Verrassende prestaties Knetemann en Vianen te danken aan rivaliteit Gipshand A. Rijnders klein, medisch wonder RAY PELOQUIN NAAMLOZE EEN WERD VAN UITBLINKER OOK IN „KLEINE" TOUR RITZEGE DANGUILLAUME Frisol wil Belg en Sportwereld Van onze verslaggever BORDEAUX Iets van de schitterng van Merckx' gouden trui is gisteravond op het circuit Du Lac bij Bordeaux achtergeble ven. Merckx won de tijdrit wel. Uiteraard, maar het verschil met nummer twee, de kleine Michel Pollentier uit Diksmuide was maar twee seconden. Opi ets meer dan tien seconden van het duo dat on miskenbaar het sterkst was, klasseerde Gerrie Knetemann zich als derde, voor Gerard Vianen en Raymond Poulidor. De verrassende prestaties van Knetemann en Via nen zijn zonder meer toe te schrijven aan de ge zonde rivaliteit, die tussen het tweetal heerst. Kne temann, de Amsterdammer, die glimlachend de meest prikkelende opmerkingen kan plaatsen, had onder het eten voor de tijdrit tegen zijn „slapie" Vianen gezegd: „Jou rijd ik naar huis". Het was net de prikkel die Vianen nódig had. De Utrechter ontdekte tot zijn verrassing, nadat zestig renners het parkoers hadden voltooid, dat hij nog steeds de snelste van allen was geweest. Hij kon het nauwe lijks geloven, bleef nog een beetje bij de finishlijn rondhangen en zei tenslotte: „Ik ga toch maar naar mijn kamer. Ik rijd niet in de prijzen er moe ten nog zo veel goede mannen komen". Eenvoudig Knetemann was niet verbaasd. „In tijdritten, hoe dan ook en waar dan ook, kom ik meestal als zes de of zevende binnen. In Brest was ik twaalfde, maar toen zat ik pas op een nieuwe fiets. Het is eenvoudig, je mojet zo hard rijden als je kunt en vandaag kon ik niet harder". Francis Campaner, ritwinnaar met de grootste voorsprong in deze Ronde van Frankrijk is in het verleden ooit een man met toekomst genoemd. Tussen Pau en Bordeaux, waar hij gisteren in het eerste deel van da 19e etappe met een voorsprong van veertien minuten als winnaar binnen kwam, heeft hij zijn bestaan als prof weer even veilig gesteld. Francis Campaner, 28 al, was vergeten. Zijn kam pioenschap van Frankrijk bij de amateurs uit 1967 telde niet meer. Zijn geweldige Midi Libre van 1969, in zijn eerste jaar als professional haalde niet eens de erelijsten. Directeur Flaubert van Jojo, die de ronde van dag tot dag had gevolgd, verliet op de Tourmalet de koers met de mededeling dat hij de hle ploeg weg zou doen en in de eerste plaats Campaner, die nog niets van zich had laten mer ken, als er niet eindelijk wat werd bereikt. Francis Campaner had iets om voor te rijden. Christian Lapebie, zijn ploegleider had hem inge prent kort na Mont de Marsan, met nog een 120 kilometer te rijden, aan te vallen. Hij werd niet teruggepakt en de groet) viel stil. Campaner kreeg de zege van iedereen. Grote kans Francis Campaner begreep aanvankelijk niet dat hem dezelfde grote kans werd geboden die in de vijftiger jaren van Daan de Groot, Brian Robinson en Abdel Kader Zaaf min of meer historische tour- figuren had gemaakt. „In het begin", bekende Campaner in Bordeaux, „dacht ik niet in de eerste plaats aan winnen. Ik kom hier uit de streek, ik wilde het publiek en mij zelf een plezier doen, Lapebie had mij gezegd dat ik in Mont de Marsan moest aanvallen en dat heb ik gedaan. Als kleine jongen heb ik hier in Bor deaux wel eens aankomsten gezien en dan was al tijd een sprinter winnaar. Zo een ben ik er niet". Campaner werd de vijftigste ritwinnaar uit de ron de in Bordeaux. Zijn voorsprong (veertien minu ten) was zo groot dat tussen zijn aankomst en die van het peloton het programma met wedstrjden voor amateurs werd voortgezet en de hele huldi ging zich kon fspelen voor Sercu de sprint van het peloton won. Bijna een kwartier nadat Campaner was binnenge komen, streden de sprinters om de troostprijzen. Bij de ingaan van de laatste ronde van 500 meter op de baan van Bordeaux sloeg Huysmans een gaatje voor Merckx. Nadat Huysmans inhield om Merkcx te laten voorbijgaan, sloot Karstens, die het felst jacht had gemaakt op Huysmans de weg voor Merkcx af. Hij werd met Guimard in zijn wiel zelf plotseling geconfronteerd met de on aantrekkelijke koppositie. Sercu, Hoban en GuU mard gingen Karstens nog voorbij. Piet van Kat wijk die zich onderaan de baan vooruit probeerde te wringen, slaagde daarin niet. Zijn zesde plaats was redelijk. Tourcijfers 1. Campaner (Fra-Lapeble) de 202 km van Pau naar Bordeaux in 4.51.56 (met tijdvergoedlng 4.51.36), 2. Ser cu (Bek-Cribiorl) 5.05.57 (5.05.42), 3 Hoban (GB-Caput) z.t. (5.05,47), 4. Guimard (Fra-Cadiou) z.t. (5.05 52), 5. Karstens (Nedde Muer) z.t. 6. Van Katwijk (Ned. Liebregts), z.t., 7. Merckx (Bel-Albani) z.t., 8. Rouxel (Fra-Plaud) z.t., 9. Vianen (Ned.-Caput) z.t., 10. Baert (Bei-van Vaerenbergh) z.t., 16. Allan (Aust.- Liebregts) z.t., 35. Knetemann (Ned-Caput) z.t., 100. Den Hertog (Ned. Liebregts) z.t., 101. Henk Prinsen (Ned. Liebregts) 5.06.35, 106. Alalmo (It.-Liebregts) z.t., 107 Wim Prinsen (Ned-Liebregts) z.t. Tijdrit: 1. Merckx (Bel-Albani) 12 km. in 16 min. en 15.88 sec., 2. Pollen- tier (Fra-Schotte) 16.17,86, 3. Knete mann 16.28,70, 4. Vianen 16.33.7,1 5. Poulidor (Fra-Caput) 16.35,86. 6. Agostinho (Por-De Muer) 16.36 56, 7. Bruyere (Bel-Albani) 16.39,78, Pesar- radona (Spa-Velez) 16.41,79, 9. Baert (Bei-Van Vaerenbergh) 16.41,81, 10. Wesemael (Bei-Van Vaerenbergh) 16.44.09, 13. Karstens 16 47,97,31. Den Hertog 17.25,14, 35. Van Katwijk 17.18,12, 36. Allan 17.58,52 93. Alal mo 18.15,41, 104. Wim Prinsen 18.36,59, 105 Henk Prinsen 18.36,65. Algemeen ploegenklassement: 1. Velez 320.40 24, 2. Caoyt 320.59.21, 3. Alba- nl 320.18.04, 13. Liebregts 324.21.03. Franse boeren hebben gisteren op alle mogelijke wijzen proberen duidehjk te maken, dat de prijzen te laag zijn voor hun producten. In de Tour deden ze dat met rondstrooien van pamfletten en spijkers. De laatste actie werkte verwoestend. Auto's en motoren voor de karavaan liepen lekke banden op. De renners namen het zekere voor het onzekere en gingen een stukje te voet verder, zoals Gerrie Kneteman en Jean Pierre Genet. Tot genoegen van beide partijen. BORDEAUX De naam Dan- guillaume begint in de volgers karavaan van de Ronde van Frankrijk en de Ronde van de Toekomst een bekende klank te krijgen. Na de twee achtereen volgende overwinningen, die Jan Pierre Danguillaume dins dag en woensdag in de „grote" Tour behaalde, zegevierde diens jongere broer Jean Louis giste ren in de achtste rit van de „kleine Tour". Hij was na 95 kilometer ontsnapt en bouwde een maximale voor sprong op van 1 minuut en 5 se conden. In Bordeaux was daar nog 24 seconden van over. De slechtst geklasseerde Nederlan der in het algemeen klassement, Mathieu Dohmen won de sprint van het peloton om de tweede De uitslag van de achtste etappe: 1. Dohmen (Ned) 2.47.51, 3. Kaczma- rek (pol) 2.47 56. 4. Heydal (Tsj. SI) 2.4S.06, 5. Hummenberger (oost) 2 48.06. 6. Van Houwelingen (Ned), 7 Mvtnik (Pol), 8 Kershaw (GBR), B. Schmid (Zwi), 10. Buchacek (Tsj. SI). 12. van Dongen (Ned) 17. Schiir (Ned), 20 Langen (Ned), 47. Pronk (Ned) allen in 2.48 06. Algemeen klassement: 1. Martinez (Spanje) 27 41(46, 2 Steinmayr (Oos) op 3.37, 3 Kaczmarek (Pol) op 6.06. 4. Mirri (Ita) op 6.32. 5. Le- leu (Fra) op 11.00, 6. Nazabal Spa) op 11 28, 7. Pronk (Ned) op 13 41. 3 :by Pol) op 14 00, 9. Linard 14.08, 10. Kuhn Zi 14 21, 15. Van Dongen op 22 22. 22 Langen op 32.00, 24 Schiir 33.11, 43 Van Houwelingen op 1.10.00 46. BORDEAUX Frisol zal, nog voor dit eerste Tour- avontuur is voltooid, be sprekingen voeren met enkele Belgische renners voor een contract in het volgende seizoen. Ploegleider Liebregts had gisteravond in Bordeaux contact met Teirlinck, van Impe en Vanneste. ZEIST. Het Nederlands elftal za! woensdag 30 april 1975 eer vriendschappelijke interland spelen tegen Zwitserland of Bel gië. NIJMEGEN. NEC heeft een con tract afgesloten met de 27-jarige J an Hoogendoorn, afkomstig van PEC Zwolle. UTRECHT. Zonder Wim Herm- sen, Jan Evert Veer en Tonnie Buunk, maar met Mart Bras, reist het Nederlandse waterpolo- team naar Boedapest om daar van 24 t/m 28 juli deel te ne men aan het toernooi om de Tungsram Cup. HICKSTEAD. Oud-Europees kam pioen Hartwig Steenken heefl gisteren het tweede deel van het wereldkampioenschap voor springruiters gewonnen. De Ne derlanders Heins en Neessen eindigden in de achterhoede. LANGWEER. Tjitte Brouwer uit Heernveen heeft met een zege in de vierde race skutsjesilen zijn leiders posititie versterkt. ZEIST. Jeugdvoetballer Bleijie van RVC behoort tot de vijftien geselecteerden van het UEFA- team, dat vanaf 28 juli deel neemt aan een jeugdtoernooi in Noorwegen. Algemeen Klassement: „oMerckx fBeLAlbanl) ió uur, 26 minuten 52 seconden, 2. Lopez Carril (Spa Velez) op 3.26 min., 3. Pou(ld< (Fra-Caput) op 5 42, 4. Panlz: (Ita-Crlblorl) op 6 34, 5. Aja (Sp; Velez) op 6.57, 6. Agostinho (Por-De Muer) op 11.49, 7. Martinez (Fra- Stablinskl) op 14.32, 8. Pllentier (Bel-Sohotte) 14.47, 9. Santy (Fra- Caput) op 15.51, 10. Van Springel (Bei-Van Vaerenbergh) op 19 59. 28 Den Hertog op 46.43, 40. Knetemann op 1.09.46 59. Karstens op 130 61. Vianen op 1.31.57, 83. W' n op 1.41.43 83. Henk Pi i Prin- 2.57.35, 107. Alain Pat Pontius (links) was met Ray Peloquin candidaat voor de Nederlandse ploeg. Maar Peloquin durfde het wel aan als retief-pitcher te fungeren. Het werd een doorslaand succes. lllll[[[!Bjllli!i!!l!!!ilfllB!il UTRECHT Met de linkerhand van Anke Rijnders heeft zich een klein medisch wonder voltrokken. Toen de Amersfoortse zwemster het botje van haar duim brak bij een onschuldige valpartij, leek een wereld van illusies als een kaartenhuis in elkaar te storten. Een trainingsonder breking zo kort voor het begin van de Nederlandse kampioenschappen (20 tot en met 28 juli in Utrecht) zou vermoedelijk funeste gevolgen hebben voor het zich dit seizoen juist weer verbeterende prestatieniveau dat was gericht op de Europese zwemwedstrijd, eind augus tus in Wenen. Een handige chirurg uit haar woonplaats heeft het ei van Co lumbus echter aangeboden. Toen de tragiek rond de afge schreven Rijnders namelijk een hoogtepunt bereikte, ontstond bij hem het idee het gipsverband precies in de zwemhouding aan te brengen. Met veel kunst- en vliegwerk lukte deze voor zover Zesmaal leidde hij de verdedi- Peypeden ging van zijn ploeg dit voorjaar in een studentencompetitie en Ray Peloquin zakte tevreden i hij behoefde slechts een neder laag te incasseren. Groot was zijn verrassing toen hij enige maanden geleden een telefoon tje kreeg uit Nederland van een vertegenwoordiger van Schoten die hem polste over zijn bereid heid in ons land te komen spe len. „Ik dacht eerst dat het een grap was van een van mijn me de-studenten. Pas toen ik de tic kets op zak had besefte ik dat het op waarheid berustte". deruit. Wat voor hem een onze kere onderneming beloofde te worden werd een doorslaand succes. „Toen ik uit de States vertrok heb ik mijn eigen uni form maar meegenomen", ver telt hij. „Het enige dat ik van honkbal in Europa wist, was dat Amerikaanse militairen het hier beoefenden". ,Dat er in Nederland op een zeer behoorlijk peil ook werd ge speeld, 'daar had ik geen flauw SANTPOORT De ogen van Ray Peloquin glinsteren weer bij de gedachte aan het grote moment van dinsdagavond toen hij in triomf door zijn ploeggeno ten naar de dug-out werd gedragen na de gedenk waardige overwinning van het Nederlandse honkbal team op de Sullivans. In de bar van het tot recreatie centrum omgebouwde voormalige klooster van de Witte Paters in Santpoort, dat onder de naam de Spaarnberg als tijdelijk onderkomen fungeert voor de spelers heft Peloquin zijn armen ten hemel. „Yeah, wat was ik blij op dat ogenblik". Een gelukzalige glimlach plooit zich rond zijn lippen. Het is dui delijk dat de uitingen van blijd schap, die Ray Peloquin ook al tijdens het duel NederlandSul livans demonstreerde geen pose zijn. „Dit is de mooiste zomer van mijn leven", verklaart hij wat plechtstatig en bij zijn beoordeling speelt het weer geen enkele rol. „Wie had een half jaar geleden kunnen den ken dat ik hier zo'n grote bij drage zou leveren in het Neder landse succes. Ik niet tenmin- Ituim een half jaar geleden was Ray Peloquin voor Nederlandse honkballiefhebbers nog een vol slagen onbekende. Hij maakte deel uit van het team van de Catholic College in Washington Dit moment zal Ray Peloquin lang bijblijven. De overwinning op de waar hij medicijnen studeert. Sull.vans is binnen. idee van". Maar ondanks het feit dat Ray Peloquin één van de eerste Amerikaanse werpers in de Nederlandse competitie was zou zijn naam niet zo'n be kende klank hebben gekregen als hij niet voor het Nederland se team zou zijn uitgenodigd. „Ik kreeg op een zeker moment te horen", vertelt hij, „dat ze voor de Hollandse ploeg een Amerikaanse relief-pitcher no dig hadden. Aanvankelijk heb ben ze aan Pat Pontius gedacht, die tegen mij in Washington en met mij bij Schoten heeft ge speeld. Maar Pat had er geen zin in als reliever te fungeren. Hij is, net als ik overigens, een starter, maar ik wilde de kans wel grijpen'. Acceptatie „In het begin zwom zij met het onhandige, extra gewicht van toch al gauw een kilo 1.12 op de 100 meter vrije slag, maar later werd deze tijd toch terug ge- Familie festijn bracht tot een keer zelfs 1.01". Drie keer tot vandaag trad Ray Peloquin In de Haarlemse honk- balweek als relief-pitcher op. USEF (Yweemaal( en de Sulli- Haarlem onkbal Sullivans 3-0-0-1-1-0-0-4-x 9 Usefa 0-0-1-0-2-1-0-0-0- 4 Werpers: Sullivans: Evans (5 1/3 inn) 3-4-7; twee fouten. Usefa: Dudek (7 2/3 inn) 4310 Searson (1/3 inn) 1-0-0; vijf fou ten. Cuba 1-0-0-0-1-0-0-1-3 6 Arizona O-O-O-O-O-O-O-O-O 0 Werpers: Arizona: Bell (7 inn) 3- 3-7; vier fouten. Cuba: Gonzalez 9-4-6. Stand: 1. Cuba 5-10; 2. Nederland 5-6; 3. Arizona 6-6; 4. Sullivans 66; 5. Usefa 6—0. vans ervoeren dat met een ne derlaag. Dit succes heeft er toe bijgedragen dat de acceptatie van Peloquin, tegen wiens inlij ving in de vaderlandse ploeg links en rechts nogal wat beden kingen bestonden, in snel tempo tot stand werd gebracht. ,Ik heb me vanaf het begin posi tief opgesteld ten opzichte van de Nederlandse spelers en die deden dat ook tegenover mij. Maar nadat het zo goed was ge gaan werd de verstandhouding beter. Ze noemen me nu „Dut- chie" in de ploeg, dat geeft dus wel aan dat mtijn positie in de selectie niet meer ter discussie staat". Ray Peloquin, die in januari van het vorig jaar de militaire dienst verliet en één week ver wijderd was van uitzending naar Vietnam („Dat ging geluk kig niet door. Anders had ik hier misschien nu niet ge speeld"), maakt een uiterst te vreden indruk. Hij heeft er ook alle reden toe. Van een betrek kelijk naamloze is hij in ieder geval in Nederland een bekende honkballer geworden die de ge dachte aan een profcarriere nog niet heeft opgegeven. Aanstaande maandag reist Ray Peloquin terug naar de Verenig de Staten. Hij wil tijdig terug znn voor het huwelijk van j ziin zuster en zich daarna rustig voorbereiden op het nieuwe stu- die'aar. Maar als het een beetje meezit komt hij volgend jaar te rug naar Nederland. „Ik ga bin nenkort zelf ook trouwen en als mijn vrouw dan vrij k.n krij gen en een aantal andere om- s andigheden wordt voldaan ben ik er zeker weer. Want ik heb hier een geweldige tijd gehad'. FRANK WERKMAN kundigen lukt dat gemakkelijk. Terugkeer bekend unieke „operatie" en de zich naar de top terugvechtende Anke bleef, hoewel aan een hand extra zwaar belast, in het water. Rustig door trainend als of er geen vuiltje meer aan de Lucht was. Wat haar mentaal vanzelfsprekend ijzersterk maakte. Bondscoach Bert Sit ters: „Anke heeft de afgelopen weken natuurlijk wel eens mo menten beleefd, waarop het haar teveel werd, maar achter af bezien is dat honderd procent meegevallen. Zij is conditioneel Anke Rijnders moet bij de Nederlandse kampioenschappen bewijzen, niets op de anderen achteruit ^at ze weer terug is aan de nationale zwemtop. geraakt en dat was ons hoofd motief". Het slechts eenmaal vernieuwde gips is inmiddels definitief verwijderd en zij heeft weinig last meer van de duim. Alleen bij echt zware training voelt zij nog iets. Een nogal agressieve medische behande ling moet de resterende belem mering wegwerken om zodoende bij het begin van het toernooi voor de volle honderd procent Enith Brigitha met de niet fit aan de start te komen. Vol- meer in grote vorm verkerende gens de verwachting van des- José Damen de andere favoriete van deze kampioenschappen voor dames behoeft niet tot de bodem van haar krachten te reiken. Aan de selectielimiet voor het Europees toernooi in Wenen waar eigenlijk alles vanaf morgen om draait kan zij gemakkelijk voldoen. Een andere topzwemster van weleer, Hansje Bunschoten zal voor het eerst op dit evenement ontbre ken. Sinds een geheimzinnige virus haar prestatiepeil drukte, Pe'' van het herenzwem- men nog altijd erg laag is toont de inschrijving op de 1500 meter vrije slag heren aan. Zegge en schrijve een zwemmer, Karim Ressang heeft zich aangemeld en hij zal nu meedoen met de groep onder de 18 jaar. Als hij op zijn minst 17.20 maakt, is hij kampioen. Ton van der Kloos ter. jarenlang heerser op dit nummer, heeft zich toegelegd op de 400 meter vrije slag, waaroD internationaal meer per- spectier oestaac. Niettemin zijn voor de heren de zelfde normen aangelegd, als voor de dames, die zich willen kwalificeren voor Wenen. Zij moeten de zesde Europese tijd van elk nummer op de wereld kampioenschap in Belgrado 1973 evenaren. Bert Sitters: „Ook al zou zich net als het vorig jaar slechts een zwemmer plaatsen, dan zal in principe niets veran derd worden". HANS DE BRUIJN TORONTO. Vaclav Nedomansky, de aanvoerder van het Tsjechi sche ijshockeyteam is uitgewe* ken naar Canada. WARSCHAU. Gwardia Warschau zal het komende seizoen uitko men in de Europese competitH voor bekerwinnaars. Waarschijnlijk zal de na de Spelen van München wegens studie gestopte pupil van Wout Gerritse meer dan ooit van zich doen spreken. Volgens Sitter heeft ze vooral technisch veel bijgeleerd en is duidelijk op weg naar haar definitieve terugkeer. In tegenstelling tot het vorig jaar staat de nationale strijd om het kampioenschap in het teken van een groots familiefestijn. De eerste drie dagen zijn namelijk nagenoeg helemaal gereser veerd voor het zwemmen onder de 12 jaar en de resterende zes dagen komen de „ouden" aan bod. De zwembond heeft deze in 1972 ook al gehanteerde formule in ere hersteld, omdat na het toernooi van het vorig jaar een enquête onder de trainers uit wees, hoeveel voorkeur hiervoor bestond.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11