VIERDAAGSE ONMOGELIJK ZONDER HULP MILITAIREN Strijdlust kenmerkte weer IBM-toernooi Pachman vraagt na boycot steun van hele schaakwereld Rolhockeyers konden blijven in Lissabon MEER DAN DUIZEND ZEILERS STARTEN IN DE SNEEKWEEK ZEGE JAN TIMMAN Alleen een loom gevoel Sportwereld Goed profdebuut Roy Schuiten DONDERDAG 18 JULI 1974 LEIDSE COURANT Een pelotonnetje militairen op contrastrijke wijze bezig aan de laatste meters. Een van ken loopt op zijn laatste benen en heeft steun gezocht bij kameraden, die aanmerkelijk fitter zijn. NIJMEGEN Eerste luite nant A.H. Balvers zei het op een toon waaruit berusting sprak. „Je bent een heel jaar aan het vechten tegen een muur van onbegrip. Vooral op het Ministerie van Defensie heeft men er geen idee van wat er allemaal voor komt kij ken om 'n kamp als Meumens- oord op poten tte zetten en goed te laten functioneren. Als je om een werkgroepdetache ment vraagt van 4 juni tot 10 augustus dan kijken ze je aan met een blik van: is dat nu wel echt nodig. Die vier-daag- se duurt immers maar vier da gen. Om dit stuk onbegrip te verminderen hebben wij dit jaar voor het eerst „Den Haag" uitgenodigd en ik moet zeggen, het heeft wel enigszins geholpen". Het onderdak verschaffen aan en het verzorgen'van de onge veer 6000 in de vier-daagse meelopende soldaten uit bin nen- en buitenland is de voor naamste taak van de centrale verzorging militairen. Daar naast heeft men echter ook op drachten op zich genomen als het inrichten van rustplaatsen, hulpposten en het laten draaien van een volledige me dische dienst met onder ande re een compleet noodhospitaal. Luitenant Balvers: Toen ik drie jaar geleden met dit werk startte, stond er niets vast. Op een gegeven moment werd er weer eens tijd om de Vier- Daagse te organiseren. En dan ging men maar weer aan het werk. Een van de eerste din- dan gezegd: Hé. het wordt gen die wij ons toen voor ogen hebben gesteld is het op papier zetten van alle benodigde werkzaamheden om op een dergelijke wijze tot een bruik baar en doelgericht schema te komen". Om enigszins een beeld te ge ven van de hoeveelheid werk die verzet diende te worden, gaf kampcommandant overste J.H. van Berendonk met zicht baar plezier enkele cijfers. „Begin juni werd door 149 mi litairen een begin gemaakt met het opzetten van de 510 tenten. Daarvoor werden onge veer 40.000 haringen de grond in geslagen. Het vervoersdeta- chement heeft de verantwoor ding voor onder andere negen trekkers met negentien opleg gers, zes jeeps met vijf trai lers, vijf drietonners en een tientonner. In de eetzaaltenten ziin over een totale lengte van 600 meter tafels geplaatst. Da gelijks worden 6.000 maaltijden klaargemaakt en voor de lunchpakketten moeten 80.000 boterhammen gesmeerd wor- Alhoewel op dit moment alles gladjes verloopt, voorziet luite nant Balvers in de toekomst grote problemen voor het mili taire apparaat en daardoor ook voor de KNBLO. „Je kunt gerust stellen dat het zon der onze hulp voor de KNBLO onmogelijk is een Vier-Daagse te organiseren. Ik ben echter bang dat er binnenkort wel eens een einde zou kunnen ko men aan de huisvesting in een tentenkamp. Deze manier van bivakkeren is volkomen uit de tijd en wordt bij het leger dan ook al een jaar of tien niet meer toegepast. Louter ten bate van de Vier-Daagse wordt dit materiaal bewaard. Op het moment dat bijvoorbeeld ten ten aan vervanging toe zijn, rij zen verschrikkelijke proble men. Momenteel kost de Vier daagse het ministerie al een miljoen. Ik vraag mif af of daar straks nog meer geld voor beschikbaar zal zijn." Voorlopig breekt men zich hierover nog niet het hoofd. Door de perfecte organisatie gaat alles van het bekende leien dakje. Overste Van Be rendonk: „Ze spreken wel eens over vies langharig tuig, maar in dit opzicht verdienen onze soldaten echt een compli- Het was ook de haardracht van sommige Nederlandse sol daten die 's morgens bij de doortocht in Wychen een kapi tein deed verzuchten"Je kunt blijven proberen om er een le ger van te maken, maar je blijft toch met die vieze haren Dat het de Nederlandse solda ten in de eerste plaats aan ka rakter ontbreekt, is de mening van de Belgische beroepsmili tair Stef van Waele: „Als je die jongens ziet lopen, heb je niet bepaald, het idee dat ze de vlag van het vaderland hoog houden. Er gaat van hen geen vechtlust uit, ze tonen niet trots te zijn op hun uniform". Om na deze woorden zijn ge vecht met een glas pils weer te hervatten. Een duel dat hij glansrijk won. Even later sjokten, je kon het' onmogelijk marcheren noe men, de laatste groepen bin nen. De helft zat er op, nog twee zware dagen. PAUL HOVIUS. (Van onze sportredactie) NIJMEGEN Zo fris als een hoentje meldde Wim Luiten uit Poeldijk zich af. Geen moment was hem aan te zien dat hij vijftig kilometer achter de rug had. „Nergens een centje last van gehad", liet hij monter weten", geen spierpijn, geen blaren, alleen toch een beetje een loom gevoel". Wim Luiten verwacht niet de laatste twee dagen nog op moeilijkheden te stuiten. „Ik heb al zoveel gewandeld dat ik het klappen van de zweep nu wel ken. Vorige week heb ik nog de zesduizendste kilometer in vier jaar in mijn wandel boekje laten inschrijven. Ei genlijk zijn het hier maar klei ne stukjes. Als je nagaat dat ik onlangs nog van Amsterdam naar Leeuwarden ben gelopen. En voor september staat Nij- megen-Rotterdam op het pro gramma. Ja, de Vierdaagse is echt een wandeling die je tus sen neus en lippen even mee pikt". Zeven minder NIJMEGEN Van de 13.131 wandelaars die gistermorgen van start gingen voor de twee de etappe, gaven er 501 op. Ondanks de matige weersom standigheden waaronder ge wandeld wordt, is dit zeven minder dan vorig jaar. AMSTERDAM De Joegoslavische grootmeester Ljuboje- vic kwam gisteravond een bliksemvisite aan het IBM- toernooi brengen. Hij sloot weddenschappen af op de zege van Planinc, zijn opponenten tipten de Rus Tukmakov. Op dit ogenblik hebben de wederstrevers van de bekwa me Ljubojevic het gelijk aan hun zijde. Tukmakov leidt met twee punten. Gisteren won hij van Langeweg en kan daarom vooralsnog de toekomst vol vertrouwen tege moet zien. Nationaal gezien was gisteren de met zwart bevochten winst van Timman op Knaak ongetwijfeld een hoogtepunt. Gevolg is, dat Knaak een jongeman waar men nog jaren van zal horen met 0 uit 2 de rode lantaarn draagt. Hij geldt in Oost-Duits- land als een toekomstige kandi daat voor de hoogste wereldti tel. Bij de favorieten behoren natuurlijk Ivkov en Planinc. Ivkov behoort als meervoudig kampioen van Joego Slavië per formule tot de hoogst ge- klasseerden, terwijl men van Planinc, gegeven diens agressie ve stijl en diens resultaten in Hoogoven- en IBM-toernooien, grote verwachtingen heeft. Wel, Planinc staat goed en kan hoge ogen gooien. Ljubojevic denkt zelfs dat hij boven Tukmakov BUSSUM In Bussum is giste ren de wedstrijd voor de Coupe Galea voortgezet tussen België en Polen. België won met 32. TER HORNE Het Skütsje van Jan Akker (Sneek heeft giste ren de derde wedstrijd van het skutsjesilen gewonnen. zal eindigen. Wat Ivkov betreft een hoge prijs verwerft hij altijd maar de ervaring heeft (helaas) geleerd, dat een enkele tegenslag hem nogal eens over dreven vredelievend maakt. Gezegd moet trouwens worden, dat gisteren evenals de dag tevoren een zeer felle strijd lust de ronde kenmerkte. Vier winstpartijen in de eerste speel tijd spreken wat dat betreft boekdelen. In de meesterafde- ling doet Vogel het uitmuntend. Hij hield de dubieus-staande af gebroken partij tegen Ghizdavu remise en versloeg gisteren meester Enklaar. Uitslagen tweede ronde: Grootmees- tergroep: Sosonko (Ned)—Lombardy (VS) Vi-y2; Rlbll (Hong)—Ree (Ned) V2-V2; Donner (Ned) Csom (Hong)—Planinc (Joeg) 0-1; Kaplan (VS)—Jansa (Tsj.) 0-1; Knaak (O- Dld)—Timman (Ned) 0-1; Gelier (Rus)—Ivkov (Joeg) Tukma kov (Rus)Langeweg (Ned) 1-0. Af gebroken partij eerste ronde. Ansa—Csom V4-W- Stand: 1: Tukmakov 2; 2/5- Ivkov, Planinc, Timman; 2/7: Jansa. Ree. Rlbli 1V4: S/9: Donner. Geiler 1; 10/15: Langeweg, Vellmlrovic, Lom bardy. Kaplan, Sosonko. Csom IK: Knaak 0. Meestergroep: Ardijansjah (Indon)— Boev (Bel) 0-1; Makarichev (Rus) Dèlv (Hong) Boehm (Ned) Debarnot (Arg.) afgebr.; Hartoch (Ned)—Ligterlnk (Ned) %-V4; Vogel (Ned)—Enklaar (Ned) 1-0; Popov (Buig.)—Ghizdavu (Roem) Afgebroken partijen le ronde: Popov (Buig)—Ardijansjah (Indon) 1-0; Ghizdavu (Roem)—Vogel (Ned) Vi s stand: 1. Boey 2; 2/4: Popov, Vogel. Llgterink 1 1/2: 5: Debarnot 1 1 afgebr.; 6/7: Ghizdavu, Hartoch 1; 8/10: Enklaar, Dely, Makarichev V2: 11/12: Ardijansjah. Boehm 0 1 af gebr.; 12: Ardijansjah 0. de talenten van de (van onze sportredactie) DEN HAAG De wereldkam pioenschappen rolhockey die van 19 tot 28 juli in Angola zou den worden gehouden, zijn door de internationale federatie we gens politieke moeilijkheden plotseling verplaatst naar Lissa bon (Portugal). De titelstrijd zal nu een dag later van start gaan. Nederland wachtte reeds in Lissabon met de overige Europese landen voor vertrek naar Angola toen deze beslissing genomen werd. Argentinië en Amerika verble ven reeds in Angola. De nederlaag van Langeweg makovLangeweg verliep als volgt Wit: V. Tukmakov (Rusland) Zwart: K. Langeweg (Ned.i. Td2 Tdc8; 2,1. b3, Lc6; 22. c4 b5; 23. Tel b4, 24. Tedl a5. 25. c5 Lg226. Kg2 De5; 27. feóa4: 28. KI3 ab329. ab3 Tweede ronde: Grootmeestergroep1. e4 oó; 2. PI3 e6; 3. d4 cd4:; 4 Pd4: Pc6; 5. Po3 d6, 6. Le2 PI6; 7. Le3 Le7; S. 14 0—0; 9. g6; 30. Ke4 Ta3; 31. Td8 TdS.; 32 Td8: Kg": 33. Td3 Ta.5; 34. Td'2 Le736. Tc2 Ld8; 36. cö Ta3: 37, Tb2 Tal; 38. Kd3 Lc739. Ld4 Tel; 40. Te2 Tel; 0—0 Ld"; 10. Pb3 Dc7; 11. Lf3 Tfd8: 12. g4 Paö; 13. g5 Pe8: 14. Pa5: Da515. Del Lf8; 16. Tdl Pc7; 17. Lg2 PbS; 18. 41. Te4. Afgebroken en daarna door zwart opgegeven. De zwakte van pion M Is fataal. Succe9 Brugman HULSHORST Twaalf uur lang is de Gelderse stad Hulshorst in de "ban geweest van een con cours hippique, dat in totaal 16.000 bezoekers heeft getrok ken. Vooral Hans Brugman was succesvol. De belangrijkste uitslagen- Jachtspringconcours; 1 Hans Brug man op Frankie 91.5 sec 2. Dies Mooy op Lady Bokina 91 8 sec 3. Hans Brugman op Arjo 93 9 sec Springconcours tabel a: 1. Anton Eb ben op Orlando 0 46.2 sec 2. Frans van Herten op Siegurd 0 48 8 3. Hans Brugman op Arjo verliet het parkoers na één fout. Rien Engelbraeht kwam het verst in schennstrijd GRENOBLE De Nederlandse floretschermers hebben zich tij dens de wereldkampioenschap pen in Grenoble niet kunnen handhaven. Rien Engelbraeht, die de tweede ronde door kon komen (hij eindigde als derde in zijn poule met drie overwin ningen achter de Hongaar Pap (4) en de Brit Bruniges (4), werd in de derde ronde uitge schakeld. zijn poule kwalificeerden de Rus Denisov de Roemeen Petrus Tu en de Oostduitser Behrens zich voor de kwartfina les. Rien Engelbraeht behaalde een zege. In de tweede ronde waren ook Maarten Siffels en Menno Stemmerik uitgescha keld. Siffels behaalde in zijn poule twee overwinningen, Stemmerik een. Roy Schuiten debuteerde als prof met een achtste plaats. ULVENHOUT De Belg Rik van uur, 46 minuten en 12 seconden. Linden heeft gisteren de Ronde Roy Schuiten debuteerde in het van Ulvenhout voor beroepsren- profcircus. Met een achtste po- ners gewonnen. sitie deed hij dat niet onverdien- Hij legde de 110 kilometer af in 2 stelijk. AMSTERDAM Een zeer teleurgestelde Ludek Pachman, Tsjechisch schaakkampioen en interna tionaal grootmeester, heeft zich in een open brief tot de gehele schaakwereld gewend met het ver wijt, dat deze hem sinds zijn vertrek uit zijn ge boorteland niet meer voor grote toernooien uitno digt. De thans 50-jarige schaakmeester constateert in zijn brief, dat h ijdoor d eschaakbonden wordt geboycot op uitsluitend politieke gronden. „Men Vreeèt kennelijk, dat de grootmeesters uit Rusland Verstek laten gaan op alle toernooien waaraan ik Kou mogen deelnemen", zo schrijft hij. Hevig teleurgesteld wilde Pachman zich na de boy- tot voor een toernooi in Solingen eerst geheel uit Be schaaksport terugtrekken en een ander beroep toeken. Later zag hij daar echter van af. „Je kunt hiet zo gemakkelijk dertig jaar van je leven af schrijven en ik heb mij ervan vergewist dat ik nog tteeds schaken kan. Verder zou het er alleen maar ten bewijs van zijn, dat men zelfs in de schaakwe reld met. boycot en chantage, met arrogante wille keur niets ontziende machtpolitiek alles kan door zetten", vervolgt hij. Hij zal zich in ieder geval niet vrijwillig in de boy cot schikken. Een welsprekend beroep doende op al zijn vroegere schaakvrienden schrijft hij: „Alleen als u allen blijft zwijgen, wanneer u bij de FIDE (de internationale schaakbond) mets onderneemt, wanneer u door blijft schaken zonder zich erover te bekommeren dat schaken iemand anders onmo gelijk wordt gemaakt, voor wie het schaakspel zelfs zijn bestaan betekent, dan alleen zal ik er toe kunnen worden gedwongen mij bij de situatie neer te leggen. Ik hoop in vol vertrouwen, dat u dat niet zult doen. Ditmaal wordt u niet gevraagd mij uit de gevangenis te bevrijden. Het gaat alleen maar om het recht rustig en in alle vrede te mogen schaken. U gelieve allen te bedenken, dat het altijd gevaarlijk is anderen het recht te ontnemen, waar op men zelf aanspraak maakt. Daarom richt ik mij tot u allen met het verzoek mij aan het schaakbord en niet door een boycot te verslaan". (van onze sportredactie) SNEEK - De 39ste Sneekweek zal een groot gebeu ren worden. Aan de belangstlling zal het zeker niet liggen. Meer dan duizend deelnemers, waaronder Duitsers, Belgen en een Italiaan hebben zich opge geven, terwijl de inschrijving pas vanmiddag sloot. Dat ligt beneden de verwachte 1200, maar mr. E. K. Hoekstra van ht Sneekweek-comité, wijd dit aan het slechte weer, de harde wind van vorig jaar en dit jaar. Bij die duizend zeilers zal het niet blijven. Velen koppelen hun vakantie aan de wedstrijden. Verder trekt dit gebeuren vele bezoekers. De Sneekweek begint officiel in de raadzaal van Sneek op 2 au gustus om 8 uur 's avonds. De commissaris van de koningin in Friesland zal hier de functie van vloot voogd op zich nemen en in die functie zal hij de vlootschouw afnemen die diezelfde avond om onge veer negen uur begint. De Sneekweek eindigt dit jaar voor het eerst met de zeilnacht. Hier zullen de hoofdprijzen van de wedstrijden uitgereikt worden. Evenals voorgaande jaren zal ook dit jaar wee* een teamwedstrijd gehouden worden in de Regen boogklasse. tussen de teams van Friesland en Hol land. Nieuw zijn de teamwedstrijden in de 16 Kwadraatklasse. Zondag wordt er om half tien gestart door de teams van Groningen en Hol land, en tien minuten later door Friesland en Over ijssel. De omvangrijkste klasse worden gevormd door de Schakels, (115), de 16 kwadraten(105), die op de voet gevolgd worden door de Vauriens. Een van de spectaculairste races zal die van de Regen boogklasse zijn, waar 28 schepen tegelijk starten. Nog nooit is de deelname zo groot geweest in deze klasse. In totaal zijn er 45 starts in 23 klassen. De voorzitter van het Koninklijk Nederlands Wa- tersportverbond ir. J. Vollebregt, is vol lof over de organisatie. „Als de afsluiting van de Sneek week plaatsvindt, beginnen de voorbereidende plannen voox 1975 vorm te krijgen". Friesland dankt de enorme belangstelling volgens hem aan het goede zeilwater, waarover de provincie be schikt. Zeilers moeten de Sneekweek een keer mee gemaakt hebben, of, zoals de heer Vollebregt hei zei: "Begin op het Sneekermeer en eindig op het Olympisch podium." Piamnc is een van de grote favorieten in het IBM-toernooi.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 6