan men daar een pilsje komen drinken, een kaartje leggen, of zomaar wat gezellig praten met mensen die wellicht dichtbij wonen, maar die men misschien niet eens Penning Dr. A.H. Coons va nd? Enge'se Harvard Un'versity heeft van daag in Le den de ..Boerhaave penn'ng" ontvangen. Dat ge beurde op de laatste dag van een internationale conferentie over „imimunofluoreseentie", een microscopische techniek om bacteriën en virussen te ontdek ken. Dr. C'oons is de grondleg ger van deze techniek. Hij kreeg de penning uit handen van de waarnemend voorz:tter van de Boerhaave-commissie, dr. L. Kuenen. Rijsbergen Wim Rijsbergen, de Leidenaar die internationale faam vergaarde tijdens het recente WK voetbal, is zaterdag te gast bij sporthuis Willem F loet. Hij zal daar. tus sen twee en half zes, handteke ningen uitdelen aan een ieder die wat koopt. Dat is nog niet alles, want Wim Rijsbergen stelt zijn oranjeshirt (17) dat hij droeg tijdens de wedstrijd tegen Brazilië beschikbaar voor de consument die op die zaterdag de sportzaak 'betreedt en wiens fc--crbon blijkt te corresponde ren met het exemplaar dat de Fcyenoorder tussen alle bonnen ui'haalt. Die verloting vindt plaats tussen 5-6 uur. Op de vraag of hij een grote toevloed verwacht, antwoordde de heer Willms Floet: Gezien de popu lariteit van onze bekende Leie naar dacht ik van wel. We zijn er in ieder geval op voorbe- BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Wendy Jane, dochter van P. J. Briscoe en A. Vermeulen, Maria Cornelia Jacoba Wiegedlna, dochter van M. M. Tiele- mans en J. W. Johannes; Birgitta Monica, dochter van J. C. W. van Egmond en M. M. van Rooijen; Lambertus Maria, zoon van L. M. van der Linden en A. C. van Nobe- len; Barry Hendrikus Tomas, zoon Vollebregt en C. M. Staal; Ester, dochter van W. J. J M. Scholtes en M. C. van Hooydonk; Johannes, D. F. Burg; Djordy Nlcolal, zoon Filippo en A. Jonk; Michel, van J. F. Prins en C. A. vj Berg; Cornells Johannes, zoo A. VOOIJS EN M. P. va Spijk; Natasja, dochter van van der Plas en C. de Mooij; Emlel, zoon van G. van den Hoed en W. M. van Went; Marcel, zoon van A. G. Burger en M. Barslnger- horn. lee; E. Klinkhamer, geb. 22 1S96, echtgenote van J. var Mark; A. Vink. geb. 24 mei man; C. W. A. baron van geb. 9 maart 1909, man; ling, geb. 18 aug. 1908, Belt; Rlonne Sablne. dochter van H. Jansen, geb 1 juli 1899. gehu' M. Kortmann en M. J. Neutebooi Margot, dochter van C. Onderwal en J. G. Mastenbroek; Angeliqi dochter van P J. A Meijer der Linde; dochter van van RooiJ J. Hage en Petrus Cornells. Mich'.el. ■Ijs en M T van Ma-:i He'.ler.a. Schipaanboord. geb. 18 jan 1S86. ge huwd geweest met A. van Kape'.: M L. van der Wal. geb. 20 mei 1934, echtgeni - Sepe-s: geb. 27 mei 1909. Brama. geb. 26 nov. A Pronk, peb '8 i van P. C Pot- geb 29 sept 1915. en W van Dijk; Dani 1 Elisa^ zoon van H. E. van der Meer ei M. Strovers; Slmone, dochter R J. M. Teljnaert

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3