Leids voor City Centrum niet bang links gemeentebestuur Allerlei(ds) Onderzoek naar kans op hart- of vaatziekte Tekeningen van Van Teijlingen in Zoeterwoudse bank DONDERDAG 18 JULI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 3 I Leiden aktueel ■mm H4U——WBI—MtB—H AwmuwmammmmmiemmwmmKia ONDER LEIDSE AMBTENAREN LEIDEN Als de gemeenteraad daarmee akkoord gaat zal nog dit jaar een onderzoek worden ingesteld onder Leidse gemeen te-ambtenaren naar de kans die zij lopen op een hart- of vaat ziekte. De gemeenteraadscom missie voor maatschappelijke aangelegenheden en gezond heidszorg heeft gisteren zijn in stemming betuigd met het voor stel van b. en w. om hiervoor een bedrag van ruim 130.000 beschikbaar te stellen. Het on derzoek wordt ingesteld door de G.G. en G.D. in samenwerking met de afdeling cardiologie van de Leidse universiteit. Voor de keuring komen in aanmerking, ambtenaren van 35 jaar en ou der, die zich daartoe zelf bereid verklaren. De mate waarin men kans loopt op een hart- of vaat ziekte wordt bepaald aan de hand van een groot aantal crite ria zoals bijvoorbeeld de rook- en eetgewoonten. De resultaten van de keuring worden gelijktij dig bekend gemaakt aan de be treffende ambtenaar zelf en aan zijn huisarts. Naar verwachting zal ongeveer 1/3 van de onder zochten voor verdere begelei ding in aanmerking komen. Het gemeenteraadslid voor de PvdA drs. Van Peijpe signaleerde gis termiddag de consequenties die het voor de promotie mogelijk heden van de ambtenaren kan hebben, wanneer de gemeente lijke instantie die hun werkge ver is in het bezit komt van de resultaten van het onderzoek. Ambtenaren die een grote kans lopen op een hart- of vaatziek te zouden daardoor allicht ge hinderd kunnen worden in hun carrière, zo betoogde hij. Op zijn voorstel besloot de commis sie daarom de gevolgen van dit onderzoek voor de rechtspositie van de ambtenaren, aan de orde te stellen in een vergade ring van de raadscommissie voor de personeelszaken. De G. G. en G. D. streeft ernaar het onderzoek over drie jaar te her halen. Men ziet het als basis voor wat wordt genoemd „een moderne bedrijfsgeneeskundige begeleiding van het gemeente lijk personeel". ■BI LEIDEN Het Leids City Centrum zal het linkse college van b. en w. dat in septeber wordt geformeerd, onbevangen tegemoet treden. Niet achterdochtig of wantrouwend, maar „positief" en „opbou wend", zoals de sleutelwoorden zijn in het denken en spreken van zowel voorzitter J. van Egmond als van de heer J. Brummer, oud voorzitter van het LCC en nog steeds een belangrijke spil in de win- keliersvereniging. De in brede lagen van centrum- - winkeliers levende vrees dat het Tekst: linkse college hot en her delen Willem Scheer van de binnenstad zal afsluiten voor het particulier autover- keer en daardoor het econo misch hart van Leiden zal aan tasten, wordt door deze woord- v voerders niet gedeeld. „Ik zeg zeker niet bij voorbaat: ,,0 jee, een links college, nu wordt het een afgang voor de bedrijven", aldus van Egmond. Ik ben een optimist en ik heb een bijna onbegrensd vertrou- Foto's: Theo Ringers In gastarbeiders pensions Plakkaat over huurbescherming moet aan de muur barmen LEIDEN De gemeenteraads commissie voor maatschappelij ke aangelegenheden en gezond heidszorg wil dat in de gemeen schappelijke ruimten van alle gastarbeiderspensions in Leiden, plakkaten worden opgehangen waarop de rechten en plichten van huurders en verhuurders zijn aangegeven. De rechten en plichten zijn gere geld in het burgerlijk wetboek, onder het hoofdstuk „huur bescherming". Dat deze bepalisg van huurbescherming ook de re latie tussen pensionhouders en pensiongasten regelen, is on langs komen vast te staan uit een arrest van de Hoge Raad. De verpLichting om dergelijke huur-plakkaten in een voor ie der toegankelijke ruimte in het pension op te hangen, zal wor den opgenomen in de gemeente lijke ontwerp verordening op de verblijfsgebouwen voor vreem delingen. Deze verordening wordt binnenkort door de ge meenteraad behandeld. Essen-' tiële bepaling daarin is dat alle pensions in het bezit moeten zijn van een door b. en w. afge geven vergunning. Die vergun ning wordt alleen verleend als het pension voldoet aan een aantal voorwaarden met betrek king tot bijvoorbeeld de inrich ting van het slaapvertrek en de hygiëne. Pensionhouders die hieraan niet voldoen kunnen tot sluiting worden gedwongen. Subsidie voor de Merendijk Van een onzer verslaggevers BEIDEN B. en w. hebben be sloten heit hulp- en adviescen trum in de Merenwijk een sub sidie van 5000 beschikbaar te stellen voor de periode tot en met december van dit jaar. Dit is gistermiddag bekend ge maakt tijdens een vergadering van de gemeenteraadscommis sie voor maatschappelijke aan gelegenheden en gezondheids zorg. Wel maken b. en w. het voorbehoud dat de gemeente raadscommissie voor de finan ciën aan de subsidie-verlening zijn goedkeuring hecht. wen in de mensen. Daarnaast is het natuurlijk zo dat het beleid zoals dat in de gemeentepro gramma's wordt neergelegd en het werkelijk uitgevoerde beleid altijd van elkaar verschillen. Ook dit college zal ontdekken dat bepaalde voornemens niet haalbaar zijn en water in de wijn moeten doen". Eén van de voornemens van links Leiden is om op langere termijn het gebied binnen de singels he lemaal af te sluiten voor auto's van het winkelend publiek. Van Egmond en Brummer zijn met dit ideaal uiteraard weinig ge lukkig. gedachten kunnen wisselen. Als de toekomstige wethouders even intensief met ons in overleg zul len treden als wethouder Kret altijd heeft gedaan, dan maak ik me niet zulke zorgen over de komende jaren." Ongerust Beperking Van Egmond: „Een binnenstad waarin je alleen kunt wandelen en fietsen is onleefbaar. En het denkbeeld om buiten de binnen stad parkeerplaatsen te creëren en dan door het openbaar ver voer een pendeldienst te laten onderhouden met het winkelcen trum is niet te realiseren. Op de eers.te plaats is dat financieel niet haalbaar en daarnaast zou het door het winkelend publiek als te tijdrovend worden erva ren." Dat neemt niet weg dat het Leids City Centrum, waarbij 200 w;n- keliers zijn aangesloten, een be perking van het autogebruik in de binnenstad wel degelijk zin vol acht. Als absolute voorwaar de, stelt men evenwel dat het economisch leven van de mid denstand daaronder in geen en kel opzidht mag lijden. ,,Een te ruggang van de economische aktiviteit in de binnenstad zou niet alleen de middenstanders zelf benadelen", zo stelt de heer Brummer vast, „maar ook bij voorbeeld de vervoers- en toele veringsbedrijven. In totaal zijn zo'n 15.000 tot 20.000 mensen in meerdere of mindere mate ge bonden-aan onze activiteiten". Om die reden wil het LCC dat de winkels in de binnenstad te allen tijde „goed bereikbaar" blijven. Welke autübeperkende verkeers maatregelen de bereikbaarheid niet aantasten en welke wel, kan men op dit moment nog niet exact zeggen. Dat zal moeten worden besproken met verkeersdeskundigen en voor een deel ook uit de praktijk moeten blijken. ,,Maar in prin cipe zijn wij beslist niet tegen het creëren van wandelgebie den", aldus de heer van Eg mond. Wel staat hij erop dat er geen beslissingen worden geno men, zonder dat de winkeliers daaraan hun fiat hebben gege ven. „Soms word ik wat onge rust als ik merk hoe makkelijk men in linkse kring en met name bij de PPR. over het ne men van beslissingen praat, die voor ons allemaal zulke ingrij pende consequenties zullen heb ben", zo licht hij toe. „Dat gaat dan in de trant van: al dat blik moet maar uit het centrum ver dwijnen. ,Dat is praohtig, maar je moet dan wel bedenken wat er misschien allemaal nog meer verdwijnt. Daarom hoop en ver trouw ik dat we ook met het nieuwe college voortdurend van Tegenover de door de PvdA ge koesterde wens om van de bin nenstad een winkelcentrum te maken voor speciale lange-ter- „Ook college zal ontdekken dat bepaalde voornemens niet haalbaar zijn en water in de wijn moeten doeaT' mijn-goederen zoals bijvoor- Daarnaast kun je natuurlijk niet beeld kleding of meubelen, staat het LCC erg sceptisch. „Het winkelbestand in het centrum is een historisch gegroeide een heid" legt de heer Brummer uit, „waar je praktisch alles kunt kopen. Als je daarin ver- D'icipline andering brengt is het heel goed °°ii de ï,"trek~ in de binnenstad te k ngskraüht van de overblijven- voereh verkeersbeleid de wee voormannen van het LCC niet precies voor ogen staat, willen ze er toch wel een paar ideeën over kwijt. De heer Brummer: zomaar zaken die al 20 of 30 jaar in het centrum zijn geves tigd naar elders overplaatsen. Je zou de eigenaar een enorme schade berokkenen". de winkels afneemt. Denk maar eens in wat het zou bete kenen als de markt uit de bin nenstad zou verdwijnen. „Belangrijk is op de eerste plaats dat de mensen zich een zekere parkeer-discipline opleg gen, Langparkeren kan nu een maal niet in de binnenstad. Als ik z/ie hoe mijn eigen personeel de auto soms de hele dag voor de deur laat staan, dan denk ik: mensen, jullie snijden je in je ei gen vlees". „Twee uur zou het maximum moeten zijn", zo beaamt de heer van Egmond. Beide heren menen dat de loopafstand tus sen de parkeerplaats en de win kelbestemming niet meer dan 100 meter mag bedragen. Dat zou mede kunnen worden be reikt door de aanleg van een parkeergarage in de binnenstad. Van Egmond en Brummer wij zen daarbij op de goede dien sten die de parkeergarages in de cities van bijvoorbeeld Delft en Groningen bewijzen. In Leiden zouden zij graag een parkeergarage zien verrijzen aan de ir. Driessenstraat, of op de plaats van het oude postkan- zou komen, achtemzij een afslui- zou komen achten zij een afslui ting van de Breestraat verant woord. „Maar nogmaals" zo beklemtoont de heer Van Egmond tenslotte, „welke maatregelen men ook wil nemen, alles moet in goed over leg gebeuren. En ik heb er echt wel vertrouwen in dat men dat ook inderdaad zal doen. Ik ben er vast van overtuigd dat de nieuwe wethouders allemaal eerlijke mensen zijn". ZOETERWOUDE Het initiatief van de Rabobank om artis tieke plaatsgenoten de gelegenheid te bieden te exposeren in het nieuwe hoofdkantoor aan de Dokter Bouwdijkstraat, wordt voortgezet. Nadat oud-koster C. Onderwater het spits had afgebeten is er momenteel tekenwerk te zien van Leen van Teijlingen. De 23-jarige retoucheur bij de, te- kan brengen. Twee dingen val- genwoordig Haarlemse, Roto gravure, zond eerder werk in naar de tentoonstellingen Z'66 en Z'71 en exposeerde ook in een bar te Leiden, maar bekent dat dit achteraf een weinig ge lukkige plaats is. Hij heeft geen len op in zijn tekeningen: er komt bijna altijd wel een kerk toren op voor, terwijl ook de stilte van de natuur hem sterk aantrekt. „Er gebeurt maar weinig in mijn platen" zegt enkele speciale opleiding ont- joch altijd nog voldoende om de vangen en kwam slechts met de aandacht van de bankbezoeker, technieken in aanraking bij de die even snel zijn geldzaken lessen op de Grafische School. komt regelen, te trekken. Toch wil hij zich wat meer jntussen js de volgende expositie gaan bekwamen in zijn hobby en is voornemens in het a.s. sei zoen lessen aan de Vrije Teken academie te volgen. Van Teylingen zegt altijd nogal moeite te hebben met de per spectief, waar wat meer scho ling mogelijk verandering in BURGERLIJKE STAND reeds in voorbereiding want di recteur Jac. v. Leeuwen heeft nog diverse pijlen op zijn boog. Er blijken meer Zoeterwoude- naars te zijn wier artistieke ui tingen het verdienen buiten de eigen huiskamer gezien te wor- R. Buquet; S. Zaal en ee, J.A. Schelvis en G.H. 5. van Berge Henegouwen LEIDEN GEBOREN: Pauline Eli- ONDERTROUWD: T.C.J Groen sabeth Bernarda, dr. v. H.J.J. Buiis H.H.J.M. Biever; P.F.W. Utrecht en T.E.M Peters; Mireille Petra. M.A. Straver; L. Bavelaar en M dr. v. E. Amerika en M.A. Heerr i E. Hogewo- Tijm OVERLEDEN: F.M.E.A. Helling, geb. 8 sep. 1905. man; R.C. Kamps. geb. 6 dec. 1945, echtgenote van W.A.J. Mol; F.C. Beurse, geb. 5 mei 1901, echtgenote van J.A. van Haaren; M.M. Boerman, geb. 6 nov 1S9S echtgenote van C. van de Munt; W. S.M. Antheuni en M.B.V Kuipi van der Feltz N.A.J. Stouten T.J. Borreman J.W.E. de Jong e JM. Sommeling; mwmAwn-r«-wvmmvï/mv«-i onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 Eten en drinken De voorraad nieuwe Leidse eet huisjes is op. Twee namen staan nog op ons lijstje. De Blauwe Huzaar blijkt op vakan tie en de eigenaar van het Turkse restaurant „Osmanli" is ook van zijn rust aan het genie ten. Zijn zaak draait welliswaar normaal door, maar hij is de enige die Nederlands spreekt, dus het voeren van een gesprek je moeten we nog maar wat uit stellen. We hebben de smaak echter behoorlijk te pakken en zetten de serie voorlopig nog even voort met een aantal nieu we, maar vooral ook oude „stamkroegen" in Leiden. Knip ze uit, plak ze in en u krijgt een uniek „Leids Kroegenboek", dat bij weten van ons, nog niet be staat. Een van die nieuwe ca- fé's in Leiden is het „Keizer tje", -aan de Kaiserstraat. Eige naar Henny E man, is bij ons bezoek niet aanwezig, maar barhulp Sandra Visser (18) is best bereid om voor ons als spreekbuis te fungeren. Het Keizertje" is nu sinds 20 maart open en wat me vooral opvalt is het verschil in publiek op de middagen en de avonden. Het zijn uiteraard veel studenten, maar ook vele wijkbewoners weten de weg hiernaar toe te vinden", aldus Sandra, geboren He( Haagse, maar sedert een jaar in Leiden op kamers wonend, waar zij geschiederjis studeert". Ik werk hier alt:id 's middags. Het leuke van dit werk vind ik dat je enorm veel mensen ont moet die je de meest rare ver halen vertellen. Vaak met een beetje weemoed, over hoe leuk het vroeger in Leiden was en hoe vervelend het nu is. Ik vind Foto's» Kees v. d. Burg Getuigen Onder het motto „Gods voorne men met de mensheid" worden van donderdag 25 tot en met zondag 28 juli over de gehele wereld congressen gehouden van de Jehova's getuigen. Voor Nederland betekent dit een vier tal congressen in Utrecht, Til burg, Groningen en Leiden. De komende weken zullen de Jeho va's getuigen iedereen in Leiden uit gaan nodigen om de bijeen- komst, die in de Groenoordhal Het »KeizerUe verdient bijna het predi kaat „bruin", zal plaats hebben, bij te wonen. meer, anders komen jullie niet zonder gevangenisstraf v af." zertje" aan de Kaiserstraat. Leiden echt niet zo vervelend Den Haag is erger; je kan hier alleen moeilijker uit gaan. Er zijn tenslotte maar vijf biosco pen". Er is in ieder geval nu wel, een „Keizertje", waar je heel plezierig en gezellig gehol pen wordt. De prijzen liggen niet hoger dan in de meeste soortgelijke bedrijven (een pils je kost 0,90) Opvallend vind ik hier verder ook zo vervolgt San dra dat de echte Leidenaars al leen de Leidse jenever willen drinken, die van Hartevelt. Ze hoeven niet eens naar het etiket te kijken, maar proeven het verschil direct". Als hoogtepunt in Leiden wordt de afsjuitceremonie beschouwd, waarbij een lezing wordt gehou den, die in het teken staat van het thema „Menselijke plannen falen, terwijl Gods voornemen succes heeft." Alleen al uit Den Haag verwacht men die dagen 2200 belangstellenden. Schoonzussen Twee schoonzussen uit Leiden (beiden 21 jaar) zijn door de Haagse politierechter veroor deeld tot een geldboete van f 100,- wegens het stelen van een tiental grammifoonplaten bij Vroom en Dreesman Niet omdat ze de platen zelf zo graag wilde hebben, zo ver klaarden zij, maar voor de ver koop. „We hadden het geld zo hard nodig", was hun enige de fensief. De officier had f 150,- plus een week voorwaardelijke gevangeisstraf geëist. De rech ter vond f 100 voldoende, maar voegde daar wel een waarschu Expositie De afgelopen dagen is in het Gor- laeus laboratorium aan de Was- senaarse weg een congres ge houden, waar de studie van „Chromosomen" centraal stond. Het doel: het tot stand brengen van een meer efficiënte manier voor de deelnemers om met el kaar van gedachten te wisselen over dit onderwerp. Soortgelijke congressen worden positie werd gistermiddag ge opend en zal voor belangstellen den nog enige dagen door blij ven draaien. Voor 50.000 gestolen uit jaar gehouden. In het verleden drie maal in Oxford en een maal in Jeruzalem, Het unieke van deze Nederlandse congeren- tie is echter geworden, dat de organisatie in samenwerking met een aantal deelnemers naast de gesprekken, een expo sitie op touw heeft gezet, die de bezoeker een duidelijker beeld kan verschaffen inzake de i toe „Eens maar nooit deringen op dit gebied. Deze ex- Van een onzer verslaggevers de drie VOORSCHOTEN Paardehoofd- stellen ter waarde van 50.000 zijn maandagnacht gestolen uit een manege aan de Leidseweg in Voorschoren. De rijkspolitie vermoedt dat de dieven de hoofdstellen hebben vervoerd met een op de Rembrandtlaan gestolen bestelauto. In dezelfde nacht werd ook ingebroken in een Spar-winkel in Noord-Hof land. Voor 1250 aan textiel en sigaretten werd ontvreemd.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3