Aanbeveling impeachment lijkt zeker SOMBERE TOEKOMST VOOR VLEESMARKT £dd^(2ou/ta/nt Onderzoek naar kattenleukemie ook belangrijk voor mensen Nieuwe linkse regering voor Portugal Produktschap bevreesd PAGINA 3 LISSABON (UPI) 't Portugese staatshoofd generaal Antonio de Spi- nola heeft gisteren de samenstelling van een nieuwe regering be kendgemaakt .Het door kolonel Vasco Goncalves geleide kabinet is een coalitie van vertegenwoordigers van de linkse en de links van het centrum bestaande partijen. De socialistische leider Mario Soares is teruggekeerd 8i!s mi nister van buitenlandse zaken. De leider van de communisti sche partij Alvaro Cunhal hefeft zijn functie van minister zonder portefeuille behouden. pe uit zeventien leden bestaande regering telt behalve Goncalves zes militairen. Bij de overige le den zijn naast communisten, so cialisten en democraten ook eni ge partijloze politici. President De Spinola,1 die zijn aankondiging deed voor de in een van de zalen in zijn paleis opgestelde televisiecamera's, zei in een korte toespraak dat het nieuwe kabinet er een zal zijn van „discipline". „De nieuwe regering, waarin de coalitie is gehandhaafd, zal het program ma volgen van de beweging der strijdkrachten, waarvan pre mier Goncalves een van de op richters was", aldus De Spi nola. „Op deze wijze .aldus de president zal het politieke leven in ons land een ander gezicht krijgen met meer burgerlijke en sociale discipline teneinde ver trouwen in de toekomst te vesti gen". Volgens waarnemers in Lissabon blijkt uit de samen stelling van de regering niet welke politiek zij zal volgen. Het onderzoek bij Felikat is toe gespitst op dekkaters, die door hun veelvuldige contacten een besmettingshaard kunnen zijn, op importkatten en op katten uit verdachte huizen; dat wil zeg gen cattery's waar zich al eens een geval van leukemie heeft voorgedaan. Indien men een besmette dekkater vindt, zal het onderzoek worden uitgebreid tot de poezen die ermee in contact zijn geweest. Voor het A. van Leeuwenhoekhuis in Amsterdam heeft het onder zoek nog een ander belang, na- celijk om via deze research meer inz'oht te krijgen :n leuke mie b;j de mens. De bloedkan- kerziekte bij katten toont over eenkomsten met de ziekte zoals deze bij mensen voorkomt. Al leen kattenleukemie is besmet- teh'jfc, echter alleen voor katten onderling. Mensen kunnen nooit via een kat besmet worden. Als Ook olifanten hebben van tijd tot tijd een grote schoonmaakbeurt nodig. Gezien de te boenen opper vlakte wordt geen washandje maar een bezem gebruikt om de zevenjarige Winky uit het Jungle Habitat-park in West Milford (VS) schoon te schrobben. EI Cordobes gevangenis in CORDOBA (AFP) De beroem de Spaanse stierenvechter El Cordobes' zit in de cel. Nadat hij een politieagent, die hem wees op een verkeersovertre ding, had verwond, is hij met behulp van andere agenten naar het politiebureau van de plaats Cordoba overgebracht. Daar was een grote menigte sympa thisanten samengestroomd om dat de arrestant in Cordoba erg populair is. Israël bereid West Jordanië af te staan voor Palestijnen JERUZALEM (AP) Israël Is bereid het grootste deel van het bezette gebied ten westen van de Jordaan af te staan als on derdeel van en verdesregeling. Dit is gisteren meegedeeld door de Israëlische minister van Hande],< Haim Bar-Lev. Bar-Lev, oud-chefstaf van de Is raëlische strijdkrachten, zei dat de Jordaniërs zouden moeten aanvaarden dat zij, in dat ge val, Palestijnen als burgrs van hun land moesten opnemen. „Wij geloven dat de Palestijnen behoren tot Jordanië, evenals het grootste deel van het gebied ten westen van de Jordaan, zei de minister tot journalisten die de Amerikaanse minister van Financien, William Simon, ver gezellen op diens tweedaags b •-1 zoek aan Israël. Maar Israël, aldus Bar-Lev, zou nooit het be zette deel van Jeruzalem af staan of dat gedeelte van het i bezette geb ed waarin de steden Nabloes en Jenin liggen. Nooit meer zou worden toegestaan dat Jeruzalem, dat Israël wil hand haven als zijn hoofdstad een -verdeelde stad zou worden, zoals voor de oorlog van 1967. Waterfestijn in Peking In Peking werd eergisteren door meer dan 90.000 boeren, arbeiders en militairen zwem- en polowedstrijden gehouden in de belangrijkste meren en zwembade n van de stad. Ook allerlei andere watersporten wer den bedreven. Zo te zien ging het er zeer ordelijk aan toe. WASHINGTON Na een Inten sief onderzoek van zes maanden zijn juristen van het Ameri kaanse congres gereed de im peachment (afzetting) van pre sident Nixon aan te bevelen voor zijn aandeel in de Water- gateaffaire. Dit hebben betrou- bare kringen in Washington be kendgemaakt. Het nieuws over een dergelijke aanbeveling kwam terwijl de 38 leden tellende commissie van justitie van het Huis van Afge vaardigden zich opmaakte haar onderzoek af te sluiten met een getuigenis van Herbert Kalm- bach. eens persoonlijk advocaat van Nixon. In de komende paar dagen zullen de 21 democrati sche en 17 republikeinse leden de mogelijke impeachment-arti- kelen bespreken waarover de commissie naar verwachting eind volgende week zal stem men. Naar verluidt zal de spe ciale adviseur van de commis sie, John Doar. de leden opwek ken tot de slotsom te komen dat er geen andere keus kan wor den gemaakt dan de impeach ment van de president bij het volledige Huis van Afgevaardig den aanbevelen. Berichten dat John Doar en de republikeinse raadsman van de commissie Albert Jenner van plan zijn impeachment aan te bevelen, lokten van republikein se zijde woedende protesten uit. Een vooraanstaand republikeins commissielid voorspelde dat alle republikeinse collega's bin nen de commissie tegen de aan beveling tot impeachment zullen stemmen, maar zijn mening werd door een paar andere re publikeinen in twijfel getrokken. Weeroverzicht DE BILT De noordwestelijke stroming wordt geleidelijk zwakker boven westelijk Euro pa. Dit wordt veroorzaakt door dat het Azorenhogedrukgebied een uitloper gaat opbouwen in de ricting van genoemd gebied. Deze ontwikkeling zal tot gevolg hebben dat de buiigheid in ons land geleidelijk wordt onder drukt, de winden zwakker wor den en de zon meer kansen krijgt. Ok de temperaturen zul len in de middag tot wat hogere waarden kunnen oplopen. AI met al mag voor morgen een vriendelijker weerbeeld tege moet gezien worden dan dat waarmee wé de afgelopen da gen genoegen moesten nemen. Het is op dit moment overigens nog niet te beoordelen, in hoe verre deze weersverbetering zich ook over een wat langere periode zal uitstrekken. Vooruitzichten voor zaterdag: Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Aanhou dend koel. Weersvooruitzichten in cijfers: voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 12. Min. temp.: omstreeks 11 graden. Max. temp.: om streeks 19 graden. WEERRAPPORTEN Eelde" Eindhoven Den Helder J- Lucht R'dam haIf 1?ew* Twente regenbui Vlissinj Bordeaux Frankfort Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Majorca Sr Stockholm Casablanca Istanboel Las Pal mag New York Tel Avlv Heden overleed plotseling mijn innig geliefde echtgenote en onze lieve moeder, grootmoeder en schoonmoeder LUI YOU Tl echtgenote van FUNG A SIEN Roelofarendsveen: FUNG A SIEN A. RAMSARAN-Fung S. RAMSARAN LILIAN en RAY Paramaribo: R. KONG TSE LAM Roelofarendsveen, 17 juli 1974. Sotaweg 116. Donderdag om 19.00 uur Avondmis in de kerk van de H. Maria Presentatie te Roelofarendsveen. Vrijdag om 11.00 uur gezongen Requiemmis. Daarna zal onze dierbare overledene worden begraven op het Parochie kerkhof. 2omig mist 19 temperaturen toto luchtdruk in milibaren opklaringen hagel •»-»■ warmtefront H hoge-dnitgebied bewdking sneeuw i—r kou-front L lage-drukgebêd regen onweer windrichting verplaatsingsrichting Van een onzer verslaggevers Den Haag Op verzoek van de Nederlandse vereniging van kat tenfokkers en liefhebbers Feli kat verricht de dierenarts K. Weijer, wetenschappelijk mede werker aan het A. van Leeu wenhoekhuis te Amsterdam, mmenteel een onderzoek naar leukemie kanker van de bloedcellen bij katten. Met nadruk wijst dr. Weijer erop, dat dit niet gebeurt omdat er sprake zou zijn van een ziekte explosie of epidemie. Het be staan van kattenleukemie i sal lang bekend; sinds kort is ech ter bekend dat de ziekte bes mettelijk is. Alleen voor katten; niet voor mensen. een dier, besmet is met het vi rus behoeft dit nog niet te bete kenen dat op „op het oog" ziek is. Het kan wel twee jaar duren voordat de zoekteversdhijnselen, zoals bloedarmoede, sufheid, ge zwollen lumpheklieren zichtbaar worden. Onderzoek in Amerika heeft aangetoond, dat 25 procent van de bes-mette dieren b'nnen twee jaar dood gingen. Aange- z'ien men nog gen vacc'natie- middel heeft is een besmette kat ongeneeslijk ziek. Belang rijk is dat een dergelijk dier wordt geïsoleerd, of dat men het laat inslapen. Een besmette cattery betekent overigens een enorme srop, omdat met de fokkerij van raskatten enorme bedragen genoeid zijn. Doot medewerkers van Felikat is men in staat een groot aantal dieren te testen, zoals een groot aantal gegeven over de ziekte bekend kunnen worden. Schoonmaak Meer prijs en j.i kwaliteitsbewust f VOLGENS EEN RECENT OPINIE-ONDERZOEK wordt de Neder landse consument meer en meer kritisch op het gebied van de re clame. De conclusie welke deskundigen hieruit trekken, is dat de Nederlander kennelijk meer prijsbewust wordt, ondanks het feit dat de economie expansief blijft en dus de bestedingsmogelijkheden voor de gemiddelde burger groter worden. Bij het onderzoek in kwestie is niet duidelijk uit de verf gekomen, of de kritischer houding ten opzichte van de reclame alleen een gevolg van groeiend prijsbewustzijn is. Het zou o.i. best kunnen, dat ook de geloofwaardigheid van de reclame een beetje op de tocht is ko men te staan. Dat het reclamebedrijf meer is dan een hulpdienst voor de commer cie, wordt in de eerste plaats door reclamedeskundigen zelf onder* streept; het is een vak dat gretig gebruik maakt van sociologische, psychologische en sociaal economische gegeven. Wie bijvoorbeeld de „sterke reclame" van 25 jaar geleden vergelijkt met wat er nu gepresteerd wordt, ziet verschillen als tussen de eerste televisie-ap paraten en de meest moderne „in kleur"-met afstandsbediening. MAAR ONDANKS PERFECTIE en de gave om vrijwel alles wat mo derne media bieden te benutten, stuit de reclame bij menig consu ment op meer weerstand. Dat dit hoofdzakelijk een kwestie van prijsbewustzijn bij de burgerij is, lijkt onwaarschijnlijk. Zeer goed is mogelijk, dat de reclame met al haar perfectie haa* doel voorbij schiet. Een goed voorbeeld hiervan wordt dagelijks ge leverd door de STER-reclame. Voor menigeen js die reclame meer een kwestie van al dan niet geslaagd entertainment en minder van serieus te nemen commerciële informatie. Dan is de kritische houding van de consument niet alleen een kwestie van prijs-, maar vooral van kwaliteitsbewustzijn. De consument beschouwt de reclame dan als een verpakking die hem te weinig vertelt over datgene wat ze verpakt. Milieu-bewuster TWINTIG JAAR GELEDEN was actie voeren tegen de aanleg van een verkeersweg, de uitbreiding van een vliegveld, de inpoldering van een stuk land een tot mislukken gedoemde onderneming. Toen waren èn autoriteiten èn burgers bovendien ter voorkoming van een herhaalde watersnoodramp bereid om desnoods van Cadzand tot Rottumeroog één enorme zeedijk te bouwen en van alle water dat daarachter ligt alleen maar een paar recreatiemeertjes over ta laten. Zo tegen het laatste kwart van de 20ste eeuw gaat de Nederlandse burger gelukkig één positieve eigenschap meer ontwikkelen: w« werken meer milieubewust. Economie en technologie betekenen nog wel veel, maar niet meer alles. Zijn we al in de buurt van het juiste midden? RIJSWIJK (ANP) De kans is zeer groot, dat volgend jaar het varkensvlees duurder wordt. Dit vindt volgens het produktschap voor Vee en Vlees zijn oorzaak in de EEG-regelingen voor de varkensmesters, die nauwelijks een behoorlijke vergoeding krijgen voor de arbeid en de vaste kosten. „De perspectieven voor de vleesmarkt zijn somber", aldus het produktschap gisteren in zijn verga dering. De situatie op de rundvleesmarkt is al even somber. Vooral maatregelen van Brussel, waar door alle invoer van rundvlees uit derde landen tot 1 november opgeschort worden, verhogen volgens het produktschap de moeilijkheden. Volgens sommige bestuursleden is er maar één oplossing effectief: „het vlees moet weg uit de EEG". Achtergrond van dit alles is, dat voor wat het varkensvlees be treft, de laatste jaren de var- kensmesterij in de EEG sterk uitgebreid is als gevolg van de gunstige prijzen. Deze situatie verandert thans vrij snel. om dat de EEG-prijzen thans zoda nig geregeld zijn, dat zij voor de varkensmesters verliesge vend kunnen worden. „En ver moedelijk geruime tijd", aldus het produktschap. De consumentenorganisaties heb ben over de vleesprijzen een to taal ander standpunt. Zij me nen. dat de gunstige EEG-prij- zen van de laatste tijd te weinig in de consumentenprijzen door gewerkt hebben. „De consument heeft nog te weinig kunnen pro fiteren van het royale vlees-aan bod van de laatste tijd, waar over de producenten voortdu rend spreken", aldus de consu mentenorganisaties. Een van Amerika's luchtvaartmaatschappijen in de staat Florida is de dupe van een staking van haar boordwerktuigkundigen. Drie ste wardessen lezen bezorgd, maar toch gekleed op een paar dagen on verwachte vakantie, de berichten over deze staking in de krant. Hoog bezoek Prinses Anne bezocht gisteren een speelklas van de Liverpoolse aktie- groep „Red de kinderen". Een van de kleuters nam de gelegenheid te baat om haar eens goed te bekijken. Je ziet hem denken. Met het oog op dit (bloed) onder zoek heeft Felikat de voor sep-1 tember geplande kattenshow af gelast. Felikat-voorzitter C. Ver loop uit Voorschoten order-' strreept eveneens dat er geen en- j kele reden tot paniek is. Feliakt heeft z:ch voor het onderzoek beschikbaar gesteld, omdat dit de enige vereniging is die beslo ten tentoonstellingen organi seert, uitsluitend voor eigen le den. Men heeft hier dus een re latief kleine gemeenschap, waarin inventarisatie van de besmette dieren mogelijk is. Door inventarisatie van de bes mettingshaarden wil men probe ren de ziekte te bestrijden. Deze manier van bestrijden is in verleden al eerder gelukt bij runder-tbc. Een vaccinatiemid del heeft men nog niet; daar i wordt ook in Amerika en Enge land al naarstig naar gespeurd, ogelljfc dat het onderzoek bij Felikat eveneens bijdraagt tot de ontdekk'ng van een genees middel.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9