ROZENTIJD Driemaal gelaagde atmosfeer opVenus BMW 520: sportieve luxe hardloper September nieuwe Audi op de markt Volvo zet lopende band op de helling DONDERDAG 18 JULI 1974 PAGINA Het aardige van de wetenschap WEGWIJS Volgens de laatste analyses moet onze zusterplaneet Venus ten minste drie atmosferische lagen bezitten. De analyses gelden hoofdzakelijk de gegevens verstrekt door de Russische rulmte- sonda Venera 8, die boven Venus werd neergelaten en toen dwars door de uitermate dichte dampkring van Venus trok om tenslotte de hete oppervlakte te bereiken en daar naar men aanneemt ook daar ter plaatse aan haar einde te komen. Welnu, de Russische metingen laten zien dat de atmosfeer daar verre van homogeen is. Men constateerde een maximale afne ming in zonnestraling tussen 65 70 km en 48 km hoogte en een minimale in de laag tussen 0 en 32 km. hoogte. Volgens Lacis en Hansen zou ook de curve (kromme of grafi sche voorstelling) van 27 gegevens een 'knik' vertonen op 48,5 km hoogte. Als ze gelijk hebben vertoont venus niet drie maar vier atmosferische lagen: een dikke laag tussen 65 k 70 km hoogte en 48.5 km hoogte, een zeer dunne laag tussen 48.5 en 48 km hoogte, een derde laag tussen 48 en 32 km hoogte en zeer dikke 'grondlaag' tussen 32 en 0 km hoogte. De hoeveelheid chroom en vanadium gespuid in de atmosfeer schijnt toch geen ernstige bedreiging voor de algemene volksge zondheid te vormen, althans volgens de US National Research Council. Het toenemende gebruik van chroom en vanadiumver- bindingen in de staal- en chemische industrie, heeft de geleer den bezorgd gemaakt. Genoemde metaalverbindingen zouden immers schadelijk voor mens en dier kunnen zijn. De US Na tional Research Council heeft echter bevonden dat beide ele menten, die ook als spore- elementen in bodem en water wor den aangetroffen, essentiële nutriënten (voedingsbestanddelen) zijn voor plant en dier. Daarenboven meent men dat er niet voldoende bekend is over de biologische effecten van chroom verbindingen om standaardwaarden voor de emissie vast te stellen. Ze moeten nog grondig worden onderzocht. Zoals het nu gesteld is met de vanadium- en chroomverontreinigingen van de lucht kunnen deze thans niet als gevaarlijk voor 's mensen gezondheid worden beschouwd. Is acupunctuur (Chinese behandelingswijze aan de hand van naaldenprikken) een mythe? Misschien is deze vraag niet juist gesteld, omdat de 'therapie' goed werkt. Beter is het af te vra gen of pijnverdoving door acupunctuur een mythe is. Als men dit zo stelt, dan beantwoorden Yang en Crawford Clark van de universiteit van New York, de vraag met ja. Pijn is opgebouwd uit twee elementen: de fysiologische (levensproces- selijke) zintuigelijke gewaarwording en de psychologische (ziel kundige) waardering en gevoeligheid. Onderzoekers hebben aangetoond, dat wanneer proefpersonen placebo's (foppertjes) Als een ontplofte atoombom hangt gekorreld ijzererts aan een reuzemagneet. Men gebruikte dit erts om de geweldige krachten van zo'n magneet zichtbaar te maken. worden toegediend i.p.v. krachtige pijnverdovers, de drempel, waarop pijn, bv veroorzaakt door een warmtebron, wordt ge voeld, toch wordt verhoogd. Niettemin blijft de zintuigelijke ge waarwording hetzelfde. En zo is het ook gesteld met acupunc tuur, beweren onderzoekers. Ze kozen standaard-armacupunc- tuurplekken (waarin de naalden normaliter worden gestoken) en maten toen de twee variabelen: de fysiologische en de psy chologische component. Uit de verkregen uitkomsten conclu deerden ze, dat acupunctuur-verdoving het resultaat is van ver wachting en niet van zenuwen. Hoe worden vreemde indringers in de vorm van bacteriën ver nietigd? Dit geschiedt door het zogenaamde immune systeem van ons organisme, in het bijzonder door de t-cellen, een spe ciaal soort 'witte-bloedlichaampjes'. Allison heeft onlangs de taktiek dezer t-cellen onderzocht. Hij vond daarbij dat de dood aan de indringer wordt toegebracht door een bres te siaan in het lichaam van de indringer. De t-cel is zeer afwijkend naar het schijnt, omdat ze een perfect normaal intercellulair (tussen cellen) communicatie systeem verstoort om er een vernieti gingswapen van te maken. Zeer recent hebben biologen ontdekt dat groepen cellen gedeeltelijk met elkaar communiceren met behulp van buisleidingen' die de cellen met elkaar verbinden. Deze communicatiekanalen brengen de boodschappen over in de vorm van scheikundige signalen. Wanneer nu een t-ce! een indringer ontmoet dan verlokt ze hem via een kana^d tot een innig samenzijn, waarna de t-cel zich plotseling van ».'-i onge- lukkig« slachtoffer los maakt, een gat in zijn lichaam ter la tend, dat dan r et meer gerepareerd kan worden ornaat de t-cel hetmoleculaire netwerk van de indringer zodarig heeft ver vormd dat er niets meer van te maken valt. Dat gat nu is groot genoeg om stoffen met een laag moleculair gewicht er door te laten en water toe te laten (osmes*). De indringer zwelt dan op en explodeert tenslotte na een er.treem water- zuchtige fase. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De BMW-fabriek bouwt uitsluitend snelle, comfortabele auto's, die vooral worden ge kocht vanwege de ,,pit" waarmee ze bereden kun nen worden. Een van deze pittige wagens is de BMW 520. Zou men niet beter weten dan zou men denken te doen te hebben met een zescilinder .n plaats van de vier die onder de motorkap een plaats vonden. Overigens is dat denken aan zesci linders niet zo vreemd, want de 520 is duidelijk be doeld om de strijd aan te gaan met zescilinders van andere merken. En in die zin slaat de 520 be slist geen slecht figuur. Niet alleen vanwege zijn conceptie maar ook door zijn naam is de 520 de eerste van een nieuwe serie wagens. Tot nu toe kwamen de namen van de BMW-modelIen overeen met de cilinderinhouden. Bij de 520 is men daarvan afgeweken. Ontleedt men de naam dan blijkt dat de 5 op het model slaat en het cijfer 20 op de cilinderinhoud. BMW heeft ook bij de 520 vastgehouden aan een onafhan kelijke wielophanging. Zeker geen goedkope oplos sing, maar om de schappelijke prijs wordt de BMW nu eenmaal niet gekocht. De onafhankelijke wielophanging maakt het mogelijk een hoog ver mogen met een optimale wegligging te combineren. De besturing is vrij licht en precies. Men zou enig bezwaar kunnen aanvoeren tegen het iets zware stuur in het stadsverkeer, maar dat is slechts de tailkritiek. De motor is modem van opbouw waarmee uitste kende prestaties behaald kunnen worden. Accelera tie en topsnelheid liggen op een hoog peil. Topsnel heid zegt in ons land momenteel niet veel, accela- ratïe op drukke wegen echter wel. Men kan, als het moet in één flits met de 520 wegkomen uit een moeilijke verkeerssituatie. Wie enige cijfers wil: Van 0 tot 80 km/u accelereert de 520 in ruim zeven seconden, van 0100 km/in 11 seconden. Men moet al van heel goede huize komen om deze Beierse hardloper op dit punt te kloppen. Het schakelen gaat bijzonder plezierig. De synchro- misatie werkt voortreffelijk, de overbrenginger zijn goed gekozen en het exact werkende pookje zit op de juiste plaats. Ten aanzien van het benzineverbruik zijn alleen maar gunstige mededelingen te doen. Bij een con stant gereden snelheid van 80 km/u kwamen wij uit op 1:15,1. Bij een snelheid van 100 km/u op 1 11,8. In 't stadsverkeer lag het verbruik rond de 1:10,1. Voor een ruim 1200 kg zware auto beslist een aantrekkelijk gemiddelde. De 520 is daarmee, en van fabriekswege is daar de laatste maanden nogal eens het accent opgelegd, een zuinige auto, zeker als men het verbruik relateert aan prestaties en acceleratie. Zowel wat interieur als exterieur betreft ziet de 520 er voortreffelijk uit. De wegligging van de 520 is werkelijk subliem. Men kan er zowel zeer snel mee rijden als mee toeren. Remmen en vering geven geen enkele aan leiding tot op- of aanmerkingen. Conclusie: De 52C is een sportieve wagen, met veel luxe en comfort. Wegligging, besturing, ruimte, staan op hoog ni veau. Bezwaar is wel dat de 520 onder de huidige Nederlandse omstandigheden niet helemaal aan zijn trekken komt. Met een dergelijke auto moet men op zijn minst 120 km/u kunnen rijden om het volle profijt te hebben van het rijgenot, dat deze wagen verschaft. De prijs is hoog, 21.779 gulden. Maar voor dat geldt krijgt men wel een auto die de bezitter veel plezier verschaft, of zoals de Duit sers zeggen „Mehr Freude am Komfort". Technische gegevens: Motor: In de lengte voorin geplaatste vier cilinder lijnmotor die de achterwie len aandrijft. Waterkoeling. Bovenliggende nokhen- as. Vijfmaal gelagerde krukas. Cilinderinhoud 1990 cc. Compressieverhouding 9,0:1. Maximaal vermo gen 115 DIN-pk bij 5800 toeren. Inhoud benzinetank 56 liter. Onderstel: Onafhankelijke carrosserie, onafhanke lijke voor en achterwielophanging. Voor MacPher- sonpoten, achter schuin geplaatste lengte-armen met schroefveren en telescopen. Voor schijfrem men en achter trom mei rem man. Remcircuit voor dubbel uitgevoerd. Radiaalbanden. Maten: Wielbasis 2,65 meter, spoorbreedte voor 1,41 en achter 1,44 meter, lengte 4,62 meter, breed te 1,69 meter, hoogte 1,43 meter, draaicirkel 10.5 meter. Eigen gewicht 1230 kg. Maximaal aanhan gersgewicht geremd 1200 kg en ongeremd 500 kg. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Begin septem ber is een nieuw model van Au di NSU te verwachten. Het wordt de Audi 50, een niet al te grote 2-deurs wagen met aan drijving op de voorwielen en een grote achterklep. De auto vertoont veel overeen komst met de vorige maand geïntroduceerde Golf van VW, hetgeen op zich niet verbazing wekkend is omdat Audi een 100 procent dochter van Volkswagen js. President-directeur Rudolf Lei ding heeft na zijn machtovema- me er nooit twijfel over laten hrstaan, dat hij een sterk voor stander is van een serie model len die in technisch opzicht veel ge'ijkenis vertonen. Een soortge lijke politiek voert Fiat al jaren. Uitgaande van de Fiat-filosofie xou het toekomstige VW-Audi- programma er als volgt uit zien. Audi 50 en een begin volgend jaar te verwachten kleine VW als concurrent voor de Fiat 127 en de Autobianchi a-112, VW-Golf te genover de Fiat 128 en de VW- Scirocco tegenover de Audi 80 en de VW Passat, die niet alleen el- kaars concurrenten zijn, maar bovendien in de middelklasse in middels een niet onbelangrijk mat ktaandeel hebben verwor ven. Dat geldt met name voor. de VW-Passat, die het op de Ne derlandse markt bijzonder goed bliikt te doen. Naar het gezag hebbende Duitse blad Mot weet te melden, zal de Audi 50 met twee motorvarianten geleverd kunnen worden. De 40 pk-motor, cylmderinhoud net onder de 1000 cc, zal waarschijnlijk ook ge bruikt worden voor de reeds ge noemde en volgend jaar uit te brengen kleine Volkswagen. Met andere woorden: Audi 50 wordt een luxe uitvoering van de kleine VW, waarvoor Mot de naam Bonito noemt. De Audi 50 krijgt naar verluidt een starr» achteras Eliie-sport NORWICH De Britse autofa brikant Lotus heeff een geheel nieuwe 4-persoons sportwagen op de markt gebracht onder de raam „Elite". De uit twee delen bestaande kunststoffen carros- sierie is op elkaar „geplakt" en steunt op een stalen chassis. Volgens de fabrikant voldoet de auto zowel aan de Amerikaanse als aan de Europese veiligheids eisen. De gestroomlijnde auto heft een 2-liter motor met een vermogen van 162 din/pk, waar mee een snelheid van circa 210 km/uur kan worden bereikt. De accleratie geschiedt van 0—100 km/uur in 7,2 sec. De wagen heeft vijf versnellingen, schijf remmen vóór en trom mei rem men achter. De exportprijs zal rend de 40.000 gulden bedragen. Je kan in deze tijd van het jaar geen blad over tuinieren open slaan, of de rozen springen er bijkans uit. Het gaat dan over nieuwe kweek en over „altmodi- sche" variëteiten die weer in trek gekomen zijn. En dat laat ste vaak terecht, mede vanwege de fijne geur, of de zachte tin ten. Sommige rozen zijn zo oud als de weg van Kralingen, of nog ouder, zoals de witfe roos, die rechtstreeks afkomstig is uit het oude Rome: Rosa alba Sua- veolens, die tot 2 meter hoog wordt en bezaaid is met een open roosvorm, in de herfst ge volgd door felrode bottels. De roos voelt zich nog prettig bij temperaturen van 28 graden. (Van een onzer verslaggevers) KALMAR Het geestdodende en daardoor ook vaak slopende lopende-band-werk is de laatste jaren steeds meer onderwerp van discussie. Niet alleen tussen de werkgevers en de vakbonden, maar ook tussen de werkgevers onderling. Een van de kwalijke gevolgen van het lopende-band- werk is vaak het hoge ziektever zuim waarmee de bedrijven te kampen hebben. Automobielfa brieken weten daarvan mee te praten. Vandaar dat Volvo, het grootste concern in Zweden, in de havenplaats Kalmar (53.000 inwoners) nu een fabriek in ge bruik heeft genomen die volgens de 37-jarige president Pehr G. Gyllenhammer is gebouwd vol gens de nieuwste inzichten. Ruim drie jaar geleden al heeft Volvo haar ingrijpende plannen ter verbetering van het werkmi lieu in haar fabrieken aangekon digd. In totaal werd circa 75 miljoen gulden besteed aan de gewijzigde produktiemethoden, de technologie en de organisatie. In tal van Volvo-fabrieken werd op dit gebied geëxperimenteerd en begin 1972 werd besloten tot de bouw van een geheel nieuwe autofabriek. Ruim 70 miljoen gulden is in deze twee verdiepin gen tellende fabriek geïnves teerd. De kosten bleken slechts 10 procent (7 miljoen gulden) hoger te liggen dan die van een vergelijkbare conventionele as semblagefabriek. Dankzij de ku busachtige vormgeving (totale oppervlakte circa 40.000 m2) kon de beschikbare ruimte optimaal worden benut. Veel zonlicht kan binnendringen doordat gebruik is gemaakt van veel glas, de plafonds zijn „behangen" met geluiddempend materiaal waar door het vrij „stil" is, want er is evenmin muziek. De Kalmar-fabriek is ruim een maand geleden langzaam-aan in bedrijf gekomen. Op het ogen blik werken er bijna 400 man, die dagelijks 50 personenauto's maken. Men hoopt eind van dit jaar over 600 werknemers te be schikken. De assemblage wordt verricht door 25 werkgroepen (teams) van gemiddeld vijftien man, die opereren vlak langs de buiten muren van de fabriek zodat de bevoorrading geschiedt vanuit het midden. Iedere groep krijgt een bepaalde taak (bijv. het elektrisch systeem, de besturing de instrumenten) toegewezen, die binnen een vastgestelde tijd moet zijn uitgevoerd. De heer Martin van Doome, voorzitter van de raad van be stuur van DAF, zei na zijn rond gang desgevraagd, dat hij erg geïnteresseerd is in het hele pro ject. „Als je de auto wezenlijk anders wilt maken, dan zul Je ook tot een andere opbouw moe ten komen. Deze fabriek is als eenheid gebouwd, maar de toe gepaste produktielljn zou even tueel ook in een bestaande fa briek kunnen worden gebouwd". Fiat en Saab zijn ook al druk aan het experimenteren met nieuwe werkmethoden- en tech nieken. In Cassino ten zuiden van Rome wordt met korte produktielijnen in verschillend tempo gewerkt doch de feitelijke assemblage is gehandhaafd. In de Fiat-motorenfabriek aan de Adriatische Zee wordt dit najaar gestart met zogenaamde werk en produktie-eilanden, waar tien tot twintig mensen gezamenlijk werken. Iets dergelijks gebeurt op het ogenblik al bij Saab in de nieuwe motorenfabriek in So- dertïje ten zuiden van Stock holm. Een andere mooie oude roos is „Grusz an Teplitz" van 1897 uit Hongarije afkomstig, die tot 2 meter hoog wordt met robijnro de volle rozen.-Bloeit zeer rijk en zeer lang en bestaat ook in klimmende vorm. De laatste jaren is de aandacht er veelal op gericht geweest om de bloem beter bestendig te ma ken tegen teveel neerslag. De knoppen rotten dan niet zo gauw meer weg. De floribundasoorten waren ook meer geschikt om te dienen als snijbloem door hun en- kelstandige bloeiwijze. Nu is het accent weer verlegd naar de geur, hoewel de andere gunstige factoren niet uit het oog worden verloren. Een voorbeeld hiervan BLOEMETJES BINNEN EN BUITEN is „Duftwolke" die in 1963 in Duitsland in de handel kwam. De koraalrode bloem groeit op een middelhoge struik, die krachtig en snel uitgroeit. Het lijkt .wel of deze roos fosfor op zijn bloembladen heeft, zodat dus van een sterke blikvanger gesproken mag worden. Ongeveer van dezelfde kleur, maar een tikkeltje donkerder is de Engelse Alec's Red" van 1970, op dikke sterke stelen. Deze rood behaalde de hoogste onderscheidingen die ooit in het Verenigd Koninkrijk behaald werden, en dat wil wat zeggen aan de overzijde van het Ka naal. „Duftbella" vormt zulke grote rozen, dat ze nauwelijks in twee handen te omvatten zijn. De bloem blijft geuren totdat ze uit gebloeid is. Duftbella is goed be stendig tegen meeldauw, en daarom zeer goed voor groeps- beplantingen. Het loof is een tik je roodachtig. Een felgeurende gele roos is „Friesia", in 1973 de Duitse „roos van het jaar". Een bossi- ge groei en zeer winterhard. Karmijnrood is de Franse roos van Meilland van 1969. „Baron- ne E. de Rothschild", regenbe- stendig, 60 tot 80 cm hoog, en een beetje kogelvormig in de De Duitse roos „Duftsauber" (1969) opent zelfs zijn knoppen bij het slechtste weer. Een goed vertakte struik met goede snij- Wie meer wil weten en zien over deze tamelijk nieuwe soor ten. kan het best kwekerijen be zoeken en daar zijn geliefde kleuren uitzoeken en eventueel bestellen voor oktober. En voor degenen die zijn uitgekeken op het Haagse Westbroekpark en andere Nederlandse rozenten- toonstellingen, kan het Rosarium van het Westfalenpark in Dort mund warm worden aanbevolen. Daar staan momenteel 2484 ver schillende rozen, tenminste met tien exemplaren bij elkaar. Een greep uit de geurende snijrozen: „Ballet", „Crimson Glory", „Erotica", „Gloria Dei", „Sut- ters Gold" en natuurlijk „Super Star". Degenen die niet opzien tegen een paar kilometer meer: op 9 kilometer van Parijs in l'Hay- les Roses, in een park uit 1893 ligt het heilige der heiligen op rozengebied. Vooral de bogen en pilaren met klimrozen zijn we reldberoemd. En om ons eigen land .niet voorbij te gaan: men verwacht veel van de roos „Blessings" die goed in het blad zit, zachtroze van kleur en onge veer 70 cm hoog is. Kostbare bloemen vragen een uitstekende verzorging. De meeste rozen vragen tijdens de droge perioden van de zomer om regelmatig water: gemid deld eenmaal per week. Wie met vakantie gaat, kan het best de bloemen (en ook de knoppen als men langer dan een maand wegblijft) wegnemen voor het vertrek. Dan staan de struiken opnieuw in bloei bij thuiskomst, zonder teveel energie te hebben verloren. Een standplaats in de volle zon is het best om een rijkdom i bloemen te verkrijgen. Onderbe planting van eenjarige bloemen of van bodembedekkers biedt het voordeel dat de grond niet uitdroogt en dat er een goede luchtbevoohtigheidsgraad ver kregen wordt rondom de rozen bladeren. Uitgebloeide bloemen moeten worden weggehaald tot op het eerste volledig uitgegroeide blad. Zo krijgen we snel nieuwe knoppen. Meeldauw komt veel voor op plaatsen waar te weinig wind kan spelen door de blade ren en bij variëteiten die op een verkeerde grondsoort staan. Op speciale plateaus worden de montagewerkzaamheden door de leden van de teams uitgevoerd. Daarbij wordt er rekening mee gehouden, dat de mensen zich zo weinig mogelijk behoeven te bukken. Overziickt van de nieuwe Volvofabriek in Kalmar aan de Zweedse Oostzeekust.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7